BirurxexilaELd- Qemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch, Weerbericht Officieels Prijscourant Amsterdam - - k! 194 - - - een afstand van een halve mijl van het vaste land op het kastijs in de Silvan Beach aan het visschen waren geraakten in groot gevaar, daar het ijs, waarop zij stonden, losraakte en afdreef. De vader hoorde het gs kra ken, waarschuwde zijn zoon en sprong over de vijfvoet breede strook water die zich tusschen de beide ijsvlakten had gevormd. Deze strook verbreedde zich zoo snel, dat de zoon, die eenige oogenblikken geaarzeld had den sprong te wagen, niet meer kon overspringen. Men sleepte een boot over het kast ijs, om den jongen te redden. Het ge lakte hem de boot te bereiken, maar door het ijs werd hierin een lek ge slagen, zoodat de terugtocht met groote moeite en gevaar werd ondernomen. Een tweede boot werd uitgezet en kwam juist op tijd om de mannen te kannen redden. (Hbld.) Frankrijk. Een „kolonel Picquart-Straat" Het uitvoerend comité van de radi cale partij in het Seinedepartement heeft met algemeene stemmen besloten in den Parijschen gemeenteraad een voorstel te doen een straat dqp naam van kolonel Picquart te geven. Met opzet is die rang gekozen, omdat hij als zoodanig den strijd voor waarheid en recht in de Dreyfus-zaak gevoerd heeft. Diamantendiefstal. De Parijsche recherche heeftnaar het Hbld. meldt, een nieuwe diamant zaak in onderzoek. Een Belg van goede familie ontving eenigen tijd van den Parijschen juwe lier Loew eenige diamanten ter waarde van 30,000 frs. Volgens den juwelier had de Belg ze op crediet gekocht volgens dezen zou hij ze voor Loew van de hand trachten te zetten. Hoe dit ook moge zijn (de geheele geschiedenis is nog vrg dunter). de juwelier vertrodwde de zaak niot en liet den Belg, die naar Londen was ge gaan in gezelschap van een rarijsohe actrice en een individu, dat later bleek te zijn een apache en desertour, Julot genaamd, door den bekenden heer Quadranstein bewaken. Al spoedig kreeg het drietal hiervan de lucht en verdween naar Southampton. Hier schijnt de Belg met zijn vriendin het slachtoffer te zijn geworden van Julot, die hen dwong, de diamffeten aan hem af te staan, zoodat hun niets anders restte, dan zoo spoedig mogelijk naar Pargs terug te keeren. Ook Julot keerde naar Frankrijk terug doch werd te Nice ingerekend in verband met vroeger gepleegde de licten. Hg ontkent, iets met deze diamant affaire te hebben. Portugal. De bladen te Madrid bevatten, naar de N. R. Crt. meldt, een telegram uit Vigo, waarin verklaringen van de uit geweken Portugeesche monarchisten werden medegedeeld, die hierop neer komen, dat gisteren te Lissabon een sein tot opstan\van de republikein Bche garde zou wbrden gegeven. De Portugeeschu^oyahsten beweren dat de garde voor hifc zaak gewonnen is en een omwentmüing zou inleiden met de kreet: „lev» de koning 1" Volgens een telegram uit Vigoaan de Temps, mo^toprtlit uur te Lissabon reeds bloed vloeien. Rusland. Ritueele moord. Nadat de zoogenaamde deskundigen in het ritueele moordproces hadden uitgemaakt, wat de kenmerken waren van een ritueelen moord, stond te vreezen, dat misdadigers van beroep bij hun moorden zouden te werk gaan volgens het door deze deskundigen aangegeven procédé, om aldus onge straft te blijven en de Verdenking op de Joden te werpen. Zulks schijnt reeds naar de N. R. Crt. meldt, te zijn geschied. In het dorpje Fastof, twee uur loopens van Kief gelegen, heeft men op het erf van een Jood het lijk gevonden van een dertienjarigen knaap, met dertien diepe steekwonden aan den voorkant van den hals. Zijn geldbuidel lag bin nenste buiten in de nabijheid van het lik. Daar het juist jaarmarkt was, ontstond er groot gevaar voor een pogrom, dat echter werd afgewend, doordien terstond bleek1 dat de ver moorde knaap een zoon van een Jood- schen kleermaker was. Tegen den man, dien men van de misdaad verdenkt, heeft men geen overtuigende bewijzen kunnen aan voeren. 