Sixxrx.ex3.1a,3D.d.. STATEN GENERAAL. INDISCH NIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. DEdONG'S Gemengde Berichten. Stadsnieuws. INGEZONDEN. POSTERIJEN- Rechtszaken. Ome geïllustreerde Weekbladen. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. burgerlijke stand BToja-et. Officieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam - - - - n n - - - n n mens en Schuckert geraakt hierdoor op den achtergrond. De vermindering der marine-begroo ting met 70 millioen is de aanleiding geworden tot een gemeenschap] vergadering van Hooger- en Lager huis, welke binnenkort zal plaats hebben. Er is een nieuwe crisis op handen Fa AN KRUK. Het proce8-Caillaux. De familie van den vermoorden hoofdredacteur van de Figaro, Cal mette, heeft besloten, zich bij het proces tegen mevrouw Oaillaux civiele partij te stellen en heeft hare belan gen aan den oud-deken der Parijsche advocatenkamer, mr. Chenu, opge dragen. Mêvrouw Caillaux koos, gelijk femeld, mr. Labori tot haar verde- iger. Belgié. De wanorde op de spoorwegen. Weer valt, schrijft de N. Gazet, voor de twee eerste maanden van dit jaar een belangrijke vermindering waar te hemen voor het vervoer van koop waar op onze spoorwegen. Hot reizigers vervoer is normaal ge klommen. Voor de koopwaren is er een vermindering van 1,157,000 fr. (50,869,000 fr. in 1914 tegen 52,026,000 fr. in 1913). De totale vermindering van ontvangsten is 1,147,000 francs. Maand voor maand worden de cij fers der vermindering van koopwaar- vervoer grooter. Minister Segers dreigt 40 statie oversten' af te zetten I Alsof dezen er iets aan helpen kunnen dat het materiaal van den spoorweg versleten is, de buroelen gevuld met onbekwame clericale kiesdravers Overstroomingen. Ten gevolge der aanhoudende regens is d£ Maas bij Thon-Samson en in de omstreken ontzaggelijk gestegen Het water wast nog voortdurend. De 1'aagpaden staan onder water, de wei- anden en bebouwde velden in het dal zyn overstroomd, evenals de kel ders van alle huizen bij de rivier van Namen, Samson, Schlaisin, Seilles, Andenne. Een deel van den weg tusschen Marcheles Dames en Namen staat on der water. Door den sterken stroom is het scheepvaartverkeer bijna onmo gelijk. Twee sleepbooten zijn noodig om de schepen tegen den vloed oj te trekken. Indien het water bt£jf stijgen zal het verkeer weldra worden stopgezet. Rüöland. MoskouWladiwostok. Van af 1 Mei a.s. zal naar uit Pe tersburg wordt gemeld, op het 8000 werst lange spoorweg-traject Moskou Wladiwostok een rechtstreeks door gaande sneltrein worden ingelegd. Waar wij in ons land aan zooveel geringere afstanden gewoon zijn, ver dient dit bericht wel eenige aandacht. Van Petersburg af, tot Wladiwostok is de afstand 9887 vmrst, dat dus daar een werst 1090 meter bedraagt ongeveer 10.000 kilometer/^og niet zooveel jaren geleden, was\oor het rijden over dit reusachtige traject, dat op 1 Mei 1902 in exploitatiecenomen werd, ongeveer 2 weken nooiig. Door den ombouw der lijn flij hit Baikal- meer, waarvan de fouterrzich echter in den Russisch—Japanschen oorlog zeer deden gevoelen, werd de duur tot 11 dagen verkort. In 1909 legde het spoorwegbestuur een trein in, die van Petersburg via Perin en Tsjelja- binski, zonder daarbij Moskou aan te doen, Wladiwostok in 9 dagen bereikte, In Irkoets moest echter altijd van trein verwisseld worden, daar de loco motieven zulk een lang traject zonder onderbreking niet konden afleg Thans echter zijn maatregelen geno men om, zonder verder oponthoud van Moskou naar Wladiwostok te rijden, en naar men verwacht, zal de duur der reis opnieuw met verscheiden uren kunnen worden verkort. Gendarmerie in Albanië. Van particuliere zijde heeft het N. v. d. D. eenige mededeelingen ont vangen over de ervaringen der Neder- landsche officieren in Noord-Albanië. De reis van Durazzo naar Skoetari langs di Medua en verder over land duurde 3 volle dagen. Te Skoetari aangekomen legden majoor Kroon en kaptein Fabius eerst bezoe ken af bij den commandant der stad, de vgf bevelhebbers der aldaar nog in garnizoen liggende internationale de tachementen, de consuls, den aarts bisschop en den moefti. Zij hadden het ook in de volgende dagen zeer druk met bezoeken, want er heerscht in Skoetari de eenige Albaneesche stad die iets Westersch heeft opgekt gezelschapsleven." Ruim hon- honderd vreemde officieren wonen tegenwoordig, ten deele