DE «JONG'S m Bin.xa.enla.rxd_ Gemengde Berichten. Ingezonden Uededeelingen. Os REBUS REEP Stadsnieuws. S£=OI3T- Laatste Berichten. Officieels Prijscourant - - - - - Van de werklieden, arbeidend in de galerij waar de doorbraak geschiedde, konden vier zich niet redden en ver dronken. Vijf andere in een afgelegen galerij werkend, werden verrast, kon den den ophaalbak niei bereiken en kwamen om het leven. Er bestond niet de minste hoop hen te redden, daar het water snel begon te klimmen en in de schacht een hoogte van 80 M. bereikte. Daar de kolenmijn van Thiea geen pompinrichtingen bezit, heeft men om de mijn weer droog te krijgen groote bakken in gebrnik gesteld, die neer gelaten en dan opgehaald werden. Doze methode leverde goede resultaten op, want na een paar uren was het watervlak reeds 15 M. gedaald. Dit doet veronderstellen, dat sommige bovengaanderijen van de overstroo ming gevrijwaard bleven, daar zulks door inzakkingen is verhinderd ge worden. Is dat indérdaad het geval, dan kan men hopen het water in be trekkelijk korten tijd uit de mijn te halen. Daarvoor zal toch wel een maand noodig zijn. De ramp verwekte diepen indruk onder de bevolking, die er eerst Dins dagochtend kennis van kreeg. Zeven honderd a 800 arbeiders zijn thans werkeloos. Bij de redding hebben ar beiders en ploegbazen veel moed en •poffering ten toon gespreid. Verschei den ploegbazen zijn gewond. TWEEDE KAMER. Opcenten. Thans is bij de Tweede Kamer in gekomen oen wetsontwerp tot heffing van opcenten op de vermogensbelas ting en op du belasting op de be- vermogensbelasting en op de belas ting op de bedrijts- en andere inkom sten. Er worden geheven aldus luidt art. 1 van het ontwerp 20 op centen op: a. de aanslagen in de vermogens belasting over het belastingjaar, loo- pende van 1 Mei 1914 tot en met 30 April l9lö b. de aanslagen in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over t belastingjaar, loopende van 1 Mei 1914 tot en met 30 April 1915 op te leggen aan de sub a en ck van art. 1 der wet op die belasting be doelde belastingplichtigen, alsmede aan die sociëteiten. Er worden geheven 60 opcenten op: de aanslagen in de belasting op be drijfs- en andere inkomsten, op te leggen aan de sub b van art. 1 der wet op die belasting bedoelde be lastingplichtigen, behalve de socie» teiten, wegens uitdeelingen als be doeld in art. 5 par. 1 dier wet, be trekking hebbende op een boekjaar, welks einde valt in het hiervoor sub a genoemde belastingjaar. Artikel 2 bepaalt: Van do opbrengst wegens de volgens het voorafgaande artikel geheven opcenten wordt 2/3 toegevoegd aan de middelen ter goed making van de uitgaven begrepen in de Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1914. Ter toelichting wijst de Minister van Financiën er op, dat nu hij de illusie heeft moeten opgeven, dat de inkomstenbelasting bereids voor het dienstjaar 1914/15 zou kunnen gelden door hem tijdelijke maatregelen moe- ton worden voorgesteld tot dekking van het geraamde tekort op den ge wonen dienst over het dienstjaar 1914. Waar de uitvoering van art. 369 en 870 der Invaliditeitswet voor 1914 'n uitgaaf eischt, welke volgens de thans beschikbare gegevens op f 10.230.000 is te stellen, d.i. f 7.400.000 meer dan aanvankelijk werd geraamd, kan de Minister zich uit den aard der zaak tot zijn leedwezen niet, evenals zijn beide voorgangers, beperken tot hef fing van 10 opcenten op de vermo gens- en bedrijfsbelastingen. De Minister constateert, dat de op brengst van de middelen A—L over het jaar 1913 zeer buitengewoon ge noemd mag worden. Na aftrek van de sommen, welke niet onder de mid delen tot dekking van de Staatsuit gaven kunnen worden geboekt, d.w. z. van f 3.702.710 van de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd en voorts van hetgeen van de be drijfsbelasting aan Indië zal zijn uit te keeren en hetwelk de Minister op f 1.4 millioen meent te mogen stellen is de totaal opbrengst over 1913 volgens den middelenstaat over December f 195.520.711, zijnde totaal f 10.831.911 meer dan de raming der middelen A—L volgens de Middelen wet voor 1913 (na toevoeging van 2/3 der opcenten over 1913/14, die later zijn gevoteerd). Aangenomen voor een oogenblik, dat de raming van de middelen voor 1914 in werkelijkheid met een gelijk bedrag overschreden wordt ais de ra ming voor 1913, dus eveneens met f 10.832.000, dan zullen de gewone ontvangsten in 1914 stijgen tot onge veer f 228.846.000. Bij een cijfer der gewone uitgaven dat, gelet op de bedragen, waarmede de verschillende hoofdstukken der be grooting sedert September zijn ver hoogd en rekening houdende met een besparing" van f 1.700.000 op f 239.490.679,17 kan gesteld worden, zou er, zelfs bij die zeer gunstige onderstelling omtrent den loop der middelen, nog een tekort op den ge wonen dienst van f 10.644.000 over