I Jl ii wi w op ’t MERK te lettel I ffll Mï JBHT Il fc' I I biedingen Vrijdag 6 Februari 1914. 52e Jaargang. Zon en Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Sïxxxxexs laxxd.. UWillllI Buitenlandsch Nieuws. O ISTD-A-- i EP—.R FEU1LLE1OX 2>e &eifenfioaó<tr. 7 Hl '1'1 Feestdagen. Telefoon Interc. 82. VAAYZONEN mi Iff Ir XTxetx-ws- ezx -^.d.-trextexxtie'bls.d. voor 0-oxxcS.a-ezx OMcxstxelEeaa- behalve 1 i® I Courant V’o. 12396 f Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. MJiorw. id aan het Bureau. XX zei (Wordt vervolgd) ikman Zn., Go’ 1 i De opcenten. Naar het Vad. verneemt, bevinden de aangekondigde wetsvoorstellen in zake de opcenten op enkele belastin gen zich thans bij den Raad van State. wege tegemoet, Brk in de helft >n voor de heift U aan groene iven. aakt, dat Uw t, Uw handen en en Uw leven b. ^zuiverheid van kt haar alleen .voor het van koet baar fijne kant. Vrij bewerkt door AMO. te PRIJS DER ADVERTENTIÊnJ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. LGAZUN VAN CHEM. THEEËN worden zerd in verzegelde van vijf, twee en If en een Ned. ons rmelding van Nom- i Prijs, voorzien van itaand Merk, vol- e Wet gedeponeerd. l tot de Uitvoering jeeerde orders aan- nd, C. BIJL, REEBAARTLi. mwij geregeld tijdig )gen ontvangen va» certen, vermakelijk* deze dan in onM an. Senator mr. Pelinck. Wanneer een lid van een der beide Kamers van de Staten-Generaal na zijn verkiezing een bezoldigd staats ambt aanneemt, dat hij niet reeds tijdens zgn verkiezing vervulde, ver liest hy van rechtswege zijn lidmaat schap, maar is herkiesbaar. Zoo zal de heer mr. E. Pelinck, wanneer hg de benoeming tot president der ,Ar- rondissements-Rechtbank te Assen aanvaardt, waaraan niet is te twijfelen, daardoor ophouden lid der Eerste Ka mer te zijn. Een nieuwe verkiezing geschiedt alsdan binnen dertig dagen na den dag, waarop de Minister van Binnenlandsche Zaken kennis van het feit der aanvaarding heeft bekomen. (A. Crt.) Mr. E. Pelinck. Men meldt uit Assen aan de N. Crt Mr. E. Pelinck, die wegens zijn be noeming tot president van de recht bank te Assen moet aftreden als lid van de Eerste Kamer, zal zich, naar wg vernemen, niet herkiesbaar stellen. GOUDSCHE COURANT. - Colleges prof. Eerdmans. Zoolang prof. dr. B. D. Eerdmans, ten gevolge van zijn Kamerlidmaat schap non-actief zal zijn, zullen zijn college’s worden waargenomen door prof. dr. A. J. Wensinck, hoogleeraar in de semiotische taal en letterkunde te Leiden. Alleen het college over den Godsdienst van Israël zal prof. Eerdmans, zoo hem dit mogelijk blykt, zelfs blijven geven. (Ned.) in de tuccet. ’niiftn kosten slechts itbeialing:^ 35, voor elke regel uw Bouw- en Wo- s middags 2 uur ver- derstandsconnn’Ml® neer. Voor een hoofdonderwijzer aan scholen met 80 leerlingen of minder 120 tot 160 p.st.; met 81 tot 120 leerlingen 140 tot 180 p.st.; en boven de 121 leerlingen 160 tot 200 p.st. Bovendien moet in het contract een jaarlijksche verhooging met 5 p.st. tot het maximum is bereikt, vastgelegd worden. Voor hoofdonderwijzeressen worden, bij eenzelfde aantal leerlingen, salarissen gevraagd van resp. 100 tot 140, 120 tot 160 en 140 tot 180 p.st. eveneens met een jaarlijksche verhoo ging van 5 p.st. Voor den klasse- onderwijzers wordt gevraagd 90 tot 150 p st., voor klasse-onderwijzeres 80 tot 130 p.st., ook met een jaarlijkschen opslag van 5 p.st. Men ziet, deze minimum- en maxi- mumeischen zijn waarlijk niet te hopgj vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat het leven in Engeland over ’t algemeen duurder is dan b.v, ten onzent. Trouwens het graafschap Herefordshire is in de Engelsche onder wijzerswereld befaamd om zijn lagere salarieering der onderwijzers en schriel heid ten opzichte van alle school uitgaven. De schrielheid maakte het ook alleen mogelijk, dat terwijl in alle andere graafschappen de onder- wijs-uitgaven de laatste jaren aanmer kelijk stegen, de onderwijs-begrooting in Herefordshire voortdurend daalde. Japam?