VERGADERI\(i VAN DEN GEMKENTERAAD SZ-o-nst. Ingezonden Mededeelingen, WEST-INDISCHE Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S£=OI3T. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste JJericliten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant o ov, hoeveelheid ammunitie zjjn hier uit de Vereenigde Staten aangevoerd. Hiervan zijn 250 geweren naar de hoofdstad gezonden, ten einde de Amerikanen te bewapenen, in geval er een oproer mocht uitbreken. De overige zijn naar het Amerikaansche vlaggeschip gezonden, en de schout bij-nacht zal er naar eigen inzicht mee kunnen handelen. De wapenzonding naar de hoofdstad had plaats in overleg met de Ameri- kaansche regeering. John D. Rockefeller, de petroleum- magnaat, schijnt het geharrewar met de verschillende plaatsen waar hij in den loop van het jaar gedurende lan goren of korteren tijd verblijf houdt, moede te zijn geworden en heeft be paald, dat zijn domicilie van nu af gevestigd zal zijn in den staat New York. Dat is geen gering buitenkansje van den New-Yorkschen fiscus, want Rockefeller, wiens jaarlijksche in komsten op 100 millioen doll, worden geschat, zal daarvan volgens de wet op de inkomstenbelasting 6 millioen moeten afdragen. Spoorwegmaatschappij failliet. Rio de Janeiro, 7 Maart. De Jour nal de Commercó vermeldt het failliet van drie spoorwegmaatschappijen, n.l. de Dourada, de Arecuara en de Sao Paulo Covar. Het is hoofdzakelijk bui- tenlandsch kapitaal, dat schade lijdt. Beloie. Koning Albert. De arm van den Koning wordt met den dag beter. Het verloop van de breukherstelling is normaal, maar deze zal toch langer duren, dan eerst ver wacht werd. Het zal wel begin April worden, voor de Koning het gebruik van zijn arm weer teruggekregen heeft. Er staat nog niets vast van een mo gelijk verblijf van het Koninklijk ge zin te Ostende gedurende het Paasch- reces. Naar alle waarschijnlijkheid zal het koningspaar en zijn kinderen een paar weken in den vreemde gaan door brengen. Bezoek der Koningin te Thieu. Vergezeld van een hofdame en haar secretaris heeft do Koningin zich per auto naar de plaats van de ramp te Thieu begeven. H.M. bracht een be zoek aan de families der negen slacht offers. De ingenieur Manche, door wiens tegenwoordigheid van geest en moed het leven van 200 mijnwerkers gered is, werd door de Koningin har telijk toegesproken. Men weet dat de ploegbaas Thiery die ernstig gewond werd en over wien de dokters niet gerust zijn, zich eveneens op hot oogenblik der cata siijophe dapper hoeft gedragen. De Koningin hooft zich naar de woning van den braven man begeven en lang aan zijn bed gezeten. ll.M. Kaf haar bewondering voor zijn manmoedig ge drag te kennen en na zijn kwetsuren Ie hebben bekeken, gaf zij menige raadgeving aan de personen, die den gowonde verplegen. Toen ll.M. het huis van den ploeg baas verliet, werd zij door de bevol king, die door het bezoek getroffen was, hartelijk toegejuicht en, terwijl de burgemeester zijn dank betuigde, klonk van allo kanten: Leve do Ko ningin! VRIJDAG 6 MAART 1914. (Vervolg.) 9. Een schrijven van B. en W. waarbij ter goedkeuring wordt inge zonden de rekening van de ontvang sten en uitgaven van het gemoente- pensioenfonas over het jaar 1913. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 6 Maart 1914. Wij hebben de eer Uwen Raad hiorbij te doen toekomen de van de Commissie van bijstand in het beheer van hot gemeente-pensioenfonds ont vangen en door ons in orde bevonden rekening van do ontvangsten en uit gaven van dat fonds over het jaar 1913, vergezeld van de noodige bewijs stukken en van den staat der bezit tingen op 31 December 11. Uit de rekening blijkt dat het totaal der ontvangsten heeft bedragen f 38802.en dat der uitgaven f 38391.82Vji zoodat de rekening sluit met een kassaldo van f 420.17 V». Behalve deze contanten bezat het fonds op ultimo December aan effecten een kapitaal van f 176737.20; het totaal der bezittingen bedroeg derhalve f177737 37Vj tegen f 164949.327a aan het einde van het jaar 1912. Betreffende de ontvangsten verdient vermelding dat aan bijdragen van amb tenaren (tot 1 October) en aan contri- butiën van het personeel der Ambachts school werd geind f 6515.147a tegen f 7137.37 over het jaar 1912, en dat aan rente werd gekweekt f 8001.797a egen f 7228.40 in het vorig jaar, terwijl werd ontvangen f 731 11 en wegens terugbetaling door de ge meente-lichtfabrieken van betaalde premiën ter zake der herverzekering van het risico ingevolge de Ongeval lenwet I 808.9972- Wat de uitkeeringen ten laste van het fonds aangaat, aan lijfrenten be schreven door wijlen Mejuffrouw Hoff man werd betaald f 780. - tegen f 1040.in het vorig jaar, de pen sioenen en gratificatiën verleend vóór de oprichting van het fonds vorderde f 645.tegen f 663.75 in 1912, en voor de pensioenen toegekend krach tens de pensioen verordening werd een uitgaaf vereischt van f 13208.487j tegen f 12096.53 in het voorgaande jaar, terwijl wegens de herverzekering van het bovenbedoelde risico der ge meente een bedrag van f 1491.08 ver schuldigd was tegen f 1427.14 in 1912. Wij hebben de eer den Raad in overweging te geven de rekening goed te keuren en te bepalen, dat het be drag batig saldo van f 420.177a worden overgebracht op den dienst van het loopende jaar. