Buitenlandsch Nieuws. ,nn enlaxxd.. Stadsnieuws. 404o STAATS-LOTERIJ. MARKTBERICHTEiN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdan En zou hot dit ten slotte niet eerlijker zijn, van socialistische zijde te erkennen, dat men de mannen van de vloot wil „bewerken" in socialis- tischen, d.i. in anti-militaristischon zin, dan de onschuldig# uit te hangen, die 't niet kan helpen, wanneer de gevolgen van deze opvoeding zich gaan wreken? Minister Kambonnet heeft in zijn dupliek nog eens de puntjes op de i's gezet en de heeren, die zoo listiglijk ontkennen, dat er oenige band be staat tusschen den Bond en „liet An ker" geducht in het zonnetje gezet. Een heel leelijke „geheime" circulai re van den Bond bewijst 't tegendeel! En of nu al de heer Ilugenholz verstoord riep, h o e de Minister aan die circulaire kwam, ontkennen deed de heer Hugenholtz 't niet en zijn interruptie deed niet ter zake. Laten de hoeren socialisten dit spel van onnoozelheid maar staken, nu zij er zoo leelijk zijn ingeloopen! Engeland.* De staking der kolendragers te Lon den breidt zich, naar de N. Ct. meldt, steeds uit. Thans wordt het aantal stakers reeds op 13,000 geschat. Van de zijde der leiders is bovendien de ver gunning ingetrokken, die ten opzichte van het voorzien der hospitalen en ziekenhuizen bestond. Toen zijn de studenten er op uitgetogen en hebben voor enkele der ziekenhuizen den ko- lenvoorraad uit de haven gehaald de anderen zijn nu echter zonder voor raad. De toestand is zeer gespannen en enkele incidenten worden reeds vermeld, waarbij de stakerB wagens, geleid door de arbeidswilligen, hebben aangehouden. De knapenmoord op den Noord- Londen-Spoorweg. De Londensche politie is druk bezig met 't onderzoek naar den moord op den knaap William Starchfield, wiens Ink in een derde-klasse-coupó van den Noord-Londen-Spoorweg gevonden werd. Toen door den politierechter in Shoreditch de getuigen werden ge hoord, werd door een vrouw een op zienbarende verklaring gedaan. Bi dit verhoor waren de ouders van den vermoorden knaap, die gescheiden leven, tegenwoordig en de vrouw ver klaarde, dat zij den knaap, althans een jongen, wiens signalement zeer nauw keurig met dat van William Starch field overeenkwam, des middags van den 8 Januari op straat gezien had piet een man. Zy houdt veel van kinderen en de knaap had haar aan dacht getrokken door zijn mooie, bruine krulhaar. De man, die hot kind vergezelde, scheen het op lek- kerny onthaald te hebben, waarvan het onder het loopen at. Hij had zeide getuige een slapvilten hoed op en zij wees Starchfield, den vader, aan als den man, dien «ij met den knaap gezien had. Zy zeide hem reeds herkend te tabben, toen zij hem bui ten, voor her gebouw van de politie rechtbank zag wachten. Starchfield ontkende ten stelligste, dat hy dien dag met zyn zoontje op straat geloopen had en zijn vrouw, die hem denzolfden dag had gezien, verklaarde, dat haar gescheiden man dien dag, als naar gewoonte, een pet op had en dat zij hem nog nooit een slapvilten hoed had zien dragen. Amerika. Een geheimzinnig geval houdt op het oogenblik de gemoederen te New York bezig. Vrydag, zoo meldt het „Hbld. op klaarlichten dag, toen het verkeer op de &ste Avenue het drukst was, kwam in volle vaart een auto uit de 54ste straat de Avenue inryden. Uit een der portierraampjes hing een vrouw, die luidkeels om hulp riep. Onmiddellijk snelden politiebeambten toe, die den chauffeur een teeken gaven om te stop pen, maar in stede van aan dit bevel te gehoorzamen, vermeerderde de chauffeur de vaart van zyn auto en in razend tempo, handig door de drukte .op straat heenstarend, roed hij door, gevolgd door politiebeambten, weldra door bereden agenten versterkt en een talrijke menigte nieuwsgierigen. Bij de 69Bte straat wilde een agent, door het rumoer opmerkzaam gemaakt, nog een pogiug doen om de auto tot staan te brengen, maar hij werd ter zyde geworpen en ontkwam ternau wernood aan het gevaar van overreden te worden. De auto reed door in de richting van hot Central Park, thans nog alleen vervolgd door een half do- tsijn bereden agenten, die, toen ze be merkten, dat zij den wagen niet kon den inhalen, op den chauffeur begon nen te vuren. Zonder succes echter; de auto was weldra uit het gezicht verdwenen. Blykbaar werd in de auto hevig ge worsteld, men zag n.l. dat de vrouw van het raampje werd weggetrokken, aar kreten stierven weg. De politie zocht tot dusver tever geefs naar de auto, die spoorloos ver dwenen schijnt en heeft dus nog geen oplossing van het mysterie gevonden. Rusland. Zyn vrouw gebraden en opgegeten. Te Delinkowo bij Petersburg heeft zich een buitengewoon geval van krankzinnigheid voorgedaan. Een boer, die vroeger door een dollen hond was gebeten, heeft zijn vrouw gedood en het lijk in stukken gesneden. En of- schom^ij zichzelf bij dat huivering- wekl^Wl werk met zijn mes een doo- delijke wonde