—-•*- Het vlootschandaal in Japan. Het vlootschandaal in Japan neemt ernstige afmetingen aan. Tevens is het zeer verward, wel voornamelijk door het veelvuldig misbruik dat de oppo sitie in het parlement in Japan reeds heeft gemaakt van het wapen der be weerde corrupties bij de marine. De heer Hermann, die Siemans-Schuckert te Tokio vertegenwoordigt, is, han gende het onderzoek, in hechtenis ge nomen. Het getuigenverhoor voor den raad van onderzoek zal overigens zeer scherp geschiedende minister van Marine, admiraal Saïto, heeft reeds verklaard, dat niemand zal worden gespaard, en dat geen enkel buiten- landsch huis zal worden ontzien. Maar de minister heeft terzelfder tgd zjjn vast vertrouwen in de marine in haar geheel betuigd. Monstermeetings werden voor de aangelegenheid op touw gezet. Reuter beweert volgens de N. Crt. zelfs dat de houding van het volk de regeering zal dwingen om tegen haar wil, de bewapeningskosten te verminderen. „Wat zegt u, tante? Vader... vrij? Oh, neen niet... Ja, ik hoor daar al iets achter de deurVader, va der, vader, wat ben ik blij!” „Madeleine, lief kind!” Maar de innige omhelzing van va der en dochter was genoeg bewijs en sprak duidelijker dan woorden van de innige genegenheid en van de diep gevoelde liefde voor elkaar, van de bittere smart, die zij hadden door gemaakt. Was het wonder, dat bur geres Railmont zich omkeerde en met groote vreugdetranen in de oogen zich af keerde Madame Tallien meende in den laat- sten tijd de schreden van haar echt genoot met wantrouwen te moeten na gaan. Met vliegend vaandel en slaan de trom was Tallien overgeloopen tot het leger van Robespierre. Deze had nu geen beslister aanhanger, geen warmer vriend dan Tallien. Was dat dan de aangewezen weg om hun vij and ten val te brengen Had zij aan een bangen wezel, een onwaardige, haar dolk toevertrouwd Zij had aan Tallien de samenkomst verteld, die zij afgeluisterd had bij de oude Thé- ot; hoe daar Robespierre getroffen geworden was door de woorden van de waarzegster; hoe hij geschilderd was als de messias der toekomst, en hoe zijn oogen daarbij gpschitterd „Óns Genoegen”; Vredesconferentie. Reuter seint uit Washington dato gisteren Wij vernemen van Regeeringswege, dat de Vereenigde Staten uitnoodigin- gen hebben rondgezonden voor het houden van de derde Vredesconfentie in den Haag in 1915. Naar gemeld wordt, is de Regeering tot dezen stap overgegaan op verzoek van Koningin Wilhelmina. Oostenrijk- Hongarije. Russische plannen. De Weener-correspondent van de Frankf. seint aan zjjn blad allerlei onrustbarende geruchten, welke in Oostenrijksche politieke kringen zou den loopen over de actie en de plan nen van Rusland. In Oostelijk Galicië voeren Russi sche agenten nog altijd een sterke propaganda onder de Roethenen. De laatste partijdag der „Russophilen” was bezocht door ongeveer 1000 gede legeerden, die men volgens den cor4 respondent, veilig Yils Russische agen ten en spionnen kan beschouwen. Verder tracht Rusland ook den Bal- kanbond ten minste gedeeltelijk te Albanië. Essad. De internationale contröle-commissie te Valona, ontving de ontslagaanvrage van Essad pasja, die naar Postdam reisde om de kroon aan den Prins Von Wied aan te bieden. Engeland. De onderwijzersstaking. .Er schijnt voorloopig nog weinig kans, dat de onderwijzers-staking in het graafschap Herefordshire spoedig tot verleden zal behooren. De stakers blijven op hun stuk staan en de onderwijs-raad van het graafschap blijft even beslist weigeren hun eischen in te willigen. Volgens een opgave van stakerszgde zyn er op ’t oogen- blik zeventig scholen gesloten, terwijl het aantal onderkruipers en werkwil lige onderwijzers hoogstens 25 is. De Onderwijzersbond, waartoe het mee- rendeel der onderwijzers van het graaf schap behoort, heeft bovendien den stakers voor vijf jaar hun volle sala ris toegezegd, voor ’t geval zij door de staking hun betrekking moch ten verliezen. Met deze zekerheid achter zich behoeven zij natuurlijk voorloopig niet aan toegeven te den ken. Hun eischen komen, kort hierop duldig aan de deur van de ziekenka mer, waarvan zijn nicht de deur op een, kier gelaten had. Daar hoorde hij de burgeres zeg gen: „Madeleine, ben je iets beter! en zou je in staat zijn een groot en gewichtig nieuws te kunnen aanhoo- ren, zonder er iets van te