Indisch .Nieuws. "5G KAftlOJKMECHTTE GOUDA- Stadsnieuws. NST 404e STAATSLOTERIJ, Laatst^ Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten hande eAmsterdani n, veel bedenkelijker dan het zwarte ge vaar. Hoe het komt, hij weet het niet en kan er ook geen verklaring voor vinden, maar het is nn eenmaal zoo Hermann L. Roth, een advocaat in New-York, die in echtscheidingspro cessen van de „society" een veel ge zocht raadsman is, is in zijn oordeel al even onvriendelijk voor de blon dines als de rechter. Ook bq komt naar aanleiding zijner ervaring tot de conclusie dat in 99 pCt. der gevallen de blondines het schuldige element vormden. Hij blijft niet bij de con clusie en velt een zeer ongunstig oor deel over het karakter van blonde vrouwen, wier hfi verwqt dat ze ijdel en wankelmoedig zijn, van flirt en coquetterie houden. Hij haalt ook het oordeel van een bekend theateragent aan, die in de praktijk heeft opge merkt, dat in familiedrama's gewoon lijk blonde tooneelspeelsterB de intri ganten-rollen spelen, de rollen van die vrouwen, die zonder medeoogen voor anderer gevoelens, zonder besef van anderer rechten, alles verstoren en vernielen, terwijl de rollen van de be trouwbare wezentjes, die door haar zachtheid het afleggen, meestal door brunettes worden gespeeld. Niet minder onvriendelijk dan Roth laat zich een ander New-Yorksch ju rist, Georg Robinson uit. Hij valt de blondines aan door de brunettes te ver dedigen, want slechts deze laatste we ten in het geval, dat zij het schuldig element vormen, den man weer te winnen door de goedheid van haar hart, terwijl de blondines er een zeker behagen in schijnen te scheppen de breuk onvermijdelijk te maken. Daar om ietwat bitter klinkt dit wel zijn de brunette^ er dan ook slechter aan toe ten opzichte van het huwelijk, en een percentsgewijze veel grooter aantal blijft dan ook ongetrouwd. "Waar echter, gelijk het naar meniger oordeel heet, blond slechts met zwart samenhoort, daar is deze aanklacht tegen blonde vrouwen tegelijk een aan klacht tegen donkere mannon, die dan eerder dan hun blonde seksegenooten voor de verleidende blondinen-blikken zouden bezwijken. Of zouden 'ook de donkere mannen zelf een „gevaarlij ken" invloed uitoefenen en de blon dines minder schuldig maken dan ze uit den aard zijn Het zou interessant mogen heeten te New-York te informeeren naar de haarkleur van de heeren Giegerich, Roth en Robinson I (N. Crt.) Mishandeling van een politie-agent. Zaterdagavond omstreeks halftwoalf werd in de Prinsenstraat te Dordrecht een dienstmeisje door een drietal op gewonden persönen lastig gevallen. De assistentie van den agent van politie W. Brinks, die op rust zat in het wachthuisje in de Kleine Kalk- straat, werd ingeroepen. Deze maande den belhamel van het bewuste drietal tot doorloopen aan, aan welke waar schuwing echter geen gevolg werd gegeven. De agent wilde hem toen beetpakken, maar ook dit hielp niet, zoodat Brinks genoodzaakt was van zijn gummistok gebruik te maken. Toen echter de man die later bleek te zijn de 24-jarige A. S., Vuurwerker, wonende aan de Hoogt, zich nog niet wilde verwijderen, wilde de agent hem medenemen naar het politiebureau. Dit scheen niet naar den zin te zijn van de andere twee en een van hen, B. J. J. v. W., wilde zijn makker te hulp komeu. Terwijl Brinks zich ook met dezen te bemoeien had, gelukte het aan 8., zich te bovrijden en zijn mes te trekken. Hiermede gaf hq den agent een diepe snede over den neus, een steek in zijn borst, een steek in den linkerschouder en een snede over zijn rechterhand. Toen werd het den agent toch &1 te bar en hij trok zijn sabel en dien de den woesteling hiermede eenige gevoelige klappen toe Daar het wa pen nog in de schede zat, liep het voor S., die daarop het hazenpad koos, nog vrq gunstig af. Ofschoon hevig bloedende, zette Blinks hem na en het gelukte hem den dader weer te vatten. De agent van politie M. H. Bergsma, die zich reeds ter ruste begeven had, had bij het vernemen van het rumoer zijn woning in de Kleine Kalkstraat ver laten, en kwam zijn collega te hulp. Het was ook tijd, want Brinks was door het geweldige bloedverlies bij kans geheel uitgeput. S. werd door beide agenten naar het bureau gebracht, waar Brinks, die er ontoonbaar uitzag, door dr. W. F. Jong werd verbonden. Vervolgens werd de gewonde per rijtuig naar zijn woning aan de Wolwevershaven ver voerd. De agent ?al voorloopig geen dienst kunnen doen. S. is zegt de Dord^. Ct. ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Tegen van W. die hem ter hulp kwam, is proces-verbaal opgemaakt. Wat ons vooral in deze zaak; heeft getroffen zegt de Dordt. Crt. is, dat er van al de omstanders geen enkele is geweeest, die den agent te gen de woestelingen beeft geholpen. Bananen. Maandag was te Rotterdam in los sing het s.8. Zent, komende van Santé Martha met een lading van 50.000 boBien bananen. Met het oog op de drukte had de spoorwegmaatschappij stappen gedaan om de lossing naar Hamburg te doen verleggen, doch hiertegen bestonden groote bezwaren. Ondanks het overstelpende drukte is men^met de lossing begonnen en is dit buiten verwachting regelmatig ge schied. Gisterenavond warén circa 100 wagons ter verzending gereed. Verbrand. Een oud vrouwtje, de 78-jarige we duwe Vermeeren, verpleegde in het Diaconiehuis te Haarlem, haalde Zon dag, terwijl zij in een stool zat, een test met vuur uit haar stoof en nam die op thaar schoot omjde kooltjes een beetje door te prikken. Onverwacht kantelde de test, waar door het vrouwtje in brand geraakte. Vooraleer de vader en de twee ver pleegzusters, die ter hulp schoten, de vlammen konden dooven, had de oude vrouw reeds zulke hevige brand wonden bekomen, dat zij, ten gevolge daarvan,* Zondagavond overleed. De N. Tilb. Ct. sprekend over de bevolkingscijfers der gemeente Tilburg, zegt dat die, uitwijzen, dat de geboor ten over 19111 bedroegen 30.10 per duizend inwoners. Over het jaar 1912 bedroeg het geboorteaantal 30.80, ter wijl in 1903 nog 38.35 per duizend inwoners aangaf, Men ziet hieruit, dat de daling van het getal geboorten aanhoudt. Door een conducteur op de tramlijn Bolsward- Heorenveon werd Zondag in een rqtuig een oude portefeuille ggvonden. Bij opening bleek daarin een bedrag van f 2600 aan bankpapier en nog andere geldswaardige papieren. By informatie bleek een ingezetene van Heerenveen de portefeuille verlo ren te hebben, aan wien hij werd teruggegeven. (N. Crt.' De Maasbode. Naar de N. Crt. Verneemt, zal de heer N. H. M. van Reysen, kapelaan van de kerk De Liefde te Amsterdam, benoemd 1 worden tot hoofdredacteur van „De Maasbode" te Rotterdam. Het is in Hillegom verboden bij algemeene politie-verordening bonden los langs de straat te l&ten loopen. Die malle verordening is in Neder land een unicum en heeft Hillegom een bijzondere reputatie bezorgd. Menigeen heeft er al boeten voor moeten betalen. Thans zijn echter eenige bekeurden vrijgesproken, omdat voor het kanton gerecht niet bewezen kon worden, dat men de honden los „liet" loopen. Wanneer dus een hond ontsnapt, zonder dat zijn baas het wil of weet, zal er geen veroordeeling meer tot betaling van boete volgen. Ja, dè.t moest er nog bij komen! De Blauwzuurvergiftiging te Amsterdam. Uit Weenen werd gistermiddag ge seind, dat de maatregelen, noodig voor de uitlevering van Wijnoogst ontkent hardnekkig. Hij beweert dat hij in den avond van 10 November naar Leipzig en niet naar Amsterdam is vertrok ken. Zooals reeds gemeld, heeft de politie 2 conducteurs opgespoord die Wijnoogst op 9 November als passa-* gier in den avondsneltrein Weenen Frankfurt a.M. herkenden. Voorts is vastgesteld dat Wqnoogst in den mid dag van 9 November zijn woning te Weenen verlaten heeft. De politie zoekt thans verdere medereizigers ter her kenning van Wijnoogst. Frans Rosier. Frans Rosier is weer uit Medemblik uaar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. Aanranding. Gisterennacht omstreeks één uur werd de nachtelijke rust op het Jo hannes' Vermeerplein, te Amsterdam, verstoord door „hulp" geroep en ;houdt den dief". Een nachtwaker zag daarop drie personen hard weg- loopen, op eenigen afstand gevolgd door een heer. De nachtwaker vernam van dezen, dat hij een slag op het hoofd had ge kregen van deze personen, welke hém een portefeuille met geld hadden ont nomen. Een eind verder werden zij door de politie gegrepen en naar de politie post bij het Rijksmuseum overge bracht. Ze werden in het bezit be vonden van de ontrukte politie. Ouderdomspensioen. De ouderdomsrente, uitgekeerd aan ouden van dagen sedert December van het vorige jaar, heeft voor sommige arme oudjes te Haarlemmermeer juist het tegenovergestelde gevolg, dan zeker wel door den wetgever is be doeld, meldt het Leid. Dbld. Wat toch gebeurt in Haarlemmermeer, zoo wel van de kerkelijke als van de gemeentelijke armbesturen? Men ver mindert de bedeeling van de rente trekkers, zoodat zij de ouderdomsrente weer gedeeltelijk door die verminde ring zien ontnomen. Erger nog wordt het, wanneer de vermindering der bedeeling de uitgekeerde ouderdoms rente overtreft en dus het feit plaats heeft, dat iemand na de uitkeering der ouderdomsrente in totaal minder ont vangt per week dan voordien. Wat hij dus met blijdschap begroette, is ten slotte gebleken noodlottig te zijn. Het stroopersdrama te Houthem. Wellicht herinnert men zioh, schrijft de Tijd, dat in den laten avond van tweeden Kerstdag in het z.g. Ravens- bosch onder de gemeente Houthem