E Herstemming STATENGEN ER AAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BZ-u-rxst Richard Wagneb. INGEZONDEN. Onze geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. -CTITSL^.0- lm leden van den Gemeinleraad. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten hinde eAmsterdnm de nieuwe burgemeester dank aan den Minister van Binnenlandsche Za ken voor diens voordracht aan H.M. de Koningin en aan H.M. voor zijn benoeming en voor de belangstel ling bij de aanvaarding van zijn ambt ontvangen. De heer ter Laan heeft daarna dui delijk en onomwonden verklaard wat hij meent dat tot zijn taak behoort: lo. Spr. zal bij het behoud zijner volledige vrijheid als staatsburger om zich te uiten als, .poc.-dem. er naar streven, als burgemeester volkomen dezelfde te zijn voor alle partijen. Rijk en arm, geloovig of ongeloovig, soc. dem. of niet, allen zullen hem even welkom zijn. Als burgemeester zal hij staan boven de partijen. 2o. Daaruit vloeit voort, dat hij als bur gemeester bij werkstakingen de wet zal toepassen zonder aanzien van par tijen, die op bescherming der wet de zelfde aanspraak hebben. Spr. heeft het vertrouwen dat in een dergelijk geval vooral bij een staking onder leiding der vakorganisatie de orde gemakkelijker gehandhaafd wordt door een soe.-dem. burgemeester, dan door iemand uit de burgerlijke partijen, maar overtreding blijft altijd mogelijk en dan heeft ook een soc.-dem. burge meester de taak elke overtreding van wet of verordening tegen te gaan. 80. de aanvaarding van het burgemees tersambt brengt mede, dat de benoem de zich heeft te beschouwen als den vertegenwoordiger der regeering. Als zoodanig zal hij ook zijn taak heb ben op te vatten en uit te voeren, ook bij een bezzoek aan de gemeen te door 't hoofd van den staat en bij alle andere gelegenheden, waarin de burgemeester in de eerste plaats of uitsluitend, regeeringsvertegenwoordi- ger is. Dóór andere sprekers werd ook het woord gevoerd. Het Nederl. gezantschap teKonstan- tinopei. De Frankfurter Zeitung meldt uit Konstantinopel over hei in cident met don gewezen Albaneeschen afgevaardigde basri bei, dat deze die sedert eenigen tijd in de gevan genis had gezeten van den direc leur van de gevangenis verlof had gekregen een geneeskundige buiten de gevangenis te raadplegen. Twee gen darmes begeleidden Basri op straat naar deafen geneesheer; maar in de Terastraat wist Basri zijn bewakers ie ontkomen en snelde den voortuin in van het Nederiaudsch gezantschap. De gendarmes achtervolgden onmid dellijk en trachtten hem met geweld weer op straat te sleepen. Dit mis lukte echter. De kawassen van het gezantschap hadden dadelijk het ijze ren hek van den voortuin gesloten, en verklaarden iedere poging om in te breken met geweld té zullen ver ijdelen. Undertusschen was de Nederlaud- sche vice-consul gekomen en dezen vroeg Basri bescherming, terwijl hij tevens er bij voegde, dat het Russisch gezantschap hooi dit met zou weige ren. liet uussisch gezantschap ligt nog geen minuut afsiands van het Ne- deriaiidscho en bovendien gelijken de gebouwen veel op elkaar, zoodat Bas ri zich blijkbaar vergist had. De Ne- deriaudsche vice-consul gevoelde zich verplicht Basri hierop te wijzen. De kawassen openden tegen alle verwachting, het hek en- spoedig wan delden de Turksche gendarmes mqt hun gevangene weer weg. Zij legden hem op straat boeien aan, om een nieuwe poging om te ontsnappen, te voorkomen en namen plaats in een wagen. Zij gingen echter met hem niet naar het Russische consulaat doch direct trokken zij naar de ge vangenis. De kawassen beweerden van den vice-consul bevel te hebben gekregen het hek weer open te maken. Maar deze spreekt dit beslist tegen. En de Nederlandsche gezant heeft 's mid dags dadelijk het bekende protest bij de Porte ingediend en erbij gevoegd dat Ijasri bei alleen door een vergis sing van ondergeschikte beambten, was uitgeleverd. Het antwoord van de Porte op dit protest van jhr. van der Does de Wil- lebols hebben wij reeds medegedeeld. Het vrijzinnige nieuwsblad „Voor uit" schrijft: Wij zijn gerechtigd het volgende te vermelden: Indien door den Bond van Neder landsche Onderwijzers de motie mocht worden aangenomen, die Bterke af keuring uitspreekt over de houdiug van het hoofdbestuurslid Hart iuzake den steun, door hem verleend aan de candidatuur van den heer Otto in Amsterdam III, zullen de 3 hoofdbe stuursleden Ph. van der Vos, J. J. Lamers en H. van Lingen, aftreden. Dit op grond van de meening, dat de algemeene vergadering van den Bond met de aanneming van d© mo tie der afdeeling Amsterdam zich een recht heeft aangematigd, dat zij niet had. In geen geval wenschen genoemde leden van het hoofdbestuur daarvoor te buigen. Geweigerde samenwerking. De Bond van Christen Socialisten had aan de S. D. A. P. voorgesteld schriftelijk overleg te plegen overeven- tneele samenwerking „zoowel bij Can didas ts telling als bij het verdere ver loop der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Stateb-Generaal, in den strijd tegen de burgerlijke partijen". In „Het Volk" komt net afwijzend antwoord voor, dat het partijbestuur van de S. D. A. P. op deze uitnoodl- ging heeft gegeven. Het partijbestuur schrijft o.a.