s Blad. M [GAS. biedingen «9 GAS. 1 No. 12400. Woensdag 11 Februari 1914. 52e Jaargang. Ivv behalve Zon en PEN B-o-ïtexi laixd- Buitenlandsch, Nieuws. FE VILL El O X sTO-A.. ih' Van Houten’s RONA Cacao OU Kz., RINGERWAARD. S>e &aitanfioaóer. LEN Courant XTïevfws- ezx -^cl^ertezi.'tïeTolsLd. voor G-o-ulcLsu ezx OxrxstxeHsezx- Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. licht hebben? t JAC. KOOIJ K«. Wieritigerwaard, ist met hetinstal- Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOOM Amsterdam. d aan het Bureau. teloos. (Wordt vervolgd) i Ji I Ik wil nog een kop Vrij bewerkt door AMO. ie scheikundige Tandartsen en in de uecet. iiiëo kosten slechts .betaling 15, voor elke regel GOlhSCH E COURANT. is dit werk door iet het grootste |U'I PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per,post. Abonnementen worden u Markt 31, bij onze Agenten Hot «maakt toch *6Ó lokkar, an Moadar aagt dat ca nooit hoeft geweten dat Cacao coo goed koop in het gebruik ia» voor ze ona geregeld RONA cacao hoeft gegeven. f 1.25 1.50 1 50 1.90 de Con- stelde zijn identiteit ter na- die de Conciergerie naar het Revo- massa's PRIJS DÊh ADVERTENTIÊN: Van 1--5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bfl vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. I j, 8 u., Dr. M. M. i ’s Gravebhage. ihouwburg, N. V* len. T- en Woningtoez. )nder8tandscomm m»n A,Zn.,Gkii 8 u., Voordracht- ippij tot Nut van vonden, aloiron 44) Niemand sliep dien nacht in Pa rijs. Aanhoudend donderde het in de straten, en meer en meer trok dit weg naar het stadhuis. De sansculotten en kanonniers van Henriet, niet gewoon tegen een dicht aaneengesloten en goedgewapende troep te vechten, de serteerden bij honderden of liepen tol hun vijand over. In de zalen van het stadhuis werd het hoe langer hoe stiller. Slechts de vijf vrienden wa ren onvermoeid bezig decreet op de creet te schrijvenproclamatie op pro clamatie maakten zij gereed; doch zij bemerkten niet, /dat langzamerhand alles weer verloren ging, wat zij zoo kort geleden/herwonnen hadden. Om twee uur ]s morgens stormden de soldaten in ademlooze haast de trappen van het 'stadhuis op. Terwijl de vrienden beraadslaagden, werd de deur der kamer, waarin zij zich be- met d4 geweerkolven inge- slagen en met den kreet: „Leve de Conventie! Wed met de misdadigers, geef je over” /stormden de soldaten op het vijftal ad. Thans eerst zag Robespierre, dal strafbaar, maar zeker zal zelden een dergelgke poging zoo zwaar zijn ge straft zoo mel(jt men aan het Hbld. als dat het geval was met zekeren John William Mann, die te Bradford tot zes maanden dwangarbeid werd veroor deeld, omdat hij gepoogd zou hebben zich zelf van het leven te berooven. Mann, die blijkbaar na zijn mislukte poging tot andere gedachten is geko men, toekende tegen dat vonnis hoo- ger beroep aan, en gisteren is dat voor het Court of Criminal Appeal behan deld. De advocaat van Mann ver klaarde, dat nog nimmer iemand we gens deze wetsovertreding tot dwang arbeid was veroordeeld en deed nader uitkomen, dat zijn cliënt beweerde, nimmer plan te hebben gehad om zich van het leven te berooven. Hij had slechts bij vergissing uit een flesch met vergif gedronken. Het Count of Appeal echter Ttam deze verdediging niet aan het was overtuigd van de juistheid van de beschuldiging, maar daar het van oordeel was, dat zes maanden eenvoudige hechtenis in dit geval een voldoende bestraffing waren, werd het vonnis in dien zin gewijzigd. Ambbika. Een gift van Carnegie. Uit New-York wordt dd. 10 Febr. geseind: Carnegie heeft 10 millioen doll, geschonken voor de vredestich- toeval den naam Kienast op de pas sagierslijst van het reeds vertrokken Fransche stoomschip „Saghilien” van de „Messageries Maritimes” ontdekte. De Turksche overheid had een bil jet voor Kienast genomen en dezen met geweld op het schip gebracht. Het optreden der Turksche Regee- ring tegenover dezen Oostenrijker verschilt niet veel met de manier, waarop andere Regeeringen, ook de Oostenrijksche, in sommige gevallen „ongewenschte" vreemdelingen over de grenzen zetten. Toch heeft men nu in de Euro- peesche pers een hoog woord tegen de Turken, omdat de verbanning in strjjd is met de z.g. capitulaties. Volgens deze capitulaties mag de Turksche politie buitenlanders alleen in hechtenis nemen, wanneer deze op heeterdaad op een misdrijf betrapt worden. De politie moet dan echter dadelijk aan het betrokken consulaat kennis geven van de arrestatie. En verbannen kunnen buitenlanders slechts worden met toestemming van den betrokken gezant. Daar deze toe stemming echter gewoonlijk geweigerd wordt, is het psychologisch maar al te goed verklaarbaar, dat de Turksche overheid in sommige gevallen de ver nederende capitulaties tracht te ont duiken. Intusschen is Kie^ut op de vertoo- gen van de Oostenrijkschen gezant reeds weder op vrije voeten gesteld. Duitbchland. Men herinnert zich, dat de 30 Za- berners, die op den 28sten November van het vorig jaar door Von Reuter’s soldaten werden gearresteerd en den geheelen nacht daaropvolgend in den z.g.n. „Pandoerenkelder” moesten doorbrengen tegen de militaire auto riteiten een eisch tot schadevergoeding hebben ingediend. Binnenkort zou deze zaak voor de rechtbank te Straatsburg worden behandeld. „De Neueste Nachrichten” weet thans mede te deelen, dat eenige hooge officieren, welke zich thans te Zabern bevinden, hun een bemiddelingsvoorstel hebben gedaan60 mark schadevergoeding per hoofd, en terugbetaling der reeds gemaakte gerechtelijke onkosten. Het is nog niet zeker of de Zaberners op dit voorstel zullen ingaan. Engeland. De gestrafte zelfmoordenaar. In Engeland is poging tot zelfmoord vlammen van haat en woeste ver* twijfeling; en thans scheen hij te be grijpen, met welk een berekenende sluwheid men tegen hem geïntrigeerd iiad. Zijn ondergang nabij aanschouw de hij thans ten volle ’s menschen hartstocht. En hij zag den strik, die opgezet was, om hem te vangen en waarin hij zonder zijn gewone sluwe berekening, maar door zijn grenze- looze heerschzucht was ingeloop<m« Na een kort oponthoud werd Ro bespierre overgebracht naar ciergerie. Men daar vast, en veroordeelde hem dood. En reeds den volgenden middag stonden in de straten, van lutiepleln voerden, groote menschen opgesteld om te zien, hoe de eenmaal vergode helden der revo lutie ter strafplaats werden geleid. Een groote militaire macht was aan wezig om de orde te handhaven. Op het Revohitieplein werden de vensters tegen hoogen prijs verkocht, als gold het een feestelijk schouwspel. Eindelijk hoorde men het ratelen der verschrikkelijke kar. Daarop stend- den St. Just, Couthon, Henriot, Ro bespierre en zijn broeder. Robespier re was slecht verbonden; elk oogen- blik schikte hij zijn verband recht. Het volk in de straten riep hem ver schillende scheldwoorden toe, als hij voorbijreed. De roode muts werd dan in de lucht geworpen en men schreeuw- ting en 2 millioen doll, ter bevordering van het doel door de kerkgenootschap pen en verschillende secten ovèr de geheele wereld. Een deel der inkomsten moet ten nutte strekken voor de ker- keljjke vredebonden in Engeland en Duitschland. Opzienbarende onthullingen. Uit New-York wordt gemeld, dat voor de tussohenstaatsche handelscom- missie opzienbarende onthullingen ge daan zijn over diefstallen, in het groot gepleegd, bij de New-York Havenen Hartford Spoorwegmij. Er moet voor een bedrag van 6.500.000 doll, gesto len zyn. Het Senaatslid Norris ver klaarde te verwachten, dat de schul digen ontdekt en ter verantwoording geroepen zullen worden. Belg ik. Tijger ontsnapt. Gistermorgen is een tijger ontsnapt uit de menagerie van Hagenbeek te Ixelles bij Brussel. Het was juist marktdag, zoodat een paniek onder de talrijke marktbezoe- kers ontstond. Het dier drong een tabakswinkel binnen, die door de bewoners gebar ricadeerd werd. Men plaatste voorde deur een kooi, waarna een temmer den tijger noodzaakte de kooi binnen te gaan. I uur, Lezing Ds. loskoop. 