iNieirwe Blouses land. TTit cLe Pers. Nouveautés in alt» alMnp. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KAflïONfitRfiCHTTE GOUDA- Rechtszaken. SI'OISI'. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht - - - - Qfficieele Prijscourant 147%1 - kingeo, gegrond op persoonlijke waar deering, aan te knoopen, zijn ook tac tische voordeelen behaald, waarvan enkele reeds in de naaste toekomst zullen aan den dag treden. De vrede is voor den eerstvolgenden tijd verze kerd. Hiervoor is inzonderheid de hartelijke entente met Servië en Roe menië van groote beteekenis. Met den toekomstigen Vorst van Alba nië is voor betrekkingen van goede nabuurschap den weg gebaand. Het eilanden vraagstuk is opgelostde quae8tie van de scheepsaankoopen is op den goeden weg en mag voor de allernaaste toekomst een gunstige op lossing daarvan verwachten. Zelfs wanneer men van deze aan Venizelos toegeschreven successen bet een en ander aftrekt, blijft er nog genoeg over om zijn reis door Eu ropa van groote beteekenis voor Grie kenland te achten. Zuid-Afbika. De ballingen uit Zuid-Afrika. De correspondent van de Daily Chronicle te Las Palmas heeft van een sleepboot af een onderhoud gehad met de bannelingen aan boord van de „Umgeni". Zij verklaarden, dat zo aan boord uitstekend werden behandeld ais eerste klasse passagiers. Zij weiger den eenige verklaring af te leggen voor ze in Engeland zijn aangekomen. Poutsma verklaarde, dat hij niet naar Nederland kon worden gezonden, daar hij Britsch onderdaan was. Hij zeide dat het onzin was hetgeen be weerd werd, dat hg plan zou hebben gehad een arbeidersrepubliek te stich ten met hem als president. Het eenige doel wat men had was een recht vaardige behandeling der arbeiders te verkrijgen. Volgens Het Volk heeft de directie der Staatsspoor besloten, dat voortaan in alle bestekken voor aanbestedingen, alsmede in onderhandsche overeen- komsten voor uit te voeren werken, de 10-urige arbeidsdag zal worden voorgeschreven. Leening Dordrecht. Aan het voorstel van B. en W. van Dordrecht tot het aangaan van een 47a van millioen gld., ontleenen wij aan de D. Ot. nog het volgende De leening wordt aangegaan tot dekking van door den gemeenteraad gevoteerde buitengewone uitgaven, welke na aftrek der buitengewone ontvangsten f 1,999,090 of rond 2,000,000 beloopen. Tot heden voor zagen B. en W. in de daardoor ont stane behoefte aan kasgeld door mid del van promessen, welke in den regel 37a maand loopen en waarvoor telkens, behalve rente, zegel- en provisiekosten moeten worden betaald. De toestand van de geldmarkt is thans van dien aard, dat naar de overtuiging van B. en W. en de commissies voor de finan ciën het oogenblik voor de uitgifte eener leening gunstig kan worden geacht. Onverminderd het recht der gemeen te om, mits niet in de eerste vijf jaren né het jaar, waarin de geldleening wopdt aangegaan, te allen tijde tot de aflossing van het restant dor schuld over te gaan of een grooter bedrag af te lossen, dan de volgende tabel aanwijst, heeft, te beginnen met 1915, van de uitgegeven obligation jaarlijks een aflossing plaats in de jaren 1915 tot en met 1917 f 38,000. 1918 1920 39,000.-. 1921 1923 41,000.-. 1924 1929 42,000.-. 1930 1939 44,000.-. 1940 1944 42,000.-. 1945 n n n 1954 32,000.-. 1955 1964 26,000.-. 1965 1969 17,000.-. 1970- 1973 16,000.-. 1974 n 15,000.—. De elk jaar af te lossen obligation worden in de maand Augustus bij loting aangewezen, waarvan de uitslag onmiddellijk op de gebruikelijke wijze ter algemeene kennis zal worden ge bracht. De aflossing heeft plaats k pan op 1 „December daaraanvolgende terwijl de uitgelote obligatiën ophouden van laatstgenoemden datum af rentegevend te zijn. De coupons voor rente-betaling worden gesteld op 1 Juni en 1 De cember. Het bedrag van rente en aflossing wordt jaarlijks op de begrooting der gemeente in uitgaaf gebracht en uit de gewone inkomsten der gemeente gekweten. Homoeepathisch Ziekenhuis. Naar het Hom. Maandblad meldt, zal het Homoeopathisch Ziekenhuis te Utrecht in de maand Maart geopend worden, waarschijnlgk op "Woensdag 18 Maart. Handteekeningen. Mr. R. Vorstman vraagt, naar het Vaderl. meldt, in een adres aan den minister van justitie een handteeke- ning-wet, die bij voorbeeld zou kunnen luiden Wanneer krachtens wettelijke bepa lingen een handteekening vereischt wordt, zal ze voor elk gezond menseh leesbare moeten zijn. Nieuwe postzegels. „De Maasbode" schrift „Zijn wij juist ingelicht, dan zal er binnenkort een gebeele nieuwe serie Nederlandsche postzegels worden uit gegeven ter vervanging sedert 1898 in g<Jbruik zijnde zegels." Wij hebben goede reden om aan te