ValtuwHaaruit? Petrolan BlnjQ.enlan.0L Gemengde Berichten. Lancfbo' 'W\en Veeteelt. Stadsnieuws. EZ-u-mst. SMOEST. Laatste Berichten. I. A. Theuulsse, lolkkade l MTTElDi, EQXXBS3333S LITER a 15 ct. 333?! Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant had gedempt en de betoogers zich onderwierpen. Er moeten alle dagen betoogingen worden gehouden, besloot spr., en zoo wij geen antwoord ont vangen, moet de algemeene staking worden uitgeroepen. Dienzelfden avond heeft de onder rector het weder moeten ontgelden. Tegen 8 uur vergaderden ongeveer 1000 studenten op de Groote Markt, omde begrafenis van den „vice", daags te voren in beeltenis op de Volksplaats verbrand, bij te wonen. De studenten hadden zich een lijk wagen weten aan te schaffen, waarop een zilveren kruis blonk en dit voer tuig werd naar de Markt gebracht. Men zou den „vice" dien avond be graven. De lijkwagen trok de Statie straat in, gevolgd door al de studenten, treurliederen zingend. Aan den schouw burg in de Statiestraat, botsten de betoogers op een sterke politiemacht. De politiecommissaris Gilbert trad naar voren' en deed aan de betoogers de onbetamelijkheid van die spotternij begrijpen. De studenten luisterden naar den raad en zonden den lijkwagen I terugdooh de betooging werd voort- De betoogers trokken door de voor naamste straten. Er werd geschreeuwd, gefloten en gezongen. In de stad werd een brief verkocht, die het overleiden van den „vise" vermeldde. Deze brief die in honderden exemplaren verkocht werd, is in zeer onbetamelijken toon opgesteld en getuigt van weinig eer bied der jeugd ten opzichte van de kerkelijke overheid. De algemeene opinie is, dat de hoogeschool-autoriteiten maatregelen zullen nemen, om de Paaschvacantie te vervroegen en de hoogeschool tot einde April te sluiten. Indië verloren, Ramspoed geboren. - Door het hoofdbestuur van de Ne- derlapdsche Vereeniging „Onze Vloot" was, aan de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken hare moening gevraagd over het belang van Handel, Scheepvaart en Industrie bij het bezit van onze Oost. Het antwoord luidde ah volgt: „In de eerste plaats zoo luidt het moet- aandacht worden geschonken aan het feit, dat tal van Nederlanders in Indië hun bestaan vinden en niet zelden een ruimer bestaan dan in het moederland. Men denke aan het groote aantal regeeringsambtenaren, waarvan velen tyj het binnenlandsch bestuur dienst doen, aan de ambtenaren bij de invoerrechten, de ingenieurs bij den Waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken, de ambtenaren van post-, en spoor- en tramwegen en de Indi- sohe Marine. Maar niet alleen ambtenaren ver dienen in de O.-I. Koloniën hun brood, ook vinden vele landgenooten in de cultures, noemen wij slechts de suiker en tabakscultures en in de petroleum I industrie hun werkkring, en verschil- I lenden zijn vandaar met een flink I kapitaal teruggekeerd. De Technische I Hooge School te Delft, de Suiker- I school, de Machinistenschool en de I Landbouwscholen te Wageningen en I te Deventer leiden bekwame krachten I op voor een groot deel voor Indië. I Op Java zijn plm. 188 suikerfabrie ken die zeker dooreengenomen 15 a 20 I Europeesche employés in dienst heb- I ben, nl. administrateurs, tuinemployes, machinisten en chemisten. Deze fa- I brieken, welke plm. 23 millioen pikols suiker produceeren, een waarde ver- I tegenwoordigend van 161 millioen, zijn I grootendeeh in het bezit van Hollan ders en zij werken met Hollandsch kapitaal. De Tabakscultuur is eveneens, op enkele uitzonderingen na, in Holland- sche handen; de opbrengst van Java, Sumatra en/Borneo is een zoo belang rijke, dat Néderland daardoor de groot ste tabaksmarkt vormt. Dit brengt weer met zich mede, dat velen hier te lande in den tabakshandel een bestaan vin den. Enkele cijfers zijn wel in staat de belangrijkheid van den tabakshan del aan te toonen. De oogst van 1912 bedroeg plm. 282.000 pakken Sumatratabak met een waarde van 59 millioen gulden, 18.000 pakken Borneotabak, waarde 2 mil lioen gulden en 693.000 pakken Ja va- tabak met een waarde van 30 millioen gulden. Het spreekt van zeil, dat waar dit alles in ons land verhandeld wordt, hieraan door importeurs, makelaars, handelaren, veemen en banken ver- I diend wordt, terwnl die handel ver- I keer van buitenlanders, voornamelijk I Duit8chers en Amerikanen, in ons land I met zich brengt. Het is voorts bekend genoeg, dat I het meerendeel der Oud-Indische gas- I ten z^n pensioen of andere inkomsten I op later leeftijd in het moederland I komt verteren. Wat onze Nederlandsche