een stroopersdrama werd afgespeeld. De veldwachters Knols en Linckens (onbezoldigd Rijksveldwachter), had den zich naar het bosch begeven, toen er schoten vieleg. Het weer was storm achtig en het was pikdonker. Toen de veldwachters bij het bosch kwa men, zagen ze twee personeneen manoeuvreerde met een lichtbak, ter wijl no. 2 oen geweer in de houding van vaardig had. Toen de veldwachters op handen en voeten kruipende, ge naderd waren tot bij de stroopers, sloeg de geweerdrager op de vlucht. De lichtbakdrager werd door Kuols vast gegrepen, terwijl Linckens zich even verwijderde, om zijn geweer, dat hij verloren had, te gaan zoeken. Inmid dels trachtte de lichtbakdrager los te komen, en hij trok een mes, waarmee Knols levensgevaarlijke messteken be kwam. Op het hulpgeroep snelde Linckens toe,; op den vluchtenden stpoper^ werden nog drie schoten gélè&t.* -v Hg struikelde, doch er werd niets meer van hem gezien of gehoord. Knols, die enorm veel bloed had ver loren, werd door Linckens op den rug genemen en huiswaarts gedragen. Toen in den nacht do marechaussee zich r.aar de plaats der misdaad begaf, vonden zij aan den rand van het bosch het lijk van den lichtbakdrager, den remmer Q. uit Limmel-Meerssen. Den volgenden dag werk Knols naar Cal- variënberg te Maastricht overgebracht: hij is de vorige week ontslagen, hoe wel hij nog niet geheel en al hersteld was. Intusschen deed de marechaussee uit Valkenburg onderzoek naar den per soon, die met Q. den bewusten nacht had gestroopt. En thans is het haar gelukt Jen persoon aan te houden. Het is ienjand uit Meerssen, die als eenberuchte Btróoper bekend staat en voor enkele jaren zekere Lemaire, die door de Rijkspolitie op de Meerssener- heide werd geschóten, moest hebben vergezeld. De aangehoudene is naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Transatlantisch verkeer. In verband met den grooten con currentiestrijd die op het oogenblik is uitgebroken tusschen de groote trans atlantische stoomvaart-mqen, wordt ons medegedeeld, dat de Norddeutscher Lloyd de snelvarende mailstoomer „Kaiser Wilhelm der Grosse", groot oa. 15000 tonnen, geheel voor het vervoer van derde klasse en tusschen- dekpassagiers laat inrichten. Door dit stoomschip zullen na ver bouwing vervoerd kunnen worden 700 passagiers 3e klasse en 1600 tusschen- dekpassagi.ers. (Vad.) Studenten en hun kastelein. Men herinnert zich misschien nog het spektakel, dat op een mooien zo meravond van den 20an Augustus 1913 het Domplein te Utrecht in rep en roer bracht, toen de studenten van „Unitas" hun kastelein met familie luiten de deur zetten, daar hq niet goedschiks wilde gaan, toen vol gens hen het contract met hem was afgeloopen. Maandag heeft deze tragi-komische zaak 'n tragisch tooneel aan haar ver schijning naar buiten toegevoegd, schrqft het U. Dbl. Eén der studenten namelijk, de 24- jarige F. L. N., studeerende in de rechten, was voor de rechtbank ge dagvaard wegens mishandeling van mej. Krachting de echtgenoote van den kastelein. Er waren vier getuigen charge opgeroepen, van wie mej. Krachting zelf, de heer Krachting en een be woner uit de buurt, de heer Zilsen, verklaarden, dat beklaagde de juffrouw op den schouder had geslagen. De vierde getuige, een agent -van politie, heeft zien slaan, maar weet niet door wien. De beklaagde, die pertinent ontkende geslagen te hebben hij heeft slechts geduwd liet 3 getuigen a décharge hooren, die allen eenstem mig verklaarden, dat er niet geslagen was noch door beklaagde, noch door 'n ander student. De officier eischte een geldboete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. Mr. Stern stelde zich civiele partij voor de mishandelde, f 50 schadeloos stelling vragend ter betaling van de behandeling van den dokter, voortge- vloed uit de mishandeling. Lastig volkje Op de Veluwe ondervindt men ge durende de laatste weken den last van de aanwezigheid van enkele Zigeu nerfamiliën, die een ware plaag zijn voor de boerenbevolking. De vrouwen trekken er op uit om te bedelen, om niet te spreken van al hetgeen blijkbaar zonder vragen verkregen wordt. Men ziet* dikwijls een aantal kippen en eenden in de woonwagens van het volkje, dat natuurlijk niet vertelt, hoe het aan de beestjes komt en deze voor een goeden prijs van de hand tracht te doen. Men vertelt van twee Zigeunervrou wen, die bezig waren een zestal stoe len uit een woning weg te slepen, doch daarin door de vrouw des huizes bijtijds werden verhinderd De politie staat vrijwel machteloos tegenover de indringers, want indien ze ergens pleisteren willen, is een wagenrad gebroken en ze wenschen niet te vertrekken, voor het van ge meentewege hersteld of «foor een nieuw vervangen ïb. In het dorpje N. heeft de bevolking zelf er