4 „Ons Genoegen", wij geregeld tijdig jen ontvangen ya# erten, vermakelijk Oze dan in onse der quaeetie wordt door hem niet ge wanhoopt. Door den gespannen toe stand was de Regeering tot het in zicht gekomen, dat het haar plicht was, thans ter wille van de vrede in het land te trachten tot een schikking te komen. Naar de meaning van den Minister zal Ierland een nieuw regeeringsstel- sel hebben te aanvaarden, wanneer fie tijd daarvoor gunstig is. De Regee ring zal voorstellen daartoe doen, welke zullen moeten worden be schouwd als een ernstige poging om te trachten tot overeenstemming te geraken. rood geverfde trappen het eerst. Als altijd gelukte het hem ook nu zijn groote kalmte te bewaren en onver schillig legde hij zijn hoofd op het blok neer. Robteepierre zag hoe hij kalm omhoog keek, hoe de bijl viel en hol hoofd in de zak viel. Vreese- lijk, bloed op het blok, op het scha vot, op de planken, overal bloed! Hij sloot de oogen nimmer had hij bloed kunnen zien. Toen viel de bijl weer, het was het hoofd van zijn broe der! Weer een doffen slag, Cothon. Hij boorde Henrlot naar boven sloe pen. Den slag hoorde hij niet meer en even later kwam men hem halen. Hij kon niet meer loopen, en daarom sleepte men ook hem naar boven en wierp hem voor het blok neer. Nog hoorde hij oen duizendstemmig ge- schreeuw, het was het volk, waar hij zoo lang voor gewerkt had, en het juichte dat hij onder de guillotine lag. En even hield het gejuich op, om nu op het laatste oogenblik, toch voorat niet het mooie gezicht van de terecht stelling te missen, en den doffen knal van den vallenden bijlen daarna barstte een vreugdegejuich los ter eere van Robespierre’s ondergang. dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. home Kute. ue Home-Kule-quaestie houdt op dit oogenbiiK ue gemoeueren in En geland gespannen. In de troonrede, door den koning gehouden oij de opening van het par lement, heeit deze zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat geen oplos sing is gevonden voor de problemen aan de regeering van Ierland ver bonden. Niettemin sprak de koning daarbij den wensch uit dat deze quaeetie met voorzichtigheid, wijs heid en met wederzijdsene tegemoet koming van beide zijden zou worden behandeld, opdat een eind zou komen aan de bestaande breuk en een duur zame "schikking zou worden get rollen, De Home-Kule-quaestie deed het bij de opening van de zitting van het .Lagerhuis gisten. Het Huis was stampvoi en er heerschte groote op gewondenheid, vooral toen de leider der oppositie, Walter Long, onmid dellijk nadat twee ministeneelen bet woord hadden gevoerd, tot steun van het Adres van Antwoord, namens de oppositie een amendement indiende inzake Home Rule. Deze wijze van doen, die afwijkt van de bestaande gewoonte om eerst af te wachten de beraadslagingen over het adres van Antwoord, alvorens amendementen in te dienen, werd door den afgevaar digde verdedigd op grond van de dringende noodzakelijkheid tot ingrij pen in verband met deze quaeetie, daar een burgeroorlog in het land dreigt uit te breken, waardoor het der oppositie een plicht is dezen ern- stigen toestand onder de oogen te zien. In Ulster maken zich 100.000 man gereed om zich tegenover de regee ring te stellen, zoodat deze genood zaakt zal zijn geweld tegenover ge weld te stellen. De oppositieleider drong er bij Minister Asquith op aan dat, indien zijnerzijds voorstellen zou den kunnen worden verwacht tot op lossing dezer moeilijke quaeetie, deze onverwijld zullen worden ingediend. Het daarop door den heer Long voor gestelde amendement noemde het ge vaarlijk in de gegeven omstandighe den verder te gaan met de Home Ru le Bill, voor het land zich had uit gesproken. Minister Asquith antwoordde daar op dat de door de Regeering gevolgde staatkunde, zooals uit de tusschentijd- sche verkiezingen is gebleken, groote instemming vindt. Een schikking in de home-rule-quaestie zou den Minis ter echter bijzonder aangenaam zijn. Aan de mogelijkheid tot oplossing de: „Leve de vrijheid! Weg met den dictator! Weg met Robespierre!” „Waar is het monster dat ons al len vermoorden wilde?” En