scheeps- I werven betreft, voor een groot deel I bestaan deze van onze Oost-Indië en I de vaart op die koloniën. „De Schelde", I de Amsterdamsche werven, verschil- I lende werven te Rotterdam, als Rijkee, I Fijenoord, Bonn en Mees, voeren in I hoofdzaak werken uit voor den Rotterd. I Lloyd, de Maatschappij Nederland, Paketvaart en de Nederlandsche en de I Indische marine. I Van hoeveel gewicht de scheepp- I bouw voor ons land is, zal beseft wor- I den als men er op let, dat alleen de Rotterdamsche Lloyd, de Mij. Neder- I land en Paketvaart te zamen een ka- r pitaal hebben van 47 millioen gulden I en ,15 millioen gulden obligatieleening, I hetgeen grootendeels Hollandsch kapi- I taal isdeze maatschappijen hebben 144 schepen in de vaart, metende I 467.500 reg. ton. I De bemanning van deze vaartuigen bestaat, althans bij de twee eerstge noemde maatschappijen, in hoofdzaak uit Nederlanders, bij de Paketvaart zijn j alle officieren-machinisten landgenoo ten. Deze laatste maatschappij, welke de kustvaart beoefent, zou zeker ten doode zijn opgeschreven wanneer de I Oost-Indische bezittingen ons ont vielen. Behalve de genoemde scheepvaart maatschappijen laat ook de Java-0hi- I na-Japanlijn veel van haar materiaal in Nederland bouwen. De Nederlandsche handel is ten slotte een voorname afneemster van de belangrijke uitvoerartikelen uit Oost-Indië, terwijl vele industrieën hier te lande met den uitvoer in Ned.- Indiè hun voordeel doen. Voor den uitvoer uit Iusulinde mag de aandacht gevestigd worden op kof fie. In 1912/13 bedroeg de oogst van dit artikel voor Java 476.000 balen, waarvan Nederland 214.000 betrok, van Sumatra bedroeg de oogst 83.000 balennaar het moederland werden 310.000 kisten thee van de productie van 742.000 kisten vervoerd. Voorts bedroeg in 1912 de uitvoer I uit Indië van huiden 19.890 stuks en I 36.000 pakken; kapok 149.610 balen tapioca 980.727 balencacao 38.300 I balen; vezels 39.765 balenpeper pm. 400.000 pic.tin pm. 280,000 picols mais 370.000 picols, alle welke artike len voor het grootste deel door den Hollandschen handel worden geplaatst. De industriën welke betrokken zijn bij den invoer in Oost-Indië zgn voor namelijk de Twentsche ipdustrieën, diegene, welke diverse benoodigdhe* den voor de spoor- en tramwegen, voor de petroleumindustrie, en voor de suikerfabrieken leveren, terwijl ein delijk de invoer van ver- en gebruiks artikelen, als tftfOT, blikgroenten, ge condenseerde melk, jenever, verfstof fen, glasruiten, machineolie, sigaren, pruimtabak, aardewerk en papier aan vele fabrieken hier te lande werk ver schaft. Wijziging der Woningwet. Aan de Tweede Kamer der Statèn- Generaal is een adres gericht door de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, waarin zij de aandacht vestigen op eenige voor de gemeenten, feithans voor de groote gemeenten, hoogst bedenkelijke bepa lingen in het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der Woningwet, zooals dat bij nota van wijziging dd. 31 Ok tober 1913 door de Regeering bij de Kamer is ingediend. Vooreerst wordt de door de Grond wet aan de gemeenten gewaarborgde autonomie, waarop door de bestaande Woningwet reeds op sterke wijze in breuk is gemaakt, door de voorgestelde I wijzigingen nog veel ingrijpender be- I snoeid en het streven schijnt er op I I gericht, dat Gedeputeerde Staten be- I voegdheden zullen gaan uitoefenen, I die uit den akrd^der'zaak aan dege- I meentebesturen toekomen. Maar bo- I vendien dreigt het algemeen belang I daardoor in vele opzichten onderge- I schikt te Worden gemaakt aan de par- I ticuliere belangen. In niet mindere mate wordt het belang der gemeenten bedreigd door de nieuw toegevoegde artikelen 28b, 28c en 28d. Uitvoerig wordt toege licht, dat deze drie artikelen beteeke- nen niet alleen een reactie tegen de strekking der Woningwet, doch de gemeente in een veel ongunstiger po sitie plaatsen ten aanzien van de tot- I standkoming van stratenplannen dan waarin zij ooit is geweest vóór invoe ring der Woningwet. Adressanten verzoeken aan de Ka- mer daarom met aandrang aan de Regeering in overweging te geven omJ voorgelicht door lokale besturen hier] te lande, een meer volledig stefbepa- lingen te ontwerpen, waarbij rekening wordt gehouden met de buitenlandsche wetgeving op dit gebied. Ook het bestuur van de Sociaal-1 Technische Vereeniging van Democra-1 I tische Ingenieurs erf Architecten heeft I een adres aan de Tweede Kamer ge- I richt omtrent de nadere wijziging der I Woningwet. I Het bestuur komt tot de conclusie, I dat bij aanneming van de voorgestelde