DE JONG'S Binnenlarid. Gemengde Berichten. HAGELSLAG* CHOCOLADE voor de boterham Stadsnieuws. TTit de Pers. MARKTBERICHTEN. KZ*u.rxst. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam wu - - - Het schijnt dat 4 leden der beman ning zich hebben kunnen redden, er wordt althans gemeld dat vier banner en 8 man van do equipage van de Mexico op de Saltee-eilanden zijn ge land. Gisteren zijn nieuwe pogingen tot redding ondernomen, doch de woeste zee maakte het den reddingsbooten onmogelijk het schip te naderen. De storm nam bovendien in hevigheid toe, waardoor de schipbreukelingen een ontzettenden nacht hebben moeten doormaken. Sinds Vrijdag zijn de schipbreuke lingen zonder voedsel en zonder eenige beschutting tegen het noodweer. Uit alle deelen van Engeland en Ierland komen ook tal van onrust barende berichten over de gevolgen van het vreeselijk stormweer, datoveral vernieling heeft teweeg gebracht. In Zuid-Wales zijn ernstige storin gen in het telegraaf- en het telefoon verkeer; in andere streken heeft het zwaar gesneeuwd of hebben over stroomingen plakts gehad, zelfs is op een plaatB beweging gekomen in een drassigen bodem, waardoor ze aan het schuiven is gegaan. De schade die veroorzaakt is, is nog niet te benaderen. De le-luitenant-kwartiermeester van het 8e regiment huzaren M. F. S. R. Queck en de officier van gez. Ie kl. T. Reddingios te Doesburg zullen even eens naar Albanië gaan. Door het sociaal-democratisch* lid van den gemeenteraad van Middelburg, den heer J. Onderdyk, is bij den Raad het volgende voorstel ingediend: De Raad, van oordeel dat het billyk is bjj de heffing der plaatselijke inkom stenbelasting, dit te doen geschieden volgens een stelsel van stijgend per centage, zooals by art. 243 IV 2e der gemeentewet is toegelaten, verzoekt B. en W. in dien geest een voorstel aan den Raad te doen op den grondslag van het in de vorige vergadering aan genomen voorstel tot kinder-en echt- genoote-aftrek. Gemeentebelasting en Kiesreoht. Een' gelukkige gemeente, ja, één uit honderden, is de gemeente Horst in Iimburg. Daar betaalt men heele- maal geen gemeentebelasting. Nu doet zich in die gemeente in verband met de Kieswet de volgende eigenaardigheid voor. Blijkens een be richt in de N. Venl. Courant wordt nl. aan de ingezetenen van Horst het volgende bekend gemaakt; „Ook dit jaar vestigen wy met het oog op 't doen van vergeefsche moeite om Gemeenteraadskiezer to worden, er de aandacht op, dat zij die niet wegens het betalen van rijksbelasting op de kiezerslijst voorkomen door aan gifte te doen als spaarbank-, groot- boek-, huur-, loon en examonkiezer - niet het kiesrecht deelachtig worden voor het kiezen van Gemeenteraads leden, omdat het betalen van gemeen tebelasting voor deze categoriën als eisch is gesteld eh de gemeente geen belastingen heft". Minister en predikant. „Van onzen Tyd" schryft naar aan leiding van de berichten over het op treden van den oud-minister Talma als predikant „EvenalB Talma, toen hydominéin Arnhem was, geregeld voor Patrimo nium en geheelonthouding uit spreken ging, kon hy tijdens zijn ministerschap niet nalaten van tyd tot tyd te pree* ken, omdat hy dan weer heerlijk ab soluut mocht zijn, verklaarde hij. Dan preekte hij b.v. voor de arme kinderen van een vacantiekoionie in Zandvoort of nog liever zonder erg in een ver laten dorp als Hoendorloo op de Ve- luwe. Na zyn ministerieele loopbaan trad hij meermalen in 't Ilaagsche Diakonessenhuis op, waar een keer achter de zusters zes boeren als ver tegenwoordigers van een gemeente of z.g. „hoorders" zaten te luisteren en hem terstond na de preek een beroep in Ben nebroek aanboden. Het trok Talma aan, die zeker als Napoleon op Elba van den kleinsten werkkring wat maken zou, maar hij kon niets beloven, onzeker als hy van zijn toe komst was. Daarom ried hij liever in zyn plaats een ander aan en wel ds. Pierson in Groningen, die graag zyn beroemden vader, en eerstdaags af tredenden directeur van de sociale werken te zetten, een ouden dag bij zich buiten wil bezorgen. Een kiesch geval van invaliditeits- zorgl" Zaterdagmorgen waren, zoo meldt de N.R.Ct., even voor het binnenko men van den trein, die om 8.27 uit de richting Utrecht aankomt, een groot aantal officieren van de wa pent* in garnizoen te Arnhem op het station aldaar bijeengekomen om den naar Albanië vertrekkenden Neder- landsche officieren een laatste vaar wel toe te roepen bij het verlaten van den vaderlandschen bodem. Op het perron was eveneens opgesteld de muziek van het 8e regiment. On der het spelen van de muziek stoom de de trein het statiou binnen en de officieren stegen uit den trein. Na een hartelijke begroeting dooi de aanwezige collega's sprak de gar nizoenscommandant, luitenant-kolonel D. M. E. do Kidder, de vertrekken