1GAS. n I f H 11 II L f lil tl I'S IE. Alter Gracht 269* IAAG, «TE WAAR- agen imeskleediag. Ie of gedeelten In jrijs 1 11 V B'i 11 I 1 tnhuis. IGAS. il f I I Fa Süe Jaargang. behalve Zon en Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. i m sou. BIn,XX®Xi l®xxcl FEUILLETON ar/ imww». Dinsdag 10 Februari 1914. OU Kz., ■R1N0ERWAARD. £>a Ssitenfioeier. O. 12399. g licht hebben? bTO-A- M.E.ALTER iracht 2691 tl A AG. T i r i, b ■V I Bi I Feestdagen. ezi. voot G-o"clcLgu ezx Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. f Buitenlandsch Nieuws. r >n de stad aan huis het fort Lucey De te heen vertrokken is.’ steloos. bij men XXL „Ons Genoegen’ (Wordt vervolgd.) Vrij bewerkt door AMO. -> - -T-.p die den leeftijd van 70 jaar l of overschreden en aan een dan >t JAC. KOOIJ Ki. Wieringerwaard, ast met het instal- met 84. een zal be- van unmissie ra. 0-, Vice-Voorz. ENDOR8T, Pen. iw Bouw- en Wo* i middags 2 uur ver* derstandscoa®’8810 instain nwij geregeld tijdif .gen ontvangenvj certen, venn&kelijl deze dan in onw >n. brman A Zn., Gouds» >t Amerikaansche Felton. Het geeft is onschadelijk. icon f 1.50. ijgbaar bij'. I>F JONG Oosthaven 31. van is waar, al of niet uitsluitend, lieden worden opgenomen, maan- aan hun f 1.25 1.50 .1.50 1.90 Bureau vergoed. ATTen ADRES: ■i 5 met hem gedeeld had Deze besluiten werden in de Con. ventio mot luid gejubel begroet. De afgevaardigden omarmden elkaar van blijdschap en Tallien en Vadier had den geen handen genoeg o111 die te drukken, welke hun vol geestdrift werden toegestoken. „Vrijheid! Vrijheid! Weg met het Schrikbewind!” -.klonk het overal, Hei was vijf uur in den namiddag toen Robespiefre en zijn vrienden ge vankelijk worden weggevoerd. is dit werk door net het grootste Prof. Kraus. Naar aanleiding van het in De Inge nieur geplaatste bericht omtrent prof. Kraus schrijft het Hbl. „De jongste tydingen van prof. Kraus ingekomen, dateeren van onge veer twee' maanden geleden. De hoog* leeraar meldde toen aan het Koninklijk Instituut van Ingenieurs dat hij voor nemens was over zes weken naar Cura9ao te vertrekkeÉT'öeeft hij aan dat voornemen gevolg gegeven, dan had hij vermoedelijk vóór de bloedige catastrophe Peru verlaten. Het bovenstaande wordt bevestigd door een mededeelmg van den heer Kraus, wethouder te Groningen, een broer van den professor. Deze meldt ons, dat in de laatste brieveri, gedateerd 29 December, ver zocht werd verdere correspondentie te richten naar Willemstad, Uurapao. De heer Kraus meent ook, dat zijn broeder dus hoogstwaarschijnlijk nu reeds daar- honn VArf.mlrlron ia IMMMMM door den „Mauristischenu leider Os80- rio, den man die gouverneur der stad was tijdens de bloedige week van het jaar 1909. Na het einde der bijeenkomst wer den Ossorio en de zijnen door een aantal radicalen op revolverschoten onthaald, waarbij iemand zwaar ge wond werd. Tien personen werden in hechtenis genomen. De algemeene opinie in de stad is, dat hoezeer de aanval der radicalen ook moet worden afgekeurd ,k’t optre den van iemand als Ossorio toch minst- genomen zeer onvoorzichtig moet wor den genoemd. Men gelooft, dat het gebeurde niet zal kunnen bijdragen tot een spoedige verzoening der regeeringsmeerderheid met de fractie-Maura. hoofdzakelijk mazelen, typhus, rood vonk en influenza. Duitschland. De Duitsche kroonprins. Naar verluidt staat het thans zoo goed als vast, dat de Kroonprins binnenkort zijn groote Afrikaansche reis zal gaan ondernemen de Keizer heeft nog altijd zijn toestemming niet gegeven, doch de kroonprins is er zoo zeker van, dat deze hem niet onthou den zal worden, dat hij reeds zijn toe bereidselen tot de reis maakt. De kroonprins zal waarschijnlijk 6 maan den wegblijven en in dien tijd ook in Centr.