„Gij kunt, ons program onderschrijvend, leden worden van onze partij, de Nederlandsche afdee ling van de Socialistische Internatio nale, waarin voor heel de naar het socialisme strevende arbeidersklasse De ouchminister, Mr. Fock, lid van de Tweed*; Kamer gaat voor een 4 of 5-tal w^ien op reis naar Tunis en Algiers. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 6 Febr. Lager Onderwijs. "Vervolg. De heer Tydeman (v.l.) kon zich niet vereenigen met het amendement van Raalte en de motie ter Laan, be- oogende de minimam jaarwedde der onderwijzers met f 100 te verhoogen, op grond van de onverhoopt hooge eischen, waaraan de regeering moet voldoen, en het daardoor niet beschik baar stellen van gelden. Spr. betreurde dat niet een algemeene salarieering kon worden ter hand genomen. De minister Cort van der Linden achtte het brengen van een memoriepost op een begrooting geen goede wijze van wetgeving. Spr. is van meening dat men geen regeling mag maken, wetende dat de kosten niet te dekken zijn. De min. wil gaarne wat voor de onderwijzers doen, maar wil niet een ijdele belofte geven. Een verklaring van aandrang heeft de rqgeering niet noodig. -De min. gevoelt zich los van alles wat in ver kiezingstijden is geregeld, en noemde de taak die hij op zich nam reeds zwaar genoeg. Mocht de heer ter Laan een man weten die beter de sociale wetgeving zou regelen dan is de mi nister bereid aan hem de regeerings- taak over t'e dragen. De heeren Ter Laan en Van Raalte replicoerde, waarna de heer Troelstra (s.d.) betoogde dat door het aannemen van de moties men de wenschelijkheid uitspreekt dat de re geering de aandrang geeft voor deze zaak. De heer N o 1 o n s (r.k.) achtte de moties niet noodig, aangezien de Ka mer overtuigd is van de urgentie der ealaisregerling. De heer Bos (v.d.) oordeelde het van belang dat de Kamer zich uit spreekt voor de noodzakelijkheid van salarisregeling en ziet hierin niets on aangenaams voor de regeering. De minister Cort van der Linden zeide met genoegen te ver nemen dat het aannemen der motie geen wantrouwen zou beteékenen tegen de regeering. De motie-ter Laan luidende: „„De Kamer, van oordeel dat de minima bedoeld in art. 26 der Lager Onderwijswet met ten minste f 100 worden verhoogd, gaat over tot de orde van den dag." werd daarna met 40 tegen 31 stem men aangenomen. De motie-v. Raalte kwam daardoor te vervallen. Dr vergadering werd daarna ver daagd tot Vrijdag 11 uur. Gemaskerde mannen. Men meldt uit Rotterdam: Woensdagavond omstreeks 10 uur hebben twee gemaskerde mannen zich toegang verschaft in een wonihg aan de Schoonderloostraat, alwaar de be woonster alleen was. De beide mannen dreigden de juffrouw te zullen ver moorden, indien zij niet zou aanwijzen waar zich het geld in huis bevond. De juffrouw wees daarop een kast aan, waarin een geldkistje verboTgen was. De beide mannen hebben het kistje geopend en een bedrag van ruim f 200 medegenomen. Toen de juffrouw om hulp wilde roepen hadden de beide mannen zich reeds uit de voeten gemaakt. „Fortuna." Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen heeft gisteren een marktkoopman hier ter stede, zekere P., houder van een 20ste For- tunalot, op zijn nummer de f 60.000 getrokken. Toen hg zich ter uitbeta ling bij den betrokken hoofdagent vervoegde weid hem gezegd dat er „niets" en aan niemand werd uitbe taald. De koopman vervoegde zich ver volgens tot den directeur van Fortuna, den heer Jansen, die echter, naar ons gebleken is, niet meer hier ter stede vertoeft althans niet meer in zijn wo ning aan den Amstel, waar het hoofd kantoor gevestigd is, verblijf houdt. Van nitbetaling op de Fortunaloten schijnt das geen sprake meer te zijn. De koopman heeft zich tot een rechts geleerde gewend. Dolle kat. Men meldt uit Amsterdam Woensdag werd de kat van de fa milie V. aan het 's Gravelandscheveer plotseling dol en vloog de werkster aan. Deerlijk aan den arm toegetakeld moest zij naar het Binnengasthuis worden overgebracht. Een ter hulp geroepen brandweerman die de kat wilde grijpen werd eveneens in den arm gebeten. Het dolle dier sprong ten slotte uit het raam en werd door een anderen brandweerman gegrepen en later afgemaakt. Ongeluk. Men