den toe. Hij verklaarde najnens alle Officieren in Arnhem in garnizoen, dat het hun een behoefte was den of ficieren, die tijdelijk in Albaneeschen dienst zijn overgegaan, op het laat ste Nederlandsche station nog een af scheidsgroet te brengen. De officieren zijn trotsch op hen, die zijn uitver koren uit het zeer groot aantal offi cieren, dat zich beschikbaar gesteld had om de gendarmerie te hervormen. Ken eervolle taak is het om de voet stappen te gaan drukken van de drie officieren, (fie het werk in Albanië reeds hebben voorbereid. Ook gij, aldus spreker, zult den naam van het Nederlandsche leger op even schitterende wijze hebben hoog te houden. Gij kult ongetwijfeld met zeer veel moeilijkheden te kampen hebben. Veel ontbering en tegenspoed wachten u, daardoor zult gij alle ener gie en zelfvertrouwen noodig hebben, om een gevoel van heimwee, van ver langen naar het vaderland en naar hen, die gij daar hebt achtergelaten. Bedenkt daarbij echter, dat men in het vaderland u in gedachten volgt, en dat men verwacht, dat gij de moei lijke taak zult vervullen tot tevre denheid van hem, in wiens dienst gij staat, tot voldoening van uzelf en tot eer van Nederland en hot Nederland sche leger. Ten slotte verzocht overste de Rid der den vertrekkenden, oen groet over te brengen aan de drie Nederlandsche officieren, die reeds in Albanië werk zaam zijn. De overste reikte daarna allen de hand en riep: „Leve de nieuwe Al- banoesche oud-Nederlandsche officia ren", waarmee alle aanwezigen in stemden. Terwijl de muziek het oude Wil helmus inzette en de officieren den, vertrekkenden het militaire saluut brachten, zette de trein zich in be weging onder het hoera-geroep van de aanwezigen. Bij Kon. besluit van 20 dezer is ingesteld een Nederlandsch comité voor de Internationale Conferentie over Opvoeding, die van 7—-12 Sep tember 1914 te 's-Gravenhage zal worden gehoudenen zijn benoemd tot lid en voorzitter van dat comité: "mr. Th. Heemskerk, lid van den Raad van State en oud-minister van binnen- landsche zaken tot leden mr. P. J. M. Aalber8e, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldr. J. Gampert, oud-inspecteur van hpt middelbaar onderwijs mr. H. L. Drucker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneralH. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwys; mr. Th. Ruys I.*Pzn., inspecteur van het lager onderwys dr. B. Simons, hoogleeraar te Gro ningen F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerke, voorzitter van het Nederlandsoh Olympisch Comité; dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteer der gym nasia dr. J. Th. de Visser, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot secretarismr. A. J. L. van Beeok Calkoen, hoofdcommies aan het departement van binnenland- sche zaken. Moordaanslag te Watergraafsmeer. Omtrent dit drama verneemt de Tel. nog het volgende: Mej. S. de H., die met den 20-jarigen W. S. een fietstochtje in den omtrek had gemaakt, begon plotseling den draak met den jonkman te steken en zeide o. a. dat ze een einde aan hun verkoering wilde maken. S. wond zich hierover zoo op, dat hy een revolver trok en vyf schoten op de vrouw loste. De terreinknecht P. Dorresteyn, die op het veld eener voetbalvereeniging aan de Kruislaan gras maaide, toen 't drama zioh afspeelde, meldde zich gisterenavond bij de Watergraafmeer- sche politie aan en deelde nog mede, dat juffrouw de H., na getroffen te zijn, van haar fiets Jprong, een oogen- blik wankelde en vervolgens in het gras naast de sloot ineenzakte. Met veel krachtsinspanning besteeg ze hierna weer haar rijwiel en reed in de richting van den Middenweg. Ook een stucaaoor en zijn zoon, aie eén oogenblik te voren gepasseerd waren, wisten te vertellen, dat het tweetal voordat de schoten gelost werden hoogloopende ruzie had. Voor den Nieuweweg viel de vrouw, ten gevolge van het bloedverlies op nieuw van haar fiets. Toen een agent toeschoot om haar op te helpen, be dekte ze den linkerbovenarm met haar arm om het bloed te bedekken en riep uit: "Willy heeft het niet gedaan ik heb op me zelf geschoten! De jonkman richtte hierna het wa pen, waarop zich nog één patroon be vond, op zichzelf en haalde de haan over. Het schot trof hem in den buik. De vrouw werd met een vrachtwa gen, die in de buurt was, naar haar woning aan den Hoogeweg vervoerd en aldaar verbonden. Het bleek, dat zij een tweetal kogelwonden in den linkerbovenarm en één in^jef onder rug had gekregen. Bij het qJRcleeden viel de kogel uit haar onderkleeding. De wonden bloedden zwaar en men oordeelde het raadzaam haar naar het Burgerziekenhuis te transporteeren, waar zij thans nog vertoeft. Haar toestand is gunstig. Willy S. werd, nadat zijn revolver in beslag was genomen, naar het po- litieposthuis gebracht. Per rytuig