BIarLn.enla.in. c3.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S£=OZ3T- Rechtszaken. LANDBOUW. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht "»/10 Officieels Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam n fear» te Brussel wordt gemeld, dat, zooals men het Zoodag voorzag, ze ventig van hen het werk hervat heb ben. De anderen vergaderden om elf nar op de Brouckèreplaats en trokken in optocht naar het Volkshuis, zonder dat de orde werd verstoord. Te half een werd opnieuw een vergadering gehouden om de uitwerking der sta king te bespreken. Er is slechts een enkel incident voorgekomen. Des middags vielen drie stakers aan de Naamsche Poort een niet-stakenden autobestuurder aan. Zij wilden hem beletten door te rijden, doch werden aangehouden.' Szbviè. Oorlogsverliezen. De Minister van Oorlog heeft aan de Skoeptsjina de volgende opgaaf gedaan van de verliezen in de laatste twee oorlogen: In den Servisch Turkschon oorlog sneuvolden 5000 man en werden er 18.000 gekwetst, in den ServischBulgaarschen oorlog zijn tusBchen de 7 en 8000 man ge sneuveld en 30.000 gewond. Boven dien zijn 2500 soldaten aan hun won den bezweken, 11 12.000 aan ver schillende ziekten en 4300 aan de cholera. Aan laatstgenoemde ziekte zijn in den ServischBulgaarschen oorlog alleen 4000 man overleden. Düitsohland. Schip gezonken. De Duitsche Stoomvaartmaatschappij Ilansa te Bremen ontving een draad loos telegram van den kapitein van het stoomschip Wildenfels, dat het stoomschip Ecliptica uit Kopenhage op 47° N.B. en 6° W.L. gezonken is. De kapitein, 3 stokers, 5 matrozen, de tweede machinist en een kajuits jongen kwamen om het leven. Een passagier werd gerod. Do vorigo berichten over het Duit sche stoomschip Wildenfels moeten op dwaling berusten, en schijnen veeleor betrekking te hebben op hot Deonsche stoomschip Ecliptica, waaraan de Wil denfels hulp verloende. Mynongeluk. Gisterochtend heeft in de mijn „Viotoria" bij Kupferdreh oen ernstig ongeluk plaats gonad. Een lift daalde af in een blinde mijngang. Acht mijn werkers werden verwond, waaronder oen vyftal levensgevaarlijk. De oudste vrouw van Duitschland, de weduwe Hedwig Stavne te Der- mowo (in den kreits Meseritz, Posen), van wier gezegenden ouderdom wy dikwijls melding gemaakt hebben, is nu eindelijk gestorven. Den lÖden October had zij nog heel kras haar 120sten verjaardag gevierd. Het was bewezen, dat vrouw Stavne in 1794 in de buurt van Plesohen, dicht by de Russische grens, geboren was, waar zij ook als voj wassen meisje het groote Jeger van Napoleon naar Rusland zag trekken en later ook de kozakken langs haar huis, de dorps herberg, voorbij heeft zien galoppee- ren. (N. R. Crt.) Itawk. Uit Romo wordt aan de „Figaro" geseind, dat besloten is alle papieren en documonten, die kardinaal Rampolla naliet te vernietigen, daar het Vaticaan en de erfgenamen omtrent het eigen domsrecht niet tot oyereenstemming konden komen. De verbranding der papieron heeft gisteren plaats gehad »n de oven van het paleis Santa Maria. S?ANJB. Een zeer ernstige typhusopidemio is uitgebroken to Torre Nueva in de Spaanscho provincie Granada. Twee derde gedeelte der bevolking is aan getast, terwijl op elke drie zieken twee doodelyke gevallen voorkomen. De kerkhoven kunnen nauwelijks hot aan tal der gestorvenen opnemen. Talrijke huizen zijn ontvolkt. Slecht drinkwa ter is de oorzaak der epidemie. China. De „Witte Wolf." Over de plundering van Lioentsj au door de benden van den rooverhoofd- man „De Witte Wolf, heeft Reuter uit Sjanghai een uitvoerig bericht ont vangen. Aan een sohryven van den door de roovers gevangen genomen, doch nadien weder in veiligheid ge raakten missionnaris pater Gibert, wordt omtrent hetgeen te Lioentjsau plaats had het volgende ontleend; De paters Rich, Gibert, Allain en en De la Taifle waren te Lioentjsau samengekomen. Het liep tegen den Chineeschen Nieuwjaarsdag en in de stad werden de gewone toebereid selen gemaakt om aien dag feestelijk te vieren, ondanks de loopende ge ruchten over de aanwezigheid van roovers in de omgeving. De comman dant der stad, Wang, had de bevol king weten te overtuigen, dat zij niets van de roovers had te duchten. Op Zondag 26 Januari werden de paters in het missiehuis opgeschrikt door een geweldig rumoer en bevon den zy, dat een deel van de stad in brand stond. Omstreeks halftien 's mor gens werden de deuren van het mis- miehuis opengebroken en drongen roovers binnen, die geld en wapens eischten. De paters spraken de roovers toe, die echter aan het plunderen gin gen en daarna de paters Gibert, Al lain en de La Taille gelastten, om hen naar den „Witten Wolf te volgen, terwijl pater Bich, als de oudste in het huis werd achtergelaten. De drie eerstgenoemde paters wer den hierop weggevoerd waarby men hen op allerlei wijzen beleedigde, door hen aan den baard te trekken en zoo meer, op hun tocht door de op vele plaatsen brandende stad. Een der roovers scheen wat zachter gestemd dan do overigen. Hij gaf aan pater Gibert vergunning om naar het missiehuis terug te keeren, ten einde zoo mogelijk pater Rich te bescher men. 