-Afrika veel jagen, waarschijn lijk ook op Engelsch grondgebied. Bij zijn terugkeer zou hij weer in actie ven dienst treden en brigade-commandant bij het garde-corps worden. De kroonprinses gaat tijdens de afwezigheid van haar gemaal ook reizen. Echter niet zoo ver. Zij blyft in Europa. vraag om kleeding nu ook de vraag ie helpt ons? boodschap aan een ui en wij zullen wat U te missen Italië. De prins Von Wied. De prins Von Wied is thans te Rome aangekomen. Of hij behalve met de Ministers ook nog met den Koning confereeren zal, hangt af van de vraag in hoeverre de Italiaansche en de Oostenrij ksche Regeering aan zijn wenschen in zake de leening zullen gevolg geven. Volgens de „Norddeutschew zyn Oostenrijk en Italië bereid om den prins op de onder garantie ook der andere mogendheden te sluiten* Albaneesche leening, een voorschot van 10 millioen te verstrekken, ten einde de meest dringende uitgaven te kunnen bestrijden. De Oostenrijksche gezant te Rome onderhandelt thans, naar de „Frank- fürteru verneemt, met het Vaticaan, om den prins een audiëntie bij den Paus te verschaffen. De Prins zal naar Albanië gaan op een Oostenrijkscn, begeleid door een Italiaansch schip, of op een Italiaansch, begeleid door een Oostenrijksch schip. In het eerste geval zou hij zich te Triëst, in het tweede geval te'Brin disi inschepen. Spanje. Opstootje te Barcelona. De aanhangers van Maura hadden in Barcelona een meeting georgani seerd. En daar was het woord gevoerd PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee herekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. val van spionnage te doen te hebben. Epidemieën onder soldaten. Van alle kanten, aldus wordt uit Parijs geseind, maken nieuwe berichten melding van een uitbreiding der epi demische ziekten in een groot aantal Fransche garnizoenen. Te Nevery zijn onder het 13e line-regiment in de laatste 14 dagen 8 sterfgevallen voor gekomen en liggen 150 soldaten aldaar in het hospitaal. Te Cosne zijn twee soldaten aan ruggemergontsteking overleden, te Antin 11 terwyl 100 zieken zich in het hospitaal aldaaf bevinden. Uit Angonlême wordt ge meld, dat het hospitaal zoo o ver vol is, dat men de zieken in de gewone verblijven moet verplegen. Dezelfde berichten komen uit Limoges, Tours en Sedan. Te Portiers bedraagt het lantal soldaten dat naar het hospitaal gebracht werd, 320. De ziekten zyn Frankrijk. Spion nhge. In de nabijheid van het fort Lucey bij'Toul is Zaterdag iemand gearres teerd, die bij de vestingwerken foto grafische opnamen maakte en eerst na een lange klopjacht in hechtenis kon genomen worden. Naar de Fransche bladen aanvankelijk meldden was de gearresteerde een BuitsCh vestingar- lillerieofficierechter is achteraf ge bleken, dat hij een landsman, Burgard genaamd, uit Heillecourt bij Nancy is, die betrekkingen met Duitsche offi cieren onderhoudt. Een huiszoeking heqft aan het licht gebracht, dat Bur gard in het bezit was van een aantal kaarten van den generalen staf en talrijke aanteekeningen over de ter reinen van verscheidene forten. Tevens worden verschillende fotografie-toe- stelien en clichó’s in beslaggenomen. Ook zyn vrouw is