werd hijjuar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar bleek, dat het schot slechts een schram had veroorzaakt. Na verbonden te zijn, is hij weer naar zijn cel in 't politiebureau terugge bracht. Een nieuwe professor. De Rotterdamsche brievenbesteller die eenige jaren geleden examen M. O. Staatsinrichtingen vorigen herfstM.O. Staathuishoudkunde deed wordt nu door de Daily Mail, die melding maakt van het feit, betiteld als „professor" Van Boven, van de Universiteit te Amsterdam. Ook een methode. De commandeerende officier van een onzer korpsen heeft, naar De Tel. meldt, bepaald, dat de broekzakken der manschappen, die gewoon zyn de handen in de broekzakken te bergen, ten minste voor zes woken zullen wor den dichtgenaaid! De wissellooper Z., van de firma Schill en Capadose te 's Gravenhage, is Zaterdagmorgen in de Parkstraat by het oversteken der straat in aan raking gekomen met een auto, die niet tydig meer kon stoppen. Hij werd tegen do» grond gesmakt en raakte bewufltplops. Met eenige wonden aan het hoofd werd hij een winkel binnen gedragen, waar de geneesheer, die in den auto zat, en een liefdezuster, die toevallig aanwezig was, hem hulp ver leenden. Per auto van den Hulpdienst werd hij vervolgens naar den Centrale Post vervoerd. De N. Venl. Ct. meldt uit Ottersum, dat de opgravingen van het verzonken klooster by den z.g. Geestenberg in het Rijk8Woud weer hervat worden. Men verwacht dit jaar de sporen van de begraafplaats te ontdekken. Het zal echter nog heel wat tijd duren, voor hét klooster geheel zal vrijgelegd zyn. Op telegrafisch verzoek van de marechaussée te Heereveen is door de politie te Rotterdam in een logement hedennacht aangehouden de boeren arbeider A. B. uit Lemsterland, gem. Echten, verdacht van misdrijf tegen de zeden. Hy stond op het punt met de Ryn- dam der HollandAmerika lijn naar Amerika te vluchten. Zyn koffers waren reeds aan boord. Hedenmiddag is hij gevankelyk naar Heerenveen overgebracht. Radiotelegrafie. Men meldt uït Amsterdam: Zooala wij voor eenigen tyd geleden mededeelden, werd tegen de Elka Cloch Cy., directie E. Kiek Jr., proces-ver baal opgemaakt wegens het hebben van een toestel tot het opvangen van ïadiotelegrafische seinen op het dak van het peroeel, waarin genoemde firma haar kantoor hoeft. Thans vernemen wij, dat de Regee- ring aan de Elka Cloch Cy. vergun ning heeft verleend voor den aanleg en het gebruiken van een installatie, enkel geschikt tot het ontvangen van radiotefegrafische seinen. Van hooger- hand is aan de politie verzocht het proces-verbaal in te trekken. Op de nieuwe R.-K. kerk te Bak huizen (Fr.) was de driekleur uitge stoken. Door den storm waaiden de blauwe en witte banen er af en wap perde alleen het rood. Natuurlijk werd deze vlag spoedig weggehaald. (Hbld.) Professorale verstrooidheid. Historisch, werkelijk historisch en geen uitvindsel uit een vrij oogenblik van 'n journalist zoo schrijft hot Hbld. is 't volgende verhaaltje van een bekend Fransch theoloog, wiens naam we niet noemen. Professor M. wa3 een vraag-baak voor velen en dus, kreeg veel bezoek. Daar hij echter veel in 'n bibliotheek werkte in de stad, vond menigeen professor niet thuis. Dus besloot hij 'n spreekuur vaat te stellen. Professor nam een groot vel karton en in 'n ledig oogenblik kladde hij er eigenhandig met groote drukletters op, dat hij steeds van twee tot vier te spreken was. Kinderlijk vergenoegd liet hy 't kunstwerk aan z'n vrouw zien en plaatste het in een hoek van 't raam tegen 't glas. Gerust stapte professor den vol genden morgen naar de bibliotheek, nadat zijn vrouw hem nog eens op 't hart gedrukt had niet te laat te komen voor 't eten. Want dergelijke aardsche beslommeringen vergat professor wel eens. Dien dag was professor minder van de aarde weg dan andere dagen en op z'n horloge kijkend zag hij dat 't bij half-een was, dus tijd om naar huis te gaan. Maar professor's gedachten waren blijkbaar niet uitgewerkt en al wan delende vatte hij den draad van z'n arbeid weer op en vergat alles wat tot deze wereld behoorde. Tot hij bij z'n huis komt en op het raam leest, dat Mons M. van 24 te spreken is. Professor haalt z'n horloge uit z'n zak en zegt: „Hm kwart voor een. Dan ben ik nog te vroeg." En keert weer rustig naar z'n werk in de bibliotheek terug. Zaterdagmiddag halfvijf is het af varende zeilschip Johanna, schipper H. v. Lier, met een lading steenko- lenbrikets bestemd naar Kralingsche- veer voor de steenfabriek aldaar, in den Rijn voor Lobith in aanvaring gekomen met de, eveneens afvarende, sleepboot Maartje Jacoba, waarbij eerst genoemd zeilschip onmiddellijk is ge zonken. Een gedeelte van den mast met zeilen Bteekt nog boven het water uit. De opvarenden zijn allen gered schip en lading zijn verzekerd. (N. R. Ct.) Te