NGAS. 1 I ■ET] ogen - f V& I tringen 1,50 I ringen 2,50 I ring!-n tJtl’7 I jaratie-innchting dwerken 1 I n lil n 1 Jl I il'jl ii I itn iÖHËI ecLE, Alter >te Gracht 2691 haag, •G8TE WAAR- dragen Dameskleeding. jele of gedeelten 8. NGAS Bericht. No. 12434. Maandag 23 Maart 1914. behalve Zon en Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Valentine. 000.000. BORG. selirapi I □OU Kz., '1ERINGERWAARD. t. Wed.E.ALTEB aflikken DEE, p het Leven, tig licht hebben? Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 52e Jaargang. ozx voor G-ou-cLa, ezx OaM.S'txsJszezx. Vërschij nt dagelij ks Telefoon Interc. 82. Dover werd gesignaleerd. .Ta INDISCH NIEUWS. vermag 1 deprimeerd is, „Wij 33) Elfde Hoofdstuk. ons 4 vroeg (Wordt vervolgd) N-QUELLE RONWATER zei Agnes met komi- wenschen.” SCHIBVERlt MliktfWM, en RDEN OP REKENING J TERUGGAAF VERGOED A 15 CT. f 1.25 1.50 1.50 1.90 doch keek haar en drukte voor te uit* deze naar o vergoed. IXAM en ADBBS: Gracht 269‘ HAAG. bij Westhaven. en tooide on de kind van onge- eeiis Ik tafel I ll iL waar wat u king der Ulstersche den, vermindert met den dag en genoeg alle bladen geven thans hun meening te kennen, dat er de debatten van Donderdag in Lagerhuis geen kans dat een vergelijk tusechen Zoo verklaart de Times, dat t 2 den van den toestand hebben Verer- Rotterdam. I _d HAAG. uit hot gezicht en bleef de koelie een zaam achter. Een krachtige stroom deed het vaartuig afdrijvonvan de beide visschers werd nooit meer iets gehoord of gezien,' meldt het Nieuws v. d. Dag. Toen de, duister begon te vallen, klom de koelie in den toren om het licht aan te steken en het mechaniek in beweging te brengen. Do man, niet voldoende van de inrichting op de hoogte, slaagde er niet in het licht te ontsteken en zag zich genoodzaakt keukenlamp te be- ,ng is dit werk door met het grootste I. josteloos. sverzekering tegen Italië. Bij de Donderdagavond bij Venetië plaats gehad hebbende scheepsramp, waarover Zaterdag j.l. de verschillende bijzonderheden zijn vermeld, zijn 37 passagiers gered. Het aantal geborgen lijken bedraagt nu 14echter moeten zich nog een aantal in de kajuit van de boot bevinden, die nog niet ge licht is. Zij, die zich met ingang van 1 April a.8. op de „GOUD SC HE COURANT” abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Exemplaren worden gaarne ter kennismaking toegezonden. DE ADMINISTRATIE. Liten de stad aan huil ill tot JAC. KOOIJ Kz. Wieringerwaard, >elast met het instal- zich met oen. helpen. Een geheele week lang duurde deze zonderlinge toestand, dionde die gloeiende spijker tot bakon voor do passeerende schepen. Eindelijk, in het begin van do vorige week kwam do gouvernements-stoomer Java hulp brengen aan den armen koelie. Twee nieuwe lichtwachters werden op het eiland afgezet en do lamp werd hersteld. De uit visschen gegano vuurtoren lieden werden als verloren beschouwd. Zoeken naar hen word niot moer noo- dig geacht. De Java is te Tandjong Priok terug gekeerd. P R IJ S I) E R A I) VERTÉYtÏËÏÏ: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. F, (Pres.), Dr. A. E. EMBDEN, Dr. P.H. Do Gouvernemontstelefoon op Hali. Van overheidswege is op Bali oen telefoon aangelegd, maar hoeEen reiziger die het eiland juist heeft be zocht, doet ons oen alles behalve op wekkend verhaal, lozen we in het Soer. Hand. De steunpunten zijn onvoldoende, iets wat met goedkoopen aanleg ge paard schijnt te gaan. De toestellen werken slechtvooral de jnicrofoons zijn niet in orde. De bediening is zeer onvoldoende. Blijkbaar is de aanleg verricht door oen persoon die van hot telefoonvak niet veel afwist. Natuurlijk klaagt men steen en boen. Niets