nemen, dat „Maasbode" niet juist is iDgelicht, zegt het Vaderl. Het Stbl. no. 31 bevat een Kon. besluit van den 9den dezer, waarbij de tabel, vastgesteld bij Kon. besluit van 27 Nov. 1909 (Stbl. no. 368), als volgt wordt gewijzigd: Hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus: (vakken met getal uren per week): de wiskunde U2/3, de eerste beginselen der natuur- en scheikunde 4l/«, de beginselen der plant- en dierkunde 272» die der staat huishoudkunde 5/«» die van het boek houden ®/g» de aardrijkskunde 47e» de geschiedenis ö5/6. de Nederlandsche taal 7l/a, de Fransche taal 62/3, de Engelsche taal 47o, de Hoogduitsche taal 62/3» het hand- en rechtlijnig teekenen 5. Hoogere b u r gerschool met 4-jarigen cursus: de wiskunde 137a» d® beginselen van de theoretische en toegepaste mechanica, van de ken nis van werktuigen en van de tech nologie l2/st de natuurkunde en hare voornaamste toepassingen 47* de schei kunde en hare voornaamste toepassin gen 27a» de beginselen der delfstof-, aard-, plant; en dierkunde 4l/6, die der kosmographie B/e> de gronden van de gemeente-, provinciale- en staats inrichting van Nederland B/6, staathuis houdkunde en de statistiek, inzonder heid van Nederland en van zijne kolo niën en bezittingen in andere wereld- deelen de aardrijkskunde 55/g, de geschiedenis 67a, de Nederlandsche taal en letterkunde 87a, de Fransche taal en letterkunde 71/a, de Engelsche taal en letterkunde 62/3, de Hoogduit sche taal en letterkunde 77», de be ginselen 4 der handelswetenschappen, daaronder die der warenkennis en het boekhouden B/6, het hand-en recht lijnig teekenen 87»« Hoogereburgerschoolmet 5-j a r i g e n c u f s u sde wiskunde 132/3, de beginselen van de theoretische en toegepaste mecbanióa, van de ken nis van werktuigen en van de tech nologie 27a» de natuurkunde en hare voornaamste toepassingen 5, de schei kunde en hare voornaamste toepassin gen 5, de beginselen der delfstof-, aard-, plant- en dierkunde 55/fi, die der koBmographie l2/3, de gronden van de gemeente-, provinciale- en staatsinstel lingen van Nederland l2/3, staathuis houdkunde en de statistiek, inzonder heid van Nederland en zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen 12/j, de aardrijkskunde 62/3, de geschie denis 87a, de Nederlandsche taal en letterkunde 97e» 3e Fransche taal en letterkunde 873, de Engelsche taal en letterkunde 77a, de hoogduitsche taal en letterkunde 8l/3, de beginselen der handelswetenschappen, daaronder die der warenkennis en het boekhouden l2/3, het hand- en rechtlijnig teeken 10. Deze wjjziging treedt op 1 Septem ber 1914 in werking. Museum voor de studie van het gevangeniswezen. Maandag is te Amsterdam onder zeer groote belangstelling, met een rede van prof. mr. J. A. van Hamel het nieuwe museum voor de studie van het gevangeniswezen en dwang- opvoeding geopend. Dit museum is gevestigd in een der zolderverdiepingen van het gemeen telijk Universiteitsgebouw en heeft ten doel het groote publiek voorlich ting nopens het gevangeniswezen te verschaffen, terwijl het tevens van nut zal zijn bij het Hooger Onderwijs om onzen a.s. juristen een denkbeeld omtrent het tucht- en gevangeniswe zen en dwangopvoeding te geven. De collefttie, die in het museum zal worden ondergebracht, bestaat voor namelijk uit een overzicht van het werk en school onderwijs, benevens vakonderwijs op de Rijksopvoedings gestichten en tuchtscholen. Voorts komen er foto's betreffende het Rijksopvoedingsgesticht te Am sterdam en modellen van een gewo ne cel, van een werkcel en van de tuchtschool te Velzen, alsmede een doorsneemodel van de strafgevange nis te Haarlem. Verder zijn er foto's van de z^h. Borstelprisen en van de Deensche landkolonie voor gevangenen, bene vens platen van het oude Rasp- en Spinhuis te Amsterdam. Behalve een overzicht van het werk van gevangenen, zullen in het muse um nog aanwezig zijn twee leven 8- groote poppen, voorstellende een vrouwelijke en een mannelijke gevan- gene. Het bestuur van het museum be staat uit de heeren: prof. mr. van Hamel, voorzitter; mr. G. L. de Vries Feijens, secretaris; prof. mr. A. A. H. Stryijckenprof. mr. P. A. Diepenhorst; mr. F. Kranenburg, mr. W. D. Caudri, en mr. L. J. M. Basquin. STATENGEJNERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 17 Febr. De algemeene beschouwingen over de staat8begrooting werden voortgezet. De heer P 01 e t (s. d.) herinnerde er aan dat het vorig ministerie slechts een achijn-wetgeving op sociaal gebied beeft gebracht, terwijl de militaire lasten zqpr zijn verzwaard. Het sociaal program van de tegenwoordige re geering mag zooveel beter zijn, ook thans wordt