Wessem (L.) is dezer dagen eene bejaarde vrouw overleden, die steeds op zeer bescheiden voet leefde. Na de begrafenis vond men in een kast in de huiskamer een spaarpotje met ruim 27,000 gulden aan baar geld. Het schijnt dat deze schat daar reeds vele jaren bewaard werd, althans er zijn geldstukken onder, welke reeds buiten koers zyn. (N. R. Ct.) Op heeterdaad. De „Zwoleche Ct." geeft het vol gende verhaal van een winkeldieveg ge, die op heeterdaad betrapt werd bij het stelen van een gouden ring. Zaterdag kwam bij dein heer H. Smid, Diezerstraat te Zwolle, een da- nietje, die gouden ringen te zien en te passen vroeg, zegelringen voor da mes. De heer S. zette haar een étui voor met de gevraagde artikelen. „Is 't voor uzelf?" „Neen, voor mevrouw P. (een zeer goed klinkende Zwolsche naam), ik weet de maat zoo wel." „Zoo, past u dan zoo eens." Het dametje paste eenige ringen en zocht iets dat haar geschikt voor kwam. „U kunt er misschien wel een paar op zicht zenden?" De heer S. begon lont te ruiken, had al argwaan opgevat, te meer daar hij laatst door de politie gewaarschuwd was tégen een juffrouw, die bij juwe liers aldaar ringen op zicht vroeg voor een ander en er daarbij eenige ontvreemd had. Even werd de dame alleen gelaten met de ringen, die geteld waren. Een waarschuwing, haar in 't oog te houden en het opbellen van de po litie was, zóó gebeurd. Toen de heer S. terugkwam, zag hij dadelijk, dat er één ring weg was. „O, hebt u er al één uit gehouden zie ik?" „Hoe bedoelt u, mijnheer?" was de wedervraag met een heel onschuldig gezicht. „Nou, houdt u maar niet zoo u hebt een van de ringen gestolen!" Hevige verontwaardiging bij de be zoekster. De heer 8. liet zich niet van zijn stuk brengen. Hij voelde zich zekei van zijn zaak. „Ik zal mevrouw P. eens even te lefoneereo." „Maar het is niet voor mevrouw P. in de Veerallée. „Voor welke mevrouw P. dan?" „Die is hier pas komen wonen." „Waar woont die dan?" De zekerheid waarmee het dametje optrad, werd minder. „Dat weet ik niet." „Geef dadelijk dien ring terug, an ders roep ik onmiddellijk de politie." Tooverwoord, de verontwaardiging was over. „Nou, maak maar niet zoo'o druk te," klonk het lakoniek. Uiteentasch- je kwam de verdwenen ring tevoor schijn. De inspecteur van politie en een agent verschenen echter teeelii- kertijd. 1 De inspecteur nam haai onderhan den, ondervroeg haar betreffende dief stallen bij G. J. Heukels in de Lut- tekestraat en bij P. van Gelderen in de Diezerstraat beiden hadden een gouden ring vermist. Eén ervan had z© aan den vinger, den anderen bleek ze verkocht té hebben voor ...een daalder. Een gevaarlijk dametje, dat nu ver der echter wel onschadelijk zal zijn, dank zij het flinke optreden van den heer Smid, die de waarschuwing, die hem verstrekt was, ter harte had ge nomen. Voor de politie een goede vangst. De brand in de Kazerne te Haar lem. - Voor den wachtmeester der marechaussee, die thans in de kazer ne verblijf houdt, is een afzonderlijke kamer ingericht. Te zijner beschik king zijn gesteld, eenige manschappen die hem hebben geassisteerd bij een inspectie over de verbrande goederen welke uit de rustkamers zoomaar op de binnenplaats waren geworpen. Hij heeft ook inspectie gehouden over een goederenmagazijn naast de in brand geraakte rustkamer gelegen. De wacht meester houdt eiken dag voeling met den commissaris van politie en komt ook op het parket van den officier van justitie. De ronden beginnen thans reeds 's avonds om 7 uur door de wachtcom mandanten. Verder houden ronden de sergeanten-majoor, de adjudant-on derofficier van de week, de luitenants van de week, de kapitein van de week, en bovendien staan er niet min der dan 9 posten uit, in en om de kazerne, dag en nacht. De officier van justitie te Haarlem looft, naar de N. R. Ot. meMi, f500 uit voor dengeen, die aanwijzingen doet, waarvan het gevolg zal zijn, de aanhouding en veroordeeling van hem of hen, die in den nacht van 14 op 15 dezer brand heeft of hebben ge sticht in de infanteriekazerne. Voetbal. De Goudsche Voetbalbond hield gis terenmorgen in het café „Het Schaak bord" een algemeene vergadering. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De afgevaardigde van Volksweer baarheid hield daarna een interpellatie naar aanleiding van het opnieuw vaststellen van den wedstrijd Olympia 2-—Volksw. Bij de discussie bleek dat deze wedstrijd vastgesteld was in het officieel orgaan, doch dat daarna bleek dat het Olympia-terrein dien dag niet beschikbaar was. De vereen. Volksw. had den compet.-leider hiervan in ken nis gesteld, waarvan deze nota ge nomen had en den wedstryd op 't Volksw.-terrein plaats deed vinden evenwel verzuimend Olympia hiervan in kennis te stellen. Olympia, begrij pend dat die wedstrijd niet op het Sportterrein kon plaats vinden, liet de zaak ongemoeid en wachtte op be richt van den comp.