PHILIPS HALFWATT Adverteert in dit Blad. Prijsverhooging in het Drukkersbedrijf ::rSC«rr^ LAMPEN Bin23.erxla.33.ca-. Gemengde Berichten. Ingezonden Mededeelingen. OK DE HIEBEN TE REINIGEN. Een wondervolle - Beprofeving. - Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant emeentelijke Arbeidsbeurs boekaankondiging! Advert entiën De „üedcrlamlsclic lloiiü van Boekdrukkerijen" maakt bekend, dat tengevolge van de belangrijke loonsverboogingen, verkorting van arbeidstijd en andere verbetering van arbeidsvoorwaarden in het Landelijke Collectieve Arbeidscontract, ten gevolge ook van vermeerdering der bedrijfskosten en van de eischen der sociale wetgeving, de prijzen van het drukwerk, in evenredigheid, algemeen moeten worden verhoogd. Laatste Berichten. DE NIEUWE BOOGLAMPEN VERVANGEN lingen-klinieken, die door particulier initiatief zijn gesticht. De gemeente geeft wat subsidie, omdat het hier geldt de verzorging van armlastige gen. Wat er van dat particulier initiatief tenslotte overblijft, mag hier nit blijken, dat de gemeente thans f170 per verplegingsdag zal bijpassen, terwijl de kosten daarvan f 1.80 be dragen. Tien centen particulieren steun, een dubbeltjes-filantropie dus 1 Een schare dames, die de raadsver gadering op de tribune bijwoonden, zal voor dat dubbeltje haar bemoeizucht gratis geven. Wat lachten ze toen het voorstel om 170 gld. te geven, B. en W. wild/en 150 gld. geven werd aangenomen. Leve het particulier ini tiatief van een dubbeltje! Voor dat ééne dubbeltje verkoopt de gemeente haar machtwij willen gaarne geloo- ven, dat het geld a/tegaar goed besteed wordt, maar de gemeente die het bijna alles betaalt, mag jaarlijks de rekening en verantwoording zien en accepteeren, dooh voor de rest zorgt de schare lief tallige dames voor het beheer. Dat is gemeente-zorg op zijn smalst en particulier initiatief op zyn smalst. En bg dat alles zijn de geleerden het er nog niet over eens of wij wel goed doen met al die scrupuleuze zorg voor zwakke stumerdjes... Misschien zagen de vroede vaderen reeds nu het behoud van de adspirant- kiezers in deze zuigelingen-zorg. Hoe het zrj, het verheugt ons dat wij via onze belasting-penningen mede helpen om aan het partioulier initiatief den schijn van een schoone edele daad te geven, terwijl het in werkelijkheid parasiteert op de algemeene schatkist van de burgery. Heerlijk toch voor al die dames om liefde voor den zuigeling te kunnen botvieren op kosten van een ander. Deze, verheffeftde soort fiilantropie vindt in den Haag een vruchtbaren bodem omdat ze er een vroedschap vindt, die gaarne geeft. HAGENAAR. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van 20 Maart. Begrooting van Oorlog. De minister van Oorlog, ge neraal Bosboom, bracht dank. aan de Kamer, voor de welwillende gevoe» lens jegens hem, in 't bijzonder aan generaal ötaal, van wien hij zooveel nuttigs en goeds geleerd heelt. De minister heelt grooio achting voor het werk van zijn voorganger, maar toch verzet hij zich met grooto kracht tegen diens organisatieplannen. Opeens echter van koers veranderen zou te groote verwarring brengen. 8pr. hoopte allengs te komen tut ot althaas tot voorbereiding van het verdubbeüngsstelsel Wat de bevordering van de luit- kwartiermeesters betreft, de minister betreurt dergelijke teleurstellingen en zal zien of er iets aan te doen ip om aan hun billijk verlangen tege moet te komen. De organisatie van de bevelvoering tot stand te brengen, zou heel veel geld kosten en de min. kan het eindcijfer, gezien de dreigen de vinger van den minister van Fi nanciën, niet nog hooger maken. De begrootiug van Oorlog wordt daarna z. h. st. goedgekeurd, evenals de vestingbegrooting. Daarna kwam aan de orde de be grooting van Suriname. De heer Ba vlnok, a.r., besprak het subsldioeren van het ouderwijs in Suriname. De heer van Kol, s.d.a.p., wees op den treurlgen toestand van ma laise, die er op 't oogenblik