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter visie. 10. Een voorstel van B. en W. om in beginsel mede te werken tot de oprichting der N. V. „Gemeentelijke Credietbank". Dit voorstel luidt aldus Gouda, 6 Maart 1914. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten stelt zich voor over te gaan tot de oprichting, als afzonderlijke naamlooze vennootschap, van eene gemeentelijke credietbank, ten doel hebbende 1°. het verleenen van credieten aan of onder garantie van gemeenten, provinciën en waterschappen, hetzij op geaccepteerde wissels of tegen pro messen, hetzij door beleening van schuldbrieven of anticipatiebiljetten of -gedekt door andere zakelijke ze kerheid, hetzij in blanco in rekening courant 2°. het overnemen van of deelnemen in geldleeningen ten laste van ge meenten, provinciën of waterschappen, alsmede het verleenen van haar tus- schenkomst bij het afsluiten van die geldleeningen. Do vennootschap zal dit doel trachten te bereiken door de uitgifte van schuldbrieven, het dis- conteeren van door gemeenten, pro vinciën of waterschappen aan order gestelde geaccepteerde wissels, pro messen of anticipatiebiljetten, alsmede door het tijdelijk overnemen van gel den van genoemde lichamen, hetzij k deposito, hetzij tegen onderpand van effecten. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 2.500 000.verdeeld in 10 seriën, elk bestaande uit 250 aandee- len op naam van f 1000,waarop te storten 10 pCt. of f 100.Elke deelneming van 10 aandeelen in de eerste serie geeft recht op óén oprich- tersbewijs, dat ten allen tijde kan wor den ingetrokken tegen betaling van f 100.aan den houder. Aandeelhouders kunnen slechts zijn Nederlandsche gemeenten. De ge meenten wijzen haar burgemeester, een harer wethouders of een der leden van haren gemeenteraad aan om haar in hare hoedanigheid van aandeelhou der te vertegenwoordigen Tegenover elke geplaatste serie van 250 aandeelen mag de vennootschap schuldbrieven tot een maximum van f2.500.000.uitgeven. Van de netto-winst over ieder boek jaar wordt 10 pCt. bestemd voor een reservefonds en uit het overschot allereerst aan de aandeelhouders ten hoogste 5 pCt. van het door hen ge storte bedrag uitgekeerd. Van hetgeen dan overblijft komt o. a. 50 pCt. aan de aandeelhouders, 15 pCt. aan de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten en 10 pCt. aan de bij die Vereeniging gedurende dat geheele jaar aangesloten gemeentem De 50 pCt. der overwwst, welke aan aandeelhouders komt, zullen wor den gebezigd tot bijstorting op de aandeelen en eerst na volstorting dier aandeelen worden uitgekeerd. Onder toezending van de ontwerp statuten, waarvan wij een afdruk hierbij overleggen, verzoekt de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeen ten ons bij schrijven van 26 Februari jl. No. 12 vóór 1 April a.s, te be richten of de gemeente Gouda in prin cipe bereid is tot de oprichting mede te werken en zoo ja voor hoeveel aandeelen zij zou willen deelnemen. Het zal wel niet behoeven te wor den uiteengezet dat aaneensluiting van de Nederlandsche gemeenten voor hare leeningen op korten of langen termijn en voor hare andere finan- cieele operation niet anders dan in haar geldelijk voordeel kan zijn en dat bij den voorgenomen opzet de op te richten credietbank slechts gering risico kan loopen. Wij achten het dan ook wel gewenscht dat deze gemeente voor een matig bedrag als aandeel houdster bij de oprichting toetreedt. Mitsdien hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Gouda Gelezen het voorstel van Burge meester en Wethouders van 6 Maart 1914 No. 27/370 en het daarbij over gelegde schrijven van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten van 26 Februari te voren No. 12 Besluit -•Zich in beginsel bereid te verklaren mede te werken tot de oprichting der Naamlooze Vennootschap „Gemeente lijke Credietbank" (Crediet- en Depo sito-Maatschappij der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten) en tot de deelneming in haar kapitaal voor tien aandeelen van f 1000.waarop te storten 10 pCt. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 11. Een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1913 van het van Iterson- Ziekenhuis. 12. Een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1913 van do Hoffman's stichting „Volksgaarkeuken". 13. Een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1913 van het Bestede- lingenhuis voor oude lieden en van het St. Elizabeths Gast- of Oudevrou wenhuis. Liggen ter visie en zijn voor heden aan de orde gesteld. 14. Een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1913 van het Burgerlijk Armbestuur. Ter visie. 15. Het rapport der Raadscommissie over het onderzoek der rekening van de Stads-Bank van Leening over het dientjaar 1913. Dit rapport luidt aldus: Gouda, 3 Maart 1914. Aan den Gemeenteraad van Gouda. De Commissie door U benoemd tot het nazien der rekening van de Bank van Leening over het dienstjaar 1913 heeft de eer mode te deelen dat be doelde rekening door haar in goede orde bevonden is en zij mitsdien voor stelt dezelve goed te keuren. Het nadeelig saldo groot f 211.20 zal uit de middelen der gemeente behooren te worden gedekt. J. VAN GALEN. J. DE JONG Hz. C. VAN VEEN Az, De Voorzitter: Namens de vergadering breng ik de Commissie dank voor de genomen moeite. Namens B. en W. stel ik voor haar rapport met de rekening ter visie te doen leggen. Aldus besloten. 16. Dankbetuiging van den Direc teur der Bank van Leening en van den Concierge van het gymnasium voor de aan hen toegekende salaris- verhoogingen. Aangenomen voor kennisgeving. 17. Een aanbeveling van Librye- meesters voor de vervulling van een in hun midden ontstane vacature. Deze aanbeveling luidt aldus Gouda, 19 Februari 1914. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Dr. F. H. G. van Iterson, bevelen Libryo- meesters het volgend tweetal bij U aan. No. 1. G. F. W. VAN DE VELDE. 2. W. ZUIJDAM. Namens Libryemeesters, De Voorzitter, II. VAN ASSENDELFT. De Secretaris, A. VAN IJSENDIJK. Ter visie. 18. Een idem van Regenten der beide Gasthuizen van den volgenden inhoud Gouda, 16 Februari 1914. EdelAchtbare Heeren Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. Herman Fz., hebben wij de eer U als Regont van de beide Gast huizen aan te bevelen de heeren W. BOKHOVEN en J. KORTENOEVER. Regenten der beide Gasthuizen, H. J. NEDERHORST, Voorzitter. J. C. VAN DER TORREN, Secretaris. Tervisie. (Wordt vervolgd.) Die Meistersinger von Nümberg. von Richard Wagner. I. In den zomer van 1845, onmiddellijk na voltooiing van de Tannhauserpar- CHOCOLADE EN CACAO met natuuriyKen Cacaosmaak West India chic Import Co Heerengr 455 AmeteAloxn tituur, maakte Wagner 't eerste ont werp voor „Die Meistersï.nger von BürnbergGoede vrienden meenden, dat „eine Oper leichteren Genreshem veel Bucces zou bezorgen en juist de in Tannhauser behandelde „Sanger- krieg" op den Wartburg gaf hem 't idee tot dit vroolijke Werb-und Wett- gesangDe innerlijke drang tot dit werk zonder welken Wagner niets kon scheppen was echter toen niet aanwezig't gevolg was, dat hij in plaats van de Meistersinger Lohengrin schiep. Eerst in 't jaar 1861 nam Wagner deze stof weer op en voltooide het werk, door vele onderbrekingen gestoord, in den loop van de volgende zeven jaren. Tot goed begrip van de handeling in dit meesterwerk van Duitschland's grootsten componist la ten we hier enkele bizondorheden vol gen omtrent 't ontstaan en de inrich ting van 't gilde der „Meistersinger" De tijd der Hohenstaufen was de bloeitijd van 't „riddergedicht", 't Ni- belungenliedGudrunParcival en de talrijke minnezangen zijn de vruchten van de eerste klassieke periode der Duitsche litteratuur, waaruit de namen Wolfram von Esschenbach en Walther von der Vogelweide in 't bizonder ver melding verdienen. Dappere, ridder lijke geest, diep godsdienstig gevoel, dwepende vrouwenvereering waren de voornaamste elementen van de ridder gedichten van de twaafde en de dertien de eeuw. Doch toen in 1268 de laatste der Hohenstaufen door beulshanden viel begon een der treurigste perioden uit de Duitsche cultuurgeschiedenis. Do politieke omstandigheden waren zoo ongunstig mogelijk eerst de ver warringen vqn 't interregnumdan de regeeringen van Rudolf van Habsburg en z'n opvolgers, die wel belangstel ling toonden voor de uitbreiding van hunne persoonlijke macht, maar die 't geestelijk leven in Duitschland ternau- de aandacht waardig keurden. De edele, voorname ridderstand ontaardde in 't gilde der roofridders, op wier burchten voor de dichtkunst geen