88180898900 Van Houten s £>t zmm i(Mi$umjzmaak dttd flowWwop w W MbiMifev De Dochter van den Vuurtorenwachter VÜK(i:\i)ll\lli VAN 1)1 (iEMMEItAAD Gemengde Berichten. Ingezonden Mededeelingen. Donderdag laatste dag Bioscoop Salon Gouda vooruit, Stadsnieuws. SPOET. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant er,'/, Duitscho Rijnprovincie de aandacht, dat het legercorps, gelogen in de steden van het Rijndal zich nagenoeg op voet van oorlog bevindt, als ge volg van do uitvoering der .oefenin gen, welke plotseling voor eenige da gen bevolen werden. Volgens deze mededeelingen zouden regimenten ruiterij verkenningstochten ondernemen in do richting dor Belgi sche grenzon. Eveneens zouden reeds inschepingsmanoeuvres zijn uitge voerd. Verder kondigt men aan, dat wel dra een afdeejing ruiterij mot bereden artillerie en hulptroepen in het kamp te Elsenhorn zullen aankomen. Het is moeilijk te zeggen, waaraan deze troepenbewegingen toe te schrij ven. Men denkt natuurlijk in de eerste plaats aan de spanning tusschen Rusland en Duitschland, welke laatst genoemd land ook zou kunnen nood zaken zijn Belgische en andore grenzen te dekken. In alle geval lijkt het ons voorbarig toe eenige bepaalde gevolg trekking te maken. Postcheques. Sedert zij in België werden inge voerd, werden daar postcheques ver handeld voor operaties tot een totaal van 1600 millioen francs, terwijl in Duitschland, dat 7,62 maal grooter bevolking heeft, gedurende dien tijd slechts voor 1202 millioen verhan deld' is. Rijko, maar woeste streok. De Belgische Regeering had den Italiaansche ingenieur Rodriguez op gedragen, de nog onbekende stroken van Noordelijk Congo te verkennon, ten einde na te gaan onder welke voorwaarden aldaar een spoorweg zou kunnen aangelegd wordon, die hot mijnbekken van Katanga in verbin ding zou stellen met Bonoden-Congo. De ingonieur is nu, naar de Vlaam- sche Gazet meedeelt, teruggekeerd. Hij verklaarde, dat de expeditie, be staande uit zeven blanken, waaronder vier ingenieurs, in het rivierzand dor streek in het gobergto en in de dalen buitengewone rykdommen hoeft ont dekt, namelijk diamant, goud, zilver en koper. Verder heeft de verkenning der streek veel wetenswaardigheden aan hot licht gebracht. Gedurende meer dan twee jaar heeft do zending dit gedeelte van Afrika doorloopon on tal van dorpen ontmoet, bewoond door monschenetende stammen, die tot dus verre nooit een blanke hadden gezien. Meermalen was zij genoodzaakt gebruik van do wapenen te maken. Drie maan den lang bleef de expeditie, die reods de helft harer manschappen had ver loren, geblokkeerd tussohen de twoe stammen Bosaslampa's en Babolo's, die de meest oorlogszuchtige van de streek zijn. In de regel zijn de dorpen zeer groot en uitgestrektsommige tellen tot 10.000 inwoners. Ze zijn meestal op op oen hoogvlakte gebouwd. De man nen zijn de kloekste dio men in Congo aantreft en de woningen wordon zeer primitief aangelegd, namelyk op boom tronken. Naar de verklaringen van ingenieur Rodrigues mag deze Noor- delyke streek als een tweede Katanga worden beschouwd. Op zyn terugtocht door de kolonie heeft Rodriguez geruchten vernomen, die een algemeonen opstand tjegen de caoutchoucplanters laten voorzien. AluaniR. De nieuwe vorst. De prinB von Wied, thans Vorst van Albanië is met grooto geest drift ontvangen door de bevolking der hoofdstad van zijn nieuw ltijk. De stad was vorsierd en hier eu daar schitterend verlicht. Overal weer klonk muziek en om hot paleis" van don Vorst stond voortdurond een tal- rijko menigte, mannen ijjt het Zuiden in hun schilderachtige rijke kleeder- draeht, Toeken in helderwitte fusta- nella's met de lage, Toodo fez op het hoofd, Malissoren mot hun zwartwol len jaBjos en armo boeren in scha penvachten. En daar tusschen door bewogen zich ernstige bodja's over de hobbe lige keien, katholieke geestelijken en langharige popen. Groute, aandacht trokken de buiteulundschc officiereu en ook Essad Pasja ln zijn uieuwo generaalsuniform werd veoh bewon derd. Men krijgt over het algemeen den indruk, zoo seint decorrcsp. van het Borl. Tagebl&tt te Durazzo, dat do Albaneezen algemeen ingenomen zijn mot hun oersten Vorst en bereid om zich eensgozind om hen) te scharen. Binnen .enkele dagen echter zal de ernstige arbeid beginnen. Dan zal de Vorst zijn eerste Kabinet moeten vor. men, aan welks hoofd, naar 't schijnt Turkhan Pasja zal komen. Ook Es- sad Pasja en een lid van hot huis Vrioni worden als kabinetsformeer ders genoemd. De correspondent van het Journal te Durazzo meldt o.a., dat de schoon zoon van Essad Pasja den Vorst met de volgende welkoyistwoorded be groette: Een heifgroet ter eere van het heroverde