wijzigingen eenerzijds het hooger ge- I zag meer dan vroeger zal hebben op I te treden voor de belangen van huis- I eigenaren en bouwgrondspeculanten, I maar datzelfde hooger gezag rustig I toezien zal bij verwaarloozing van het I groote volksbelang, dat betrokken is I bij een algemeene verbetering der wo- I ningtoestanden. De Tabaksbelasting. Naar het Huisgezin verneemt, zijn I gisteren van 's Hertogenbosqh naar I 's Gravenhage vertrokken de voor- I zitter, de heer Chr. Houtman, en de I vioe-voorzitter, de heer J. de Vlam, van den R.K. Zuidelijken Patroons bond van Tabaks-en Sigarenfabrikan ten, ten einde op uitnoodiging van den Minister vhn Financiën, den heer Bertling, plannen te bespreken aan gaande de tabaksbelasting. Onze Officieren in Albanië. Naar het Vad. verneemt, ontvangt de Regeering sedert den dag waarop de Nederlandsche officieren in Alba- neeschen krijgsdienst zijn getreden, geen ambtelijke berichten meer om trent de verdere verrichtingen van die officieren, zoodat geenerlei mede- deeling omtrent gevangenneming van Hollandsche officieren is ingekomen. De Volksbond. Te Stadskanaal is een Afdeeling opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik. Het dagelijksch Bestuur bestaat uit de h. h. Arts E. Sluis, VoorzitterB. L. de Glopper, Directenr Groninger- Bank, Secretaris en K. Boswijk, Pen ningmeester. Men schrijft uit Lisse Voor eenige jaren werd hier een acht-jarig jongetje aangetroffen, dat van zijn ouderp, die te Schagen bij Alkmaar woonden, was weggeloopen. Thaps zijn deze menschen naar Haar lem verhuisd en nu werd Zaterdag J dit krfaapje weer te Lisse aangetrof fen en door de politie naar de ouder- lijke woning (p Haarlem getranspor- I teerd. *vA Gistermorgen; te 5 uur brak te Am sterdam brand uit in den graanmolen van den neer J. A. Hesp in de ge meente Diemen nabij Watergraafsmeer. De molen met het aangrenzende pak huis brandde tot den grond af. Eerst na eenige uren van ingespannen arbeid slaagde de brandweer er in dén brand geheel meester te worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De molen en het pakhuis zijn verzekerd. Het vermiste bankbiljet. Eenige dagen geleden berichtten we dat een firma aan den N.Z. voorburg wal te Amsterdam de politie had me degedeeld, dat zij sinds begin Jwhhu. ri een bankbiljet van f 1000 miste. Hoewel de aangifte pas eenige maan den later geschiedde en daardoor het onderzoek dus zeer bemoeilijkt werd, is het de recherche toch gelukt den dader op te sporen. Bij het zoeken naar gegevens viel het haar direcj op, dat sinds eenige weken de moeder van een bij de be doelde bestolen firma in dienst zijn de loopjongen, een sigarenwinkel in de Marnixstraat had opgerichte royale wijze, waarop de zaak was opgezet, kwam de politie verdacht voor. De jongen werd onderhanden genomen en viel spoedig door de mand. Hij had het biljet weggeno men en het bij moeder thuis gebracht met de mededeeling dat het op straat gevonden was. Moeder en zoon bevinden zich bei den th|ms aan het bureau Pietershal in verzekerde bewaring. Tel. Uit den doode ontwaakt. Toen de politie J. de B., uit Oude- Pekela uit het arrestanten-hok te Blij- ham wilde halen, bleek de man, naar men meende, reeds overleden te zijn, ten gevolge van zelfverwonding aan de polsen. Dokter afwezig, werd al vast maar de laatste woonplaats be steld en klaar gemaakt. Toen echter de geneesheer de doodschouw hield, en men tot kisten zou overgaan, bleek, dat de man nog in het rijk der levenden was, hetgeen niet alleen de deskundige constateerde, maar ook de patiënt dooreen duidelijiken hoofd knik bevestigde. Zeker een - bijzonder 8evaI- P. G. Ct. De overstrooming te Spijk. De Minister van Waterstaat, dr. Lely, kwam gistermorgen te Nijme gen in gezelschap van J. C. Ramaer inspecteur-generaal der 2e inspectie, A. B. Marinkelle, hoofdingenieur, di recteur 2e klasse, en jhr .0. E. W. van Panhuijs, ingénieur 2e ki., al len van den Rijkswaterstaat. Met de boot ,,JanBlankert" is het gezelschap waarbij zich gevoegd had de inge nieur F. Baucke, naar Lobith ver trokken, ten einde de overstrooming te Spijk in oogenschouw te nemen. De Maasbode ljeeft een correspon dent naar het waterdrama gezonden, doch deze reporter had niet veel iia van zijn moeite. Onder allerlei we derwaardigheden, vooral van melk en water bereikte hij met een door hem zelf, gecharterd motorbootje Spijk, dat nog enkel uit een straatdijk be. staat temidden van waterzeeën. De j reporter voelde zich als Columbus op I de landengte van Panama. Van de doorbraak weet hij alleen eigenlijk maar het volgende