plaats was. Maar de uitvinding der boekdruk kunst in 't midden der vijftiende eeuw en kort daarop de verovering van Constantinopel door de Turken waren de voorboden van eene nieuwe periode. Ook de geweldige overzeesche ontdek kingen brachten 't hare hiertoe bij, doordat zij ten gevolge hadden, dat niet meer de burchten der ridders doch de in macht toenemende steden de centra voor de cultuur vormden. Maar in deze tijden van hernieuwden bloei bleef de dichtkunst achter. De vroolijke, dwepende levensopvatting, die 't rid dergedicht kenmerkte, kwam niet terug en in haar plaats ontstond eene koele, nuchtere verstandsrichting, die weinig ruimte overliet voor poëzie. Dit is de tijd, waarin 't Meister- gesang" opbloeide, de tijd, die den ach tergrond vormt voor Wagner's „Meis- teringer"-gedicht. Toen de ridderlijke poëzie in verval kwam, verdeelde do stroom der dichtkunst zich in twee takken. „De eene", zegt Wilsing„ver dween in de schoot van het volk als een stroom, die de aarde in zich op neemt, om later in de gedaante van het Duitsche volkslied weer voor den dag te komen. De andere verhuisde van de burchten der ridders naar de burgers in de stedende hoofsche minneliederen herleefden in 't burger lijke „Meistergesang"Maar als kunst beschouwd was 't Meistergesang slechts een karikatuur van de minne zangen. De uiterlijke vormen van hunne voorbeelden konden de brave „Randwerksmeister" wel getrouw na volgen, maar de lichte, sierlijke toon der riddergedichten veranderde onder hunne handen tot een stugge, pedante dreun. De Meistersingervoerden den oor sprong hunner kunst op tot den Majnzer zanger Frauenlob. In ieder geval was 't Mainzer zangersgilde het oudste. De voornaamste centra van 't Meis tergesang waren de Zuidduitsche rijkssteden Mainz, Frankfurt, Nüm berg, Regensburg, Augsburg en Ulm. Voornamelijk 't rijke en kunstzinnige Nümberg werd een belangrijk middel punt voor de Meisterkunstdoordat de eenige waarachtige dichter, die deze kunst heeft aan te wijzen, Rans Sachs daar talrijke leerlingen om zich heen verzamelde. T)è-' Meistersinger waren voorname lijk handwerkslieden en daardoor droe gen ze het gildewezen van hunne ambachten op hunne zangverenigin gen over. Zooals men bij de ambach ten, leerlingen, gezellen en meesters had, zoo bestonden ook hier verschil lende rangen, waarvan de Meister- würdede hoogste was. Naast de voor zitter van 't gilde trad de Merker bizonder op den voorgrond, de door 't gilde aangestelde kunstrechter, die de fouten te noteeren en 't oordeel te vellen had. Als richtsnoer diende daar bij de „Tabulator", waarin alle regels en bepalingen van 't Meistergesang wa ren vereenigd. De vergaderingen, waarin „SchvUe gesungen" werd vonden gewoonlijk des Zondagsnamiddags in do kerken plaats. Als schutspatroon der Meisterkunst gold de koninklgke zanger David en zijn beeld in goud was de hoogste zangersprijs. De vorm van 't Meisterlied werd „Bar" genoemd en was eene getrouwe navolging van de oude minnezangen iedere „Bar" bestond uit drie deelen, de twee-gelijkgebouwde „Stollen en 't „Abgesang"De stof werd bij voorkeur aan den bijbel ontleend. De talrijke liedvormen, die zich onderscheidden door de strophenbouw en de me lodie, werden löneen „Weise" ge noemd en ontvingen de wonderlijkste namen. Alleen hij, die zelf een Ton" uitvond, kon de Meisterwürde krijgen. Deze opmerkingen dienen om 'n juist begrip van den litterair-histori- schen achtergrond, die in Wagner's drama van zoo'n groote beteekenis is, mogelijk te maken. We zullen nu tot de bespreking van de eigelijke hande- ling van 't stuk overgaan. H. N. (Wordt vervolgd). HORS D'OEU VRES. Watervrees. Nog kwalijk bekomen van de ver moeidheid der Vrijdagsche raadszitting en na een nacht vol fantastische droo- men over series van 1001 caramboles, las ik Zondagmorgen de N. R. Ct. En toen ik met slaperige oogen las over de tentoonstelling van poesekat- ten, schrok ik plotseling klaar wakker toen mijn oog op een alarmeerend bericht uit Gouda viel. Er is in de laaste maanden na veel zorgvuldige voorbereiding een tiran opgestaan, die zijn best doet een nieu we antithese over Nederland te slinge ren. Een tiran, die niet weet van uitwij ken rechts of links, niet van matig zus of matig zoo, tempering en figuurzaag- cartonnagezoethouderij de Plaatse lijke Keuze. De plaatselijke keuze en haar schare met hare onverbiddelijke lenzen links, de agitatie tegen onma tige drankbestrijding met hare argu menten voor matig drankgebruik rechts bevuren elkaar sinds weken en maanden met vlugschriften en in gezonden stukken, vergaderingen en lijstenpresenteerderij. Het drankmis