Amerikaansche Rolvegers Amerikaansche Rolvegers J. H. KROM ZOON, DE «JONG'S n LANDBOUW. Ingezonden Mededeelingen. Chocolade -Tabletten MERK. REGINA Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Officieels Prijscourant Kffeetei»8»del teA*sterd»«i m Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. - BURGEHLIJRE STAND. 4 Adverténtiën. pgr Met 1 Maart worden de aanmerkelijk hooger in prijs, daar de fabrikant over de geheeie wereld een eenheidsprijs gaat invoeren. Tot dien datnm zijn de nog tot den gewonen prijs verkrijgbaar. Wijdstraat «7. Telefoon 333, Do antwoorden moeten worden in gezonden aan Mej. M. Hamer, Onder wijzeres, Leeuwenhoeksingel, Delft, Mr. W. J. L. van Ea, Advocaat en Procureur, Gouda of J. de Wit, Secre taris van do Afd. Dordrecht van „Vrede door Recht", Dordrecht. Prov. Statenverkiezingen. Gelderland. In het district Oldebroek zijn voor de vacature Van Asch van Wijck can- didaat gesteld de hoeren T. I ikse Bz. (lib.), mr. baron Van Sijtzama (a.r.) en L. M. Hermans (s. d. a. p.). Artsen en Ziekenfondsen. I)e heer J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaa), heeft in opdracht van de Soc.-Dem. Arbeiderspartij en het Ned. Verb, van Vakverenigingen, een aan de Neder- landsche arbeiders gerichte brochure geschreven getiteld, Doktors-tirannie. Sohr. spreekt daar o.m. als zijn over tuiging uit, dat „sedert een aantal jaren onder de geneesheeren in vereeniging met de apothekers een beweging gaande is om do genees kundige verzorging in de wettelijke ziekteverzekering te voorkomen of anders er bij voorbaat beslag op te leg gen. Zoogenaamd mede in het belang eener goede behandeling van de pa tiënten. inderdaad voornainelyk in hot materiëele belang der artsen en apo thekers (pharmaceuten)". De heer Schapor is verder van meening, dat det dokters niet raeer of minder willen „dan het algeheel bezit der zieken fondsen, het naar zich toehalen van de geheeie leiding en exploitatie dezer instellingon", torwyl toch de Duitsche arbeiders met de millioenen hunnor ziekte- en invaliditeitsverzekering z. i. psachtigo dingen hebben gedaan en aue mogelijke middelen worden aan gewend, om de algemoene volksge zondheid te verbeteren en door de oprichting van herstellingsoorden, enz. den ziekon arbeider gehoel te doen herstellen." Dit kan ook in Nederland geschieden en daarom moet de sociale verzekering z. i. in do handen der ar beiders worden gelegd. Schr.Js van oordeel, dat „oen wot- telijk ziekenfonds geen kapitalistische onderneming is, zooals bv. deexploi- tatiefonden", maar dat het is „een instelling van algemeen put, waarin de belangen der verzekerden niet we zenlijk tegenovor die der artsen staan." „De arbeidersorganisaties zullen", verwacht b(j, „voorzoover zij de ver zekering tor hand nemen, er een oor in stellen, voor goede arbeidsvoor waarden to zorgen, terwijl voorts de regeeringsorganen daarop toezicht kunnen uitoefenen." Schr. is overtuigd, dat de artsen het mot hun organisatie! niet zullen win nen, „mits de arbeiders hunnerzijds op de bros staan en waken tegen dezen toeleg." H|j besluip daarom met de volgende waarschuwing tot hen te richten „Gaat in de door de dokters opge richte fondsen niot. De arbeiders beweging zal wegon en middelen vinden om aan het gevaar te ont komen, mits gy maar mot ons solidair en op uw qui vive egt. Laat u das niet lyraen door de voorspiegelingen der geneesheeren om tot zulke fondsen toe te treden. Er is reeds een lande lijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswozen opgorioht en wol- licht kan in samenwerking hiermede de str|jd worden gevoerd. In ieder geval dienen de aangesloten arbei ders van de 8. D. A. P. en het Nod. Vakverbond vóór te gaan om zich geestelijk te wapenen tegen de zich toerustende artson en apothekers. Houdt u gereedDe organisatie van de mo derne arbeiders zullen nader do taktiek aangeven, welke in dezen stryd voor het recht der arbeiders zal moeten worden gevolgd. De agitatie tegen deze doktors-tyrannie moet doordrin gen in de arbeiderspers en de arbeiders vergaderingen. Op de actie der Maat schappij der Geneeskunst moet worden gelet. De geesten moeten worden wakker gescnud, voordat het te laat is. De invoering eener nieuwe en goede Ziektewet moet ons gereed vinden, om ons met vrucht tegen de plannen der georganiseerde artsen en apo thekers te verzetten. (N. R. Crt.) Ouderdomsrente. Gelijk bekend, heeft het bestuur dor Rijksverzekeringsbank verleden jaar besloten, oventueele tweede aanvra gen buiten beslissing te laten. Ter nadere toelichting van dit standpunt en mode als