in geheel Suriname heerscht. Suriname hoeft groot gebrek aan werkkrachten. De uitvoerende macht is tot werkloosheid gedoemd; uitbrei ding van het kiesrecht in Suriname beveelt spr. aan. De minister van Koloniën be antwoordde de sprekers, waarna de vergadering werd verdaagd tot Za terdag 11 uur. Armenhuis en art. 369. Naar wij vernemen heeft tot dusver slechts óén verpleegde van het Amster- damsche Armenhuis, aan wien op grond van art. 3Q9 der Invaliditeitswet een uitkeering is toegekend, die in richting verlaten om bij zyn kinderen te gaan inwonen. In het geheel zijn aan 110 verpleegden uitkeeringen op grond van art. 369 toegekend. Er zyn in totaal 450 aanvragen door verpleeg den gedaan; daarvan zijn er pl.m. 200 afgewezen. De betrokkenen zijn daarvan in be roep gegaan. Omtrent 150 aanvragen moet nog door de Ryksverzekerings- bank beslist worden. (Hbl.) De Commissaris der Koningin in Groningen. De Prov. Gr. Crt. schryft: Er ioopen in onze stad al eenigen tijd met groote hardnekkigheid ge ruchten, datmr. C. C. Geertsema het voornemen zon hebben zyn ambt als Commissaris der Koningin neer te leg gen, welke geruchten dan in verband werden gebracht met het voornemen van de familie Geertsema om het land goed Esserbetg, onder Haren, aan den straatweg naar Assen te betrekken. Wy kannen niet tegenspreken, dat et ka ns bestaat, dat de heer Geertsema binnenkort zijn ambt zal neerleggen. Dat dit door ons en wij durven wel zeggen dooi: ieder, die het groote aan deel kent, dat mr. Geertsema genomen heeft in heel veel maatregelen, die ten bate van ons gewest gestrekt hebben ten zeerste iöqude worden betreurd, spreekt van zelf. ^ij hopen dan ook, dat wij nog in lanfte niet zullen heb ben, dat de Commissaris inderdaad zijn ontslag by H. M. d4 Koningin heeft ingediend. Te Zaandam zal met ingang van Zondag a.s, voor de politie het drie- ploegen-stelsel worden ingevoerd, zoo dat van dien dag af ook de agenten van politie, evenals alle gemeente werklieden, in het genot van den 8-urigen arbeidsdag zullen gesteld worden. (Hbld.) Bezoek van den Koning van Montenegro Onder voorbehoud maakt De Tel. melding van het hardnekkig opduikend gerucht, dat koning Nikita van Mon tenegro, die zich voorstelt in den a.s. zomer verschillende Europeesche ho ven te bezoeken, ook een bezoek zal brengen aan ons land en dan te Am sterdam door de Koningin zal worden gerecipieerd. De ziekenfondsquaestie. De landelijke federatie tot beharti ging van het Ziekenfondswezen heeft gisteren beleend gemaakt dat zy te Alkmaar onder den naam van Zieken zorg een kantoor heeft gevestigd, en dat ieder, die van meening is de ricico van een ernstige ziekte niet te kun nen dragen, zich nu reeds voorloopig als lid kan doen inschrijven vooreen nieuw te stichten fonds, 't welk doof de leden zelf zal worden bestuurd. (N. R. Crt.) Vrijkaarten. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn dezer dagen de spoorweg-vrijkaarten aan de leden der Tweede Kamer toe gezonden bij een brief van de directie der S. S. van den volgenden inhoud „Utrecht, 19 Maart 1914. Gevolg gevende aan een verzoek van de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal heb ik de eer U hierbij, mede namens de Hollandsche IJzeren, Nederlandsche centraal en Noord- Brabantsche Duitsche Spoorweg Maat schappijen te doen toekomen een be wijs van personeelen vrijdom over de Nederlandsche Spoorwegen voor het jaar 1914. „Het zal mij aangenaam zijn de ontvangst te mogen vernemen door toezending van de hierbijgaande door U onderteekende verklaring. De directeur-generaal VAN KRETSCHMAR." De brief is gedrukt, doch de door ons vet gedrukte datum boven den brief: 19 Maart4, en in het lichaam van den brief de 4 van 1914 zijn met inkt ingevuld. Daaruit blijkt, dat men hior met een formulier heeft te doen, dat ook in volgende jaren zal worden gebruikt. De vrijdom is slechts gegeven joor het loopende jaar. De maatschap pen