toegebracht, heeft hy toch nog de kracht gehad het lichaam van de ongelukkige vrouw te braden en er verschillende stukken van op te eten. Albanië. De voorzitter van het Albaneezen congres te Triest, die thans op weg is naar Berlijn, heeft medegedeeld, dat in de eerstvolgende dagen te Triest de deputaties van Albaneezen in het buitenland bijeen zullen komen, ten einde gezamenlijk jnaar Albanië te gaan om daar den/vorst bij zyn aan komst te huldigen. De ontvangst van den nieuwen heerscher zal grootsch zijn de a.s. vorstin geniet reeds bij het volk groote sympathie. De civiele lijst van den vorst zal niet meer dan 300.000 frcs, kunnen bedragen. Durazzo zal slechtB voorlóopig tot hoofdstad worden verklaard. De begrooting van den nieuwen staat zal 18 millio'en frcs. bedragen, waar van ongeveer 16 millioen uit de loo pende inkomsten, de rest door lee ningen zullen binnenkomen. In deze cijfers is de rente voor de 75-millioen- leening niet begrepen. Bovendien moet nog het vraagstuk betreffende het aandeel in de Turksche Staatsschuld, dat Albanië zal overnemen, worden opgelost. Duitsohland. De koude. Niet tegenstaande de boven zij-rivie ren van den Rijn dicht gevroren zyn, voert de Rijn thans weder veel drijfys mede, zoodat de schipbruggen verwij derd werden. De koudo is gisteren sterk toegenomende thermometer wees in Coblenz 16 gr. vorst aan. Daaj- de landen niet met sneeuw be dekt zijn, is het wintergewas geheel vernietigd. Naar de N. R. Ort. verneemt, treedt de heer F. J. A. M. Wierdels af als directeur van het dagblad De Tijd. Liberale Unie. Naar het Vad. mededeelt, is in de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Liberale Unie tot voorzitter gekozen mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer. Het Hoofdbestuur is nu aldus ge constitueerd Mr. D. Fock, voorzitter, 's Graven- hageJ. C. De Gast, Somroelsdijk mr. J. Van Gilse, Steenwijk mr. A. F. Van Hall, Amsterdamprof. mr. J. E. Heere», LeidenD. J. Van Hou ten, Weesp E. L. J. E. Breda Kley- nenberg. HaarlemD. De Klerk, Rot terdam W. P. Kops, penningmeester, Amsterdam mr. P. Rink, 's-Graven- hage mr. M. M. Schim van der Loeff, Gouda mr. H. Smeenge, Amsterdam. Algemeen secretaris is A. Rood- huyzen, 's Gravenhage. In afwachting van de uitvoering der reorganisatie-plannen voor de Vereeni- gjing, zal, aan den secretaris een ad junct-secretaris worden toegevoegd. Prof. Eerdmans. Prof. Eerdmans, het nieuwgekozen lid der Tweede Kamer, voor Rotter dam III, heeft naar het Hbld. meldt, den wensoh te kennen gegeven, om alvorens zitting te nemen, nog tot de Paaschvacantie loopende college's aan Leiden's universiteit te kunnen geven, tenzy de omstandigheden zyn zitting nemen noodzakelijk mochten maken. In dat geval zal hij onmiddellyk het hoogleeraarsambt neerleggen. De Landsdrukkerij. Den In Maart e.k. zal, zoo verneemt Het Volk" het 100-jarig bestaan der landsdrukkerij feestelijk worden her dacht. GOUDA. 26 Jannari 1914. „Do Goudsbloem". De Toouoolclub „de OoudBbloom gaf Zaterdagavond haar eerste uit voering in dit seizoen in don Nieu wen Schouwburg. Opgevoerd werd het tornooispel ie 4 bedrijven van Adolf l'Arroege „De dochters van Haseman Zooals de titel aangeeft, moeten hier op den voorgrond tre den de dochters van den tuinbouw kundige Anton Baseman. Of de auteur hierin geslaagd is? liet komt ons voor dat een titel „de familie Hasemau juister ware geweest. De tuinbouwkundige Haaeman wordt ons voorgesteld ais een beetje zonder ling, geheel opgaand in zijn tuin en in tiet reizen-, zoo kende hij een ge- heeie internationale reisgids uit zijn hoofd en een ieder, die hem om raad vroeg, kon zeker zijn van een reis- aut woord. Dientengevolge besnoeide hij zich niet veei met zijn huishou den en liet hij de opvoeding van zijn kinderen geheel over aan zijn vrouw, die dan ook vrijwel de baas speelt, ben drietal dochters heeft hij: Emma, die getrouwd is met den slotenmaker Knoop; Kosa en Frederika, de laat ste nog een bakvischje. De geheeie geschiedenis draait dan verder om Kosa, een wispelturig meisje, dat ai veel aanbidders een blauwtje heeft laten loopen. Zij was zelfs zoo, dat zij direct nadat zij den baron van waalwijk zulks liet overkomen, zich verlooide met een rijk fabrikaat Koor- mun. Het direct daarop volgende too- neel geeft een beeld van* 't Huwelijks leven van Koorman en Kosa, een twist en een scheiding, gevolgd door een verzoening door vader Haseman tot stand gebracht. Vader ilaseman, wiens oogen door het verdriet van zijn dochter zijn geopend, gaat dan zijn zorgen wijden aan zijn huishouden en «Ie opvoeding van zfn jongste dochter l rederika, een echt eigenzinnig bak vischje. Tot zoover den inhoud van dit stuk dut „de Goudsbloem" Zaterdag voor hot voetlicht bracht. Het stuk zelf is maar matig, hoewel er vrij aardige passages in voorkomen. Het is dan ook zeker in de eerste plaats te dan ken aan het spel van Haseman, dat