voortgegaan met de mili taire lasten. Spr. stelde een verken ninglijstje op voor de arbeidersklasse en weet alleen het geld daarvoor te vinden uit bezuiniging der militaire uitgaven. Vooral de minister van marine levert z. i. door zijne plannen gevaar op voor het kabinet. Spr. noemde verschillende ongunstige tee kenen voor het kabinet en hoopte dat de Eerste Kamer niet de verlangens van het volk zal voor bij zien. De heer Reekers (r. k.) besprak de onderwijskwestie. De heer van N i e r 0 p (u. 1.) keurde het opdrijven van de begrooting af en zou liever wenschen dat de minister overlegde een raming van deopbren- sten zijner voorstellen. Spr. achtte maatregelen gewenscht, om de nieuwe uitgaven te dekken, anders zal er gevaar bestaan dat er voor de ouderdomsrente geen geld meer is. Herziening van de successierechten acht Bpr. goed, mits binnen behoorlijke grenzen. De directe heffingen dienen direct versterktspr. vreesde echter dat men ook tbV mcfiredte zal moeten overgaan. De heer H 0 v y (a. r.) bestreed al gemeen kiesrecht en staatspensioen en wijdde uit over de verkiezingen. De heer de Boer (u. 1.) verde digde het Vrije Ruilverkeer. Doordat wij ons steeds van het beschermende stelsel hebben verwijderd, heeft zich een stand van industrieelen gevormd, die heel goed pp eigen beenen kunnen gaan. Dat de «strijd zou gevoerd worden door buitenlandsche fabrikanten ont kende spr. en spr. hoopte dat bij de herziening van het tarief gelet zal worden op maatregelen van een fiscaal en niet van een protectionistisch ka rakter. De vergadering wordt daarna ver daagd tot Woensdag 11 uur. Niet correct. „Het Vaderland" schrijft: Op de meeting van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht Zondag 11. te Amsterdam gehouden is ook opgetre den als spreker de heer Herman Snij ders, Voorzitter van den Vrijz.-Dem. Bond en Hoofdbestuurslid van de Concentratie. Dat optreden heeft ons verwonderd niet omdat de heer Snijders heeft ge tuigd vóór A. K. voor mannen en vrouwen; dat hij daarvan voorstan der is met zijn partijgenooten, is be kend, en dat heeft hij met vele man nen van de L. U. gemeen. Maar wèl omdat hij optrad in eene meeting, die lijnrecht positie nam tegen wat de Regeering in zake kiesrecht wil, te gen hetgeen de drie vrijzinnige par tijen als vrucht van gemeenschappelijk overleg in het Concentratieprogram daaromtrent hebben neergeschreven. Nu verleende deze hoofdman dej* Concentratie steun aan een beweging die het uiterst gewichtig werk, dat 't Kabinet in zake kiesrecht wil verrich ten denigreert, en dat, terwijl hij weet dat er op dit oogenblik niets meer niet alleen te verkrijgen is, maar dat als verkregen wordt, wat de Concen tratie verlangt het zeer veel zal zijn. Nu moest hij het eigenlijk zonder een woord van protest aanhooren hoe de beide partijen, waarmee hij verbon den is, met zeldzaam gemis aan goe den smaak door den voorzitter, dr. Aletta Jacobs, werden gehoond, om- omdat ze niet aan eene demonstratie wen8Chten mee te doen, die tegen de Regeering inging. [en Costumerokken in groote keuze tegen voordeeligeprijzen, r Reparatiën en veranderingen I I aan gedragen Dames- en Kin-1 I derkleedingstukken,kunnen op I lonze ateliers geschieden, uit-| I sluitend tot 15 Maart a.s. tegen I billijke tarieven 25 Rotterdam, Hoogstraat 347. j Geen filiaal in Den Haag. En dat allee dekte hij, uitgenoo- higd om namens zijn partij te spre ken met zijn dubbele qualiteit van voorzitter zijner partij en hoofdbe stuurder der Concentratie. We vertrouwen, dat de heer Snij ders zelf bij nader inzien zal toege ven, dat de vurige voorstander van A. K. voor mannen en vrouwen in dit geval het lid van het Hoofdbe stuur van de Concentratie parten ge speeld heeft. Waarheen zou het toch gaan, als iedere partij, hangende hfot compromis ging getuigen voor be- laalde punten, waarin eigen specia- e wensch verder reikt dan het ge meenschappelijk program. De vraag stellen is ze beantwoor den: zulke wijze van doen zou zijn ,niet correct". Vertraging. Zaterdagmiddag was de dienst op de electrische lijnen Katwijk—Leiden en Noord wijkLeiden geheel in de war. Over een traject van 27 minuten werd zelfs bijna 1 uur gereden. 