antwoord op verschillen de vragen dienaangaande tot het be stuur gericht, hoeft dit, volgens het Hbtd. het volgende aan de reotooott- mlaaien ge^chreten: De bedoeling van de gezonden cir culaires was om gedureuden den be roepstermijn op een door ons gege ven beslissing niet terug to komen, zoodat de belanghebbenden geduren de dien termijn niet moeten pogen door <**i nieuwe aanvrage verande ring in onze beslissing te krijgen, maar zich daartoe tot den bevoegden Raad van Beroep zullen hebben te wonden. Worden bij het instellen van be roep nieuwe gronden aangevoerd en aannemelijk gemaakt, dan zal de Raad van Beroep daar rekening mee heb ben te houden bij'zijn uitspraak, zoo dat de belanghebbenden niet behoe ven te vreezen, dat aan hun latere, bij klaagschrift aangevoerde gronden voos hun recht op rente geen aan dacht zal worden geschonken. Nu dpet zich de mogelijkheid voor dat do belanghebbende zijn beroeps termijn ongebruikt beeft laten voorbij gaan en daarna lot de meeniug komt dal indien hij nog andere gege vens had verschaft zijn aanvrage wellicht niet zou zijn afgewezen, in die gevallen nu, willen wij op een tweede aauvrage beslissen mot de be doeling over de rechtmatigheid van zoodanige beslissing een uitspraak van den rechter uit te lokken. Teu slotte wordt door sommige reutocojiimissics het geval veronder steld, dat de belanghebbende, nadat zijn aanvrage hetzij dan in een of twee instanties bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak is af gewezen alsnog nieuwe gronden voor zijn recht op ouderdomsrente zou wil len aanvoeren. Wij merken naar aanleiding van deze veronderstelling op, dut waar do behandeling in beroep, zooals reeds gezegd i% gelegenheid geeft, om ook nieuwe gronden onder 's rechters aan dacht t« brengen, het aan klager zal liggen .wanneer hij den «rechter niet voldoende inlicht en hij de oventueele gevolgen daarvan zich zelf zal heb ben te wijten. Die gevolgen zijn naar onze mooning, dat de belanghebbende zich zal hebben neer te leggen bij een rechterlijke beslissing, die niet meer voor beroep vatbaar is. Wan neer hij er echter op staat, om door om» nieuwe aanvraag onder aan voering zoo mogelijk van nieuwe fei len o! gronden an/Ionnaal onze be slissing uit te lokken, ten einde zich zoo noodig andermaal in beroep te kunnen voorzien, dan zullen wij hem een nieuwe afwijzende beschik king moetan zenden, waarbij wij ons uitsluitend zullen beroepen op het feit, dat zijn zaak is beslist en de oorspronkelijke afwijzing in staat van gewijsde verkeert. Deze twoode af wijzende beslissing zal hij dan, des- gewenscht, weder aan het oordeel van den rechter kunnen onderwerpen. Naar het blad verneemt, heeft lu- tusschen do behandeling van be- roepsschriften bij don Raad van Be roep to 1 Leeuwarden een andere wen ding genomen, dan hierboven door h<* Bestuur dor Bank werd veron dersteld. Die Raad toch heelt ge- ineond bij de beoordeeling der aan spraken op ouderdomsrente de in de beroepsschriften aangevoerde nieuwe gronden buiten beschouwing te moe- ton laten. Studiereis van 50 Zuld-Afrikaansche landbouwers in Nederland. In het gebouw van het Min. van Buitenlandsche Zaken te VGraven- hage heeft Dinsdag een gemeenschap- schappelijke vergadering plaatsgehad van hot eere-comitó van ontvangst van de Zuid-Afrikaansche landbou wers en van het Dagel. Bestuur der Kon. Landbouwvereeniging, waarby ook tegenwoordig waren de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw. Door den 2en voorzitter der K. N. L. V., Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruy. de Beoronbrouok—Z. K. H. do Prins was wegens zijn verblijf te Hohemark ver hinderd werd uiteengezet hoe het be zoek van Holland was voorbereid en hoe gaarne de invitatie werd aan vaard, waarop spr. het eere-oomité voor geïnstalleerd verklaarde. Omtrent de komst van het «eisge- zolschap zyn de volgende nadere bij zonderheden bekend. Men vertrekt op 7 Juni van Kaapstad' en komt Dins dag 23 Juni to Southampton aan. Daarna wordt tot 14 Juli een tocht door Engeland en Schotland gemaakt en in den avond van 15 Juli naar Nederland overgestoken. De tocht door Nederland duurt acht dagen. Daarna gaat het gezelschap noch een excursie maken door Denemarken. Dy het opmaken van het excursie- plan door Nederland is er vooral naar gestreefd onze bezoekers op de hoogte te brengen van wat men zou kunnen noemen de organisatie van den Neder- landschen landbouw. Wanneer het voorgenomen plan goed uitgevoerd zal kunnen worden, zyn daaraan hooge kosten verbonden. Toezegging van steun van Rijks wege is ontvangen. De