1 De Joden te Fastof zgn overtuigd, dat hg op last van het verbond van echte Russen heeft gehandeld, hetzij om het bestaan van den ritueelen moord door een nieuw geval te be wijzen en een pogrom te ontketenen, hetzij om den moord op Joesjtojinski te wreken. Hij zou zich dan in de nationaliteit van zijn slachtoffer heb ben vergist, wat zeer goed mogelijk is, omdat het jongentje geen Joodsch type had. Duitschland. Dr. Krohne, ambtenaar in het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken heeft te Berlijn voor een gehoor van studenten een lezing gehouden over de vermindering van het geboorten- tal in Duitschland. Hij wees daarin op het verontrustende feit, dat bet ge boorte-cijfer, dat in 1900 nog 35.6 per duizend inwoners was, in 1912 reeds tot 28.27 was gedaald en voor 1918 waarschijnlijk nóg lager zou zgn. Vooral in de groote steden en in- dustrieele centra was deze verminde ring sterk. Berlijn en Charïottenburg hadden het laagste geboortecijfer van alle groote stedén der wereld13.7 per duizend inwoners. Als oorzaken gaf dr. Krohne aan de malthu- siaansche propaganda, het egoïsme en de weeldezin der Duitsche vrouwen, haar gemakzucht, en de abortus pro vocates, waarvan hij het aantal (op 400.000 per jaar in Duitschland schatte. De Nieuwe Regeering van Elzas-Lotharingen De benoeming van den „Oberprasi- dialrat" graaf Rödern tot Minister van Elzas-Lotharingen is te Staatsburg met eenige terughouding, doch geenszins onvriendelijk opgenomen. De groote meerderheid der Rrjkslandbeyolking voert over het algemeen geen princi- pieele oppositie, doch wenscht slechts tegen militaire willekeur beschermd te zijn. Wat echter tegen den nieuw be noemden Minister pleit zijn de omstan digheden waaronder zijn benoeming plaats vond, bovendien is hij in Elzas- Lotharingen een volslagen onbekende. Inmiddels is de benoeming der nieuwe regeering voor alle politieke kringen een groote verrassing geweest, daar de demissionnaire Minister en de ondhi Minister nog daags te voren niet Wil ten, wanneer zij zouden heengaan, of wie hun opvolgers zouden zgn. In politieke kringen wordt meer en meer de overtuiging gedeeld, dat de Rijkskanselier von Bethmann-Hollweg de toekomstige stadhouder van het Rijksland zal zijn. Zulk een benoe ming zou trouwens in Elzas-Lotha ringen gaarne worden tegemoet ge zien, daar men weet dat von Beth- mann voor het Rgksland gevoelt. melde de Nieuwe Ct., door de heeren De Veer en Thomson in overleg met de Internationale Controle-commissie zrjn opgesteld en aan de goedkeuring van de Nederlandsche regeering onder worpen. Het blad beeft «jreden om te veronderstellen, dat binnen enkele «dagen de bekrachtiging en garantie van alle groote mogenheden op de voorwaarden zullen blgken te zijn ver kregen. De traktementen zullen 8000,16,000 en 30.000 francs bedragen, resp. voor luitenants, kapiteins en hoofdofficieren; voorts zal er een bedrag voor eerste uitrusting worden toegekend en nit- keeringen bij overlijden of invaliditeit tot 50.000 en 100.000 francs. Ook wat den rang der officieren betreft en hun verhouding tot de Albaneesche recht spraak moet er een alleszins bevredi gende regeling getroffen zgn. In welke verhouding de tijdelijk in dienst van Albanië tredende officieren tot het Nederlandsche leger blijven verloeren, volgt uit de bepalingen der Bevorderingswet voor de Landmacht 1902. Het vreemde dienstverband moet binnen drie jaren op eervolle wijze zijn verlatenin dat geval treedt de officier terug in zijn vorigen rang bij het leger en herneemt zijn plaats op de ranglijst of verkrijgt den rang, welke hem bij bevordering zou zijn toegekend. Zijn pensioenaanspraken blijven ten volle behoudende jaren in vreemden krijgsdienst doorgebracht, tellen mee. De nieuw benoemde burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, zal Donderdagavond worden geïnstal leerd. Vanwege de synode der Ned. Herv. kerk is de oud-Minister ds. A. S. Tal ma aangezocht een drietal lezingen te houden om de academi in te leiden in de studie der sociale vraagstukken. Deze lezingen zullen worden gehouden in een zaal der academie te Leiden op 9, 16 en 23 Maart a.s. De ronde stuivertjes. Het Stbld^ n°. 23 bevat een Kon. besluit van dan 21sten Januari, waarbij wordt bepaald, dat de 5-centstukken, geslagen overeenkomstig de wet van 31 December 1906 (Stbl. n°. 376), buiten omloop worden gesteld op 30 Juni 1914. Tot 1 Janqari 1915 zullen deze 5- oentstulcken ppn de kantoren der be taalmeesters en van de ontvangers der difeöte belastingen, invoerrechten en accijnzen tot'elk bedrag kunnen wor den ingewisseld. Het conflict met de Porte. Reuter seint uit Constantinopel dd. 1 Februari Gisteren overhandigde de chef der buitenlandsche missies aan de Porte een collectieve nota, die als volgt luidt„Met het oog op het feit, dat de gevallen van schending van het internationaal recht, die den laatsten tgd hebben plaats gehad, zich richten tegen de gemeenschappelijke belangen van alle Staten, vestigen da chefs der missies de aandacht der bevoegde autoriteiten op deze feiten, tevens den wensch uitdrukkend, dat orders zullen worden gegeven om voortaan derge- lgke incidenten te vermgden". Deze ^collectieve stap is vermoedelijk een gevolg van het incident, dat een tien tal dagen geleden voorviel in de Ne derlandsche legatie, waar de oud-afge vaardigde Basri bey een toevlucht gezocht had. doch waar men hem, in strijd met het internationaal recht, arresteerde, hetgeen aanleiding gaf tot een protest van den Nederlanaschen gezant. De bespreking over deze zaak wordt voortgezet. Gendarme officieren voor Albanië. Naar De Tel. verneemt zijn door den Minister van Oorlog voorloopig de voorwaarden vastgesteld, waarop officieren van het Nederlandsche en van het Nederl.