's Middags ongeveer halfeen had de wind den draad, waarlangs de beugel gaat, over den bengel heen geslagen en bij een paal gekomen werd en draad en beugel stuk gerukt. Van Oegstgeest tot Rijnsburg moest toen over enkel spoor gereden worden, 1 hetgeen moei lijk was, gezien de drukke dienst. Kraan gebroken. Naar wij vernemen heeft er giste renmiddag omstreeks 3 uur met 'n drijvenden bok, in aanbouw op „De werf Gusto" te Schiedam, een ongeluk plaats gehad. Bij 't lichten -van lasten als proef zou het bovengedeelte van den beweegbaren arm van de kraan voorover getuimeld zijn. Inlichtingen, die wij bij de directie vJoegen, konden ons nog niet ver strekt worden. Van andere zijde vernamen wij, dat Or geen persoonlijke ongelukken Dij zouden hebben plaats gehad. (Schied. Ct.) Te Veendam is een arbeider, H. G. genaamd, verdronken. Vermoed wordt, dat de man, die wel eens onder in vloed van sterken verkeerde, te water is geraakt. Hij laat een N^rouw en acht kinderen achter. Gisteren geraakte de bakkersknecht F. O., die zich op weg bevond naar zijn patroon te Abcoude, Bij Baam- brugge, gem. Vinkeveen, met zijn fiets te water. De man verdronk. De verduistering te Zundert. Naar men uit Zundert aan deMsb. meldt, zal de Boerenleenbank door de verduistering van den kassier geen of weinig schade lijden. Wel schijnen verschillende particulieren op andere wijze benadeeld te zijn. Nadat het parket van Breda een onderzoek heeft ingesteld is de kas sier van de boerenleenbank te Zvlndert B. naar de gevangenis te Breda over gebracht. Vast staat reeds, dat een bedrag van f 70,000 verduisterd is van ongeveer 400, meest kleine boertjes, dienstboden enz. Door het uitgeven van valsche boekjes en een hoogere percentage dan de leenbank is de ver dnistering mogelijk geworden. (N. R. Crt.) Stroomtram Den HaagDelft. Van betrouwbare zijde wordt aan de Avp.' medegedeeld, dat onmiddelijk nadat de omlegging van lgn 2 gereed is, in Delft zal worden begonnen met de vernieuwing van de trambaan naar Den Haag. Voor de oude rails worden dan nieuwe gelegd, die direct in ge reedheid worden gebracht voor elec trische tractie. De daarvoor bestemde rails zijn reeds aangekomen in de op slagplaatsen der maatschappij. Het volgend jaar hodf)t men dan geheel gereedste zijn, zoodat in 1915 ook die trambaan (fijn 3,1) electrische tractie zal hebben. Tegelijkertijd zal de remise aan den Rijswijkschen weg aanmer kelijk uitgebreid en verbouwd worden. Maandagavond zijn bg aankomst van den laatsten trein van Utrecht aan het Centraal te Zwolle drie con ducteurs aangehouden, verdacht van diefstal. Loterijwet. De Kantonrechter te Deventer, gis teren uitspraak doende in de zaak van W. R., Sigarenhandelaar, aan wien was ten laste gelegd, dat hij als Agent der N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad heeft gehad 3°/0 Obliga tiën 20e Serie eener premieleening ten laste dier Vennootschap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelenin eene loterij, waarvan de bij de loterij- wet van 1905 vereischte toestemming niet was verleend, ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging. De kazerpebrand te Haarlem. De controle-maatregelen in de ka zerne waren reeds zeer verscherpt na het voorlaatste brandgeval. Thans zijn Haarl. Ct., nog scherper en bijv. de wacht in kazerne ver sterkt tot 24 manschappen, die alzoo acht posten kan uitzetten. Op alle gangen langs de rustkamers zullen nu posten staan. In verband met die versterking van de wacht aan de infanteriekazerne is het aantal posten aan de cavalerie- kazerne met éen verminderd. Het aantal offleiersronden op aller lei uren, dus niet geregeld volgens rooster, is in dit verband ook uitge breid. Naar het blad verneemt, wordt het onderzoek niet alleen in de kazerne en in de stad, doch ook buiten de ge meente voortgezet. Vooral opkoopers van goederen in Leiden en^ Gouda zijn het voorwal van ernstige navorschingen, On— men, gegeven het feit dat steed deponeerkamers als object worden ge kozen voor de brandstichtingen, hoe langer hoe meer gaat overhellen tot de meening, dat hier geen sprake is zg. „rood gevaar", doch veeleer v^n pen grapgevaar." In verband met het te houden onder zoek naar de oorzaak van den brand, arriveerde gisteren te Haarlem de in specteur der Koninklijke Marechaus see, kolonel G. A. van Haeften, uit 's-Gravenhage. Hoe anderen ons zien! De verbannen Javaan dr. Tjipto Mangoenkoesoemo heeft in Schevenin- gen het Onafhankelijkheidsfeeet mede gemaakt en beschrijft dat in de Ban- doengsche Express. Hij is niet be paald van geestdrift gaan blaken voor het volk, dat het zijne over- heerscht. Ziehiei* wat hij schrijft: „Ik keek mijn oogen uit, toen ik daar aankwam. Ik verbeeldde mij 'n oogenblik, dat ik in een menagerie was aangeland. Die brullende hos sende mans- en vrouwspersonen had den in mijn oog niets menschelijks meer. Stel je voor een overdekte passa ge, inderdaad aardig versierd en over dekt met vischnetten, hetgeen voor Scheveningen $en alleraardigst locaal cachet gaf. De wegen waren morsig, want het motregende gestadig door. En onder de overdekte passage loo