blijven. Vandaar de noodzakelijkheid van de aanvrage van een belangrijk groo- ter bedrag aan tijdelijke middelen dan in de vorige jaren is geschied: 20 op centen op de vermogensbelasting en op de belasting op de bedrijfs- en an dere inkomsten over het belasting jaar 1914/1915. Wat de bedrijfsbelasting aangaat echter met uitzondering van hetgeen geheven wordt wegens uitdeelingen door Naamlooze Vennootschappen, Vereenigingen enz. Ten aanzien van deze heffing kan het aantal opcenten, naar het den Minister voorkomt ook een vergelijking met de belasting te dier zake in verschillende landen ge heven, zonder bezwaar op 60 worden gesteld. Het tarief van de bedoelde uitdeelingen wordt dan in werkelijk heid 4 pCt. In het ontwerp-inkom- stenbelasting is een percentage voor gesteld van 5. Door deze tijdelijke middelen ver wacht de Minister ovdr 2/3 jaar een extra-opbrengst van f 4.170.000. Ten slotte betoogt de Minister, dat de bezwaren, verbonden aan tijdelij ke middelen ten aanzien van de voor gestelde middelen geacht mogen wor den in mindere mate te bestaan, als zij worden gevolgd door een verhoo- ging der belastingen in hoofdsom, hetgeen hot geval zal zijn wanneer de inkomstenbelasting tot stand komt. Wegens den grooten druk en de practische moeilijkheid, welke een op- centenheffing op andere belastingen zou medebrengen, meent de Minister zich tot de voorgestelde heffingen te moeten beperken. Echter vleit hij zich met de ver wachting, dat een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het bier, waaruit een grootere opbrengst van f 1.200.000 per jaar wordt ver wacht en dat binnen enkele dagen zijn Departement zal verlaten, zoo tijdig tot wet zal kunnen worden vorheven, dat er ook uit dien hoofde nog tók 600.000 aan de middelen van het jaar 1914 ten goede zal ko men. Het plan is om na de vergadering van de Tweede Kamer van 17 dezer onmiddellijk in de afdeelingen te gaan tot onderzoek van een 16-tal ontwer pen, waaronder de wijziging van de Woningwet en het Opcenten-ontworp. De veiligheid op de spoorwegen. Naar het „N. v. h. N." verneemt, bestaat bij de Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen het plan, te Groningen een nieuw bureau op te richten, het welk speciaal voor de spoorwegen in Noordelijke provincies belast zal zijn met het maken van plannen en het uitvoeren der werken in verband met te maken nieuwe, of uitbreiding wijziging en verbetering van reeds be staande beveiligingsinrichtingen voor stations en lijnen. Het zal een zoogenaamd districts bureau zijn, waar aan het hoofd een ingenieur zal staan, specialiteit op het genoemde gebied. Ook de electrische- en gasverlichting, centrale verwar ming en de telegrafie en telefonie zullen, volgens het blad,, onder dat bureau ressorteeren. Recherche te water. Uit Papendrecht wordt aan de Dordr. Ct. gemeld: Door het Departement van Finan ciën is aan de Scheepswerf en Machi nefabriek der firma Van der Schuijt aldaar den bouw opgedragen van een snelvarend stoomjacht ten dienste der ambulante recherche te water. Dit jacht zal geheel electrisch worden verlicht en voorzien van een sterk zoeklicht. Winkelsluiting. Volgens aan de Utr. Crt. gedane mededeelingen heeft het onderzoek der UtrechtRche Handelsvereeniging in zake de negen uur-winkelsluiting zich uitgestrekt over niet minder dan bijna 3500 winkeliers, van wie onge veer 60 pCt. voor en 40 pCt. zich tegen wettelijke regeling hebben uit gesproken. De zaken in verbruiks- artikelen zijn meest tegenstanders, daarin was de verhouding2 tegen standers tegen 1 voorstander. Museum-diefstal. Dezer dagen, vermoedelijk door een Zondagsbezoeker, is uit de Raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ontvreemd een bruin me talen kannetje, dateerend uit het laatst der 16® eeuw. Het is slechts 10 c.M. hoog en stond op den hoogen schouw, zoodat het alleen door iemand van flinke lichchaamslengte kan zijn afge nomen. Deze diefstal schrijft de O. H. Ct. valt zeker te betreuren, omdat het een waardevol voorwerp was, maar ook omdat men meende dat in dit museum de bezittingen veilig waren. Het gaat niet aan al deze voorwerpen te bevestigen. En het toezicht in de zalen laat overigens niet te wenschen. Gisternacht is, zoo meldt de Prov. Gr. Ct., te Sellingerbeetse afgebrand het tot den faillieten boedel van H. F. behoorende huis. Alles is verbrand. F. is gearresteerd. Naar Het Volk verneemt, telt de Federatie van Ziekenfondsen, opge richt tegen de Maatschappij ter bevor dering der Geneeskunst, reeds 450,000 leden. Met het oog pp de te Amsterdam ontworpen haven-West wordt, volgens het Hbl., overwogen de mogelijkheid van een goederen-ringbaan om Am sterdam. Kazernebrand te Haarlem. De even voor den tweeden brand van korporaal tot soldaat gedegra deerde vrijwilliger K, was op den Za terdagavond voor den laatsten brand kamerwacht