Bin.ia.erLlaELga- STATEN GENERAAL. khrndr,:vhaetdoffegegrcm™»* Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA- SPOET. Rechtszaken. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effeeten handel te Amsterdam - - - - - en de telegrafische en telefonische ver bindingen functioneeren zeer onge regeld. Düitschland. Dnitschers en Polen. De Germania schrijft naar aanleiding van de door ons medegedeelde ern stige ongeregeldheden in de St. Paulus- kerk te Berlijn De klacht is niet van gisteren, dat de radicale elementen onder de Polen, het katholicisme en den katholieken naam misbruiken voor politieke doel eindenen het zijn niet alleen Duitgche katholieken, die in het belang der Roomsche kerk steeds waarschuwend hun sterk verheffen, om de Duitsche Polen tot een verstandig optreden voor hunne belangen te bewegen en terug te houden van onvermijdelijke benadeeling van het aanziender Roomsche kerk en van den katholie ken naam. Poolsche bladen schrikken er zelfs niet voor terug, Duitsche geestelijken en bisschoppen te beschim pen en verachtelijk te maken. Zij zien in hen slechts „germanisateurs in de soutane". Welke vruchten die stelsel matige ophitsing, met uitsluitend poli tieke bedoelingen, heeft, kunnen de Polen zien in het schandteeken, dat zjj zelf gisteren in Moabit hebben op - richt. Ook de laatste Pool moest inzien, dat het geen goede zaak kan zijn, die die zich bedient van middelen, als de kerkontwijders van Moabit op Zondag. Albanië. Het Albaneesche Ministerie. De Waterleidingwet. Wij hebben onlangs meegedeeld, dat in voorbereiding is een Waterleiding wet. Blijkens het voorontwerp, dat reeds geruimen tijd geleden is versche nen, is het, volgens het Hbl., de be doeling de watteronttrekking aan den bodem afhankelijk te maken van de goedkeuring der Kroon. Aangrenzende eigenaren kunnen schadeloosstelling eischen »door deskundigen, vanwege den Minister benoemd, te bepalen. Het wetsontwerp is zoo breed opgevat, dat ook waterleidingen mèt een kleine capiciteit er onder zullen vallen. Pest op Java. Als een eigenaardige bijzonderheid is te vermelden, dat zich na de van het Departement van Koloniën uitge gane oproeping van artsen ter uitzen ding naar Ned.-Indië voor de pestbe- strijding, wel vrouwelijke artsen als gegadigden hebben aangemeld, doch geen mannelijke geneeskundigen zich daartoe hebben opgegeven. De officieele opgave van het Minis terie luidtMinister-president en Buitenlandsche Zaken Turkan Pasja Oorlog en Binnenlandsche Zaken Eszad Pasja; Justitie Moefid Bey; Financiën Adamid BeyOpenbare Werken BidbodaPosterijen Assan Bey Mijnwezen Aziz BeyLandbouw Boughi en Onderwijs Doertoely Rey. Uitvoering Vogelwet 1912 De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft in antwoord op een vraag hoe moet worden gehandeld, indien een vergunning, als bedoeld in art. 9 der Vogelwet 1912 wordt ge vraagd door of ten behoeve van iemand die verdacht wordt van een vergun ning tot schieten misbruik te zullen maken, het volgende geantwoord. Daar de burgemeester vrij is zoowel in de bepaling van het middel, waar door de aanvrager zich van de schade toebrengende vogels zaj* mogen ont doen, alB om de vergunning te ver- leenen, hetzij aan den aanvrager, hetzij aan den lasthebber, komt het mij voor, dat hij wel degelijk met de betrouw baarheid heeft rekening te houdeh. Indien den aanvrager een vuurwapen niet kan worden toevertrouwd, zal hij hem geen vergunning geven, om met een schietgeweer te dooden. Hij zal hem een andere vergunning verleenen of wel mededeelen, dat hij bereid is de uitreiking van de gewenschte ver gunning aan een lasthebber in over weging te nemen. (Hbld,) Bond Liberale Kiesvereenigingen Het bestuur van den Provincialen Bond van Vooruitstrevend Liberale Kiesvereenigingen in Noord-Holland heeft dr. 1. H. J. Vos van Amsterdam aangesteld als secretaris (Hbld.) De Nederlandsche officieren in Albanië. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft H. M. de Koningin van den Koning van Albanië een telegram ontvangen, waarbij Z. D. H. na zijn ontmoeting met de Nederlandsche officieren zjjn groote ingenomenheid betuigt met het in zoo korten tijd reeds door hen vol brachte werk en Zijn erkentelijkheid uitspreekt voor de door hen bewezen diensten. Het ontwerp-Ouderdomsrente Aan de Tweede Kamer is het vol gende adres gericht Geeft eerbiedig te kennen: deVer- eeniging van Nederlandsche Gemeen ten, gevestigd to 's Gravenhage, goed gekeurd bij koninklijk besluit van 25 October 1912, no. 35, ten deze optre dende namens de gemeentenGronin gen, Haarlem, Leiden, Dordrecht, En schede, Zwolle, Schiedam, Hilversum, Deventer, Breda, Den