't Eerste wat pater Gibert bij het betreden van 't missiehuis zag was het met een laken bedekte lijk van pater Rich. Deze moet, toen hij alleen was ach tergebleven naar de kapel zijn gegaan om er te bidden en toen, op weg van de kapel naar het missiehuis, door twee roovers zyn doodgeschoten. Een bediende van het misBiohuis zou hier op het lijk met een laken hebben be dekt. Er bleef nu voor pater Gibert niet anders over dan zich weder bij de beide andere paters te voegen. Zij werden voor den Witten Wolf go- bracht, die beschreven wordt als een zeer indrukwekkende persoonlijkheid. De „Witte Wolf" behandelde de ge vangenen hoffelijk en bleek zeer on tevreden te zijn over den moord op pator Rich. Hij was toch, naar hij zeide, der katholieke kerk volstrekt niet vijandig gezind. Hij gaf den paters vergunning om den vermoorden vriend met kerkelijke plechtigheid te begra ven, maar toch bleven de paters voor- loopig zijn gevangenen. Na Lioentsjau te hebben geplunderd en voor negen tienden in de each te hebben gelegd, ontruimden de roovers de stad, op het bericht der nadering van troepen uit Loetsjau. De roovers hadden te Lioentsjau gemakkelijk spel gehad, daar de com» mandant, Wang, slechts 100 man kod stollen tegenover de 6 tot 7000 man tellende roovermacht. Die macht Bchijnt intusschen sedert nog al te zijn geslonken, daar nu toch bericht wordt dat de „Witte Wolf" met 2000 der zijnen voor de helft met moderne geweren bewapend, bij Tsjang Yang Kwan door een 25.000 man sterke legermacht wordt ingesloten. Amerika. De toestand in Mexioo. Uit Laredo (Texas) wordt gemeld, dat in verband met de vertoogen der Amerikaansche autoriteiten door den commandant der federatie troepen te Piedras Negras bevel is gegeven om den Amerikaanschen burger Clements Verjara vrü te laten. Volgens berich ten uit Hidalgo was het echter onmo gelijk het bevel uit te voeren, daar V erjara den morgen na zyn gevangen neming opgehangen werd. Verjara had zich beklaagd, dat zijn paarden hem ontstolen waren. Deze zaak lykt eenigszins op die van Bentonechter zyn het hierby federalen in plaats van opstandelin gen. De executies in Mexico. De Britsche gezant te Washington heeft den consul te Galveston opge dragen zich naar El Paso te bege ven om daar een onderzoek in te stellen naar don dood van den Engel- schen grondbezitter Benton, zoo meldt het Hbl. Voor het onderzoek in Me xico zelf heeft de Britsche regeering zich tot de Amerikaansche gewend en in het Lagerhuis hoeft gisteren sir Edward Grey verklaard, dat men laiet hieruit mocht opmaken, dat men de Amerikaansche regeering eenige schuld aan het gebeurde wijt. Het verzoek is alleen gedaan, omdat de Amerikaan sche regeering het best in Maat is, de waarheid te ontdekken en recht te verschaffen. De Vereenigde Staten hebben, zooals de „Timee opmerkt de verplichting op zich genomen de Britsche onderdanen te beschermen in die plaatsen, waar Engeland geen consulaire vertegenwoordigers heeft, en waar dit in Juarez het geval is, heeft de Britsche gezant in Wash ington aan de regeering aldaar ver zocht het onderzoek naar den dood van Benton in handen te nemen. En de Amerikaansche regeering blijkt be reid dit te doen, al wordt dan ook volgens den Washingtonschen oor respondent van de Times" officieus te kennen gegeven, dat volgens het internationaal recht, Engeland's klacht eigenlijk bij Huerta thuis behoifrt en niet bij president Wilson, en dat de vreemdelingen, die in Mexico blijven, dat op eigen risico doen. In een hoofdartikel merkt de „Timee" op, dat deze verklaring met eenige ver wondering in Europa zal worden ontvangen. Het is, zoo zegt het blad „natuurlijk juist, dat we geen wetti gen grond tot beklag bij president Wilson hebben, en dat we er ook nooit aan hebben gedacht zulk een klacht in te brengen. Maar ons te verwijzen naar generaal Huerta om voldoening te verkrijgen voor een misdaad begaan door den voornaam- sten rebel, die tegen de regeering zich wapende, is een van die wetti ge vormen, die het cynisme naderen. Dit schijnt eenig gewicht te geven aan het bericht, dat wij zonder na dere bevestiging niet willen gelooven dat de Washingtonsche regeering nog vertrouwen stelt in Villa en van ons verwacht, dat we zijn verdediging van de „executie" zuilen aanvaarden indien mocht blijken, dat de formali teiten van den krijgsraad zijn toege past, voordat de gevangene uit den weg werd geruimd. Wij verheugen ons over de verzekering van onzen correspondent, dat zulke opvattingen niet die zijn van het Amerikaansche volk." De „Times" gelooft, dat president Wilson zijn best heeft gedaan om Villa te overtuigen van de noodzake lijkheid om op beschaafde wijze oor log te voeren en de vreemdelingen te ontzien, maar het blad ineent, dat thans ook zelfs de vurigste voorstan- dors van Villa in Washington ge schokt moeten zijn in hun vertrou wen, en dat nu, indien niet wordt be wezen dat Benton zijn gruwelijk lot verdiende, ernstige bestraffing van de moordenaars noodig is. Tusschen de regels door, blijkt uit dit artikel van het city-blad. toch wel, dat dit, en in deze meaning zullen velen in Eu ropa deelen, van oordeel is, dat de houding der Amerikaansche regeering jegens do constitutionalisten voor het gebeurde mede aansprakelijk is. Dr. C. W. Bollaan. f Gisterenmiddag is in het Diacones- senhuis te Utrecht na een operatie overleden dr. 0. W. Bollaan, directeur van de Finsen-inrichting voor lupus- behandeling te Utrecht. Landverhuizing naar de V. S. De Staatscourant meldt aan hen, die voornemens mochten zijn om, afgaande op aanbiedingfen van de „Danaher- Holton Company" te Minneapolis, naar de Vereenigde Staten te emigreeren, wordt aangeraden, alvorens daartoe te besluiten, inlichtingen in te winnen bij het departement van Buitenland- sche Zaken. Prov. Statenverkiezingen Gelderland. Voor het district Zutfen zijn can- didaat gesteld de heeren B. Van Krim pen te Lochem (V.-D., candidaat der concentratie), F. C. Gies (S. D. A. P.), te Zutfen, en mr. H. B. Verloren van Themaat (A.-R., candidaat der coalitie). W. F. Baron Snouckaert van Schauburg. t Na een kortstondige ziekte is te 's-Gravenhage overleden de heer W. F. Baron Snoukaert van Schauburg, voorzitter van de „Witte" Sociëteit te 's-Gravenhage. Van het gebouw der Sociëteit aan het Plein waait de vlak halfstok ten teeken van rouw. Oud-Minister Colyn. De Oud-Minister van Oorlog Colyn is van zijn groote reis naar het Oosten hier te lande teruggekeerd. Zyn eerste bezoek gold zyn familie te Haarlemmermeer. Een circulaire van den Regiments commandant. De commandant van het 2'2e regi ment infanterie te Ede, de heer Bloem, hoeft, naar het Hbl. meldt, aan alle ouders of voogden van miliciens, in gedeeld bij dat regimeut het volgen de schrijven gezonden: „De commandant van het 22e regi ment infanterie deelt u mede, dat uw zoon (pupil) gisteren (zie poststem pel bij het regiment is aangekomen en ingedeeld te Ede bij de 2e comp. van het le bataljon, welke compag nie tot commandant heeft den kapitein wiens naam op het couvert als af zender is vermeld. „Die commandant is desgewenscht bereid u inlichtingen of mededeelingen uwen zoon (pupil) betreffende, te verstrekken. Persoonlijk kunt ge u zoo dit door u in bijzondere om standigheden wordt gewenscht tot den kapitein vervoegen, doch ik geef u in uw eigen belang in overweging u te voren te vergewissen waar en wanneer u dezen kapitein zult kun nen spreken. Dit neemt natuurlijk met weg, dat de commandant van het bataljon en de ondergeteekende be reid zijn, om, waar mogelijk, hunne medewerking te verleenen, indien ge bij hen bij voorkeur schriftelijk belangen wilt bepleiten, waarin de kapitein geen beslissing kan nemen. „Toch zal het in de meeste geval len aanbeveling verdienen eerst den kapitein, die zijne soldaten van nabij leert kennen, te raadplegen. „Hierbij zij er aan herinnerd, dat in het leger de miliciens niet alleen worden geoefend in militaire vakken, maar dat er tevens ernstig naar ge streeld wordt hen lichamelijk en ze delijk ie vormen tot flinke mannen. „Voor hen, die zich daarvan na der willen overtuigen, is op ver zoek de kazerne toegankelijk. Het is daarbij haast onnoodig er op te wij zen, hoe in de eerste plaats van de ouders wordt verwacht, dat zij zui len medewerken om de ofticieren en het kader te steunen in de taak van onderwijzer en opvoeder, wat niet al leen in het belang van het leger is, maar voor een zeer groot deel ook in dat van den milicien. „Ouders of voogden, die wenscheu dat hun zoon of pupil zijn godsdienst plichten in geen enkel opzicht ver zuimt, kunnen daartoe hun verlangen aan den compagnies-commandant te kennen geven, opdat deze comman dant, voor zoover het in zijn vermo gen ligt, den milicien tot het vol doen aan het bedoeld verlangen op- wekke en zorg .zal dragen zoo uw zoon of pupil minderjarig is, dat hij op Zon- en feestdagen de Kerk zijner gezindte bezoekt, voor zoover hij daarin niet door