-Indische leger voor twee jaar kunnen overgaan in Alba* neeschen krijgsdienst, met bestem ming om dienst te doen bij de gendarmerie. Deze voorwaarden zijn toegezonden aan den chef* van den generalen staf en aan de commandan ten van korpsen en hoofden van in richtingen, ten einde de officieren, die zich voorloopig bereid hebben verklaard in Albaneesohen dienst over te gaan, met het bepaalde in kennis te stellen en hen af te vragen of ze onder die voorwaarden hun toezeg ging gestand doen. Voorloopig zullen echter voor uitzending alleen onge huwde officieren in aanmerking ko men. Nederlandsche officieren in Albanië. De voorwaarden, waarop Nederland sche officieren tgdelijk in Albaneeschen dienst zullen overgaan, moeten, zoo Een gift. Wijlen de beer Jb, Joppe te Som- melsdijk heeft aan het Bestuur van de Vereeniging tot stichting en instand houding van een school met den Bijbel te Sommelsdyk een legaat van f 6000 vrij van successierechten vermaakt. Pest op Java. Een Regeering8telegram aan het Departement van Koloniën meldt het volgende betreffende de pestgevallen op Java van 14 tot 27 Jan. jl. Malang: 320 nieuwe gevallen, 363 dooden, Madioen 39 nieuwe gevallen, 36 doodenKediri41 nieuwe geval len 33 dooden, Soerabaja 24 nieuwe gevallen, «23 dooden, Magelang 20 nieuwe gevallen, 19 dooden. Gemeentelijke kleermakerij. Na langdurig debat heeft de ge meenteraad van den Haag gisteren verworpen met 24 tegen 13 (de socia listen en de vrijz.-democraten samen.) de motie van den heer Helsdingen tot oprichting eener gemeentelijke kleer makerijs Spoorwëgongeval. Zondagavond omstreeks 5 uur, had op het Stations-emplacement te Veen- dam een spoorwegongeval plaats. Tij dens het rangeeren geraakten door verkeerden wisselstand twee zwaar beladen Duitsche wagens buiten het spoor. Van den eenen wagen, een zg. trackwagen beladen met zwaar ijzer werk, geraakte de eene truck diep in get grind, terwijl de andere vlagen met een as ontspoorde. Uit Stadska naal werd telegrafisch werkvolk ont boden, hetwelk spoedig ter plaatse kwam. Na eenige uren was alles weder opgeruimd. Geen persoonlijke onge lukken de materieele schade is niet groot. Er ontstond alleen eenige ver traging in den rangeerdienst, zoodat de treinenloop geen stoornis onder vond. Urk geïsoleerd. Men meldt van Urk aan het Vad. dd. 31 Jan. In weerwil* van den dooi is ons eiland mog overal door het ijs inge sloten. Noord-, Oost-, Zuidwaarts is de zee één groot, donker getint ijs veld alleen in het Westen is veel water te zien. Reeds een week lang, sedert Vrijdag 23 Januari toen de „Minister Havelaar" de post uit Kam pen overbracht, is Urk van alle ge meenschap met den vasten wah ver stoken geweest. Jl. Dinsdag 27 Jan. vertrok een gsvlet van hier naar Schokland, waar de postzakken ver wisseld zouden worden met de uit Kampen aangebrachte. Door den slech ten toestand van het ijs en wegens mist kon die vlet evenwel niet terug- keeren. Heden is van uit Enkhuizen een sleepboot langs Urk in de richting Schotland gestoomd, om te trachten die vlet met de post naar hier te brengen en daarna de post van Urk naar Enkhuizen te vervoeren. Er is hier gebrek aan gist. Heden kon hier niet gebakken worden. Een huldiging. Gistermorgen is de oud-minister Talma ten huize van professor dr. Is. Van Dijk te Groningen gehuldigd door verschillende afgevaardigden van de Vereeniging van Voorstanders tot af schaffing van nachtarbeid. De heeren C. W. Ninteman en J. Van der Blom voerden het woord en dankten den heer Talma voor de krachtige wijze waarop door hem de Bakkerswet in de Tweede Kamer was verdedigd. De heer Talma dankte voor de hem gebrachte hulde. De diefstal te Breda. Omtrent de arrestatie van de B. ont- leenen we aan de Msb. de volgende bijzonderheden: Te ruim halfdrie in den nacht arri veerde men te Antwerpen. Met behulp der politie aldaar werd een vlugge recherche gemaakt. Verschillend^ nachtcafé's werden bezocht en van de chaffeurs, die daar bg hun auto's ston den, trachtte men te vernemen, of soms een hunner, dien dag naar Til burg was geweest. Eindelijk wist een der chauffeurs te