Helder, Zaan dam, Gouda, Amersfoort, Hengelo (O.); Vlissingen, Zutphen, Heerlen, Roer mond, Winterswijk, Veendam, Slie- drecht, Winschoten, Katwijk, Hoorn en Harlingen, dat zij meH)elang8telling heeft ken nis genomen van het aan Uwe Ver gadering bij Koninklijke Boodschap van 6 Februari 1914 ingediende ont werp-Ouderdomsrente, (gedrukte Stuk ken no. 252) dat daarbij voorgesteld wordt aan nader daarin omschreven bohoeftigen van 70 jaar of ouder een recht op ouderdomsrente toe te kennen ten bedrage van f 104 per jaar, en aan echtgenooten, aan wie beiden een ouderdomsrente is toegekend, van f 78 per jaar voor ieder; dat, volgens art. 16, de ouderdoms rente komt ten laste van de gemeente, waar de rechthebbende zijn hoofdver- blyf had op het tydstip van aanvrage der rente gebruik maken is een toelage voor administratiekosten niet noodzakelijk dat toch de meeste gemeente-bureau's meer en meer o. a. door de uitvoering van rijkswetten met werkzaamheden zgn overladen en het dus in verreweg de meeste gemeenten van eenige be- teekenis onmogelijk zal zijn de goede uitvoering der wet te waarborgen zon der de aanstelling van nieuwe amb tenaren en in de groote gemeenten zonder de oprichting van speciaal daarvoor ingerichte bureau's redenen waarom adressante, eerbie dig de vrijheid neemt Uwe Vergade ring te verzoeken zoodanige wijzigin gen in meergenoemd wetsontwerp te willen aanbrengen, dat met vaststelling van regelen, welke door de gemeenten moeten worden in acht genomen voor het toekennen der ouderdomsrente: lo, door het Rijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd het volle bedrag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zullen hebben uit te betalen 2o. door het Rijk aan de gemeenten zullen worden vergoed alle door haar te maken kosten aan de uitvoering der wet verbonden. Roodhuyzen. De toestand van het Tweede Ka merlid den heer Roodhuyzen blijft goed vooruitgaan. De dokter is zeer tevreden en de patiënt gaat bij gunstig weer zoo nu en dan op straat Ds. J. Th. de Visser. Men meldt aan de „N. R. Ct.u, dat het voornemen bestaat ter vervulling van de predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen het oud-Kamerlid dr. J. Th. de Visser als predikant te beroepen. Dr. De Visser is thans reeds aldaar woonachtig. Als voorwaarde zal daarbij worden gesteld, dat dr. De Visser zich gedurende een bepaald aantal jaren zal onthouden van deelneming aan het politieke leven. dat, volgens art. 17, sub 2, elke gemeente daarvoor van het Rijk ont vangt, behoudens de daarby bepaalde uitzonderingen, f 50 per hoofd voor ieder, die op 31 December van het afgeloopen jaar in de gemeente hoofd verblijf had en don leeftijd van 70 jaar had bereikt of overschreden en dat volgens, sub 3 van hetzelfde artikel, binnèn 5 jaren na het tijdstip van het in werking treden van art. 1 een voorstel van w.et tot herziening van laatstgenoemd artikel zal worden in gediend dat, in de Memorie van Toelichting, op grond van gemaakte berekeningen, wordt becijferd, dat de door het Rijk te betalen vergoeding vermoedelijk de kosten der renten ruimschoots zal dekken dat adressante evenwel meent te mogen opmerken, dat, wanneer de uitkomsten dit vermoeden bij een meer of minder groot aantal gemeenten niet zouden bevestigen, die gemeenten daarvan, althans gedurende 5 jaren, de nadeelige gevolgen zullen dragen dat toch de gemeenten met een groote arbeidersbevolking alwaar wei nig welgestelden zijn gevestigd den druk zeer zwaar zullen gevoelen, ter wijl andere gemeenten met veel wel gestelden en weinig arbeiders onnoodig zullen worden bevoordeeld dat, weliswaar, volgens art. 19, aan gemeenten, wier kosten voor de uit voering der wet uit de volgens art. 17 te verkrijgen vergoeding niet zouden worden gedekt, een toelage uit 's Rijks schatkist kan worden toegelegd, indien daartoe in verband met haar geldelij- ken toestandjj reden bestaat, doch dat de gemeenten, door het facultatieve dezer bepaling waarvan geen beroep open staat de kans loopen die ver goeding niet te zullen verkrijgen; dat toch de vraag of de geldelijke toestand eener gemeente reden zal zijn om haar de toelage te verschaffen verschillend kan worden beantwoord dat, bovendien, voor de uitvoering der wet tal van omvangrijke werk zaamheden aan de gemeenten worden opgelegd, zooals o. a. blijkt uit de ar tikelen 7, 8, 10, 12, 13,14,16,18,20. 