Vaderland aan U, Wil lem van Wied, naneef van den Zwij ger, die de Nederlanden bevrijdde. Statenverkiezingen in Gelderland. Gisteren hadden de verkiezingen plaats voor een liÜ der Prov. Staten van Gelderland, in de districten Znt- phen en Oldenbroek. De uitslagen waren als volgt: Zutphen. Aantal kiezers 6692. (Vac. Van Nagell, lib.) Uitgebracht 4534 geldige stemmen, volstrekte meerder beid 2268). Hiervan verkregen do hee- ren F. C. Gies (s.d.a.p.) 955, B. van Krimpen (v. d.) 2003 en mr. II. B. verLoren van Themaat (a. r.) 1576 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de beeren Van Krimpen en verLoren. Oldebroek. Aantal kiezers 5507. (Vac. Van Asch van Wijck, a. r.) Uitge bracht 4710 geldige stemmen, (vol strekte meerderheid 2366). Hiervan verkregen de heeren Fikse (lib.) 2038, L. M. Hermans (s.d.a.p231 en mr. M. P. D. baron Van Sytzaraa (c.h.' 2441 stemman. Zoodat gekozen is de heer Van Sytzama. Bij de poriodioke verkiezingen in Juni j.l. werden in Oldebroek de twee vrijzinnige candidaten bij eerste stem ming gekozen, resp. met 2389 en 2076 stemmen, terwijl do aftredende recht- sche Statenleden 2043 en 2000 stem men verwierven. Het VliHsingsche fort. Keuter seint uit Brussel, dd. gister De Indópendnneo Beige merkt een beschouwing op, dat de werken voor hot fort te Vlissingen boven de stad begonnen zijn, zoodat het vaar water tot ver stroomopwaarts bestro- ken zal kunnen worden. Het blad noemt het fort absoluut overbodig voor <1© verdediging van Nederland en zelfs voor de verdediging van Vlis singen. Hot laat den ingang van de haven totaal onvordodigd. Het zal al- leen de vaart van en naar Antwerpen kunnen verhinderen. Regeoringsopdracht aan van Kol? Van hot bericht van „Hot Volk", aangaande oen opdracht van de rer geering aan den heer Van Kol, om voor haar een reis naar Japan te ma ken ter bestudeoring van do groot industrie aldaar, is aan het Departe ment vah Koloniën niets bokond. De ziekonfondsqnaestio. In een buitengowono vergadering der afd. Alkmaar en omstreken dor Nodorlandscho Mij. tot Bevordering der Geneeskunde is opgericht het alge meen afdoelingsziekenfonds van ge noemde maatschappij. Hot fonds om vat 38 gemeenten on is to Alkmaar gevest igd. Drie geneeskundigen en drie apothe kers zijn tot voorloopige bestuursleden benoemd. VRIJDAG 8 MAART 1914. (Vervolg.) De heer v a n G a 1 e n M. de V. Ik heb ernstig bezwaar om dit amen dement over te nemen. De voorgestelde redactie is opzet telijk zoo gekozen, omdat Haastrecht voorziet, dat hot voor die gemeente in do eerste jaren waarschijnlijk een nadeelige zaak zal zijn en nu wil het de bevoegdheid hebben de aflossing van de te sluiten leening zoo te ver doelen, dat het in do eerste jaren niet genoodzaakt zal zijn af te lossen. Dat is dus hetzelfdo idee als voorgezeten hoeft by de stichting van de electri- sche centrale hiertoen hebben Ged. Staten toegestain de eersto jaren niet af to lossen ven de daarvoor opge nomen gelden. 4 Haastrecht wil de aflossing zoo ver doelen, dat in de eerste jaren niet zal worden afgelost en dat telkens, naar gelang Haastrecht oen meerder verbruik krygt, ook meer zal afgelost worden. Vandaar dat do redactie met opzet gekozen is zooals B. en W. nu voor stellen. Wanneer de Raad nu het amendement van den heer van Eijk aanneemt, dan zou Haastrecht van het eerste jaar af moeten aflossen een evenredig deel en dat wil Haastrecht juist niet. De heer van E y kIn het bezwaar van den hoor van Galen wordt voor zien door do bepaling, dat Haastrecht gedurende de beide eerste jaren nog geen j^nte of aflossing behoeft te betalen. De Voorzitter: Dat staat in denzelfden zin van art. 3, maar uit het voorstel van den boer van Eijk blijkt niet, of hij dat wil doen ver vallen dan wel niet. Rqna cacao De hoer v a A E ij k M. de V. Ik heb niet vo^rgigteld het geheele 'ar tikel 3 te wijzigen maar alleen de woorden: „welke de bevoegdheid heeftterug te betalen". Daaruit blijkt dus, dat ook ik wil behouden hetgeen er volgt„met dien verstande, dat Haastrecht gedurende de beide eerste jaren nog geen rente of aflos sing behoeft te betalen". De heer v a n G a 1 e n M. de V. Wanneer u meent, dat er geen bezwaar tegen bestaat om het amendement over te nemen, dan zal ik mij er bij neder- leggen, ofschoon ik ernstig ontraden moet om er te veel wijzigingen in te brengen, wanneer dit niet bepaald noodig is. Het contract is tot stand gekomen na zeer veel overleg en ik ben bang dat, whnneer wij er ingrij pende wijzigingen in bréngen, de zaak weder op do lange baan zou gescho ven worden. De heer van E ij kHet is niet mijne bedoeling om ingrijpende wijzi gingen aan te brengen. De door mij voorgestelde wijziging