de opvoering bij de talrijke aanwe zigen succes had. Deze gemoedelijke tuinbouwkundige, die zoo met reizen op de hoogte is en zoo komisch kan onderbreken met zijn reis-kennis, werd bijzouder goed vertokt door dent heer Westbroek en zeker past een gelukwensch aan „de Goudsbloem", dut zij een dergelijke kracht in haar midden heeft. De heer Westbroek is een dilettant-acteur, die somwijlen doet denken aan een uitnemend artist. Ook de provisor Klein, de man met het vrooseiijke spraakgebrek, die op allo onmogelijke tijden ook juist bin nen moet komen, werd zeer goed voorgesteld door den heer B. D. Groo- tendorst. Een dergelijke rol is voor dezen speler „geknipt" en het was dan ook geen wonder dat de lach spieren bij zijn optreden herhaalde lijk in beweging waren. Ook onder de jongeren telt „de Goudsbloem" goede krachten. Zoo gaf de vertolker van de rol van den slotenmaker Knoop, de heer llage- dorn, blijk zich gemakkelijk en los op de planken te kunnen bewegen en sloeg zijn spel óók daardoor zoo in. De andere dames en heeren hebben allen ongetwijfeld hun best gedaan hun rol zoo goed mogelijk te ver vullen, doch waar het dilettanten zijn en wij daarom niet te zeer willen cri- tiseeren, meen en wij toch te moeten zeggen, dat wij van „de Goudsbloem" wel eens betere opvoeringen hebben bijgewoond. De keuze van het stuk heeft hiertoe zeker bijgedragen, doch aan de opvoering haperde ook wel wat. Het had wel wat vlotter kunnen worden gespeeld. Het decor in het 2e bedrijf, nl. ten huize van Knoop (de omgekeerde coulissen van de groene kamer V) konden we niet schitterend noemen. Het komt immers niet vóór, dat men een rose gebloemd behang heeft van boven en g o n j a van onderen! Ei genaardig was het en vreemd Op de voordracht voor onderwijzer aan één der scholen v. g. 1. o. te Am sterdam zyn geplaatst als no. 2 de heer E. Bloemendaal en no. 3 de heer G. C. Weil, alhier. Na afgelegd veeartsenykundig exa men i« Zaterdag te Utrecht bevorderd tot veearts de heer N. R. Slop alhier. De Logé. In de zaal „Concordia1 ging giste ren voor de derde maal het blijspel in 3 bedrijven van onzen stadgenoot, den heer H. J. Nauw Jr.. „de Logé". De zaal was goed bezet en het pu bliek heeft zeker geen spijt gehad van den gang naar „Concordia". Het zoo aardige bijspel, waarvan wy Dinsdag een bespreking opgenomen hebben, was ook nu weer een succes. Hartelyk is er gelachen, om de verschyning van den Logé Lensfeit, om Pietersen, die bij zyn vrouw niets te vertellen had, om den lyzigen soldaat Adriaan, om ja, waar niet om. Het stuk sloeg we derom in, dank zij de goede vertol king, die het by de medespelenden vond. De Logé werd ook nu weer goed voorgesteld door den auteur zelf, die daardoor het type van een ouden kribbebijter, die kwam logeereu, weer gaf, zooals hij hem bedoelde. Ook de andere medespelenden, hebben voor dilettanten goed spel gegeven. Het was (Jan ook een voortdurend lach succes, wat wy den auteur van het stuk van harte gunnen. „De zaak-Dreyfus en het Zionisme. Men meldt ons Gisterenavond sprak Dr. D. Cohen uit Den Haag in een openb. prop. verg. belegd door de Afd. Gouda van den Ned. Zionistenbond over „de zaak Beilis en het Zionisme". Spreker wees erop hoe duidelijk door het proces Beilis weer gebleken was, hoe het antisemietisme dat soms langen tijd voor het oog van velen slaimert, ineens weer oplaait alleen door de verzinselen van wat domme boeren, die Beilis van een ritueelen moord beschuldig den. Spreker vergeleek dit proces by de Dreyfus-zaak, evenepns een symptoom van het antisemietisme. Want toen toch werd in Parijs, de stad waar bijna 100 jaar tevoren, de vrijheid gelijkheid en broederschap verkondigd was, de kreet vernomen„Weg met den Jood Een zeer bekwaam journalist uit dien tijd, Dr. Theodoor Herzl, voelde toen terecht, dat die kreet niet alleen den Jood Dreyfus gold, maar allen Jod en. Deze kreet deed hem toen reeds inzien, wat velen nu nog niet willen inzien, dat na een bijna honderdjarige emancipatie der Joden gebleken was, dat de Joden en deze Maatsch. niet bij elkaar pasten, dat deze Maatschappij de Joden terug stootte en ze weer op zich zelf aanwees. Toen schreef Dr. Herzl zijn beroemd geworden werkDer Jodenstaat, het werk dat de staat gaf aan het Zionis me. Het Zionisme toch. wil aan de Joden, die niet willen of kunnen blij ven in de landen waar zij wonen, een eigen veilige woonplaats verschaffen in Palestina. Thans reeds zijn na een afgebroken onvermoeide arbeid, die met allerlei schijnbaar onoverkomelijke bezwaren te kampen had in de 15 jaren van het Zionisme, ongeveer 30 kolonies in Palestina gesticht, die wel is waar klein zijn, maar die in welwaart toe nemen en ver uitsteken boven de ko lonies der Arabieren. Daarbij gaat van deze kolonies een geest van moed en energie uit die in de Zionistische ge lederen met blijdschap wordt begrtiet. De jonge Joden, die daar wonen en Vooruitgaan