22, 23, 25, 27, 28, 39 en 48; dat adressante daarom met niet ge ringe verbazing in de Memorie van Toelichting leest; Waar de gemeenten van haar be staande bureau's en ambtenaren zullen EERSTE KAMER. Vergadering van 17 Maart. Staats begrooting 1914. Aan de orde was de begrooting van financiën. De heer F erf (u.l.) betoogde dat de successiebelasting met het ipinste bezwaar betaald kan worden, en be sprak het antwoord van den minister op het aangevoerde omtrent1 de grond belasting. De heer van Wassenaar van Rosande (<j. h.) meent dat de taxa tie van de vaste goederen niet nauw keurig te bepalen zal zijn. Na dupliek van den Minister, waarbij deze nog eens opmaakte dat uit de directe belastingen het grootst moge lijke bedrag moet worden gehaald, werd de begrooting van financiën z. h. st. aangenpmen. De heer v a, n K o 1 (s. d. a. p.) vond het niet in orde dat de militaire uitga ven zoo hoog zijn en dat terwijl b.v. voor lighallen geen geld is. Onze kust kan beter en goedkoopor worden verdedigd, dan door slag- Ojttr ïpdiè tiö behouden, moeten We alleen" trachten de liefde en achting van het volk te winnen. Spr. verwacht van de kracht van het proletariaat een waarborg tegen veroveringszucht, en een tegenweer tegen de steeds toenemende uitgaven voor militarisme. De heer P o 1 a k (s. d. a. p.) besprak de houding van den minister tegen over den Bond van minder marine personeel. 1 De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdag 18 Maart 11 uur. De Minister zal dan aan het woord komen. Gaartjan was de eerste aan wien het spook op „De Leppel" verscheen. Op het aardappelland was hij aan het werk en met een „foepwijnd" (ruk wind) stond het naast hem. Sedert hooren hij, zijn gezin en de vreemden, die er nog durven komen, bij nacht gerommel, getik, geklop, 't Morgens vindt zijn vrouw de kachel gepotlood, de hangklok opgetrokken. Een buurman, die kwam kortavonden, hoorde in „haar" stoel geblaas en ge kraak. Hij verklaart nooit meer terug te zullen komen. Peter Jan, de zoon van Gaartjan, stond voor de „kuuskes" op de deel te kijken, toen hij werd opgenomen en in een hoop haver geworpen, zóó, dat hij na twee uur nog „bekommé" was. De paarden stonden te zweeten van angst. De knecht, die de paarden voeierde, zag door een onzichtbare hand een lad der rechtop zetten, de ladder, waar mee „zij" de eieren gewoonlijk uit haalde. Man, vrouw en kinderen brengen den nacht in één vertrek door, durven het niet verlaten, want deuren klap pen, vensters worden opengetrokken, overal geraas, getik, geklop geblaas Gertje, de meid, veegt den zolder I en „het veegt achter haar. Is het een wonder, dat zij het raam uitwipte J Peter, de buurman, was in de zestig jaar, die hij op dit ondermaansch door bracht, nooit zoo geschrikt, als toen hij „het" zag. Niet altijd is „het" even goed ge zind, als wanneer „het" de kachel pot loodt. „Het" breekt 's nachts leuningen en bemoeilijkt overdag de timmerlie den, die ze komen herstellen. „Meraokel", zeggen wij het bestje na, dat er ook hèèl wat van wist te vertellen. de kinema-ndders gedaan g(Ww Toen ging men nog dieper, 200 verder in den diepsten schoont van den vnlcaan den „itweg voor!' eerstkomende uitbarsting. Deze schoorsteen heeft ongeveer 6m voet diameter op het punt waJI mannen zich bevondendeze miJT vernauwt zich tot 20 voet bij een baren basis van den nieuwen m„* Volgens prof. Malladra bedrag da temperatuur daar 1112 graden fX»! heit In dezen koker van hitte mw zonder vlammen daalden de damZ kerels nog dieper. De gloeiende rVk had een rose kleur, welke men Z geefsch op het doek van eenig in™», sionhst zal terug zoeken. Onder zich een oogst boven de koenste verwach ting. Alberts Frères te's Gravenhage heb- ben op dezen zeker allernieuwsten en allersensationeelsten film beslag geleed en zullen dezen van 20 tot 26 Maart in de Residentie-bioscoop aldaar laten bewonderen. Het circus van Willy Hagenbeek is tusschen Kortrijk en Harlebeke door den hevigen storm ingestort. Persoon lijke ongelukken zijn niet voorgeko men, doch de schade is groot. TWEEDE KAMER. Vergadering Van Dinsdag 17 Maart. Voorzitter: Mri H. Goeman üorgeeius Het nieuw benoemde lid voor Rot terdam III Prof. B. D. Eerdmans werd heden geïnstalleerd. De voorzitter deelde mede dato.m. waren ingekomen een voorstel van den heer Aalberse met toelichting tot aan vulling van het Wetboek van Straf recht, ter bestrijding van oneerlijke concurentie. De voorzitter besprak de regeling van werkzaamheden, en wenschte direct een aanvang te maken met het afdeelihgsonderzoek van de daarvoor gereed zijnde wetsontwerpen. Waarschijnlijk zal a.s. Dinsdag de eerstvolgende openbare zitting gehou den worden. De afdeelingen van de Tweede Ka mer benoemden tot rapporteurs over verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigen de heeren Schim v. d. Loeff Sannes, Limburg, Kooien en Rutgers. Spoken. Men schrijft ons Het spookt te Kesteren, het klas sieke