doet aan het contract niets af. De strekking is alleen maar zekerheid aan het contract te geven. Dat heb ik zooeven duidelijk gezegd. De Voorzitter: B. en W. no men het amendement over. Do beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd art. 3 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De artt. 4-t-13 worden achtereen volgens zonder, beraadslaging en zon der hOofdelykefttemming aangenomen. Het concept-Contract in zijn geheel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel om vergunning te ver leunen tot uitbreiding van de C. Ke telstraat. De beraadslaging wordt geopend. De heer Jongenburger: Ik behoef wel niet te zeggen, dat dit voorstel wederom niet mijne volle sym pathie heeft. Ik had een flauw vermoeden, dat B. en W. nu toch eens eindelijk ge volg zouden geven aan een wensch, dien ik hier reeds zoo vaak heb uit sproken, n.l. dat werken als hier >edoeld door de gemeente zelf zouden uitgevoerd worden en dat de belang hebbenden pondspondsgewijze daaraan zouden betalen. M. de VI Bij de beraadslaging over een dergelijk voorstel hebt u mij toe gegeven, dat het ook in het belang van de gemeente was en waar het nu hier betrof een betrekkelijk klein ge deelte, hadden B. en W. eens een >roef kunnen nemen, maar helaas gaan 3. en W. weder de oude slecht be proefde paden op. Indertijd heb ik er reeds op gewezen dat,^ wanneer door de gemeente der gelijke bezwarende bepalingen gesteld worden, men eenvoudig niet kan bou wen op stukken grond, welke bij meerdere personen in eigendom zijn. De practyk heeft bewezen, dat ik ge lijk nad, want het bewuste stuk grond wordt niet bebouwd en naar mij van verschillende kanton verzekerd is kan dat ook niet wegens de bepalingen, welke door de gemeente gesteld zijn. Zoo is het opnieuw ten aanzien van dit voorstel. De deskundigen zullen het met mij eens zijn, dat, als w(j dit voorstel aannemen, er geen sprake van is, dat daar een timmermanswerkplaats of een woning zal gebonwd worden. Maar dan is het ook dwaasheid om over deze dingen te redeneeren en bepalingen vast te stellen, welke in de practijk eigenlijk niets beteekenen. Zooals ik zeide, de vorige maal heb reeds de aandacht op deze zaak evestigd, maar de meerderheid van aen Raad scheen 't niet met mg eens te zyn. Ik zal dan ook niet diep op de zaak ingaan doch volstaan met enkele p merk in gen te maken ten aanzien van de voorgestelde voorwaarden. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten aan Gebrs. Baas voornoemd en eventueel ook aan anderen ver gunning te verleenen enz. Hoe moet ik dat opvatten Is de bedoeling, dat gebrs. Baas ter breedte van het te stichten pand moeten maken een be strating en een stak sloot dempen en het riool daarin leggen, of is de be doeling, dat gebrs. Baas zich om dat te kunnen bouwen voor een waarde van f 2000.k f 3000.een uitgaaf van f 6000.of f 7000.zullen moe ten getroosten wegens aanleg van be strating met rioleering? In de voorwaarde sub 6° wordt door B. en W. voorgeschreven het leggen van een cementrioleTing, inwendig 60 bij 90 c.M. op een paalfundeering. Het is mij een raadsel, hoe B. en W. tot, dergelijk voorstel zijn geko men. Ik begrijp niet, dat men voor het bouwen van ten hoogste 30 wo ningen den eisch stelt van het leggen van een rioleering van 60 bij 90 c.M. met heifundeering. Op dat riool, dat Jen minste f 20 per M. kost, moeten slechts 30 arbeiderswoningen aanslui ten. Ik herhaal, het is mij een raadsel, hoe men tot dergelijk voorstel komt. Ik vermoed, dat by de Fabricage- Commissie of by B. en W. heeft voor gezeten het denkbeeld, dat er een even- tueele bebouwing aan de overzijde komt, maar dan springt weder de grbote onbillijkheid in het oog, dat aan deze menschen wordt opgelegd fcet leggen van een riool van 60 bij 90 c.M., waarop de huizen aan de overzijde later gratis zullen aansluiten. Te meer heeft mij dit voorstel ten aanzien van dit punt verwonderd, omdat het mij voorkomt, dat de Fa- bricage-Commissie en B. en W. niet hebben geraadpleegd het uitbreidings plan. Beziet men het uitbreidingsplan, dan blijkt dat in de directe omgeving van de Kade, waar gebouwd zal wor den, komen de nieuwe ringvaart en de schutsluis en in de tegenoverge stelde richting zal daar niet meer ge bouwd worden. Wij krijgen daar dus zeer groote wijzigingen en uit het uitbreidingsplan blijkt juist, dat aan den overkant niet meer gebouwd zal worden. Daarom vervalt geheel het idee om daar te maken een riool van 60 bij 90 c.M. Men zal het bij nader inzien direct met mij eens moeten zijn, dat in de gegeven omstandigheden hoewel ik het toejuich, dat bij dergelijke per- ceelen zooveel mogelijk ae slooten gedempt worden nu men aan den vooravond staat van groote wijzigin gen in het uitbreidingsplan, hier een kleine uitzondering moet gemaakt worden en dat toegestaan moet wor den om het riool niet in de gedempte sloot doch in den grond achter de huizen te leggen. Ik heb daarom de eer voor te stel len de voorwaarde sub 6 aldus te lezen „dat voor den afvoer van faecaliën en manegewater achter de te bouwen woningen een doorloopende cement- rioleering, inwendig 40 by 60 c.M., met 3 reinigiogsputten, zal worden gelegd, alles volgens aan wy zing en ten genoegen van B. en W." Van aanneming van dit amende ment zal het gevolg zijn een bezuini- rng alleen op de rioleering vanr+ 16.