gearresteerd, doch verklaarde bij het verhoor niets anders te weten, dan dat haar man de foto’s uit liefhebberij maakte. Inmiddels is gebleken, dat Burgard vroeger onder wijzer is geweest en van Duitsche nationaliteit is. Hij geniet een tame- 1 ijken welstand, en heeft in den laat- sten tijd talrijke stukken grond aan gekocht, wat de aandacht trok. Dè vrouw van Burgard verklaarde niet te weten, waarvan deze aankoopen betaald werden. De Fransche militaire overheid meent met een belangrijk ge- GOUBSCHE MANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureai Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. geen rekening wordt gehouden met personen10. die zelf of wier echtge noot over het op evengenoemdeh dag loopende belastingjaar waren aange slagen in de inkomsten- of vermo gensbelasting; 2o. aan wie op ge noemden dag een ouderdomsrente ten laste van het Rijk of een rente op grond van artikel 369 of artikel '370 der Invaliditeitswet was toegekehd 3o. die op genoemden dag opgenomen waren, in door bij Kon. besluit aan gewezen gestichten of andere instel lingen, bejaarde en niet gedurende de twaalf den, onmiddellijk voorafgaande «ie opneming, in de gemeente hoofdverblijf hadden. Uitbetaling der rente. De uitbetaling der rente geschiedt éénmaal per week, door het bestuur der gemeente, te wier laste de rente komt en 1 bedraagt 1/52 van het toe gekende jaarlijksehe bedrag. Aan personen, die niet in de ge meente hun hoofdverblijf hebben, kan met hun toestemming een andere dan wekelijksche uitbetaling der rente ge schieden. Uitbetaling bij drankmisbruik. Wanneer gevreesd wordt, dat rentetrekker misbruik van drank maken, kan het gemeentebestuur palen, dat hem, in de plaats geld, verstrekkingen in nalura zul len worden uitgekeerd, In waarde overeenkomende met het bedrag der rente. Ook kan het gemeentebestuur in dat geval bepalen, dat de rente aan een door dat bestuur aangewezen persoon ten behoeve der rentetrekker zal worden uilgekeerd. Vervreemding <?n beslag. De renten, krachtens deze wet toe gekend, zijn: a. onvervreemdbaar; b. niet vatbaar voor verpanding of beleening; c. niet vatbaar voor executoriaal of conservatoir beslag, noch voor fail lissementsbeslag; Volmacht tot ontvangstvan rente, onder welken vorm of welke benaming ook verleend, is steeds herroepelijk. De ouderdomsrente heeft geen in- vloedwop de uitoefening van publiek rechtelijke bevoegdheden. Naam der wet. Deze wet kan worden aangehaald onder den naam „Ouderdomswet”. Met uitzondering van artikel 2 zal deze wet in werking op een door eën Koninklijk besluit nader te be palen dag. ill; Op dit tijdstip vervalt het laatste Het bericht dezer gebeurtenis ver spreidde zich bliksemsnel door Parijs. Op het stadhuis, waar tweehonderd municipale raden vergaderden, ver oorzaakte het- schrik en grenzelooze loom. Henriot kletterde me< zijn spo ren door de zaal, en snelde ten laat ste door de zaal, roepend: „Te wa pen! Te wapen! Men vermoordt de republiek. De heele Conventie staat buiten de wet. Het is een verzame ling moordenaars.” De alarmklokken werden geluid, en naar alle directeuren van de gevange nissen werd bericht gezonden, dat het verboden was op straffe des doods, één dezer gevangenen op te nemen. Tegelijk gaf hij den opdracht deze gevangenen, waar men ze ook zag, in vrijheid te stellen en in gejuich en triumf naar het stadhuis te dragen. gehouden, nu over den haif-bowuste- toozen man los. Weer dwaalden zijn