castra der oude Romeinen. Het spookt er grouwbaorlek. Voor anderhalf geleden stierf daar Jentje Piet (de namen zijn verdicht) en haar laatste wensch was, dat haar huis nooit betrokken zou worden door een harer verwanten, Gaartjan. „Dood is dood", dacht hij en trok er op den dag der begrafenis in. En seders ving zijn lijden nau. De vesuviuskrater verfilmd Het ongelooflijke is volbrachtFré- déric Burlingham is met zijn apparaten in den Vesuviuskrater afgedaald en hij heeft daar opnamen kunnen maken. Dat dit onder zeer groot levensgevaar ging, is duidelijk. Twintig December van het vorige jaar kwam de ver metele operateur te Napels aan. De Vesuvius vertoonde een dreigend voor komen. Dadelijk begaf Burlingbam zich naar het bekende Vesuvius-labo- ratorium en vroeg daar om hulp. Maar de geleerde heeren daar, vreezend voor een conflict met de Italiaansche re geering, weigerden hun materiaal ten dienste van den aanvrager te stellen. Toen verzekerde de operateur zich van de hulp van drie gidsen, Alphonso Sanio, Liberto Formisano en Vincenso Gaudino. Vijf dagen en nachten bleef de expe ditie op den Vesuvius om den krater aan alle kanten te onderzoeken. De onregelmatig waaiende Noordenwind blies verstikkende dampen over de Via Malladra. den eenig bruikbaren weg voor de afdaling. Telkens be proefde de dappere karavaan met de toestellen den weg op te gaan, maar telkens wierpen zwavel- en arsenicum- wolken de mannen terug. Maar 24 December ging de wind liggen en de rookkolom vormde een schoorsteen, welke zich vertikaal boven de krater in de lucht verhief. De le vende schoorsteen reflecteerde prachtig de zonnestralen in den vurigen afgrond. Het goede uur was gekomen Met de 32 K.G. wegende toestellen begon de afdaling. Over de brosse lava, met schoenen en nagels zieh vastklemmende aan elke kloof en spleet, bereikte men den kra termuur. Gaudino bleef daar de wacht houden, terwijl de drie anderen over den muur klauterden. Toen ze een eind gedaald waren en op een soort plateautje met vloeiende lava stonden, veranderde op eens de wind en de prachtig-gekleurde schoor steen begon zijn rookzuilen naar bin nen te slaan. Burlingham sloeg den zwarten doek van zijn apparaat eenige malen om den mond, de anderen gin gen plat op den grond liggen. Zoo bleven zij daar een half uur in de giftige dampen, vast besloten krater en toestellen in den steek te laten en zoo spoedig mogelijk weer naar boven te vluchten. Formisano merkte echter op, dat men, als men zich onder den sohoor- steen plaatste, kans had uit de ver schrikkelijke atmosfeer te geraken. De expeditie ging dus dieper, tot 1000 voet. Wat gezien werd op den weg daarheen spot, volgens Burling ham, met elke beschrijving. Intusschen had men een veilig plaatsje bereikt. Een lawine van da lava, die boven hun hoofd stroomde, en het was met GOUDA, 18 Maart 1914. Stierenkeuring. Bij de heden op de Markt alhier gehouden Stierenkeuring werden door de keuringscommissie de volgende premiën toegewezen Stieren bo7en 3V2 jaar: DirkVIII eigenaar C. Breedijk, Waddinxveen! premiewaardig behoudens keuring van de afstammelingen; Dirk, eigenaar Fokvereeniging „De Tijdgeest" te Stol wijk idem. Stieren van 2V2—37a jaar: Dirk II eigenaar T, van Es, Waddinxveen premie f 100.Castor II, eigenaar A. Rijneveld Waddinxveen, premie f 100.met afstammelingen. Stieren l'/2~2'/2 jaarCastor, eige naar C. Breedijk, Rozenclaal bij Oude water, premie f 75.Jacob IV, eige naar Fokvereeniging „De Tijdgeest", Stolwijk, premie f 75.— Floris, eige naar H. J. Hailing, Stolwijk, diploma met afstammelingen. Stieren beneden l1/» jaar: Othello, eigenaar C. de Jong, Waddinxveen, oremie f 10.Dynamo, eigen. Gebrs. Jcheer, Stolwijk, premie f 10.r-Cas tor, eigen. C. Verdoold Wzn., Stolwijk, diploma, met afstammelingen. Stieren zonder bekende afstamming of melkstaten boven l'/2 jaar, niet premiewaardig beneden 1 '/2 jaar Victor, eigen. Gebr. Scheer, Stolwijk, promie f 15.Leo, eigen. J. Bak Azn., Bergambacht, premie f15.— Gemeente-Secretarie. Door Burgemeester en Wethouders zijn benoemd met ingang van l.Mei a.s. tot Hoofdcommies-(Redacteur) ter Secretarie, de heer Mr. M. W. G. van der Veur te Rijswijk (Z.-H.) en met ingang van 1 April a.s. tot 2e Commies ter Seoretarie de heer J. Lagendijk, ambtenaar ter Secretarie te Pur- merend. Aanhoudingen. Door de politie zijn alhier aange houden twee personen die ieder nog een vonnis moesten ondergaan, waarbij zij veroordeeld waren tot f 1.