dienst verhinderd is. „Wordt een milicien wegens ziekte iu het hospitaal opgenomen, dan be- hoeït niet dadelijk aan een ernstige ziekte te worden gedacht. Daarom is het goed te weten, dat verpleging in het hospitaal meestal lichte ziektege vallen betreft, en dat, mocht een mi licien zoodanig ongesteld worden, dat er gevaar voor zijn leven bestaat, door den chef van het hospitaal, desnoods telegraphisch kennis wordt gegeven aan diens ouders of naaste bloedver wanten. „Voor zooverre de diensten dat toelaten, wordt aan de miliciens, die zich goed gedragen, in den regel vergunning verleend om de Zondagen en erkende feestdagen in den familie kring door te brengen. Miliciens, die van verre komen, kunnen gewoonlijk de feestdagen (Pascheu, Pinksteren en Kerstmis of Nieuwjaar) bij hunne familie vieren. „Ofschoon volgens de Militiewet den milicien de verplichting kan wor den opgelegd de opleiding tot een rang te volgen, verdient het aanbeve ling zich daartoe vrijwillig op te ge ven. Weliswaar wordt de eerste dienst tijd daardoor met Sl/2 maand verlengd maar men zie niet voorbij, dat de eervolle onderscheiding van bevorde ring tot een hoogeren rang in zich sluit en dat het later, wanneer de miliciens naar eenige burgerlijke be trekking mocht dingen, eene aanbeve ling kan zijn, indien hij kan aantoo- nen, dat hij tijdens zijn militiedienst voor den onderofficiersrang bekwaam geacht werd. Niet alleen in het be lang van het Vaderland, maar al zoo ook in dat van den milicien, zullen ouders en Voogden niet mogen ver zuimen hunne zonen en pupillen aan te moedigen om te dingen naar een rang, welke hun bovendien bij herha lingsoefeningen en bij opkomst on der de wapenen als landweerplichtigo allerlei voordeelen geeft en hem in de burgermaatschappij tot eere zal strekken. „Van den milicien, die goed school onderwijs heeft genoten en niet tracht een rang te verkrijgen, zal vermoe delijk spoedig worden gezégd: „hij heeft het niet eens tot korporaal of sergeant kunnen brengen?" Staking te Dordrecht. Maandagavond is het tot een ernstig conflict gekomen. Twee politieagenten die een werkwilligen machinist naar huis begeleidden, werden in de Hoek- straat door de stakers aangevallen, waarby een der agenten met een lat aan het hoofd werd verwond. Van de woning van den machinist werden de ruiten verbryzeld. Drie stakers werden gearresteerd. In overweging wordt genomen, met het oog öp den gespannen toestand, nog vijftien veldwachters en zes ma rechaussees te requireeren. De bomaanslag te Koetoardjo. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint: Tegen den beklaagde Herklots, be schuldigd van het plegen van een moordaanslag op Hoogbrnin, is twintig jaar tuchthuisstraf geèischt. Men zal zich herinneren, teekent de redactie hierby aan, dat de koeliwerver Hoogbrnin te Koetoardjo een anderhalf jaar geleden per spoor een pakket toegezonden kreeg, dat bij opening 0ntplofte. Hoogbrnin werd hoogst ernstig gewond; zijn gezichtsvermo gen heeft hy er door verloren. Er ia in het einde van de vorige week uit het water van de Laakhaven te 's Graven hage een brandkast opge haald. Ze bleek afkomstig van een inbraak ten huize van mevr. H. aan de Kerkhoflaan aldaar, welk misdrijf in 1912 gepleegd werd. Er werd toen een heele party zilver gestolen en de p heeren" hadden ook wel zin in den inhoud van de brandkast. Edoch zij konden de kast niet gauw genoeg open krijgen en namen ze toen eenvoudig mede. Later bleek hnn echter, dat de kast leeg was! Aan het ding zelf hadden zy niets en 't beste, dat zij wisten te doen, was het gedurende de stilte van den nacht in de Laakhaven neer te laten. De inbrekers werden later gepakt en zitten nu nog achter slot en grendel. Zij ontkenden het misdryf, maar de politie kreeg destijds reeds inlichtingen, die er op wezen, dat de kast in de Laakhaveii was geworpen. Het water daar werd af gedregd, maar zonder resultaat. Nu is deze gevonden door een baggeraar. Ze moet stevig in de modder hebben gezeten! Dinsdagavond brandde te Tilburg de veestapel van den expediteur v. d. Abeelen af. 13 varkens kwamen in de vlammen om. Het overige vee werd gered. De oorzaak van het ont staan van den brand is onbekend. Het vee is niet verzekerd. Te Helmond Is het naar de N. R. Ct. meldt ten strengste verboden zich in danshuizen te maskeren. De fabrieks meisjes hadden in de carnaval-pret bijna allen, bij wijze van masker, heur haren los voor het gezicht hangen en dansten zoo de tango. De oestervergiftiging. Tengevolge van het gebruik van besmette oesters te 's Gravenhage, is thans aan de daaruit ontstane typhus, het derde slachtoffer bezweken, nu een gep. zeeofficier. Hoog water. De Maas blijft