s n O fl I I if J r I LIQHT EBP ffll H H M1 h- I® i 1? sM Dr. J. G. Rups in district UI I. van der Want. 111 13.393. Dinsdag 3 Februari 1914. 52e Jaargang. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Feestdagen. en IP EN Telefoon Interc. 82. Buitenlandsch Nieuws. mhiiis. |O F HERSTEMMING voor den Gemeenteraad. V FEUILLETON £>e Qaitenfioaier. t» KEWISGliVI\G. Oe Uitslag en de Bechlerzijde. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. KENNISGEVllG. rwo. GOIIISIHE COURANT S' aan on- (Wordt vervolgd) inkm&n Zn.t N-QUELLE 3RONWATER 1® ifl worden ge- de wolk ivraag om kleeding t nu ook de vraag DRDEN OP REKENING IJ TERUGGAAF VERGOOI R A 15 ctJ v 1st Uw W* doen ir werk verlichten. te ökt, het de toe- ommissie irz. G, Vice-Voorz. PENDORST, Pen. IER SLAVERNIJ ark wordt te niet Sunlight bet hub tegels, maren, door en deer iken is SanHfht en voordeeNgete Vrij bewerkt door AMO. 1 I 1 ie helpt ons boodschap Aan een en en wij zullen i, wat U te missen dag met een Jlinke meerderheid uit de stembus komen. --- Schouwburg, 8 uur, chtsch Sted. Orchefct ■schouwburg, 71/» u-> an Zegen”. iw- en Wonir^toes.,! Gezondheidscouun. en ik verwacht, te tijding zal t ten wij ons Madeleine? „Ja, tante laat ons nu maar naar de Conciergetie toegaan.” De zaal, waarin het revolutionair tribunaal zijn werkzaamheden ver richtte, had den vorm van een lan gen rechthoek, met kale, witte wan den. Aan het einde ervan stond een tafel, waaraan een vijftal menschen zaten. Zij rooken tabak, pruimden, spuwden op den grond, maakten hun halsboord los, wanneer het hun te warm werd en schijnbaar opgewekt, keuvelden zij met elkaar. Aan andere einde der zaal tegenover rechters zaten de dagelijksche hoorders der zittingen, die de veroor deelden ruwe scherts toeriepen en hen bespotten. Het waren meest van die nietsdoende oude wijven, die in dagen evenals hun mannen hun Voor de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad in district II en in district III op VRIJDAG 6 FEBR. a.s. worden met den meesten aandrang aanbevolen in District II toefde hij in 1908 veertien dagen te Parijs. nu en dan, wanneer de pro cessen te gruwelijk werden, boog bur geres leine dat zij schreide, zacht toe: leine, verrat zichtig!” met ware heldenmoed haar tranen. Het was ongeveer drie uur namid dags* toen haar vader werd binnengen leid. Hij liep vrij en met opgeheven hoofd tusschen eenige sansculotten in. Madeleine voelde haar hart bonsen, het was alsof zij krankzinnig zou wordenworden. „Gij zijt de architect Piron?” „Neen, burger president, mijn naam is Etienne de Leuronsac.” „Wel, wat zeg je.” Eenzijner medeleden fluisterde hem toe: No. 763, president. Hier is de akte.” De president wierp een blik erin „In orde, hoor. Gij zijt Etienne de Leurönsac.” „Jawel.” „Dat is dan reeds voldoende. Gij zijt veroordeeld.” t, dat hij ons de bes- brengen. Maar nu moe- haasten. Zijt gij gereed, Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van M. A. Cats te Gouda, om vergunning tot uitbreiding zijner Druk kerij door de plaatsing van 9 electiomotoren met een vermogen van 7 P K. in het per ceel gelegen aan de Keizerstiaat No. 9, ^kadastraal bekend Sectie D No. 447. Dat op Dinsdag den 17 Februari 1914, des namiddags ten l’/j ure op htt Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden Utennis genomen. Ik De aandacht wordt er op gevestigd^ dat rolgens de bestaande jurisprudentie niet ten wij geregeld ti)di| i logen ontvangen nj ncerten, vermakelip' I deze dan in on* I den. die aheil zochten in den drank. Zij allen had den breikousen bij zich. Zoodra burgeres Railmont en Ma deleine op de tribune hadden plaats genomen, haalden zij eveneens hun breikousen voor den dag. Men kon in zulk gezelschap niet te voorzichtig zijn en daarom deden