en kon zich derhalve vrij door de kazerne bewegen. Eerst laat is hij dien avond wegens een verzuim in de provoost gebracht, zoodat hij, wanneer hij inderdaad de dader is, ruimschoots gelegenheid heeft gehad zijn plan te volvoeren, daar het ook in het geheel niet vreemd is, dat een brandje in een geheel afgesloten ruimte langen tijd smeult voor het vuur uit breekt. Opmerkelijk is ook, dat dienzelfden avond zijn vriend de korporaal R. uit den Helder, die de beide vorige bran den te Haarlem meemaakte, niet in den Heldor was, zoodat het lang niet uitgesloten is, dat ook hij dienzelfden avond te Haarlem en in de kazerne heeft vertoefd, daar de kazerne op dat punt zeer slecht is. Een onderzoek wordt daarna nog steeds ingesteld. Verder verdient het ook de aan dacht, dat genoemde K., nadat hij's morgens bij het uitbreken van den brand uit de provoostkamer was ont slagen, weigerde aan de brandblus- sching deel te nemen en uit do ka zerne is gegaati. Den volgenden dag, Maandag, kreeg hij daarvoor eenige dagen kwartier arrest tot Zaterdag daaropvolgend. Na zijn vrij-lating is hij dien dag naar zijn oudqrs te Amsterdam ver trokken en van daar Maandagochtend in gezelschap van den korporaal R. naar Rotterdam gestoomd, van waar ze hun militaire kleeding terugzon den om met de eerste gelegenheid naar Amerika scheep te gaan. Verder wordt er ook nog in oen an dere richting door de recherche ge zocht. O. H. C. Donderdagavond is te Rotterdam, naar de N. Crt. meldt, de architect de heer C. H., terwijl hij naar een gede railleerde tram stond te kijken, door auto H 3868, die in snelle vaart pas seerde, gegrepen en overreden. De auto ging hem dwars over het lichaam, waardoor hy verschillende inwendige kneuzingen bekwam. De chauffeur beweerde dat hij ten gevolge van den regen niet door de ruiten had kunnen zien. Haagsche chique of een... nieuwe aardappelmand? 't Gebeurde in de Residentie, in het centrum der stad, op een der drukste uren van den dag, schrijft de Res.-bode. Een dametje, gekleed k la mode de Paris, wandelde parmantig door de Haagsche straten, terwijl ze schijn baar veel moeite had met het dragen van een vioolkist. Hoe het kwam, weten wij niet, maar tot groot ver maak van den verkeersagent en vele voorbijgangers, raakten een paar haakjes van het foudraal los, de kist viel op den grond, sprong open en ...in plaats van het muziekinstrument rolden over de straat... aardappelen rauwe... aardappelen... Het dametje wist geen raad, bloos de, pakte zenuwachtig het noodlotti ge voorwerp van den grond en verdween in allerijl. Overtreding Loterijwet. Men meldt uit Arnhem aan de N. Crt. De kantonrechter fe Arnhem ver oordeelde heden de hoofdagenten van De Tijdgeest te Arnhem en Velp tot re8p. f 400 en f 300, subsidair 20 dagen hechtenisieder der 14 agenten van De Tijdgeest tot 100 gulden of 10 da gen hechtenis den hoofdagent van I<otisico te Arnhem tot 500 gulden of 20 dagen den agent der Spaarkas- vereeniging zonder Baatzucht te Rot terdam en twee agenten van Het Witte Op 6 peepen kan men 1 peep toe krygen Kruis te Den Haag, ieder tot 50 gul den of 10 dagen hechtenisin alle zaken met verbeurdverklaring der bij den bekenden inval door de justitie in beslag genomen stukken. GOUDA, 5 Maart 1914. Door Burg. en Weth. zijn aan de raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 3 Maart 1914. Het terrein aan de Krugerlaan, dat de Raad in zijne vergadering van 4 November 1913 besloot aan te koopen en aan het Rijk te schenken ten be hoeve van den bouw eener nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool, is geen regelmatige rechthoek aan den noord westelijken hoek springt het eigen dom van W. Rijkelijkhuizen (weiland met varkensschuur) in het aangekochte terrein, dat rechthoekig is te maken door aanvulling met een stukje van dit eigendom, ter grootte van 55 M2. Van den Minister van Binnenland- sche Zaken ontvangen wij nu, bjj brief van 18 Februari j.l. het bericht, dat het aan het Rijk voor het nieuwe gebouw der Rijks Hoogere Burger school aangeboden terrein daartoe niet ongeschikt wordt geacht, mits het worde vergroot met bovenbedoeld stuk van 55 M waarom Zijne Excellentie ons verzoekt de noodige stappen te doen, opdat dit stuk alsnog aan het aangeboden terrein worde toegevoegd. De eigenaar W. Rijkelijkhuizen maakt bezwaar tegen den afstand enkel van de meerbedoelde 55 M2., waardoor het gebruik van de juist op de grens van zijn eigendom komende schuur (waarin hij varkens houdt) zeer belemmerd wordtwanneer hij de noo dige medewerking verleent, zou dat slechts zijn voor een buitensporigen prijs. Hij voorziet evenwel dat de moeilijk4- heden, die hij thans door de uitbreiding van de bebouwde kom in zijn bedrijf (varkensfokkerij) reeds ondervindt, door de nieuwe Rijks Hoogere Bur gerschool in sterke mate zouden toene men, zou daarom zijn bedrijf wel willen verplaatsen en biedt nu zijn geheele eigendom aan de Karnemelksloot aan de gemeente te koop aan voor f 15000.