de gendarmes, die de kar bege leidden, wezen dan met den punt van hun sabels op Robespierre, die bloe dend en ontsteld voor zich uitstaar de. Het was haast niet tegelooven. Had hij niet gearbeid dag en nacht, en voor alles gezorgd, alleen voor Itet volk van Frankrijk, voor datzelf de volk, dat hem thans uitjouwde. Had hij zijn rust niet dag en nacht opgeofferd alleen om datzelfde volk gelukkig te kunnen maken. Dat volk, dat hem thans omgaf als een woe* (lende zee en het als een verlossing beschouwde, dat hij zijn hoofd onder de guillotine zou verliezen. Had hij zich zoo vergist in zijn theorie van volkswelvaart en volkswelzijn? Hij had echter weinig tijd om daar over na te denken, want snel nader de de kar het Revolutieplein, waarde beul reeds wachtte. Koud en nieuws* gierig bijna zag Robespierre naar het materieel van den beul. Nog nimmer had hij dit instrument zoo aandach tig en van zoo dichtbij beschouwd. Hierheen had hij zoovelen verwezen. De hevige pijn aan zijn gelaat voel de hij niet meer, doch een aanval van zwakte, gevolg van de doorgestane pijn en van het bloedverlies, overviel hem en hij was een bezwijming nabij. St. Juqt besteeg de noodlottige en Turkije. Een uitzetting. Een paar dagen geleden werd be richt, dat een zekere Max Kienast, de vertegenwoordiger van de Neue Freie Presse te Constantinopel, door de po litie en aan boord van een stoomschip gebracht, dat denzelfden dag nög vertrok. Eerst thans worden de nadere bijzonderheden omtrent dezen maat regel bekend. Toen Kienast op 5 Februari tegen den middag zich naar de persclub begaf, deelde hem een beambte van de geheime politie mede, dat men hem op het Calata Serail (het hoofdbureau van politie) wenschte te spreken, waar op Kienast zeide, dat hij later wel zou komen met een dragoman (tolk) van het Oostenrijksch-Hongaarsche consulaat. Te één uur verliet hij met zijn echtgenoore de club. Onmiddelljjk daarop werd hij door den politie beambte, die voor de deur had staan wachten, nogmaals aangemaand op het bureau te komen. Kienast verklaarde, echter, dat hij als Oostenrijksch-Hon- gaarsch onderdaan met de politie niets te maken had, maar desniettegen staande later met een tolk zou ver schijnen. Toen werd hij eenvoudig op gepakt en met geweld naar het bureau gebracht. Het Oostenrijksche consu laat werd door vrienden van den gearresteerde met het gebeurde in kennis gesteld, en later ook de ambas sadeur, die den eersten dragoman naar de Porte zond om de vrijlating van den Oostenrijker te eischen. Dezen werd gezegd, dat de journalist onmid- delijk op vrije voeten zou worden gesteld, zoodra men wist waar hy zich bevond. De dragoman zocht den geheelen middag, tot hij eindelyk bij alles verloren was. Snel trok hij zijn pistool, om zich te dooden, doch hij verbrijzelde slechts de kaak. Geluk kiger was Lebas,' die onmiddellijk een lijk was. Woedend over de mis lukking van hun plan, greep 8t. J ust den dronken Henriol, wien hij allen schuld van het ongeluk weet, bij den nek en wierp hem door het ven ster, zoodat men hem den volgenden morgen daar vond me< gebroken le dematen en gevangen nam. Robespierre lag roerloos op den grond. Hij was bewusteloos. Men legde hem op een draagbaar en zoo bracht men hem naar de Conventie. Het was ongeveer vijf uur toen hij daar aankwam. Tallien trad met de woorden: De misdadigers zijn niet meer! Victorie, de zaal binnen en alle afgevaardig den stormden de zaal van het Comi té voor Openbaar Welzijn binnen. Daarheen had men Robespierre ge bracht. Op een tafel neergelegd, werd hij gebrekkig verbonden, terwijl de afgevaardigden voorbijliepen en hem scheldwoorden als bloedhond en hui chelaar toeriepen. Nu en dan slaakte hij een smartelijken zucht, doch ove rigens bleef hij onbewegelijk liggen. Eerst toen Tallien met zijn schoone vrouw naderde en lachend zei: „Daai ligt nu de nieuwe messias!" was het hem, alsof hem een stroom vuur in de aderen gloeide. Zijn vuisten bal den krampachtig, zijn oogen schoten

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1