meldt uit Doetinchem Gisterenavond werd door de tram Dieren—Doetinchem nabij de Elle- kpmsche draai een wagen met zeven inzittenden aangereden, doordat het paard steigerde*en achteruit liep. Een der inzittenden de ruim dertigjarige gehuwde arbeider Gerritsen uit Dieren werd gedood. Er werden voorts drie personen licht gewond. Na verbonden te zjjn konden deze echter het zieken huis te Doetinchem weer verlaten. Gisteren is in een der badinrichtin gen te Amsterdam na het gebruik van een Russisch stopmbad plotseling overleden mevr. J. Z.Z., een bekend ijveraarster voor de natuurgenees wijze. Uit het isolement verlost. Men schrijft d.d. 4 Februari van het eiland Urk. Voor het eerst sedert 23 Januari jl. klonk hedenmiddag de fluit der postboot „Minister Havelaar" over dit eiland, meldend dat zij aan den haven- dam was gekomen, 't Had moeite ge kost, na uit dén Ketelmond losgeko men tè «ijn, döor het nog sterk opeen- geschovèiïy 8 «in het eiland te breken, wat eerst na langdurig voor- en ach- teruitstoomen gelokt is. Een geregeld post- en personenvervoer is niet moge lijk zoolang er zooveel en zoo sterk ijs voor de haven is. Meester op de baan. Het Kollomer Advertentieblad meldt: 't Was hardrijden te Surhuisterveen. Ook een byzonder schoolhoofd bevond zich op de bijbaan. „Een kaartje ne men", was -hem gezegd. Meester ver koos dat niet, hij wilde geen publieke vermakelijkheden steunen. Dus er af. Toen 't drukker werd, sloop hij er weer op. Maar men had op hem gelet. Een paar werklieden maakten 't eene touw los, liepen om meester heen en ge vangen was hij. Zóó voor 't bestuur. Dat besliste: Meester twee dubbeltjes geven en hem ongemoeid laten. Alzoo Uit een kleine gemeente. In den gemeenteraad van Vlijmen is het tegenwoordig hommeles, schrgft de <Tyd. Deed zich aan het slot der vorige Raadszitting een incident voor, waarbfl wij een oogenblik vreesden voor het léven van den burgemeester, thans, in de vergadering van Woens dagavond, is een besluit genomen, dat het plaatsje een vermaardheid zal be zorgen in ons land. Op de begrooting dezer gemeente was door B. en W. uitgetrokken een post van f 360 ter bezoldiging van een ambtenaar ter secretarie. De Raad echter verwierp dezen post. Sinds 38 jaren reeds was er een ambtenaar ter secretarie werkzaam, niet een alleen natuurlijk gedurende die heele reeks van jaren, maar verschillenden, die elkaar successievelijk opvolgden. Ged. Staten vonden daarin motief genoeg om te besluiten, dat zoo'n secretarie ambtenaar een onontbeerlijk man is, en vooral wijl sinds dien tijd de werk zaamheden ter secretarie zeer zijn uit gebreid door allerlei nieuwe wetten en verordeningen, waarvan onze voor ouders nooit hebben durvert droomen. Onze gemeente telt 3700 zielen en voor dien ambtenaar ter secretarie is nog geen enkel tee ken aan den poli' tieken hemel verschenen, waarop zijn verdwijning eigenlijk met grond kon worden bepleit. De ambtenaar, een veelbelovend jongmensch, werd benoemd en kwam van elders zijn taak aanvaarden en werken. De Raad echter nam met meerderheid van stemmen het beslnit om hem op een droogje te laten zitten, dat wil zeggen, om hem 'geen trakte ment te geven. Dat Ged. Staten in onzen tijd met een dergelijk beslnit geen genoegen zouden nemen, lag voor de hand en ze keurde de begrooting niet goed. Dit beslnit van Ged. Staten werd ter tafel gebracht, en de voorzitter vroeg, wat de heeren er nu eigenlijk mee wilden. Daar kwam de bom los. Er werd op gewezen dat de secretaris, in casu tevens burgemeester, 's mid dags nooit op het gemeentehuis was. Ergo is er ook geen ambtenaar ter secretarie noodig, zoo oordeelde men van die zijde, als zelfs de secretaris '8 middags geen werk heeft. De voorzitter verdedigde de werk zaamheden van den secretaris, in casu hijzelf, en vroeg den leden of de ad ministratie der gemeente niet behoor lijk in orde was. Mijn voorganger, zeide hij, hield in den voormiddag buurpraatjes met elkeen en had om 12 uur nog geen pen op papier gezet, maar ik werk mijn heelen voormiddag door, en wat ik in den namiddag doe als burgemeester is mijn zaak. Daarin ben ik volkomen vrij. Een der leden vroeg, wat er ge beuren zou bjj ontstentenis van een ambtenaar ter secretarie, als de bur gemeester eens afwezig of ziek mocht zijn. Wel, zei de burgemeester, dan zal de zaak moeten stop gezet worden en het Raadhuis gesloten. Na lang redeneeren diende een der wethouders een voorstel in, om te handhaven het besluit, dat genomen was in de zitting van 12 November, het besluit, dat door Ged. Staten niet was goedgekeurd. De voorzitter waarschuwde den Raad tegen het aannemen van een dergelijk besluit. Want, zeide hij, wordt dit besluit genomen, dan zit de