bruik staat er buiten en doet niet mee. Een politieke strijd in optima forma toegelicht met voorbeelden uit de Ne derlandsche Staatsbegrooting. Het was daaraan, dat ik dacht toen vanmorgen het artikel over de drink watervoorziening in Gouda mijn aan dacht trok. Het program van de geheelonthou ding luidtwater caffeine, water -f theebladon, water -j- citroensap, water -f siroop, -f- aniline te veel om op te noemen, maar water, water en nog eens water. Het program van de comité leden tegen onmatige drankbestrijders, de anti-watermannen is Bols en bier en cognac en wijn en meer genotmid delen, waarvoor onze voorouders, al noemden ze zich ook Watergeuzen wel evenmin als wij teruggeschrokken zul len zijn. De Plaatselijke Keuze heeft het sein gegeven, zij heeft de eerste steen geworpen door het heer lijke vocht dat zooveel dichters heeft bezield, dat zoo'n voorname rol speelt in ons overigens zoo dor bestaan, te onderwerpen aan een analyse, waarin zij het woord alcohol met roode kapi talen heeft doen drukken. Er was maar óén verweer, één ge lijkwaardig strijdmiddel tegen deze verdoeming van al wat alcoholisch is. Dat verweer was de strijd tegen het water, een oer-Hollandsche strijd. Stadgenooten, zie het resultaat dat schrander politiek beleid der anti-wa termannen wist te verkrijgen. Leest in de plaatselijke en groote pers on voldoende zuiverheid van het drink- „water als onmiddelijke oorzaak van „deszelfs onbetrouwbaarheid. Dit ver klaart het voorkomen van colibacil- „len, rottingsorganismen en strepto- „coccen enz. enz.en leest daarna de voorloopig nog zachte wenk, als je water drinkt denkt er dan .aan het te koken. Ik denk dat de Goudsche bladen een tijd van voorspoed tegemoetgaan nu de bierbrouwers en distillateurs zich het voorrecht zullen betwisten van het beste plaatsje in de rubriek „Ingezon- Mededeelingen" den Maifre Jacques. De Haagsche Schouwburg. Na een langdurige middag- en avondzitting besloot de Haagsche Ge meenteraad Vrijdag de exploitatie van den Haagschen Schouwburg voor 2 jaren op te dragen aan den heer L. Roosen te Parijs. Mede werd aan~den benoemde een subsidie verleend van f 30.000 voor exploitatie van de Fransche Opera. De Pruisische Minister van Spoor wegen heeft de spoorbeambten met het oog op de voortdurende smokke larijen per spoor uit Holland, dezen doen weten dat zij bij gebleken smok kelarij uit hun betrekking zullen wor den ontslagen behalve de gewone straf welke op hen zal worden toegepast. Snelle was der Maas. Ofschoon de Maas Zaterdagnacht gezakt was, is gistermiddag naar de Maand. Crt. meldt, om 4 uur weer 6 c.M. was geconstateerd. Stand is 2 M. 82 c.M. 44 M. 83 c.M. -f N.A.P. Postdiefstallen. Men meldt uit Maastricht aan de Maand. Ct. Gisterenavond na aankomst van trein 10.30 uit Aken zijn door de po litie gearresteerd de hoofdconducteur v. W., en de conducteur J. Beiden bevinden zich in arrest en worden verdacht van diefstal van spek en sigaren in dien trein. Sinds eenige dagen had men reeds vermoedens. Tweeërlei belooning. In het zeegevecht van de Engelschen tegen de Hollanders bij Kamperduin in 1797 was de chirurgijn Robert Young gedurende 15 uren achtereen in een kombuis bij kaarslicht aan het werk om te amputeeren en bloedvaten te onderbinden. Hij hield slechts op met werken om van tijd tot tijd de gewonden te vermanen, dat zij de stervenden niet zoaden storen door hun kreten. De admiraal, die ook be langrijk werk had gedaan, kreeg den titel van viscount en een pensioen van 2000 P. St. De chirurgijn werd beloond met de hartelijke „cheers" van de her stellenden uit het kombuis. („T. v. G.u) Heldringsgestichten Naar de Stichtsche Ct. verneemt, is dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht als opvolger van ds. Pierson, benoemd tot president-directeur der Heldringgestichten te Zetten. Dr. Slotemaker de Bruine heeft deze benoeming aangenomen. Aan de zuivelfabriek te Bontebok, bij Heeren veen, had Donderdagnacht 'n ernstig ongeluk plaats. Door het springen van een pijlglas van den ketel drong de machinekamer vol stoom. De 17-jarige De Vos kreeg 't daarbij zoo benauwd, dat hij trachtte door de ruiten te ontkomen. Hij be zeerde zich daarbij ernstig. In het jaar 1914 Te Veenendaal is, naar het llbld. meldt, een man, luisterende naar den naam van Jacobs. Dezer dagen hoeft hij treffende proeven van zijn be kwaamheid in het belezen van heksen afgelegd. Daar was in het dorp Op- heus den eon geheel gezin, bestaande uit man, vrouw, kinderen, kalveren en varkens, behekst. Onze heksen meester heeft op één avond in een enkele séance de toovermaeht waar onder het gezin zuchtte, na