Minister van Buitenlandsche Zaken zeide vervolgens, dat hy met groot genoegen het eere-voorzitter- schap van het eere-comitó voor de ontvangst der Zuid-Afrikaansche land bouwers aanvaard had. De banden tosschen Nederland en Zuid-Afrika zijn van zeer ouden da tum, wat spr. uitvoerig aantoonde. Maar toch zal de persoonlijke ken nismaking, het persoonlijk contact, aan beide ten goede komen. Om die reden heeft de Regeering gewenscht, dat de Zuid-Afrikaansche landbouwers op hnn Europeesche reis ook ons land zouden bezoeken. In die overtuiging ook juichte zij het vormen van een eere-comitó van Ontvangst van hare toe. Ten slotte verklaarde de minister dat zyn Departement en hij zelf be reid zijn in alles te ondersteunen tot bereiking van het beoogde doel. Door den Minister van Landbouw werd vervolgens een rakle uitgesproken, waarin hg opmerkte/dat bij bezoeken door Zaid-Afrikaanschen boeren in den laatsten tijd san ons land gebracht, naast onze rundveestapel, de tegen woordige organisatie van den Neder- landsche landbouw in hooge mate hunne aandacht trok. Toen dan ook besloten was dat een 50-tal boeren uit Zuid-Afrika een bezoek aan Engeland zouden brengen, jten einde daar kennis te maken met de landbouwkundige toestanden, ga ven zij hun wensch te kennen van die gelegenheid gebruik te maken om ook een bezoek aan Nederland te brengen. Zoodra deze-wensch officieel aan de Regeering was kenbaar gemaakt, heeft deze zich beijverd daaraan tegemoet te komen. Tot haar genoegen vond zij de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging bereid zich te belasten mot de regeling van een 7- daagsche studiereis der bezoekers door Nederland. Reeds O^ns heeft het Nederland sche fokvee in Zuid-Afrika een goe den naam, en nu de Unie-Regeering van Zuid-Afrika het Nederlandsche Ryksmerk voor volvette kaas onlangs heeft erkend, zoodat het van dat merk voorziene product, ongehinderd in de Unie zal worden toegolaten, zal de konnismakig der Zuid Afrikaansche landbouwkundigen met onze kaas makerijen er toe kunnen leiden ook den uitvoer van kaas naar Zuid-Afrika te bevorderen. De Regeering acht het niet twijfel achtig, dat bezoek der Zuid-Afrikaan sche landbouwspecialiteiten vrucht dragend zyn Ipm niet alleen voorden landbouw giiid», maar ook voor den landbouw hier. De heer Rnys de Beerenbrouck stelde daarop voor uit de leden van het eere-comitó tot voorzitter aan te wijzen jhr. mr. P. Van Foreest, lid van de Tweede Kamer. De vergadering besloot hiertoe waarop de heer Foreest de leiding der vergadering over nam en het voor lopig programma voor excursie aan de orde stelde. Van verschillende zyden werden dienaangaande vragen gesteld die voor het meerendeel door den secretaris der Kon. Ned. Land bouwvereeniging, den heer Croesen, beantwoord werden. Algemeen was men van meening dat voor te veel indrukken en vermoeienis gewaakt diont te worden en dat de Zondag geheel rustdag beschouwd moet wor den. De totale uitgave voor de ontvangst der Z-A. landbouwers werden vrij hoog geraamd. Dit bedrag zal door bydragon van vereenigingen en parti culieren en voorts door steun van van Rykswege by elkAar gebracht moeten worden. Voor het eerste is vooral ook gere kend op den steun van de vereenigin gen en personen hier te lande, die, warm gevoelende voor onze stamver wanten daar verre, zich tot taak heb ben gesteld de goede verhoudingen tusschen Zuid-Afrika en Nederland te bevorderen. De voorzitter deelde voorts mede, dat men zich in Friesland reeds bereid verklaard had de kosten voqr de ont vangst in die provincie te dragen, dat men ook - elders reeds toezeggingen tot geldplijken steun van vereenigingen en particulieren ontvangen had en dat binnenkort schriftelyk een beroep op de medewerking van velen in den lande gedaan zal worden. De vergadering werd vervolgens gesloten. Nederlandsche Tuinbouwraad. In het jaarverslag van den Neder- landschen Tuinbouwraad over 1913 wordt meegedeeld, dat, naar aanleiding van de verbodsbepalingen tot invoer van Pinas Strobus, Pinas Cembra, Pinos monticola en Pinas Lambertiana in de Vereenigde Staten, het Centraal Bestuur zich in het begin van 1913 wendde tot de aangesloten boomkwee- kers-organisaties, ten einde de alge- 30 Cents heele opruiming van Pinus Strobus in de boomkweekerijen te verkrijgen en mocht het daarin de krachtige medewerking dezer vereenigingen on dervinden. Vroeger hadden reeds besprekingen plaats gehad met het bestuur van het Koloniaal Museum, waarin de vraag behandeld werd of het niet Wenschelyk zou zijn voor de stoffelijke (handels)- belangen van Koloniën