pen duizenden en nog eens duizenden menschen. Ik maakte een vergelijking tusschen onze volksfeesten en het feest hier. Onder onze volksfeesten versta ik niet die, welke zijn op touw gezet door het gouvernement, maar die, welke als het ware uit den boezem van het volk zelf voort komen. Daar hoorde ik menigmaal gemaskerde kampongmenschen liedjes aanheffen, die ze zelf improviseerden. In sommige dier liedjes zat geest, anderen waren zelfs zeer goed tö noe men. Maar hier! Welk een geestesarmoe de! Welk een totaal gebrek aan na tionale liederen, om van zelf bedach te nog maar niet eens te spreken. Ik zag daar mannen met tulbanden van oranjedoek op, arm aan arm hossen met vrouwen, in wier loshangende haren oranjelinten waren gevlochten» Ik geloof, neen ik weet zeker, dat onze vrouwen zich zouden schamen zich zoo aan te stellen. Was er voor deze bijzondere gul®* genheid (het terugkeeren in de rijder onafhankelijke staten moet immers wel beschouwd worden als een bij uitweg bijzondere gelegenheid) géén enkele man te vinden onder deze bijna zeven millioen Nederlanders, die de bezat een lied te toonzetten dat medeburgers pakken kon, dat soo»* nig was gekomponeerd, zoo fris»® ol van wijs en melodie, dat het als bij too verslag in zich am en daardoor uiting gaf aan 't -V00te en heerlijke gevoel, dat een herwonnen vrijheid moet doen geboren gorden in de borsten vlan heq, die rich een der meest vrijheidsminnende volkeren - noemen van (fe geheele .we reld? Mijn gedachten waren ver weg, bij mijn volk, dat ook dit feest mee heeft moeten vieren. Als het waar is, dat de vrijheid noodzakelijkerwijs ten ge volge beeft, dat menecjhen zich zoo tot het dierlijke verlagen! dan zij mijn TQlk behoed voor de vrijheid. Daarna kwam ik të land in een christelijk geheelonthoudehscafee, waar ik mij een kop koffie bestelde. Op, de wanden spreuken en nogmaals spreu ken: De Heer dit en De Heer Jat. Ik zeg dat niet om iemand te kwet sen in zijn godsdienstige gevoelens, maar omdat ik gekwetst werd in m'n geloof aan een hoogere en reine macht. Want het gedrag der bezoekers in dit christelijk koffiehuis was niet4 in overeenstemming met hetgeen daar op den muur geschreven stond. verwachtte ieder oogenblik de vlammende hand, die ook voor deze heden het „Mene, mene tekel ufarsin" goa ichrijven. Opgeschoten halfdronken! kinkels, met meiden hij zich, wie de dierlij ke lusten uit de oogen spraken, gil den, zou ik bijna zeggen, stormden binnen, pakten een deel van het meu bilair mede en gingen er' hossende weer mee op straat. In een ding heb beb ik den feestvierenden Hollander moeten bewonderen. Hij gooide niets weg van zijn zielenadel en bewaarde die zoo goed, dat men er niets van bemerkte. Uitstekende, geboren diplo maten zou men zoo zeggen. Ik kwam in die drukte tot naden ken. God behoede dat deze menschen hun beschaving in Indië overönten. Dat zou een nationale ramp zijn. Onbewust zullen we wel wat van b«n overnemen. Maar het kwantum moet zoo gering mogelijk zijn. Er moet een stelsel van onderwijs wor den uitgedacht, dat 0*8 behoeden zal tegen de gevolgen van een dusdani- gen ent. GOUDA, 18 Februari 1914. Kantongerecht. In de hedenmorgen gehouden open bare tereohtzitting van het kantonge recht alhier, waren 26 zaken aan- **"gig. - Daar geen der gedaagden tertereebt- fcing was verschenen, weyd in alle en verstek verleend. De openbare zitting was daardoor k eenige.oogenblikken gesloten. Voor eenige jaren besloot de Raad van Gouda aan den heer W. Wol- dering te Veendam concessie te ver- leenen voor den bouw van een fabriek alhier tot zuivering en conserveering i&n aardappel vezels, afkomstig van de fabrieken uit de Veenkoloniën. Toen de fabriek eenigen tijd gewerkt had, bwloot de Raad, op klachten van ver ontreiniging van het water, de ver leende concessie in te trekken. De fabriek moest hu nolens volens wor den stopgezet. Dit gaf aanleiding tot een proces, dat tot zelfs in hoogste instantie is behandeld. Persoonlijk heeft de heer Wol dering zijn belangen be1- pleit in een vergadering van den Raad van State en met succes. Zondag ontving de heer Woldering een beschikking van H. M. de Ko ningin, waarbij hem werd medegedeeld, dat aan het raadsbesluit van Gouda, waarbij de concessie werd ingetrokken, ddor de Kroon de goedkeuring wordt onthouden. In het Koninklijk besluit wordt o.a. overwogen, dat niet is aangetoond, dat dé gezondheid van het vee door het water in de omringende slooten i« benadeeld en dat ook do genomen proeven niet hebben aangetoond dat bot afvalwater der inrichting scha delijk is voor het vee. Bij de Maandag jl. ten overstaan van Notaris N. F. Cambier van Nooten alhier plaats gehad hebbende veiling -«md» jjinaus ^ouau o van de fabriek van melkproducten •Consus" te Schoonhoven met bijge legen woonhuis is eigenares geworden Ut N. V. Rotterdamsche Melkinrich- te Rotterdam voor f 12700.