vertellen, dat een hunner collega's eerst na twaalf uur met een onbeken den heer uit Tilburg was teruggekeerd. Hij kon het adres van zijn collega opgeven en zoo gelukte het de politie dezen man op te kloppen en te ver nemen, dat bij met een heer per auto van Tilburg was gekomen, die hij om ruim twaalf uur had gebracht in hotel „de Boulevard" Place de la Commune. Men begaf zich naar het aangewezen hotel en wekte den gérant, die aan- BtondB het portret van B. herkende en zeide, dat deze persoon op de vierde étage sliep. De moeilijkheid was nu slechts hem zonder opstoot in handen te krijgen, daar de kamer naar alle waarschijn lijkheid zou zijn afgesloten en de eige naar van het hotel er geen passenden sleutel van bezat. Terwijl de politie voor de deur postvatte, wekte men B. en zoodra hij de deur opende, drong men binnen en hevig schrikkend werd hij in nachtgewaad overmeesterd. Bij fouilleering bleken nog bijna f42.000 in zijn bezit te ^ijn. De chéques, welke hg beweerde aan een kameraad gegeven te hebben, zgn zoek. Een goede duizend gulden ontbreken er dus, welke in 10 dagen aan auto tochtjes enz. zgn opgemaakt. Gisterenmiddag ia te Oas een sta king uitgebroken op de export-sla gerijen der firma's Zwanenburg en Hartog. De staking begon bij de fir ma Zwanenburg. Alle eischen van het personeel waren ingewilligd op één na. De vaste werklieden zouden ontvangen f 1.75 per dag, terwijl de losse werklieden f 1.65 per dag zou den krijgen. Hiermede werd geen ge noegen genomen, men wilde een ge lijk loon voor de vaste en losse werk lieden. Toen de firma hier niet intrad legden de werklieden gezamenlijk het werk neer. De slagerij der firma Zwa nenburg staat geheel stop. Een afdeeling der firma Hartog, nl. het personeel, werkzaam in de darm- keet, verklaarde zich solidair met de stakers der firma Zwanenburg. Hierdoor zag de firmant zich ge noodzaakt de slagerij stop te zetten, alleen de afdeeling braadvet is door blijven werken. De staking omvat bi' de firma Zwanenburg ruim 80, bi, de firma Hartog 130 personen. De stemming onder het stakende perso neel is kalm. N.R.Ct. Rechtbank te 's Gravenhage. Strafzitting van 2 Febr. Wegens diefstal van een rgwiel met toebehooren ten nadeele van dr. Ham burg te Boskoop stond terecht de 21 jarige J. J. V. de B., te Gouda. Te vens stond hg terecht wegens diefstal van een ander rgwiel uit een poort te Boskoop, dat daar een oogenblik onbeheerd stond. Beklaagde bekende volledig. De rijwielen stal hg uit armoede en heeft ze voor een prijsje bg verschillende kooplieden verkocht. De diefstallen bewezen achtende requireerde de officier van justitie veroordeeling tot 8 maanden gevan genisstraf. Uitspraak' 9 Febr. Mishandeling en bedreiging. Sedert een feestje te Bodegraven was er tusBchen den 23-jarigen J. J. H. te Zwammerdam en den kaaskoo- per J. C. Schouten uit Bodegraven een veete ontstaan. Op 9 November van het vorig jaar zat Schouten in het café van J. de Vrij toen er bezoek kwam van een zestal personen, waar onder H. Nauwelijks in eikaars gezel schap, of er werden hatelijkheden ge wisseld, welke eindigden met een woordenwisseling en handtastelijkhe den waarbij Sch. deerlijk gehavend werd. H. diende Sch. eenige klappen in het gezicht toe en trok daarna een revolver, richtte dezen op den man onder het uiten van de woorden „Ik zal je door je donder blazen." De vrouw van den kastelein werd het toen te bar en zij ging politie halen. In de herrie wist Sch. weg te komen. Bekl. erkende vroeger reeds onge noegen met Sch. gehad te hebben, ook erkende hij hem op denbewusten avond ontmoet te hebben en weder in woor denwisseling met hem te zgn gekomen. Wat het slaan betreft legt hij een bekentenis af, maar geschoten heeft hg niet. Wel heeft hij later geschoten, maar slechts in 't wilde weg ergens in het water. De bedreigde Sch. deelt echter mede det er zelfs 3 maal op hem geschoten is, terwijl hij wegvluchtte. Eerst is hij op eens anders fiets staande weggere den en heeft later een ander om zgn rgwiel gezonden. Beklaagde gevraagd waarom hg een revolver bg zich had, zegt dit gedaan te hebben, omdat zijn moeder een café heeft en Sch. daar wel eens herrie maakte, hij wilde dus eventueel op alles voorbereid zijn. Na verhoor van een drietal getuigen a charge {en een drietal k décharge vorderde het O. M. schuldigverklaring aan het ten laste gelegde en daar in de omgeving van Bodegraven her haaldelijk met wapens gedreigd wordt niet alleen maar daarvan ook}gebruik gemaakt wordt, komt het den officier wenschelijk voor een voorbeeldige straf te vorderen ten einde bekl. af te loe ren met revolvers