en Moederland en ook voor de wetenschap, dat zich aldaar bedrijven vestigen, in het bij- zonder beoogende den handel in wilde inheemsche gewassen en de kweeking daarvan. In de Winterbijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield de heer H. C. Valeton, lid van het Centraal Bestuur, die aan de bedoelde besprekingen deelgenomen had, een voordracht over het opsporen en in cultuur brengen van tropische gewas sen, welke in haar geheel in het Of ficieel Orgaan werd opgenomen. Deze aangelegenheid werd tijdens diens verblijf hier te lande met den heer Lovink, directeur van den Land bouw te Buitenzorg, besproken, die de toezegging deed, in Indië teruggeko men, zijn ernstige aandacht er aan te zullen wijden en haar met de directie van 's Lands Plantentuin te bespreken. Het Centraal Bestuur heeft gemeend, onder toezending van een exemplaar der bovenvermelde voordracht, de aan dacht van den Minister van Koloniën voor deze qnaestie te mogen vragen, opdat eens nagegaan worde, in hoe verre de Regeoring de groote belan gen, welke bij het opsporen en in cultuur brengen van tropische gewas sen betrokken zijn, zoü kunnen bè- vorderon, o. m. door de aanstelling van Staatswege aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg van een terdege prac- tisch en theoretisch onderlegd Neder- landsch bloemist, wienfe taak het zou zijn, zich in te werken in de kennis van de tropische flora en die nu en dan zelf een bepaald gebied zou kun nen bestudeeren, met het bepaalde doel, levende exemplaren van de vind plaats over te brengen naar 's Lands Plantentuin, terwijl hijgde vraagbaak en wegwijzer voor Nederlandsche ex pedities zou moeten zijn. Ontsporing. De Betuwsche stoomst ram is gister middag onder Elden ontspoord. De machine en goederenwagen zijn ge kanteld en in een sloot terecht geko men. De machinist, de 21-jarige H. B., uit Eist, is overdekt met brandwonden onder de machine uitgehaald. Tijdens het oefenen met de sloepen in de davids aan boord van de bij den Hoek van Holland in den Waterweg ten anker liggende Harwichboot Clao- ton, viel een der opvarenden over boord en dreef met (jen feilen stroom snel zeewaarts. Onmiddellijk schoten eenige sleepbooten te hulp en werden van de Clacton twee sloepen gestreken, welke laatste er in slaagden den man te redden. Onder gestreng politiegefeide en zwaar geboeid, is de tweede souteneur, die eenigen tijd geleden uit Hoorn ontsnapt was van uit Amsterdam, waar hij aangehouden was, gevankelijk weer binnengebraoht Gisteren is te Amsterdam aangifte gedaan door een bewoner van den Amstel van de vermissing van een party diamant ter waarde van plm. f1500. Uit het Hoendiep te Groningen is gisteren het lyk opgehaald van N. die reeds geruimen tijd werd vermist. Het lijk verkeerde reeds instaat van ont binding. (N. Prov. Gron. Ct.) Hoog water. Men meldt nit Grave aan de „N. R. Crt.a De Maas voor deze gemeente is nog steeds wassende, zoodat gisteren de Veerstraat te Neder-Asselt is onder- geloopen en dientengevolge gierpont van ae reep is genomen. De overtocht van den Brabantschen naar den Gelderschen oever geschiedt nu voor voetgangers per motorboot en voor voertuigen per pont (gesleept door de motorboot) naar de xooge- genaamde brouwerij te Neder-Asselt. De peilschaal te Grave teekent thans 10.20 M. N. A. P. De koopman H. van Oldemarkt was Dinsdagavond met een kar groenten naby Steen wijk ventende, toen hem een paar wagens met zigeuners pas seerden. Enkele leden van de bende Btapten uit om sinaasappelen te koo- pen. Toen het op betalen aankwam, weigerden zy, traden brutaal op, nj men nog enkele van genoemde vruch ten weg en ontfutselden H. tevens nog eenig geld. Deze, daarmede na tuurlijk niet tevreden, drong op be- tataling van het gekochte en terug gave van het gestolene aan, waarop als antwoord eon der brutale gasten een revolver greep en H. in het been schoot. Op aanwijzing van den ver wonde is de vermoedelijke dader door de politie gearresteerd en achter slot en grendel opgeborgen. (NJCrt.) Verdronken. By Vreeswijk is uit de rivier de Lek door brugknechts van de schip brug het lijk opgehaald van een on bekenden man, in werkmanskleeding, van ongeveer 46-jarigen leeftijd. Daar geen sporen van geweld op het lyk aanwezig waren, wordt ver moed dat deze man bij ongeluk te water is geraakt. De Zuid-Afrikaausche bannelingen. Reuter seint uit Lonoen, dat Poutsma uitgenoodigd is door den voorzitter van het Ned. Verbond van Vak vereenigingen om naar Amster dam te komen en deel te nemen aas een betooging tegen de verbanning, waarvoor de datum nog