te ver tellen: „Aan wat werkvolk vroeg ik, waar nou eigenlijk de doorbraak was ge weest, en men wees met een gebaar over de immense watervlakte! Zoek maar uit! De oorzaak? Een ringdijk was be I zweken, de koeien staan bij voorkeur I bij de sluis, trappen dan den grond I slap, het sterke was er door gezab- I berd en had niet een ruk heel de I sluisdeur weggespoeld. Wat onder water was geloopen, I waren eigenlijk allemaal huizen van I steenbakkers, een zestiental arbei- I derswoningen met een dertig gezin- I nen. Met vliegers van Lobith waren de menschen weggehaald, sommigen von den het nog niet eens de moeite waard en hadden er, blijkbaar op ge rekend. Althans ik zag huizen, waar de familie heel laconiek naar do le etage was verhuisd, terwijl in de la ge benedenkamers het water tot aan de vensterkozijnen spoelt. Van den dijk af hadden zij er een brug heengelegd over omgekeerde kippenkarren als pijlers. De onder- geloopen kerk lag nog wel een half uur verÖer van den dijk, een aardig gestyleerd kerkje, pas nieuw en eerst in het najaar ingewijd. De groote schade ligt in de steen bakkerijen, waar nog niet veel gebak ken vorm in het water te bederven ligt, en voorloopig kan er nog geen werk gedaan worden. De regen en de wind zweepten me weer naar mijn motorboot terug. Ik was blij, toen ik mijn roode vlag weer in de gaten kreeg. Voor den eersten keer van mijn leven heb ik onder rooden vlag ge varen, maar het was er ook naar." Te Pannerden nog tijd over heb bende, hoorde en overwoog hij no^ „Op den terugweg zei een passa- I gier tegen me, sprekende over het I hooge water: Kwaadst is het voor I die arme hazen, die nog van de jacht I zijn overgebleven, die zullen nog een I heele toer hebben om de kop boven I water te houden." Zoo hfièft een ieder zijn beschou- I wing/'*^ EU dacht aan den veldwachter, I die bh een gedenkteeken stond van I het holyge water. Er stond zoo wat I op van In achttienhonderd veertig en een, I Rees hiat water tot dezen steen. „Heeft |t water werkelijk zoo hoog I gestaan," Vroeg ik toen. „Och neto, mijnheer, maar de jon- I gens maakteW 'm zoo smerig, en toen I «hebben we 'Amaar wat hooger ge- I L.Zoo kwam iU waarempel nog met I eeh hors d'oeurir© thuis." De brand aanboord van de Frisia. Aangaande den brand aan boord van de Frisia, van den Kon. Holl. Lloyd, verneemt het Vad., door be middeling van verschillende leden der bemanning, nader het volgende: Het schip was op de thuisreis uit Argentinië met ruim 400 passagiers en een lading lijnzaad, toen brand werd ontdekt in het bagageruim. Men hoopte aanvankelijk het brandende lijnzaad met zwavel te blusschen en (te bagage door nathouden te redden. Hiermede ging men drie dagen voort, doch zonder dat\jmen er in kon sla gen het vuur meester te worden. De zwaveldampen drongen door het ge- heele ruim, zoodat de chef-kok en de slager, die zich in de vrieskamer begaven om vleeech te halen, floor de gassen, welke zich daar hadden opgehoopt, werden bedwelmd. Men begrijpt, dat onder de passa giers, vooral onder die der derde I klasse, een groote consternatie ont- I stond, vete van de laatsten stormden I naar boven en bedreigden de wach- I ten, die aan de trappen geplaatst wa- I ren met messen. De passagiers namen I ofschoon hiertoe geèn bevel was ge- I geven, in de sloepen plaats, de mee- I Ben gereed om de kabels door te I snijden. Ten slotte slaagde men er in I nadat men nog een geheelen nacht en I dag met de spuiten had gewerkt, het I vuur meester te worden. De schade, die de passagiers, waar- I onder veel terugkeerende landverhui- I zers, wier bagage meestal niet ver- I zekerd is, hebben geleden, is zeer I £oot. De arme menschen waren ra- I loos. Men vermoedt dat de brand I is ontstaan dopr het wegwerpen van een brandende sigaar. Er ïs~^W«i waterschade. Hollands* kaas. De heer A. van Wijnen teStolwiik voorzitter van den Bond van Kaasiml ducenten schrijft rfkar aanleiding^ het verslag van/et verhandelde on de algemeene vergadering van de Ned Vereeniging /an Kaashandelaren in de Nieuwe Coulant het volgend protest Als wd 't gesprokene ter vergadering in uw blad juist vinden weergegeven (zie daarvoor ook Goudsche Courant van 5 Maart jl. Red. G. Crt.) en wij hebben geen reden hieraan te twnfe- len, dan heeft de heer Middelbeek daar dingen gezegd over de kaasproducen- ten, waarvan wij met recht nadere toelichting zijnerzijds mogen vragen Letterlijk staat in 't bewuste ver.' slag dit: „Dit verblijdend verschijnsel (cl 't gunstige jaar voor kaasproducenten) heeft ten opzichte van de kaasboeren een ernstige schaduwzijde