met hun ge zin, in de Noord-Albaneesche hoofd stad. Het officieele bezoek vandeNeder- landsche officieren aan den moefti heeft blijkbaar een zeer goeden indruk gemaakt op de Mohammedaansche be volking, welke van den nieuwen toe stand niet veel goeds scheen te ver wachten als protest tegen de komst van den vorst teDurazzo hadden zij hun winkels gesloten. Maar na het bezoek werden de Hollanders, tijdens hun uitrijden 's middags, met kreten „Evviva Olanda 1" begroet en voor het het paleis van den aartsbisschop ver zamelde zich een welgezinde volksme nigte. Majoor Kroon trad toen op het balkon om de bevolking toe te spre ken en wees er op, dat de Nederlan ders onzijdig zijn en zich boven de partijen stellen. De officieren leeren nu Sjkipe- taarsch, dat moet geen kleinigheid zijn, al bestaan er leerboeken van die taal. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de nadere wijziging der Woningwet (nieuw onderzoek) de heerenVan Raalte, Van Hamel, Kooien, Schaper en Sasse van IJsselt. Generaal-Majoor Braams f Te Arnhem is gisteren overleden de heer H. F. D. Braams, gepensionneerd generaal-majnor bij de cavalerie. Henri Frederik Daniël Braams werd 13 September 1851 te Wageningen geboren. Hij ontving zijn miltaire op leiding op de Kon. Mil. Academie te Breda, waar hij Sept. 1869 aankwam en welke hij in Juli 1872 als 2e luit, verliet, om geplaatst te worden bij het 3e regiment huzaren. In 1877 volgde de benoeming tot le luitenant. Dec. 1878 werd hij als instructeur bij de Rijschool aangesteld en overge plaatst naar het 2e regiment. Na in 1881 weer bij het 3e regiment te zijn overgeplaatst werd hij nog datzelfde jaar gedetacheerd bij de lie afdeeling der Krijgsschool. In 1893 volgde de benoeming tot adjudant bij het corps van het 3e regi ment huzaren, daarop die van adju dant van den inspecteur der cavalerie en in 1895 de benoeming bij den staf der cavalerie. 24 Januari 1897 ontving de over ledene den majoorsrang en tevens het bevel over de Rij- en Hoefsmidschool Nov. 1901 den rang van luit.-kolonel. In Aug. 1903 volgde zijn benoeming tot commandant van het le regiment huzaren. In Sept. 1905 werd Braams kolonel en 1 Dec. 1906 generaal-majoor en inspecteur der cavalerie. Na in 1909 reeds ontheven te zijn van het tot dusver aan zijn rang ver bonden toezicht op Kon. Marechaussee, werd de overledene op zijn verzoek, 1 Aug. 1910 eervol ontslagen en ge pensioneerd onder Hr. Ms. dankbetui- voor de „veeljarig en belangrijke dien sten den lande bewezen". Generaal majoor Braams was gerech tigd tot het dragen van het kruis voor langdurigen officiersdienst. Verder ont ving hij 28 Aug. 1893 de ridderorde van Oranje-Nassau en 27 Aug. 1904 die van de Nederlanndsche Leeuw. Keizer Wilhelm had hem het rid derkruis 3e kl. van de Kroonorde van Pruisen verleend. De Raadsverkiezing in Rotterdam. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in district I (vac.-Tuinstra o.-h.), wer den uitgebracht 5363 stemmen, van de 11569 kiezers. Hiervan verkregen W. van Heteren Hiervan verkregen W. van Heteren (s.d.a.p.) 1753, J. N. de Jong (u.l.) 1349, Dr. W. van Ravesteijn Jr. (s.d.p.) 71, K. A. Warmenhoven Jr. (o.h.) 2124, zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren W. van He teren (s.d.) en K. A. Warmenhoven Jr. (c.h.). Het percentage der bij deze stemming thuis gebleven kiezers bedraagt niet minder dan 54 De nieuwe burgemeester van Utrecht. De Staatscourant van gisterenavond bevatte de benoeming van Mr. J. P. Fockema Andrese tot burgemeester van Utrecht. Deze benoeming is te Utrecht met groote voldoening vernomen. De heer Fockema Andrese, die nog in de volle kracht van zijn leven is hij werd 30 Juli 1879 te Leiden geboren werd 22 Maart 1904 be noemd tot commies-redacteur der ge meentesecretarie te Utrecht; indezen werkkring bleek reeds, dat hij een man van buitengewone gaven en werk kracht was. Op 28 November 1907 werd hij gekozen tot Raadslid en reeds in de Raadsvergadering van 19 De cember 1907 werd hij gekozen tot wethouder, in $e vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Mees, Gedurende den tijd, dat hij deze be langrijke functie vervulde is nog meer aan het licht getreden, over welke groote kundigheden mr. Fockema An- drem beschikt. Stoere werker, aange name persoonfijkheid en humaan chef, algemeen gezien als burger en door het onder hem geplaatste personeel, is de