krijgen weer hun gevoel van eigenwaarde terug, het gevoel dat door verborgen leven in de Ghetto's het meest onderdrukt was. Spr. hoopte dat zijn betoog zou heb ben medegewerkt, tot het versterken van de Zionistische gedachte in Gouda, daar men hier toch evengoed als elders de noodzakelijkheid zal voelen van een oplossing van het Jodenvraagstuk hetgeen alleen mogelijk is door het Zionisme. Verlichting Fluweelensingel. Ten gerieve van het schaatsenrijdend publiek zijn Zaterdag boven het ijs van den Fluweelensingel aangebracht een tiental electrische lampen van 400 kaarsen lichtsterkte elk, welke dien avond en ook Zondagavond de ysbaan hebben verlicht. Van de onverwachte gelegenheid om des avonds daar schaatsen te rijden, werd door talloos velen gebruik ge maakt. In de Nieuwe Zuid-Hollander van Zaterdag j.l. treffen wy een adver tentie aan van de besturen der Anti- Rev. Christ. Hist, en R. K. Kiesver- eenigingen van dezen inhoud „Vergadering op Woensdag 28 Jan. a.s. des avonds te 8 uur, in de zaal „Concordia". Bespreking naar aanlei ding van de aanstaande gemeenteraads verkiezingen. Sprekers de Heeren Tot nog toe zagen wy een aandui ding alsnog slechts vermeld op programma's van uitvoeringen door dilettanten-gezelschappen, maar voor vergaderingen als de hier bedoelde mag dit zeker wel als een merkwaar digheid worden beschouwd. In een bericht noemt de N. Z.-H. deze vergadering een vergadering van rechtsche kiezers. RECTIFICATIE. In ons artikel van Zaterdag betreffende de Gemeente raadsverkiezingen is abusievelijk 30 Dec. den stemmingsdag genoemd. De lezer zal hebben begrepen dat dit een schrijffout was, bedoeld was 30 Januari. Bond v. Ned. Onderwys. Afd. Gouda. Men schrijft. ons: Zondag 25 Jan. hield de Afdeeling Gouda e. v. van den Bond van Ned. Ond. haar eerste huishoudelijke ver gadering in 1914, in „Hollandia". De penningmeester deed rekening en ver antwoording van de financiën van het waaruit bleek, dat er een batig saldo was. De secretaris bracht zijn jaarver slag uit. Als andere jaren verlieten vele collega's door benoeming n. elders onze afdeeling. Dank zij de propagan da bleef echter het ledental station- nair. Het verslag vermeldde verder de deelname aan de Kamerverkiezingen in Juni. Twee maal werden er in alle plaatsen van het district Gouda „Oudernummers" verspreid tot een aantal van 15000, ter verdediging van de Openbare School. De afgevaardigden naar de Alge- meene Vergadering te Rotterdam en het Kindercongres te Amsterdam brachten hun verslag uit. Bedoeld con gres bleek voor den Bond een groot succes. We hopen dat het in de naaste toekomst rijpe vruchten dragen mag. Bij de rondvraag werd door een der pas benoemde collega's de opmerking gemaakt, dat bij eventneele oproepin gen ter vervulling eener vacature bij het O. L. O. te Gouda" de advertenties in de „Vacature" zoodanig zijn inge kleed dat verscheidene collega's den ken „Nu, die regeling gaat wol." Van f600 tot f1050, hoofdacte f 200. Nog niet zoo kwaad, zou men denken. Maar de advertentie vermeldt niet, dat pas na 28 jaar voorwaar een halve menschenleeftijd het maximum wordt bereikt en met welke verhoo gingen dan noch? Na twee dienstjaren f 25 heele gul dens meer en na 4 dienstjaren wees f25. Vervolgens om de 3 jaren f50. Daar de advertentie deze periodieke verhoogingen niet aangeeft, loopen verscheidene collega's er in enkomen vaak tot de treurige ervaring, dat hun salaris hier, gelijk is aan of minder bedraagt dan dat in hun vorige stand plaats. Natuurlijk gevolgWeer zoo gauw mogelijk de pijpestad verlaten, zonder rouwe in het hart. Geen wonder de groote mutatie in het onderwijzend personeel te Gouda. Wanneer gaat het ook hier eens dagen Gisteren en Heden. Wat een verschil van winterweer. Gisteren werd Gouda overstroomd door duizenden schaatsenrijders, die uit alle richtingen naar de Pijpenstad waren gekomen om zich daar van de traditio- neele „sprits" en „pijpen" te voorzien en dan met hun buit terug te keeren naar huis, ongeschonden. Wij hebben de Goudsche pijp gisteren bewonderd in alle mogelijke variaties op de petten van de rijders, op hun borst, zelfs de lange „Goudsche" op een stokje ge bonden, bevestigd met touwen op den rug. De pijpenverkoopefs hebben gisteren goede zaken gemaakt. De in menigte opgeslagen kraampjes op verschillende deelen der stad, maar vooral in de omgeving van de Lazaruskade hebben gisteren al hunnen voorraad uitver kocht en deze kraampjeshouders heb ben op dien* eenen dag meer verdiend, dan anders minstens een maand van arbeid hen kan opleveren. Dat buiten kansje zij hen van harte gegund. De dag van gisteren was een dag van groote gezelligheid in de stad door die massa vreemdelinggenop de banen was het overal goed bezet. Wat een verschil met heden. De dooi is ingetreden. De regen valt regel matig en overstroomt het ijs, zoodat het ijsvermaak voor heden althans ge daan is. Hoe