te loopen. Spr. requireerde 3 maanden gevangenisstraf Beklaagdes raadsman mr. Tellegen, de feiten niet bewezen achtend, ter wijl de getuigenverklaringen sterk overdreven zijn meende een zoo 'ge strenge straf als de officier eischte niet noodig en drong dus op een lichtere straf aan. Bekl. bleef ten slotte nog ontkennen diet de revolver gedreigd te hebben. Tegen den gemeente-ontvanger van Noordwijk werd gisteren door de Rechtbank alhier wegens verduistering, van gelden van de gemeente Noord- wijk en van de Gemeente-gasfabriek aldaar, in qualiteit van beheerder dier gelden, gevangenisstraf geëischt van 1 jaar en 6 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak 9 Febr. a.s. Lotergwet. Als gevolg van den bekenden inval door de justitie bg verschillende agen ten van Zoogenaamde particuliere loterijmaatschappijen, had zich gisteren te Deventer te verantwoorden W.R., agent der N.V. „De Tijdgeest". De eisch van den Ambtenaar van het O. M. luidde „ontBlag van Rechts vervolging." De uitspraak is bepaald op 16 Fe bruari a.s. GOUDA, 3 Februari 1914. Door de politie is alhier aangehouden een man, die werd aangetroffen met een handwagen bg zich, welke bg bleek te hebben verduisterd te Rot terdam. De aangehoudene is naar Rotterdam overgebracht en aldaar ter beschikking gesteld van den hoofdcommissaris politie. Een te Amsterdam aangebonden minderjarige, te Schoonhoven woon- achtig, is naar hier overgebracht en door de politie alhier naar zijn woon plaats getransporteerd. De 2e luit. J. Koolhaas Revers, van 16e reg. inf., is overgeplaatst vAnP Delft naar Gouda. N. R. Crt. Bg Kon. besluit |van 2 Febr. is benoemd tot Majoor bij het 15® regi ment infanterie, de Kapitein J. Dorré, van het instractiebataljon en in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers, de Majoor J3. P. J. M. Bakker, van het 15® regiment infan terie, Garnizoenscommandant alhier. Gedurende de maand Januari zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inleg in 605 posten f 26501.20 Terugbetaling in 168 posten - 13888.08 Meer ingelegd dan terugbetaald f 12613.1 ltyj fAan i het einde der jnaaoid Dec. was ten name der Inleggers in- Egprfmvw - 634306.10 u8t(en voor rente over jj 1013 bijgeschreven - 17619 83 Zoodat hun tegoed ultimo Jan. hedroeg f 664539.0472 In dep loop der maand Januari zijn afgegeven 35 nieuwe boekjes, 12 afge- loopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 19 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Jan. 2601 'boekjes in omloop waren. Aan de Rijkspostspaarbank te Gouda en de daaronder resorteerende hulp- postkantoren werd gedurende de maand Jan. 1914 ingelegd f 54324,66* en terugbetaald f 46776,70. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje* draagt het nummer 20830. Gedurende de maand Jan. zijn door de Mallegatsluis geschut 975 schepen met een inhoud van 82799 M3. en 421 stoomschepen, inhoudende 36875 M3., totaal dus 1396 vaartuigen met 119674 M3. inhoud, en'4 houtvlotten, uitmakende 11 koppels. Gedurende de maand Jan. werden in de Volksgaarkeuken alhier, ver bruikt In de zaal 36911/* portiën Afgehaald 1136 Totaal 482772 portiën U BaLMasqoó' Naar wij vernemen zal het Bal- Masquó van de Sociëteit „Ons Genoe gen" worden gehouden op Maandag 23 Febr. a.s. Bestrijding der Tuberculose. De tuberculose is een ziekte, die jaarlijks een ontzaggelijk aantal slacht offers maakt, niet iiet minst onder de volksklasse. De strijd tegen deze ziekte wordt dan ook op velerlei wijzen ondernomen en de wetenschap zint voortdurend op middelen ,om deze ernstige ziek te te kunnen genezen. Onder de mid delen, welke daarvoor zijn uitgevon den, behoort ook een topstel, het welk de genezing der tuberculose wil bewerkstelligen door lichtbeetra- ling. Op uitnoodiging van Dr. P. Bei ers, arts alhier, hebben wij gisteren len zijnen huize zulk eeu toestel, Hetwelk bekend ie onder den naam de „Künstliche Hóhensonne" be zichtigd. Omtrent dit toestel, het eer ste, hetwelk hier te lande is geplaatst %sen wij in „Tuberculose", «gaan van de Ned. Centrale Vereen tol bestrijding der Tuberculose, het Volgende: Toen het bekend was, dat niet de warmtestralen van het zonlicht, maai de onzichtbare, chemische (ultravio- lette) stralen de* wonderen bewerken, die men het eerst te Leyain had ge zien, is getracht toestellen te vinden, Lwaardoof deze stralen konden Worden voortgebracht. Men heeft bevonden, d&t 'zich hiertoe het best leende de kwartslamp, waaronder verstaan wordl een buis van gesmolten kwarts, (berg kristal), gevuld met kwikzilverdamp, die langs electrischen weg gloeiend wordt gemaakt. Om die buis