gehad. Er is bij hen een zorgeloosheid en een roekeloosheid gekomen bij de kaasbe reiding, waardoor de kwaliteit van het volvette product is achteruitgegaan." Dit nu is een ernstige beschuldiging te meer nog omdat dit beweren niet is gebleven binnen een besloten ver gadering, maar zelfs aan de pers is overgegaan; een ernstige beschuldi ging, omdat ze door middel van uw veelgelezen blad gedragen wordt tot misschien over de grenzen heeneen ernstige beschuldiging Verder, omdat door buitenstaanden deze conclusie kan worden gemaakt, dat 't bedrijf van kaasproducent aan geheel onvoldoen- doende krachten is toeververtrouwd. Heeft de voorzitter zich daarvan voldoende rekenschap gegeven? Of heeft een zekere wrevel over rt geen in 't af geloopen jaar is gepas seerd, hem parten gespeeld? Het ware echter niet geheel te ver ontschuldigen, omdat men, sprekende, déér, waar uw woorden in breede kringen worden gehoord, zich niet I door stemmingen mag laten beïn vloeden. I Hoe 't ook zij, wij, die hier verne men, dat wij roekeloos omspringen met wat ons een bestaanszaak is, wij hebben recht te vragen om bewijzen. Een van beiden toch, öf deze be- j schuldiging is wadr, en dan is bekend making goed opdat wij ons beteren, öf ze is onwaar, en dan zal de buiten- Staande leeren oordeelen over beschul digingen, zoo vaak over den boer uit gesproken. Ter vergemakkeling stellen wij den heer Middelbeek deze vragen 1. „Waarmee bewijst gij dat [het volvet product is achteruitgegaan?" (Van de zijde van handelaren is mg 't tegendeel beweerd). 2. „Waarmede bewijst gij, dat deze achteruitgang (indien ze dan is te constateeren), aan roekeldosheid en zorgeloosheid bij de bereiding is te danken 3. „Waarmede toont gij aan, dat de bedongen prijzen der producten ver band houdt met roekeloosheid en zorgeloosheid van den boer Zullen wij hierop een helder, klaar antwoord ontvangen Ten slotte willen wij dit nog uit spreken De kaash. en de boer hebben naast onderscheidene ook gemeenschap pelijke belangen, die door samenwer king kon worden behartigd. In 'taf- geloopen jaar zijn er diqgen gepas seerd, waardoor partijen tegenover inplaats van naast elkaar kwamen te staan. Kunnen nu dergelijke uitlatin gen bevorderlijk zijn aan een goede verstandhouding Is 't voor den boer of voor een boerenorganisatie moge lijk toenadering te toonen, als van een leidend persoon een dergelijke gering schatting uitgaat? De eenmaal ontstane klove zal alléén zgn te overbruggen, als van beide zijden waardeering van elkander ont staat. I De Zuid-Afrikaansche Landbouwers in ons land. Naar aanleiding van 'het mede door I ons gepubliceerde programma van het bezoek der Zuid-Afrikaansche Land bouwers in ons land deelt het Bestuur der Kon. Ned. Landbouwvereeniging in de bladen mede dat dit niet juist is. Het was ontleend aan een voorloo pig program, waarin nog verschillende wijzigingen zullen worden aange bracht. Langs een nog niet vastge- stelden weg kwam voorloopig, enkel voor kennisgeving aan het eerecomité bestemde, program in de pers. Men zal dus verstandig doen op dit voorloopig program geen verwachtin gen te Douwen noch te laten varen. Stelden wij, bij de publicatie van dat programma, de vraag of hier in Gouda en omgeving niets belangwek kends voor de Afrikaanders te zien zou zgn, daar Gouda niet op de reis- - route was verpielcl, nu, waar blijkt dat dit programma slechts voorloopig is herhalen wij deze vraag met te meer, klem. En wij doen dit op grond van het feit dat Gouda de kaasstreek bij uitnemendheid mag worden genoemd, vanwaar zeer groote partijen Goudsche kaas naar'Zuid-Afrika worden geëx porteerd. Het zal dus ongetwijfeld voor die Afrikaanders niet van belang ont bloot zijn, dat zij ter plaatse kunnen aanschouwen dit groote exportartikel, gedurende de beweiding en de behan deling daarna voor verz. naar over- zeesche gewesten. Juist in dezen tijd, waar het kaas controle-station Zuid- Holland zooveel propaganda wil ma ken voor het gegarandeerde volvette product, het rijksmerk dragend wekt het bevreemding dat de Kon. Land bouwvereeniging een bezoek aan Gouda voor de Afrikaansche landbou wers niet mede heeft geadviseerd, daartegen wel de aandacht heeft ge schonken aan de fabrieken in het Noorden. Naar aanleiding van onze gisteren gestelde vraag gewerd ons reeds de mededeeling dat een zeer groote kaas handel op haar verzoek aan de K. N. L.