voor gezorgd, dat de ongure gasten de gemeente moesten verlaten. Terwijl de mannen naar de paar denmarkt waren, werden de boeren paarden voor de woonwagens gespan nen en deze een eind weegs buiten de gemeente neergezet. Natuurlijk speel den de inmiddels teruggekeerde Zigeu ners danig op hun poot, doch ze moesten zich ten slotte in het onver mijdelijke schikken. lnlandsche onverschilligheid. De Pr. Bode deelt het volgende ty- pisch-inland8che staaltje van domme onverschilligheid mede: Een dame te Bandoeng had gedu rende 8 dagen geregeld een djaït bij zich aan huis gebracht. Den negenden dag kwam zij niet en omdat er haast achter het werk zat, stapte de huisvrouw naar de kampong toe om haar te zoeken. Zij komt aan de woning en... op den drempel zit de laki. van de djaït, zwaar door de pokken aangetast. Acht dagen was de djaït binnenge- men zonder daarvan iets te zeggen. 'ag in, dag uit, had zij de besmet ting overgebracht. Baart het nu nog verwondering, zoo vraagt het blad dat eigenwijze lieden, die zich niet laten inenten, elk oogenblik blootstaan aan besmet ting? De toestand te Bandoeng is anders vergeleken bij 3yt jaar geleden, toen schier eiken dag 17 gevallen van pokken werden gemeld, heelemaal niet abnormaal. Alleen omdat eenige Europeanen nu het slachtoffer van des inlanders zorgeloosheid en van eigen verzuim zijn geworden, is men er eens stevig aan herinnerd, dat men zich vacci neeren laten moet, wil men verantwoord zijn. Zeventien gevallen in 1911 per dag en thans 27 gevallen over drie weken, waarvan 21 onder inlanders behoeft geen ongerustheid te wekken. Volksgezondheid. In 1913 maakte de pest in den Oost hoek het volgende aantal slachtoffers Malang 6636, Kediri 1481. Paree817, Toeloeng Agoeng 361, Soerabaja 346, Ngandjoek 145, Bandit 65, Bangkalan 49, Lamongan 13, Blitar 5, Djombang 2, Trengalek 2, oLwf totaal 9922 tegen 2068 in 1912. f Het Soer. Hdbl. besprak de over plaatsing van assistent-resident Mulder van Malang naar Djombang, en gaf in verband daarmede, eenige beschou wingen ten beste over de pestbestrij- ding in het Malangsche. Het is gebleken zegt het blad dat de medische en technische dienst beide bijna niets uitvoeren, terwijl de uitvoering der woningverbetering en der evacuatie geheel berust bij het binnenlandsch bestuur, Er is over 1913 voor de pestbestrij- ding in het Malangsche vijf millioen uitgegeven 700Ö huizen werden voor zien van atapdaken, 12,000 van pan nendaken. Momenteel zijn niet minder dan 14.500 personen in de verschillende barakken opgenomen. Dit alles is echter werk van het Bin nenlandsch Bestuur, terwijl de medi sche dienst, waarbij 3 Europeesche en 6 inlandsche dokters werkzaam zijn niets anders doet dan milt-preparaten nemen bij reeds gestorven pestlijders. De zieken worden reeds lang niet meer door de dokters bezocht. Thans wordt aan den heer Mulder verweten, dat hij niet meer personeel heeft aangevraagd, hoewel hem vroe ger, zuinigheid was aanbevolen. De nieuwe assistent-resident, de heer Broekveld, zal thans 100 hoofd-man- doers, 1000 mandoers en duizenden werklieden voor den dienst der pest- bestrijding krijgen, waarmee een be drag is gemoeid van tien millioen gulden. Verder besprak het Soer. Hbld. de onaangename verstandhouding, welke er bestond tusschen assistent-resident Mulder en de heeren De Raad, me disch leider, en Ridder van Rappard, technisch leider van de pestbestrijding, en haalt verscheiden voorbeelden daar van aan, welke bijna alle tegen de heeren De Raadt en Van Rappard zouden getuigen! Strafzitting van 4 Febr. 1914. Een polderquae8tie. Heden diende voor het kantonge recht opnieuw de op 21 Jan. jl. uit gestelde zaak tegen den landbouwer A. V. te Nieuwerkerk a.d. IJael, wien en laste was gelegd, uit een schuit, liggende in de Ringvaart van den F rins Alexanderpoider pulp te heb ben gelost op grond, behoorend aan dfen Prins Alexanderpoider, zonder dat hem daartoe vergunning is ver leend. Uit het verhoor van bekl. was de vorige maal gebleken, dat hij op die zelfde plaats al wel 40 jaar had ge lost, zonder ooit daarover lastig te zijn gevallen. Toen bekl. dan ook aanschrijving ontving van den polder o,m voortaan daar ter plaatse niet meer te lossen, heef tl hij advies ge vraagd bij zijn landheer, den heer A. Hoogendijk te Zeist. Deze land heer heeft bekl. op grond van zijn meening recht te hebben op dien grond, aangezegd op de oude plaats te blijven lossen, zooals dan ook door bekl. is gedaan. Toen heeft bekl. daarvoor proces-verbaal gekregen. Heden was ter terechtzitting als getuige aanwezig de verbalisant, de heer Dijkman, opzichter van den pol der. Deze getuige toonde aan op de kadastrale kaart dat de bedoelde strook grond behoort aan den Prins Alexan derpoider. Op