t Ingezonden Mededeelingen. RUGPIJN, NIERSTEEN, JICHT, RHEUMATIEK. De Witt's I FOLITIÜj. INGF, ZONDEN. Stadsnieuws. twee leden van den Gemeenteraad. 'redikbeurten te Gouda. Opgave van Personen BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officiééls Prijscourant Effect e o h a n de «Amsterdam Laatste Berichten. alle wegen welke naar de fabrieken leiden gepost om te voorkomen dat werkwilligen des nachts zouden ar beiden. Het posten was tot dusverre nog niet geschied. Donderdagmiddag werd wederom een vergadering gehou den welke hoofdzakelijk door het ont slagen los personeel was bezocht. Twee voorstellen kwamen aan de ordehet le luiddeden eisch handhaven, het 2e, Maandag a.s. beginnen voor het vaste personeel onder toezegging dat al het losse personeel d.a.v. zou kun nen aanvangen op f 1.65 met de bé- lofte dat na twee of drie maanden voor de losse werklieden een verhoo ging ad fO.10 zou ingaan. De stem ming over deze voorstellen had tot resultaat dat het eeiste voorstel met 87 tegen 1 stem werd verworpen, ter wijl het tweede voorstel werd aange nomen met 83 stemmen vóór, 1 blanco en 1 tegen. Mochten deze voorstellen door de firma van hand worden gewezen, dan wenscht men a.s. Donderdag weder de staking te proclameeren. De stemming is overigens een zeer kalm en het einde der staking wordt spoedig voorzien. Doodgeschoten inbreker. Men schrijft uit Venlo aan het Hbl.: Naar men mededeelt heeft in een der naburige dorpen een geval van doodslag plaats gehad onder zeer bij zondere omstandigheden. In een boerengezin was voor de bevalling der huisvrouw de hulp in geroepen van de vroedvrouw uit het dorp. Na haar diensten bewezen te hebben, verzocht deze den boer haar naar huis te willen brengen, daar het zoo laat was geworden. Op haar herhaald aandringen, gaf de man ein- delyk toe, hoewel hij het voor zichzelf onverantwoordelijk achtte zijn vrouw alleen achter te laten. Korten tijd na hun vervoegde zich aan de woning een gemaskerd manspersoon, die, ge wapend met een geweer, geld eischte van de kraamvrouw. De vrouw gaf eerst te kennen, dat er geen geld in huis doch de persoon scheen goed in gelicht te zijn en opnieuw drong hg aan op afgifte van een bedrag van 170 gulden, dat de boer pas ontvangen had als opbrengt van den verkoop van een koe. Ten einde raad deed zy aanwgzing waar het geld te vinden was, waarop de inbreker zjjn geweer tegen den muur plaatste om naar den buit te gaan zoeken. Van deze gelegenheid maakte de kordate vrouw gebruik om uit haar bed te komen en het geweer te grgpen, waarna zg het afochoot op den gemaskerde. Later bleek dat getroffene de echtgenoot was van de vroedvrouw Misdryf? Gistermorgen omstreeks half elf heeft de havenpolitie te Amsterdam, uit een ziikanaal van bet IJ, ter hoogte van de Noorderfabriek, in verren staat van ontbinding opgehaald het lijk van zekeren H., aie sedert ongeveer 14 dagen vermist werd. Op het lijk werd gevonden een bedrag van f 75 aan geld het horloge stond op kwart voor zeven, het tijdstip, waarop op den dag van zijn vermissing daar ter plaatse hulpgeroep werd gehoord. Aangezien H. dien aag tevoren in een koffiehuis in die buurt geweest is in gezelschap van twee personen van zeer ongunstig voorkomen, vermoedelyk uit Amster dam afkomstig, en dit tweetal eenigen tyd later zonder hem in dit koffiehuis teruggekeerd is, wordt de mogelijkheid aangenomen, dat er misdrijf in het spel is, waartegen echter zou pleiten de omstandigheid, dat H. niet beroofd is. Het lyk, waarop geen uiterlijke teekenen van geweld zijn gevonden, is naar het lykenhuis op de "Wester begraafplaats gebracht. De beide man nen, in wier gezelschap H. het laatst geweest is, zijn nog niet gevonden. Dezer dagen zou H. met een meisje uit het naburige Zunderdorp in het huwelyk treden. (N. Ct.) Uit Delft verneemt het Vaderl., dat de inspecteur van politie 8e klasse aldaar sinds ongeveer een week ver dwenen is. Men verdiept zich in gis singen omtrent de reden van zijn ver- dwynen, daar hy bekend stond ais een zeer oppassend man. Vergiftigd De vorige week stierif plotseling een negenjarig dochtertje van den heer Van Son te Raamsdonksveer. Op last van de justitie is het lijkje opgegra ven, daar vermoed wordt dat het aan vergiftiging is overleden. (D. v. N.) Vier weken op Urk gelogeerd. Gisterenmiddag arriveerde te Enk huizen de Minister Havelaar, de boot die de gemeenschap onderhoudt met Kampen via Urk. Zij bracht o.a. ©en reiziger mede, die vier weken op Urk had „vastgezeten". (Hbld.) Vormen van Nieraandoeningen en meest andere pijnen. Alle door vergiftige urinezuren-" veroorzaakt. Het urinezuur, dat door zwakke