gomeente Vlijmen zonder begroo ting en kunnen we niets meer doen, geen salarissen meer uitbetalen, geen werkzaamheden in het belang der ge meente meer doen enz. Ondanks dat, nam de Raad met zes tegen vijf stemmen het voorstel van den wethouder aan. Nu vroeg de andere wethouder Wat - moeten we nu beginnen met onze 25 hectaren jjjrond, waarop eerstdaags haver gezaaid moet worden? Die kunnen toch niet braak blijven liggen, want dat zou een ramp zijn voor de gemeente. Niets, zei de voorzitter... we hebben geen goedgekeurde begrooting en kun nen dus niets meer doen. Geen cent mogen we meer uitgeven. Niemand krijgt meer zijn traktement en niets kan er meer gedaan worden. Zoo isgde toestand op 't oogenblik in onze gemeente. Nu is de vraag, wat Ged. Staten met deze plaats zullen doen. Een oplossing dient gevonden, en die oplossing is aan het wijs beleid van Ged. Staten best toevertrouwd. Een goede vondst. Gisterenmorgen vond een 10-jarige jongen in de Schoolstraat te Utrecht een couvert met een aantal coupons er in ter waarde van f 4000. Toen het ventje het geld aan den eigenaar terugbracht, kreeg hij een belooning van f 20. (U. D.) Mislukte aanslag. Woensdagavond heeft te 's Graven- hage de sergeant-majoor der grena diers B., die in onmin leefde met zijn vrouw, een revolverschot op haar ge lost ,/in hun woning aan de Boyle- strafrt, echter zonder haar te treffen. Zij vluchtte het huis uit, om hulp roepende. De in de nabijheid wonende inspecteur der recherche Lnoaskwam daarop toesnellen en arresteerde den sergeant-majoor, die thans, als ver dacht van poging tot doodslag, aan het politiecommissariaat aan de Ar- chimedesstraat in verzekerde bewaring wordt gehouden. Nader meldt men: De sergeant-majoor B.. die gear resteerd was na het lossen van een revolverschot op zijn vrouw, is wBaer op vrjje voeten gesteld. Hij verklaarde, slechts een losse patroon te Thebben afgevuurd. Zijn echtgenoot© wenschte niet, dat een vervolging zou worden ingesteld. Doodgeschoten inbreker. Men schrijft aan het Hbl. uit Venlo Naar men mededeelt heeft in een der naburige dorpen een geval van doodslag plaats gehad onder zeer bij zondere omstandigheden. In een boerengezin was voor de be valling der huisvrouw de hulp inge roepen van de vroedvrouw uit het dorp. Na haar diensten bewezen te hebben, verzocht deze den boer haar huis te willen brengen, daar het zoo laat in den nacht was geworden. Op het herhaald aandringen, gaf de man eindelijk toe, hoewel hij het voor zich zelf onverantwoordelijk achtte zijn viouw alleen achter te laten. Korten tijd na hun vertrek vervoegde zich aan de woning een gemaskerd mans persoon, die, gewapend met een ge weer, geld eischte van de kraamvroQw. De vrouw gaf eerst te kennen, dat er geen geld in hnis was, doch de per soon scheen goed ingelicht te zijn en opnieuw drong hij aan op afgifte van een bedrag van 170 gulden, dat de boer pas ontvangen had als opbrengst van den verkoop van een koe. Ten einde raad deed zij aanwijzing, waar het geld te vinden was, waarop de inbreker zijn geweer tegen den muur plaatste om naar den buit te gaan zoeken. Van deze gelegenheid maakte de cordate vróuw gebruik om uit haar bed te komen en het geweer te grij pen, waarna zij het afschoot op den gemaskerde. Later bleek, dat de ge troffene de echtgenoot was van de "vroedvrouw. Een heeren-boef. Sinds jaar en dag maakte hij om ze goede stad Amsterdam onveilig, schrijft het Hbl. Oorspronkelijk van respectabele familie verschillende bloedverwanten bekleeden hoogst eer volle posities wist hij door zijn voorkomen vertrouwen in te boeze men en op allerlei manieren aan geld te komen, doch zorgde er steeds voor zooveel mogelijk uit de handen der politie te blijven. En wanneer hij in het geheel niets meer wist om aan geld te komen, ging de man naar één van de eerste hotels, at en dronk van allee, logeerde soms enkele dagen, verdween dan zonder iets te zeggen, of verklaarde ijskoud, dat het hem niet convenieerde te betalen.... Dan trok hij er weer op uit, bij nacht en bij ontij, altijd parasiteerend, schui mend in nachtcafé's of soortgelijke gelegenheden of er soms niet wat te halen was. Veertien dagen geleden nog werd hij naar een der politie bureau* gebracht op klachte van af persing. Maar het object der chan tage vond hét beter de klacht in te trekken. Dus liep onze heere-boef vrij rond. Doch slechts voor korten tijd. De in had ook een vrouw, ai wist men er bij den burgerlijken stand to taal niets van. Wie weet, had zij ja ren geleden niet gemsend een goede partij te doenNu moest zij ka mers verhuren aan alleenwonende vrouwen. En telkens kwam die maft weer terug, dwong haar om hem dan steeds weer toegang te verleenen Eenige maanden