—. Het bewuste eigendom van W. Rijkelijkhuizen is bekend in Sectie A, nOB. 647, 648, 2560 en 3353, ter geza menlijke grootte van 3564 M2. Met uitzondering van n°. 2560, den ter zijde van de boederij achter de huizen van de Karnemelksloot gelegen, 1837 M2. grooten boomgaard, is bij het uitbreidingsplan over deze perceelen geprojecteerd de evenwijdig aan de Krugerlaan loopende op de Karnemelk sloot uitkomende weg ten Oosten van de aldaar ontworpen gracht. Op de perceelen is bouwverbod gelegd, onder bepaling (Raadsbesluit van 24 Septem ber 1909, Gemeenteblad No. 210) dat de perceelen n°®. 647 en 3353 bij uit voering van het uitbreidingsplan zullen worden aangekocht of onteigend en daartoe door de gemeente moet wor den overgegaan, wanneer de eigenaar op n°. 647 (de boerderij) gebouwen wenscht te stichten of te vernieuwen. Met de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken, wier oor deel wij hierover hebben ingewonnen, komt het ons voor dat de gevraagde som niet te hoog is en dat de gemeente het gedane aanbod behoort te aan vaarden en goed doet, afgescheiden van den bouw der Rijks Hoogere Burgerschool, tot den aankoop over te gaan. Als gevolg van het stichten van het nieuwe gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool wordt de verbe tering van den toegang van de Kar nemelksloot tot de Krugerlaan urgent. Verbreeding van den tegenwoordigen thans reeds ten eenenmale onvol doenden toegang door bijtrekking van een deel der eigendommen van de Erven C. P. W. Dessing zal,|vreezen wij, uiterst kostbaar blijken, terwijl de brug over de Breevaart en haar hooge afrit eene afdoende verbetering belem meren, tenzij de verbreeding aan de Karnemelksloot-zijde zeer ruim worde genomen, wat slechts door meerderen aankoop en afbraak mogelgk wordt. Beschikkende over de eigendommen van W. Rijkelijkhuizen kan de ge meente op veel minder kostbare wijze een goeden toegang verkrijgen, wan neer na amotie van zijne woning, hooi berg enz. op het vrijgekomen .'erf van de Karnemelksloot af tot de achterzijde van het voor de Hoogere Burgerschool bestemde terrein een stuk van den bovengenoemden bij het uitbreidings- {>lan geprojecteerden weg wordt aange* egd en tusschen dezen weg en 'de Krugerlaap een verbindingsweg wordt gemaakt op de sloojj achter den boom gaard, eene van dezen boomgaard af te nemen strook van ongeveer 3 M. en een driehoekig stukje van den voor het Rijk besteraden grond. Door dezen wegenaanleg wordt voorts de exploi tatie als bouwterrein, niet alleen van de aan de Krugerlaan gelegen helft maar van het geheele aan het van Iterson-Ziekenhuis toebehoorende land mogelijk. Met het oog hierop verklaren de Regenten van deze instelling zich bereid de aanlegkosten van den ge- projecteerden hoofdweg voor zooveel noodig voor hunne rekening te nemen. Neemt men verder in aanmerking dat van den boomgaard 1500 a 1600 M2. overblijven als bouwterrein langs de te maken dwarsstraat, allicht eene waardo van f 5000.— bezittende, dan zou de gemeente derhalve komen te staan voor een uitgaaf, met inbegrip van de kosten van aanleg van de dwars straat, van f 11000.— a f 12000.—. kfet de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken achten wij deze uitgaaf alleszins gerecht vaardigd. Wij hebben mitsdien de eer Uwen Raad voor te stellen het volgende be sluit te nemen De Raad der gemeente Gouda Gelet op zijn besluit van 4 Novem ber 1913 No. 830 gelezen het voorstel van Burge meester en Wethouders van 3 Maart 1914 No. 21/32 en het daarbij over4 gelegde schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 18 Fe bruari te voren No. 2159 Afdeeling 0.; Besluit 1°. Voor de gemeente van W. Rijkelijkhuizen in vollen en vrijen eigendom aan te koopen de kadastrale perceelen Sectie A. Nos. 647, 648 2560 en 3353, uiterlijk te leveren op 1 November 1914, tegen een koopprijs van f 15000. 2°. Alsnog aan den Staat Jliï Nederlanden ten behoeve vaiyd^Slach ting van een nieuw gebouwk|mÖr de Rijks Hoogere Burgerschool^ schen ken het aan het bij zijn besluit van 4 November 1913 geschonken terrein grenzende, 55 c.A. groote, stukje van het perceel Sectie A. No. 3353, dat daarvan wordt afgesneden door de vorlengde noordelijke en westelijke grenslijnen van het bij dat besluit be doelde terrein, onder voorwaarde dat aan de gemeente Gouda aan den noor doostelijken hoek van dat terrein een rechthoekige driehoek, waarvan de beide rechthoekszijden 8 M. zijn, in beheer en onderhoud als openbaren weg wordt gelaten zoolang zij zulks zal noodig hebben. 