eenige weken van kwijnen weer opgeheven. Hen leemte in de wet? Naar aanleiding van de ongelukken itSo jn jjjverpQoi en Rotterdam hebben plaats gehad, en die ontston den door het explodeeren van stalen cylinders gevuld met oen gas onder hoogen druk en waarbij helaas het verlies van enkele menschenlevens te betreuren valt, rijst onwillekeurig de vraag op of het niet noodig is, dat van Rijkswege een toezicht op de vervaardiging en het gebruik van dergelijke cylinders plaats vindt aldus het Maandblad van de Nederl. Vereeniging van Ingenieurs. De schrijver meent, dat de toepas sing van feenige bepalingen op cylin ders, welke gassen, samengeperst op «enige malen den atmospherischen druk, bevatten, geen moeilijkheden aal ondervinden. In die bepalingen zouden moeten Voorkomen met betrekking tot de af metingen, waarin de fleeschen circu leren, den druk, die maximaal zal heerschen en de gassen, die er in zijn samengeperst, van welk materiaal de- ae moeten zijn vervaardigd, welke wanddikte deze moeten bezitten. Al vorens een flesch in gebruik te moe ten neprn, zou men deze aan een Rijksb(f>roeving moeten onderwerpen, waarna een certificaat van deugdelijk heid zou kunnen worden uitgereikt. Waar de in omloop zijnde cylin ders behalve andere kenbare teekens, die er op ingeslagen zijn, steeds nommers dragen, is het niet moeilijk een geschikte regeling te vinden. Het gevaar is niet denkbeeldig, als men nagaat, hoeveel cylinders, gassen onder hoogen druk bevattend, dage lijks worden verbruikt. Bijna alle cafés, restauraties, ho tels, te veel soorten om alle scha keeringen te kunnen opsommen, ma ken gebruik van vloeibaar koolzuur voor het tappen van het bier. Indien men nagaat van welke on berekenbare gevolgen een explosie zijn kan, indien niet te rechter tijd een goede controle op de metalen flesschen en wat daarbij eventueel annex zij, is gehouden, dan mag wel de vraag opgeworpen worden of het niet noodig is, dat er maatregelen worden genomen ten einde het ge beuren van ongelukken te voorko men. GOUDA, 9 Maart 1914. Groote Schouwburg te Rotterdam. Het gezelschap van 't Stadtheater te Elberfeld zal op Woensdag 11 Maart a.s. Wagner's Meistersinger von Nümberg te Rotterdam uitvoeren. De voorstelling die om 6 7% begint en om 11.10 zal eindigen belooft een belang rijk kunstgenot te zullen schenken. De hoofdrollen zijn in goede handen, evenals de leiding van 't orchest, bij „deze uitvoering weer 't Utrechtsch Stedelijk orchest. Voor onze stadge nooten bestaat dus gelegenheid om na de uitvoering nog weer naar Gouda terug te reizen. Aanhouding. Door de politie is gisteren alhier aangehouden een gesignaleerd persoon, die nog 3 dagen hechtenis moet on dergaan en ook nog 3 jaar opzending naar een Rijkswerkinr. te goed heeft. De aangehoudene is heden overge bracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. De artsen en het ziekenfonds wezen. Vrijdag heeft alhier een zeer be langrijke conferentie plaats gehad tusschen de Nederl. Apothekersvoreeni- ging en de Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen. In deze conferentie werd besloten, dat de strijd op ziekenfondsgebied verder gezamenlijk zal worden voort gezet. Beide organisaties verbonden zich om overal waar dit noodig mocht zijn te zorgen dat ook beider belangen zullen worden gediend. J ubileu m-postzegels De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt do aandacht van belangstellenden er op, dat de oplaag der jubileum-frankeerzegels nog niet is uitgeput, en ook die beneden f 1 op eenige kantoren nog voorhanden zijn. Zij die zich alsnog hoeveelheden dezer zegels zouden willen aanschaffen, doch daarin aan het postkantoor hunner woonplaats niet kunnen slagen, kunnen hunne aanvragen richten tot het hoofdbestuur der posterijen en te legrafie, aan welke aanvragen, zooveel mogelijk, zal worden voldaan. („St.-Ct.") De Drinkwatervoorziening. Naar aanleiding van het in het ons Za terdagnamiddag toegezonden Verslag van de Gezondheidscommissie, ver melde betreffende de drinkwatervoor ziening hier ter stede zie het uit treksel uit het Verslag aan het hoofd van dit blad hebben wij aan ver schillende zijden inlichtingen ingewon nen, welke wij morgen) saamgevat zullen weergeven. Thans zij er op gewezen dat hoe wel de drinkwatervoorziening verbete ring eischt, en zoo spoedigmogelijk, de samenstelling van het drinkwater niet van dien aard is dat zij tot alarmee- rende berichten aanleiding behoeft te ^IiThet verslag der gezondheidscom missie wordt er juist op gewezen dat het sterftecijfer in 1913 lager was dan in 1912 12.24 per 1000 inwoners tegen 14.04. De Goudsche