— boete, subs. 1 dag hechtenis Een van deze beiden gaf er de voorkeur aan zijn boete te belatelende ander is over gebracht naar het! Huis van Bewaring te Rotterdam. Openb. Vergadering S.D.A.P. Naar ons wordt gemeld zal voor de afd. Gouda van de S.D.A.P. op Maan dag 23 Maart a.s. alhier in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Ge noegen" als spreker optreden het Ka merlid, de heer W. H. Vliegen, met het onderwerp„Gaat het Ministerie den goeden kant uit?" Onze stadgenoot, de heer G. G. van der Ploeg, thans onderwijzer aan de Chr. School te Oudewater is in gelijke betrekking benoemd aan hetMedisch- Paedagogisch Instituut „Klein Warns- born te Arnhem, leider de heer A. J- Schouder. Alliance Francaise. In de Sociëteit „de Réunie" had gisterenavond de tweede conférence plaats van de afd. Gouda der Allian ce Fran^aise. Ditmaal een causerie yan mr. F. Jalaguier over Nimes. une ville gallo-romaine. De Heer Ja laguier vertelde ons op prettige, on derhoudende wijze aan de hand van fraaie lichtbeelden over de geschiede nis, de monumenten, de menschen, de omgeving van deze stad van het jonnige, zuidelijke Frankrijk. De con férencier liet ons een reis maken lwigs^Lyon naar Tarascon en van daar n-Nimes, dat als een Italiaansche of Grieksche stad zich opent in het helle zonlicht onder den strakblau- wen zuidelijken hemel. Vanuit het station liet de heer Jalaguier on$ een wandeling maken langs de bescha duwde boulevards, die de stad om sluiten en vond in elk monuniónt een aanleiding om onte over geschiedenis en wording van Nimes op Aangena me wijze iets te vertellen. Deze stad, oorspronkelijk een Keltische nederzet ting heeft een schat van monumenten bewaard uit den tijd der Romeinen, van de Middeleeuwen en óok uit de Keltische periode. Het was vooral keizer Antonius, wiens ijaam aan de ze stad was verbonden en wij vinden dan ook van hem behalve een stand beeld, verschillende herinneringen, munten enz. Een wonderbaarlijk mo nument van Romeinsche bouwkunst vormt de kolossale aquaduct en de ruïne van de Romeinsche Arena. In het maison carrée leert een schat van mozaïken, munten, bustes en beeld houwwerken ons veel over de ge schiedenis van deze oude stad. Dat deze stad ook haar groote mannen had en vooral haar groote dichters, werd ons door den heer Ja laguier aan het eind van zijn cau serie verteld. Nadat ons, na de pauze de interieurs getoond werden van de arena én wij beelden te zien kregen van de stierengevechten, die ook thans in deze zuidelijke natuur nog wor den gehouden, ging de Conférencier namelijk over tot het litteraire doel van zijn rede. Hij vertelde ons van Reboul, den dichter-bakker, Guizot, en vqoral van den grooten dichter Alphoinse Daudet, wiens standbeeld oprijst in een vijver, temidden van de heerlijke natuur, waarover zijn en thusiasms in elk zijner werken boven komt. Alphonse Daudet, de steeds blijmoedige dichter, die het grootste gedeelte van zijn leven doorbracht in de buurt van Parijs en die ondanks zijn lichamelijk lijden, het blijde zon nige type bleef van het zuidelijke Nimes. De Heer Riemens bedankte den Conférencier voor de interessante en leerrijke rede en voor de gesmaakte genieting van de muziek van het me lodieuze Fransch van de Midi. De Ambachtschool. De lokalen van de Ambachtschool waren hedenmiddag voor de leden der Vereeniging en genoodigden open gesteld ter bijwoning van een open bare les, in de verschillende vakken, •"waarin op dé-school onderricht wordt gegeven. Wanneer wij deze inrichting voor Ambachtsonderwijs betreden, dan kry- gen wij daar telkens weer de indruk, dat de jongens die het voorrecht heb ben op deze school onderricht te ont vangen in het» vak hnnner keuze, toch in heel wat beter conditie verkeeren dan zij, die daarvan verstoken blijven. Niet alleen dat de vakken, welke daar worden geleerd, zoodanig worden bij gebracht, als de tegenwoordige tijd zulks eischt, maar bovendien, er wordt dien leerlingen methodisch werken geleerd, zoodat zij in de toekomst, bij eenigen aanleg althans, tot vakmen- schen worden gevormd, die zich een goede werkkring zullen kunnen ver schaffen. Netheid en orde is bovendien een factor op deze inrichting van vak onderwijs, die van niet hoog genoeg te schatten waarde is. Bij de groote belangstelling, welke alle afdeelingen op deze school onder- vinden wekt het eenigszins bevreem ding dat de schilder-afdeeling zoo weinig leerlingen telt. De exposities in de verschillende lokaliteiten geven weder blijk van de vorderingen der leerlingen in de door hen beoefende vakken. De inderdaad keurige inrichting van van fle smederij en de machinehal vooral, waar de verschillende werk tuigen lustig snorren zal menige kleine bedrgfsondernemer in dat vak de oogen doen opengaan voor wat de moderne techniek vermag tot stand te brengen. Mogen vele belangstellenden morgen