grond van art. 22 van, de keur was bekl. daarom geverbali seerd. De mede opgeroepen getuige, de heer A. Hoogendijk te Zeist, was niet verschenen, waarvan akte werd"* opgemaakt. De ambtenaar O.M. requisitoir ne- mend, betuigde zijn spijt dat de heer Hoogendijk niet was verschenen. Bekl. wist door aanschrijving, dat hij niet lossen mocht op de aange geven plaats, en had zich door dit wel te doen, aan overtreding schul dig gemaakt. Geëischt werd de maxi mum-boete hierop gesteld f 3 boete, eubs. 1 dag hechtenis. Bekl. die na zijn verklaring op 21 Jan. jl. verder niets had aan te voe ren, wilde zjjn boete maar direct vol doen, waarop hem aan het verstand werd gebracht, dat de uitspraak eerst over 14 dagen zal plaats hebben. M. K., alhier, die de Kleiwegbrug met een handwagen had bereden, ter stond, nadat zij geopend was, zoodat aan de voetgangers nog geen vol doende gelegenheid was gegeven er over te gaan, hoorde daarvoor f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis tegen zich eischen. In dronkenschap. A. V. te Moordrecht stond voor drie feiten tegelijk tergcht. Hij was op een avond erg droqpen geweest en toen het 11 uur was en de bewoners ter ruste lagen, had hij hert Buurt- pad door schreeuwen en zingen op stelten gezet, waarvoor hij een pro ces-verbaal kreeg. Een kwartier la ter thuis komend, maakte hij daar groot misbaar, maakte het zijn fami lie heel lastig en toen ook de veld wachter op het appètl verscheen, werd ook deze door bekl. aangepakt en gestompt. Het gevolg daarvan was, dat hem de handboeien werden aange legd en hij naar het cachot werd overgebracht om wat tot bedaren te komen. Bekl. herinnerde zich van al het voorgevallene niets njeer. Het was allee in dronkenschap gebeurd. De ambtenaar O.M. wees bekl. op den ernst van zijn vergrijpen, waar toe dronkenschap hem had gebracht. Ditmaal, onder ernstige waarschu wing op te passen, eischte de amb tenaar voor het veroorzaken van nachtrumoer f 3 bopte, subs. 3 da gen, wegens dronkenschap f 2 boete subs. 2 dagen en wegens verzet tegen de politie f 12 boete, subs. 3 dagen. Tevens werd geëischt tegen Ch. G. de G. alhier en J.( K. alhier wegwis fietsen zonder licht f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. In alle andere zaken werd verstek verleend. De uitspraken werden bepaald, op 18 Febr. a.s. GOUDA, 4 Februari 1914. De S.D.A.P, bij de nerstemming voor den gemeenteraad. >e Secretaris van de atd. Gouda ,n de S.D.A.P. meldt ons, dat de ing besloten heeit bij ue herstem- —o voor den gemeenteraad in de Kösincten 11 en lil op Vrijdag a.s. de beide in herstemming komende K. R. eandidaten te zuilen steunen op grond van evenredige vertegeuwoor- - diging. Van. dit besluit zal per inani- teei aan de kiezers worden Kennis ge geven. Bovenstaand herstemmingsadvies van de afd. Gouda van de S.D.A.P. dunkt ons een groote tacuscüe tout. De grond, waarop dit beeiuit is ge nomen evenredige vertegenwoordi ging is er geheel en ai naast. De verkiezingen voor den gemeenteraad worden geleid door drie groepen: die der vrijzinnigen, die der coalitie, en die der sociaal-democraten. Dat de coalitie bestaat uit drie bestanddeelen doet niets ter zake; de coalitie is één groep, waarmee moet worden ge rekend. indien hier dus sprake is van niet voldoende vertegenwoordi ging der roomsch-katholieken in den liaad, dan ligt de schuld daarvan bij de antirevolutionairen als deelhebbers k in de coalitie die een onevenredig gfbot aantal zetels voor zich zelf wenschen. Noch aan de vrijzinnigen, noch aan de sociaal-democraten kan daarvan iets worden geweten. De strijd, welke wordt gevoerd, gaat niet tegen da roomsoh-kathoiieken, doch tegen de groep der coalitie. In dit licht heb ben de sociaal-democraten deze her stemming te beschouwen. Hadden zij zulks gedaan, dan was hun de grond van hun advies ontvallen. De S.D.A.P. hier ter stede heeft haar besluit genomen; zij heeft thans de verantwoordelijkheid daarvoor te dragen. Door haar besluit aanvaardt zij het standpunt dat de r.k. eandi daten de evenredige vertegenwoordi ging zullen voorstaan, ook ten op zichte van de S.D.A.P. in den Raad. Of dat standpunt het juiste zal zijn, raeenen wij ernstig te mogen betwij felen. De S.D.A.P. staat in politicis links. Thans adviseert zij rechts te stemmen op eandidaten, die in onderwijszaken, om maar een enkel punt te noemen, geheel tegenover haar staan. De S. D.A.P. staat in haar geheele zijn te- I genover de coalitie. Dat had zij be- hooren te bedenken. Zij gaat thans met de rechterzijde mede, op gevaar af dat haar prestige wordt geknakt. Wij noemden het een tactische fout, |uiet omdat wij gehoopt hadden voor ons zeiven, dat het advies van de S. $.A.P. zou luiden om over te gaan vfkde vrijzinnige