weer abnormaal stij gen de stand bij de brng te Maastricht was Maandagochtend 8 uur 2.82 zoodat sinds Zondagochtend de rivier nog 42 cM. is gestegen. De rijkswa terstaat deelt mede, dat de rivieren in België nog steeds stijgen. Uit Millingen wordt gemeld In de laatste 24 uur is de Rijn nog ruim 30 c.M. gewassen. De hooge veerkade met loswal zijn overstroomd en het wachthuisje is naar den dijk gereden. De booten leggen voorloopig aan den dijk aan, of nemen op stroom de reizigers per roeiboot op en zetten ze af. Men meldt uit Maastricht De Maas is sedert gisteren nog ge wassen en Btaat 3.03 M. of 45.04 boven N. A. P. De Ourtke, Maas en bijrie- ▼ieren in België zijn vallende. De Maas voor Grave is nog steeds sterk wassende. Thans zijn in deze streek ook de hooger gelegen uiter waarden ondergeloopen, zoodat op de meeste plaatsen het water van dijk tot dyk staat. Men vreest dat heden de Yeerstraat te Neder-Asselt onder water zal komen. De peilschaal te Grave teekent thans 9.99 M. N.A.P. (N. R. Ot.) Steenkool in den Achterhoek. Door de Rijksopsporing van delf stoffen te Ratum, gemeente Winters wijk, werd by 1309,22 meter de acht ste steenkolenlaag ter dikte van 1,05 meter doorboord.* (Hbld.) Een onwillige boer. Te Houten (U.) weigerde een land bouwer den veearts aldaar ter onder zoek van het vee den toegang van den stal. Ook vergezeld van de politie kon de veearts nog onverrichter zake naar huis gaan. Daarna werd van het geval per draad naar Utrecht kennis gegeven, waarop een paar veeartsen naar hun collega werden gezonden. Deze trok ken nu gezamenlijk met den borg»- meester naar het huis van den onwil* ligen landbouwer, dat den ganscheo dag door de politie bewaakt was. Na heftigen tegenstand werden deze hee ren ter onderzoek toegelaten en maakte de politie van een en ander proces verbaal op. (Hbld.) De rechtbank te Arnhem deed uit spraak in de zaak van de te Nieuwer- brug, gemeente Waarder, wonende, doch thans te Arnhem gedetineerde dienstbode J. V., aan wie ten laste was gelegd, dat zy zich op 23 Januari 1914 zou hebben schuldig gemaakt het te Ede te vondeling leggen W haar kind van nog geen jaar oud. De vorige week werd tegen haar des wege geëischt een gevangenisstraf voor jen tijd van een jaar en zes maanden. De rechtbank veroordeelde haar thans tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. (Kerktelefoon Ds. Wolters te Heemstede heeft f100 ontvangen van een belangheb bende, ter tegemoetkoming in de kos ten voor den aanleg van een kerkte lefoon voor hardhoorenden. Carnaval te Maastricht. Uit Maastricht schrijft men aan de N.R.Ct. Een carnaval zonder Momus-artille- rie is echter niet denkbaar, en zoo kondigde dit geschut Zondagmorgen te 11 uur en 5 X 11 minuten de intree van den vorst der gekheid aan. De traditioneele bak in de Redoute, SUar- concertzaal en wat maar verdér op den naam van zaal aanspraak kan atken, zijn druk bezocht. De geest der Maastrichtenaren uit jricli tegenwoordig voornamelijk op papier. Tal van vastenavondskranten verschijnen, waarin dit jaar vooral de gemeente-politiek het zwaar te ver antwoorden heeft. De nieuwe gasfa briek, het in aanbouw zijnde station, de komende tunnel, het museum van oudheden, ja, wat niet al. Gister middag zagen we zelfs op een wa gen met twee paarden bespannen de „nui gaasfabrik" door de stad ryden. Allerlei opschriften als: cent gekos, alles beros, ovens te koop, enz. Ook liepen er op het Vrijthof een paar gemaskerden met een kruiwagen vol ouden rommel en op een bordvoor werpen, in bruikleen afgestaan voor het Museum De Stuers. Het aardigst zijn op straat de kin deren, die bijna allen gemaskerd of gedeguïseerd zijn. Chineezen, Japanee- zeD, Marker en Limburgsche boertjes en boerinnetjes, Spaansche enTiroler meisjes, het krioelt door elkaar met confetti en serpentines. Alle fabrieken srian stil, scholen hebben vacantie en zelfs de bureaux op het stadhuis zijn alle gesloten. De Delftsche Courant. Naar het N. v. d. D. verneemt Ife door den tegenwoordigen uitgever de Delftsche Courant overgedaan aan den heer A. Sijthoff, uitgever der Haag- sche Courant, te 's Gravenhage. Annie Pascal. Naar men uit Grave aan de Geld. meedeelt is Annie Pascal Maandag morgen naar het gesticht Coudewater overgebracht. De brandstichting op de Ceintuurbaan. Naar het Nws. verneemt, zal mevr. Warradijn, die reeds sinds eenige maanden, onder verdenking van brand stichting in haar woning aan de Cein tuurbaan te Amsterdam in voorloopige hechtenis doorbrengt, op last der jus titie van het huis van bewaring naar de psychiatrische kliniek van prof Bouman worden overgebracht. Men meldt ons uit Nijmegen, dat het bericht, betreffende het ontslag, den