bevindt zich een -metalen omhulsel, waardoor het licht gedeeltelijk afgesloten kan Worden. Kwikzilverdamp levert een groote hoeveelheid chemisch werkza me (ultraviolette) stralen en deze wor den door het kwarts volkomen door gelaten, zoodat de kwartslamp de rate bron voor het verlangde licht Bestraling met dit licht, die de zelfde pigmenteering, het bruin wor den van de huid, tengevolge heeft als zonnebad, geeft volgens het oor van bevoegde beoordeelaars, de- «elfde resultaten en is dus in staat, waar men niet over veel zonlicht t, of een blootstellen van het m door het klimaat of om ande redenen bezwaarlijk kan geechie- het zonlicht te vervangen, r middel van de „Künstliche löheneonne" zal thans, naast de tot toe gevolgde methoden van behan- ook hier te Gouda worden ge tracht genezing te geven aan hen, die t tuberculose lijdende zijn. Conditiën voor den inkoop van Kaas. Onder leiding van C. P. Zaaijer, oud-voorzitter van de Holl. Maat- ichappij van Landbouw heeft een com missie, bestaande uit 3 leden van do Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, 2 leden uit het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbonw, één lid nit het hoofdbestuur van het TJtrechtsche Ge nootschap voor Landbouw en Kruid kunde en verder uit 6 kaasboeren, verschillende vergaderingen gehouden tot het vaststellen van conditiën voor den inkoop van kaas. Men is op alle punten tot overeenstemming gekomen, alleen art. 7 bleek een struikelblok, De boeren willen de gebruikelijke 2 f>ct. korting afschaffen, de kaashande- aren wenschen die te handhaven. Dit geschilpunt is dus oorzaak, dat de kwestie op het doode punt is ge komen. (N. R. Crt.) Boskoop. De heer «L Z. Lapair, vroeger te Boskoop, is bevorderd tot consul-geneneraal der Nederlanden te Weènen, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Met het oog op de verzen dingen van planten naar Oostenrijk- Hongarije is deze benoeming voor deze gemeente ongetwijfeld van gewicht. Het consulaat-generaal omvat: Neder- Oostenrijk, Boven-Oostenrijk, Salz burg, Stiermarken en Carinthië. Waddinxveen. De omstreeks 13- jarige de G. geraakte gisterenmorgen in het water langs den Brugweg. Aan den heer Spruijt, gemeente-ont vanger alhier, mocht het gelukken den knaap op het droge te brengen. Na van droge kleeren te zijn voorzien, kon de jongen zich naar de ouderlijke woning begeven. Haastrecht. Aan het hulptele- graaf-, en hnlptelefoonkantoor alhier zijn in 1913 verhandeldtelegrammen verzonden 285, oproepberichten 20, telegrammen ontvangen 420, oproep berichten 52, gesprekken uitgaand en inkomend 992. Krimpen a. d. lJsel. Gisteren is de pont van hier naar Capelle a. d. IJsel weer aan den reep gelegd, zoo dat het vervoer voor wagens en rij tuigen van Rotterdam met de Krim- peheiVaard wéder geopend ia. POSTERIJEN"' 404e STAATS LOTERIJ. 5de Hl. Trekking van Dinsdag 3 Febr. No. 9704 f -100.000. 14671 f 50.000. 12374, 18534 en 18544 ieder f 1000. 467, 2493, 8827, 12245, 12585 en 15288 ieder f 400. 4038, 13692 en 16853 ieder f 200. 2140, 2775, 6504, 7213, 8435, 8758,10982,13225,13747,14131', 16891, 18695, 18872, 20411 en 20691 ieder f 100. Prijzen van f 70. 156 71 70 266 70 96 97 828 88 41 417 011 787 807 34 79 900 84 1010 18 81 90 1140 49 70 1810 1096 1710 17 05 1800 1915 2060 80 99 2907 '2385 50 78 9080 9800 9048 8188 8822 78 84 8604 93 80 9000 40 43 88B0 4178 84 4244 4472 98 4510 4609 58 59 4706 12 09 4970 5018 6278 5412 81 6672 5882 44 47 08 90 5728 82 5880 84 0O8?0172 88 6465 0648 0857 08 0849 90 7185 7847 02 77 7464 80 7582 51 81 7871 7708 84 98 7900 8090*8188 8222968805 42 8888 8947 56050087 0287 06 80 00 9454 80 0070 9740 0000 10080 10115 70 77 81 10870 10415 41 48 10665 08 10889 lliaïïiaoe 27 U870 96 11497 82 11507 11021 96 97 11724 63 09 89 11889 12025 80 12152 12281 68 12426 12041 12002 97 18018 99 13100 80 18315 27 13008 96 13046 14011 14107 14856 82 14454 06 79 14515 14877 14889 14828 15087 16906 98 08 15850 15500 15700 41 15890 10108 90 16200 10421 10593 10017 28 00 10806 10007 57 98 17902 17416 17509 89 45 08 17020 57 17761 78 17818 50 07 17916 98 18064 18107 18254 18324 56 89 18099 18007 81 96 19121 98 19314 19498 19547 84 19085 19792 20082 41 58 20149 78 20206 20052 90578 90719 94 20884 48 20617 84 02 BOEKAANKONDIGING. Het Februari nummer van „De Ploeguitgaaf der Maatsch. voor Goede en Goedkoope Lectuur bevat bijdragen van Augusta de Wit over „Flores". het zoo dicht bij Java gelegen eiland, Samuel Goudsmit over Emerson Ver tegenwoordigers der menschheid, Ne derlandsche volkszang, door B. M. Noach, Verzen van Richard de Cneudt, Simon B. Stokvisch, Het Amsterdam- sche kind en de Bioscoop, Nieuws van overal door Kees Meyer, Tooneelbe- spiegelingen door L. Simons. Belang en Recht, onder redactie van Henriëtte Goudsmit heeft in het Februari nummer opgenomen, Prof. Kernkamp over Nederlandsche vrou wen uit de XlIIe eeuw, Dr. R. H. Saltet Theorieën en voorbeelden uit den strijd tegen besmetting, het nieu we tooneelstuk van Dr. Jan van Epen, „Suppleeren", spel van den effecten handel, leestafel enz. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Jan. niet zgn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. H. J. A. Trini, Gouda. Mej. EgeliePierot, Haag. A. de Jong, Kortezwaag. D. Kerkhof, R'dam. Mej. C. M. Spruijt, 1 zonder adres. Briefkaarten. Mej. A. Beukers, A'dam. W. de Jong, Delftshaven. Mej. M. v. d, Laan, Haag. M. Zwiers, 1 zonder adres. Buitenland. H. Leeuwen, Rheinhausen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de st ukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 41, 2e 37 en 3e 82VS cent per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, Lste kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 31, 3e 28 cent per half kilo. Handel in vet Vee en'Stieren traag prijzen lager, Vette Kalveren prijs houdend. Op de magere markt was de handel traag, prijzen iets lager. BURGERLIJK.E STAND GOUDA. GEBOREN 31 Jan. Nicolaas Jo hannes, ouders W. Amesz en K. J. Hoögendoorn. i' Febr. Catharina Helena, ouders M. Joeghèim en Q. H. van Werkhooven. )willem,'ouders J. Verhart en F. Hammer. Antho- nia Christina, ouderé H.'A. Leeflang en C. A. Honkoop. Maria Bertha Adriana, ouders C. Middelkoop en M. Engelen. 2 Feb& Grietje, ouders M. de Reus en Z. C. Kerrebijn. Marinas, ouders H. Hooimeijer en J. Rabouiy. OVERLEDEN3l Jan. Petronella A. Lorjó *10 d. 1 Febr. Fransciscus J. van Riemsbergen 21 j. BOSKOOP. Van 16—31 Januari. GEBORENDirkje, ouders A. Goudkade en N. ïtok. Annigje, ouders A. Paling eu M. E. Quint. Hendrik MatthijB, oudere J. Sepersen J. van der Kraats. Maria Hendrina, ouders G. Hagen en J. Oosterwijk. Willem, ouders W. van Bergen en S. C. H. Joha. Johannes, ouders J. Hoogteijling en A. 'van Leeuwen. Rokus, ouders A. P. van Nes en R. Visser. Geertriiida Maria Johanna, ouders C. van der Jagt en C. Rave- stein. Christina, oudera S. Booten C. de Jong. GEHUWD: P. Deurloo te Schoten en P. Brouwer. OVERLEDENJ. W. Konijn, 11 j. W. Rosbergen, 76 j., weduwnaar van O. Sekeris. J. Th. Nieuwsteeg, 3 j. VLIST. GEBORENPieter, ouders C. Schouten en A. Schep. ONDERTROUWD: A. van der Kleg, 43 j. én A. Bouwmans, 34 j. Indisch Nieuws. Scholen in Atjeh. Men schrijft uit Kota Radja aan het Soer. Hbld.: Den eersten December heeft de ope ning plaats gehad van de Atjehsche meisjesschool te Kota Radja, in, te genwoordigheid van den gouverneur en mevrouw Swart. Nog waren aan wezig enkele ambtenaren van het bin- nenlandsch bestuur, de dames, die ieder de leiding van een der meisjes scholen van Oleh leh, Lam Reueng en Kota Radfa op zich genomen heb ben, benevens enkele Atjehsche hoof den. Men had geen andere dames en heeren uitgenoodigd om de nog schu we Atjehsche meisjes niet verlegen te maken. De school ziet er In- en uitwendig werkelijk keurig uit, en men hoopt, dat zeer vele Atjehsche meisjes hier zullen leeren kundige, werkzame huis vrouwen te worden. De school is geopend met 34 leer lingen, die op den dag der opening tot hun groote vreugde onthaald wer den. Men hoopt reeds de volgende maand te Meulaboh een Atjehsche meisjes school te kunnen openen en koestert plannen voor een dergelijke school te Lho Seumawé. Doch niet alleen dat men de ont wikkeling der Atjehsche meisjes ter harte neemt, ook voor die der jon gens wordt gezorgd. S^en hoopt tegen Januari te Bireu- nen een landbouwschool te kunnen openen. Het gebouw is reeds bijna voltooid. Zooals de plannen thans zijn, zal deze eerste Atjehsche land bouwschool geopend worden door den chef van het departement van Land bouw, -den heer Lovink, in persoon. Als hoofd van deze school is benoemd een Maleier, die eenige jaren den cur sus iu landbouwkunde te Wagenin- gen gevolgd beeft, terwijl de school onder leiding zal staan van den land- bouwadviseur te Kota Radja. we bedoeling is, voor Atjehsche jongens, die de volksschool hebben afgeioopen, op deze landbouwschool eenige kennis van landbouw bij te brengen om hen daarna praktisch in hun kampong het geleerde in toepas sing te laten brengen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te Munchen, laagste stand 739.6 te Vest manver en Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, licht tot halfbewolkt waarschijn lijk droog