of zieke nieren in het bloed wordt ge bracht, zet zich in de beenderen en spieren vast, doet de zenuwen steken en veroorzaakt ontzettende pijnen. Verdrijf het urinezuur en de pijn is verdwenen. Men zegt, dat is gemak kelijker gezegd dan gedaan, doch De Witt's Nieren- en Blaaspillen verdrij ven beslist het urinezuur uit het bloed door de nieren te versterken en hen in staat te stellen hun werk goed te verrichten. Deze pillen bevatten een der beste antiseptische bestanddelen welke de wetenschap kert, en een dat U binnen 24 uur bewijzen zal, dft deze kleine wonderpillen hare genazende aanra king op de zwakke plqk hebben ge daan, die zwakke plek pijn de Nieren en de Blaas. Wanneer u het blauw ziet, weet U dat het waar is. De Witt's Nieren- en Blaaspillen worden verkocht door Anton Coops Wijdstraat 29 Gouda ad f 1.75 per doos en indien U ze wenscht teprobee- ren zonder er geld voor uit te geven, dan kunt U van bovenstaand adres of van E. C. DE WITT C., Amster dam, na inzending van 10 ets. in post zegels een monsterdoos gijatis bekomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken wgrkdag, des voormid dag, tusschen 10 en 12 uur zyn aan hei bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen, 4 sleutels, 2 portemonnaie's en een grijze dameshandschoen. Voorts zijn te bevragen Een fluweelen tascn bij Verkerk, Vlamingstraat 5; taschje met inhoud bij J„ liedegeld Slappendel 6; wan delstok bij A. Bennis Looierspoort 9* witte zak met inhoud bij Benschop, Kuiperstraat 17witte zakdoek bij Sta lenburg, Veerstraat 5; paar zwarte handschoenen bij P. Berlijn K. Nood- godsteeg 10; sigarenaansteker bij K. Heparon Gouwe '209; kinderportemon- naie met inhoud bij N. Muilaart Zeug- straal 72; sierspeld ,bij H. Kulik, N. llaven 175; portemonnaie met inhoud bij L. N. P. Oosterbeek Turfmarkt 72; idem bij Binnendijk Spieringstr. 5; idem bij M. van Reed© Paradijs 18; idem bij v. d. Kist, Raam 314; idem bij Vingerling Crabothstraat; idem bij J. de Grauw Wilhelminastraat 5; id. bij Schilt Krugerlaan; idem bij Vran- cken Jeruzalemstraat 8; idem bij de Goeij Kleiweg; idem bij H. Thoen, Boelekade 164; beenen zakmesje bij van Balen Karnemelksloot Hospitaal; passerdoos bij J. H. v.d. Laan IJeél- laan 25; lederen voetendek bij J. W. Hpebeek Naaierstraat 5; aleephóut v een wagen bij de Ijsfabriek Vest 54; pej in hetPbstkantoor Gouda; rozen krans bij 1'. Rapis Boelekade 76; 'n woordenboekje bij Gravenstein Kat- tensingel 35; knot zwarte sajet bij 1) Schotel Punt 7; zilveren armband bij Vroom en Dreesman Wijdstraat; kin- derportemonnaie bij v. Driesten Turf markt; broche bij idem; koperen me- dalje bij Tersmitten Komijnsteeg 47; zwart léderen riem bij W. v. Kers bergen Groenendaal 107; R. K. kerk. boekje bij D. Bleker Spieringstraat 39; gouden oorbelletje bij lJsselstijn P.C. Bothstraat 14; zweep bij M. Vreeswijk Stolwijkersluis 52; duim. stok bij G. P. de Jy£. Spoldemaker- steeg 16; zakmesjensij N. v. Oije Groenendaal 7; olielampje bij P. Loendersioot Bockenbergstraat 6$; 'n jongensjas bij J. v .d. Broek Karne melksloot 19 broodzakje met een paar schaatsen bij C. v. d. Putten Gr. van Bioisstraat 8; zilveren broche bij Mej. B. Ham Oosthaven 71, zwarte coin, tuur bij W. de Waal Kuiperstraat 30; schooltaach niet boeken bij J. v. Eijk, Ridder van Cats weg 63; zilve ren speld bij H. Verboom N. Haven 137; doublé ring bij C. de Koster, Bockenbergstraat 16; dameshaisdoek bij J. Tersmitten Komijnsteeg 47; 'n zilveren dameshorloge bij J. H. Riet veld Wijdekerkstraat Bodegraven; 'n mondharmonica bij C. Bezem Heeren straat 84; horloge bij- Gibbon Ro- baarsteeg 29; grijze hond bij Goudri- aan Nobelstraat 8; blouse bij J. Borst Karnemelksloot 165; twee mutsen bij H. J. Vergeer Boelekade 11; gouden oorbelletje bij J. Weijman Turfsingel 7; paar Jaeger kousen bij J. Koning Groenendaal 28; koralen ketting met kruis bij Verkaik N. Haven 120; zil veren dameshorloge bij mej. Reebeen Keizerstraat 53; zwarte hond bij J. G. Krab, Capelle a.d. IJ.; honden- halsband bij v. d. Weijden Groeneweg 60; kinderhandschoen bij A. A. van Zetten Raam 47; halsdoek bij C. Runge Gouwe 192; kinderdas bij Mej, Bol Aaltje Baksteeg 10; kindersjaal bij S. Grootendorst N. Haven 223 snoekgrauw hondje bij J. Spee Gen- zenstraat 19; schort bij de Breij Hee renstraat 14; schoenmakerstang bij Kooiman IJssellaan 161; bank van leeningbriefje bij C. vt d. Tuin L. Noodgodsteeg 25 ;duimstok bij H. v. d. Pool Raam 107; drie linnen boor den bij Kersbergen Groenendaal 107; schaats bij K. J. de Beun Karnemelk sloot 134; gewicht bij J. Scheijgrond Bleekerssingel 6®; portemonnaie bij A. de Wilde'Oosthaven 6; knipmes bij P. Tak N. Haven 66; zweng bij Hamerslag Naaierstraat; kindervoed bij W. Kreeuwen Turfmarkt 11; drie boorden bij mejj Vermeulen Rozen- daal 14a zilveren armband bij Ben schop Kuiperstraat 17; strekleer v. een schip bij Vermeij Groeneweg 61; koperen sleutel bij C. Bakker Slap perdel 2; tienrittenboekje bij C. Zui- dam Kattenaingel 78. Gouda 5 Februari 1914. De Commissaris van Politie, BERTHEUX. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur Zoudt U nog een plaatsje in uw Dlad hebben over onderstaand stukje? Mij werd opmerkzaam gemaakt, dat in de „Nederlander" van 28 Jan. 1.1. Ds. Batelaan zich tracht te rechtvaar digen in zake zyn rede, gehouden te 's-Gravenzande, waar Z.Eerw. volgens 't verslag in de „Nederlander" van 17 Januari, blijkbaar overgenomen uit de Antirev. „Rotterdammer", zou heb ben gezegd: „Wat de eere Gods betreft, vond spr. bet zeer gruwelijk en zondig, dat Gods Naam ontheiligd wordt door het ruwe vloeken, maar nóg zondiger is het doodzwijgen van Gods Naam zoo als op de Openbare School moet ge schieden, zooiat geen Christen daar onderwijzer kan zijn." In de „Goudsche Courant" van 31 Jan. kwam ik tegen deze lage woor den op. Nu ds. Batelaan zich wil rechtvaardigen, noopt de beleefdheid daar nota van te nemen. Ds. Batelaan verweert zich door te zeggePAikr bifc uitgegaan van de bede „Uw Naam worde geheiligd" en onder Zijn Naam is niet slechta te verstaan ook Gods bijzondere namen, als Heere enz., maar ook wat God Omtrent zijn Wezen ons openbaart. En dat zou op de Openbare School doodgezwegen moeten worden, houdt Z.Eerw. vol. We zullen eens even zien: le. Ons wordt geleerd, dat God óón is in wepen. 2*. Gods eigenschappen zijn God zelf. 3«. Gods eigenschappen dus den kin deren te toonen, is God hun bekend maken in Zijn Wezen. 40. Tot Gods voornaamste eigen schappen behooren, alweder vol gens de zuiverste Calvinistische schryvörs, Eeuwigheid, Onver anderlijkheid, Alwetendheid, Alomtegenwoordigheid, Recht vaardigheid, Barmhartigheid, Goedheid en Liefde. En nu is èr geen óéne wet, die gebiedt, dat op de Openbare School gezwegen zou moeten worden over die deugden Gods. Dat te beweren is lie gen. Sterker nog, Z.Eerw. weet zeer goed, dat onze Nederlandsche school wet den openbare onderwijzers zelfs gebiedt, de kinderen op te voeden tot alle Christelijke en Maatschappelijke deugden. En zijn nu die deugden niet uit stralingen van Zün Wezen en in Zijn eigenschappen volmaakt? Dit kan den kinderen op de Openbare School geleerd worden omtrent Zijn Naam, Zyn Wezen, en met geen lang spitsvondig theologisch betoog kan Ds. Batelaan dit weg redeneeren. Er wordt den kinderen op de Open bare School ook geleerd, wat het be- teekent, het heiligen van Zijn Naam, Zijn "Wezen, n.l. het doen van Zyn Wil en dat dit deen niet bestaat in het roepen van HeereHeereen het tegen elkander opzetten van verschillende godsdienst-uitingen. Wanneer men alzoo op zijn woorden het licht laat vallen zooals de redenaar het zelve wil, dan nog is het eene onwaarheid die dominee verkondigt, hoeveel te meer staan ze in de lijst van leugen en laster, zooals 't verslag ze geeft. Dat er onderwijzers zyn die een van den regel afwijkende meening hebben, wie zal dat ontkennenmaar wat zegt dat? Dat er predikanten in de Ned. Hervormde Kerk zijn, die een andej^, meening hebbeh niet alleen, maar wat dieper snijdt, ook den leeken verkon digen dan Ds. Batelaan en zijn Calvi nistische broeders zeggen dat alléén waar is. Z.Eerw. zal de eerste moeten zijn dit te erkennen, en toch blijft hij zich lekker voelen in die Ned. Herv. Kerk; de leei zonden dier kerk druk ken hem blijkbaar niet zoo zwaar, dat zij hem nopen er uit te trekken. Is het dan consequent van hem met uit zonderingen, met een Van Ossendorp te schermen? Ds. Batelaan's lezingen van wat hij heeft gesproken en het verslag der Antirev» „Rotterdammer"dus ook de „Nederlander", komen met elkander niet overeein. Wie geeft er nu een valsche lezing van het gesprokene? Omtrent het „geen Christen kan openbaar onderwijzer zijn" is Z.Eerw. kort. „Ik heb het niet gezegd, de kwestie is door mij niet aangeroerd," is zijn verdediging. Geachte Redacteur, sta mi] toe dat ik een paar punten vastsfel en een enkele opmerking maak. le. Z.Eervy. wist volgens eigen zeg gen, dat de Antirev. „Rotterdammer" een verslag fijner rede wilde plaatsen. Hij zal dus vermoedelyk wel door inzage dier courant, zich overtuigd hebben of ziji woorden, die hy voor honderden sprak, maar voor duizenden gedrukt werden, juist waren weer gegeven. Ingevolge genomen informaties in des predikant's gemeente, bleek mij, dat vrienden