nieuwe burgemeester een waardig op volger van mannen als dr. Reiger en baron Van Lijnden. Do heer Fockema Andreae behoort tot de liberalen, is een liberaal van het echte ras, liberaal in zijn opvattingen, wars van alle drijverij, toegankelijk en tegemoetkomend, met een ruimen blik en een vasten wil. Verschillende belangrijke geschrif ten verschenen reeds van de hand van den heer Fockema Andreae. EERSTE KAMER. Vergadering van 18 Maart. Staatsbegrooting 1914. Aan de orde was de begrooting voor Binnenlandsche Zaken. De heer van der B i e s e n (r. k.) kwam op tegen verschillende bepalin gen van de Woningwet, verzette zich tegen de toepassing daarvan eveneens tegen het optreden van gezondheids- commission. Een demoraliseerende uitwerking heeft z. i. de tóepassing van de Wor ningwet. De heer Staal (u. 1.) drong bij de min. aan op verbetering van gymnas tiekonderwijs op de lagere scholen. Be heer B e r g s m a (u. 1.) vestigde de è^ndacht van den minister op de gemeentefinanciëen, welke verbetering >ehoeven, doordat de taak der ge meenten op sociaal gebied zeer uitge breid is. Spr. wilde aangezien de ge meente belangen op finantieel gebied zeer verschillend zijn vrijlating, opdat zij kunnen handelen zoo zij willen. Spr. drong aan op het aanleggen van speelterreinen, en sloot zich aan bij hetgeen de heer Staal heeft gezegd teu aanzien 'van lichamelijke opvoe ding. Dé Vötóadering werd daarna ver daagd tbt'Ddnderdag 11 uur. Gouverneur Swart. In een Brief uit Atjeh in het Soer. Hbl. lezen wij „Atjeh is met reuzenschreden voor uitgegaan en men hoede zich om den man, wien deze vooruitgang grooten- deels te danken is, tot heengaan te nopen. Atjeh is een land, waar nog meer dan elders geldt het: „Men not mes- sures", bij den Atjeher is de persoon alles, maatregelen en bepalingen niets. Gouverneur Swart heeft door zijn groote kennis van land en volk, op alles en alles invloed, oen fet, hetwelk hem door tegenstanders dikwijls wordt verweten. Maar in gemoede, mag men al het moeizaam verworvene in de waagschaal stellen door besturende ambtenaren, die nooit in Atjeh dienden, de vrije hand te laten? Neen, dien alles overziende mag men niet laten gaan, men geve hem de beschikking over een staf van ervaren bekwame ambtenaren, die lang in het gewest kunnen blijven en onthoudo ïem vooral niet datgene, waarop hij een onaantastbaar recht heeft: „het volle vertrouwen van ons volk!" Atjeh zal den gouvefneur Swart heel sterk missen na diens heengaan. Naar verhJidt, is het vertrek van den gouverneur bepaald in begin April Uit de peststreken. De correspondent te Malang van het Bat. Nbl. schrijft d.d. 18 Februari Zooals ik u reeds seinde, zijn hier twee Europecsche ingezetenen overle den aan longenpest. De laatst overle dene was mevrouw L. Kolk geb. Hard steen, echtgenoote van den heer W. W. Kolk, hoofdopzichter bij de pestbo- strijding te Malang. De aard der ziekte werd geconstateerd door Dr. Flu den vervanger van dr. De Raadt. Reeds eenige dagen was zij onder behandeling van den dokter, wiens aanvankelijke diagnose luidde„Koorts tengevolge van zenuwoverspanning". Tot goed begrip diene, dat een broer van haar, ook te Malang wonende, de vorige week is overleden, drie dagen nadat ten zijnent eerst twee bedienden, toen zgn huishoudster waren gestorven, HOLLANDSCH - 2.WITSERSCI1E CHOCOLADE Tabletten. Rollen. Doozen zoodat nu achteraf blijkt, hoogstwaar schijnlijk ook aan longenpest. Woensdag jl. werd een broeder van den overledene en die bij de teraarde bestelling tegenwoordig was geweest, zwaar ziek, per auto van de naburigo onderneming, waar hij werkzaam was, naar hier getransporteerd en opgeno men in het hospitaal, waar hij Don derdag is overledendoor dr. Flu is ook bij dezen lijder longenpest gecon stateerd. Nu is mevrouw K. natuurlijk bij het ziek- en sterfbed van haar eerstgestor- ven broeder tegenwoordig geweest en heeft later ook haar ouderen broeder bezocht, terwijl zooals men weet, de besmetting van longenpest overgaat van mensch op mensch. Daar de aard der ziekte eerst op het laatste oogenblik werd geconstateerd, hebben gisteren (Vrijdag) nog verschil lende personen de lijderes bezocht. Dezen worden allen in observatie gehouden (totaal 21 Europeanen) en behandeld met een pestserum. Daar ook de kinderen Vrijdag nog naar school zijn geweest werden op last van den ass.