weer, iets zachter Graaf von Rödern. Sbaatbbubg, 3 Febr. De nieuwe Staatssecretaris van Elzas-Lotharin gen, graaf von Rödern, is gisteren te Straatsburg aangekomen en heeft gistermiddag zgn taak aanvaard. Overstroomingen in Brazilië. Rio db Janeibo, 3 Febr. De over- stroomingen in de provincie Batria duren voort. De steden Heos, Itu en Navalage zijn volkomen geïnundeerd. Het is nog niet mogelijk de talrijke verliezen aan menschenlevens op te geven. Ook de handel der geheele provincie lijdt groote schade, daar de cacao-oogst vernietigd is. De begrafenis van den machine bankwerker Kramer, die bij het zinken van den duikboot te Vlissingen is omgekomen, is tot morgen uitgesteld, daar het lijk heden door de justitie zal worden geschouwd. De staking in Dublin. Londen, 3 Febr. Het einde van de staking in Dublin is thans in zièht. 800 bouwvakarbeiders hebben de voor waarden der 'werkgevers aangenomen en zijn in de werkplaatsen teruggekeerd. De voorwaarden houden in, dat de arbeiders zich moeten afscheiden van den lerschen Transportarbeidersbond. De moord op den knaap "Wildhagen. Hannoveb, 3 Febr. De sectie van het lgkje van den vijfjarigen Hilde- gard Wildhagen, die vermoord werd gevonden, heeft uitgewezen, dat in het lgkje de lever ontbrak. Men veronderstelt nu dat men met de daad van een waanzinnigen te doen heeft of dat hier een daad van bijgeloovigheid werd gepleefd om de lever te bemachtigen, waaraan een heilzame werking wordt toegeschreven. De vergiftigingszaak te Abbenbroek. Voor den tioogen Raad werd be den voor de 2e maal behandeld de zaak van G. Spoon, landbouwer to Abbenbroek, door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens vergiftiging van Weeterveld in Mei 1912 door het tóedienen van morphine. Mr. van Gigb trad op als verde diger. Het O.M. zal 16 Febr. con clusie nemen. Doodgevallen. Vanmorgen is te 's Gravenhage een 55-jarig opperman, werkzaam aan de Kloosterkerk van een hoogte van 16 meter gevallen. De man bekwam een schedelbreuk. Naar het ziekenhuis overgebracht, was hij bij aankomst aldaar reeds overleden. Een gestoorde bruiloft. Volgens een telegram uit Nanking heeft een brutale rooversbende in de omgeving van die stad een overval gedaan, ter plaatse, waar 3UG gas ten aan een bruiloft vereenigd wa ren. De bende, bestaande uit 60 ge wapende mannen, opende een snel vuur op de gasten, waarvan est 32 werden gedood. De bandieten trokken daarop af en namen een aantal gasten alu gijzelaars mede. De Pontdienst Stavorenl'nkhilizen. Gisteren is een proeftocht gehouden met een pont tusschen Sti ivoren en Enkhnizen. Deze tocht is goed ge slaagd. Heden zal, naar de „Leouw. Crt." verneemt, de pontdit mst weer worden hervat. Zoodat nu ook spoedig fl> e lj0rvat' ting van den passagiersdiexu it zal vol gen. VAN DEN Teeteo h&ade 2 FEBJt SUatsleenincen. Ned. Cert. Werkelijke Schnld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. 1. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis. sie 4 pot. Obl. 6 pet. Brazilië Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. jnezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- Hogen. Fed. .Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun- Co. Gert. v. Aand. nglo American "Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Handelsver. „A dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Hynbouw Hyen. Ketahoen" Mrjnb Mij. Gew. Aand Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. ordsche Petroleum 1 dustrie Mij. Gew. A, Scheepvaart Myen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. oomvaart-Mij. land" Preferi Int. Mercantile Cy. afgest. F Diversen. Maxwel Land Gpi Cert. v, Aand. Peruvian Corporati Lim. Cert. v. Aai Spoorwegen. Holl. IJzeren Spo wegmij. Aa: [g. t. Expl. v. Staa spoorwegen Aa iuid-Italiaan. Spwi Serie A-H Obl. 3 W arschau-W eenen Hypb. Obl. 4 p Erie Spoorweg-M Gew. Aand. Union Pacific Railro Cy. Cert, v. gew. Wabash Gew. Aar Premleleeninren. 314. Vorige ioer» T»n Koer». heden 78'/, 78% 85 86% 633/ls 103% 86% 86%," 88%, 88%, 88% 83% 77% 32>/le 32'%, 100'/, 101'/, 74% 76% 67% 57 52 52%, 68% 26 68 67% 66'/, 237'/, 239% 236 18 16 192 186 16 18% 186'/, 185 'j 629 627% 194% 195 U9% 119% 6 3'%, 3%, 108'/, 108 3% 9%, 97/i« L 95% 1. 987/t je t. 61 1. 3- 94"/ J' 32 317/u d i. 163'/,, 1631/, 1. 3% 37/lS t. 100 0- t. 160 149 Hongarije. GELDKOERS. Prolongatie 4'/j pCt. Nat. Staatsf. zwakker Buitenl. wei nig varieerend, Culturen geen omzet, Tabakken iets beter, Petroleum luste loos, Amerikanen beperkten omzet, Mgnen stü, Rubbers prijshoudend. -oog#Qo-c=-

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2