de inrichting en de bedrijven in wer king gaan bezichtigen, opdat de Am bachtschool zich steeds meer mag ver heugen in de sympathie van allen. Deze school, die dank zij de kun dige en ervaren leiding van direc teur en leeraren, zoo zeer in bloei verkeert, verdient die sympathie ten vollp. Typhusgevallen. Gouderak. In deze gemeente zijn thans twee gevallen van typhus aan wezig en wel bij een joVg en een schoolgaand kind uit arbeiqérsgezin- dat het zoontje van zijn knecht te water lag, dat door hem spoedig op droge werd gebracht. Krimpen ajd. Lek. Maandagmid dag werd op J. K. Smit's scheeps werven van A. Albers door een mis slag met een dissel een vinger nage noeg afgehakt. Dr. W. Maas verleende geneeskundige hulp. Lekkerkerk. De veehouder C. An ker alhier kreeg in den loop der vorige week een pondje aan één zijner han den, waarvan weinig notitie werd ge nomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zwol onder het lijden van ho- vige pijn niet alleen de hand, maar tevens de arm op en werd een dikke roode streep zichtbaar, wat A dan ook in allerijl deed beslniten di. D. N. v, Gelderen te raadplegen, die in hevige mate bloedvergiftiging constateerde. Moordrecht. Behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten is door den raad dezer gemeente besloten, den heer W. M. J. Burger, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, met 1 Mei a.s. op wachtgeld te stellen. Oudewater. Toen de schipper d. R. alhier op zijn motorschuit eenige werkzaamheden verrichtte, zag hij toe vallig tusschen dp schuit, en den wal iets drijven. Bg nader onderzoek bleek,» Verder werd geëischt: Tegen Wed. C. S. v. d. K., alhier, die haar kind niet naar school had gezonden, op grond hiervan dat het kind niet in orde was, wegens het ont breken van het bewijs van deq ge neeskundige, f 2.— boete subs. 2 dagen hechtenis. Tegen D. H. alhier, die zich zonder verlof op de spoorbaan had begeven 1.boete, subs. 1 dag hechtenis. Uitspraken 1 April a.s. Uitspraken van 18 Maart 1914. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken T. G. 8., h.v. J. H. H. te Gouda f 2 subs. 2 d.; D. A. S.t h.v. van G. v. L. te Gou da f 3 subs. 2 d. Wegens sterken drank verkoopen zonder vergunning P. P. te Gouda, vrijspraak. Wegens als werkgever geen loon lijst bijhouden W. R. te Waddinxveen f 7.50 subs. 5 d. Wegens als hoofd eener onderne ming niet aanwezig hebben een ar beidslijst, register enz., K. W. te Gouda 3'maal f 1 subs. 3 maal 1 dag- Wegens een kind beneden 13 jaar arbeid doen verrichten B. P. te Wad. dingsveen f 2 subs. 1 d. Wegens overtreding der IJkwet, B. B. te Waddinxveen 2 maal f 0.50 subs. 2 maal 1 dag; A. J. W. B. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d., met ver beurdverklaring der inbeslaggeno- inen maten en gewichten. Wegens zijn hondenkar niet voor zien hebben van steuniels A. B. te Leiden f 2 subs. 2 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht, C. D. te Gouda en W. v. H. te Waddinxveen f 1 subs, ld.; W. B. te Waddinxveen ep W. v. W. te tfbskoop f 2 subs. 2 d.; G. B. te Boskoop f 1.50 subs. 2 d. Wegens te Gouda loopen op ge vaarlijk ijs, O. G. v. E. en B. B. te Gouda f 2 subs. 2 d. Wegens te Gouda venten zonder vergunning W. de G, woonplaats on bekend f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda wateren buiten de waterbakken C. v. O. woonplaats onbekend f 1 subs. 1 d. Wegens spelen met een voetbal op straat M. J. H. en J. A. dq J. te Gouda een berisping en 3 maanden voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool; J. de B. en J. de B. te Gouda ieder f 1 subs. 2 weken tucht school. Wegens te Gouda op straat met centen spelen J. v. d. 8., J. R„ J. W., C. H., N. v. E. en A' H. te Gouda 3 maanden voorwaardel. plaat sing in een tuchtschool. Wegens te Waddinxveen leunen te gen een raamkozijn T. V. te Wad dinxveen f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Zevenhuizen muziek zonder vergunning maken, J. P- P- en P. K. v. K. te Rotterdam ieder f subs. 2 d. Wegens straatschenderij J. V. te Alfen f 5 subs. 3 d. Wegens geen voldoende zorg dra gen voor het onder zijn hoede staand gevaarlijk dier, J. P. de G., te Gou da f 3 subs. 2 d., met toewijzing der civiele vordering ad f 19.