3°. de gemeente-begrooting voor 1914 te wijzigen als volgt aan Hoofdstuk XV der uitgaven wordt toegevoegd een artikel dbis „Uitgaven in verband met de stichting van een nieuw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool" (Volg nummer 231 bis) f 25000. en aan artikel 4 van Hoofdstuk VH der Ontvangsten (Volgnummer 61) een nieuw onderdeel c „Geldleening ter bestrijding van de uitgaven in verband met de stichting van een nieuw ge bouw voor de Rijks Hoogere Bur gerschool" f 25000.—. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 2 Maart 1914. Volgens hierbij overgelegd schrijven acht de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrie ken het wenschelijk om het kabelnet der Electrische Centrale uit te breiden. Uit dat schrijven zal U blijken, dat genoemde Commissie zich jvoorstelt te doen uitvoeren 1°. het leggen van een kabel in den Ridder van Catsweg en het plaat sen aldaar van een transformatorzoil met bijkomende werken, waarvan de kosten in totaal worden geraamd op rond f 5000. 2°. het plaatsen van een transfor matorzuil op den Kattensingel, het leggen van zinkers in den Kattensin- gelgracht en in de Bleekerssingelgracht met bijkomende werken, waarvan de totaalkosten worden begroot op rond f 3000.—. Wij kunnen ons met het voornemen van de Commissie van bijstand voor noemd vereenigen en stellen U der halve voor ons tot het doen uitvoeren der werken te machtigen en in ver band daarmee I. de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1914 te wijzigen als f°aaan artikel 11 van Hoofdstuk XV der Uitgaven wordt toegevoegd een nieuw onderdeel c „Uitbreiding van het kabelnet der Electrische Centrale" (Volgnummer 233) f 8000. ft. aan artikel 4 van Hoofdstuk VII der Inkomsten wordt toegevoegd een nieuw onderdeel c „voorziening in de koster^ van uitbreiding van het kabel net der Electrische Centrale" (Volg nummer 61) f 8000. II. de begrooting der Gemeente- Lichtfabrieken (Afdeeling Electriciteit) voor het dienstjaar 1914 te wijzigen als volgt a. aan de Uitgaven wordt toege voegd een nieuw volgnummer 37 Kosten van buitengewone uitbrei ding van het kabelnet" f 8000. b. aan de Inkomsten wordt toege voegd een nieuw volgnummer 5 „Te ontvangen uit geldleening ten be hoeve van buitengewone uitbreiding van het kabelnet" f 8000. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 3 Maart 1914. In Uwe vergadering van 16 Januari jl. werd in onze handen ter fine van praoadvies gesteld een adres van eenige werklieden in dienst bij de Gemeente gasfabriek, waarbij zij verzoeken te worden vrijgesteld van de betaling der bijdrage die Uw Raad besloten heeft op hen wegens inkoop der pensioen jaren vóór 1 October 1913 te verhalen of zoo dat niet mogelijk is hunne loonen evenredig te verhoogen. Ver volgens geschiedde hetzelfde in Uwe vergadering van 13 Februari jl. met een adres van gelijke strekking af komstig van eenige werklieden in dienst bij de Gemeentewerken. Ten einde aan Uwe uitnoodiging te kunnen voldoen stelden wij deze adres sen in handen van respectievelijk de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken en die der Gemeente-werken. Als gevolg daarvan zijn wij thans in staat U over te leggen de beide door de Commissies van bijstand uitgebrachte adviezen, met welker conclusies wij ons wel kannen vereenigen. Ook wij zouden het tegenover andere ambtenaren, die steeds over hun salaris 5 °/0 aan het Gemeente-Pensioenfonds hebben moe ten storten, een grove onbillijkheid ach ten, indien aan het verlangen der adres santen, die indertijd om welke reden dan ook geweigerd hebben voor de toekomst van hunne na te laten be trekkingen te zorgen, "Werd voldaan. Aan den anderen kant moeten wij er kennen, dat voor sommigen onder hen, de last der uit de pensioenwetten voort vloeiende bijdragen zoo drukkend is, dat er termen aanwezig zijn om hen in het dragen daarvan eenigszins tege moet te komen. Onder verdere verwijzing naar de adviezen van bovengenoemde Com missies van bijstand deelen wij U der halve mee, dat het ons voornemen is ons naar de daarin gedane voorstellen te gedragen en geven wij Uw Raad in overweging de adressen te stellen in onze handen ter afdoening. Aan den Raad der Gemeente Gouda. A. Ketellapper. Naar wij vernemen zal de feestelijke huldiging van den heer A. Ketellapper ter gelegenheid van zijn 50-jarig ju bileum als godsdienstleeraar bij de Ne- derl. Israel. Gemeente alhier Zondag 22 Maart e.k. des nam. ten 2 ure in de Sociëteit „Ons Genoegen" plaats hebben. Het Hoefijzer-Verbond. Naar het jongste nummer van Het Hoefijzer-Verbond meldt, is in de gewestelijke vergadering d.d. 24 Febr J.l. te Rotterdam gehouden besloten te trachten ook hier ter stedê een sub-comité op te richten. De heer Van Meetoren Brouwer heeft de zorg daarvan op zich genomen. Nederl. Vereeniging van Kaashandelaren. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren hield heden alhier in Hotel „de Zalm" haar 14e algemeene eaenvergaaenng. De voorzitter, de heer J. W. I Middelbeek, opent de vergadering memoreert in zijn openingswoord overleden bestuurslid, dhr. J. J. Grijpink en wijdt mede een waardee rend woord aan den afgetreden secre taris-penningmeester, Mr. M. M. Schim t «o benoe- van der Loeff, die wegens zijn ming tot lid der Tweede Kamer functie heeft neergelegd, waarna nieuw benoemde secretaris-penning meester, de heer T. G. G. Valette, oud-Kamerlid, in de algemeene gpdering wordt geïnstalleerd. De voorzitter werpt daarna een op den handel en op het vereenigings leven in het afgeloopen jaar blik Wat de handel aangaat, de boeren kaasproducenten hebben een zeer gun stig jaar gehad door productie van groote quantiteiten, welke tot booge prijzen zijn geplaatst. Dit verblijdend verschijnsel üeeft ten opzichte van de kaasboeren toch een ernstige schaduw zijde gehad. Er is bij hen een zorge loosheid en roekeloosheid gekomen bij de kaasbereiding, waardoor de quali- teit van het volvette product is ach teruitgegaan. Dit is des te meer te betreuren daar de bereidingswijze van de gedeeltelijk ontroomde kaas uit Friesland en Noord-Holland met de meeste zorg geschiedt. Dank zij cur sussen en kaaskeuring gaat de tech niek van het bedrijf daar vooruit. Spr. betreurt het dat de boeren hier niet door samenwerking en door voorlich ting willen trachten hun product te verbeteren, maar zich vooral bezig houden met het wegmaken van ge breken in de kaas door middelen, die slechts andere gebreken doen ontstaan na eenigen tijd. Hoewel de resultaten van den handel niet onbevredigend zijn ge weest, zijn door de hier genoemde fouten toch ernstige nadeelige gevol gen ondervonden. Het Bestuur heeft zich eenigen tijd geleden gewend tot den Minister van Landbouw om deze zaak onder de oogen te zien, doch tot nog toe zonder resultaat. Over het vereenigingslevcn is niet bijzonder te roemen. De samenwerking is in het afgeloopen jaar niet geweest zooals ze had behooren te zijn. Door het bestuur werden meermalen belang- ke voorstellen gedaan, welke werden gewezen door de vergadering; een met op 2 na algemeene stemmen aan genomen zeer belangrijk voorstel is niet tot uitvoering kunnen komen. Wil de vereeniging vruchtbaar werk zaam kunnen zijn, dan dient er te bestaan goede samenwerking en we- derzijdsch vertrouwen tusschen bestuur en leden, wil het bestuur zich niet genoodzaakt zien haar taak neer te leggen. Spr. hoopt ten slotte dat het nieuwe vereenigingsjaar verbetering zal brengen. De rekening en verantwoording van den penningmeester aanwijzend een bedrag van f 2592.25 aan ontvangsten en uitgaven, waarbij een batig saldo van f903.305, alsook het jaarverslag van den secretaris, hetwelk reeds is gepubliceerd, worden goedgekeurd. Door den voorzitter wordt hierbij op gemerkt, in verband met de passage in iet jaarverslag betreffende de kaas- contröle dat aan het bestuur van do H. M. v. L. het bezwaar is kenbaar gemaakt dat niet voldoende gecontro leerde kaas zal worden geproduceerd. De Redactie van het Landbouwweek blad heeft gemeend dit bezwaar te kunnen ontzenuwen door aan te voe ren dat 250 landbouwers met een pro ductie van 2 millioen K.G. bij het kaascontröle-station zijn aangesloten, doch daarmede is het bezwaar niet weggenomen, daar deze productie slechts beteekent 5 °/0 van een totaal productie van 40 millioen K.G. Hot Bestuur wil de kaascontröle bevordoren door aan do leden der Vereeniging toe te zenden de lijst van alle bij hot kaascontröle-station aan gesloten landbouwers. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden W. Laming, Rot terdam J. L. van Eijk, Gouda en A. J. Schilt, Gouda herkozen, terwijl na herhaalde stemming in de vacature- Grijpink werd benoemd de heer A: Henneman te Alkmaar. Na ballotage wordt als nieuw lid aangenomen de heer D. Uittenboo- gaardt te Bodegraven. Daarna komt aan de orde het voor stel van het bestuur tot intrekking van het bestaande inkoop-reglement en in verband daarmede bespreking van de te volgen gedragslijn. De Voorzitter leidt deze punten waarbij hij de geschiedenis van het inkoopcontract naging en de agitatie welke door het optreden van de lloll. Mii van Landb. daartegen in het licht stelt Spr. deelt mede dat naar aan leiding van de actie, te Alfen een ge combineerde vergadering is gehouden van afgevaardigden van de bestaande landbouwers-organisaties met afge vaardigden van.de Ned. Ver. v. Kaas handelaren, waarvan het resultaat is eeweest dat een nieuw inkoop-regle ment is samengesteld, waarover allen het eens zijn uitgenomen over art. de 2°'» korting. Over deze punten heeft een zeer breedvoerige discussie plaats, welke leidde tot het indiendn van eenige moties welke beoogen het inkoopre glement in te trekken doch welke verschillen op het pon van huniet weder aan de orde stellen of wel dit te doen binnen korter of langertijd. Nadat over deze moties breedvoe rig het