—. werd goedgekeurd, De Raad van Beroep te Dordrecht heeft in zgn zitting op Maandag 16 Februari o.a. uitspraak gedaan in de volgende zaken. Het Bestuur der Rijksverzekerings bank heeft de verzoeken om rente krachtens artikel 369 der Invaliditeits wet van de volgende personen afge wezen, op grond dat zij niet aanne' melijk hebben gemaakt, dat zij gedu rende ten minste 156 weken in de termen-van verzekeringsplicht volgens genoemde wet zouden zijn gevallen en in bet tijdvak van 10 jaren aan 3 December 1913 voorafgaande, noch in het tienjarig tijdvak dat onmiddellijk voorafgaat aan de vervulling van hun 70e levensjaar. Hiertegen kwamen zij in beroep en besliste de Raad als volgt yordering ontzegd. P. Natzijl, te Stplwijk, omdat het mandenmakers vak door klager aan huis uitgeoefend, niets anders is dan aanneming van werk en geen arbeid in loondienst O. Stalenburg, te Bergambacht, om dat hij als touwslager op eigen terrein, soms met een knecht, werk doet voor anderen die hetzelfde vak uitoefenen en hij dus feitelijk de overeenkomst van aanneming van werk had gesloten. Vordering toegewezen. D. van Wijk, te Zevenhuizen, toegekend een rente van f 2 per week, ingaande 3 Dec. 1913, omdat het door klager gedane landbouwwerk als arbeid in loondienst te beschouwen en de Raad op grond van de verklaring en der gehoorde ge tuigen aannemelijk acht, dat dit door klager tusschen zijn 60e en 70e jaar en meer dan 156 weken is verricht. JBoèkoop. Aan den heer P. Th. Verwer, kapelaan alhier is bij Ko ninklijk besluit tot wederopzegging toe vergunning verleend om onderwijs te geven in boekhouden aan het R. K. Potronaat St. Joannes den Dooper alhier, zonder daarvoor eenigp beldo- ning te genieten. Bij de gemeentepolitie in aan gifte gedaan door D. Oosterwijk, dat van zijn woning in de Nieuwstr., Maan dagnacht een spionspiegelis ontvreemd De dader is tot heden onbekend. Naar wij uit goede bron ver nemen doen eenige personen in deze gemeente pogingen dat zioh alhier een homoepathisch geneesheer zal ves tigen. Oouderak. Alhier is overleden de heer G, Breedijk, lid van den ge meenteraad. Krimpen ajd. Lek. Maandag avond hield de vrijzinnig democra tische kies vereeniging „Vooruitgang" haar jaarvergadering. Door den secre taris werd verslag uitgebracht en door den penningmeester rekening en ver antwoording, waaruit bleek, dat er een nadeelig saldo van f 350 was, hetwelk voor het grootste gedeelte door yrijwillige bijdragen wordt gedekt. Hierna had de bestuursverkiezing plaatshet bestuur bestaat thans uit de heeren B. Boogaerdt, voorzitter, A. C. Mijnlieff, secretaris, J. vWliet, penningmeester, K. G. Smit, P. H. v. Wijnen, W. Sprik en J. C. M. v. d. Linde. Schoonhoven, De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van G. A. D., koopman 'alhier, door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot 2 gevangenisstraffen, elk van een week wegens beleediging en smaad van mr. Greup te dezer plaatse. Wegens te Gouda op straat noode- loos schreeuwen P. J. 8. te Gouda f 1.50 subs. 2 d. Wegens te Moordrecht in verboden tijd kleedjes kloppen N. S. huisvrouw P. C. B. te Moordrecht f 0.50 subs. 1 dag. Wegens te Moordrecht op straat luidruchtig zingen, A. V. te Moor- recht f 1.50 subs. 2 d. Idem te Nieuwerkerk a/d. Use! L. K. te Cappelle a/d. IJsel f 2 subs. 2 dagen. Wegens te Bleiswijk venten zonder vergunning J. II. A. L. woonplaats onbekend f 1 subs. 1 d. Wegens lossen in het boord van den Ringvaart van den Prins Alex- anderpolder op verboden plaats A. V. te Nieuwerkerk a.d. IJsel f 1 subs. ld. Wegens in staat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen A. V. te Moordrecht f 5 subs. 3 d. Wegens in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren J* H. K. te Gouda f 5 subs. 2 d. Wegens op den openbaren weg pen trekdier onbeheerd laten staan J. C. v. D. en P. v. V. te Waddinxveen, f 1 subs. 1 dag. Wegens opgeven van een valschen naain J. J. G. woonplaats onbekend f 10 Subs. 10 d. Wegens idem en nachtelijk buren gerucht G. d. V. te Boskoop f 10 f3 subs. 10 d. +'2 d. Wegens in het openbaar voor de eerbaarheid aanstootelijke liederen zin gen f 10 subs. 3 d. Wegens openbare dronkenschap A. II. te Gouda f 1 subs. 1 d.; A. V. te Moordrecht f 2 subs. 2 d.; P. v. d. B. te Gouda en J. v. d. S. te Schoon hoven ieder 1 3 subs. 2 d.; C. v. d. H. te Gouda f 3 subs .3 d. Idem 2 maal gepleegd, A. V. te Waddinxveen 2 maal1 i 3 subs. 2 maal 