-resident de gouvernements- scholen heden gesloten om te worden gedesinfecteerd. De deelneming met den ongelukki- gen vader, die in één week drie vol wassen kinderen verloor, en met den echtgenoot, die in zijn nog jeugdige echtgenoote zijn grootsten steun ver liest, is algemeen, terwijl door menig een de toekomst zeer donker wordt ingezien en men zich angstig afvraagt, wat de eerstvolgende dagen zullen brengen. HOOG WATER. In verschillende streken van het land wordt gedurende de laatste da gen veel overlast ondervonden van het hooge water. De hooge water stand in België en van den Duitschen Rijn heeft in somnlige streken een noodtoestand doen geboren worden, zooals o.a. het geval is te Spijk bij Lobith, waar een zwakke dijk het opstuwende water niet heeft kunnen keeren, waardoor allee is ondergeloo- pen. De voornaamste berichten omtrent dezen hoogen waterstand laten wij hier volgen: De bekende Geldersche vallei van af Veen endaal tot Wageningen schrijft de Tel., is thans een groo te waterplas. Door de aanhoudende regens, waardoor een groote aanvoer van water, uren ver in den omtrek plaats heeft, is deze ongunBtige toe stand ontstaan. De afvoer van dat water moest plaats hebben doormid del van een kanaal, de Grift, hetwelk loopt van de Grebbe naar Amers foort. Dat kanaal is niet van vol doende capaciteit, om in tijden van regen zooveel water af te voeren. Me nigmaal komen dan ook meer in den zomer zulke toestanden voor, waar door enorme schade wordt veroor zaakt aan veldvruchten, gras, enz. Thans verkeeren tal van boerderijen in een benarden toestand. Het vee staat als het ware in het water. In gekuilde aardappelen bederven door dien hoogen, waterstand. Het water staat tot in de huizen. Tal van be woners hebben zich met een dringend verzoek tot den Minister van Water staat gewend en Z.E. verzocht per soonlijk eens in oogenschouw te ko men nemen den toestand van thans, wellicht, dat er dan eenige verbetering zou kunnen gebracht worden in den waterstand van de Geldersche vallei. De scheepvaart op de Waal en de Maas wordt ernstig belemmerd door de sterke stroomsnelheid van het water. Te Tiel is de Waai sinds gisteren morgen nog 7 c.M. gewassen, zoo dat de peilschaal 8.83 M. boven N. A.P. teekent. Het kwelwater veroor zaakte in het binnenland veel last. De hooge waterstand van de Linge begon gisteren gevaarlijk te worden voor de polders Beesd en Rhenoij. De N.R.Ct. meldt nog de volgende ernstige berichten omtrent den hoo gen waterstand? Uit Arnhem: De Rijn blijft nog steeds wassen, sedert hedenmorgen 8 uur is de ri vier nog 6 c.M. gestegen, zoodat de stand is 12.24 boven A. P. Ook hoo- ger-op blijft de was aanhouden. De Beersche Overlaat. Uit Grave. De Maas voor deze gemeente was gisteren den ganschen dag zeer» wassende, zoodat men genood" was de Overlaatkade van de ïu«: sche Maas over een lengte van «5 dan 3000 M. door kietinï onL gon om de Maas te keeren Ech£ wordt ar zeer gevreesd, 0f ma no e wel er thans ongeveer 100 dag en nacht aan het werk ziin ehmt zal zijn, de Maas tegen Heden ie de buitengewone rivt*. correspondentie te Grave ingestollt en een detachement veld-artilleries der bevel van een wachtmeester 1 den Bosch is aangekomen, om noodig de vereischte seinschoten m do aan. de Maaskade staande Iran nen ie lossen. Gister h«ftm te Grave de riolen van zoodanig jï selwerk voorzien, dat het watef Z, de stad kan binnenstroomen vin Maastricht wordt nog vooridmlï! was geseind. v°orwurend De peilschaal te Grave gisteravond 5 uur 10.63 boven ff Uit Bodegraven: Vannacht is de Oude Zwammerdaro en Bod haar oevers getreden, ningen moeten ontruimd in Woubrugge staan boerenerven blank. Rijn tusschen raven buiten Arbedderswo- worden. Ook verscheidene Uit Maastricht: De Maas is in de laatste 4 uur 3 c.M. gevallen en staat nu om 4 3.62 M. of 45.63 boven N.A.P. Ze nog buiten haar oevers. Alle toe gangswegen tot het Oosten der stad staan onder water. Alleen de hooger gelegen straatweg naar Aken is droog. Uit Breda: Door het hooge water is gisteren de dijk langs de Mark aan den kant van Prinsenhage doorgebroken. De landerijen zijn overstroomd en het water komt tot aan de huizen aan de Baronielaan Het water is in de laatste 24 uur 12 c.M. gestegen. Het verkeer over de schipbrug te Deventer is ten gevolge van den bui tengewoon hoogen waterstand ge staakt voor voertuigen. Het water bereikte een hoogte van .10 M. boven