verlangen dus blijkbaar, dat de voor het loopende jaar. De maatschap- pyen verlangen dus blijkbaar, dat dc hoeren afgevaardigden telken jare op nieuw om vrijdom zullen komen vragen: zie slechtB den aanvang van den brief. Een ingezetene van Noordwyker- hout kocht een pistool, dat wat verroest was. Hy wilde het eens probeeren. Het schot ging verkeerd af en hij kreeg de volle lading in de |hand, die waar- schijnlyk geamputeerd zal moeten worden. Op de den 20 Maart jl. gehouden 38e Generaal Vergadering van Aan deelhouders der N. V. Akon Leipziger Verzekering Maatschappij te Aken (bijkantoren in Nederland te Amster- dan en Rotterdam) werd de balans in orde bevonden en besloten om 6% individenden, welke direct betaalbaar zijn uit te keeren. Voorts werd met algemeene stem men besloten, om van de nettowinst ad M. 251,602,61 (in het vorig jaar* M. 118,467,79) het reservefonds met M. 200,000,00 te versterken, zoodat dit thans M. 100,000,00 bedraagt, terwyl M. 13,202,61 op nieuwe rekening over geboekt worden. prijze Vo< De geheele Garantiemiddelen bedra gen thans M. 4,732,439,00. Spoorwegongeluk. Twee dooden. Het Vad. vernam gisterenavond laat het hardnekkig gerucht, dat by Orthen in de nabijheid van 's Hertogenbosch, eenjgoederentrein uit Nijmegen op een personentrein uit Geldermalsen geloo pen was. Een remmerTen een wisselwachter werden doodgedrukt. De passagiers kwamen met den schrik eenige kneuzingen vry. Nadere bijzonderheden waren in het late avonduur niet te krijgen. B. en W. van Zaandam hebben bij den Raad een verordening ingediend in zake de levering van electriciteit. Hierbij wordt het volgende tarief voor het verbruik van electriciteit door par- ticulieren'jvoorgesteld. Voor verlichting: voor de eerste 2500 K. W. U. 19 cent, voor de vol gende 2500 K. W. U. 17 cent en voor de dan Involgende 2600J K. W. U. 15 cent. Voor beweegkracht zijn deze 'jzen respect. 12, 10 en 9 cent. "oor verlichting, beweegkracht en andere doeleinden gedurende de maanden October, November, Decem ber, Januari en Februari van 3.15 na middags tot 7.45 nl. 18 ct. per K. W. U., op alle overige uren voor de eerste 2500 K. W. U. 8 cent, vapr alle vol gende K. W. U. 6 cent. Dit tarief is uitsluitend van toepas sing voor indu8trieelen in perceelen, waarin zij hun industrie uitoefenen, mits zij voor alle aldaar böfaoodigde licht en kracht electriciteit van de gemeente benutten en mits het ver mogen aan kracht, in regelmatig ge bruik, ten minste uitmaakt van het totale vermogen der installatie. Voor muntmeterinstallaties zal de prijs voor elke K. W. U. 21 cent be dragen. (Hbld.) HOOG WATER Uit Grave meldt men De kistingen bij Overasselt zijn doorgebroken. Het stroomt over een breedte van 100 meter met geweld naar binnen. Men hoopt het gat te kunnen stoppen. Een 100 cavaleristen ui Nijmegen zijn aangekomen. Op den Beerschen weg van Grave naar Kuyk staat het water 20 c.M. hoog. tiL* i .k 1 Men schrijft aan de N.RCt. dat de Spijkers^ dij* niet is doorgebroken. Deze dijk ligt langs den rechteroever vau den Rijn boven Lobith en is de voortzetting van den Pruisische® dijk beneden Emmerik. De Spijksche dijk eindigt op 341). M. vóór Lobith (de Tolkamer), waar de overlaat van Lo bith begint. Over deze 340 M. lengte ligt geen dijk, doch slechts het gewone oever land. De bedijking begint dan weer bij do Tolkamer. Bij hoog water, gelijk thans, stroomt een gedeelte van het Rijnwater zij waarts af over dit oeverland. Aan de bovenzijde, de zijde van den Spijk- schen dijk, wordt dit overlaatwater dan begrensd door zomerkaden, wel ke overloopen als* de rivier bijzon, der hoog wordt, zooals in deze da- dagen en dus het water in de over laat even hoog wordt. Nu is een van deze kaden enkele dagen geleden doorgebroken; als die doorbraak niet had plaats gehad, dan zou een paar dagen later wegens de verdere stij ging van het water de kade toch zijn overgeloopen met geheel hetzelfde ef