van hem (namen noemen zou te persoonlijk worden) en even propagandistisch voor de bijzondere school als Z.Eerw., de Antirev. Rot terdammer en Nederlander wel lezen. En is Ds. Batelaan soms medelezer? En heeft het verslag soms ook niet in de „Standaard" gestaan die leest Dominee zeker. t En zou in tegenstelling der gewoonte de Redacteur der Rotterdammer niet zoo beleefd geweest zijn Z.Ew. het blad te zenden waar zyn rede in stond 2. Het verslag der rede stond reeds in de Nederlander van' 17 Januari dus in de anti Rotterdammer nog eer der; en pas den 28° Januari komt ZEw., tegen de juistheid ef van op nadat hij eerst in een ingezonden stuk in de Nederlander van 24 Jan. over zijn lasterlijke woorden aangevallen was. Dat las Z.Eerw. dadelijkmaar het volgens hem onjuist verslag bleef elf dagen lang voor den blik des ij ve raars verborgen. Bepaald zonderling. Die paar woorden, ze waren zoo aar dig bezig zich te vermenigvuldigen. En nu de verslaggever. Deze heeft dan die ontboezeming over „Christen en Onderwijzers" niet slechts misver staan neen hij heeft ze volgens Ds. Batelaan heelemaal niet gehoord. Im mers „hij had het niet gezegd, de kwestie is niet door hem aangeroerd." Met andere woorden Ds. Batelaan beschuldigt den verslaggever der anti Rotterdammer deze lasterlijke woorden uit zijn duim te hebben gezogen. Ei ziet hoe lieflijk is dat zonen van 'n zelfde huis, als broeders samen wonen." Maar ik ben over die twee toch niet bezorgd. Het bloed zal wel kruipen naar het niet gaan kan. Dat zullen die twee heeren wel met elkan der schikken, wie er nu eigenlijk zon- denbok moet wezenen misschien hadden ze 't al geschikt eer Ds. Bate laan de pen opnam. Het is alleen jammer voor hun dat het gif wie het dan ook ingespoten moge hebben, nu in zyn werking wat gestuit is. U Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte V. N. Ouderkerk a/d IJsel, 7 Febr. 1914. Geachte Stadgenooteu. Met hartelijken dank voor de vrien delijkheid van de redactie van dit blad, om bekend te maken onze groote vreugde, dat wij door de milde gaven van onze geachte stadgenooten, in staat zijn, eiken avond ruim 100 be hoeftige kinderen van degelijk voedsel te voorzien, herhalen wij aan alla be langstellenden Kom ons eens bezoe ken, tusschen 6 en 7 uur in ons wel bekend lokaal in de Wilhelminastraat, en ge zult U verblijden, en zeggen Ze eten er dapper op los. En toch hebben we verleden week een avond beleefd, waarop wij ons lokaal wel tien maal grooter hadden gewenscht, om alle belangstellenden te doen zien, hoe de kinderen, na het zingen van een liedje, zich vergastten aan de heerlijke rijstepap en een paar flinke boterhammen, waarna hun nog een verrassing was bereid. Neen, geen taartjes of flikjes, dat zouden wij voor onzen stadgenooten niet durven verantwoorden, maar wel vertrouwen we dat het uw goedkeu ring wegdraagt, te vernemen dat de Zusterkring een kring van vrou wen wier ledental wij zeer gaarne za gen toenemen geheel uit liefde, voor 116 kinderen een kleedingstukje vervaardigd had, een hemd of een paar kousen of een schortje, enz. enz. O, welk een verrassing wat waren ze blij en nog meer wij ©n wij vertrouwen dat idle onze geachte Btad- genooten zullen' betuigengoed ge daan. Aan U voor dit alles onzen hartelijken dank met de bede Dat 'b Heeren zegen op uw daal, Wei dacht ik aan Genesis 321 Het eerste geschenk dat de Heere God aan een schuldig zondaar, die uit het Paradijs was verdreven, gaf, was een kleedingstnk en als wij dat in Gods Woord lezen, moet het ons treffen, hoe dit zonder bloed storten niet mogelijk is geweest en wat het ons leert omtrent het kruis van Golgotha is treffend. De Heer zij geloofd. H. A. TOEN, secr. GOUDA, 7 Februari 1914. UITSLAG dee HERSTEMMING. VOOB District II. Aantal kiezers 891. Uitgebracht 801 st. Van onwaarde 20 Geldige 781 Hiervan verkregen de heeren: J. A. Donker r. k. 406 st. J. G. Rups lib. 375 Zoodat GEKOZEN is de heer J. A. DONKER. Bij de stemming op 30 Jan. jl. wer den uitgebracht 757 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren Dr. J. G. Rups, lib., 318, J. A. Donker, r. k., 321, P. M. A. van der Pauw, s.-d., 75 G. van Middelkoop, c.d., 43 stemmen. 4 District III. aantal kiezers 1291 uitgebracht 1163 st. van onwaarde 26 Geldige 1137 st. Hiervan verkregen de heeren I. van der Want, lib. 590 st. H. S. H. van Pelt, r. k. 547 st. Zoodat GEKOZEN is de heer I. VAN DER WANT. Bij de stemming op 30 Jan j.l. wer den uitgebracht 1111 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren 1. van der Want, lib., 432, H. S. H. van Pelt, r.k., 420, F. L. J. Lafeber, s. d., 178 en F. Rietveld, c.