-, f 17.- per M., of ruim f60.- per arbeiderswoning. Dat beteekent nog al wat! Verder zal dan de kans niet uitgesloten zyn, dat aan het ver langen der bouwers zal kunnen vol daan worden en dat die kade eindelijk kan bebouwd worden. Het amendement van den heer' Jon- genbnrger wordt voldoende onder steund en maakt mitsen een onder werp van beraadslaging nit. De Voorzitter: Ik begin met den heer Jongenburger er op te wijzen dat B. en W., zelfs al zouden zy dat gewild hebben, in dit geval toch wer- kolyk bezwaarlijk zonden hebben ku»- nen voldoen aan zyn verlangen om deze straat aan te leggen voor reke ning van de gemeente en om dan later de kosten te verdoelen over de verschillende eigenaars. Er bestaat toch hier verschil tuascjbn de eigenaars. Er zijn een aantal eige naars, die gaarne zouden willen bon wen de opvatting van den heer Jongenburger, dat er ülleen zon ko men een timmermanswerkplaats is een beetje te pessimistisch maarerzija ook verschillende eigenaars, die tot het bebouwen van dien kant van de O. Ketelstraat niet willen medewerken Nu ging het niet aan, dat B. enW die bovendien keelemaal niet konden beschikken over den eigendom van den grond, daar een straat zouden aanloggen. Het eerste vereischte voor het aanleggen van een straat is, dat men beschikt over den eigendom van den grond en nu weet de heer Jon genburger, dat aan de zijde waar ge bouwd wordt juist de verschillende plrceelen zoodanig zijn verkocht, dat men niet te beschikken heeft over de straat, behoudens een klein gedeelte, maar dat is, zooals ik zeide, in handen van meerdere eigenaren, waarvan som migen willen medewerken en anderen niet. Aansluiting aan het bestaand gedeelte van de Ketelstraat is niet anders mogelijk dan met medewerking van de eigenaren van dat gedeelte. Hier in dit geval bestonden voor b! en W. verschillende bezwaren om té overwegen, of het mogelijk was de bestrating van gemeentewege aan te leggen. Ik heb daarmode reeds eigenlijk uitgesproken wat ik zou willen ant woorden op de vraag van den heer Jongenbnrger, of het de bedoeling van B. en W. is, dat alleen zou worden gelegd een bestrating voor de te bou wen timmermanswerkplaats of nog verder. Ik kan de verzekering geven, dat toen deze zaak behandeld werd in do Fabricage-Commissie, het voor uitzicht bestond, dat er niet alleen een timmermanswerkplaats zou komen maar ook een aantal eigenaars zich zouden vereenigen om althans tot aan de Karnemelksloot dat deel van de Ketelstraat te beboqwen. Het is mogelijk, dat sedert wijziging daarin gekomen is, maar in de bewuste vergadering der Fabricage-Commissie is dat ons medegedeeld. Een groot bezwaar van den heer Jongenburger betreft de voorgeschre ven afmetingen van het riool: 60 bij 90 c.Mop heifundeering. Daarbij zou volgens hem blijkbaar er op zijn gerekend, dat naderhand ook aan de andere zijde van die sloot zou worden gebouwd en dat dan daarop door an deren zou worden aangesloten. Die bedoeling heeft 'bij de Fabri cage-Commissie, die B. en W. heeft geadviseerd, minder voorgezeten. Het cwam der Commissie voor, dat het bij het betrekkelijk gering verschil in kosten veiliger was om niet voor te schrijven een *riool van 40 bij 60 c.M. maar een van 60 bij 90 c.M. Het kwam haar blijkbaar in afwijking met de meen ing van den heer Jongen burger beslist noodzakelijk voor dat het riool zou worden onderheid. De Com missie zou er liever niet toe overgaan om in een sloot, die nog gedempt moet worden, te leggen een meer of minder zwaar riool zonder heifundeering. Dat wenschte de Commissie niet voor hare verantwoording te nemen. Daarom kwam bet haar voor noodzakelijk te eischen een gefundeerd riool, zooals trouwens overal in den laatsteh tijd is gelegd. Ik wijs slechts op de Derde Kade, de Krugerlaan, de lJssellaan, waar de riolen alle gefundeerd zijn. De behoefte aan fundeering is iii onzen bodem zoo dringend, dat ik dat niet nader behoef aan te toonen. Dan verwijst de heer Jongenbnrger naar het uitbreidingsplan en zegt, dat er daar zou moeten komen een schut sluis