3 dagen. Kiesvereeniging Burgerplicht. In de gisterenavond gehouden ver- tidering der vrijzinnige Kiesvereeni- png „Burgerplicht" werd door deD penningmeester rekening en verant woording gedaan. De bescheiden werdsn nagezien en aceoord bevonden, waarna den penningmeester onder dankzegging décharge werd verleend. Be aftredende bestuursleden de heeren ïr» M, M. Schim van der Loeff en Bokhoven WzU. werden heilozen. Zitting van 18 Februari 19H- Uit een nog in beweging zijnden trein stappen, A. v. G. te Haastrecht f 1 eubs. 1 dag. Wegens 's nachts tieteen zonder licht, H. N. K. en C. G. de G. te Gouda, E. V. te Hekendorp en G. v. R. te Waddinxveen, ieder f 1 subs. 1 dag. Wegens 'e nachts rijden met een voertuig zonder licht A. O. en W. B. te Waddinxveen t 1 subs. 1 d. Wegens zif,h op een eerste ver maning niet uit een volksoploop ver wijderen A. M. v. d. H. te Htllegere- berg f 2 subs. 2 d. Wegens te Gouda venten zonder vergunning H. W. H. F. enA. G. P. ieder f 1 subs. ld. Wegens te Gouda buiten de wa terbakken wateren N. K. te Heken- dorp en W. V. te Ou8ewd'er. J f 1 sube. 1 d.; j. w. te Gouda 12 subs, ld.; G. D. te Amsterdam 13 SUWegens te Gouda de Kleiwegsbrug berijden, voordat toesitmuning daartoe is verleend, M. K. te Gouda f -J subsi 1 d. P. v. d. G., 39^ jaar, stoker te Schoon hoven, wegens eenvoudige beleediging, tot f 16 boete subs. 10 dagen hechtenis. D. T., 25 jaar, en G. J. H., 26 jaar, losse werklieden te Capelle a/d IJssel, wegens diefstal door twee vereenigde personen, door middel van verbreking, voor den eersten bovendien wegens diefstal, elk tot zes weken gevangenis straf. J. v. d. M., 47 jaar, landbouwer te Zevenhuizen, wegens mishandeling, tot f 30 boete subs. 15 dagen'hech tenis, met toewijziging, aan den miB-' handelde van zijn eisch tot schade vergoeding, tot een bedrag van f 13.25. J. H.- K., wagens wederspannigheid te Gouda, tot twee maagden gevan genisstraf. A. V., 29 jaar, arbeider te Ammer- stol, wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, tot f 10 boete subs. 10 dageD hechtenis. W. v. O., 33 ja4r, lorrensorteerder te Bergambacht, wegens wederspan nigheid te Schoonhoven, tot een maand gevangenisstraf. J, v. E., 27 jaar, scheepmaker te Gonderak, wegens eenvoudige belee diging van een ambtenaar te Stolwij- kersluis, tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. (N. R. Ct.) Opstand in Mexioo. Uit Texas wordt gemeld dat de igeering8troepen een bloedig gevecht Hebben geleverd met de opstandelin- en nabij Sabina in den staat Hidalgo, fan de opstandelingen weiden 13 gedood- en 125 gevangen genomen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Persdeliot. De 42-jarige uitgever 8. v. N. te Schoonhoven had zich te verantwoor den ter zake, als zou hjj üis uitgever aldaar op 10 Dec. 1913 hebben uit gegeven nummer 3505 van het week blad de Schoonhoveusche Courant, gedateerd 10 Dec. 1913, welk nummer in talrijke exemplaren in en buiten Schoonhoven is verspreid, en waarin opzettelijk door een ingezonden stuk, geteekend X, de eer en de goede naam van den heer H. A. Schreuder, wethouder aldaar, worden appgnrandu en wel door de navolgende daarin voorkomende zinsneden; dat de waar heidsliefde van den hr Schreuder erg in twijfel mag worden getrokken, getuigt de bijna voltooide vischbrug, een ding zoo volkomen in disharm'onie met den bestaanden toestand aldaar, dat het voor Schoonhoven weusohelijk is, dat geen jhr. de Stuers pf Molkenboer hier meer komen, daar zfl zich anders zouden ergeren over een dergelijk vandalistae. En niet alleen dat hier een historisch monument zoo is ver knoeid, niet alleen dat het geld van de burgerij op zoo roekelooze wijze wordt verspild, doch zelfs het adres van Sohuttevaer moest door den heer Schreuder als voorzitter van den raad met een leugen worden van de baan gebracht. De dader is noch bekend, nooh door beklaagde op de eerste aanmaning na den rechtsingang bekend gemaakt. Bekl. zeide, de verantwoording van het ingezonden stuk op zioh te nemen. Hjj is de uitgever van de tweemaal in de' week verschijnende Schoonhoven- sohe Courant en eenig firmant. De heer Schreuder zeide, zioh door het stuk beleedigd te gevoelen. Het O. M. eischte wegens het uit geven van een geschrift van strafbaren aard, terwijl de dader nooh bekend is, noch op de eerste aanmaning na den rechtsingang is bekend gemaakt, f30 boete subs. 20 dagen hechtenis. Beklaagde voerde nog, aan, dat van een opzet om te beleedigen, geensprake is geweest, dot hij met den inhoud van het ingezonden stuk accoord gaat en dat naar zijn meening uit meer feiten blijkt, dat de heer S. er een gewoonte van heeft gemaakt, tegen de