fect. Het rivierwater staan nu aan beide zijden van den Spaanschen dijk, wel ke geen bandijk is doch slechts lei- dijk en door het rijk. wordt onderhou den, bepaaldelijk met het doel om den overlaat op dé bepaalde breedte te houden. In vroegere eeuwen zijn, bij hoo- gon' rivierstand dikwijls gaten In dien dijk gebroken en dan vergrootte dat de breedte van den overlaat, welke daardoor meer water afvoerde dan behoefde toegelaten te worden. De doorbraak van de zomerkade heeft aan den toestand voor den wateraf voer langs den overlaat niets veran derd. Doorbreken of overloopen van zomerkaden komt bij hoog water in onze rivieren natuurlijk meermalen hier en daar, het overloopen bij de hoogstijgende rivieren wel overal', voor. Onjuist is, dat het grootste gedeel te van het water van den Rijn naar Rotterdam langs de Nieuwe Maas naar zee zou afloopen. Langs de Nieu we Maas loopt niet veel meer Rijn water naar zee af, dan Neder-Rijn en Lek aanvoeren en dat is omstreeks 2/9, dus niet eens van hetgeen bij Lobith ons land binnenkomt. Uit Gorinchem: In den loop van den dag is het water 4 c.M. gerezen; de peilschaal aan de waterpoort teekende om 6 uur 's avonds 3.79 -f- N.A.P. Uit Ammerstol Het water in de rivier staat van dijk tot dijk. Aile buitenwaarden zijn volgeloopen en vele erven van be woners buitendijks staan blank. Bij enkele bewoners is het water in de woning binnengedrongen. Overtocht geschiedt per roeiboot. Uit Arnhem: De Rijn begint hier te vallen; se dert hedenmorgen werd 1 c.M. val genoteerd, en volgens de berichten van boven houdt ook daar de val aan. Uit Maastricht: De Maas is langzaam vallende ;te 4 uur namiddag stond zij 3 M., zoo dat zij sedert gisteren 12 uur 41 c. M. gezakt is. De boeren uit Heugem konden, hoewel' langs een omweg, de markt bezoeken. Naar het U. D. verneemt, is mr. J. P. Fockema Andreae, de nieuwe bur gemeester van Utrecht, niet voorne mens ontslag te nemen als lid van den Gemeenteraad. De heer Fockema Andreae heeft voor district C zitting tot 1917. Het ongeluk te Boxtel. Omtrent ,het oDgeluk van Donder dagmiddag wordt nog nader gemeld. Omstreeks half een haalde zekere van G. tuinman een bootje, om op een onder water geloopen weide eenige potten (boompjes), die losgespoeld waren, op te visschen of vast te zetten. Een machinist, v. d. L., zou helpen, terwijl een jongen van omstreeks 12 jaar mee mocht varen. Bij de Zwaan- sehe brug heeft de Dommel een ver nauwing en het water staat daar hoog stens een halven meter onder de brug, zoodat de stroom er zeer snel is en gevaar oplevert voor doorvarenden. Het bootje is toen gekanteld, op welke wijze weet men nog niet. V. d. L. wist zich aan de brug vast te houden, zoodat deze gered werd. Van G. dreef met het gezicht naar beneden snel weg, terwijl men den jongen nog op een 20 M. afstands de hand zag omhoogste ken. Spoedig liep men naar de sluis van den water(koren)molen, maar voor dien tijd had men bij de fabriek der Gebrs. van Haeren nog een stok toe gestoken. Het bewustzijn scheen toen reeds geweken te zijn, althans de drenkeling greep niet naar den stok. Bij de sluis werd de persoon opge- vischt en door een ziekenverpleegster, later geholpen dóór Dr. Hoek, getracht de levensgeesten op te wekken, maar het mocht niet baten. Van den jongen is geen spoor meer gevonden, deze zal waarschijnlijk reeds te ver zijn afgedreven. Het slachtoffer van G. laat een huisgezin met acht kinderen na Zonder twijfel zal het velen onzer lezers die aan Rheumatiek, Heupjicht, Spit, Jicht, Rugpijn of andere nier ziekte lijden, verheugen te vernemen, dat hunne bedroevende verschijnselen geheel kunnen verdwijnen door eene eenvoudige bewerking om de nieren met een antiseptisch bestanddeel te reinigen. Dit beteekent natuurlijk de nieren inwendig te reinigen. De juiste manier om zulks te doen is, om dagelijks anderhalf tot twee liter zuiver water te drinken en met elk glas water moet dan een