-leider, dat even wel niet kwam, zoodat Olympia niet naar het Volksw.-terrein ging. De wedstrijd werd door den comp.-leider verloren verklaard met 5—0 en de reglementaire boete toegepast. Het bondsbestuur evenwel was een andere meening toegedaan en verklaarde de 50 nederlaag ongedaan, daar het een verzuim van een bondsbestuurder gold en handhaafde de boete wegens 't ver zuim van Olympia om te melden <W haar terrein niet beschikbaar win. Volksw. stelde nu op deze verg. voor dat de G.V.B. een schadevergoeding van f 5. zou betalen aan Volksw. voor gemaakte onkosten. Na een opmerking dat dan alle vereen, zouden moeten betalen voor een fout van een bonds bestuurder, merkte T.O.P. op dat het hier een kwestie gold tusschen Volks- en Olympia, waarom deze wenschte dat de laatste de schade zou vergoe den. Na een lange discussie was de voorsteller evenwel zoo verstandig zyn motie by het bestuur schriftelyk in te (om de G.V.B. de onkosten te laten yargoeden) waarna deze onverkwikke- Kjke kwestie was afgehandeld. Tot bestuurslid werd in de vac.-Cre- Bier gekozen de heer W. dej Ruyter juet 15 stemmen, terwijl 5 st. werden nitgebracht op den heer W. Sanders. De heer Vermeulen (Volksw.) had liet bestuur eenige vragen gesteld ter opheldering. In het voetbaljaarboekje nn den N.V.B. wenschte hy de aan gesloten vereen, te zien opgenomen met de secretariaten. Het bestuur deelde mede dat meerdere plaatsruimte een uitgaaf vorderde van f 10., waartoe ket bestuur zich niet gerechtigd ge- teolde. Op de vraag wanneer de lezing over de Techniek van het voetbalspel, reeds 2 jaar geleden, aangekondigd zou plaats hebben, antwoordde het bestuur, dat de heer Buskop door huiselyke om- itandigheden steeds verhinderd was, doch de lezing beslist zal plaats heb ben. Betreffende de vraag naar de resultaten van de school voetbalcom- missie, luidde het antwoord, dat het rapport van die commissie wel reeds verschenen was en dat men veel mede werking ondervond, doch dat het be- staar nog geen tyd had kannen vin don het te bestudeeren voor de jaar vergadering zou echter de definitieve beslissing volgen. Ten slotte werd de vraag gericht om ieheidsrechter8cur8ussen op te richten, die echter niet doelmatig gevonden werden, daar men de beate cursus op het veld heeft. Wel gevoelde men veel voor het denkbeeld om scheids rechters G.V.B. te laten optreden als grensrechters bij wedstrijden van den N.V.B. en daartoe stappen te doen. De rondvraag bracht enkele punten van ondergeschikt belang, o.a. betref fende gevallen van verzuim van con suls, enz., waarna een gedeelte van het concept-reglement werd behan deld. By na één uur werd daarna de ver gadering gesloten, die door talryke leden werd bijgewoond. Voor alle wedstrijden in en om Gouda werden gisteren de terreinen afgekeurdeveneens voor de demi- finale voor den Zilveren Eiketak. Uitslagen van gespeelde wedstrijden zijn verder: Haarlem—UW 1-2. VOC-HVV 1—3. HBS-HFC 2-2. VolhardingKampong 4—1. HerculesEdo 50. Korfbal. Amicitia uit Boskoop behaalde gis teren een mooie 12—2-overwinning op A.L.O. 2 te 's Gravenhage. GOUDA, 23 Februari 1914. De staking by de firma Cats. In den stand der staking op de drukkerij van den heer M. A. Cats is geen verandering gekomen. De aanzegging tot ontslag wanneer heden het werk niet zou zijn hervat, heeft geen der gezellen kunnen bewe gen aan den arbeid te gaan. De „Witte Bioscoop" geeft deze week 2 hoofdnummers. Het eene is een alleraardigst scène van een kleine snuiter, die met succes voor detective speelt, getiteld „Willy op zoek naar zijn geld"; het andere is een drama in 3 acten „Het geheim van de Gravin Dit laatste is een zeer mooi stuk, dat de toeschouwers van begin tot einde boeit. De explicatie was vooral hij dit nummer uitstekend, doch eveneens bij het laatste, komische„Een inbreker op verzoek". Het programma bevat verder nog een uitgebreid Internationaal Journaal, dat nieuws uit alle werelddeelen in beeld brengt. Een goede pianobegeleiding gaat bij het geheel. Alliance Frantjaise. De heer Jean Blaize, te Versailles, ul naar ons wordt gemeld, a.s. Woens dagavond, in de Rénnie alhier, een ▼oordracht houden over „La vie et les fables de la Fontaine". De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" rtoont deze week als hoofdnummer n film uit de Asta-Nielsenserie^Het uchtschip S. I". In dit stuk ver- tolt de kiuo-ster Asta Nielsen de hoofd rol. Wat dit beteekent, weten de ge kegelde bezoekers van de bioscoop voorstellingen wel. Asta Nielsen is ▼oor hen, wat een gevierde tooneel- «peelster voor de schouwburgbezoekers i*- Hot is dan ook geen wonder dat met films uit deze serie de bioscoop "teeds geheel bezet is. Ook dit num mer is heel