beide vrouwen zich zoo eenvoudig mogelijk voor. Eindelijk kwam daar de eerste ver- otjrdealde voor zijn rechters. Het was e0n jonge man. „Gij heet?” voegde de president „Neen, dat niet. Maar Charles kan ons niet vergezellen, daar hij van nacht plotseling ongesteld geworden is en aan hevige koorts lijdt. Het is daarom goed, dat de dokter over brenging naar het ziekenhuis bevolen [beeft.” „Oh... maar dan moet er toch een van ons naar hem gaan zien.” „Zeker, Madeleine, dat gebeurt al reeds. Burger Truchon was zoo goed zich direct die moeite te getroosten-, „Burger president, ik moet tot mijn verdediging aanmerken, dat „Wat voor den duivel,” viel do president hem in de rede. „Gij hebt hier toch niet het woord. Uw zaak is beslist. Samenzwering tegen de republiek, tegenstand tegen den com missaris der regeering. Met zulke lie den maken we korte metten. Houd u gereed, morgen om 7 uur de kar te bestijgen. Wie volgt. Een koude rilling ging burgeres Railmont door de leden. Nog éénmaal hoorde zij de stem van den burggraaf luid in de zaal weerklinken, toen zag zij hem door een paar sansculotten aangrijpen en wegleiden. Zjj kon geen woord uitbrengen en keek vol vrees naar Madeleine. Deze zat daar, de oogen strak ge richt op de deur, waarachter haar va der zoo juist verdwenen was. Haar gelaat was marmerbleek. „Madeleine”, fluisterde zij haar toe, „houd moed, kom tot je zelve.” Als antwoord daarop hoorde zij oen doordringende kreet en zag zij Madeleine als dood van haar bank op den grond vallen. Nu kwam het er voor burgeres Railmont op aan, haar nicht zonder opzien te wekken, uit de zaal naar huis te brengen. Na den uitslag der gemeenteraads verkiezing op Vrijdag jl., is het in het kamp der coalitie verbazend rus tig, ongewoon stil. Van de groep der antirevolutionairen en christelijk-his- torischen is zulks niet te verwonde ren. *Zij hebben hun kans gehad. Nu die kans verkeken is, is er voor hen geen reden zich druk te maken. Vrij dag jl. hebben zij het bewijs gele, verd, dat zij er voor danken zich warm te maken voor de candidaten der roomsch-katholieken, wier stem mencijfer niet haalt bij dat, hetwelk een vorige maal op de candidaten der antirevolutionairen is uitgebracht. Maar bovendien de protestantsche groepen der coalitie hebben in eigen huis nog wel wat sqhoon te maken. Het is toch niet in orde te noemen, dat een a.r. candidaat in het eerste district 80 stemmen meer kan halen dan een c.-h. man en dat bij een or ganisatie, waarbij de leden zoo gewil lig loopen in het gareel. Dat het aan roomsch-katholieke zij de zoo uiterst kalm is, wekt echter bevreemding. Het is wel opvallend, dat de roomsch-katholieken zoo slap jes zijn opgekomen voor eigen candi daten, iets wat toch in den regel van die groep niet kan worden gezegd. Men weet aan die zijde gewoonlijk wel de mannen naar de stembus te krijgen. Dat dit nu niet zoo geschied, moet dus wel een bijzondere oorzaak hebben. Het komt ons voor, dat in de roomsch-katholieke kringen geen bijzondere eenstemmigheid heerscht omtrent de gestelde candidaten. De wijze waarop deze candidaturen naar voren zijn gebracht in de R.K. kies- Schoolstaking. Gisteren is in het Engelsche graaf schap Herefordshire, ’n staking van schoolonderwijzers uitgebroken. Niet minder dan 230 onderwijzers hebben geweigerd hun taak voort te zetten; ruim 50 scholen zijn geheel gesloten moeten worden, terwijl in vele andere het ^Qfljjerwijs uit gebrek aan onder wijskrachten "k ingekrompen. De oor zaak dezer staking is de salarisrege ling- In deirMraren storm welke gedu rende de igatsre dagen aan de Engel sche kust woedde, zijn behalve het vergaan van de „Hera” met 19 man, gisteren door ons gemeld, nog meer dere scheepsongelukken gebeurd. Bij zonder zwaar is de visschersvloot