of ander zacht, doch doordringend antiseptisch middel genomen worden. Het beste antiseptische bestanddeel bevat de "Witt's Nieren en Blaaspillen. Het heeft de wondervolle eigenschap door alle spleten der nieren en blaas te gaan en wat het aanraakt, daar doet het alle bezinksels en slechte bestanddeelen reinigen en de nieren en blaas volkomen gezond maken. Elke lijder kan zulks bij zich zelf beproeven door een doos de Witt's Nieren- en Blaaspillen van f 1.75 te koopen bij Anton Coops, Wijdstraat 29, Gouda eu U -zult binnen eenige uren positief weten, dat de zetel van het kwaad bereikt is geworden. Wanneer U het blauw ziet, weet U dat het waar is. De vlugge verlichting welke deze wonderbaarlijke kleine pillen geven, zoo zeggen onze lezers, grenst aan het ongelooflijke. Elke lijder moet daarom deze pillen direct bejpioeven. Indien U nimmer de Witt's Nieren- of Blaaspillen beproefd hebt, ga dan direct naar bovenstaand adres en vraag om een doos van f 1.75. Haal deze direct, want het zal U goed doen. Indien U deze pillen zonder eenige risico wenscht te probeeren alvorens U ze koopt, dan kunt U óf aan bovenstaand adres óf van E. 0. DE WITT Co., Amsterdam, tegen inzending van 10 ets. in postzegels, een monsterdoos de Witt's Nieren en Blaaspillen bekomen. 67 DeWttIsI GOUDA. 21 Maart 1914 Gisteren slaagde de heer B. P.TM Cittert alhier aan de Universiteit te Utrecht met lol voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde. Bliksem ingeslagen. Gisterenmiddag is, tijdens het hevige onweer dat boven, deze gemeente woedde, de bliksem geslagen in den schoorsteen van de stoomoliefabrisk „De Nijverheid" van de firma H. Lam bert en Zonen te Stolwijkersluis. De schoorsteen werd voor een gedeelte beschadigd, doch brand of persoonlnke ongelukken hadden niet plaats. Leeraar Rijks Normaallessen. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot leeraS in den zang aan de Rijks Normaal lessen alhier, de heer H. A. West- broek, hoofd der Bchool te Stolwfik buurtschap 't Beiersehe. Gemeentelijke Arlieidsbeura, Wij ontvingen heden het verslag van den toestand der gemeentelijke Arbeidsbeurs gedurende het ffidvsk 1 Jan.—31 Dec. 1913. Een groot deel daarvan is gewijd n de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen ,en de vergadering daarvan op 9 Mei 1913 te Amsterdam gehouden, op welke vergadering 29 .„u.u.u vertegenwoordigd arbeidsbeurzen In deze vergadering werd door de heeren A. Folmer te 's Gravenhage en J. Led a tó Amsterdam preadvies uitgebracht over de vraag: „Welke is de taak der Arbeidsbeurs tef voor lichting van leerlingen bij de beroeps keuze. In het afgeloopen jaar werden door werkn e m e r s 270 aanvragen gedaan tegenover 505 aanvragen in 1912; door werkgevers werden ,306 aan vragen gedaan tegenover 457 in 1912 plaatsingen konden geschieden in 111 gevallen, tegenover in 1912 in 292 gevallen. Uit deze cijfers blijkt dat van de arbeidsbeurs in het afgeloopen jaar beduidend minder gebruik is gemaakt dan in 1912. Ook in 1911 ware# de resultaten nog beter dan nu. Ter verklaring van dezen teruggang wordt er in het verslag op gewezen, *dat, waar vroeger de Directie der Gemeente-Lichtfabrieken door tus- schenkomst van de Beurs werklieden aannam voor het leggeh van kabels en gasbuizen, dit sinds April 1913 niet geschiedt. Dit zou een beduidend gun stiger resultaat hebben gegeven. Waar gemeente-instellingen voorgaan, is het te begrijpen dat ook particuliere werk gevers dezen weg volgen en erdoor de werklieden daardoor niet hoog wordt opgezien tegen dit bemiddelings instituut. Bovendien wordt als oorzaak ge noemd dat werkgevers en werknemers zich in den regel eerst dan tot de Beurs wenden, wanneer op andere wijze geen resultaten zijn verkregen. Teneinde te trachten daarin ver betering te brengen werd door het bestuur aan alle patroons en werk liedenverenigingen, alsook aan eenige groot-industrieelen medewerking ge vraagd. Het