mooi en wel een bezoek *aard, waartoe de uitstekende expli catie, die het mimisch tooneelspel be geleid, medewerkt. Ter aanvulling van het programma verder een wetenschappelyk, interes sante opname „Van kuit tot Zalm", benevens eenige kleinere komische en een dramatisch nummer. De pianobegeleiding was als steeds weer goed verzorgd. Boskoop. Zondagmiddag reed de brievenbesteller M. H. van der Walle alhier met zijn fiets langs de Gouwe. Doordat hij zijn jas wilde diohfcknoo- pen raakte hy zyn stunr kwijt met het ongelukkig gevolg dat hij met zijn fiets in de Gouwe terecht kwam. Door in do nabijheid zijnde personen werd hij gelukkig spoedig uit het natte element verlost. •ml De heer A. Frank, onderwijzer aan de Wilhelminaschool alhier staat als no. 1 op de voordracht voor onder wijzer aan school no. 9 te Dordrecht. Woddinocveen. In de Vrijdag j.l. gehouden Vergadering van den Ge meenteraad waren alle leden tegen woordig. Voorzitter de Burgemeester. Goedgekeurd wordt het verslag der vergadering van 30 Januari j.l. Mede- deeling geschiedt van de diverse inge komen stukken, w. o. m. een dank betuiging van den heer B. van Gent voor de gratificatie aan hem verleend als waarnemend hoofd van School B, gedurende het tijdvak 1 September-- 31 December j.l. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Voorts is ingekomen een bezwaar schrift van den heer A. J. J. Vos te Gouda, inzake zyn aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Dit schrijven wordt in handen der Financiëele Com missie gesteld om advies. Eveneens wordt in handen dier Com. festeld een bezwaarschrift van F. van lek, inzake schoolgeld. Voorts is nog ingekomen een schrij ven van de familie Herman te Gouda, waarbij zij| aanbiedt aan de Gemeente een geschilderd portret van wijlen den heer A. van Oosten, in leven Burge meester der voormalige Gemeente Noord- en Zuid-Waddinxveen. Onder dankbetuiging wordt het schilderij door den Raad aanvaard. In behandeling komt een verzoek van het Dag. Bestuur te Woerden, om instemming te betuigen met het aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland ingediend voorstel van de H.H. Gevers Deijnoot c.s. om te bevorderen dat een onderzoek worde ingesteld naar de mogelijkheid tot stichting eener elec- trische centrale ter voorziening van een groot gedeelte van de provincie van electrischen stroom. Door het Dagelyksch Bestuur was voorgesteld adhaesie te betuigen. Omtrent dit onderwerp wordt het woord gevoerd door de leden v. d. Akerboom, Alblas, Bremmer en Visser. Besloten wordt zich van instemmingsbetuiging te ont houden. Voorts is aan de orde een voorstel van Burgemeester en Wethouders om art. 1 der Verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag in deze Gemeente zoodanig te wijzigen, dat te beginnen met 1 Januari de Hoofdelijke Omslag zal geheven worden tot een maximum van f 15000,en een sup pletie-aanslag om hen, die na het op maken van het primitief kohier nog in de termen vallen, te kunnen aanslaan. De heer v. d. Weerdt verzoekt na mens de Financiëele Commissie te mogen vernemen de reden, waarom dezen aapslag moet verhoogd worden. Waarom niet tot een bedrag gelegen tusschen f 11000 en f 15000. Een ver hooging van f 2000 b.v. De Voor zitter antwoordt dat het hier slechts het maximum geldt, zoodat ook be dragen daar beneden kunnen worden genomen. Het woord wordt nog ge voerd door de heeren Van Bergen, Bremmer en Visser. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorts wordt vastgelegd, na goed keurend advies der Financiëele Com missie, het Kohier van Schoolgelden over de maand Januari j.l. tot een bedrag van f 146,65. Daarna geschiedt wijziging in de begrooting van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1913. Vervolgens komt aan de orde een credietaanvrage voor de uitbreiding der leermiddelen aan School B. Bij het nazien der leermiddelen en de verge lijking van een en ander met het des tijds door den heer H. P. Kruidering by zijn komst opgemaakt leerplan, is aan het tegenwoordig hoofd der School aan de Brog gebleken, dat de voorraad leermiddelen in de verste verte niet voldoende is om het onderwys te geven in overeenstemming met het leerplan. Door den heer Huibregste is aan B. en W. overgelegd een staat, ver meldende de leermiddelen, die volgens het leerplan aanwezig moeten zyn, de aanwezige leermiddelen, hetgeen ont breekt en een opgave van hetgeen ten zeerste noodzakelyk is voor het geven van goed onderwijs. Het verschil tus schen de kolommen van ontbrekende leermiddelen en van dien der leermid delen die niet gemist kunnen worden, is zeer groot, bedraagt de laatstgemelde kolom een bedrag van f 326.57 totaal. Deze mededeeling heeft Burgemeester en Wethouders zeer verrast, te meer waar zij in de overtuiging waren, dat, waar