A.P. De straten bij den IJsel zijn overstroomd, en de passage is er onmogelijk. De tuiniers nabij De venter, in het bijzonder op de z.g.n. Steenenkamer in de gemeente Voorat doen wanhoopige pogingen om wallen op te werpeD, ten einde hun groente- kweekerijen nog voor overstrooming te vrijwarendoch het laat zioh aan zien, dat hun moeite vergeesch zal zgn. Door den hevigen N. W. wind, die Maandagavond de golven hoog opjoeg, is belangrijke schade aan de schipbrug toegebracht. De passage was door de politie verboden, daar die te gevaar lijk werd geacht. Gisterenmorgen mochten voetgangers de brug weder overgaan. Men meldt uit Ochten aan De Msb.: Het water op de rivier de Waal is ongekend hoog. De overtocht tnsschep Betuwe en Maas en Waal geschiedt alleen per roei- en zeilboot van dijk tot dijk voor voetgangers en fietsers. Bij den storm bezweek een kade om de steenfabriek alhier van den heer Van der Loo, waarbij 5 a 600.000 steenen in het water kwamen te staan. Ook op andere fabrieken wordt aan de kaden nacht en dag gewaakt en gekeerd. Een nieuwe methode om hout te conserveerem De Virginia Railway and Power Company in Noord-Amerika heeft onlangs proefnemingen gedaan met een nieuwe methode om hout te con- serveeren. Het hout wordt met een mengsel gesmolten paraffine door drenkt, waaraan fijngemalen infusorie* aarde en wat naftaline is toegevoegd. De naftaline dringt in alle poriën van het hout en na het stijf worden der paraffine vormt zioh een vaste massa, die niet door water of organische zu ren kan worden aangetast. Bovendien werkt deze substantie antiseptisch, waardoor het hout langer duurt en de infusorieaarde is een goed middel tegen de paalworm. De bewerking duurt ongeveer 4 uur, terwijl de veelge bruikte creosoot-behandeling wel U 24 uur in beslag neemt. De kosten zijn zeer laag. Loterijwet. Het Hof te Amsterdam heeft gis teren A. L., eigenaar en exploitant van een administratiekantoor voor effecten en premiewaarden te 's Hage vrijgesproken van het ten laste go- legde afleveren van certificaten recht- gevende op de winkans verbonden een aandeel in de loterij. Jij dit arrest werd, uit overweging dat het in de dagvaarding omschreven stuk eigenlijk geen certificaat was als Je Loterijwet bedoeld en het be- 'del niet tot veroordeeling zou binnen leiden, vernietigd het vonnis nn den kantonrechter te 's Hage van ei October 1912, strekkonde tot ver oordeeling tot f 500 boete subs. 30 dagen hechtenis, welk vonnis door de gechtbank en later door het Gerechts hof aldaar werd bevestigd. De Hooge Raad vernietigde echter het arresten verwees de zaak voor nadere berech ting naar het Gerechtshof te Am sterdam. Het Hof vond bij zijn overweging ook geen termen om in te gaan op de door den advocaat-generaal subsi diair gestelde vraag, in het kantoor van bekl. een nader onderzoek in te stellen naar den a§rd der obligatiën. Strenge straf. De Rechtbank te Munster veroor deelde den arbeider Frans B. in de grensplaats Bocholt, welke met Kerst mis een kerstboompje ter waarde van 36 cent stal, tot drie maanden gevan genisstraf. Water en vuur. Op de Culemborgsche glasfabriek (firma Van Hoytema Co.) werkt van af Zondag een ploeg arbeiders met brandspuit en centrifugaalpomn, ten einde de vuren van het water vrij te kunnen houden. De Utrechtsche rechtbank heeft gis teren behandeld de zaak tegen den gemeentesecretaris van Vinkeveen en Waverveen, J. A. S., 41 jaar, die be schuldigd is van valschheid in geschrif' te en gebruikmaking daarvan ten na- deele der gemeente. Het O. M. heeft 6 maanden gevan genisstraf geëischt. (Utr. Dbl.) Loterijwet. De Kantonrechter te Schiedam, gis teren uitspraak doende in de zaak van C. W. v. W. te Schiedam aan wien was ten laste gelegd, dat hij als agent der N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad heeft gehad 3 Obliga- 20® serie eener premieleening ten laste dier Fennootschap, zijnde deze stukken ia werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 vereische toestemming niet was verleend, ontsloeg beklaagde vau alle rechtsvervolging. Een aanhouding. Te Utrecht is aangehouden door den Rotterdamschen particulieren recher chedienst in samenwerking met de Utrechtsche gemeente-politie, de heer R. B. v. d. V., lid van de firma K. te Utrecht. Deze aanhouding heeft plaats gehad na een zéér geheim ge- nouden, nachtelijk onderzoek en ge schiedde omdat tegen