-vereeniging om de Afrikaanders ook Gouda té doen bezoeken, een afwijzend antwoord ontving. Zou, waar het hier inderdaad groote belangen geldt, de Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren en wel licht ook andere vereenigingen, het vinden op hun weg, om alsnog pogin gen aan te wenden dat Gouda niet wordt overgeslagen? GOUDA, 17 Maart 1914. Ned. Barbiers- en Kappersbond afd. Gouda. In een gisterenavond in Café „Har monie" druk bezochte buitengewone vergadering van de afd. Gouda van den Nederl. Barbiers- en Kappersbond, tot welke vergadering ook niet-leden toegang hadden, is besloten eerstdaags over te gaan tot verhooging van de tarieven voor scheren en haarsnijden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school A. te Bodegraven is aangesteld mej. D. J. Kramer, alhier. De heer J. In 't Veld. onderwijzer aan de Chr. school alhier, komt voor op het 3-tal voor hoofd der Chr. school te Tienhoven. Naar aanleiding vali de vragen, die tot ons zijn gekomen, in verband met de verbouwing van het station alhier, deelen wij mede, dat volgens de thans bestaande plannen er aan wordt vastgehouden, dat geen ver plaatsing van het station zal plaats hebben. Iets naders omtrent deze plannen mede te deelen, is niet mogelijk, wijl ze nog in voorloopig stadium verkee- ren. De totstandkoming dezer ver bouwing zal dus nog weieenigen tijd vorder®. Uit de S.D.A.P. Naar „Het Volk" meldt, is in de Zondag jl. gehouden vergadering van de afd. der S.D.A.P. uit de distric ten Gouda en Bodegraven besloten zich in principe uit te spreken voor de stichting van een gewestelijke fe deratie, omvattende de districten Gou da, Bodegraven en Hliedrecht en de afdeelingen voorloopig eep contribu tie te laten betalen van 1% cent per lid en per week wijl hierdoor het ge west de Goudsche Wekker als week blad kan uitgeven. Met ingang van 1 April zal de GoudBche W ekker als weekblad verschijnen, onder den nieuwen naam e Roode Wekker". Boskoop. Bij K. B. is is met in gang van 1 Juli benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Naaldwijk C. Ph. Moerlands, thans leeraar aan \dq Rijkstuinbouwwinter school te Lisse, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag uit laatst- gemelde betrekking. Bij het eind-examen der Rijks tuinbouwwinterschool alhier op 13 en 14 Maart slaagden de leerlingenC. M. Hage, BoskoopA. B. J. Degon, Bnssum M. Ottevanger, Rotterdam A. van Nes, BoskoopC. Steneker. Amsterdam E. M. Crookewitt, 's Gra venhage A. L. v. d. Kuyl, Bergen op Zoom L. C. Keijzer, MelissantA. v. d. Kloot, Leiden; T. J. C. Buys, 's GravenhageR. Benningholt, Zwammerdam J. J. Bach, Rotterdam; C. Mahlstede, Bergambacht; J. Schreu- der, Utrecht. Afgewezen 5 leerlingen. - Zaterdagavond geraakte W. J. Alberts, boomkweeker alhier tenge volge van de^ duisternis in den sloot achter zijne woning. Op zijn hulpgeroep werd door twee personen met een schouw naar hem toegevaren welke hem, ofschoon reeds bewusteloos nog konden redden. Met toepassing van de kunstmatige adem haling werden dé levensgeesten weder opgewekt. - Door ruim 800 personen zijn in deze gemeente de circuleerende lijsten voor het volkspetionnement voor plaat selijke keuze geteekend. - Tot opzichter bij de gemeente gasfabriek te Alkmaar is benoemd de heer A. H. Goldberg Jr., tot voor korten tijd volontair bij de gemeente bedrijven alhier, thans werkzaam als tijdelijk opzichter bij den bouw eener steenkolen-gasfabriek te Rijssen. Waddinxveen. Een knecht van den heer van K. boomkweeker alhier, eg het ongeluk te vallen van een trap, welke in de werkplaats stond. Niettegenstaande de hevige pijn werkte hij tot 's avonds door, doch moest toen op advies van een genees heer naar het ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Het bleek dat een arm inwendig Nieuwerkerk aid. IJsel. De voordracht voor onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan den 's Gravcnweg bestaat uit de heeren 1. J. Wolf erf, hoek (Zeeuwsch- Vlaanderen)2. G. Bontenbal, Schie dam 3. A. J. Dominicus, Kolijnsplaat. Schoonhoven. De le-luit. D. De Leeuw, van de artillerie-instructie compagnie, alhier,, wordt 1 Juni over geplaatst bij het le reg. vesting-artil lerie. Bodegraven. De gemeenteraad heeft besloten het aanvangsuur van de kaasmarkt 's zomers te stellen op 572 en 's winters op 772 uur- ('s Zo mers is van 1 April—1 November). Een voorstel om het heele jaar door om 772 te beginnen werd verwor pen met 3 tegen 6 en een vast aan vangsuur met 7 tegen 2 stemmen. Hét markten zal met klokluiden aan vangen. (N. R. Ct.) Muziekavond van 't Nut. Nelly Engelen Henriette Metz J. F. Tierie Jr. Ein sauWes Amt4 und heuf zumaV\ Die woorden van Beckmesser schoten me gisteravond onwillekeurig te bin nen, toen ik tegen den noord wester storm optornde om in de „Róunie" het concert van „'t Nut" te gaan bijwonen. De hoop, iets goeds te zullen hooren, hield er den moed in en ik ben niet I1CU1 ^DDIVJIU. Allereerst wil ik Mej. Metz noemen, die zich als een uitstekend violiste heeft doen kennen. Absoluut zuiver spel, A praohtige toon, 'n flinke streek, 'n zeer geacheveerde techniek en daar bij smaak en temperament maken 't tot een genot naar haar te hooren. 