inspecteur van politie 0. aldaar verleend, niet juist is. De zaak houdt geen verband met de anti-Monna- Vanna-actie en het ontslag is eervol verleend. De Kazernebranden. De herhaalde branden, vermoedelijk door brandstichting veroorzaakt, in de kazernes te Haarlem en te Ede, heb ben zeer zeker de algemeene aandacht getrokken. We moeten wel aannemen, dat al het mogelijke is gedaan om te weten te komen wie het snood bedrijf op hun geweten hebben. Men vestigt er evenwel onze aan dacht op, tot dusver niets ver nomen is van het benoemen van des kundigen, om deze zaken tot klaarheid te bréngen. Wanneer zich te A'dam een geval van brandstichting voordoet dan haast de justitie zich om de hulp in te roe pen van een scheikundige, die op dit gebied reeds een jarenlange ervaring heeft. En meer dan eens wordt dan ook aan een brandweerofficier opge dragen zijn eveneens deskundig licht over de zaak te laten schijnen. Het is ons onbekend, of in zake de kazernebranden ook reeds deskundi gen zijn benoemd. Mocht dit niet het geval zijn, dan lykt het ons toch wel gewenscht, dat dit alsnog gobeuri- (Hbld.) GOUDA, 25 Februari 1914. A. Ketellapper. De heer A. Ketellapper, godsdienst leeraar bij de Ned. Israëlitische ge meente en leeraar aan het gymnasium alhier herdenkt 8 Maart a.s. den dag, waarop hij vóór 50 jaar tot godsdienst leeraar te Gouda word benoemd: Teneinde dezen dag niet onopge merkt voorbij te doen gaan heeft zich een comité gevormd, bestaande uit verschillende personen, zoowel uit Gouda als van elders, hetwelk den ubilaris op zijn herdenkingsdag wil ïuldigen. Mede is gevormd een eere comité, waarin zitting hebben genomen de heeren Dr. B. L. Ritter, opperra- bijn te Rotterdam, Dr. A. van IJsen- dijk, rector van het gymnasium alhier, Dr. H. P. Schim van der Loeff G.Lzn., Rem. pred. te Boskoop en Dr. K. F. Sparnaaij, Rem. pred. te 's Gravenhage. St. Joseph-Weeshuis-Spaarbank. De „N. Zuid-Hollander" maakt mel ding van de oprichting van een nieuwe spaarbank, in het leven geroepen door regenten van het St. Joseph-Wees- huis aan de Gouwe, met 't doel in het algemeen het sparen te bevorderen, maar vooral om de e.v. voordeelen te doen strekken tot den bouw van een nieuwe Liefdestichting aan den Graaf Florisweg. Deze spaarbank is eene geheel op zich zelf staande en van elke andere afgescheiden stichting, met een voor loopig waarborg-kapitaal van f 6000. Geen winst zal mogen worden uitge keerd voordat het waarborg-kapitaal meer dan van den inleg, dat is 20 °/0 bedraagt. Het bestuur dezer bank treedt ge heel zelfstandig op en is samengesteld nit de heeren K. Spoelstra, Voorzitter, F. J. Busch, Secretaris, J. G. W. Na- ber, le Penningmeester, J. van den Bergh, 2e Penningmeester, G. P. de Jong, H. J. A. yan Rooyen, Th. de Graaf en is rekening en verantwoor ding verschuldigd aan het bestuur van 't St. Josephs-Weeshuis. De jaarlrjksche rente voor inleggers is 3%. De spaarbank wordt 1 Maart a.s. ;eopend in het gebouw van het St. 'oseph-Weeshuis. G. B. van Goor Zonen's Uitgevers- Maatschappij. Op 9 Maart a.s. zal de N.V. G., B. van Goor Zonen's Uitgevers-Maat schappij 75 jaren bestaan. Op dien datum van het jaar 1839 werd de alom' in den lande en daar buiten bekende uitgeverszaak onder de firma G. B. van Goor gevestigd door nu wijlen den heer G. B. van Goor, die geboren was 22 Febr. 1879. Later werd de firma-naam door het optreden van den heer J. M. Noot hoven van Goor veranderd in G. B. van Goor Zonen, terwijl na het over lijden van dien eenigen firmant do zaak werd omgezet in de N. V. G. B. van Goor Zonen's Uitgevers-Maat schappij en werd de heer I. Noothoven van Goor benoemd tot Directeur. De firma van Goor heeft zich door meerdere harer uitgaven een goeden naam verworven. Het standaardwerk Rietstap, Armorial génóral, de vele woordenboeken, waaronder de groote Kramers-Bonte en de kleine Kramers woordenboeken, nemen een eerste plaats in onder de blijvende uitgaven, die in Nederland het licht hebben ge zien. Vroeger op het gebied van wet- §eving, thans vooral op het terrein er handelswetenschap en op het ge bied van kinderboeken, welke laatste zoo serieus worden gekozen en met zooveel smaak worden verzorgd, staat deze uitgeverszaak in de eerste rij. De oprichter van de firma van Goor vestigde zijn zaak in het perceel aan den Kleiweg, waar ze thans door den kleinzoon van den stichter in hetzelfde huis, na 75 jaren, nog wordt gedreven. Het zal, daarvan zijn wh overtuigd, den heer I. Noothoven v. Goor op den gedenkwaardigen dag niet aan be langstelling ontbreken. Boakoop. De gemeentelijke steen- kolengasfabriek, die op 27 Aug. 1912 in bedrijf ia genomen heeft eergisteren de millioenste M3. gas afgeleverd. De door de gemeenten Sassen heim en Warmond met deze gemeente gevoerde voorloopige onderhandelin gen over de levering van drinkwater uit de gemeentelijke bronwaterieiding zyn door die gemeenten afgebroken daar uit de berekeningen was gebleken dat de exploitatiekosten tengevolge van den grooten afstand te hoog zou den worden. - Met de Staatscourant no. 47 zijn verzonden afdrukken van de R.K.