woord is gevoerd, wordt ten slotte aangenomen de volgende nieuw ingediende motie van de heeren Thr|S- e vergadering bijeen, gehoord i de verschillende meeningen sen (Dordrecht)—Rietdijk (Rotterdam): De Ned. Ver. v. Kaashandelaren in algemeene hebbende trent het uitvoeren van een inkoop- ■egle mentlettende op de houding door zekere zijde aangenomen tegen een regeling van inkoopvooïwaarden, besluit het reglement in te trekken en verklaart het ontwerp-reglement van de bekende commissie, bestaande uit afgevaardigden der H. M. v. L., Land- bouwgenootschap, Z. H. Boerenbond, Stichtsche Boerenbond en Ned. Ver. van Kaashandelaren aannemelijk, met uitsondering van art. 7, waarvoor het oude reglement, wil handhaven en acht invoering gewenscïlt wanneer overeenstemming tusschen partijen is verkregen. Bij de rondvraag bepleit de heer Van Eijk de verzending van een cir culaire aan den buitenlandschen handel verband met de niet voldoende productie van gecontroleerde kaas. De vergadering werd daarop door den voorzitter De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vêstigt de aandacht op de bestaande gelegenheid voor de af zenders van poststukken om den wensch te kennen te geven hun zen gen niot op Zondag te bestellen door middel van naast de postzegels te plakken stróokjes dragende de aan duiding: „Niet bestellen op Zondag" welke strookjes tegen den prijs van cent per vel van 50 stuks aan do postkantoren verkrijgbaar zijn. Voor zooveel noodig wordt er hier bij op gewezen, dat wat de postpak ketten betreft, het verlangen van niet- bestelling op Zondag zoo wel op do adreszijde van het pakket als op de bijbehoorende kaart behoort te worden uitgedrukt. Waddinxveen. Aan het gebouw van het Hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie te 's Gravenhage werd gisteren aanbesteed het herstellen en verbeteren van de telefoonlijn Amster damNieuwersluis, a'lsmedo het bij spannen van draden aan deze lijn. Minste inschrijver was P. Van den Berg, alhier, voor f 1794. toeschouwers, een groot aantal entree-I TdGff* SlfiSCll Wöörbsricllt bewijzen beschikbaar gesteld voor het I Hollandsche publiek en aan het Secre- I van het Koninklijk Meteriologisch tariaafc van den Nederlandschen Voet bal Bond is in do laatste weken hard gewerkt om aan alle aanvragen om entreebewijzen te voldoen. Op het moment zijn reeds bijna 4000 kaarten verkocht in alle deelen van het land. De Bondsadministratie verzoekt ons er nog eens speciaal op te wijzen dat zij zich er niet aansprakelijk voor stelt, dat ieder bezitter van een entreebiljet voor den wedstrijd ook een reisbiljet van den goedkoopen trein zal kunnen bekomen.VDe Hollandsche Spoor heeft een goedkoopen trein georganiseerd voor 1000 personen; de tickets hiervoor worden verdeeld over de verschillende stations tusschen Amsterdam en Rot terdam en het laat zich aanzien, dat op 9 Maart, den dag waarop aan de spoorwegbureaux de kaarten genomen kunnen worden, de voorraad al heel ipoedig uitgeput zal zijn. Intusschen doet het ons genoegen hen, die nog gfeen entreekaart hebben genomen, te kunnen verzekeren, dat er bij het Bondssecretariaat (Van Boet- zelaerlaan 29 te 's-Gravenhage) nog voldoende voorraad is tot uiterlijk Maandag a.s. Na Maandag zijn geen entreekaarten in Holland meer te krijgen en daar de belangstelling in België minstens zoo groot is als in Holland ligt het voor de hand, dat men verstandig doet zich voor Maan dag van plaatsbewijzen te voorzien. MARKT öiDHICH TEN. Gouda, 5 Maart 1914. GRANEN Prijshoudend. Tarwe Zeeuwsche t(mouwe)nMS,' 9.— mindere dito f 8l 8.65. Afwijkende f 7.50 A 8.25 Polder 7.50 A ƒ8.25: Rogge Zeeuwsche ƒ675 k 725. Polder 6.2-; k 6 75 Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 a 6 Gerst: Winter 6 10 a 6 25. Zomer 5 75 6-25 Chevalier 6.25 k 6.75 Buitenl. voerger3t per 65 kilo 5,— 4 5.50. Haver per H.L. 425 k 4.48 Per 100 kilo 7,85 k 830. Hennep zaad: Buitenlandsche per 50 Kilo ƒ625 75. Kanariezaad f 18.k 19. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 a 14.50. Koolzaad 13 A f 14. per HL. Erwten: Kookerwten 11 a 12.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6 50 a 7.25 Boonen bruine boonen 12.— a 14.witte boonen j7.a 18,Paardenboonen 8.— ƒ850. Duivenboonen 825a/ 9—. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 8.— a 8 25. Kleine ronde 7.25 A 8.25. Veemarkt. Melkvee goedo handel en prijzen matig. Vette varkens, red. aanvoer, handel matig, 21 a 24 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig 22 a 24'/» ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel 1.60 a 1.80 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel matig 18.a 26 Lammeren, aanvoer, geen beteokenis. Nuchtere Kalveren, grootte aanvoec,han del vrijwel 8.k J 13. Graskalveren, geen aanvoer, a Fokkalveren 14— 32 Eieren per 100 stuks 3,50 A f 4,5° ruimen aanvoer, handel vrijwel. Kaas, aangevoerd 19 partijen, handel matig. ie kwal. 31.k 33* 28.