'n Enkele maal in Vieuxtemps, was ze op 't kantje van ruw en in de Menuet van Beethoven wat gemanië reerd, doch overigens heb ik onver deeld van haar spel genoten. Van den zang van Mej. Engelen kan ik dat niet zeggen, 't Timbre van haar stem is zeer ongelijkmatig en doet bij oogenblikken zelfs onaangenaam- aan. Ook beheerscht ze hare ademha ling nog niet, wat vooral uitkwam in de aria uit Die Schöpfung" die trou wens geheel boven haar kunnen ging. Ook Schuiert was niet dat, evenmin als Schumann, ofschoon ze hierin wel blijken van goed begrip gaf. t Best heeft ze me voldaan in de Nederland sche liedjes, en wel voornamelijk in De gefopte vogelaarvan Cath. v. Men- nes en in Poes" van Tune In de coloratuur van 't liedje van v. Ren- nes deed ze me zeer Bterk aan hare moeder, Mevr. Engelen-Sewmg, den- k(De heer Tierie heeft zich'naccom- pagnateur van smaak getoond. Alleen in de F-dur Bomanze van Beethoven en de Ballade en Polonaise van Tteux- temps moest de duidelijkheid soms lil den door overmatig pedaalgebruik. Ook in z'n composities, die aange naam aandoen zonder 'n sterkper- soonlijk karakter te dragen, toont de heer Tierie zich 'n man van^smaak. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap zal op Vrijdag a.s. de eerste voor- stelling g«yen van „Zijn Heilige", tooneelspel in 4 bedrijven door me vrouw J. van Ammers-Küller. De hoofdrollen zullen gespeeld worden door de dames Alida Tartaud-Klein, Else Mauhs, en de heeren Nico de Jdng, Henri Morriën, «1 Cor van der Lugt Melsert. N.R.Ct. Wij vinden in de Maand. Ct., een berichtje over Mej. Else Mauhs, die van het Rotterdamsch weg zou gaan naar het „Nederl. Tooneel". Mej. Mauhs heeft een nieuw con tract geteekend met het Rotterdamsch T oonieelgezelschap Voetbal, Naar wij vernemen, zal op het Sportterrein de laatste wedstrijd in dit seizoen door Olympia Zondag tegen het G.V.B.-elftal gespeeld worden. Daarna speelt Olympia niet meer op haar terrein, waarschijnlijk tot na Pa- schen, in verband met aan te brengen terreinverbeteringen. De gelegenheid tot oefenen voor de leden zal openge steld worden op het terrein vóóf de broekassen der firma Steensma aan de van het Sportterein. Naar wij vernemen, speelt morgen een elftal der Goudsche H.B.S. tegen een elftal der Schiedamsche. Het Goud sche elftal zal als volgt samengesteld zijn van Altena, doel v. Stuijvesant en Kranëveld, achterRomeyn, v* d. Nagel en Hagenaar, midden Jlmers, Buitendorp, Cremer, Meijer en^Kamphuizen voor. BOEKAANKONDIGING. Bollandia-Drukkerij Baarn Uit Zenuw en Zieleleven, serie III n°. 5. De Secsueele beschavingsmoraal als oorzaak der moderne Zenuwzwakte door Prof. Dr. Sigmond Freud geau toriseerde vertaling met een inleiding van A. St&rkke, zenuwarts te den Dolder. GROENTEN VEILING. Gouda, 17 Maart 1914. Spinazie 45 tot 55 ot. per mandje. Dunsel 45 60 'n Kropsla f 4.tot f 7.per 100. Rabarber 10 cent pér bó&JA.'"7. k Radijs 8 cent per bosj'e. Komkommers 17 cent per stuk. Prei van f 2.tot f3.per 100 bos. Selderij f 3.70 pér 100 bos. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, kleine aanvoer, Iste kw. 36, 2e 32, 3e 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, 1ste kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Handel in vet vee en stieren stug, prijzen zoo als vorige weken, vette kalveren prijshoudend, op de magere markt was de handel en prijzen als vorige BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN14 Maart, Erich Mar tin Ernst, ouders E. M. A. Ehlert en E. Coster. 15, Margaretha Agnes, ouders S. G. Kielligeren M. de Knegt. Lammertje, ouders G. Koelwijn en en B. Vastenhouw. 17, Johannes, ouders G. Schouten en O. de Bruin. OVERLEDEN15 Maart. Gerrit Haagsman, 59 j. Hendrik Verwaal 2 j. Franciscns Stolwijk 86 j, 16 Johannes Oudijk 78 j. WADDINXVEEN. GEBOREN 19 Febr. Laurens Pie- ter, onders P. Hoogerdijk en M. van Rijswijk. 21 Febr. Arie, ouders A. Kèmpkes en H. J. Jongenburger. 26 Febr. Adrianus Christaan, ouders K. van, der Ben en C. Jongebrar. 1 Maart, Gerrit, ouders L. C. Verzijden en P Vonk. Johanna Maria, ouders Th. van Vliet en M. Verwoerd. 3 Maart, Josina, onders J. Alphenaar en J. van Rooijen. 