niet bepaald is. Poutsma nam de uitnoodigmg met genoegen aan. Het voornaamste vergeten. Men schrijft aan de Ned.; Maandagavond zou zoo was per advertentie bekend gemaakt een spreekbeurt plaats hebben in de Mariazaal te Utrecht, uitgaande van de afd. Utrecht van den Geref. Zeu- dingsbond. Alles was in orde. Me» had ook overal voor gezorgd. Ai vergetenden spre- beuift in kennis'te stel natuurlijk niet opdagen ij kwa d(j' kazerne te Haar- herbouwde gedeel te der Infanteriekazerne te Haarlem is door de genie een beton-trap aan gelegd, die echter door de smalle treden hoogst gevaarlijk bleek. Gisteren is men begonnen met het uithakken der treden om het begaan van de trap te vergemakkelijken. Met de brandbluschmiddelen in de kazerne was het tot nu toe niet te best in orde, ook niet met de geoe fendheid der manschappen. De slan gen werden te weinig gelucht en ble ken, wanneer ze moesten warden ge bruikt, vaak onbruikbaar en vol breuken. Dit zal nu anders worden, meldt de 11 aar 1. Courant. Voorzichtigheid aanbevolen. Meir schrijft aan het Handelsbl. uit IJmuiden In weerwil van de waarschuwingen van den politiecommissaris te IJmuiden gaan verschillende handelaren er toe over uitvoerfhg te geven aan orders van G. de Bakker, in de Hofiaan aldaar. Thans is weer een groote modezaak in Den Haag er in gevlogen. Een tweede bestelling werd door een on juiste letter op het adres onbestelbaar en kwam zoodoende bij den leverancier terug. Een vertegenwoordiger der firma kon in plaats van geld een pak slaag in ontvangst nemen. Men zij dus op zyn hoede. GOUp-A. 26 Februari 1914. ice Franpaise. In de eerste\ conférence van de afd. Gouda der Alliance Franpaise, gisten* avond in de „lfeóunie" gehouden, werf door den heer Je^n Blaize uit Versailles gesproken over nót leven en de wer ken van Lafontaine. Door den voorzitter, den heer K. Riemens, werd deze eerste avond inge leid met een herinnering aan de cul tuur van de Fransohe taal ifa ons land en speciaal ook in Gouda, waar reeds in het begin der zestiende eeuw, in de St. Janskerk een uitvoering in het Fransch werd gegeven door leerlingen der school. De heer Jean Blaize, die reeds meer malen een tonrnée door Holland maakte, heeft op onderhoudende en geestige wijze een juisten indruk weten te geven van den „bonhomme" Lafon taine. Hy toekende ons dezen „bonhomme", jfe niet altijd een homme bon en verre- nn een bon marie was, als den een- TOadigen, welgedanen opmerker, den jSanJe champenois", geen wijsgeer Lofwel,éón van depractische levens- wijsheid l'ógoisme pratique geen, volstrekt geen moralist, geen geleerde ook of natuurkundige maar kun stenaar, woord-kunstenaar, die uit de welluidende Fransche taal kunst werken van zuiveren eenvoud en ge voel wist te gieten in óén woord dichter. Deze dichter, die 418 fabelen maakte en daarnevens nog vele contes vol fyne elégance, menig gedicht, menige ballade, heeft daarmede de Fransche taal een monument geschonken van blyvende waarde. Na de pauze werden door den con ferencier op meesterlijke wijze een zes tal fabels voorgedragen, waarbij de beer Blaize op enkele bizonder schoone versregelen de aandacht vestigde. Deze welgeslaagde eerste bijeenkomst werd, met een woord van dank aan fop conferencier, gesloten door den Hssr Riemens, die tevens mededeelde, id 17 Maart a.s. een lezing met licht beelden zal worden gehouden over Nimes. De zaal was vrij goed bezet. Ned. Vereeniging van Kaashandelaren. De Ned. Vereeniging van Kaas kandelaren zal Donderdag 5 Maart ».s. in Hotel de Zalm haar 14de alge- meene vergadering houden. Aan de orde komen o.a. het jaar verslag van den secretaris, de verkie zing van vier bestuursleden, de bal lotage van een tweetal nieuwe leden en een vooretel van het bestuur tot intrekking van het bestaande inkoop reglement en in verband daarmede bespreking van de te volgen gedragslijn. Voor de bestuursfuncties zijn de vol gende dubbeltallen opgemaakt: 1. W. Laming, Rotterdam (aftr.) P. C. de Moor, Rotterdam; 2. J. L. van Eijk, Gouda (aftr.)—Fr. Egeter, Gouda3. A. J. Schilt, Gouda (aftr.) J. Schouten, Gouda4. Vacature wagens overlijden van den heer JA. A. Qrrypink. Verhoogd staangeld voor spoorwegwagens Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda is aan de Directies van de Holl.