— a 30.—. Zwaardere Noordhollandsche a .- Boter goede aanvoer. Handel matig. Goeboter 1.30 a t.35. Weiboter 1.15 k 1.85. 2de kwal Voetbal. Wedstrijd België—Nederland. Grooter dan ooit te voren is de be langstelling bij het Hollandsche publiek voor den op 15 Maart te spelen wed strijd België—Nederland om den Van den Abeele beker. Zooals wij reeds vroeger publiceer den heeft het Bestuur van den Bel gischen Voetbal Bond, nu het beschikt over een tip top ingericht terrem^Mr plaats is vöor eene kleine 30.000 Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.0 te Ty pograf enstaking Op vijf drukkerijen in den BobcIi staking uitgebroken, tengevolge de actie voor de invoering van hot lan delijk looncontract. Do staking om vat 120 man. Te Barger-Oosterveon (Dr.) is het lijk van eon man uit hot water op gehaald. Verschillende .omstandighe den noopten de justitie te waarschu wen, die thans onderzoekt of men hier met misdaad, dan wel met oen ongeluk te doen heeft. In Spandau, Uultschland, had een vrouw, in de kazerdo ruzie gehad met een soldaat. Zij wondt zicli zoo op, dat zij plotseling een revolver trok en zichzelf doodschoot. In verband met den moord teTeil- felssoe, waar twee vrouwen in een bosch geworgd werden, heeft de jus titie een bedelaar aangehouden. .De man ontkende alles, doch getuigen verklaren, dat hij op den bewusten dag op do plaats van den misdaad is geweest. Verwachting tot den volgenden dag Hoi-ta, laagste stand 736.1 te Chris- tiansund. Matige, later weer toenemende wes telijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, 's ochtends iets kouder. VAN DEN Effectenhandel te Amsterdam 6 MAART 1914. StiMtsIeenincen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie Ge Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uauk.' en ('redlef-instel- liugeii. Fed. Bankaandeelen Industr. Oiideriieiiiingeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. kul. Crediet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnboi Mij. Gew. Aand. bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. DordschePetroleum In Constantinopel, 4 Maarl. Voor op volger van Said Pacha worden v het presidium vun den Senaat, drie I candidaten genoemd, liet zijn liilmi I Pasja, oud-Ui'oot-vizier; Naïl Boy, oud-minister van financiën en 1 lamed Kixa l'asja, voorzitter van de volks- vertegenwoordiging. liilmi Pasja schijnt do voorkeur te hebbon. De toestand in Mexico Nojales, 5 Maart. Alhier loopt het gerucht, dat de kanonneer boo ten der de „Morelos" en de ,,Guer rora in de haven van Topolobam po slaags zijn geweest met de kanon- Bradjey Tabak Mg. A, l_iin« at nut hl oef I Diversen. regeering rora" daags zijn geweest - neerboot der rebellen. De strijd bleef j onbeslist. De regeeringsbooten stoom den onbeschadigd weg. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. Scheepvaart MUen. Nod.Am. Stoomvaa Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preforento A Int. "Morcantilo Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Vorige Koer». voer» vau heden 77'/, 77'/, 83"/1B 83'/, 513/l 6 100'/, 100'/, 83Viu 86"/, 88'/, 89'/, 83 79'/, 83',, 77'/, 29 100'/, 74'/, -- 56'/, 50 49», 50'/, 68 68'/, 24 23'/, 66'/, 66'/, 238'/, 227 165 238'/, 14'/ 14'/, 183'/ 12'/ 183'/, 11'/, 182 183'/, 601 601 194 Te Teesino is de directeur van „National bank" gearresteerd. J wordt verdacht 300.000 Mark van bank ten eigen bate te hebben aan gewend. Door den trein gedood. Bij Warmond is vanmorgen op de spoorbaan het geheel verminkte lgk gevonden van een man, wiens iden titeit nog niet is kunnen worden Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmi). Aand 2093/i 124 112 V, '20H1/, 112', 8 Overreden. Op de spoorlijn bij deit Trekweg nabij den Haag is hedenmorgen halt negen door den trein een heer over reden, die zich op de lijn bevond. Hg werd niet terstond door den trein ge dood, en -weigerde aan de hulpbiedende zijn naam op te geven. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN3 Maart. Wilholmina Hendrika, ouders J. Versluis en J. G de Korte. Jacobus, ouders J- de Brnijn en C. van Oosten, GEHUWD: 4 Maart. J. F- van der Ploeg en M. J. Kok. OVERLEDEN: 3 Maart. Goets, geh. met A. Verhoef, 4. C. dé Geua, 54 j. (67 j. C. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie' Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preiqieleeningen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. stil, doch prijshoudend, Buitenl: idem, Culturen geen omzet, Petroleum vast, Koninklijke prijshou dend, Rubbers lusteloos en zwakker, Mijnen lager voor Guyana, Redjangs en Cobars, de andere stil. 96'/, 96'/, 99'/, 99'/, 60'/, 60'/, 94'/, 30'/, 94'/, 29 29'/, 160»/, 2 160»/, 2 V, 99'/, 149

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2