geleden moest /de vrouw naar het ziekenhuis. De man was onbeperkt heer en meester en van die gelegenheid maakte hij gebruik om de piano uit het huis te doen halen en te verkoopen, terwijl hij doorging met een geldswaardig pa pier te gelde te maken, een kostbaar tafelkleed, enz. Toen de vrouw uit het ziekenhuis terugkwam, bemerkte zij natuurlijk de plundering in haar huis en een aan klacht bij de politie volgde. Nu 1b de man gearresteerd en ter beschikking der justttie gesteld. GOUDA, 6 Februari 1914. Binnenbrand. Gisterenavond tegen half elf is brand uitgebroken in het perceel Korte Tien- deweg 17, bewoond door den hear B. Liepelt, paardenslachter. Onmiddellijk na het alarm was Ja slangenwagen ter plaatse, welke ter stond door een kraan op de waterlei ding het vuur in de binnenkamer, waar het fel woedde, aantastte. Door dit krachtdadig optreden mocht het gelukken dezen brand tot een binnen brand te beperken. "Wel begon het later boven nog waé te branden, het welk bleek uit de zware rookwolken, die door de opengeschoven ramen naar buiten kwamen, doch ook daar kon worden bedwongen. Op het oogenblik dat de brand uit brak, was slechts een jongen in huis, de bewoner was bg zijn familie aan de overzijde van de straat. Blijkbaar is de brand ontstaan door te sterk stoken van de kachel, waar door de pijp zoo heet is geworden dat het papieren plafond ging smeulen en daarna vlam vatte. De inboedel is zoo goed als geheel verbrand en wat door het vuur werd gespaard heeft van het water duchtig te lijden gehad. De in den winkel aanwezigen belangrijken voorraad paardenvleesch is door den dikken rook totaal bedorven. De inboedel is laag verzekerd. De boven den winkel wonende Wed. v. d. R. was toevallig gedurende eenige dagen afwezig. Onderwijzersexamens. Bg beschikking van den minister san binnenlandsche Zaken is bepaald $st de commission in 19-14 belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid van onderwijzer voor de arrondisse menten Gouda, Schoonhoven .Woerden en die in de provincie Utrecht zal zitting houden te Utrecht. M. J. Spaanderman. De heer M. J. Spaanderman, 2e dirigent, plaatsvervangend le dirigent tan het Grand Theatre te Bésangon it door nieuwe engagementen reed's voor den a.s. zomer en den a.s. winter bezet. Gedurende het eerste gedeelte van het zomerseizoen is de heer M. j, Spaanderman in dézelfde functie als thans geëngageerd te Tours, voor het tweede gedeelte te Dinard en voor den winter 1914/1915 te Nancy. Waddinxveen: Gedurende de gtand Januari werd ter Rijkspost- trbank alhier ingelegd f 14620.725 irugbetaaid f; 2131.84. Het laatst geven boekje draagt het nummer Bn Rijkspost- en Telegraafkantore jen gedurende dezelfde maand be- Iftadeldverzonden telegrammen 77 Ontvangen idem 116Interlocaal tele foongesprekken uitgaand 465id. in komend 446 Internationaal (België 1 •0 Duitschland 1) naar Duitschland 1; Onderlinge plaatselijke gesprekken 371 Een totaal van 1377. De heer J. Noorlander, onder wijzer aan de Bijzonderen School B alhier, is benoemd in gelijke betrek king te Delft. Schoonhoven. In de gisternamid dag gehouden raadsvergadering zijn aan de orde gesteld adressen van de kerkeraden der Gereformeerde kerken A. en B. alhier, verzoekende afschaf fing van de kermis. De kerkeraad der Ned. Hèrv. gemeente had aan deze adressen adhaesie betuigd. Met 6 tegen 4 stemmen is afwij zend op de adressen beschikt. Het merkwaardige van deze beslis- ■ing isj dat zij is genomen door een raad, die naast rechtsche leden slechts één vrijzinnig lid telt. Met dat vrij zinnig lid stemden voor het advies van B. en W. tot afwijzing twee katholieken, twee ehristelgkhistori- schen en een antirevolutionair. Een «r andere antirevolutionair verliet vóór If de stemming de vergadering. De raad besloot voorts adhaesie te 'betuigen aan het adres van het ge meentebestuur van Woerden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, om een provinciale eleotrische centrale op te richten, ten einde alle gemeenten in de gelegenheid te stellen op de minst kostbargcwrjze zich te voorzien van electrise* -licht en electrische kracht. (N. R. Ct.