—. Wegens zijn trekdier onbeheerd la ten staan op den openbaren weg W. V. te Hllligersberg f 1 subs. 1 d. Wegens openbare dronkenschap., 11. J. v. d. P. te Gouda f 2 subs. 2 d.; B. v. L. en A. v. d. S. te Gouda, J. O. te Reineveld en A. J- F. E. woon plaats onbekend f 3 subs. 2 d.; L. K. te Gouda 1 4 subs. 2d; A. D. en H. v. D. te Moordrecht f 1 sub». I Wegens' visschen in de Singelgracht zonder schriftelijke vergunning^ van den Burgemeester L. P. A. v. O. te Gouda, het onderzoek in deze zaak II dagen uitgesteld tot het hooren van getuigen. Strafzitting van 18'Maart 1914. Terecht stond H. A. S. te Moor drecht, wien openbare dronkenschap te Gouda was ten laste gelegd Bekl verklaarde met beschonken te zijn geweest en legde den kantonrech ter een attest over van een genees kundige, op grond waarvan de amb tenaar van het O. M. voor den bek nit wiens mededeelingen bleek dat hg lijdende was aan epilepsie, vrijspraak vroeg. Uitspraak 1 April a.s. V o e t b a 1. Het wedstrijdprogramma voorZon- ag a.s. luidt Oefenwedstrijd. Olympia IG. V. B. elftal. R. Larsen. 2e Klasse. T. O. P. II—Boskoop. W. van Dijk. AlphenII—GoudaII. B^Honselaar. 3e Klasse. Boskoop HOlympia IV. H. de Wilde. De elftal-commissie stelde het Bonds- elftal als volgt samen:. D. IJsselstijn (Olympia) doel, W. Tamse (Gouda), Alb. Cathel (Gouda), achter C. Endenburg (Gouda), Joh. ifwan Zwieten (Alphen), aanvoerder D. Kleyn (Alphen), midden W. Rijs- dam (Alphen), A. van Donk (Alphen), C. Verbaas (Alphen), W. Kerkhof (Gouda), W. Hijnekamp (Alphen), voor. ReservesC. Verstoep (Gouda)D. v. Oudshoorn (Gouda). Thans is door het bestuur der Schoonhovensche Sportclub definitief besloten op het sportterrein aan de Hem seriewedstrijden te houden op 26 April, 3 en 10 Mei. De wedstrijden zullen in twee afdee lingen plaats hebben Sportclub II zal spelen op 26 April en de le afdeeling, waarin Sportclub I zal mededingen op 3 en 10 Mei. Als prijzen tzullen worden uitge loofd fraaie zilveren voorwerpen en medailles. De secretaris-penningmeester van den N. V. B. verzoekt ons mede te willen deelen, dat de brochure „School en Sport" van de hand van de Heeren J. W. Kips W. I. en A. J. Ort Jr., onderwijzer te ^Leeuwarden op aan vrage van leeraren en onderwijzers, zoolang de voorraad strekt, franco wordt toegezonden.uuiu Aanvrage zende mennqa^ l$j; secre tariaat van den N. vj^ ÈL %n Beetze- laarlaan 29, 's-Gravenhage. Pégoud. Pégoud is weer gezond en naar Mi laan vertrokken. Zijn feak zal daar verder behandeld .worden. Pégoud wil de beslissing over de bekende quaestie door een tweeden deskundige, den vliegtuigbouwer Ca proni, laten nemen. Hg denkt de nie- tigbeidsverklaring van de eerste uit spraak op formeele gronden te kun nen krggen, daar het Italiaansche strafrecht het onderzoek door twee deskundigen eischt. Misdadige jeugd. Tegen den minderjarigen nit Gouda (gedetineerd), die, in gesloten zitting, als verdacht van diefstal, terechtstond, eischte het O. M. ter be schikkingstelling van do Regeering, zonder toepassing van eenige straf. Mr. W. Jalink was toegevoegd ver dediger. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Zitting van Dinsdag 17 Maart. Met z'n tweetjes nit..., Op Ouwejaarsavond was J. van der Horik alhier met een kennis J. H. K. genaamd uit. Er werden café's bezocht en toen eerstgenoemde weer thnis was, vermiste hij een gouden kapittelstokje, dat aan zijn horlogeketting had ge zeten. De verdenkihg viel op K., omdat deze het gouden stokje in een goudsmidwinkel alhier bleek verkocht te hebben voor f 0.64. K. was niet verschenen om zien wegens diefstal te verantwoorden, doch volgens de stukken had hij beweerd het stokje aan Van den Horik verdiend te hebben, wat laatst genoemde tegensprak. De officier noemde K. een gevaarlijK individu. De man onderging reeds 2 maanden gevangenisstraf wegens diefstal. Z. E. A. vorderde 4 maanden ge vangenisstraf. Mishandeling van een Rijksveld wachter. Het O. M. vorderde drielweken ge vangenisstraf tegen den 41-jarigen koopman J. H. nit Ntennwerkerk a/d IJsel, die op 20 Januari ].l. den Rgks- veldwachter D. Van Weel uit Capelle a d IJsel, een stomp voor de borst zóu hebben gegeven, toen deze hem verbaliseerde, omdat hij een jaohtover- treding 'pleegde. Beklaagde ontkeride gejaagd te hebben. Bg ongelnk had hij den politieman voor de borst ge, stooten. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. j Begrooting van Marine' De Minister van Marine beantwoordt de sprekers." Hij wijst er op dat de nationale geest vaak in het volk naar boven komt, dat zagen wij in den ltaliaansch-Turkschen oorlog en den Balkanoorlog. Voorts hebben wij nim mer te rekenen met een absolute over macht. Onze weermiddelen zijn noodig ter verdediging van ons land bij tegen stellingen tusschen andere groote, lan den. Het behoud van Indië is niet alleen een belang van Nederlandsche kapita listen ook dat van het Indische volk is gemoeid bij de|omtzetting van de etische politiek die Nederland in Indië voert. Nederland heeft een nationale roeping te vervullen tegenover Indië. Over de defensie van