hebben.” „Ach tante,” hoorde hij de kwak- ke stem van zijn dochter, „is er al weer een groot ongeluk gebeurd?” „Integendeel, mijn kind; nu weet ik ook eens een gelukje voor je. Wel een kleintje, maar toch een gelukje. En ik wil wedden, Madeleine, dat je er verheugd over zult zijn en dat je groote vreugde er over zult hebben. Durf ik je dat reuzengeluk te vertel len? Of liever niet?” „Ach tante, gelukkig nieuws hebt ge toch niet voor mij. Er is maar één nieuwtje, waarnaar ik haak. En dat kunt ge me toch niet vertellen. Oh, als ge me vertellen kondt, dat mijn vader nog niet dood was...” „En als ik je dat nu wel eens ver tellen wilde?Zou ik je dan geen nieuwtje verteld hebben? Zoolang er nog leven is, is er hoop, kind.” „Wat? Is vadertje nog niet dood? En waarom niet? Neen, het kan niet mogelijk zijn. Wat een heerlijkheid! Ik wilde dat u mij maar vertellen kon, dat hij vrij was, ontvlucht of zoo iets „En als ik jou nu ook zoo iets eens wilde vertellen, Madeleine...” hadden! En wat was het resultaat ge weest? Dat Tallien het denkbeeld om den dienst der Rede af te schaffen en daarvoor weer den dienst van het hoogste Wezen in de plaats te stel len, met ware geestdrift had begroet. Een goed denkbeeld, maar te laat opgevat, om hem den weekenden arm van het Opperste W ezen te doen ge voelen. En daarover maakte zijn vrouw zich ook zoo kwaad. „Dat is toch zeker niet hem de dic tatuur ontnemen, maar dat is hem die met eigen hand aanbieden!” ver weet zij hem heftig. „Gij zult het op die manier nog zoo ver brengen, dat Robespierre niet alleen onze meester, maar ook onze God wordt.” „Was mij dit maar mogelijk,” Tallien zuchtend. „Het feest van het Hoogste Wezen is de vorige week georganiseerd,” zeide madame Tallien vurig; „bah... wat een klucht, wat een onzin! „Pardon,” antwoordde Tallien rus tig, „een komedie.” „Die gij.voor een goed deel zelf hebt helpen opvoeren,” viel zijn vu rige vrouw hem hier in de rede. „Ja, voor een goed deel!” „Maar waarom dien duivel van do grootst mogelijke heerschzucht, die in hem steekt, aangemoedigd, in de plaats van een flinke, krachtige dolk steek „Dat zou een moord zijn.” „En wat zou dat dan nog?” Protest. De afdeeling Gulpen van den R. K. Onderwijzersbond heeft, naar we in de Limb. K lezen, de volgende ver klaring afgelegd De afdeeling na gehoord te heb ben 1°. voorlezing uit en bespreking van de brochure „Het Rood Gevaar” geschreven door een „Anti-Vrijzin nige” 2°. de vernietigende beoordeeling dezer brochure door „Het Katholieke Volk, orgaan van de Roomsch Katho lieke Werklieden Organisaties in Ne derland”, welke beoordeeling luidt, als volgt „Een echt Prulboekje is „Het Rood Gevaar”, handleiding ten dienste van den fabrieker, den mijn werker, enz. door een „Anti-vrij- zinnige”. Uitg. van firma Alberts, Sittard. De domste beweringen en de meest verwarden gedachten zijn daarin te vinden. En dat moet nog welsJpt voorlichting dienen van het voHu* Ons volk heeft rechten op gezonden kost, betuigt met algemeene stemmen, adhaesie aan het protest van het hoofd bestuur van den R. K. Onderwijzers bond, brengt hulde aan de afd. Veghel van den R. K. Onderwijzersbond in ’t bisdom ’s Hertogenbosch, die het eerst het „prulboekje” gesignaleerd en tegen de daarin voorkomende laster lijke beschuldiging geprotesteerd heeft, en besluit, door tusschenkomst van de uitgevers den anoniemen schrijver uit te noodigen tot bijwoning van de eerstvolgende vergadering van de afd. Gulpen, ten einde hem de gelegenheid te bieden zijn pyramidale stelling „Honderd openbare schoolmeesters, negentig openbare socialisten” toe te lichten en te bewijzen, of, bij gebreke hiervan, de lasterlijke beschuldiging te herroepen. Burgemeester Ter Laan. In de gisteren gehouden buitenge- wone vergadering van den gemeente>- raad van Zaandam, werd de heer K. ter Laan, lid van de Tweede Kamer, als burgemeester dier gemeente ge ïnstalleerd door den oudsten wethou der, den heer D. Donia. Groot was de belangstelling bij de installatie van dezen eersten sociaal- democratischen burgemeester. Nadat de installatie was geschied, en de heer ter Laan zich de burge- meestersketen had omgehangen, bracht „Een moord dient nergens toe, mijn allerliefste Thérèse! I k wil hem von nissen. En weet je waarom? Omdat ik hem ken. De anderen kennen hem niet, en daarvoor geef ik mij moeite. Begrijpt gij mij?” „Ik geloof van wel,” antwoordde zijn vrouw. „Ik moet Robespierre op dèt stand punt plaatsen, dat ik tegen de Con ventie kan zeggen: Hier staat voor u de man, die het einde van de revo lutie is; de man, die Erankrijk heeft doen lijden, die ons recht verstoord en vernietigd heeft, die het bloed al leen voor zijn waanzin heeft opgeof ferd. En als ik eenmaal zoo ver ben, dan zal de tijd gekomen zijn, dat Robespierre zijn vonnis krijgt.” „En denkt ge dan dat die tijd zoo spoedig zal aanbreken.” „Ongetwijfeld!” „Ik vrees Tallien dat hij je voor zal zijn met zijn plannen. Hebt gij dan vergeten, wat hij op het feest gezegd heeft? „Heden zullen we het gezelligste feestvieren en ons verheu gen, terwijl we morgen weer de mis daad en laster uit haar schuilplaats zullen verjagen.” Weet ge wat in Robespierre’s mond zooiets betee- kent, Tallien?” herstellen. Het doet alle moeite om ook Roemenië te brengen tot aan sluiting bij het verdrag tusschen Servië en Griekenland. Tot dusver heeft Koning Karol zich nog altijd daar tegen verzet. Dan worden ook aan de Duitsch— Russische grenzen groote massa’s troe pen geconcentreerd. De bedoeling van dit alles zou zijn om den Driebond te intimideeren voor het geval deze zich weer zou willen verzetten tegen den door Rusland voorgenomen aanslag op Armenië. Graaf Bobrinski, die zooals men weet in het thans te Marmorasziget gevoerde proces betrokken is, daar hij beschuldigd wordt van opruiing der Roethenen had, daar hij in de DonatT monarchie reeds bij verstek veroordeeld is, den Hongaarschen Minister van justitie een vrijgeleide verzocht, ten einde voor de Rechtbank te Marmo rasziget zijn getuigenis te kunnen af leggen. De Minister weigerde het ver zoek, en Bobrinski is thans zonder vrijgeleide te Marmorasziget aange komen. 40) Ook burgeres Railmont had nu erg in hem. Zij keek hem goed aan „Étienne, ben jij het? Zie ik het goed?.. „Jeanae.,.«.P” „Kom gauw binnen, Etienne! Wat een verrassing! Dus Jacques heeft toch gelijk gehad. Ik dacht dat het dronkemanspraatjes waren. Waar is hij?” „Ja, ik ben het, Jeanne. En die goede Jacques, die arme jongen, die sterft als burggraaf Etienne de Leu- ronsac. Maar... wat is er met Made leine, en hoe gaat het er mee?” „O, die was ziek om u, maar nu tal ze wel weer spoedig beter zijn Zij verlangde naar jou. Ik zal ze gaan voorbereiden. Wacht hier even, Etienne!” Maar de arme burggraaf had al zoo lang gewacht, dat hij nu niet meer ‘ion wachten op zijn ziek kind. Hij geloofde, dat zij daarom nergens ge- S ruster en beter troost kon vinden dan I in zijn armen. In spijt van het ver- i F bod van zijn nicht, sloop hij dus nu I achter haar aan, en wachtte onge- I shouwburg, 71/» u., a Zegen”. w- en Woningtoez., Gezondheidscomm. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 3t, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. BURGEMEESTER en WETH0U-' I DERS van GOUDA, Gelet op de artt. 199—208 der Algemeene Politieverordening voor deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigenaren en bruikers van de niet aan de Ge- meente toebehoorende, binnen de be- r. bouwde kom gelegen sloot, loopendê I ten Oosten van de voormalige Bree- I vaart en van de huizen aan de Kruger- laan, dat op VRIJDAG, den 13 FEBR. I 1914, eene schouw over dat water zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen, g dat die sloot behoorlijk is opgesloot, goodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat de sloot gezuiverd is van vast of drijvend vuil, aalkruid, planten en andere stof fen, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stankverwekkende uitdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de over treding gèsteld, zijn de eigenaren of bruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De NASCHOUW zal plaats hebben op VRIJDAG, den 20 FEBRUARI 1914. Gouda, den 5 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, J .v. HEUSDE.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1