eandidaten, maar om* het onverantwoordelijke van deze daad. De vrijzinnigen, wij schreven hel reeds, hebben te bouyen op eigen kracht. Zij hebben vertrouwen in hun beginsel en zullen daarvoor werken, opdat Vrijdag hunne eandidaten de overwinning zullen behalen. K. 1 Voor het tqelatings-examen tot de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde, te Utrecht, slaagde onze stadgenoot H J. Boaman. De nieuwe H. B. S. Donderdagmiddag jJ. ging Art. 124 der begrooting voor Hoofdstuk V, Vaarin de eerste termijn van f 30.000 voor den bouw van een nieuwe Rijks H. B. S. werd voorgesteld, zonder dis cussie onder den hamer des Voorzitters door. Gouda krijgt dus een nieuwe Rijks H. B. S. Gerechtshof te 's Gravenhage. Het Gerechtshof tef 's Gravenhage *3 heden uitspraak m de zaak van H. K. koopman te Gouda, door de "htbank te Rotterdam veroordeeld drie maanden gevangenisstraf wo- 8 mishandeling van J. J. Groot- Jd in een koffiehuis aan de Hout- nsgracht te Gouda. Het vonnis bevestigd voor wat de straf be- „Mqlpalen." Men meldt ons Zaterdag 14 Februari a s. komt het gezelschap van de N.V. „Het Tooneel" in de Nieuwe Schouwburg alhier, met het successtuk van dit seizoen „Mijl palen" naar het Engelsche „Hilestones" van Arnold Bennett en Eduard Knob lauch, dat te Londen in het Theatre „The Royalty" meer dan 500 maal voor stampvolle zalen werd opgevoerd en ook in Nederland in nog geen vier maanden tijds bijna 100 maal werd gegeven. De voorstelling is geheel ge lijk aan alle voorafgaande vertoonin gen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, enz. De decors en costnmes worden dus medegebracht, zoo ook alle meubelen en requisieten. In „Mijl palen" treden op de damesAnna Sablairolles, So*phio de Vries. Jacque line Reyaards-Sandberg, "W. Buder- man-van Dqk, Jeanne Renee en Marie Holtrop en de Heeren Willem Roy- aards, Jan Musch, Oscar B. Tourniaire, Co Balfoort, Jan C. de Vis JrFol- kert Kramer, M. Parser, Albert van Dalsum e. a. De regie is in handen van Willem Royaards. Omtrent deze voorstelling schrijft de „Nieuwe Haarlemsche Courant", d.d. 22 Jan. j.l. Voor de zesde maal ging gister avond in den Schouwburg het, naar 't Engelsch bewerkte tooneelspel „Mijl palen" van Arnold Bennett en Eduard Knoblauch, vertaald door Mevr. Suze Wiardi Beckmann-Kuenen, en weer voor een uitverkochte zaal. Dit wil wat zeggen. Reeds is de zevende op voering aangekondigd voor de volgende week en wederom is reeds de schouw burg uitverkocht. Het succefc is dan ook groot en terecht. Het stuk is mooi en Royaard's Ge zelschap geeft onberispelijk spel. Het is geheel af. De decors zijn prachtig, de regie voortreffelijk. De Heer en Mevr. Royaards, Jan Musch, Oscar Tourniaire, Co Balfoort, de dames Sophie de Vries, Anna Sablairolles, Buderman—van Dijk, Marie Holtrop, allen, absoluut allen, gaven uitstekend spel. Het uitgelezen publiek ook de Commissaris der Koningin en Mevrouw woonden de voorstelling bij was gul met applaus. Meermalen moest gehaald worden. Boskoop. Door Boskoops Harmo nie (Directeur de Heer W, van Erp te Leiden) zal op Dinsdag 10 Febr. a.s. des avonds half acht in hotel Klaassen een concert worden gegeven. Na afloop zal bal worden gehouden. Eenigen tijd geleden werd door L. Okkerse alhier per post verzonden een pakje, inhoudende een gouden halsketting. Dit pakje is niet aan den w idresseerde bezorgd. Naar deze zaak is een onderzoek ingesteld. De Christelijke Zangvereeniging „Zanglust" (Directeqj de Heer Noest te Leiden) zal op 10 Febr. a.s. in de zaal van Hotel Neuf eene uitvoering geven met welwillende medewerking van den heer Noest (fluit) den heer Meijers (bariton) en Mej Eerdmans (piano). Krimpen a. d. Lek. Op de werf van de firma De Groot en Van Vliet geraakte de werkman P. Smit mét een been in een staaldraad beklemd, waar door genoemd lichaamsdeel zeer ern stig werd verwond. Na voorloopig t* zijn verbonden werd de man naar zijn woning vervoerd, waar de hulp van dokter W. Mars werd ingeroepen. C. Neef geraakte met beide han den in een in werking zijnden motor beklemd, waardoor de jongen ernstige kwetsuren opliep en hij zich direct on der geneeskundige behandeling moest stellen. Concert van het Utrechtsch Stedelijk Orchest. Het Utrechtsch Stedelijk Orchest is in de eerste plaats goed gedisciplineerd, evenals de leiding van Wouter Hut- schenruijter véór alles volkomen cor rect is. Wie 't orchest van Mengelberg gewend is, zou dikwijls meer brio, meer spontaneïteit bij 't Utrechtsch orchest of liever bij z'n leider wèn- schen, meer tegenstellingen in de tempi èn in de dynamiekHutschenruijter is blijkbaar een vijand van 'n zeer langzaam tempo, wat vooral bij de inzet van de Tannhüuser-ouverture, doch ook in „Lee Préludesvan Liszt opviel. Dit neemt niet weg, dat dit orcheBt veel goede eigenschappen heeft. 