( LOHENGRIN. Romantische Oper in drei Aufzügen von In verband met de uitvoering, die gezelschap van 't Elberfelder Stadt- faater op Woensdag 11 Februari a.s den Grooten Sohouwburg te Rot terdam van Wagner's Lohengrin zal géven, volgen hier eenige aanteeke- ningen over den tekst en de muziek dezer opera. De theaterstatistiek laat ons geen oogenblik er over in twijfel, dat van alle muziekdrama's van Wag ner „Lohengrin" verreweg 't meest wordt uitgevoerd en niet alleen in ons land, doch ook in Duitschland 't „popu lairste" werk van den meester is. Ofschoon er dus minder aanleiding bestaat dit yerk bij de lezers van de „Gondsche Courant" te introduceeren, dan b.v. de vier avonden van den „Ring" of ook „Tristan und Isolde", zoo behoort eene volledige uitvoering van „Lohengrin" ook in ons land toch nog altijd tot de zeldzaamheden, 't Is dos niet onwaarschijnlijk, dat ook zij, die deze opera reeds eerder zagen, in* deze aanteekeningen nog wel iets Wetenswaardigs zullen vinden. Evenals Wagner de 'sage van den FUegenden BoMnder verklaart als 't overblijfsel van een gedicht uit de ondste tijden, zoo vindt hg in de Qriek- •che sagenwereld de grondgedachte van de Lohengrinmythe. Zeus bemint Bmefe, 'n 'vrouw onder de aardsche rvelingen en nadert haar, om hare fde te verwerven, in metaschelijke laante. De ijverzuchtige Eera weet uele er van te overtuigen, dat haar Oünnaar niet is, wat hij schijnt te zijn. Daardoor ontwaakt in Semele de be geerte het raadselachtige, dat den ge- Sefde omgeeft, te ontsluieren en zgn geheim te doorgronden. Zij smeekt Zeus, zich in den vollen glans van z'n heerlijkheid aan haar te vertoonen en de god, die haar beloofd had aan elk harer wenschen te zullen voldoen, ver schijnt haar in de gedaante van den beheerscher des donders. Door den gloed van zgn bliksemstralen wordt Semele verteerdzoo verwoest zij door eigen geluk. Vervang Zeus door Lohengrinden ridder van do Heilige OraalSemele door Elsa, de erfgename van de Bra- hantsche kroon en Hera door Ortrud de gemalin van Elsa's weinig ridder lijken tegenstander, den graaf van Telramund en ge hebt 't hoofdmotief van 't Lohengrin-drama, waarvapN we de handeling nu meer uitvoerig zullen gaan bespreken. Na 'n heerlijk voorspel, op den mu- zikalen bouw waarvan we later zullen terugkomen, gaat 't gordijn vaneen, 't Tooneel toont ons een veld aan den oever der Scheldebij Antwerpen. De rivier maakt op den achtergrond eene bocht, zoo dat rechts door eenige hoo rnen 't gezicht op den stroom wordt onderbroken en men hem eerst in de verte weer ziet. Links op den voor grond zit Koning Hendrik de Vogelaar onder een reusachtigen ouden eik. Rondom den vorst staan Saksische en Thüringsche graven, edelen en ruiters, die des konings heerban vormen. Tegenover hen staan de Brabantsche graven en edelen, ruiters en volk aan hooft daarvan staat Frederik van Telramundaan diens zijde Ortrud. Mannen en soldaten vullen de ruimte op den achtergrond in 't midden is een cirkelvormige ruimte opengelaten. De heraut des konings treedt met vier klaroenblazers, &\e de konings fan fare doen hooren, deze ruimte binnen. Stilte heerscht na deze waarschuwing de koning verheft zich vain z'n zetel en spreekt den Brabanders toe. H. N. (Wordt vervolgd.) Gastvoorstellingen der Elberfelder Opera. Doop ongesteldheid van den kapel meester, den heer Koch, zal de heer Hans Knappertsbijpch de muzikale lei ding og zich nemen bij de opvoerin gen van „Lohengrin" en „Fidelio" op 11 en 12 Febr. a.s te Rotterdam. De heer Knappertsbusch wordt [als Wagner dirigent zeer geroemd. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Plaatselijke keuze. 'Geachte Redactie. Naar een in verschillende bladen opgenomen bericht, is door het „Comi té tegen onmatigen drankbestrijding" haar vergadering van 28 Januari ll.l. een motie aangenomen waarin wordt uitgesproken dat hare leden op de vergaderingen vóór plaatselijke keuze niet meer in debat zullen tre den. In verband met die motie ver zoeken wij U beleefd plaatsing voor het volgende In de eerste plaats dat genoemd Comité bestaat geheel uit personen die direct belang hebben bij den drank handel en wordt financieel gesteund door distillateurs, vergunninghouders Volgens „Ons Belang" het orgaan der vergunninghouders (nummer van 31 December 1913) sloot zich bij het comité aan de Ned. Bond van Koffie huis- en Restauranthouders en Slijters terwijl zij tevens vijfhonderd gulden uit de Bondskas beschikbaar stelde voor de te Voeren actie. Bij beoordeeling van hetgeen door het comité wordt gezegd en geschre ven kan het zijn nut hebben met de feiten rekening te houden. Het besluit om niet meer op onze vergaderingen te komen debatteeren. vindt volgens de motie zijn oorzaak de betrekkelijk kleine schaar van menschen, die deze vergaderingen be zoeken en die voor het meerendeel toch reeds pro of contra ter vergade ring komen. Het is mogelijk dat het comité om trent „betrekkelijk weinig" een andere meening heeft dan wijwant wanneer zooals b.v. te Delft is gebeurd, een vergadering voor plaatselijke keuze bezocht door dt 1100 menschen vin den wij dat niet bepaald een „betrek kelijk kleine schare" en Delft staat daarin gelukkig niet alleen. In meer dere plaatsen reeds zgn vergaderingen voor Local option gehouden waar het aantal bezoekers