blikken, hulp zoekend en vol verlan gen, naar de zaaldeuren, waardoor hij iedere minuüt hoopte de troepen van Henriot te zien. Als die slechts ter nmp kwamen, konden zij de geheele bende, die het op hem voorzien had den, gevangen nemen. Doch hij wist natuurlijk niet, dat Henriot wow stomdronken op de trappen van het stadhuis lag en het bataljon zich nog rustig in het kwartier bevond. En nog steeds voer de oude Vadier tegen hem uk. Steeds meer en meer hield hij hem misdaad op misdaad voor, enzijn stem klonk steeds heeschef en dreigender. „Sluiten! Sluiten!” klojik het ge biedend van alle kanten.„Vooruit, stemmen!” „Wordt mij het woord nog gege ven?” brulde Robespierre, doch bet antwoord luidde: „Ja, op het schavot, niet op de tribune!” Zonder genade of medelijden, zoo- als hij zelf steeds geweest was, be handelde men hem nu. Men $ing tot de stemming over en met verrassend groote meerderheid werd tot zijn ge vangenneming besloten. Daarna 'viel ook het besluit tot inhechtenisneming van St. Just, Couthon, Lebas en van Robespierre’s broeder Augustin, die evenwel niets met hem gemeen had dan den naam en geluk en voorspoed I 43) Gisteren nog is in de Jacobijnen- club besloten de gansche Conventie te Vermoorden” Weder brak er een wilde storm los en dreigkretën weerklonken tegen Robespierre; eerst na eenige pogen - blikken wachteus kon Vadier doorgaan met zijn rede: „Wij zijn onzen aan- valler ditmaal voor geweest, zoodal het ons niet zal gaan als de Giron- disten en Dantonisten; wij zullen het aantal gruwelijke misdaden van het Schrikbewind en van dezen ellende ling niet vergrooten; wij zullen nu echter het aantal ongerechtigheden van het Schrikbewind sluiten, door Robespierre gevangen te n«nen en hem onschade’ijk te maken. Burgers, ik verlang de onmiddellijke inhechte- I nisneming van Robéspierre, St. Just, Couthon, Henriot en Lebas.” f „Stemmen! Stemmen!” klonk hel «wild van verschilléhde banken. r Robespierre zag dat hij verloren was, indien het hem niet gelukte, het woord te Verkrijgen, teneinde de ver- f gadering te overweldigen. Onrustig gleden zijn oogen van de zitplaatsen TWEEDE KAMER. Ouderdomsrente. Het wetsontwerp tot verleening ouderdomsrenten aan behoofligen bij de Tweede Kamer ingekomen. Recht op Ouderdomsrente: Ieder, die hepft bereikt melijk maakt dat hij: a. behoeftig is; b. niet nu het bereiken van den ieetlijd van 65 jaar onderstand heeft van den Berg, naar de zaaldeuren, waar hij elk oogenblik het beloofde bataljon verwachtte te zien verschij nen. ,\u wendde hij zich tot de Berg- partij en riep; „Tot u, mannen, van de Bergparlij, wend ik mij thans om bescherming tegen deze leugenaars.” Maar zijn vrienden zwegen, en en kelen riepen; „Ja, weg met den ti ran, wij eischen zijn hoofd!” Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd en hij sidderde. Meer en meer kwarn de vertwijfeling van den ondergang en de woede over dien né- derlaag bij hem op. Hij richtte zich tot den president en riep; „Nog één maal, president van moordenaars; ik verlang het woord!” Maar zijn stem sloeg over en ein digde in, een heeseh geschreeuw, dat als een kreet van wanhoop weerklonk en een huiveringwekkender! indruk op de Conventie maakte. „Het bloed van Danton doet je1 stem verstikken,” riep een stem. Het was de stem van den afgevaardigde Garnier de ’Aube. Zijn woorden veroorzaakten een woest tumult en Robespierre tuimelde als getroffen tegen de banken der te genpartij'aan, waar hij