Indië zal spr. thaps niet uitweiden omdat het prae- matuur is. Tegen zeemilitie heeft spr. weliswaar geen bezwaar; hierin eenter moedigt hij het dienstnemen van vrijwilligers aan. De vergadering duurt voort. De Staatsbegrooting werd heden middag met algemeene stemmen, de Marinebegrooting met 2 stemmen tegen (Polak en Van Kol) aangenomen. Mevr. Caillaux. Mr. Labori, de bekende verdediger uit de Dreyfuszaak heeft op zich ge nomen Mevr. Caillaux uls pleiter bij te staan op voorwaarde dat Calmette niet door hem behoeft te worden aan gevallen. Caillaux. Uit Parijs wordt aan het Hbl. ge seind, dat gisteravond te 10.20 uur betoogingen hobben plaats gehad van camelots du Roy op den ^ioek van de Rue Richelieu en do v Boulevard des Italiens. Doudet en Pujot hielden heftige redevoeringen tegen Caillaux.. Toen de politie tusschenbeidC trad, vluchtten de betoogers naar hot ter ras van een koffiehuis. Toen zij van-, daar verwijderd werden, kwam het tot vechtpartijen en werden een aan tal personen gearresteerd. De betoo gers trokken daarna in de richting van de opera, stuitten echter onder- weg op politie, die hen terugdreef. Ook titans hadden weder arreetaOee plaats. Op den Boulevard P'oissbn- niöre kwam het tot een botsing en werden weder twee personen in hech tenis genomen. Twee agenten liepen kneuzingen oft. De dood van Calmette. Zoowel te Weenen als te Londen heeft de dood van Calmette diepen indruk gemaakt. Te Petersburg waar Calmette zeer bekend wob werd de tijding ook met levendige ontroering ontvangen. Een kleinzoon van den Duitschen De Hertogin Victoria Louise van Brunswijk is heden ochtend van een zoon bevallen. tn het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.5 te Horta, laagste stand 737.) te Storno- way. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tot krachtig westelijke, tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk ■regenbuien, zelfde temperatuur. BOSKOOP, van 115 Maart. GEBORENLeonardns Antonius Gerardns, ouders H. A. Boekraad en E. M. Uitenbroek. Cornelia Sijtje, ouders D. van Oemeren en P. C. de Bruin. Matthijs, ouders S. E. Dort- land en P. O. Zorg. Agatha Maria, ouders J. Klein en en A. M. Panne bakker. Adriana Maria, ouders J. O. Bosman en E. de Frankrijker. Isabella Hermina, ouders J. H. van Oorzei en A. OeerB. Jan, ouders F. N. Kolster en L. de Rniter. Anna Maria, ouders C. van Drielen en C. Versluis. MeeB, oudere W; Hnizer en A. Strijdhoret. OVERLEDEN Klazina in 't Hout, oud 70 j. gehuwd met O. van Zoelen. Adriana van Rgn, oud 32 j. geh. met O. Dongelmans. Jan W. de Rugter, oud 67 j. geh. met V. van Heiningen. Daniël Scholten oud 90 j. weduwn. van J. Goudkade. - Marga- retha W. Cozijn oud 6 j. Marga- retha A. Aelberts, oud 74 j. wed. van J. Th. Torken. Petrns de Lange, oud 90 j. geh. met N. Taapken. GEHUWDJ. C. Verhoeff te He kendorp en S. Kromhout alhier. VAN PEN 18 MAART 1914. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelij Schuld 3 pet. J8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. [.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Crcdlet Instelt, en iitar Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Hendel-Mij-C.v.A. Mijnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnboi Mij. Gew. Aand. sdjang Lebong, Mij bouw Mij. Aand, Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dordsche^Petroleum In- Scheepvaart MUen. Ned.Am. Stoomvaai Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zc land" Preferente t. Mercantile Mari Cy. afgest. Pref. Tabak-Oudernemingen, djey Tabak Mij. Diversen. Maxwel Land Gpa Cert. v, Aand. Peruvian Corporate Lim. Cert. v. Aan Spoorwegen. Holl. IJzeren Spot wegmij. Aar Mij. t. Expl. v. Staa spoorwegen Aar lid-Italiaan. Spwn Serie A-H Obl. 3 p W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aai to dito Act. de Joui mèrika. Atchison A Hypb. Obl. 4 p Erie" Spoorweg-h Gew. Aand. nion Pacific Railrc Cy. Cert. v. gew. Wabash Gew. Aai Premieleeningen. Vorige Koers. üoen van heden 78 78 84 83% 61V. w 99'/, 99% 85'/, a 85% 4 82 78'/s 82% 29 r 98 f 78'/s 98% 71 55»,j6 54% G7'/,« 50'/„ 61 68V. 68'/, 23'/, 64% 05 236 229Va 165 236 15 180 10 15 17&7/, 10% 182 539 598 196% 198% 198 124'/, I 2% %7/b 107% 108'/* 2'/ 77 27/» r- 1. 96'/ ï- 1. 997 j. t. 607, d. 94'/ s- 27'/ g. t. 97»/ 28' ad L 159 d. 2 f 94 '/2 8 1 8 283/g 160 2 V» 3t. 100 :t. 148' s Hongarije. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Nat. Stqataf. weinig omzet, Bnitenl. soorten eveneens, Calturen onveran derd, Tabakken prijshoudend, Petro leum lustelooB, Rubbers prijshoudend, Mijnen stil, Cobars prijshoudend. J 'i

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2