- Middenstands-Vereeniging „De Hanze" alhier. Rooatrecht. Vrijdagmiddag had bij het lossen van steenkolen aan het stoomgemaal „van Nooten" een on geluk met droevigen afloop plaats. Een kolenwerker uit Gouda kreeg bij het opgeven van een zak steen kolen een groot stuk kool op het hoofd. Aangezien de wond zich ernstig liet aanzien, werd onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen. Dokter Hak kenberg verbond de wond en gelastte dat de man naar Gouda vervoerd zou worden. Reen wijk. Onder voorzitterschap van Dr. J. M. van 8taveren verga derde Zaterdagavond j.l. de Vrijzin nige Kiesvereeniging „Reeuwijk" ten huize van den heer N. J. van Dam aan de Reeuwijksche brng. Uit het jaarverslag bleek o m., dat de vereeniging 64 leden telt, en uit de rekening en verantwoording, dat er een batig saldo is van f 6,21. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren Dr. J. M. van Sta veren en G. van Spengen, werden herkozen. Zevenhuizen. De afdeeling Zeven huizen van „Volksonderwijs" hield Donderdag een vergadering in de Kolfbaan van den heer J. A. Vos. De zaal was heel matig bezet. De penningmeester deed rekening, die sloot met een voordeelig Blot van ruim f 25. üe aftredende bestuursleden, de heeren A. van Tol en A. H. van Reeu wijk, werden bij acclamatie herkozen. Hierna kwam ter sprake het voor bereidend onderwijs. Besloten werd om door een spreekster of spreker dit onderwerp in 't openbaar te doen MS te Schoonhoven, wegens het uitgeven van een geschrift van strafbaren aard, terwijl de dader noch bekend is, noch op de eerste aanmaning na den rechts ingang is bekend gemaakt, tot f30 boete subs. 20 dagen hechtenis. Vernietigd wegens vormgebrek werd een vonnis dd. 7 Deo. van het kan tongerecht te Gouda, waarby de 26- jarige voorwerker A. J., vroeger te Hoencoop, thans alhier, was veroor deeld tot een geldboete, ter zake van strooperij. Opnieuw rechtdoende, ver oordeelde de rechtbank hepi tot f35 boete subs. 12 dagen hechtenis. ting worden vermist. Naar men meent zyn deze te Antwerpen. Lekkefkerk. Het werk, dat j.l. Woensdag voor rekening der N.V. ^Bouwmaterialen" voorheen M. Luiten alhier, bij inschrijving publiek is aan besteed het maken van beschoeiing en grondaanvulling voor het uitbrei den der terreinen, is door de directie gegund, aan O. Zanen, te Ammerstol voor f 4774. De beer Zanen, was op een na laagste inschrijver. Ar, 1 Nieuwerkerk ajd IJael. Door het bestuur van „Het Groene Kruis" wordt overwogen, de vergaderingen aantrekkelijker te maken, hetzij door lichtbeelden, hetzij door lezingen, daar de vergaderingen zeer slecht worden bezocht, hoewel het aantal leden 325 bedraagt. Oudawater. Een stuk van den kademjiur aan den IJsel, bij de op haalburg, is in 't water gestort. Men •net ae herstelling bezig. - Als ambtenaar ter secretario is benoemd de heer M. H. Smit, thans in gelijke betrekking te Zutfen. Ouderkerk a/d IJael. Ds. J. C. 0. Voigt, pred. der Geref. Kerk alhier, nam Zondag, wegens vertrek naar Oudewater, plechtig afscheid van zijn gemeente. Naar aanleiding van 1 Petrus 5 vs. 10 en 11 bepaalde hij de Gemeente by (ide bede van Petrus tot volkomen volharding der heiligen" en toonde achtereenvolgens aan 1. welke genade die volharding schenkt2. waarin die volharding bestaat, en 3. wien de eere daarvan toekomt. Vervolgens dankte hy de gemeente oor de liefde en hartelijkheid, die hij tijdens zijn 2-jarig verblijf zoo ruim schoots had ondervonden. Na de predidatie werd ds. Voigt op waardeerende wijze toegesproken door ouderling O. v. Duyvendyxden heer Vermeer, afgevaardigde van de Geref. Kerk te Krimpen a.d. IJselen ds. A. R0II008, pred. der Geref. Kerk te Lekkerland. De consulent, ds. P. v. Hoven, uit Krimpen a.d. Lek, was door ongesteld heid afwezig. Door de gemeente werd den schei denden leeraar Ps. 121 va. 4 en Pa. 134 vs. 3 toegezongen. Een groot aantal belangstellenden, waaronder ook de burgemeester, de heer Jac. v. Waning, waren by de plechtigheid tegenwoordig. (Rot.) Voetbal. De Offic. Mededeelingen van den G. V. B. vermeldt het volgend pro gramma voor Zondag le kl. Alphen—Gouda. Olympia 2Volksw., W. San ders. 2e kl. De Struis—Olympia 3, H. de Wilde. 