zou het ookImmers, wy zagen nog meerdere wedstrijden hier in de omgeving uitgeschreven en zoo maar brutaal weg zonder dat er bij stonden die zoo geijkte woorden in den winter: IJs en weder dienende. Dat was toch ook tarten,,en zoo is het dan gekomën dat het ijs en het weder den schaatsenrijder heden niet dienende zyn. Wel zagen wij er nog eenigen, die het water trotseerend, op de schaats naar hier waren gekomen, maar het bleef dan toch ook by die enkelen, en gaat de wind geen anderen hoek nit, dan zullen het wel de laatste vreemde schaatsers geweest zijn, die wij hier dezen winter zagen. Afscheid van het ijs nemen, doen wy echter heden nog niet. Eigen schuld. Gisterennamiddag heeft een man op de baan bij de Lazaruskade een zoo- danigen val gemaakt dat hy bewuste loos bleef liggen. Toen hulp geboden werd en de bewustelooze weder bij kwam, bleek dat hij onder den invloed was van sterken drank. Zijn ernstige val, die nn wondergoed is afgeloopen. had hy das aan eigen schuld te wyten. Boskoop. Vergadering van den Gemeenteraad, gehouden pp Vrijdag 1 Januari, des namiddags 2'/a 11 ar- Voorzitter: de Burgemeester. f Afwezig de heer Van der Tak. Na opening der vergadering, i de notulen der vorige zitting voor azen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter heet daarna den leden allen hartelijk' welkom in deze eerste f litting in 1914 en memoreert in korte - "trekken de in het afgeloopen jaar ge- I konden Rozententoonstelling, waarbij I ie aandacht van landgenoot en vreem- deling weder op Boskoop is gevestigd i «worden, de toename van het gas verbruik, de vooruitgang van het be- vtikmgsctjfer en spreekt den wensch nit, dat 1914 in alles een voorspoedig jaar voor deze gemeente mag worden. ^Vervolgens wordt door den Voor letter mededeeling gedaan van ver- ichillende ingekomen stukken, welke allen voor kennisgeving worden aan- De Voorzitter stelt daarna aan de orde 1. een adres van D. Spek, waarin verzocht wordt de sloot aan de Noord zijde van het door hem van de ge meente gehuurde kweekerijrand te mogen verbroeden en de grond te magen gebruiken voor ophooging van hetW Jfc en W. zeggen in hun prae-advies, naar aanleiding van dit verzoek door hnn college een onderzoek in feco is ingesteld, waarbij hun is ge- Weken dat het land, in huur bij adres- nnt en A. Soet, inderdaad eenige ophooging behoeft, weshalve wordt voorgesteld dezen huurders toe te staan op aan te wijzen plaatsen grond te vergraven voor ophooging en de hnur in verband met de verminderde opper vlakte kweekerij in verhouding te ver lagen. De heer Ottolander acht het wen- ichelijk, dat de nieuwe slootkanten met graszoden^ ten genoege van B. en W. zullen worden belegd. De heer Lünnemann vindt dit ook nuttig, maar acht dit te kostbaar voor de huurders, waarop de heer Ottolander voorstelt om de zoden van het terrein bij de gasfabriek te laten nemen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna, aangevuld in den zin van den heer Ottolander, met algemeene stem men aangenomen. 2. Een adres van het Bestuur der Stoomboot-Maatschappy Boskoop waddinxveenGouda, tot het doen bestraten van de kade in den Ham c'vanaf de Gouwestraat tot nabij het door de Maatschappij te bouwen per ceel. De Maatschappij is bereid eene billijke bijdrage in de te maken kosten te betalen- B. en W. stellen voor de gevraagde bestrating, waarvan de kosten worden geraamd op f266.—, aan te brengen op voorwaarde dat in de kosten van aanleg door de Maatschappij f 133. wordt bijgedragen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, 3. Een adres van A. Abbenbroek c.s. houdende-verzoek te willen bevorderen, dat wanneer het gedeelte vanaf de Gouwestraat tot het nieuwe perceel van de Stoomboot-Maatschappy „Voor uitgang" mocht worden bestraat, deze bestrating door te trekken tot aan de provinciale oversoheping, in welke kosten belanghebbenden bereid zijn een bedrag van f 100.— bij te dragen. B. en W. zeggen in hun prae-advies dat de kosten van het doortrekken dezer bestrating worden geraamd op f240.— en stellen voor te besluiten dit werk uit te voeren, onder voor aarde dat de door adressanten toe- izegde f 100.— in de gemeentekas den gestort. Met algemeene stem- wordt dit voorstel aangenomen. 4. Aanvulling van het Burgerlijk Armbestuur met 2 nieuwe leden, in gevolge het nieuwe Reglement. Op de aan den Raad door B. en en W. ingediende voordracht zijn ge plaatst I. W. Mesman. II. J. A. Boer. I. W. van Kleef Wz. H. C. F. Zwart. Bij de stemming voor het eerste ^nieuwe lid verkrijgt de heer Mesman 3 en de heer Boer 7 stemmen, zoodat benoemd is de heer J. A. Boer. Bij de volgende stemming verkrijgt de heer Van Kleef 7 en de heer Zwart 3 stemmen, zoodat benoemd is de heer W. van Kleef Wz. 5. Een voorstel van B. en W. om ingevolge art. 14 van het nieuwe reglement voor het Burgerlyk Arm bestuur, de gemeente te verdeelen in vier wijken. Voor ieder wijk wordt door genoemd Bestuur een lid, de Voorzitter uitgezonderd, nit zyn mid den aangswezen. B. en W. stellen de volgende ver deeling voor: I. Barendstraat, Boot- straat; Zuidstraat, Zuidkade, Zijdeen Puttekade; II. Dorpstraat W.Z.,Aeh- tarkaile, Kerkstraat, Torenpad, Laag Boskoop, Steilen enOtweg; III. Voor- k&de, Ridderbuurt, Reijneveld, Biezen «fcNieuwstraat; IV. Dorpstraat O. Z.,1 den Ham, Reierskoop, Zuidwijk, Bözenlaan, Goudsche Rijpad. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 6. Een voorstel van B. en W. om op grond van de vele aansluitingen aan de Opsizijde van de Gouwe, waardoor de gasdruk aan *de uituan- deu der leiding in iieijerskoop zoo gering is geworden, aat de verlich ting ter plaatse met meer voldoende verzekerd is, te besluiten tot het leg gen van eenden zinker door de Gou we, net maken van een nieuwe lei ding aoor net Jaagpad en de Gou- westraat en een zwaardere leiding te ïeggeu door de Dorpsstraat en Key- erskoop tot aan de Tuinbouwschool, waarvan de kosten in totaal worden op 14U00. Met algemeene wordt dit voorstel aangeuo- geraamd stemmen men. 7. Met algemeene stemmen wordt vastgesteld de verordening tot rege ling van den omvang van den taal cursus (Nederlandsen, Engelseh en Duitsch), de wijze waarop het onder wijs zal worden gegeven zoomede het te betalen schoolgeld. Tot hoofd van dezen cursus wordt benoemd de heer B. van der biuis, hoofd der school en tot onderwijzer de heer A. Frank. De wedde voor net hoofd wordt vast gesteld op f 50 per jaar benevens i 1.50 per lesuur en voor den onder- wyzer op f 1 per lesuur. De behandeling van de ontwerp- instructie voor den te benoemen school arts. In art. 15 van deze instructie stellen B. en W. voor dezen titula ris te benoemen voor den tijd van 5 jaren. D®or den lieer Loef wordt voorgesteld den schoolarts voor 2 ja- reu te benoemen. Nadat het voorstel van B. euVV. in omvraag is geblacht verklaren er zich 5 leden voor 5 togen, waarna het voorstel Loef in omvraag wordt gebracht en de stemmen eveneens staken, zoodat de vaststelling der instructie en benoe ming van den schoolarts tot eene vol- genue vergadering wordt uitgesteld. 9. Een verzoek van de Boskoop sche Woningbouwvereeniging tot aan koop van 1/3 gedeelte van het door de gemeente van Mej. Hugens te Veip aangekochte land, voor den bouw van 100 arbeiderswoningen. Op voorstel van B. en Wwordt hiertoe met oi- gemeene stemmen besloten. 1U, Ten slotte, wordt met algemee ne stemmen besloten om het door de gemeente aangekochte laiid dat voor alsnog niet voor woningbouw gebruikt zai worden, publiek te verhuren vooi den tijd van één jaar ais wei- en hooiland. Bij de gebruikelijke rondvraag vos tigt de hoer Nieuwesteeg de aandacht op den onhoudbaren toestand van de brug naar het Postkantoor. De Voor zitter antwoordt nierop, dat aan den Heer Directeur-Generaal der Posterij en over deze zaak reeds is «geschre ven. De heer Van Gelderen acht het ge- wenscht dat bij de aanlegplaats van de „Vooruitgang' eene goede ver lichting wordt aangebracht. De neer Loei zegt dat in een der vorige vergaderingen een commissie is benoemd betredende eene eventueel op te richten meikcentrale en vraagt of deze Commissie reeds is werkzaam geweest. De Voorzitter antwoordt dat de Commissie niet heeft vergaderd, wijl al ras bleek, dat een dergelijk plan voor deze gemeente toch onuit voerbaar zou zijn met het oog op de groote kosten. De heer Guldemond, lid der Com missie, zegt dat zijn medelid, zijne oorspronkelijke meening, met het oog op de groote uitgaven aan een der gelijke oprichting verbonden, ook ge wijzigd heeft. Dé heer van den Broek wenscht de verlichting in den Ham, welke nu niet verder is aangebracht dan tot den korenmolen, wanneer de zinker eenmaal is gelegd, te zien tot het stoomgemaal doorgetrokken. De heer Ottolander vestigl de aan dacht op art. 32 der Alg. Politiever ordening, waarbij is verboden om water over den openbaren weg te laten vloeien en wijst in verband hiermede op het afvloeien der goten in de Kerkstraat. Spreker vestigt verder de aandacht van den Voorzitter op het aanleggen van vaartuigen in de brug voor het afgeven van pakjes. Spreker geeft 't Hoofd der politie in overweging hier aan de aandacht te schenken. De Voorzitter zegt een onderzipek te zullen instellen en maatregelen te zullen nemen. De heer Guldeftiond stelt voor een commissie ad hoe te btmoemen, welke den hRaad van advies zal dienen voor de vaststelling eener nieuwe verorde ning op den hoofdolijken omslag en het schoolgeld. De Heeren Ottolander en van Wilgen ondersteunen dit voor stel. In omvraag gebracht wordt het met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Loef en v. Gelderen. De Voorzitter wijst daarn tot leden dezer oommissie aan de Heeren Nieu westeeg, Ottolander en Guldemond. De heer Nieuwesteeg zegt deze be noeming niet aan te nemen, waarna de Voorzitter.de hr. Lünnemann aanwijst. De