-d., 81 stem men. Reeds gisteren in onze stadseditie opgenomen. De uitslag in „Ons Genoegen". In een bijeenkomst van de kiesver- eeniging „Gouda" gisterenavond in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" werden door den voorzit ter der kiesvereeniging de bij de stem ming en herstemming tot lid van den Gemeenteraad gekozen heeren A. J. lJsselstijn Azn. en I. van der Want gelukgewenscht. Ook Dr. Rups, de candidaat in district II, wiens verkie zing niet slaagde was daarbij tegen woordig en hem werd door den voor zitter dank gebracht voor de welwil- lepde wijze waarop hij zich als candi daat beschikbaar had gesteld. In een korte rede zette de voor zitter uiteen welk een kracht bij deze verkiezing aan vrijzinnige zijde is moeten worden ontwikkeld en hoe het mogelijk is geworden dat niettegen staande de houding van de S. D. A.P. en de niet te qualificeeren bestrijding van rechts toch twee der drie vrijzin nige candidaten gekozen zyn. De heer Knuttel bracht dank aan de vele propagandisten die den uitslag hadden helpen bevorderen. Door de nieuw gekozen raadsleden werd daarop het woord gevoerd, waar na ook de heer Mr. M. M. Schim van der Loeff een korte rede hield, waarin hij een uiteenzetting gaf van het karak ter van den jongsten verkiezingsstrijd in verband met de houding van de afd. Gouda van S. D. A. P. Daarna spraken nog de heeren C. 0. Krom, P. Bijl en H. Verbrnggen waar na nog de voorzitter een woord van warme sympathie wijde aan de Goudsche Courant voor de warmte waarmede zij voor de zaak der vrijzinnigen is opgekomen. De aanwezigen bleven daarna onder opwekkende muziek, eenigen tyd ge zellig bijeen. Aanhouding. Door de politie is alhier aangehou den een gesignaleerd persoon, die nog 11 dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. Een jeugdige dief. Door een 13-jarige knaap is ten na- deele van zijn patroon, een handelaar in ijzerwaren hier ter stede, diefstal gepleegd. De jongen heeft zich laten insluiten en toen heeft hij de kans waargenomen om een kast te for- ceeren, uit een lade waarvan hy een bedrag van f 60.— in bankpapier weg nam. Van dat geld kocht hij eenige versnaperingen, ging ook naar de bisoscoop en de rest verstopte hij thuis in' een bloempot, die hij met aarde dekte. Zijn voorzorgen hebben den knaap niet gebaat. De diefstal is uitgekomen en hy is gesteld in handen der politie. Maandag wordt de jeugdige dief over gebracht naar het Huis van Bewaring ,te Rotterdam. Op hol geslagen. Gisterenavond kwart over zes is met de met twee paarden bespannen wagen van den houthandel van de firma A. Vingerling Zonen alhier, komende van Bergambacht, op den Stolwijkschen weg, door het schrikken van een der paarden voor een aan den weg staande wagen, een ongeval ge beurd. De paarden sloegen op hol, gooiden den wagen om, waardoor de koetsier kwam te vallen en het lemoen brak, zoodat de paarden los aan den haal gingen in de richting Gouda. Zij draafden naar huis, doch joegen de Karnemelksloot af, tot zij tot staan kwamenvoor den gesloten overweg aan den Zwarteweg, waar ze werden ge grepen. De koetsier bekwam geen kwetsuren. Mijlpalen. Royaards' Tooneel komt volgendb week Zaterdag hier een%oorste!ling t geven van het uit het Engelsch ver taald tooneelspel „Mijlpalen" van Bonnet en Knoblach, dat in zoo onder scheidene plaatsen een buitengewoon succes heeft gehad. Het zal hier de 94e opvoering zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie in dit blad. Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub. De Vrijzinnige Studie- en Propa gandaclub zal Maandagavond a.s. in de bovenzaal van het Café „Het Schaak bord" een ledenvergadering houden hoofdzakelijk ter bespreking van dat gene wat nog geschieden moet in ver band met de plaatsing van nieuwe kiezers op de kiezerslijst 1914. Waar ae samenstelling van de kie zerslijst van het hoogste belang omdat zij in zich houdt de kans van al of niet slageh bij verkiezingen, wordt elk vryzinnige verzocht mede deelingen in verband met de kiezers lijst persoonlijk te komen toelichten op die vergadering of deze daarvoor in te zenden. Van af Maandagavond 9 Febr. tot en met Zaterdagavond' 14 Febr., tel kens des avonds van 8 tot 10 uur zal eveneens in „het Schaakbord" bureau worden gehouden, waar elk vrijzin nige gratis inlichtingen kan inwinnen omtrent de voorwaarden, welke de w%t stelt om op de lyst te worden gtbracht. Verplaatsingen. Bij den dienst der directe belastin gen zijn met ingang van 1 Febr. 1914 verplaatst de kommies 2e kl., den heer C. den Toom van Gouda naar Rot terdam en de kommies 2e kl. de heer A. Hendriks van katwijk a. d. Rijn naar Gouda. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Wij herinneren er bij deze aan dat Maandagavond a.s. Mevr. Drucker Helferich haar tweede lezing zal hou den voor de afd. Gouda van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Deze lezing over de Kinderwetten zal zich thans speciaal bepalen tot het onderwerp„De misdadige Jeugd". Men leze verder de advertentie in dit blad. Rijkspostspaarbank. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de directetir der rijkspostspaarbank het denkbeeld geopperd, voor een con- tröle op de postspaarbankboekjes te J>lattelande bijzondere ambtenaren te doen aanwijzen, die zich daartoe aan woningen der inleggers zanden Vervoegen. Voor werkzoekenden in Daitschland. Door de Regeering iB door tnsschen- komst van den commissaris der Konin gin ^Jfn Zuid-Holland nog eens de aan dacht gevestigd op de arbeidstoestan den in Duitschland en speciaal op de mededeeling dienaangaande van de Arbeidsbeurs te Oberhausen aan het bestuur der Vereeniging van Neder landsche Arbeidsbeurzen dat het op het oogenblik zeer moeilijk is geschik te arbeidsgelegenheid te vinden in Duitschland. Fabrieksarbeid wordt thans het geheel niet gevraagd mijn- arbeid is zeer moeilijk te vinden, terwijl in de bouwakken reeds sedert langen tijd een depressie viel te constateeren. De Arbeidsbeurs ontvangt reeds uit de f'oote Duitsche steden aanvragen van ederlandere om plaatsing te Obehau- sen, aangezien in hun woonplaatsen geen arbeid te verkrijgen is. Ook de Duitsche Arbeidsbeurzen vangen aan de Nederlanders naar Oberhausen te verwijzen, daar er voor Duitsche arbei ders reeds moeilijk plaatsing is te vin den. Mitsdien zegt het bestuur voor noemd is het aan Nederlanders op het oogenblik sterk te ontraden zich naar Daitschland te begoven, zonder de zekerheid dooï de beurs te Oberhau sen geplaatst te kunnen worden en zonder voldoende middelen om even tueel de terugreis te kunnen aanvaar den. Behalve een aantal vaklieden is de directeur voorloopig slechts in staat grondwerkers te plaatsen. Op hoop va n zegen, spel van de zee van Herman Heijermans, „N.V. Tooneelver- eeniging". In den Nieuwen Schouwburg ging gisteren voor de 454e maai Heijer mans spel van de zee ,,Op hoop van zegen". De vierhonderd-vier-en-vijf tigste opvoering van Heijermans' kunstproduct! Voorwaar een respec tabel gefal! En het doet een Goudsch recensent genoegen, als hij daarbij kan vermelden, dat het in Gouda niét de eerste opvoering was, maar reeds enkele hieraan vooraf gingen, ter- wiji ook deze een vrij vollen Schouw burg trok. Toch zijn er nog zoo velen, die nog geen kennis gemaakt heb ben met dit tendenz-werk van ifeijer- rnans, deze schets van de ellende van het visschersleven, ,en daartegenover de machtige reeder, die niet ervaart aan eigen lijf de stormen van het be staan, doch die slechts zaken doet. Is het noodig nog zich af te vra gen, hoe het komt dat gisteren voor de 454e maal deze realistische schets gegeven kon worden voor een vollen schouwburg? Immers neen! Zij, die het gezien hebben, zullen het gaarne nóg eens willen zien; zij zullen nog willen meeleven met den reso- luten zeeman Geert; met Barend, die liever thuis wil blijven doch noodge dwongen uit moet varen, terwijl hij gewaarschuwd is dat de „Op Hoop van Zegen" niet zeewaardig, een „drijvende doodkist" is; met Jo en haar angst om het leven van Geert; met Kniertje, die bij de laatste reis «haar twee zoons en daarvoor reeds man en nog twee zoons ver loor; met al die vrouwen, die ver wanten achterlieten. En vau harte zal men dan instemmen met Kniertje's verzuchting: „Ach ja, de visch wordt wöl duur betaald." En wie zou nu beter opvoering kunnen geven dan Heijermans' Too- neelvereeniging zelf? Wie zou beter de rol kunnen vervullen van Kniertje dan mevr. de Boer-van R ij k? 'rachtig was haar spel weer gisteren. Zoo écht beeldde zij mot haar talen ten de zwaarbeproefde vissehersvrouw uit, vooral in de laatste acte als zij éle jobstijding verneemt. Ontroerend was haar spel tegenover den reeder Bos, den man, die in zijn hart meelij gevoelt, doch tevens zijn zaken hier bij in het oog houdt. De heer Erf- n gaf daarvan een goed type. Maar ook mevr .E r f m a n n gaf mooi spel als Jo, de nicht van Kniertje. Vooral in de derde acte was zij wel het best, als zij, het. al tijd vroolijke meisje, plotseling bang wordt en niet meer te houden is vart droefheid om Geert, haar Geert, die op zee is met dat noodweer. De rollen van Kniertje's beide zoons Geert en Barend waren in handen van de heeren Willem v. d. Veer en C h. G i 1 h u y s. En wie van der Veer's spel kent, weet hoe hij het type kan uitbeelden