de 1000 overschreed. En het gtootste deel komt met een onwrikbare overtuiging ter vergade ring Nemen wij b.v. weer Delft laat ons het aantal geheelonthouders eens stellen op 500 (dit cijfer is eerder te hoog, dan te laag) dan blijven er toch nog 600 anderen over en die zouden dan besliste voor of tegenstanders zgn Zoo iets te weerleggen, werkelijk wij achten het overbodig. Wie maar even nadenk# weet beter. Maar kan er ook een ander motief z§n Kan het ook wezen dat het co mité daarom meer voelt voor schrif telijk debat dan voor mondeling om dat in het eerste geval men wat meer tijd heeft zijn tegenstander te ant woorden En ook kan tat zgn dat het comité denkt, debateert men onjuist heden (zooals het comité gedaan heeft in het door haar verspreid geschrift) dan gaan er toch minstens eenige dagen mee heen voor die onjuistheden door de geheelonthouders kunnen weer legd worden en allicht blijft er dan iets hangen. Let wel wij zeggen niet dat het comité zoo denkt, doch vra gen slechts. Maar de motie vermeldt nog een oorzaak om niet te komen debatteeren en wel dezedat door debat op onze vergaderingen, de belangstelling voor onze beweging (die volgens het comité ernstig is verzwakt} nieuw leven wordt ingeblazen. Dit vooral is een pracht argument. De belangstelling ia onze beweging verzwakt! Werkelijk, het is om te lachen. Vanwaar dan de vele berichten over onZe beweging in ver schillende bladen. De belangstelling die ook de groote pers toont (b.v. Handelsblad, Standaard, enz.) De sym pathie in bijkans alle plaatsen onder vonden van vooraanstaande personen uit allerlei kringen, de steun van ver- eenigingen van verschillende politieke en godsdienstige richting. Waarlijk, het is toch wel wat erg dwaas. Zou ook hier niet van toepassing zijn op het comité „wat men hoopt, dat ge looft men graag" Of heeft men soms gebrek aan argumenten en zegt men nu maar wat En dan ten slotte, het comité schrijft die verzwakking van belangstelling ook voor een groot deel toe aan het vernietigend oordeel, uitgesproken door Minister Cort van der Linden. Of dat oordeel werkelijk zoo vernieti gend was, is iets dat nog wel eens anders kon blgken. Deze minister toch wordt door vriend en vijand geroemd als een eerlijk man, die zich door geen bijbedoelingen laat leiden, maar die, getujge o.a. zijn op treden bij de staatsbegroting, getoond heeft, dat hij een streyen, dat bij het volk groote instemming vond, gaarne wil steunen, ook al aou bg zplf er geen direct voorstands! V*n, *yn. Ons petitionnement zal uitwijzen, hoe sterk de drang naar dit strijd middel is. De Nederlandsche burger zal dankbaar zijn als hem het middel wordt aan de hand gedaan om erfvijand (het alcoholisme) ten krach tigste te bestrijden. Als straks honderd duizenden vragen aan de Regeering om medezeggenschap ih de bestrijding van een kwaad, dat zoo in sterke mate knaagt aan ons volksgeluk, dan gelooven wij stellig dat ook de minister zal overtuigd zijn, dat deze billijke, bescheiden, doch ernstige en dringende vraag, niet kan worden geweigerd. Van het aantal handteekeningen zal het dus o.i. afhangen of onze vraag om recht zal worden verstaan. Wij meenen hiermede te hebben aangetoond, dat onzerzijds geen ver zwakking is, doch, dat juist integen deel, de argumenten vermeld in de motie van het comité tegen onmatige drankbestrijding, niet anders zijn dan verlegenheidsargnmenten. U, geachte Redachte, bjj voorbaat dank zeggend, schi keuze, BERN. SCHOLTEN. A. C. G. SCHOONDERWOERD. De perscommissie van het Goud- sche comité voor plaatselijke De Prins opent met de plechtigheid in de Groote Gehoorzaal van de „Sor- bonne" te Parijs, de stranding van de stoomtrawler IJ. M. 106 Batavie I bij Egmond, de ijsgang voor Rotterdam, eenige portretten van den tooneeispe- ler Kreeft die eerstdaags zestig jaar wordt, het Rijksmusenm, personalia, feuilleton enz. De Wereldkroniek brengt in beeld de Nederlandsche officieren in Albanië, het Koninklijk ijsfeest te 's Graven- je, de aardbeving te Japan, een foto van de 51,u bgeenkomst van Schuttevaer", de militaire voetbal match te Aldershot gespeeld, perso nalia enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden Binnenlandsche Zaken. Aan de orde is de behandeling der aideeling Kunsten en Wetenschappen. De heer D r i 0 n, v.-L, wijst op de geringe aesthetische ontwikkeling van ons volk, vooral de muzikale, öiechts t 27UOO.is op deze begrooting uit getrokken voor de behartiging der muziek, d.w.z. 2 van de gaheele begrooting. Dat is wei weinig. Het is dan ook met de volkszang treurig gesteld. Wij hebben haast geen po pulaire liedjes. De heer Al barda, s.