heer Ottolander zegt in eene vorige vergadering te hebben verklaard niet meer in commissiën te willen zit ting nemen en wel op grond dat door zijne medeleden van het door hem onderteekende rapport bij de behande ling ï'n den Raad w«5rd afgeweken, zonder dat de motieven nader werden verdedigd. Spreker stelt verder den eisch dat door de leden van het ge sprokene in besloten commissiën niet in het openbaar wordt mededeeling gedaan. De heerGuldemond zegt dat hij geen beloften heeft te doen maar het gesprokene van den heer Ottolander als een wensch zal beschouwen. De heer Ottolander zegt te vertrou wen dat zijne medeleden aan zijne wenschen znllen gehoor geven, en daarom de benoeming aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. - Vrijdag had alhier op de Blonk- sloot de door de ijsclub „Boskoop" uitgesohreven hardrijdery voor beroeps rijders plaats welke door een groot aantal toeschouwers werd bijgewoond. De le prijs f 60, werd behaald door P. Bosse, wonende te Ouder Amstel; prijs if 40, A. Vredenburg te Woer den; 3e prijs f 20, W. Loogman te Woubrugge. Het geheel werd opge luisterd door de Harmonie Excelsior. Op Donderdag 5 Febr. a.s. zal het dubbel kwartet „Die Haghe" van 's Gravenhage, directeur J. D. van Ramshorst in de groote zaal van Hotel Klaassen een concert geven, met me dewerking van Sophie Pieneman so praan en Willem Wegeris solocellist. - Zaterdag had de door de „IJs club Otweg" uitgeschreven wedstrijd voor priksleden plaats. Voor den wedstryd voor jongens waren 52 deelnemers. De eerste prijs 1 paar schaatsen verwierf K. van Bentem, de 2e prijs 100 sigaretten J. van der Kraats. Voor volwassenen waren 32 deel nemers, waarvan de le, 2e, 3e en 4e prijs, bestaande in levensmiddelen respectievelijk behaalden, K. Bakhui zen, C. J. Kerkvliet, P. Bakhuizen en J. Struik. - De eigenaars van katten mogen wel op hun hoede zijn, omdat er deze week weer een paar spoorloos zijn verdwenen. De vellen schijnen nog al waarde te hebben. Vooral op katten van zwarte kleur wordt „gejaagd". Reeuwijk. Vrydag had hier de aangekondigde wedstrijd plaats in het schoonrijden voor" paren. De le prijs f 20 werd behaald door mej. M. VerdauwIjagoort en den heer P. Verdauw te Bodegraven; 2e mej. M. van RijnVink en den heer H. Van Rijn f 10, te Bodegraven3e f 5 mej. 0. Visser te Nieuwerkerk en den heer R. Hol te Zevenhuizen. Nog werd een troostprijs toegekend aan mej. D. Van der Wolf en den heer P. Van der Wolf alhier, f 2.50. Woerden. Bij het te Utrecht ge houden veeartsenij kundig examen is Zaterdag voor veearts geslaagd de heer G. van Herwaarden alhier. Moordrecht.^rijdagmiddag werd een hardrijderij gehouden voor paren, met r 13 deelnemers. De prijzen be stonden uit luxe voorwerpen en werden gewonnen door mej. T. van Dam en den heer P. Goudriaan, le prijsmej. S. van Zanten en den heer D. van Zanten* 2e prijs; mej. L. Oudijk en den heer J. van Erk, 3e prijs. Bergambacht. Door het losraken van het lemoen, sloeg het paard van den bouwman C. B. alhier, bespannen voor een tentwagen, in Benedenberg op hol. De wagen reed in volle vaart tegen een aan den kant van den weg staanden boom. Behalve den bestuur der, bevonden zich ook een vrouw en twee kinderen in den wagen, die door dea schok uit den wagen vielen, waar bij de vrouw verwond geraakte. Het paard werd in Tusschenlanen tot staan gebracht. Lekkerkerk. Vrydagmiddag werd op de banen der ijsclub „Recht aan Allen" alhier, een nationale hardryderij gehouden, op een baan van 500 meter met keerpunt, met tijdopname. De snelste ritten die de 4 prijswinners maakten, waren: No. 1 J. Schilstra, te Akkrum, in 58 2/5 sec., f 40; nó. 2 C. Neef, te Maastricht, in 60 2/5 sec., f20; no. 3. C. v. d. Wiel, te Rotter dam, in 614/5 sec., f10; no. 4. J. v. d. Wiel, te Rotterdam, in 62 2/5 sec. f 5. Verder werden nog troostpryzen toegekend van f2.50 aan hen, die de baan binnen 69 sec. aflegden. Hier voor kwamen in aanmerking: 1. R. Hylkema, te Rotterdam in 62 3/5 sec. 2. E. Verstoep, te Krimpen a.d. IJsel in 62 2-5 sec.3. H. Verstoep, te Krim pen a.d. IJsel, in 66 sec.4. C. v. d. Linden, te Krimpen a.d. Lek, in 67 sec.; 5. A. v. Grootheest, te Schoon hoven, in 68 3/5 sec. Ook bij deze gelegenheid was de harmonievereeniging „Juliana" tegen woordig, die gedurende den wedstrijd eenige nummers ten beste gaf. De banen die prachtig zijn, werden door een groote massa bezoekers be reden, waaronder velen uit de omlig gende dorpen. regeeringstroepen bij SanLuiz dePotosi om het Teven gebracht. 5do KI. Trekking v. Maandag 26 Jan. No. 20096 f 2000. 7238 en 12190 ieder f 1000. 4378, 5156, 7830, 8220, 10828, 12308, 13323 en 13366 ieder f 400. 1991,14210,15346,16752,18794 en 20383 ieder f 200. 2429, 3452, 5684, 6187, 9151, 13438, 15994, 16663, 18393, 18754 en 19295 ieder f 100. Pryzen van f 70. 