van den ruwen zeebonk, die insubordina tie gepleegd heeft, die weggejaagd wordt bij de marine, omdat hij ver boden lectuur had, die niet kruipt voor den reeder, maar vrij en frank zijn meening durft zeggen. En ook Gilhuys' spel was uitnemend als de bange jongen, die niet durft varen, omdat hij bang is voor verdrinken, en die zich met alle macht verzet om uit te zeilen, als hij hoort dat het schip rot" is. Maar niet alleen deze personen, al len vervulden hun rol uitstekend. En dat het talrijke publiek hiermede ac- coord ging, bewees het applaus, dat de spelers na ieder bedrijf eenige ma len terugriep. Stolwijk. De gemeenteraad heeft besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den gemeenteraad van Woerdto aan de Prov. Staten van Zuid-Holland om oprichting van een provinciale electriscne centrale. f (N. R. Ct.) Zondag. REMONSTRANT8CHE KERK. Voorin, 10uur. Ds. H. VAU AS SENDELFT. GROOTE KERK. Voonn. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namidd. ten 2 ure. Ds. DEUR. Heid. Cat. Zondag 19. Avonds ten 6 ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 nre. Ds. BERKEL- BACH v. n. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10'/, ore. Ds. W ALLIEN, Hersteld Luth. Pred. te Medomblik. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, 'Woensdag 11 Febr. 12 unr, Ds. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond 81/, uur. Ds. BER KELBACH v. d. SPRENKEL, Bij bellezing. die zich gedurende de week van 30 Jan. tot 6 Febr. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIGDEN: J. Klein uit Alblasserdam in C, Ketelstraat 41. J. van Leeuwen uit Utrecht ii Groenendaal 10. M. M. S. L. P. Derbeek uit Scha gen in Kleiweg 37. M. J. Heijligenberg uit Anna Pau lowna in Raam 378. H. C. van Westenbrugge uit Stad a/h Haringvliet in L. Tiendeweg 77. H. Arnoldussen in IJssellaan uit Haastrecht. G. M. Vrolijk uit Woerden in Cra- bethstnat 72. H. iïn Thesing uit Zaandam in Pr. Hendrikstraat 2o. M. JOgier uit Maastricht in Keizer straat 1. A. JDeurwaarder uit Wissekerke in P. C. Bpthstraat 24. f F E R TB O K MENEN; A. J. Rietveld uit Karnemelksloot 53 naar 's Gravenhage, Joubertstr. 87. S. L. Bontekoe uit Naaijerstr. 24 naar 's Gravenhage. T. van Ommen uit Raam 171 naar Ouderkerk a/d. lJssel. A. M. B. Erkelens uit K. Tiende weg 8 naar Rotterdam, Grondheeren- dijk 54. A. J. Hoorn uit Dübbelebuurt 1 naar Rotterdam Lieve Verschryven- straat 70. G. Poldermans uit Turfmarkt 66 naar Hoorn, Groote Oost 83. N. Boer uit Wachtelstr. 27 naar Dordrecht, Gevulde gracht. G. de Wit uit Markt b^ha&r Woer den, Utrechtsche straal D. Jongman uit (Marlet 34 naar Sappemeer, Noorderstraat 26 li. J. de Haan uit Markt 67 naar Hilversum, Mauritslaan H. J. v. d. J4<Wkajait beerstraat 2 naar Woerdgfl/Leidsche§1*adtweg 174. M. J. P. Theussen uit IJssellaan 3 naar Waddinxvoen, Noordeinde 149. A. A. Smits uit Markt 39 naar Rotterdam, Wijde Broedersteeg 11. M. van der Draaij uit Oosthaven 10 naar Rotterdam. GOUDA. GEBOREN5 Febr. Johanna Cor nelia, ouders C. S. Voordenhaak en J. M. Sas. Adrianus Huibertes, ouders J. Rietveld en J. Noorland. 6. Cornelia Francina, ouders A. van der Vree en F. C. Versluis. Cor nelia, ouders A. van Buren en A. Boef. Johannes Barend Gerrit, oudere G. Korenhof en P. H. S. de Jong. Johannes Cornelis, ouders H. N. Ko- revaar en J. M. Dongftlmans. ONDERTROUWDK. Vlaanderen en H. van der Bor. L. Vermeulen en J. Janssen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.7 te München, laagste stand 736.1 te Thora- havn. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, later tijdelijk opklarend, waarschynlyk eenige regen, zachter. 7 FEBR Staatsleenineeu. Ned. Cert. Werkelijke Schnld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sié 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet, Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Sohuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel llngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cnltnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand; Ned. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern- Dordsche Petroleum In»- dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mljen. Ned.Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premteieeninren. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Be- gulirungs-Ges. 4 pet. 914. Vorige Koere. 77'/, 85'/, 61»/,, 103'/, 86"/,„ 89%, 837, 78 3215/„ 1007, 78 V, 57'/, 52'/, 68'/, 24'/, 667., 232 239 15'/, 183 13'/, 184'/, 627'/, 194 194'/, 120 3'/, 109';, 3'/, 8'/, 95'/, 99'/. 