den gearresteer de vermoedens waren gerezen zich te hebben schuldig gemaakt aan valsch heid in geschrifte ten nadeele van de firma K. Men zegt, dat er een bedrag van f 10,000 mede gemoeid zou zijn. De heer v. d. V. verbleef den heelen dag aan het hoofdbureau van politie, waar de commissaris, de heer Wijn malen, hem het eerste verhoor afnam. De verdachte is ter beschikking der justitie gesteld. (Utr. Dbl.) w 2 tot 4 uur de beschik king hebben over dat lokaal voor het houden van een cursus in gymnastiek ten behoeve van de leerlingen van zijn school. Ofschoon het Hoofd van School No. 1 blijkens zijn hierbij overgelegd door ons ingewonnen advies het verzoek liever niet zag ingewilligd, zijn wij besloten U in overweging te geven de inge bruikneming toe te staan, mits door den heer Mul de in onderstaand ont- werp-besluit geformuleerde voorwaar den worden nagekomen. Wij hebben derhalve de eer Uwen Raad voor te stellen te nemen het volgende besluit: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders, dd. 14 Maart 1914 No. 28/400 Besluit aan den heer A. Mul, Onderwijzer aan de R. K. Bijzondere School aan de Spieringstraat alhier ten behoeve van een door hem te honden cursus gymnastiek voor de Woensdag- en Zaterdagmiddagen van 2 tot 4 uur in jebruik te geven het gymnastieklokaal, jehoorende tot het gebouw der school voor gewoon openbaar lager onderwijs No. 1 aan de Patersteeg, onder de volgende voorwaarden: 1°. dat het gebruik zal ophouden zoodra het door Burgemeester en Wet houders zal zijn opgezegd en in ieder geval met 1 Januari 1916; 2°. dat als vergoeding van de kos ten voor het schoonhouden en ver- warmon door den heer Mul een bedrag van f 1.per uur zal worden betaald 3°. dat de eventueel nog nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden zullen worden opge volgd. De Raad voornoemd, Secretaris, Voorzitter, Aan den Raad der Gemeente Gouda. Homoeopatisch Ziekenhuis. Onder zeer groote belangstelling uit medi8ch-homoeopatische kringen van predikanten werd gisteren Utrecht het Homoeopatisch Ziekenhuis geopend. Er werden vele redevoeringen ge houden, waarna alle aanwezigen zich n het ziekenhuis aan een gemeen ichappelijken maaltijd vereenigden. Gisterenmiddag viel van de spoor brug te Culemborg, die verzwaard wordt, een arbeider in de Lek. Wouter De Heus, mede daar werk zaam, dit ziende, bedacht zich geen oogenblik, sproüg eveneens van de^ brug in het water en had de zelfvol doening zijn kameraad van een wissen dood te redden. Uit Hoek van Holland meldt men: Bij het inladen van kisten vleesch in de Harwichboot wërd de bootwer ker J. G. aan het hoofd getroffen door een 1000 K.G. zware kist die uit de kraanketting viel. Zwaar gewond werd dé man door leden van de reddingsbrigade naar de woning van dr. Rijken vervoerd GOUDA, 19 Maart 1914. Door Burg. en Weth. is aan de raadsleden het volgende ingekomen Btuk toègezonden Gouda, 14 Maart 1914, De heer A. Mul, Onderwijzer aan R. K. bijzondere school aan de Spiering straat alhier heeft ons blijkens hierbij overgelegd adres verzocht wel te wil len bevorderen, dat fiem wordt toege staan gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal, verbonden aan de school voor gewoon lager onderwijs No. 1 aan de Patersteeg. Bij gebreke van een geschikt lokaal aan boven genoemde bijzondere school zou hij gaarne des Woensdags- en Zaterdags- Dankbaar ben ik, maar nog niet voldaan. Dankbaar voor de vrien den die mij hunne handteekening deden toekomen, maar er moeten nog talrijke adhaesie-betuigingen rond zwerven, die nog niet vol handteeke- ningen zijn en mij nog niet bereikten. Mijn vraag is nu aan Uwe lezers Zendt mij het formulier, zoo moge- ijk vol handteekeningen van meer derjarigen, zoowel mannelijke als vrouwelijke personen, desnoods in open envelloppe, voorzien van één cents postzegel". Gaarne zond ik alles vóór einde Maart aan de Tweede Kamer. Bro chures en adhaesie-betuigingen zijn, voor zoover de voorraad strekt, nog gratis bij mij verkrijgbaar. Aan U, mijnheer de Redacteur, mijn oprechten dank voor Uwe zoo ge waardeerde medewerking. Hoogachtend, J. H. JURR1AANSE, Sohiekade W.Z. 75 Rotterdam. Gerechtshof te 's Gravenhage. Het O. M. vroeg bevestiging van het I vonnis van de Haasche rechtbank, waarbij J. J. H. 23 jaren, timmerman te Bodegraven, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens be dreiging met een revolver