86 0B 84 272 80S 451 568 70S SS7 961 1068 72 1138 83 41 61 1207 67 1322 1574 85 1024 1786 86 78 1902 58 2000 88 2174 2B7Ö 2448 52 85 2608 58 2087 2787 86 2886 90^4 77 8202 8806 56 3746 8810 18 8982 4126 4877 4420 4561 48H7 4848 81 51G6 5284 5808 21 64 5482 5690 5608 5888 81 5866 88 6274 6829 69 6400 6648 7149 48 7268 70 7894 67 7552 60 7777 86 7806 7947 8906 52 8468 8885 87 8837 8902 9027 82 0248 9682 9415 48 952» 44 9606 68 9700 9868 10060 10104 10077 10419 82 1067^10982 11025 98 11120 11216 11805 20 11488 73 11578 96 11744 52 64 78 84 11854 11958 8» 19078 12187 12856 12575 12823 19004 76 82 18210 62 18806 18416 18560 18644 18728 57 68 82 14048 14425 14507 20 75 14778 14887 7» 14905 15052 96 15167 16208 62 15826 16408 04 96 15664 15731 15801 89 58 16928 53 16176 16842 44 16460 10544 16687 16706 08 10846 17047 17174 17820 56 6B 17488 42 48 77 17560 17024 67 84 17848 17819 86 00 18085 18108 60 18287 18424 57 18621 88 18002 16 56 18781 18860 18270 19621 98 19620 45 18758 18858 77 18806 28 20017 20166 90 20242 48 20807 88 22450 20617 82 20824 82 08 20814 47 87 Be Klasse 4e Lijst No. 10257 m. z. f 70. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, Iste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer 1ste kw. 24V2i 2e 23 V2, 3e 22 cent per half kilo. Schapen en lammeren weinig aan gevoerd. Handel in vet vee slepend, prijzen iets lager, vette kalveren stug aoch prijshoudend. Vette varkens traag en lager, de prijzen hebben nijging om lager te gaan. Schapen prijshoudend. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.8 te Munchen, laagste stand 735.5 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien, aanvankelijk zachter. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden Aan de orde komt de eindstemming over hoofdstuk VI der Staatsbegroo- ting (Marine). De begrooting wordt met 51 tegen 9 st. (sociaal democraten) goedgekeurd. Aan de orde komt dan het wets ontwerp betreffende de pensioenen voor weduwen en weezen van min dere geëmployeerden. De heer De Meester (u. 1.) vraagt voorziening in het geval dat zich zal voordoen als werklieden bij de Werf te Amsterdam worden ont slagen. Door den Minister van Financiën zal in dat geval worden voorzien. Het wetsontwerp wordt z. h. st, goedgekeurd. Aan de orde is nu de Begrooting van Binnenl. Zaken. De Voorzitter dringt aan op kort heid. Niet minder dan 50(?) sprekers zyn nog voor deze begrooting inge schreven. De vergadering duurt voort. Journalistiek. De opvolger van den heer H. van der Wal, die de journalistiek gaat verlaten is als redacteur voor de rubriek Kunst en Letternieuw aan „Het Vaderland" met ingang van 1 April benoemd den heer E. Polak Daniëls, redacteur aan het Dagblad van Zuid-Holland te 's Gravenhage. Wedstrijd op de Bosch vijvers. Ondanks den ingevallen dooi en de regen is den wedstryd in het schoon- en hardrijden uitgeschreven door de Koningin, op de ijsbaan achter het Huis ten Bosch te's Gravenhage voor rijders van 't Haagsche Garnizoen toch heden doorgegaan. De deelnemers wa ren in groote getale opgekomen. Te half elf kwam de Koningin met de Prinses op het ijs. Telkens na afloop van een wedstrijd reikte H. M. persoonlijk met een geluk wensch de gewonnen prijzen nit. De Koningin reed later ook nog op den vijver in het Park. Mexico, 25 Jan. Volgens de ver halen van eenige vluchtelingen, die hier aangekomen zijn, hebben de op standelingen onlangs een honderdtal vrouwen en kinderen en 150 man V orige Koen. 77% 88'/, 63 100'/, 86 88"/,, 83'/, 77'/,, 33 993/i 73//, 673/, 50 68»/,, 05 220'/, 248 15 185 12'/, 183 018'/, 194 196'/. 120 108'/,' Koert Ttn hoden 77»/,. 83'/, 83'/, 32'/, 73'/, 57'/, 49''/,, 68'/, 05 226»/, VAN DEN 20 JAN. 1914. StiutsleeBliiccn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pot, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, ^|fcu8sische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet, d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Credlet-lnsiel llnjreu. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Instell. eu Cultuur Ondernemingen HandelBver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijfii Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij. totEspl. v. Petr, Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. .Scheepvaart ïl(jen. Ned. Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. ribak-Uudernemlngen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwegen, Holl. IJzeren Spoor- wegmrj. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dct, Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand, Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. us/, 95'/, 98 60'3/„ 943/, ai'/, 1615/,, 4 100'/, 147'/, 196'/, IO83/, 2'5/„ 8'/, 95'/, 98s/, 94% 31'/, 160'/, 4'/, 146 GELDKOERS. Prolongatie 4 pOt. Nat. Staataf. rast, Buiteul. weinig earieerend, Culturen geen omzet, Ta bakken lusteloos, Petroleum stil, Ame rikanen flauw, Mijnen flauw, Rubbers geen verschil.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2