Telefoon. Naar aanleiding van de vrij talrijke aanvragen om aansluiting aan het net der Goudsche Telephoonmaatschappij, waaraan door de directie in verband met de zware belasting van het net niet kon worden voldaan, kan thans worden medegedeeld dat, door het stijgend iaantal aanvragen de Directie besloten/ heeft uitbreiding te geven aan hetj net, en dat de aanvrage voor de uitvoering van de daarvoor noodige werken aan B. en W. dezer gemeente is ingezonden. Waar B. W. het belang van spoe dige afdoening dezer aanvrage zeker zullen inzien, zal ook wel spoedig met de werkzaamheden kunnen worden begonnen en kan de aansluiting van de thans wachtende perceelen binnen betrekkelijk korten tgd worden ver wacht. Jubileum van Goor Zonen. De uitgeverszaak G. B. van Goor Zonen alhier heeft heden haar 75-ja- rig bestaan herdacht. Hedenmiddag was er ten kantoro der vennootschap, welke door do vele handelsvrienden en door het per soneel met een pracht van bloemen waren getooid, receptie. Daar bevon den zich de directeur, de heer I. Noothoven van Goor en familie en commissarissen der Vennootschap, die de vele bezoekers, welke op dezen dag van hunne belangstelling blijk gaven, ontvingen. Onder hen bevon den zich ook meerdere corporation, o.a. ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier. Zeer groot was het aantal tele grammen en brieven van gelukwen- sching, dat gedurende den gehoelen dag inkwam. Voetbal. De algemeene verg. van den Goud- schen Voetbalbond gisteren werd uit gesteld, terwijl alle wedstrijden mede niet doorgingen. Uitslagen van gespeelde wedstrijden zijn verder: Oefenwedstrijd Ned. Elftal—Ned, Militair Elftal 62. V.O.C.Ajax 21. Bekerwedstrijd HaarlemDordrecht 1-T-0. Biljarteh. Overrunning „Ter Gouw". Zaterdag en Zondag werd in do Soc. „Ons Genoegen" de biljartwed strijd gespeeld tusschen de Ainster damsche biljartclub „K-R-A-S."" en de Goudsche Biljartclub „Ter Gouw als voortzetting van (feu strijd om den zilveren wissolbeker, uitgeloofd door het bestuur van de Sociëteit. Er werd gespeeld in partijen van 200 caramboles, parti-libre. Amster dam uitkomend met de heeren L. E Oldigs, C. Vrouwes Jr., VV. l'reijde. J. Jansse, O. G. Khouw, F. J. Ber- gendnhl; Gouda met de heeren J. iiorneman, C. W. den Hood, W. F. 11. Guijken, Joh. den lloed, C. I'. Backers en II. Eijssen. De uitslag was als volgt: Eerste ronde: Oldigs 200 Homoman 152; Vrouwes 200 C. den Hoed 123; l'reijde 200 Guijken 115; Jansse 120 J. den lloed 200; Khouw 200 Backers 190; Bergendahl 13111. Eijssen 200; Amsterdam 1051, Gouda 980. Tweede rondo: Oldigs 200 C. den Hoed 100; Vrouwes 200 Guijken 175; l'reijde 190 J. don Hotjd 2Ó0; Jansse 178 Backers 200; Kifouw 191 Eijssen 200; Bergendahl 18Ï Iiorne man 200; Amsterdam 1149, Gouda 1075. D e r d o r o n de: OfiKgs ;h)0, Guij ken 153; Vrouwes 200 j\ deli Hoed 196; l'reijde 200 Backers njOl Jans se 61 Eijssen 200; Khouw 200 Iior neman 159; Bergendahl 200 G. den Hoed 173; Arasterdam 1061, Gouda 981. Vierde ronde: J. den lloed 200 Oldigs 188; Backers 200 Vrou wes 116-u Eijssen 200 l'reijde 174 Homoman 159 Jansse 200; C. den Hoed 200 Khouw 153 Guijken 200 Bergendahl 133; Gouda 1159 Amster dam 964. Vijfde ronde: Eijssen 200 Ol digs 196; Iiorneman 200 Vrouwes 167; C. den Hoed 144 Preijdo 200 Guijken 200 Jansse 114; J. den Hoed 200 Khouw 145; Backers 200 Bergen dahl 106; Gouda 1144 Amsterdam 961. Zesde ronde: Backers 152 Oldigs 200; Eijssen 200 Vrouwes 121; Iiorneman 123 l'reijde 200; C. den Hoed 200 Jansse 199; Guijken 173 Khouw 200; J. den Hoed 159 Ber gendahl 200; Gouda 1007, Amster dam 1120. De uitslag was, dat Gouda be haalde 6346 caramboles en Amster dam 6306; zoodat met een voorsprong van 40 caramboles Gouda den wis selbeker wederom voor een jaar in haar bezit mag houden. De hoogste serie en het hoogste gemiddelde maaktq de hoer E ij s s e n, die in de derde ronde een zeer fraaie partij speelde tegen den heer Jansse, dien hij slechts 61 punten gunde en de partij eindigde met de hoogste serie 80, terwijl de strijd beslist werd in 15 beurten, zoo dat de moyenne werd 13 1/3 voor den heer Eijssen. In de eerste drie ronden, Zaterdag gespeeld, was Amsterdam de meerde re en liet Gouda met 225 punten ach ten achter zich. De heer Eijssen boekte in zijn eerste partij de eerste hooge serie van 53. In de 3e ronde sloeg do heer l'reijde dit met 1 punt, en liet 54 noteeren ;doeh geen kwar tier later verbeterde Eijssen diens serie en sloeg l'reijde met 80, waar- mee hij tevens zijn partij beëindigde en de serie dus niet meer kon opvoe ren. Jammer genoeg! De Zondag zette voor Gouda niet slecht in en „Ter