60'/, 94'/, 31 161'/, 3'/g 100 148 Koere ru boden 77»/, 84 86 32»/, 101 76 68'/, 24'/, 65 233 188 13'/, 184 620 196 120 3'/,, 99'/, 94'/, 80»/,, 161'/, 3 GELDKOERS. Prolongatie 4'/, pOt. Nat. Staatsf. luier, Buitenl. weinig varieerend. Culturen geen omzet, Tabakken flauw, Petroleum idem, Amerikanen zwak, Mijnen idem, Rub bers flauw. De opstand in Mexico. Vera Cbüz 7 Febr. Een draadloos telegram van den Amerikaanschen consul te Tampico meldt dat de rebel len samentrekken voor een onmiddel- lijken aanval op de stad. Zij hebben de waterleiding vernield, zoodat de stadsreservoirs nog slechts drie dagen water hebben. Bbusskl, 6 Febr. Een comité is gevormd dat zich tot taak stelt voor Leopold II een standbeeld op te richten. New-Yobk, 6 Febr. Een telegram van Juares meldt dat de rObellen dicht bij Casas Grande 22 man van de bCnde van Castilto hebben geexecuteerd. Washington, 7 Febr. Bij het depar tement van Marine is bericht gekomen dat te Porte-au-Prince ook Engelsche en Fransche marine-matrozen zijnge- lan1 Je Schevevingeri wordt getracht tot de oprichting van een nieuwe antirev. kiesvereeniging te komen, daar in „Nederland en Oranje III" de inzich ten omtrent de inwendige organisatie sterk verdeeld zyn. De voorzitter, de heer Vroolijk, heeft reeds als zoodanig ontslag genomen. Vanochtend heeft prinses Juliana een kijkje genomen in de magazynen van goud- en zilverwerken der firma Begeer in het Voorhout. Toen de prinses vertrok kwam juist de Koningin-Moeder voorbij die zich toen een poosje met het prinsesje be zig hield. Het ontslag-Beishuizen. Naar „de Bode" meldt, is door de heeren F. L. Ossendorp en A. Hart «amens het hoofdbestuur van don Bond van Ned. Ouderwijzers aan H M. de Koningin het volgende adres verzonden: dat zij hebben kennis genomen van het besluit van den Raad der ge meente Stedum dd. 29 Oct. 1913; on gevraagd ontslag verleenend aan G. lh. Beishuizen, als onderwijzer aan de openbare lag. school te Garsthui- 7.011, dat dit door onzen Bond bestreden besluit door Ged. Staten van de pro vincie Groningen dd. 24 Dec. 1914 is goedgekeurd; dat dit ontslag en de goedkeuring 'ervan, volgens de overwegingen ge grond zijn op het feit, dat op den 22n Sept. 1913 door Beishuizen in de school, in het bijzijn der leerlin- g«n, tegen hef hoofd der school, be- leedigende uitdrukkingen zijn gebe zigd, waaronder tot tweemaal toe het woord kwajongen voorkwam. dat naar de meening van adressan ten dit optreden van Beishuizen be treurd moet worden, maar dat zij het kunnen verklaren als een noodzake- lijk gevolg van het herhaald plagend en sarrend uiten van machtsvertoon, waaraan het zooveel jongere hoofd der school zich tegenover don erva ren onderwijzer schuldig maakte, dat Beishuizen een vijf en dertigja rige loopbaan ais onderwijzer achter zich heeft, wat wol bewijst dat hij de rechten door wet en verordening aan het hoofd der school toegekend, heeft weten te eerbiedigen, dat echter dit hoofd dor schooi, vertrouwend op den hem toegezegden steun van den Burgemeester van Ste dum, op zoodanige wijze misbruik maakte van zijn ambtelijke positie, dat oen conflict niet kon uitblijven, dat in strijd mot allo billijkheid, de Raad van de gemeente Stedum, toen het conflict er eenmaal was, den on derwijzer Beishuizen, als den schul dige heeft beschouwd en hem heeft ontslagen, dat handhaving van dit ontslag aan leiding kan worden, voor meerdere hoofden van soholen om zich in een maohtspositie te voelen, die verre gaat over de grenzen der wetsbepalingen, zooals die in verband met de gewij zigde tijdsomstandigheden moeten worden opgevat, dat zij zullen meenen naar willekenr over de onderwijzers te knnnenheer- Bchen. dat deze laatsten zioh in reohtlooze en volslagen afhankelijke positie zullen voelen, wat van zeer nadeeligen in vloed moet zijn op het onderwijs, dat zij geven en dus in strijd met het alge- meen belang. dat ondergetekenden daarom, on der overlegging van een afdruk der stukken, die op dit ontslag betrekking hebben, Uwe Majesteit eerbiedig ver zoeken het besluit tot een ontslag van G. Th. Beishnizen, als strijdende tegen het algemeen belang, te vernietigen. Ook door den hoer Beishuizen is een adres van gelijke strekking verzonden. V o e t b a 1. j Het] programma voor morgen luidt N. V. B. 3e-kl. Groenwitde Concordiaan. T. O. P.Leonidas. Feynoord- Fortuna. Hermes't Noorden. Olympia—U. 8. C. Op het Sportterrein speelt dus Olympia I tegen U. S. C. uit Rotterd, welke wedstrijd zeker spannend zal worden en wel veel publiek zal trek ken, te meer daar dit de eenige belang rijke wedstrijd is. Verder wordt alhier nog gespeeld op a ie terreinen, evenwel voor lagere elftallen.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4