waar heid in te spreken. Bij vonnis van 7 Dec. van het kantongerecht te Gouda, is de 26- jarige voorwerker A. Jvroeger wo nende te Hoencoop, thans alhier, ver oordeeld tot een geldboete ter zake van strooperij. Omstreeks April had bekl. hout ge- .hakt, waarop hg recht had, zeide hij, Daarom was hg in hooger beroep gegaan. De eerste getuige verklaarde, dat bekl. niet het recht had, het bedoelde hout te kappen. Bevestiging van het vonnis werd V o e t b a L Wij ontleenen aan de Offic. Meded. De Goudsche Voetbalbond houdt op Zondag 22 Febt. a.s. een algemeene vergadering des voormiddags 10 uur in Café 't Schaakbord", alhier. De punten van behandeling zijn: Notulen; interpellatie van Volksw. over het opnieuw vaststellen van den wedstrijd Volksw.—Olympia 2ver kiezing bestuurslidbeantwoording van eenige door den heer Vermeulen tot het bestuur gerichte vragenbe handeling concept-reglementrond vraag. Alle leden van aangesloten vereen, hebben toegang tot deze vergadering. Het programma voor Zondag luidt 2e-kl. T. O. P. II—Boskoop, B. Honselaarde StraisAlphen II, H. de Wilde: Benoemd is tot hoofdconsul voor Gouda de heer A. J. Vermeulen en tot consul de heer P. Bakker (voor het terrein Volksw.). De Éechtbank heeft gisteren ver oordeeld van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta laagste stand 738.6 te Stor- noway. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tot krachtige zuide lijke tot zuidwestelijke wind, .zwaar- bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter. EERSTE KAMER. Vergadering van heden Bij de algemeene beschouwingen wenschte dh heer van' Kof, s.-d, nog dart de Minister zal onderzoeken of de Staatsmonopolies meer geld in de schatkist kunnen brengen. Vervol gens besprak spr. liet karakter der Eerste Kamer, die een anomaliè is en feitelijk niet meer in onze regee- ringsinrichting thuis behoort. De Minister van Binnenland- sche Zaken verdedigde het beroep op den volkswil, dat hij deed. Sprekend over algemeen kiesrecht wijst de Mi nister er op, dat ook bij de R. Ka tholieken een krachtige iiünderheid zich daarvoor heeft verklaard. De vergadering duurt voort. De Prins von Wied. De Prins von Wied is te Londen hedenmorgen te 8.05 aangekomen. De Prins werd van den trein gehaald door vertegenwoordigers van den Ko ning en door den Duitsdhen gezant, Spoorwegongeluk. Twee .treinen van den San-Fran- cisco-spoorweg botsten nabij Spring field in Missouri tegen elkaar. 58 per sonen werden hierbij min of meer zwaar gewond. BRUSSEL, 18 Febr. Tot nu toe heeft zich geen koorts voorgedaan bij den koning. Zijn verpleging zal on geveer vijf weken duren. Ondanks de ziekte van den koning zal het bal ten Hove tegen heden avond aangekondigd doorgaan. Zulks op uitdrukkelijk verlangen van den koning. De veepest in Bulgarije. SOFIA, 18 Febr. Dank zij de over heidsmaatregelen heeft men de veepest door het geheele land tot verschillen de besmettende kringen kunnen loea liseeren. Er wordt nu weer getracht toestemming te verkrijgen tot uit voer voor de streken waar de ziekte geweken ié. Brand te-Rotterdam. In dé tapijtfabriek „Werklust" 'van de firma Stevens te Rotterdam is he denmorgen brand uitgebroken, die zich zeer ernstig liet aanzien. Door de w het echter gelukken het vuur tot de droogkamers te beperken. De schade, die aanzienlek ia, wordt door assurantie gedekt. Voxige Koer». Koer» Tm heden 77%, 77% 83'/, 84 61=/,, 100 87 88'/, 83'/, 79=/, 83»/,, 79'/, 31% 101 74'/, 101 74 57'/, 57'/, VAN D»N Effectenhandel te Amsterdam 18 FEBR 1914. Staatsleenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4* pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-lnste) Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C„ v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediei Instel 1. en Cultuur Ondernemingen Handelaver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-MLj.G.v.A. Mijnbouw Mij en Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cojpar Aand. Petroleum-Oiulern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart Myen. Ned. Am. Stoomvaart- Mg. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, 1'abak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet, Erie* Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand, Premieieeningen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarge. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 47* pCt. 631/ 67,3/t 24',4 64 2383\ 237 15*. 193 15 1847: 6207a 194 204 1207: 37 a 1103/, 517s 677* 667a 238 157s 192 1847a 6237a 206 97* 96% 99 96% 99% 61 60% 94'/, 30% 94% 94% 29% 29% 162- 3'/, 161% 3'/, 99»/,.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2