Gouw" bleef na de 4e ronde nog slechts 30 achter, liep in de 5e 153 punten voorbij en hield in de laatste ronde haar meer derheid met slechts 40 punten, voor namelijk door de partij Eijssen Vrou wes, die de Amsterdammer direct be gon met een serie van 54, doch waar op Eijssen spoedig antwoorddo met een 33 en waarin Eijssen de meerde re bleef met 79 caramboles. De hoef Eijssen heeft dan ook het hoofdaan deel gehad in deze stedenwedstrijd, door alle partijen te winnen en zijn tegenstanders gezamenlijk met 326 ca ramboles achter zich te laten. Na hem volgde de heer Joh. den Hoed met 4 gewonnen partijen en 106 winst punten. Ter opluistering spoelde de heer Eijssen Zaterdagavond een partij van 30Ö caramboles cadre met den hoer 1'. Oly uit Amsterdam, - waarbij de hoor Eijssen zich ook in het cadre- spel thuisgevoelde, oen mooie 50 en een 44 maakte en ten laatste met 18 punten van den heer Oly verloor. Zondagavond kwam de heer Salo mons, fabrikant van de Wilhelmina- biljarts in de Sociëteit, den strijd bij wonen en gaf daar even eon kleine séance van fraaie kunst- en fantasi stooten, tevens vliegensvlug oen serie van 160 makend. De wedstrijden hadden under een grooto belangstelling plaats en zijn een dubbel succes geweest yoor de biljartclub „Ter Gouw", j MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goodo aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 40, 2e 36 en 3e 31 cent per half kilo. Vette Kalveren, ^goede aanvoer, Iste kw. 33, 2e 30, 3o 26 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 24, 2e 23, 3e 20 cent per half kilo. Handel in vet vee redelijk prijzen onveranderd. Vette kalveren prijs houdend. Vette varkens traag handel gedrukt, lichte varkens prijshoudend. Aanvragen van werknemors op - 6 Maart. Volwassenen 2 timmerlieden, 1 grondwerker, 4 pakhuisknechten, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 6 timmerlieden, 3 meubelmakers, 1 blikslager, 1 gas- en waterfitter, 1 werkvrouw, 1 pakhuisknecht, 1 boerenknecht, 1 boerenmeid. Halfwas of aankomende 1 schilder, 3 meubelmakers. Leerlingen en jongens 1 timmerman. 3 loopjongens, H. van Kol. Naar „Het Volk" verneemt zal de heer H. van Kol voor de Regeering naar Japan gaan om daar de groot industrie te bestudeeron. Innsbrück. Door een sneeuwval in het gebergte zijn er 14 militairen ver ongelukt. Hun lijken zijn gevonden, zij waren meerendeels zwaar gekneusd. Mijnontploffing. Jekaterinoslof. Een mynwerker die de onvoorzichtigheid had zijn lamp open te maken, veroorzaakte in de nabijgelegen mgn een hevige ontplof fing waardoor 24 mijnwerkers werden gedood. BURGERLIJKE STAND. VLIST. GEHUUWD A. van der Kleij, 43 j. en A. Bouwman 34 j. J. de Jong, 35 j. te Polsbroek en A. E. Noomen 37 jaar. van het Koninklijk MeteriologiSch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.9 te Horta, laagste stand 745.8 te Seyt. Verwachting tot den volgenden dag Aanvankelijk zwakke, westelijke tot noordelijke, later veranderlijke wind, regenachtig, zwaar bewolkt, tijdelijk oplfcrend, waarschijnlijk regen, aan vankelijk buiig. Koers va: heden 77 VAN DEN Effecten handel te Amsterdam 9 MAART 1914. Staatsleningen. j Ned. Cert. Workelijke Schuld 3 pet. 7717n Oostenr. Belastingvrije' Kronenrente 4 pet.' 833/„ Port. Obl. 3de Serie' Amort. Schuld 3 pet. 613/, Russische Obl. 1906 5 pet. 997lt ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. 805 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet 89 7* ld. Obligatie 6o Emis. sio 4 pet. 825/i Japan. Obl. 1899 4 pet. 771/, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 29 Brazilië Funding Lee ning 5 pet. 997ï d. Obl. 1889 4 pet. 71'/» Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. 563/k Hunk- en Credh'f-lustel lingeu. Fed. Bankaandeelon Industr. Oiideriiciiiiiigen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kul. Crediet Instelt en Cultuur Oudernemiiitreii Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Pctroleuiu-Oudern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart Mijen. Ned.Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ouderneniliigen. Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cqrt. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeron Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand, Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/|4 pCt. 50 49 7% 66'6/,« 237, Cl1/. ai',. •ju-1, 71 Mi 2377, 2112 1(15 157, 1857, 11 182 5D7 11)4 207 7, 124 27, 1127, :i 007, cc/, 1)47 80 VH 977 287 158 27. 997, 497, (17 237, 047, 2377, '232 185 II 182 597 208 27. 1127, 119 7, 007, 287. 159 27, 1487.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2