van Feetwood getroffen. Te oordeelen naar stukken wrakhout welke aan de weste lijke Hebriden zijn aangespoeld, is het vaartuig „Boris” verongelukt en zijn de 10 opvarenden verdronken. De „Meranic” van de General Stdfm Na vigation Compagny is gestrand op de kust te Deal. Met veel moeite gelukte het ’t schip vlot te brengen. Zuid-Amerika. Overstroomingen in Bahia. U'it Rio de Janeiro wordt d.d. 1 Febr. geseind Telegrammen uit den staat Babia melden, dat de overstroomingen onge hoorde afmetingen aannemen. De stad Villa Novalago is van den aardbodem verdwerym en verscheidene andere plaatsen zijn totaal verwoest, terwijl andere ernstig bedreigd worden. Talrijke lijken worden door den stroom medegevoerd en de materieele verliezen zijn zeer groot. Amerika. De aanvaring tusschen de Monroe ,en de Nantucket, waafbg eerstge noemd stoomschip verging, zal een gerechtelijken nasleep hebben. De reederjj der Monroe, de Old Domi- nica-lijn heeft van de reederij der Nantucket een schadevergoeding van 200.000 dollars geëischt, terwijl de kapitein der Monroe een schadever goeding van 1.000.000 dollar aanhan gig heeft gemaakt. De reden van dezen laatsten eisch is niet bekend. In gevaar. Een visscher en zijn zoon, die op Albanië. Essad Pasja naar Potsdam. De Sonn. und Montags Ztg. te Wee- nen verneemt uit Walona, dat Essad zijn bevoegdheden heeft overgedragen in handen van de Contróle-Commissie en zich onmiddellijk naar Potsdam zal begeven naar den prins von Wied. Uit Brindisi wordt gemeld, dat al daar de aankomst van den kruiser Garibaldi, drie torpedoboot-eskaders en groote troepenafdeelingen verwacht worden het een en ander in verband met de aankomst van den prins von Wied, die in de eerstvolgende dagen verwacht wordt. Belgie. Er komt ook in Katholieke Vlaattt- sche kringen verzet tegen de wijze waarop de regeering en de Katho lieke meerderheid in de Kamer bij de behandeling der schoolwet met de rechten van het Vlaamsch omspringt. De „Katholieke Vlaamsche Land bond” en de „Oud-Hoogstudenten- bond” van Antwerpen Brabant, Lim burg, O.-Vlaanderen, W.-Vlaanderen heeft aan de Katholieke Kamerleden een vertoogschrift gezonden, dat op pooten staat, en waarin geëischt wordt, dat ’t „moedertaal, voertaal”, in de wet zal worden neer gelegd. Verder hebben gisteren 4000 Katholieke Vlamingen in den Burgerkring te Antwerpen een protest-betooging ge houden, waarin o.a. door de Kath. afgevaardigden Hendrikx en van Cau- welaert werd aangekondigd, dat zij de regeering haar steun zullen onthouden als zij dezen eisch niet inwilligt. Engeland. De min of meer officieuse, West minster Gazette bevestigt thans, dat de Koning en de Koningin van Engeland in April het bezoek van president Poincaré zullen beantwoor den. Dit zal dan de derde keer zijn dat Koning George sinds zijn troons bestijging buitenslands gaat. In 1910 bezocht hij Indiö en in Mei van het vorig jaar bracht hij ter gelegenheid van het huwelijk van Keizer Wil helm’s eenige dochter een familie-be- zoek aan Berlijn. Als Kroonprins ver- vereeniging zal daaraan niet vreemd zijn. Er was ook reeds iemand als candidaat aangewezen, die behoorde tot de arbeidersbevolking, doch deze candidatuur is plotseling verdwenen. Wegens veranderde omstandigheden, zoo luidde korten tijd geleden de me- dedeeling, moesten nieuwe candidaten worden gekozen. Toen kwamen de candidaturen Donker en van Pelt te voorschijn. Dat er ten opzichte dezer zoo gestelde candidaturen dus geen al gemeene sympathie bestaat, is licht te begrijpen. Opmerkelijk mag het noemd dat in het r.-k. orgaan „Nieuwe Zuid-Hollander” blad beide r.