3e kl. T.O.P. 3—Schoonhoven 2, H. v. Dijk. Voor de extra-competitie werd in geschreven door de vereen. Olympia 2, Gouda, Alphen en Schoonhoven. Voor den wedstrijd AlphenGouda zal de vereen. Gouda ten behoeve harer supporters per extra-boot naar Alphen gaan. Kaarten hiervoor zullen bij de firma v. d. Post verkrijgbaar gesteld worden. Het Engelsch elftal spooldo gisteren te Brussel tegen liet Belgisch, op het terrein van de „Leopold", welke wed strijd de Koning van België o.a. bij woonde. Het begin van den wedstrijd was sensationeel, de Engelschen worden totaal overrompeld en binnen weinig minuten had België de leiding, welko zij 35 minuten lang wisten te behou den. Even voor rust maakte Engeland dan gelijk, direct gevolgd door een 2e doelpunt. Na de rust hadden de Engelschen het spel totaal in handen en voerden de score regelmatig op. Toen het einde aangekondigd word, had Engeland met 81 gewonnen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. S. v. H., 42 jaar, uitgever van de Schoonhovensche Courant, wonende Sedert bij Kon. besluit de mol ge rangschikt is onder de dieren, die te allen tijde geacht worden voor den landbouw nuttig te zijn, is gebleken, dat de uitwerking van de verbodsbe palingen op het dooden, vangen en verhandelen van mollen in Zuid-Hol land gering is. De commissaris der Koningin in deze provincie heeft thans den gemeentebesturen verzocht, geen ontheffing voor te stellen, indien niet de overtuiging bestaat, dat de mol werkelijk meer schade dan nut ver oorzaakt. De commissaris der Ko ningin meent, dat geenszins moet worden toegegeven aan het verlangen 1 personen, die slechts beoogen, zich mot het vangen van mollen eenige verdiensten te verschaffen. Hy zal dan ook alleen op ernstige aan vragen van gebruikers Van gronden acht slaan. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.9 te Horta laagste stand 738.8 te Vest- manoer. Verwachting tot den volgenden dag Veranderlijke later zwakke tot ma tige Noordwestelijke tot Noordooste lijke wind meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien, zelfde tempera tuur. Mexico. Washington, 25 Febr. Bryan nee" bericht ontvangen, dat Villa weigert het lijk van Benton af te geven. Madrid, 25 Febr. Volgens do be richten uit verschillende deelen van Spanje blijft over het geheelo schier eiland het stormweer voortwoeden. Te Valencia woei het dak oener waschinridhting in, waardoor twee vrouwen werden gedood en zeven ge wond. Bij het instorten van oen to ren in een klooster, kwatn een vrouw om het leven. Te Puertollano werd in den storm één man gedood en één gewond. Aanslag. Tijdens het carnaval te Eindhoven heeft een als matroos verkleed persoon de dochter van den café-houder Van Diesch, toen deze de politie verzocht het café te ontruimen, met een mes een steek in de hals toegebracht, waar door ernstig bloedverlies werd veroor zaakt. Te hnlp geroepen geneesheeren con stateerden geen levensgevaar. Het parelsoer. Van het destyds tnsschen Parys en Londen gestolen parelsnoer, zijn gis teren door Lloyd agenten nog drie parels opgespoord, onder deze ia de middelste parel van het snoer, die een waarde heeft van 120.000 gulden. Nog 1 parol en het slot van de ket- Vorige Koer». 93'/, 613/„ 100'/,, 86"/. 83'/.. 79'," 30'/, 100'/, 73"/, 66"/, Koer» van heden 77»/, 86'/. 100'/, 73 5«'3/,« 50'/, 503/, 67 67»/,. 2313 233/, 05'/, 65 238'/, 237 239"/,, 16 191 11'/, 188 ll'1/, VAN DEN 26 FEBR 1914. Stuatsieeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. aie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-lnstel- lingeu. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelaver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw Mfjen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Myn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v.Petr, Bronn.C.v.A. iShell" The TransD. A Trad Cy. C. v. G. A# Scheepvaart M(Jen. Ned.Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemlngen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. hpotrwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arBchau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. tie Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeulngen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tbeiss-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 44"/4 pCt. Nat. Staatsf. beter en prijshoudend, Buitenl. beperkt met weinig koersver schil, Culturen geen omzet, Tabakken omzet gering, Petroleum lusteloos, Rubbers zwak en lusteloos, Mijnen stil en prijshoudend, Cobars iets hooger. 184 605 194 2047/b 1083/, 3 1095/# 3 8*/, 963/, 99'/, 6O3/, 94'/, 30'/, 943/, 29'/, 161'/, 100", 148-/,, 184 605'/, 203'/, 109 V, 2'1/,, 99/,, 99'/, GO3/, 94"/,, 2813/„ 160"/, 2 99'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2