-d.Troel stra, heb jij je oranjestrikje aan!!! (Groot gelach). De heer D r i 0 n meent, dat de schuld ligt bij de scholen en meer speciaal bij de opleiding der onder wijzers. Hij dringt er bij den Minis ter op aan, dat deze zijn aandacht aan deze kwestie zal wijden en o.a. h^t vak ,,zang" op de normaalscho len zal willen behartigen. De heer Ruijs de Beeren brouck, r.k., wees op het gevaar van het uitleenen van kunstvoorwer pen uit de Musea. De Minister Cort van der Lin den zeide het met spr. eens te dijn, maar kan daarin geen verandering brengen, aangezien het buitenland er if| voorgaat. De Min. wil gaarne iets ■doen ter bevordering van den volks zang. De heeren Schaper, Tyde- m a n en Bos vroegen subsidie voor openbare leeszalen. De Minister zeide overweging toe, waarna de begrooting werd goedgekeurd. Na afhandeling van ee nige kleinere w.o. ging de Kamer uiteen tot 10 Maart. Zoo mogelijk zal direct na dien het ontwerp inkomstenbelasting worden afgedaan. Verklaring van Izzet Pasja. Izzet Pasja, ondervraagd betreffende zijn aanstaand vertrek naar Rome en eenen, heeft verklaard dat zijn ver trek moet worden beschouwd in den zin van interventie in een Albaneesche kwestie en dat hg besloten heeft zijn vertrek uit te stellen tot de komst van den Prins Von Wied. Het Concentratie-Comité. Het concentratie-comité der Vrij zinnige partijen is thans als volgt samengesteld voor de Liberale Unie de heeren mr? D. Fock, prof. mr. J. E. Heeres, mr. P. Rink en A. Roodhuijzen; voor de Vrijzinnig-Democratischen Bond de heeren dr. D. Bos, mr. L. N. Roodenburg, Herman Snijders en mr. J. H. Thiel en voor den Bond van Vrge Libe ralen de heeren mr. H. C. Dresselhuijs, F. J. W. Drion, mr. H. Tydeman Jr. en prof. mr. A. C. Visser van IJzen- doorn. Het burean van het Comité bestaat uit de Heeren Mr. M. Tydeman Jr., Voorzitter, Mr. D. Fock, onder-voor zitter en Mr. L. N. Roodenburg, Becre- taris-penningmeester, Banstraat 9, 's- Gravenhage. VOOP District II. Aantal kiezers 89: 801 st. 20 781 Uitgebracht Van onwaarde Geldige Hiervan verkregen de heeren J. A. Donker r. k. 406 st. J. G. Rups lib. 375 Zoodat GEKOZEN is de heer J. A. DONKER. Bij de stemming op 30 Jan. jl. wer den uitgebracht 757 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren Dr. J. G. Rups, lib., 318, J. A. Donker, r. k„ 321, P. M. A. van der Pauw, s.-d„ 75 G. - van Middelkoop, c.d., 43 stemmen. Distriot III. aantal kiezers 1291 uitgebracht 1163 st. van onwaarde 26 Geldige 1137 st. Hiervan verkregen de heeren I. van der Want, lib. 590 st. H. S. H. van Pelt, r.k. 647 st. Zoodat GEKOZEN is de heer I. VAN DER WANT. Bij de stemming op 30 Jan j.l. wer den uitgebracht 1111 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren I. van der Want, lib., 432, H. S. H. van Pelt, r.k., 420, F. L.' J. Lafeber, s. d., 178 en F. Rietveld, c.-d., 81 stem- van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.2 te München, laagste stand 748.3 te Va- lentia. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige, meest zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk nog droog weer, ochtend iets zachter. VAN DEN 6 FEBR 914. Staatsleenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Ktonenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mü) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot. Biazilie, Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Inatel- linten. Fed. Bankaandeelen Induntr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 21 Jav. Cultuur Mij. Aand. 21 Ned. Handel-Mg.C.v.A. - M(jnbouw JHUen. Ketahoen" Mgnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn- bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. 5 Petrolenm-Oudern. Dordsche Petroleum In- dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. R( v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. 1{ Trad Cy. 0. v. G. A. 11 Scheepvaart H(jen. Ned. Am. Stoomvaart" 1f Mg. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine p Cy. afgest. Pref. A. Tabak>Ondernemlmren. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lirn. Cert. v. Aand. Spoorweren. Holl. IJzeren Spoor- jmij. Aand. 9 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. S Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 6 W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 9 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 3 Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. 16 Wabash Gew. Aand. Premieleenincen. Amsterdam Aand3 pet. 10 Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 14 GELDKOERS. Prolongatie 44!/j pCt. Nationale Staatsf. stil, Buitenland- sche prijshoudend, Amerikanen geringe omzet, Tabakkeu zwakker, Petroteum lusteloos, Mijnen varieerend, Rubbers weinig varieerend.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2