-k. candidaten niet vreemd zijn, het blad hetwelk deze candida ten zelfs heeft aanbevolen, Zaterdag jl. geen woord is gerept over den uit slag van Vrijdag. Vreemd doet dit ongetwijfeld aan. Wij mogen toch niet aannemen, dat de redactie, in verband met de quaestie betreffende de „Nieu we Zuid-Hollander”, waarbij de bei de r.k. candidaten betrokken zijn, zoo beteuterd zou zijn, dat zij het maar beter vindt gedachtig te zijn aan het spreekwoord: „Spreken is zilver, zwij gen is goud”? Het r.k. orgaan weet in den regel zij het op de haar eigen wijze wel het hare te zeg gen. Het ’zal het ongetwijfeld ook nu nog wel weten te doen, vooral nu over eenige dagen een tweede orgaan in het r.k. kamp haar zoete rust zal komen storen. De houding der rechterzijde na den uitslag van Vrijdag moge voor ons vrijzinnigen voor het slagen bij de herstemming niet ongunstig zijn, toch dient de uiterste waakzaamheid en de grootste activiteit te worden betracht. De rechterzijde zal, vooral de laatste dagen, zeker niet nalaten op het coa- litie-terrein alles te doen wat moge lijk is om te trachten een overwin ning te behalen. Daarom moeten de vrijzinnigen, geheel op eigen kracht bouwend, werken tot Sen laatsten dag, opdat de vrijzinnige candidaten Vrij- PHIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke /regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31bij onze Agentenden Boekhandel en de Postkantoren. tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 3 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARIENS. De Secretaris, J VAN HEUSDE hem toe. „Pierre Lamont.” „Wat zijt gij?” „Commissaris bij den verkoop van js taatsgoederen.” „Wat? En je wilde onschuldig zijn? Komaan, wat nieuws.” „Burger president!” wilde de jon ge man zich verdedigen; „ik ben aan de mij ten laste gelegde misdaad al even onschuldig als gij en als „Wij dulden hier geen praatjes,” viel de president hem in de rede. „Je dacht zeker dat we hier alle redevoe ringen der aangeklaagden wilden aan- hooren! Neen hoor, je bent schuldig. De volgende.” De jonge man bezwoer zijn rech-. ters met tranen in de oogen, dat hij onschuldig was, en toen de sanscu lotten hem wegvoerden, verweerde hij zich met handen en voeten, wanhopig zijn onschuld staande houdende. „Ei, jongentje,” riep een der brei sters op de tribune, „wat wilt ge toch. In den zak niezen en daarmee uit, hoor!” Een aantal jonge meisjes van acht tien tot twee en twintig jaar werden nu binnengeleid. „Gij zijt uit Nantes, niet waar?*’ „Jawel burgerpresident.” antwoord de een van de meisjes. „Gij hebt op een bal gedanst met Pruisische officieren, niet waar?” „Burger president, dat wisten wij van te voren ook niet.” 37) „Burger Beauchène,” zei burgeres Railmont onderweg tot deze, „gij zult toch zeker wel oppassen de ware toedracht der zaak door niets te ver raden en je bij alle mededeelingen te houden aan wat ik je zeg.” „Zeker, burgeres, wees maar bezorgd.” Kort daarop stonden zij voor Ma deleine, die nen reeds met ongeduld wachtte. „Stel u voor, mijn kind,” riep burgeres Railmont haar toe, „welk een teleurstelling.” „Mijn hemel, er is geen ongeluk toch zeker gebeurd?” De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 3on Jannari 1914 executoir is ver klaard Kohier no. 11 der Personeele Belasting, belastingjaar 1913 Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 3 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. „Dat kan iedereen ,wel zeggen. Gij zijt veroordeeld. De volgende.” Bleek en sidderend werden de meis jes weggeleid. En zoo ging het uren achtereen. Het revolutionair tribunaal had het dikwijls zoo druk, dat het veertig menschen in een uur schul dig verklaarde. Zoo nu en dan, Railmont het hoofd naar Made- over, en wanneer zij bemerkte jiue, fluisterde zij haar „Wees voorzichtig, Made- lad o nd niet, wees voor- En dan bedwong Madeleine

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1