-IJzeren Spoorweg Mij! te Amsterdam en de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen te Utrecht het volgend schryven verzonden be treffende het ingestelde nieuwe tarief voor spoorwegwagens: De Kamer van Koophandel en fa brieken te Gouda mocht van Belang hebbenden het volgende schrijven ontvangen: "Wij hebben de eer, Uw geacht College mede te deelen, dat door de Spoorweg-Maatschappijen (S.S. en H. S.M.) eene ingrijpende verandering is gebracht in de berekening van staan geld van de te lossen wagens, waar door de handel, die gewoon is per spoor aan te voeren, op beduidende onkosten komt. Er wordt volgens de nieuwe regeling acht uur lostijd per wagen toegestaan, daarna twaalf cen ten per uur gerekend, met een mini mum van zestig centen per wagen. Bij de vroegere berekening was de lostijd, ook acht uur per wagen, doch das* werd voor de eerste 24 uur na het verstrijken van den lostijd slechts zeétig centen per wagen in rekening rracht, en eerst daarna g\ng de berekening in ^zn twaalf centen uur en per wagen. Wij begrijpen zeer goed, dat de Spoorweg-Maatschappyen deze maat regelen hebben genomen, als antwoord op de vele klachten, die inkwamen wegens gebrek aan spoorwegwagens^ Zij vermeenden ten onrechte, dat het pÉbliek niet vlug genoeg loste en de losing vlugger zou gaan, door hooger staangelden of wagenhuur te heffen. Ofschoon gaarne erkend wordt, er in sommige oprichten wel iets voor te zeggen is, mag o.i. op even goede gronden wordöü beweerd, het vervoer per spoor zich onder de mildere be palingen geleidelijk heeft ontwikkeld on eon bron van inkomsten is ge worden voor de Maatschappijen, Voor goederen, die met de schop moeten verwerkt worden zooals steenkolen, aardappelen, kalk, benevens los glas- en aardewerk, stroo (wat by de lossing moet worden gez wegen) moet de lostyd van acht uur onvoldoende geacht worden. Boven dien worden de uren, waarin met ma, worden gelost, d. i. 's winters van 1 uur nam. tot 8 uur voorin., ook in Mkening gebracht en meegeteld voor de berekening van verschuldigde war genhuor, wegens het overschrijden van den wettelijk toegestanen tjjd voor t lossen, terwyl geen rekening wordt gehouden, wanneer het lossen door iet uitrangeeren van wagens, moet gestaakt worden. De klachten over de hooge bereke ning van staangelden zyn dan ook algemeen. De maatschappijen zouden die klachten kunnen ondervangen, door eene bepaling op te nemen, dat in de eerste 24 uren, nadat de gele genheid tot lossen is gegeven, de uren, waarin Biet mag gelost worden, voor het berekenen van wagenhuur wegens overechryden van den lostyd, niet mede te tellen, of voor de eerste 24 uren het verstrijken van den lostijd f0.60 in rekening te brengen, zooals vroeger. Wij verzoeken ÜEd. beleefd onze bezwaren met de betrokken Maat schappijen op te nemen en in over weging te geven, onB met mildere bepalingen tegemoet te komen. 't Welk doende, volgen Onderteekenaars. De Kamer besloot bij Uwe Maat schappij krachtig aan te dringen op wederinvoering van het Oude Tarief van Staangelden, omdat het haar na onderzoek en voorlichting van belang hebbenden is gebleken, dat de klacht omtrent de onbillijkheid van het Nieuwe Tarief, welke van alle kan ren worden vernomen, volkomen gegr( nd zyn. Mocht tot wederinvoering van Ret Oude Tarief niet kunnen woyden overgegaan, dan geeft de Kamér in overweging het in boven aangehaald adres ontworpen tarief te wille/n in voeren. De Kamer veroorlooft zich als hare meening te kennen te geven, dat het alle schijn heeft, alsof de Spoorweg maatschappijen het bekende tekort aan rollend materiaal op deze wijze wenscht te ondervangen terwijl tooh het op den weg der Spoorwegmaat schappijen moest liggen, om in de dringende behoefte aan wagens te voorzien door aanbouw op groote schaal van nieuwe wagons, een maat regel die trouw'ens uit een commer cieel oogpunt beschouwd niet anders dan juist zoude kunnen worden ge noemd. Verder veroorlooft do Kamer zich onder Uwe aandacht te brengen, dat de kennisgevingen van aangekomen wagens meestal per post worden ver zonden en yoorzoover Gouda betreft meestal in de 3de postl en dus tusschen half n.m. den geadresi w Waar niet ieder over\eigen sleepers materieel beschikt, en\na ontvangst van zoo'n kennisgeving Aioot trachten eon sleeper te krijgen, kotat het veelal voor, dat de uren, waarop lessing ver oorloofd is, zijn verstreken voor met lossing kan worden aangevangen. De Kamer spreekt bet vertrouwen uit dat het Uwe Maatschapij moge behagen in het belang van Handel en Nijverheid het Nieuwe Tarief zoo spoe dig mogelijk terug te nemen De Ambachtsschool. De Vereeniging „De Ambachts school" voor Gouda en Omstreken zal Dinsdag 10 Maart a.s. in de bovenzaal van „de Réunie" een algemeene ver gadering houden. Aan de orde komen o.a. hot verslag van den toestand der Vereeniging en der school en van de uitkomsten van het onderwijs