op een stoel neerviel. ','Weg! Dit M de stoel van Vergn- iaud!” riep men hem van alle kan ten toe. En als een strafgericht van Pen losgelaten bénde, barstte de storm van haat, zoo lang met geweld terug- genolen van een gemeente of-van een instelling van weldadigheid voorko mende op de lijst, bij artikel 3 der Armenwet bedoeld, en indien hij gehuwd is; c. dat ook zijn echtgenoot behoef tig is; heeft recht oó ouderdomsrente voor zoover hij niet op grond van artikel 2, 3 of 54, derde lid, of krachtens artikel 11 dezer wet is uit gesloten. Van het recht op ouderdomsrente is uitgesloten, hij, uie: h. nu het bereiken van den leeftijd van bü juur bij een vonnis, dat on herroepelijk is geworden, ia veroor deeld tot gevangenisstraf ot tot plaat sing in een Rijkswerkinrichting, een en ander voor een jaar ot langer; b. misbruik van drank pleegt maken of op andere wijze een slecht levensgedrag leidt; Van het recht op ouderdomsrente zijn mede uitgesloten: a. Nederlanders, of andere Neder- landsche onderdanen, die niet geduren de de laatste vijf jaren vóór hun rente-aanvrage onafgebroken in Ne derland hun hoofdverblijf hebben ger« b. anderen dan Nedarlundsche on derdanen, (lie niet gedurende de laat ste twintig jaren vóór hun rente-aan vrage onuigebroken in Nederland hun hootdverblijt hebben gehad. De ouderdomsrente bedraagt 101 gulden per jaar. hchter bedraagt zij voor echtgenoo- ien, aan wie beiden een ouderdoms rente is loegekend voor ieder 78 gul den per jaar. Is de rentetrekker of zijn echtge noot door verandering van omstan digheden na de toekenning der ren te niet langer behoeftig; ot is de reu- tetrekker na de toekenning deï rente in het huwelijk getreden met persoon, die niet behoeftig is, wordt do rente ingetrokken door hol bestuur der gemeente, in wier laste de rente loopt. Vergoeding aan de gemeenten. De ouderdomsrente komt ten laste van de gemeente, waar de rechthebbende zijn hoofdverblijf had op het tijdstip van aanvrage der rente. Iedere gemeente ontvangt jaarlijks over het atgeloopen kalenderjaar een vergoeding, waarvan het bedrag Kon. besluit wordt vastgesteld. Die vergoeding bedraagt 50 gulden per hoofd voor ieder, die op 31 De cember van het atgeloopen jaar in de gemeente hoofdverblijf had en do leeftijd van 70 jaar had bereikt of overschreden; met djen verstande dat Reeds na een half uur kwam de eerste, Lebas; daarna volgden kleine tusschenpoozen Couthon, Just, Augustin en eindelijk, begeleid dooreen kolossaal rumoer Robespier re zelf. 'Tegen negen uur waren a-i- leif in vrijheid en mach tiger dan ooit te voren, thans te midden der Parij- sche troepenmacht. „Men moet terstond een .prodama- tiq richten tot het volk en tot hel le ger. De 'Conventie moet vernietigd worden,” zeide Robespierre en zette zich onverwijld aan den arbeid om die bevelen uit te voeren. Maar in de Conventie ^at men ook niet stil. Men had eenstemmig ver klaard liever te willon sterven dan één stap terug te gaan. In alle haast en stilte zond men boden naar de kwartieren der troepen en liet hun opnieuw den eed van trouw zweren tegenover de Conventie en beval hun het wettige gezag te verdedigen tegen misdadigers en oproerlingen. Te mid dernacht verzamelde zich de nationale garde rondom de Tuileriën teneinde de Conventie te beschermen. Weer stonden in de ongelukkige stad bur gers tegenover burgers en stroomde het blood in de straten en pleinen.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1