e. d. Dat is nog zulke verre toekomstmuziek het is zelfs best mogelijk dat de sluis niet daar komt maar ergens anders dat wij daar over nu niet behoeven te spreken. In elk geval heeft by de Fabricage- Commissie en bij B. en W. niet voor gezeten de bedoeling, dat aan de an dere zijde van de sloot zou worden gebouwd. Wat betreft het amendement van den heer Jongenburger, er zou niet zooveel bezwaar tegen zyn, ware het niet dat fundeering toch noodzakelijk blijft en ware het ook niet dat hét, wanneer de rioleering werd gelegd in de tuintjes van die huizen, voor de ambtenaren der gemeente uiterst lastig, zoo niet onmogelijk zou zyn bij het riool te komen en daaraan de herstel lingen aan te brengen, welke noodza kelijk mochten blijken. Daarom is in den laatsten tyd steeds voorgeschre ven, dat dergelijke riolen worden ge legd afgezonderd van de tnintjes, in soort van gang, die ook aan de te wordt overgedragen, waar us te allen tijde de gemeente toe gang heeft. Dit is een van de redenen, yvaarom Üc het denkbeeld van den heer Jongen- borirer niet aanbevelenswaardig acht. (Wordt vervolgd.) Het gestolen kannetje. Het antieke kannetje, dat nit het Museum van Kunstnijverheid te Haar-' {em was ontvreemd, is terecht. Een bewoner van den Koninginneweg al daar heeft kennis gegeven het voor f15 te hebben gekocht van een an tiquair. Deze had het van een collega gezocht en de laatste van een hem onbekend persoon. (N. R. Ct.) Tegen de zeden-ontaarding. Zondag werd, naar de Tijd meldt, ia alle K.K. kerken «te Arnhem een schrijven voorgelezen, waarin de geestelijkheid de geloovigen ernstig waarschuwt tegen het .bezoek aan dansgelegenheden in het algemeen en het deelnemen aan sommige dansen in het bijzonder, ais zijnde gevaarlijk voor het behoud der reine zeden. Tevens werden de vrouwen ver maand, zich vooral zedig te kiccdeu. Men schrijft uit Bolsward aan de Maasbode: ln een der ,,Elf steden van Friesland", niet te ver vyaü de Zui derzee gelegen, om de betiteling van „Ville Morte" te ontkomen, zou in «en der achter ons gelegen weken, de gewone bijeenkomst van burgemeester en Wethouders plaats hebben. En ze had plaats. Nadat alle belangen van de gemeente ter tafel geweest waren bleef één zaak over. Het betrof de vaststelling van de rooilijn voor een te bouwen perceel; dit moest wel ter plaatse zelf geschieden. Nu wilde het, dat het zomersche voorjaarsdag was en B. en W. be sloten gezamenlijk dit gewichtige punt af te handelen. Na een wandeling k^am men aan de plaats, waar de nieuwbouw zou worden gemaakt Edoch, waarop niemand gerekend, had, een diepe wegsloot belette het hooge college daar te komen, waar men moest zijn. Beraadslagingen vol gen. Opeens verschijnen reddende ele menten, in de gedaante van oen paar stevig» knapen, met polsstokken ge wapend. In een ommezientje hadden twee heeren elk ©en polsstok bemachtigd. Een wedstrijd in pols-verspringen al leen voor wethouders volgde. Een pracht-mateh. Zip, de jongste der edelaohtbaren maakt reods een sier lijke zwenking door de Lucht, en zal keurig aan de overzijde landen. Daar breekt plotseling de polsstok, de vér- springer bereikt ,,h la Pégoud" het zilte nat De collega's bieden afdoende en on middellijke hulp, de redding is vol bracht. De rooilijn werd dien dag niet vast gesteld. Vergiftif Japansch speelgoed. Het „Mbld t. d. Verv." waarschuwt tegen den aankoop van z.g. „echt Ja- panache kuikentjes en eieren", daar hierdoor een zeer gevaarlijk artikel in de huishoudig ingevoerd wordt. Uit verschillende nasporingen is ge bleken, dat dergelijke zaken uit Japan betrokken worden en speciaal uit de havenstad Kobe, de voorstad van Hiogo op Nippon. De eendeneieren worden aldaar met behulp van broed machines uitgebroed, en de 1 a 2 dagen oude kuikens, in netten, door indom pelen in heet water gedood. De afge trokken huidjes gaan dan naar de huisindustrie en worden aldaar met vulmateriaal van allerlei verdacht soort volgestopt en met behulp van arsenig- zunr geconserveerd. In het „Zeitschr. für Unters, der Nahrungsund Genussmittel" bericht dr. Sndendorf, dat hij niet minder dan 700 miligram arsenigzuur per kuiken tje geconstateerd heeft, en terecht wordt er op gewezen welk een groot gevaar dit speelgoed oplevert voor de kinderen, die zoo gaarne alles naar den mond brengen. Doch ook het stof der veertjes bevat natuurlijk eveneens het 2oo vergiftige arsenicum en kan aldus voor volwassenen eveneens zeer scha delijk werken. Een waarschuwing tegen den aan- kóop van dergelijke vergiftige „eieren" on kuikentjes" speciaal tegen den komenden Paasehtijd waarin der gelijke waren bij voorkeur overal wngeboden worden, acht het blad noodzakelijk. Kerkdiefstal. Ten nadeele van de kerkvoogdij der onde St. Bavo te Haarlem is op zeer brutale wijze een antieke koperen doof pot gestolen. De pot, ongeveer 70 o.M. hoog en van een respectabele zwaarte, stond achter een gesloten ijzeren hek en kan onmogelyk door één man daarover *yn getild. De pot bevatte oude adressen van brieven die werden teruggevoüden in van de kunstfilm in de HOOGSTRAAT. 