't Klankgehalte van 't strijkkwintet en van 't koper is voortreffelijk, van 't hout minder. De klankverhouding kon in 't strijkkwintet beter zijn: de celli komen in 't algemeen tegen de overige strqkers te weinig uit; vooral in 't tweede gedeelte van de vijfde sym- phonie van Tschaikowsky viel dit bizon der op. Dit laatste kan echter ook 'n gevolg van de plaatsing van de cel listen geweest zijn, want bq vorige ge legenheden, dat ik 't Utrechtsch orchest hoorde, is me dit nooit zoo opgevallen als gisteravond. Doch wat me niet alleen gisteren, doch ook vroeger tel kens heeft getroffen, dat is 't ont breken van 'n fraai pianissimo bij de strijkers. Wié ooit van Mengelberg's orchest de inzet van 't allegro van Beethoven's derde Leonore-ouverture hoorde, zal begrijpen wat ik bëdoel. De samenstelling van 't programma was, wat 't tweede deel betreft niet zeer gélukkig. Weber doet tusschen Liszt en Wagner 'n beetje zonderling aan, al is de orchestratie van de Invi tation k la valse dan ook van Berlioz. Doch de vertolking van dit nummer was juist bizonder gelukkig, vooral door de rhythmiek, die daarentegen in enkele gedeelten van de finale van Tschaikoiwsky's symphonie en ook bij de eerste inzet van 't Venusberg-motief in de Tannhëuser-ouverture scherper had kunnen zijn. Doch im groszen unci ganzen hebben we gisteravond veel genoten, zóó veel, dat we dit orchest gaarne een tot weerziens toeroepen. Moge het zich nog vele malen hier laten hooren en dan voor 'n beter bezette zaal dan gisterenwe zijn hierwat goede orchestmuziek betreft, waarlijk niet verwend De accoustiek' van de schouwburg zaal was reeds vroeger gebleken uit stekend te zijn. Ook wat orchestuit- voeringen betreft heeft ze gisteravond de vuurproef schitterend doorstaan. Eén ding is me echter opgevallen het naklinken van de pauken. Ik kon vanaf m'n plaats den paukenist niet zien en weet dus niet of deze be hoorlijk afdempte. Is dit wel 't geval geweest, dan zou 'fc niet onmogelqk zijn, dat de ruimte onder 't tooneel voor sommige tonen of op een be paalde plaats te sterk meeklinkt. Dit zou echter gemakkelijk te onderzoe ken en eventueel te verhelpen zrjn. H. N. 5d0 KI. Trekking v. Woënsdag4Febr. No. 3883 f 25.000. 8188 en 15967 ieder f 1000. 4223, 4967, 12594, 18788 én 20642 ieder f 400. 10465, 17214 en 19908 ieder f 200. 627, 6924, 7205, 7363, 8763, 11149, 14560, 16644 en 20152 ieder f 100. Prijzen van f 70. 2150 68 2208 48 9607 85 2815 41 2006 ~»1 8101 00 8208 70 8800 87 8404 72 8674 78 88 8668 8711 81 8881 3081 85 4084 4288 4575 4858 92 4912 5052 01 6160 5277 5810 08 6480 6554 5619 60 6722 75 91 5080 72 82 6047 6118 78 6807 45 0505 6001 6761 8811 0044 7075 81 7110 7241 7596 00 7728 40 7060 8003 22 85 77 8160 8288 8818 8665 8721 8015 0020 9228 50 62 00 8315 0424 06U 0616 59 00 70 «06 49 89 1O1O6 1O22O 20 08 1O418 27 1O549 68 IO080 10762 10060 10606 40 11015 11160 11211 66 77 00 11801 89 11417 11664 11818 11742 85 11888 40 11942 70 12000 84 12283 12842 70 12008 90 12708 78 12841 68 08 18056 18167 18307 61 18510 92 18810 24 84 18784 61 01 18803 87 18940 57 60 14088 14160 14467 14500 14748 64 14850 14925 15879 15860 95 16007 16886 76 18427 10519 54 16601 16848 10026 17067 90 17178 98 17878 17528 17002 48 17781 17856 84 17919 40 18028 60 18108 79 18888 18420 02 18580 62 64 18672 18748 19181 19238 35 10815 21 10725 70 82 10828 20008 27 20120 20828 20574 20600 10 20749 20071 Voetbal. Wij ontleenen aan de Offic. Meded. van den G. V. B.: Wedstrijdprogramma voor Zondag: le-k^ Schoonhoven—Gouda, R. LarsenT^ 2e-kl. Boskoop-—Olympia III, A. WieringaAlphen IIT. O. P. II, B. Honselaar. 3e-kl. Gouda IH—de Struis III, W. H. CremerT. P. IIISchoonho ven II, H. de Wilde; De Struis H Zevenhuizen. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden Om 11.15 ure wordt de vergadering wegens onvoltalligheid verdaagd tot 11.30 ure. Op dat uur wordt de ver gadering geopend en wordt voortgezet het debat over het Lager Onderwijs. De heer Otto (u.l.) wqst op den achterstand op het gebied van het lager onderwijs en dringt aan op het nemen van maatregelen, die urgent zijn. De resultaten van ons onderwijs zijn on- voldoende, het onderwijs beklijft niet. De oorzaken daarvan liggen bij het formalisme, den sleurgeest in de scholen, maar vooral in het gemis aan keflnis, ontwikkeling en beschaving van den onderwijzer. De recruteering en de opleiding van de onderwijzers eischen verbetering. Van huis uit die nen zij meer beschaving te moeten meebrengen. Hij dient een fijnbeschaafd gemoed, een ruimen blik en een groote mate van beschaving te bezitten. Zoowel de recruteering als de oplei ding moet worden verbeterd. De ge gadigden voor het onderwijs