over 1913, en bespreking van de vraag of aan het onderwijs in het timmeren en het meubelmaken de machinale houtbewerking moet wor den toegevoegd. Prof. Melachini. Op verzoek van den prestidigitateur Prof Melachini deelen wy mede dat door hem geen medewerking is ver leend aan het gezelschap van den heer Faveur voor het Vastenavondfeest m Concordia op 22 Febr., hoewei zyn naam wel op het programma vermeld. Prof. Melachini heeft wel het voor nemen binnenkort met MissLMly hier ter stede séances te geven. Drie meisjes te water. Het overeetpontje aan de Turfsingel heeft al heel wat op zijn geweten. Vanmiddag 12 nar bjj het uitgaan der fabrieken zijn een drietal meisjes van de Oondsoho Machinale Oarenspinnery te water geraakt, b(j het opstappen °PHet 'is" op dat nor altijd bjjzonder druk. Ieder wil maar het eersl »jn om overgezet te worden en dan is het pontje direct vol is. Dan moeten er altijd een aantal wachten tot het weer torug is. Op 't oogenblik van afgaan van den'wal vormt dan het aan boord zond publiek ongeveer één rij met hen die nog aan ïen wal staan zoodat de veerman vanaf zpn plaats met nrecies kan zien wie meegaan. Zoo Ei het vandaag gebeurd datde drie bo vengenoemde meisjes opstapten, ter- #yl het pontje van dett wal af ging, waardoor ze alle drie U water plonsden. Het mocht door toegeschoten poli- tiehnlp gelukken de drie drenkelingen op het droge te brengen, die daarop heel goedmoedig met hun nat pak naar huis gingen. Dit voorval, dat heel onschuldig^s afgeloopen, brengt opnieuw de ver keerde toestand daar ter plaatse onder de aandacht. Soiróe Amusante. Omtrent de Soiróe Amusante Za terdag a.s. in den Nieuwen Schouw burg te geven door het Delftsche Stud en ten strijkorkest „De Hooge Q" met medewerking van een groot aan tal dames en heeren kan nog worden medegedeeld dat door het orkest, dat een repertoire heeft van 60 nummers, een 7-tal stukken zullen worden ge peeld, waarbij bovendien de pianist en de violonoellist solo-nummers zul len voordragen. De zangnummers, welke zullen wor den uitgevoerd door Mevrouw J. van Am'mers-.Kiiller en Mej. Mien Brink man zijn composities van Rob. |Franz. Joh. Brahms, Chr. Sinding, Carl Bohn, Moskowski, Bern. Zweers enz. Om trent de uitvoering van Eine lënd- liche Concertprobe, van Frans von Suppó, kan nog worden medegedeeld dat hieraan zullen medewerken een 30-tal dames en heeren in Tyroier costuum. De door den heer Sternfold en eenige zijner leerlingen uit te voeren dansen, zijn gekozen uit het oude en uit het moderne genre en zullen in daarbij passende costuums worden uitgevoerd. Eenige studenten zullen ter afwisse ling van het pr-ogramma vermakelijke voordrachten houden. Het belooft ebn avond te zijn, die den bezoekers, die zeker talryk zullen zijn, een aangename verpoozing zal ver schaffen. li wkoop. Een hond, niot voorzien van een muilkorf en bespannen voor een hondenkar, heeft gisteren in de Ridderbuurt het 4-jarig zoontje van van Leeuwen aangevallen en in de wang gebeten, wat een ernstige wond veroorzaakte, zoodat' het kind onder heelkundige behandeling is ge steld. Tegen den eigenaar van den hond is proces-verbaal opgemaakt. Het aantal aangifte kiezers, welko voor plaatsing op de nieuwe kiezers lijst in aanmerking xbmon, bedraagt 78, n.l. 9 als inwonende zoon, 6 wegens afgelegd examen, 3 wpgens bewoning van een huis, 51 als loonkiezors en 8 als spaarbankkieeer. Bovendien is door 7 personen, welke 1913 zich- alhier hebben gevestigd overgelegd het voor voldaan geteekenc aanslagbiljet in een der Rijksbelastin gen, waarvoor zij in hun vorige ge meente waren aangeslagen. flAHKTBERICHTEN Gouda, a6 Febr 1914. GRANENIet» vaster, TarweZeeuwsche (nieuwe) 8.75 A 9.— mindere flito (nieuwe) 8.»» k 8.50. Afwijkende 7.50 1 8.—. Polder ƒ7.50 A/8.»5 Rogge Zeeuwsche 6 75 k 7 2S- polder 4 6'5' Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 s 6.— GerstWinter 6 15 4 6 85. Zomer 5 75 6,-aS Chevalier 6.a5 4 ƒ6.75 Buitenl. voergerat per 65 kilo J,- I 5.50. Haver per H.L. 41$ k 4 40 Per 100 kilo 7.75 4 8 *5- Hennep zaad s Buitenlandsche per 50 Kilo ƒ635 4 6 75. Kanariezaad 18.—4/ 18.50. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 4 14 50. Koolzaad 13.— 4 *4- per HL. Erwten: Kookerwten u 5° 4 ia.—Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 650 4/7'» 5 Boonen: bruine boonen 13.— '4—boonen 16.50 4 18,— Paardenboonen 8.35 4 850. Duivenboonen ƒ8.504/ 9—. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed j g,a 8 85. Kleine ronde 8.