resultaat daarvan is pover geweest. Bij dezen stand van zaken is inde. vergadering reeds een voorstel tot op- heffing der Beurs ter sprake gebracht. Na ernstige overweging besloot het bestuur af te wachten welke voorstel len door de Staatscommissie over de Werkloosheid aan de Regeering zullen worden gedaan. Intusschen wordt als de meening van het bestuur te kennen gegeven dat door ruimere openstelling derBenrs en verplaatsing naar het centrum, liefst de Markt, de Beurs beter zou beant woorden aan haar doel. Eenige tabellen zijn aan het verslag; toegevoegd. BoskoopDoor een ongelukkig toéval 'geraakte Donderdagavond by ,G. Radder wonende aan de Zuidkade eene naainaald bijna dwars door zyn pols. Dr. van der Tak, wiens holp werd ingeroepen, heeft het voorwerp verwijderderd. „Het Kleine Tooneel, waaraan is verbonden, de heer en mevrouw Speen* hoff, Albert Bol enz. zal op Woens dag 25 Maart a.s. in het hotel Klaas- sen alhier eene uitvoering geven. Aan het Postkantoor alhier zyn in de le helft der maand ter post be zorgd die echter wegens onbekendheid der geadresseerden, hunne bestemming niet hebben bereikt, de volgende bne* 0f briefkaarten geadresseerd aan j Wolter te Amsterdam, f. Schopenhauer te Winterswijk. Qouderak. Onder voorzitterschap Dr. T. Beekenkamp hield de afd. öoaderak van „Het Groene Kruistt .stèren een ledenvergadering. ®De voorzitter sprak bij de opening WOord van dankbare hulde voor Vendoor 'toverleden bestuurslid, de Jaar G. Breedijk voor de afd. was ge uit het door den secretaris uitge brachte jaarverslag bleek dat het leden tsl stationair was gebleven, bet leden bedraagt thans 224, en dat 89 maal kfllomiddelen waren verstrekt. By een staaf van f 157.78 mocht de afd. sog over een batig saldo van f 122.17 tachikken. 0e rekening en verantwoording nu den penningmeester werden goed van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. —negate barometerstand 772.3 te Horta, laagste stand 735.3 te Shields. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind, tijdelijk opklarend, later kans op regen, zelfde tempe ratuur. Jn de vacature-Breedijk werd tot bstuurslid gekozen de heer de Vries. He magazijn werd in orde bevonden. Besloten werd tot aanschaffing van een draagbrancard, terwijl de wen- echelijkheid werd uitgesproken van het honden van een cursus voor het ver kenen van eerste hnlp bij ongelukken Cappelle op d' IJssel. De heer H. M. de Vos (lib.Vgaat deze gemeente verlaten, waardoor een vacature in dén neenteraad zal ontstaan. De heer Vos is ook wethouder. (N. R. Ct.) VAN DEN Effecten handel te A ms ter da 21 MAART 1914. Staatsieenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Opgave van Personen die zich gedurende de week van 13 Maart tot 20 Maart in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GS rSSTIGJJElf: h. de Mik uit Stolwijk in Nobel- shaat 20. J. M. Snijders uit Wagemngen in Willens 20a. p. de Haan uit "Brandwijk in Eer- ëte Kade 4. Ha. den Breeje uit Perms in Ura- bethstraat 2. 3. Muiier uit Lonneker in li- Utemeg 144. G. Mastwijk uit Utrecht m Markt tl H. J. v. d. Maas uit Woerden in Derde Kade 54 i. C. J. van Liere Uit Goes in Hoog straat H. Brehm uit Schoonhoven in Leer de den Bultsteeg 6. A. H. Verwij uit 's Gravenhage in Waleateeg 1 f. Kortland uit Waddinxveen in Broekweg 5. E. B. M. Obbeek uit Stad-Doetln- chem in Dgbbelebuurt 10. F Jill 'L'H O K K li N E 'N N. Vogelaar uit 4e Kade 40 naar Waddinxveen Bloemendaal F 24. H. Bolwidt uit Kleiweg 77 naar Eindhoven Demenstr. 62. J. J. M. v. d. Wateren uit Varken markt 29 naar 'e Gravenhage Bilder Vvan der Vegt uit Kleiweg 38 n TtfBeSflT' Boeide 48 naar Wijk bij Duurstede. P. van Oeet uit Karnemolksloot 78 naar Tiel, Waterstraat G 52. J A. Ooeterwijk uit Goejanver- wetienilijk 14 naar Keeuwijk. C H van Gemert uit L.ïendc weg 77 naar 's Gravenhage^ Boekhoret- '"f'j.12 de Groot uit Katteneingel 57 naar 's Gravenhage, Valerlusstr. ^A. van Straaten nit C. Ketelstr. 