van zekeren J*. C. Schouten, kaaskooper te Zwam- merdam, in den avond van 9 Novem ber jl. in de herberg van de Vrij. De advocaat-generaal achtte de op gelegde straf te licht en vroeg* veroor deeling tot 5 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 23 dezer. N. R. Crt. Door de politie is alhier aangehou den en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht een ge signaleerd persoon, die nog drie dagen hechtenis moet ondergaan. Art. 239 Wetb."v. Strafrecht. ^gens 't misdrijf genoemd in art. 239 Wetboek van Strafrecht, het aanwen den van pogingen tot aanranding van jonge meisjes is een hier ter Btede woonachtige jongeman door de politie aangehouden en voorloopig in arrest gesteld tot nader onderzoek. Waddinxveen. Bij het vee van den landbouwer J. M. Verkleij in Bloemendaal in deze Gemeente is een geval van miltvuur voorgekomen. Reeds is men met de ontsmetting begonnen. - Zooals bekend, zal binnen niet al te langen tijd in deze Gemeente een nieuw Postkantoor verrijzen. Naar we vernemen vordert men al snel met de voorbereidende werkzaamheden. Het gebouw zal komen te staan ten zuiden van den Kerkweg. Handwerken-exames. Haastrecht. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen fraaie hand werken Mej. A. C. Koemag, alhier. Bodegraven. Voor het examen Nuttige handwerken slaagde gisteren te Gravenhage, Mej. A. J. Ninaber van Eyber, alhier. Buiten verantwoordelijkheid der Rotterdam, 17 Maart 1914 Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor de volgende korte mede- deeling een bescheiden ruimte m Uw blad vragen. Vóór alles mijn dank voor de op name van mijn stukje van enkele we ken geleden en de gunstige beoordee ling van mijn brochure „Vogelverdel 81 Mijn request aan de Tweede Kamer in zake varbod van invoer van vogel- huiden, etc. vond blijkbaar in den lande zóóveel sympathie, dat ik reeds heden in de gelegenheid was 1000 stuks adhaesiebetnigmgs-formnlieren, dragende 8659 handteekeningen aan de Tweede Kamer te kannon inzenden. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand Maart niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming. Binnenland. Brieven. Mej. M. I. A. Beekkerk Haag. Mej. C. v. d. Berg. Waddinxveen. Briefkaarten. Mej. Anna Truus, Boskoop. Jongeh. G. v. d. Heijden, 2 zonder adres. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur Ivan het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. MARKT BERICHTEN. Gouda, 19 Maart 1914. GRANENPrijshoudend. TarweZeeuwsche (nieuwe) 8.75 9.mindere dito (nieuwe) 8.404 8.65. Afwijkende 7.75 4 8.25. Polder 7.50 4/8.—. Rogge Zeeuwsche 6.75 4 ƒ725. Polder 6.24 6.75. Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 a 6 10 GerstWinter 6 4 6.25. Zomer 5-75 4/6.25 Chevalier 6.25 4/6.75 Buitenl. voergerat per 65 kilo 5,— 4 5.50. Haver per H.L. ƒ4254 4.60, Per 100 kilo 8.— A 825. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 6.25 4 675. Kanariezaad 18.— 4 19. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 4 14.50. Koolzaad J {£>77 4-iZ IV~ per HL. Erwten: Kpokerwtep %i 4 12.—Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 675 4/7.45 Boonen: bruine boonen 12.— 4 14.witte boonen 7.4/18,— Paardenboonen ƒ8.25 4 8.50. Duivenboonen 8.25 4 9 Mais per 100 Kilo Anterikaansche Mixed - 4 8.25. Kleipe ronde 7.75 4 f 8-»5- i Veemarkt. Melkvee goede aai handel en prijzen vrjjwtfl. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 21 4 24 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug 24 4 26 ct. pey half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel 1.80 4 a.ao per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vrijwel 18.4 28. Lammeren, aanvoer, geen beteekenis. a Nuchtere Kalveren, groote aanvoer, han del vrijwel 8.— 4 13. Graskalveren, geen aanvoer, a t Fokkalveren 24.4 32. Eieren per 100 stuks, ruimen aanvoer, handel vlug, van 4.— tQt 4,50. Kaas, aangevoerd 32 partijen, handel ie kwal. 32.k 34-~"- kwal 28.- 4 31.— Zwaardere Noordhollandsche a -• Boter goede aanvoer. Handel matig. Goeboter 1.25 l,3°- Weiboter 1.15 4 i.ao. in het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.8 te Horta, laagste stand 736.6 te Malis- head. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Begrooting Binnenl. Zaken. De hoer Bergsma, v. 1., ver volgt zijn rede en klaagt er over, dat de centrale gezondheidsraad bui ten vele zaken wordt gelaten, waar hij toöh van adviee heeft te dienen. De minister ziet dat geluk kig eenigermate im De raad moet vlugger en krachtiger werken, wat zal kunnen geschieden als alle loden in of nabij Utrecht wonen. Enkele punten uit de rede van den heer van der Biesen in zake de Woningwet, bestrijdt spr. Voorts bepleit spr. beter gebruik van de Nederlandsche taal in de of ficieele stukken en rapporten en klaagt hij over de vergplijkende exa mens voor hoofd eener school en over het feit, dat de onderwijzers te veel afhankelijk zijn van het oordeel van het hoofd der school. Spr. keurt het optreden van den Bond van Ned. Onderwijzers af. De oorzaak zocht spr .hierin dat de op leiding der onderwijzers niet deugt. De vergadering duurt voort Saccharine smokkelen. Op de N.-Br.—D. spoorweglij n schijnt het Baccharine smokkelen nog steeds niet te keeren. Bij qen onder- zoek, gisteren ingesteld, werd in een der retirades van een doorloopend rg- tuig weder een partij saccharine aange haald. Kalkfabriek ingewaaid. Door den hevigen wind is te Hee renveen een kalkfabriek ingewaaid. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Minister Monis. Parijs, 19 Maart. Minister Monis, de premier van het Kabinet heeft als gevolg van dejmededeeling vanBarthou zijn ontslag ingediend. De Minister van Koloniën zal tijde lijk zijn functie waarnemen. De Provinciale Raad iü Transvaal, Johannesburg, 18 Maart. Bij de ver- I kiozingen voor den Provincialen Raad van Transvaal verkreeg de arbeiflers- partij de meerderheid. Van de 25 leden van den nieuwen Raad, behooren er 13 tot de arbeiderspartij. Onder de geko zenen, die over het algemeen met zeer groote meerderheid werden gekozen I behooren een aantal op den voorgrond getreden stakingsleiders. Petersburg, 19 Maart. De Russische aviateurs hebben een vrijwilligerscorps opgericht, dat in tijd van oorlog zich beschikbaar zal stellen voor de lucht vloot. Bet Leven geeft als voorplaat het Hollandsche en Belgische elftal op een voetbal vereenigt, eenige spelkieken van den wedstrijd, de menigte in Ant werpen verder de internationale kat tententoonstelling te Gravenhage j eenige foto's van den intocht van den Vorst van Albanië in zijn rijkhot j0hannes, ouders D. do Knecht en L. U, GEBOREN17 Maart. Gerrit, ouders G. van Hnis en G. Vermeulen Antonia Wilhelmina Antoinette, ouders G. Klevers on E. H. Nijpels. gche "Hotel te Egmond personalia het leven in oarioatnnr; romanbq- door brandstichting vernielde Egmond-1 Hofland. 18. Lena JcAanna, 1 ouders T. Mul en B. Vermenion. Reijk, ouders R. van Veen en A. M. Kelder. Dirkje Jacoba, ouders A. den Onden en P. van Klaveren. GEHUWD18 Maart. B. de Jong en H. van Vliet. OVERLEDEN 17 Maart. Gertruda T. Goorissen,\wed. van W. Adams 88 j, Het aanstaande seizoen zullen de dames Lina Klaasen, Betsy Woiffers en Nelly de Lenr niet meer aan het Nederlandsch Tooneel" zijn. De da mes Klaasen en Wolffers treden m het huwelijk. Jan 0. de Vos Jr., thans aan Jet Tooneel" verbonden, behoort tot de nieuw-geëngageerden aan de „Kon. Vereeniging". (Hbld.) REEUWIJK. GEBORENAafje, ouders B. van Dijk en J. Stouthart. Johannes Leonardos, ouders J. N. de Goeij en W. M. Streng. Jacob, ouders J. van Spangen en N-. Rijkaart. VAN DEN 19 MAART 1914. Staatsleeningeii. Ned. ,Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pot. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- en Credlet-Instel- Itngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Oar Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Wijnbouw W(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsoho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v. A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart HUen. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenfngen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33l/i pCt. Nat. Staatsf. stil en prgshoudend, Culturen geen omzet, Tabakken vast, Petroleum weinig omzet, doch prijs houdend, Rubbers prijshoudend. Vorige Koer*. Koer» v»n heden 78 78 83'/, 83'/, 61'/, 99'/, 100'/, 85'/, 85'/, 88'/, 82'/, 78'/, 88"/,, 29 98'/, 71 54'/, 54'/, 67'/, 51 50'/, 68'/, 68'/, 23'/, 23'/, 65'/,, 65'/, 236 229'/, 165 236 15 14'/» 175'/ 106/ 174 10'/, 182 598 1967/g 198 124'/a 27/a 108'/, 182 599 198V3 27, 1077a 7lfi/te 96'/, 99'/, 00'/,, 94'/, 27'/, 97'/, 28'/, 97 28 160 169 100 99,6/i, 148'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2