— fcf 5. Vebmarkt. Melkvee goede aanvoer handel en prijzen matig. Vette varkens, goede aanvoer, handel matig, 31 i 33Vj ct* Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handef vrijwel .4 k >1 P" h«lfK.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel beter 1.40 4/M5 P? Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vrijwel ao.— 4 18.—. Lammeren, aanvoer, geen beteekenis. —v— a -• Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del matig 8.— k Graakaiveren, geen aanvoer, Fokkalveren li k Ik-— Eieren per roo .tuks a ruimen aanvoer, handel vlug. lUa., aangevoerd ro partijen, handel ""r'kwal. 31.- k 33-5°- "de kwel ,8.- k 30.— Zwaardere Noordhollandache J Boter goede aanvoer. Handel matig. Goeboter 1.35 4 1 Weiboter l.aS i°- 83'/, 86'/,, 100 VAK DRH 26 FEBR 1914. Slaatilaellacea. Ned. Cert. Werkeiyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mü) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Bank- en Credlet-lnstel Hogen. Fed. Bankaandeelen lodustr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Gy. Cert. v. A, S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A. Iiynbouw «Urn. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Itedjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrtlenm-Ondern. Dordscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart «(jen. Ned.Am. Stoomvaart My. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine 77s/, 83'/, Sl'/u 100'/, 86'/, 88'/, 83'/, 79'/, 30'/,, 100'/, 73'/, 60*,, 67'/., 65',', 239'1/,, 237 15'/, 188 11% 184 605'/, 194 203'/, 109 Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A IMverten. Maxwel Land Gpant Cert. v, ^and. Peruvian Corporation Li in. Cert. v. Aand. gpenrwegen. Holl. IJaeron Spoor- 48'/, 65 63'/, 238'/, 234'/, 165 183 11'/, 602 203»/, wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staat». spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. Warechao-Woenen Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouia,' Amerika. Atctfison Alg, Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mjj, Oew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Oew. Aand. Premleleenlntea. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gufiruflgs-Oos. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/,—4 pCt. 2"/li 109®/, 3 8'/i, 9»'/, 148*/,»! 2'/, 109'/, 8'/, Nat Staaisf. gunstig, Amerikanen veel aanbod, eerst reactie, sloot met hoogere prjjaen, Petroleum weinig belangstelling, eenigsains lager, Ta bakken ongeanimeerd, Rubbers flauw, Cnltnren willig. an het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.9 te Coruna laagste stand 731.7 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, meost zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter. 96»/, 99'/, 60»/, 60"/,, 94'/, 30'/» -A 94''/,, 94"/,, 28"/,, 28'/,»- 160 2 Ontploffing. Bkblijn. In een anelinefabriek te Rummelsburg a'd Rijn heeft heden- morgon een ontploffing plaats gehad van oen nitreer-anpataat, waardoor de fabriek in brand vloog. 5 beambten werden gedood en 7 gewond. Later wordt geseind dat zich 400 arbeiders in de fabriek bevonden. Reeds werden 10 lyken gevonden en 8 zwaar gewonden. Men' vreest dat er nog slachtoffers zijn onder de puin- hoopon. Oplichting. Verdacht van opliohting van f 100.000 is heden te 's Gravenhage gearresteerd een Vrouw, woonachtig in de Daendelstraat aldaar. De hrand in de kazerne te Haarlem. De fourior de G. is gearresteerd in verband mot onregelmatigheden in zijn beheer on op vermoeden van brand stichting. Zeevaartschool Rotterdam. In de hedenmiddag gehouden ver- fodering van den gemeenteraad van ;otterdam is besloten tot stichting van oen Zeevaartschool aan de Pieter de Iiooghweg. De moord te IJmuiden. De Haarlemsc.hu Rechtbank ver oordeelde heden J. D., wegens dood slag gepleegd op Mej. D. J. te IJmuiden, tot 2 jaar gevangenisstraf, na aftrek van do preventieve hechtenis. PARIJS, 26 Febr. De Fransche regeoring hoeft besloten haar onder danen In Mexico zooveel mogelijk be scherming te verleen en. De fransche kruiser 'ondé, die In verhand met de onlusten op Haïti te Port-au-Prince wim, is naar Vera Cruz Vertrokken. Hoogstwaarschijnlijk zal nog oen 2e kruiser naar Vera-Cruz worden ge- fconden. Fransche soldaten sullen in dien de omstandigheden dit gebieden landen. De Waldeck:Rousseau vlot. Toüloh. Het oorlogsschip Waldeck- RousSean, dat in de haven was vost- geloopon, is vlot geraakt. 148 GOUDA. GEHUWD: 25 Fobr. K. Vlaando- ren en II. van den Hor. 0. den Toom on J. G. van der Ree. Goboron: IEKE, dochter van P. DK MINK en J. J. DE MINK— Khijijbwijx. Gonda, 26 Febr. 1914.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2