4 Maart, Cor nelia, onders K. den Uijl en K. Schaap. Adriana, onders L. Slin gerland en J. den Hertog. 6 Maart, Jan Cornelia, ouders A.Noorlander en H C Jongebreur. Hendrik Jan, onders J. Verstoep en L. Kroon - 9 Maart, Gerardus Johannes, ouders J. Ultes en J. M. van Lammeren.- Johannes, oudera A- Tol en H. M. Biesheuvel. 10 Maart, Jan Hendrik, ouders J. van Erk en J. Rupke. Cornelia, orfders J. Visser en M. Sleeuwenhoek. 11 Maart, Pieter Johan, ouders P. van der Laarse en J. Middelkoop. ONDERTROUWD: 26 Febr., J.N. Exalto te Nieuwpoort en W. A. van Os. e. GEHUWD19 Febr., A. Rijlaars dam te Aarlanderveen en B. Kok. 12 Maart, J. H. Exalto te Nieuwpoort en W. A. van Os. OVERLEDEN: 19 Febr. Gerrit Schaart, oud 5 m. 10 Maart, Adria nus Christiaan van der Ben, oud 13 d. De aanslag op Calmette. Parijs, 17 Maart. De directeur van de Figaro, Gaston Calmette, op wien gisteravond een aanslag werd ge pleegd door mevrouw Caillaux is he dennacht in de kliniek van Dr. Hart- mann aan de bekomen Verwondingen overleden. Mevrouw Caillaüx is gearresteerd en naar de gevangenis te St. Laza« re overgebracht. Te Parijs leidde het bericht van den aanslag tot demonstraties ten gunste van Calmette. Parijs, 17 Maart. Minister Caillaux is afgetreden. Mevr. Caillaux heeft verklaard volgens Le Journal, dat de Figaro haar intieme brieven zou publiceeren. „Men heeft oVer mij en mijn man leelijke dingen gezegd en geschreven; ik wil niet dat dit door gaat. Toen ik bedacht/1, dat men ge zegd heeft, dat zelfs het parelsnoer, dat ik draag, mij door Duitschlaud is aangeboden, was m'n besluit genomen. Ik kocht eén revolver, ging naar huis waar ik het wapen laadde. Ik schreef een brief aan mijn man om hem mijn daad, welke ik beraamde, duidelijk te maken. Storm te Metz. Naar de Frankfurter Zoitung mee deelt, woedt te Metz een hevige storm die groote schade veroorzaakte. Het militaire station voor draad- looze telegrafie is vernield. De wervelstorm. Odessa, 16 Maart. De storm heeft enorme schade aangericht. Vele huizen zijn ingestort. Te Mariopol zijn drie koopvaardij schepen gestrand. Veel visschersboo- ten zijn vergaan. De Ned. officieren in Albanië. De Minister van Oorlog^ heeft bericht ontvangen van Gener&al de Veer dat van de arrestatie van de Nederland sche officieren in Albanië niets waar is. De Koningin te Rotterdam. H. M. heeft heden een bezoek ge bracht aan Rotterdam. Per gewonen trein, waarin het Ko ninklijk salonrijtuig was gehaakt, arri veerde B- M. te 1.35 in de handelstad, waarna H. M. zich per rijtuig begaf naar het huis van den burgemeester. Het doel van deze reis was dat H. M. zich door ontvangst van eenige hoof den van groote bedrijven een indruk wilde geven van wat er in Rotterdam op het gebied van handel en industrie omgaat. Te 5.05 vertrok H. M. weder naar de Residentie. Parijs, 17 Maart. De Fransche Kamer «heeft de oorlogsbegrooting goedgekeurd. De Senaat nam een wetsartikel aan waarbij een stelsel van aangifte wordt vastgesteld voor buitenlandsche waar de met uitzondering van staatsfondsen en koloniale leeningen. gebruikt het eenig afdoend middel tegenover Plan C, nabg hoek Hoofdsteeg. 20 Prijs per flacon f 1.25. FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD,DOCH BIJ TERUGGAAF VERGOED van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.1 te Horta, laagste stand 734.0 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: Stormachtige zuidwestelijke tot wes telijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien, iets zachter. VAN DEN Effect e n bandel te Amsterdam 17 MAART 1914. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicplai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. lie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië, Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. i Bank- en Crediet-Instel- Hngen. Fed. Bankaandeelen 1 Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell- en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur MijAand. Ned. Handel-Mij .C.v.A. Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Bordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Myen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen.,, Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsch au-W eenen SpodJ^vegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarge. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Nat. Staatsf. geen omzet, Buitenl. evenmin, Culturen levendig, Tabakken prijshoudend, Petroleum willig, doch weinig omzet, Rubbers prijshoudend, Mgnen geen omzet.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2