15 Bespreek vooral uwe plaatsen. een steegje in do Damstraat. De pot zelf is door de dieven in stukken ge slagen en de stokken zijn verkocht een uitdrager die van den ver- kooper alleen weet te vertellen dat hij een blauwen kiel droeg. (Opr. Haarl. Ct.) Badhotel te Egmond afgebrand. Gistermorgen omstreeks vyf uur werd brand ontdekt in het nieuwe Badhotel van de Bad- en Hotelmaat schappij Kurhaus te Egmond. Dit hotel was in 1907 gebouwd cn geheel naar de eischen des tijds ingericht. De brand was ontstaan in de sous- terrains. De brandweer werd onmid dellijk gealarmeerd, doch kon niets uitrichten. Door den feilen wind stond het hotel in korten tijd in lichte laaie en brandde het tot den grond toe af. Het hotel was onbewoond. Oorzaak onbekend. Er wordt een onderzoek ingesteld. Op den Kijksweg te Tuk, onmid dellijk bij öteeuwijk, had Maandagmid dag een ernstig ongeluk plaats. Do landbouwer H. Oost van Nijen- sleek, reed in flinken draf met paard en brik, waarin zijn moeder en mej. B. IJdel gezeten waren, toen iemand per fiets naderde. Het paard van Oost schrikte voor de fiets en sprong op zij met het ongelukkige gevolg, dat de brik omsloeg en alle inzitten den op den grond werden geslingerd. Oost zelf kwam er goed af, zijn moe der echter bleef met gespleten voor hoofd en ernstige kneuzingen in do borst bewusteloos liggen. Mej. IJdel had. een arm gebroken, eenige schram men aan het hoofd bekomen en klaag de ook over pijn in de borst. De gekwetsten werden in een na bij- zijnde woning binnengebracht en de hulp van dr. Adr. de Jong te Steen- wijk ingeroepen. Dezer dagen is gemeld, dat een dametje een juffrouw uit een melksa- lon te Amsterdam voor oen bedrag van f 300 had opgelicht en met dat geld verdwenen was. Zij is Zaterdag te Antwerpen, in gezelschap vrn haar vriend" aangehouden. Beiden zijn naar Amsterdam vervoerd en onge veer f 100 is nog in hun bezit ge vonden. N. v. d. D GOUDA, 11 Maart 1914. Vereeniging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken11. Gisterenavond hield do Vereeniging „De Ambachtsschool voor Gonda en Omstreken" een algemeene vergade ring, welke werd geleid door den voor zitter, den heer R. L. Martens. Na opening door den voorzitter wer den de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen welke daarnh on veranderd werden vastgesteld. Door den voorzitter werd medege deeld dat door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken de begrooting voor 1914 is goedgekeurd. Bij monde van den heer A. H, Teepe werd namens de commissie be last met het uitbrengen van een rap port over de rekening en verantwoor ding voorgesteld den penningmeester onder dankzegging voor zip gevoerd beheer décharge te verleenen. Daartoe werd besloten. Uit de rekening van de exploitatie van de Ambachtsschool over 1913 bliikt dat er was een totaal aan inkom sten van f27542.94, onder welk be- drag zich bevinden een Rijkssubsidie van f 12967.12, een subsidie van de provincie van f3600.- en van de gemeente Gouda van f6000—, aan bijdragen van leden, vereenigmgen enz. daaronder f570.— De uitgaven be droeden f 24481.59s, waaronder zich bevinden een post van f 11092.42 voor jaarwedden, f6000- voor ren en en aflossing en materialen f 1714.83 zoodat er een batig saldo van f3Dit'meerdere batige saldo dan ge- woonlijk is toe te schrijven hieraan dat fle betalingstijd voor eenige ma terialen nog niet is verschenen en het bedrag daarvan onder dit saldo is be- Daarna was aan de orde het verslag van den toestand der vereeniging en der school en van de uitkomsten van het onderwijs over 1913. Aan het Verslag der Vereen, over 1913 wordt het volgend© ontleend: liet ledental der Vereen, bedroeg in 1913 112, waaronder 7 donateurs. Verschillende buitengemeenten ble ven steun verleenen, toch zijn er ook nog gemeenten, waarvan leerlingen de school bezoeken, die niets bijdragen. ln het bestuur had geen verande ring plaats. Het personeel onderging geen uitbreiding. Begin April eindigde het school jaar mot 81 leerlingen, verdeeld als volgt: le jaar 26, iéjaar 28, 3e jaar 27. Hiervan werden opgeleid in hot timmeren 35, in de afd. suilden 28, verven 6, pottend raaien 6, meubel maken 6. Op BI Dec. bestond de geheele schoolbevolking uit 83 leer lingen. Door het bestuur werd aan 22 leerlingen vrijstelling van