door de Gemeenteraad herhaalde lijk op verzoek van het vorig Hoofd der School groote sommen beschikbaar zijn gesteld voor de afschaffing van diverse schoolbehoeften, zij meenden de leermiddelen, zooal niet compleet, dan toch in zoodanigen staat te zullen aantreffen, dat een ander geen beletsel zou zyn voor het welslagen van het onderwijs aan die School. B. en W. zien zich genoodzaakt aan den Raad een voorstel te doen tot het beschikbaar 'stellen van het groote bedrag bovengenoemd in de hoop dat zulks zich niet weer zal her halen en het tegenwoordig Hoofd der School door een zuinig beheer in de gelegenheid zijn zal, met een deel van het jaarlijks voor gewone schoolbe- hoefte beschikbaar te stellen bedrag, langzamerhand de overige leermid delentin) het leerplan aangegeven, aan te schaffen. De heer v. d. Weerdt verklaart na mens de Financieele Commissie dat deze zich niet bevoegd acht om over deze zaak te oordeelen. De voorzitter doet nog van een en ander mededeeling. Ook voeren nog verschillende leden het woord. Daarna verleent de Raad het crediet. Nog wordt crediet verleend tot het aan schaffen van zes schoolbanken voor School D. Aangehouden wordt een voorstel tot het aangaan van een geld- leening t./b. van de Gasfabriek (ge wone werken)i Hierna gaat de verga dering over in comité-generaal. BodegravenDe liberale kiesver- eeniging heeft candidaat gesteld voor den gemeenteraadden heer J. Beyen (vac. O. Veelenturf.) N. R. Crt. Beperking van de Kamerdebatten. Dr. D. boa schrijft in de „Vrijz.- Democraat over do middelen tot bor stel van de werkwijzwHn deuPwpede Kamer, zoowel wat betreft dé behan- ling van de begroottng als .van au dero wetsontwerpen. Het volgende is er aan ontleend: V oorai zal de bekorting moeten ge zocht worden in andere behandeling van de begrooting. Het denk beeld om het adres van antwoord op de troonrede opnieuw in te voeren, schijnt mij zeer aanbeve lenswaardig, indien de discussie daar over iu do plaats komt van de alge meene beschouwingen over de staats- b^rooting en deze dus achterwege blijven. Men zal dus dadelijk mot de afzonderlijke hooldstukken beginnen, ook in het afdeel ingsonderzoek. De millioehennota zou kunnen worden be handeld bij het hoofdstuk der finan ciën en wellicht daar, bij de bespre king van het beleid van den minister van financien veel meer tot haar recht komen. Bij het adres van ant woord zou dan, wat aanbeveling ver dient, uitsluitend de algemeene poli tiek ter sprake komen, het afdeelings- onderzoek, voor zoover dit de alge meene politiek betreft, zou, als vol slagen nutteloos, achterwege kunneu blijven. Uiteraard zoiifen wel alge meene beschouwingen over de afzon derlijke onderdeelen der begrooting steeds gehouden worden. In de tweede plaats schijnt' verder de behandeling in de afdeelingen van karakter te kunnen veranderen. De verslagen van dezp, afdeeUngsvcrga- deringen zouden door de reporters kunnen worden opgfcéteïd 'ónder ver melding van de namen der sprekers, waarbij aan dezen ter correctie vóór de publicatie het op hun uitlatingen betrekkelijk deel van het verslag, zooals dat in vele vereeoigingen het geval is, wordt toegezonden. Aan het gecombineerde verslag van de afdee lingen zou de commissie van rappor teurs zelfstandige beschouwingen en voorstellen kunnen verbinden. Het is te verwachten, dat het af- deelingsonderzoek door dit voorschrift langer zal duren en in beteekenis winnen. De openbare behandeling zou evenwel worden bekort en zich moe ten beperken tot die punten, waar over verschil zou blijven bestaan. Het is to verwachten, dat dan de prikkel welke thans bestaat, om de voorloo- pige verslagen alleen als aanloopen te gebruiken voor een redevoering bij de openbare behandeling der be grooting, zal worden verzwakt. Het gevolg van deze behandeling is, dat het gemoedelijk karakter van het afdeelingsonderzoek schade lijdt; dat is te betreuren, maar het is bij de tegenwoordige splitsing in partijen, die de begrootingen gewoonlijk van te voren in haar eigen vergaderingen ook reeds bespreken, toch reeds het geval. Ook de afdeelingsvergaderingen staan reeds sterk onder den invloed der partijsplitsing en de daardoor ver strekte scherpe verschillen. Voorts schijnt het mij van groot belang voor verschillende belangryke steeds terugkomende onderwerpen, zooals de lotsverbetering van ambte naren en andere personen, op wier positie de rijksregeering invloed kan uitoefenen, een afzonderlijke vast com missie uit» de Kamer in te stellen. Bij goede regeling van hare werkzaam heden kan daardoor de openbare dis cussie van heel veel redevoeringen worden ontlast en tegelijkertijd wor den bewerkt, dat met meer kennis van zaken deze onderwerpen worden be handeld en meer wordt gelet op het onderling verband van de verschillende voorwaarden en de gevolgen, welke verandering in enkeier positie op an deren kan hebben. Zoo zijn er waarschijnlijk meer on derwerpen te noemen waarvoor vaste parlementscommissies kunnen worden in het leven geroepen. Het Britsche Lagerhuis, dat zoo grooten rechtstreek- schen invloed uitoefent op onder scheiden gebied maakt ook van der gelijke commissies een nuttig gebruik, zooals dat ook ten onzent met de commissie voor de verzoekschriften geschiedtdit stelsel is voor uitbrei ding vatbaar. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 41, 2e 37 en 3e 31 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, Lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 24Vj, 2e 231/7, 3e 21 cent per half kilo. Schapen weinig aangevoerd. Handel in vet vee, vette kalveren en schapen prijshoudend. Varkens vlug, onkele nokken 1 cent boven noteering. Honderdste voorstelling van Mijlpalen. Voor eene uitverkochte zaaJ gaven Royaards en de zijnen Zaterdag te Amsterdam de honderdste voorstelling van dit goed gespeelde, met zorg aangekleedo stuk. De rol, vroeger door mejuffrouw Holtrop gespeeld, die van Muriel Pym, was nu in handen van mevrouw Sophie Carelsen, die een zeer aannemelijke uitbeelding er van gaf. Na het eerste bedrijf kreeg mevr. Sablairolles reeds bloemen. Zn is voor bestemd reeds voor het tweede bedrijf te sterven. Na de tweede acte werden van uit de bovenloges avant-scène den spelenden bloemen toegeworpen. Aan het slot na het derde bedrijf droeg men kransen, manden met bloemen in massa op het tooneel. Toen het luid applaus tot zwijgen was ge komen, trad Royaards naar voren om het publiek en, met dit publiek, het publiek in het algemeen te danken voor de belangstelling, die het in Mijl palen getoond had, waardooor het mogelyk was geweest in zoo korten tyd het tot honderd voorstellingen daarvan te brengen. N. R. Crt.) H. M. de Koningin naar denTaunus. Per gewone Staatsspoor van 8.25, waarin het koninklijk salonrijtuig, ver trok hedenochtend de Koningin, in cognito, reizend onder den naam Gravin Van Buren, naar den Taunns om den Prins te bezoeken. Noodweer in Zwitserland. De laatste trein uit Kaudersteg is in den Lötsjbergtunnel door den storm uit het spoor geworpen en omgeslagen. Een reiziger werd doodelijk gewond, drie anderen bekwamen lichte kwets uren. Neüwibd. De Prins en de Prinses Von Wied ziin heden vertrokken onder groote belangstelling van de ingezetenen, die hen op straat uitge leide deden. De politie vormde een eere-wacht. Onder luide hoera's begaf het vorstelijke echtpaar in gezelschap van de andere prinsen en prinsessen Von Wied zich naar het station. Daar hield de burgemeester van Neuwied een toespraak tot den nieu wen Albaneeschen Vorst, waarna deze den trein besteeg, die 't gezelschap naar 't kasteel Waldenburg zal bren gen. De Prins von Wied zal als Wil lem I van Albanië de regeering aan vaarden. Aan de hoven van Europa zal hier van door een bijzonder gezantschap mededeeling worden gedaan. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.3 te Haparanda laagste stand 723.9 te Stornoway. Verwachting tot den volgenden dag Matige tydelijke wellicht krachtige zuid westelijke tot zuidoostelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, ochtend iets zachter. VAN DEN 8taatsleenlneen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 -pot, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk- en Credlet-Instel- llnyen. Fed. Bankaandoelen Industr. Ondernemlnf en American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. eu Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cnltuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.v.A Wijnbouw myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totE*pl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart H(jen. Ned. Am. Stoomvaart- dij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmn. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premleleeningen. Amsterdam Aand. 8 pet. Hongarye. Tfieiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/»—4'/2 pCt. Nationale Staatsfondsen iets beter, omzet beperkt, Buitenlandsche geen omzet, Culturen lusteloos doch prijs houdend, Tabakken geringe omzet, Petroleum ongeanimeerd, Koninklijke iets beter, Robbers zwak en lusteloos, Mijnen weinig varieering, Redangs vast. 14. Vorige Koers. Koere ren heden 77'/, 77'/, 83"/,, 61 100», 100'/, 86'/, 86'/, 89'/, 88'/, 83'/, 79'/, 83'/, 30'/, 30'/, 100'/, 73'/, 100'/, 57'/, 50'/, 50'/, 68'/,, 63 23''/,, 65'/,, 65'/,, 238'/, 237 239'/, 15 15'/, 185'/, 12'/, 190 11'/, 183 183'/, 618 620 194 205'/, 204'/, 123'/, 3 2"/,. 110 109'/, 2'/, 9'/, 8 96'/, 96'/, 99'/, 99'/, 60'/, 60'/, 94'/, 30'/ 94"/,. 94'/, 29'/ 29'/, 161 2'/ 160'/, 1 100'/,, 100", 148®/,,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2