25 naar Rotterdam Persoonshaven W.A 5 b. K. Wt van Luttervelt uit Wille"B 1 naar Rotterdam Adamshofstraat 18b- W. van den Berg uit Kruideniers- straat 23 naar Puntstraat Vorige Koeri. 78 83"/» 61 1003/ koers ven heden 78 83V, 100 Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorn, 10*/, uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. .GROOTE KERK. Lijdenstekst's Av, Lukas 2o Vo0ïm. ten 10 ure. Dl HOEK, van Oudewafcer. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Heid. Cat. Zondag 22 Avonds ten 6 ure. Ds. Deur. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 nre. Ds. BIJL LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. J. A-RU®*" Evang. Luth. Predikant te Utrecht, GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag Maart 12 uur, Ds. DEUR. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 KELBACH v. d. SPRENKEL. Bijbellezing Spw.mij) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot Brazilië, Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet (Uok- en Credletiusiel ringen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aam! Ned. Handel-Mij.O.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr, Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v.G.A, Scheepvaart Mijen. Ned. Am. Stoomvaart Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marini Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A Olversen. Maxwel Land Gpan Cert. v, Aand. Peruvian Corporatioi Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen Holl. IJzeren Sr wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij i'/J 82 78 29 28 Warsohau-Weenen Hypb. Obl. 4 Brie Spoorweg-1 Gew. Aand. Union Pacific Railri Cy, Cert. v. gew. Wabash Gew. Aa Premleleenlngen. Aanvragen van werknemers op 20 Maart. Volwassenen. 3 timmerlieden, 1 opperman, 1 pijpmaker, 1 schoenmaker, 1 grondwerker, 2 pakhuisknechten, 1 werkman zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 gas- en waterfitter, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 6 timmerlieden, 1 2 opperlieden, 1 blikslager, 1 loopknecht, 2 werklieden zonder vakkennis, 1 boerenknecht. Halfwas of aankomende 1 stoker, KZ-a.33.st. 98'/, 71 95 64»/» - 67'/,s - 503/, BI3/, 683/J 70'/, 93'/J 23'/, 65'/,' 653/, 235'/, 229'/, 165 237'/, 232 14'/, 143„ 175 105/. 170 10'/, 182 182'/, 599 600 1967/„ - 198'/, 200'/, 124'/» - 25/, 2'/, 108 108 VI» V, 7'5/l« 96 7 993/ 60'/, 607/,6 94'/ 27'/ 97s/ 28'/ 29'/a 3 159'/ 2'- 160% 23/s t. 99"7, Ir t. 148'/ Nieuwe Schouwburg te 's Gravenhage Met zekerheid verneemt de Avp., dat het hoekhuis Korte Voorhout- Prinsessegracht, toebehoorende aan jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, is over gegaan in /handen van een commissie, waarin de heer Louis Bouwmeester Jr, zitting heeft, met het doel, dit gebouw 's nieuwe schouwburg te exploiteeren Het Ned. Tooneel stelt ook pogin- hen in het werk dit gebouw ter ex ploitatie in gebruik te krijgen. Vol gens hare inlichtingen heeft het plan lij het Dagelijksch Bestuur een zeer gunstig onthaal gevonden. I Kamer werden, nadat door den Mi nister van Koloniën eenige opmerkin gen van den heer van Kol waren be antwoord, de begrootingen van Suri name en Curasao goedgekeurd. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. I Hoog water. Uit heden van verschillende zijden ingekomen berichten blijkt, dat de I hooge waterstand zoowel op den Itijn I de Maas als de Waai aan het afue- I uien is. Uit Grave werd geseind, dat do I Maas 8 c.M. is gevallen, zoodat het I grootste gevaar thaiis als geweken I kan worden beschouwd Spoorwegongeluk. Omtrent het_, spoorwegongeluk op de lijn Nijmegenaeu Bosch wordt I nader gemeld, dat de goederentrein 1639, van 'a Hertogenboseh komend, aan den Otthenschen overweg nabij den Bosch op den wegens onveilig signaal stilstaanden personentrein 456 van Nijmegen komend, is geloopen. Daar de machinist van den perso- I