school geld verleend, onder deze behoorden 4 uit Zevenhuizen, 1 uit Haastrecht, 1 uit Bodegraven en 1 uit Waddinx- voen. In doorsnede zijn vlijt en vorde ringen der leerlingen goed te noe men. Er blijft nog altijd groote lust den arbeid te constateeron. In dit jaar kon oen leerling profi- teeren van het indertijd genomen be sluit do loerlingen tegen ongevallen te verzekeren. Deze verzekering ge schiedt in eigen beheer. Omtrent den arbeid der leerlingen wordt gezegd, dat het voornamelijk geregeld bleef naar hot programma van onderwijs. Daarboven werd door de oudere jongens veel werk ten behoeve der school verricht. Het ge ringe bezoek aan de verversklasse is oorzaak, dat do afwerking van vele voorworpen slechts langzaam vorde ren kon. Aan de gebouwen werd niets gewij zigd. De inventaris kon nog uitge breid worden met )een nieuwe draai bank, een ijzerzaagbank, een boor. machine en oen schaafbank voor do machinale bankwerkerij. Aan 25 leerlingen werd een eind diploma uitgereikt. Dit verslag werd zonder eenige discussie vastgesteld. Door den heer P. J. C. Dossing werd de bespreking ingelèid van de vraag of aan het onderwijs in het timmeren het meubelmaken de machinale houtbewerking moet worden toege- igd. Spr. beantwoordde deze vraag toestemmend in dezen geest dat het laatste jaar gelegenheid zou bestaan ook met de machinale bewerking ver trouwd te raken. Voor die iongens zou naar spr. meet* mtw:tk«ttf van plaatsing zijn, en èotfdétf' ook door het vertrouwd zijn met do machinen minder ongelukken gebeuren. Een en ander was ook gegrond op het oordeel van den inspecteur, den heer II. J. de Groot. De heer J. H. de Wilde bestreed deze meoning en achtte het een aller eerste eisch dat or aan de school wor den opgeleid timmerlieden en mëubel- makers, die hebben geleerd te denken en practisch te werken. Dan worden dat krachten, die goed bruikbaar zijn en waaraan groote behoefte bestaat, Wat de machinale bewerking aangaat, spr. is van meening dat een ieder aan de machine kan worden gezet, maar dat de vakman uit de|machiue, die alleen in de praktijk als productie- voorwerp thuis behoort, meer haalt dan oen ander. Op grond daarvan ook is opleiding tot goed vakman noodig. Do heer D. Bremmer sprak zich in gelijken geest uit ten opzichte van het meubel makers vak. Ook de heer Muylwijk bestreed het standpunt van den heer DesBing. De heer W. Koole achtte het te behooren tot de ontwikkeling van het ambacht dat in de bestaande tijdsom standigheden ook de machinale hout werking aan de sclfool wordt geleerd. De directeur der school, de heer Pt A. Schroot, gaf als zijn standpunt van vak-opleiding in deze te kennon dat de machine voor houtwerking niet in de pchool thuisbehoort. De opleiding van drie jaar is bovendien hard noodig voor het handwerk. Ook Dr. Hoogstra gaf van onderwijs- standpunt dezelfde meening te kennen Bovendien achtte spr. vermindering van ongelukken in de werkplaats mo gelijk, doch deze zouden dan onge twijfeld worden overgebracht naar do Ambachtschool. De heer A. H. Teepe trok ten slotte uit het gehoorde de conclusie dat aanschaffing van machines niet ge- wenscht zon zijn en beval deze con clusie aan het bestuur aan. De vergadering werd daarop ge sloten. Alliance Francaise. De afdeeling Gonda van de Alliance Francaise zal op Dinsdag 17 Maart een vergadering honden in de sociëteit de Róunie waar als conférencier zal optreden Mr. F. Jalaguier met het onderwerp Une ville gallo romame Nimes (Archéologie, - Histoire, - Littérature) verduidelijkt door licht beelden. WaddinxveenHet zoontje van den predikant W. alhier geraakte spe lende in de Koikwegvaart. Gelukkig kon de knaap, welke reeds zinkende was, door eenige knechts van de Meu belfabriek der Gebr. v. d. Loo wor den gered. Krimpen ad. Lek. De gemeen teraad heeft besloten adhaosie te betui gen aan het adres van de gemeente Woerden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland om oprióhting van electrische centrale. (N. R. Crt.) een provinciale COHI1ESPONDENT1E. Perscommisste Plhihtelijkc fieuze. Stukken van propa/andfytisehen aard te dezör zake woöflén niet in de ru briek „Ingezonden - geplaatst. Red. Voetbal. Wij ontleenen aan de Offic. Medod. van den Goudschen Voetbal Bond Schoonhoven 2—de Struis 3 5—0 w. n. o. Programma voor Zondag a.s. 1° kl. Volksw.Alphen, II. Larsen. 2° kl. T. O. P. 2—Boskoop, B. Ilon- selaar. De Struis—Alphon 2, B. Sibbos. 