moeten worden gezocht uit betere standen. De onderwijzer moet zijn een man van innerlijke en uiterlijke beschaving. Ook de exameneischen eischen dringend verbetering, evenals de hervorming van het schooltoezicht. De heer Gerhard (s.d.) bespreekt de baldadigheid der jeugd van 1217 jaar. De heer Ketelaar (v.d.) vraagt den Minister hoe verschillende verbe teringen aan te brehgen zonder dat het veel geld kost. De heeren van der Molen (a.r., en Van Wijnbergen (r.k.) pro testeeren er tegen dat de heeren ter Laan en Otto opmerkingen hebben gemaakt, die den schoolstrqd raakten. De Minister komt nu aan het woord. (De vergadering duurt voort.) Een gedenkteeken te Quatre-Bras. Zooals men weet werd hier te lande een comité gevormd, dat in samen werking met een gelijk comité in Bel gië, zou trachten gelden bijeen te bren gen voor een gedenkteeken te Quatre- Bras. Het Nederlandsch comité, waarvan de gep. luit.-generaal J. de Waal voor zitter is mocht veel bewijzen van in stemming met zijn doel ontvangen. Om algemeene deelname mogelijk te maken zullen thans provinciale en plaatselijke comitó's worden gevormd, en wil men een algemeene inzameling organiseeren op den 16don Juni van dit jaar (den gedenkdag van Quatre- Bras). Het comité hoopt zooveel gelden bijeen te brengen, dat bij het eerste eeuwfeest van Quatre-Bras het monu ment kan verrijzen. Een rede van minister Grey. Londen, 4 Febr. Minister Grey beeft te Manchester een redevoering gehouden, waarin hij de uitbreiding van de oorlogstoerustingen te sprake heeft gebracht, Hij zeide Jomtrent de marinebegroo- ting: De marinebegrooting, die de volgende week zal worden ingediend, zal zoodanig zijn ingericht, dat de belangen van het land behoorlijk worden beschermd, maar zij zal geens zins tot steun dienen voor een agres sieve staatskunde. Voorts verklaarde hij, dat de ver mindering der kosten in het eene land geenszins behoeft te leiden tot ver mindering in het andere. Zulk een vermindering zou integendeel wel eens een stimuleerende uitwerking kunnen hebben. De begrafenis van K., den man, die bij het ongeluk met den onder- zeeëer is omgekomen, heeft heden te Vlissingen onder groote belangstel ling plaats gehad. De directie van de Schelde, de in genieurs, de bazen en een 0-tal werklieden waren daarbij tegen wo or- dig. Óp het kerkhof werd geeproken door den heer Joh. van Raalte, di recteur der Mij. de Schelde en door den luitenant ter zee Jhr. Schorer, namens de Marifie. Revolutie in Portugal. Parijs, 4 Febr. Het „Journal" ver neemt uit Lissabon dat daar heden nacht nieuwe onlusten zijn uitgebro ken. Er zijn 6 bommen ontploft. Ook zijn troepen naar het Noorden gezon den. Krankzinnig verklaard. Heilbron, 4 Febr. De onderwijzer Wagner die te Beyerloch verschillen de moorden beging is buiten vervol ging gesteld en geplaatst in een krank zinnigengesticht. De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft heden te Scheveningen het station voor draadlooze telegrafie bezocht. HAASTRECHT. GEBOREN: Teunis en Willem, (tweel.) ouders T. Boer en W. van Duuren. Nicolaas Johannes, ouders B. van Dqk en A. Rook. Pieter Marinas, ouders J. de Korte en G. van Dam. Gerardus, ouders C. G. Aerts en J. Bakker. Anna, ouders W. Vergeer en P. M. Heijneman. Eli zabeth Adriana, ouders J. C. Schoon- derwoerd en M. A. Vergeer. Nico laas, ouders L. Noorlander en H. Anker. van het Koninklijk Meteriologisch Institunt te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.0 te Munchen, laagste stand 727.8 te Vest man ver.- Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige, meest zuidelijke wind, licht tot halfbewolkt, waarschqn- iijk droog weer, zelfde temperatuur, waarschijnlijk nachtvorst. VAN DEN Koert vin haden 4 FEBR 914. Staatsleeniitceu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl, 1899 4 pet. Mexico Afl, Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- eii Cretfiet-lnstel- Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ouderuemiugeu Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mtyen.* Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart «yen. Ned.Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- vegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschan-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4^/j43/k pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenlandsche prijshoudend, Culturen idem, Tabak ken weinig omzet, Petroleum zwak ker, Mqnen vast, Rubbers prijshoudend, Amerikanen kalm. Vorige Koen. 78'/, 85'/, 63 3/„ 10B3/. 100'3/ls 88»/,, 837, 77'/, 32l5/j 101'/, 75'/, 573/i sa7/., 68 26 06'/ 236'/. 2397, 16 185 18'/, 186 62771 194 195 U97/, 37» 108 33/s 957 98'/, 61 947, 31'/ 163'/, 3'/, 100 149

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2