nentrein do botsing zag aankomen, stoomde deze nog terug, waardoor 't bngeluk nog al betrekkelijk goed af liep. De machines werden ernstig bo- schadigd en drie wagens ontspoorden. De seinhuiswachter van der Grindt die hulp wilde halen, werd door een van Utrecht komenden trein vermor zeld. De materieele schade is niet groot Etampcs. De Nederlandsche avia- teur Leo van Steyn is gisteren over leden aan veronalvergiftiging. Men meldt uit Johannisthal, dat do vliegenier Pégoud nu toch toestem ming heeft gekregen om daar den 28en en 29en te vliegen. De ambte naar van het O.M. te Milaan hoeft hem de vrijheid gegeven de stad te verlaten. 21 Maart, Soc. „Ons Genoegen" 8 u. Feestavond Gymnastiek vereeni ging „Gouda". 26 Maart, „Het Schaakbord", 8% u., Lezing H. J. Bitter voor de Vrijz. Studie- en Propagandaclub. 25 Maart, Nieuwe Schouwburg 8 uur Concert Hutschenruyter. c' 6 April, Geb. Bouw- en Woningtoez. 2 uur, Verg. Onderstanóscomm „Armenzorg". 6 April, „Het Schaakbord", S'U u., Lezing II. J. Bitter voor de Vrijz. Studie- en Propagandaclub. Beleefd verzoeken wy geregeld tijdig mededeel i g te mogen ontvangen van vergade("ffccm concerten, vermakelijk heden enz., m deze dan in onze agenda te vera i-iden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN, 20 MaartCecilia Clara, d. v. T. Steonwinkel en A. Boot. 21. Helena Susanna, d. v. W. J. Riet hoven en M. C. Uljee. ONDERTROUWDA. de Groot en S. Bruinenmarsch. G. Verstoep to Bussum on G. de Kieviet. L. van Eijk on K. van Vegten. J. Pot en C. J. Berendsen. T. W. Toen en. H. A. Loenderaloot. OVERLEDEN, 19 Maart: Catha- rina Lens, wed. v. P. C. Tuinman, 91 j. EoUaniia-Drukkerij Bmrn. Het Maartnummer van De Gulden Winckel bevat bijdragen van I. Easer over Julie Simon, do levensroman van R. C. Bakhuijzen van den Brink, uit brieven en bescheiden te zamen ge steld door C. en M. Scharter.—Antink, uitgave G. N- van Kampen en Zo., I Idee en leven door Dr. J. D. Bierens de Haan, uitgave S. L. van Looy, door Gerard van Eckeren, P. L. van Eek Jr. over De Historie van Ohristof- fel "Wagenaar, Boekenschouw, letter kundig leven uit de tydschriften. Onze geïllustreerde- WeekUndeu. De Prins geeft als voorplaat de groep officieren die bij het eeuwfeest van den Generalen Staf van het Ned. Leger tegenwoordig waren, verder eenige Schilderijen uit de Larensche kunsthandel te Amsterdam, de aan komst van den Vorst van Albanië in zijn rijk, de voetbalwedstrijd Holland- België en de wedstrijd Holland-Enge- land (Militair) uit Sohouwburg en Concertzaal, personalia, fenilliton en romanbijvoegsel. Ons premieblad Pak-me-mee bevat o m. de mijnramp te Thieu in België, I de Koloniale Tentoonstelling te bema- rang do katten-tentoonstelhng to 's Gravenhage, het Nederlandsche Sportpark te Amsterdam bijna vol tooid, eenige foto's van Sumatra, per- sonalia, feuilliton, kinderblad enz. Hongarije. Tm gulirungs-Gei geldkoers. Prolongatie 3%3'/i VGt- Nat. Staatsf, weinig omzet, Tabak ken prijshoudend, Petroleum vast, Hriibbers prijshoudend, Mijnen kalm Gruwelijke moord. Te Aullois, een dorpje in België heeft een grootmoeder haar kleinkind, nadat zij ruzie had gehad met haar zoon, met een bijl doodgeslagen. Dg aardbeving in Japan. Tokio 21 Maart. Officieel wordt thans békend gemaakt dat bij de jong ste aardbeving 200 personen werden gedood en 780 huizen verwoest. Oorlogsgemchten in Ulster. Inzake den töestand te Ulster wor den de meest bedenkelijke berichten KeCavaierie-officieren te Calegh hobbcn ueweigerd tegen de orangisten op te rakken en hebben hon ontslag ïnge- di<Ooli do officieren te Dublin hebben Hedennacht hebben te Londen de ministers over deze quaesrie Mn con- ferentie gehouden, waarvan hetresul taat nog niet bekend is. Typhusepidemie in Japan. ge™ nstateerde gevallen bedraagt reeds 210 eerste kamer. In de hedenmorgen hall lwaa" aangevangen siUing van de Eerele

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4