3° kl. Boskoop 2—Olympia 4, W. de Ruyter. De Struis 3T.O.P. 3, W. van Dijk. De vereen. Schoonhoven gaf den wedstrijd van haar 2e elftal togen do Struis 3 te Gouda te spelen gewonnen. De extra-competitie zal niet door gaan wegens te geringe deelname. Zondag 22 Maart a.s. speelt het bondselftal een oefen wedstryd tegen Olympia 1 op het Sportterrein. De alg. vorgadering is thans vast gesteld op Zaterdag 21 Maart a.s. des avonds 8 uur in Cafó „'t Schaakbord", zoo noodig voort te zetten op Zon- d. a. v. Te Warmond is hel voorstel tot afschaffing van de kermis door den gemeenteraad verworpen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.3 te Horta, laagste stand 748.5 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke matige westelijke tot zui delijke wind, licht bewolkt, later toe nemend bewolkt met eenige kins op regen, nachtvorst, iets zachter overdag. VAN DEN Effectenhandel te Amsterdam 11 MAART 1914. Tioebelon in China, Pekino, 10 Maart. Een bendo van 500 roovers hebben de stad Lohoho- kan geplunderd en daarna in brand gestoken. Moord. In het Tegelermeer bij Berlijn heeft een slagersknecht zijn meisjo uit wraak verdronken. Bij de daarbij ontstano worsteling geraakte de slagersknecht te water en verdronk eveneens. Majoor Thomson. Majoor Thomson is door den Al- baneeschen Koning tot gevolmachtigdo voor Moritza benoemd. Hij is bereids met oenige officieren daarheen vor- trokken. De Keizer van Japan. De keizer van Japan zal 5 Nov. ge kroond worden. De SpaaiiBche verkiezingen. Madrid, 11 Maurt: De uitslagen dor verkiezingen zijn thans nagenoeg (op 7 districten na) bekend. Het blijkt dat gekozen zijn '233 couserva tieven, 80 liberalen, volgelingen van Koinazones, 30 democratische liberu- len, 11 coalitie-republikeinen, /I *°- fonnistischo republikeinen, 4 traditio nalisten en 5 katholieken. Uit Zuid-Afrika. Bloemfontein, 11 Maart. Merkwaar dig mag bet genoemd worden ontken- schetsend voor den toestand In Zuid- Afrika, dat te Bloemfontein bij de gisteren gehouden gemeen ter aadsv er kiezingen drie leden van de arbei derspartij werden gekozen. Daa ronder zijn zelfs Duff en Campbell, die verband met de afkondiging van krijgswet gevangen werden gezet. Aardbeving. Konstantinopel, 11 Maart. IBer bericht ontvangen, dat in het laatat der vorige week in den Kaukastf* aardbevingen hebben plaata gehad, a. te Bitlisen te Achtat. De Italiaansche Kabinetscrisis. Parijs, 11 Maart. De Matin deelt mede uit Rome te hebben vernomen, dat de vroegere minister-president Sonnino bereid is een nieuw kabinet samen te stellen, op voorwaarde dal üiolotti hot nieuwe Kabinet zoo lang steunen zal, dat do reorganisatie der Italiaansche financiën zal zijn uitge voerd. Te Vlissingen fs sinds eenig» da gen een 24-jarige kantoorbtxliende vermist. Men vreest, dat hij te water is geraakt. - j i Maatsleealucen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet Oostenr. Belastingvrije^ Krononrente 4 pet.; Port. Ob'l. 3de Serie A mort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obh (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnonland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee- ning 5 pet, d. Obl. 1889 4 pet. Venozulea Dipl. Schuld 1905 3 pet liauk- eu ('rediel-insiel linffcn. Fed. Bankaandoelon ludustr. üiideriieiuliiReii American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. kol. Oredlet iustell. en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijrii Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang lAibong, Myn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Oudern Dordscho Petroleum In dustrio Mij. Gew. A Kon. Ned. Mij. totExpl v. Potr, Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart M(jen. Ned.Am. Stoomvaart* Mij. Aand Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferonte A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-OuderueiuiuKen. Bindjey Tabak Mij. A. Blferseu. Max wel Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spoorweg eu. Holl. IJzeren Spoor- Vorige Koert. 77'/,! 833, 6lJ/„ 99'/, a'.'/» 8»'/, 83V, 78'/, 29'/, 98'/, 70 66'/, 50 49'/, 67 23'/, 05'/, 237' 232 165 Koer* van heden 77 83'/, 86»/,. 83'/, 99 70', 56 50'/, 68'/, 237 wegmij. Aand 15'/, 180'/. 12'/,! 181 000 194 208 124 V, a11/», 108 186 11 182 600'/a M 197 109 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand., Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amorika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoor weg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gev. A Wabash Gew. Aand. Premleleeningea. AmtterdamAand. 3 pet. Hongarye. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/*-—31/» P^t. Nat. Staatsf. weinig variatie, Cul turen geen omzet, Tabakkefc lager, Medan willig, Petroleum kalm, Rub- stil, Mijnen weinig omzet. 06'/, 96'/, 99'/, 99% 60 00 94'/, 30'/» 97'/, 94'/, 28'/, 28'/, 158',, 25/. 159"/,, -2'/, 100'/,, 997, 148'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2