irriteert meer dan de wanhopige pogingen om zich door een telefoon verstaanbaar te maken. Gehoopt wordt dat het gouverne ment aan het hoofd van den dienst een persoon zal plaatsen die weet hoe telefonen moeten worden aangelegd on behandeld. Waar een goede telefoon dienst een belangrijke zaak is voor een eiland als Bali, is het te hopen dat do regeering zich de geuite klachten aan trekt. ---- goud ter waarde van 250.000 aan boord van Londen vertrok en nog niet op zijn plaats van bestemming Huelva is aangekomen. Het laatste bericht was Zondag, toen de Alvarado bij met mr. André Hesse. Daarna heeft zij een bezoek ontvangen van haar dochter, die door een gouvernante vergezeld werd. Des namiddags tegen 3 uur heeft Caillaux zijn echtgenoot© bezocht. Hun gesprek duurde bijna een uur en werd in een kleine wachtka mer naast de „pistole” No. 12 gevoerd. Des avonds heeft mevr. Caillaux een langdurig onderhoud gehad met haar verdediger, mr. Labori, die ver gezeld was van zijn secretaris, mr. De Pachmann. Het gesprek van den ad vocaat met zijn cliënte liep uitsluitend over de feitelijke omstandigheden van. het drama. Mevr. Caillaux ontkende beslist, dat zij met voorbedachten rade gehandeld zou hebben. Zij herhaalde tegenover mr. Labori haar verklaring, dat zij niet de bedoeling had gehad, den heer Calmette om het leven te brengen, maar dat zij hem, zooals zij ook tegen den commissaris van pblitie gezegd had, een les willen geven. In een opwelling van oprechtheid, waar van de spontanëiteit een diepen indruk op haar verdediger maakte, voegde zg er bij, dat zij de tragische gevolgen van haar daad diep betreutde. Frankrijk. De nieuwe Fransche minister van Aianciën, Renoult, heeft in den Senaat verklaard, dat hij van de Kamer de spoedige goedkeuring vragen zal van de twee door den Senaat aangenomen artikelen der inkomsten-belasting. De minister zal verder twee wetsontwer pen indienen, waarbij ten eerste de belasting der rente weder in de wet wordt opgenomen, en ten tweede een progressieve belasting wordt ingesteld op de inkomstens boven 5000 frs. Ten slotte drong de minister Renoult er bij de republikeinsche partij op aan, de regeeripg te steunen. De betoogingen te Parijs. De inspecteur van politie, die bij de betoogingen te Parijs, in verband met Calmette’s begrafenis, dermate in het gedrang geraakte, dat hij uit nood weer zijn revolver moest afschieten, blijkt thans zélf tamelijk ernstig ge wond te zijn. Ook een der andere politie-ambtenaren heeft ernstige ver wondingen opgeloopen. Mevr. Caillaux. De omgeving van de gevangenis Saint Lazare heeft eindelijk weer haar gewoon aspect gekregen. Verveling of vermoeidheid en de regen hebben ten slotte de nieuwgierigheid der Parijze- naars overwonnen. Gisterenochtend heeft mevr. Caillaux die door haar gevangenschap zeer ge deprimeerd is, een onderhoud gehad Belgie. De studenten te Leuven. De berichten, welke de vorige week zijn gepubliceerd over de protestbe weging der studenten te Leuven tegen de maatregelen van spionnage en beperking van vrijheid van bewegen door den „vice” der Leuvensche Uni- versiteit, zijn verstomd. Do geheele-, beweging ook de gang naar Mee telen heeft niets uitgehaald. De bisschoppen hebben besloten geen duimbreed te wijken en niets van hun gezag te laten ontglippen. De bladen, die het optreden der studenten billijk ten, zij het dan niet in dien vorm, waarop het geschiedde, zingen nu een ander liedje. De hoogere geestelijkheid heeft gesproken en de tucht dient gehandhaafd. Instede van verplaatsing van den „vice”, is deze omhangen met een aureool als ware hij een heilige, en de aanvoerders der studentenbe weging zullen als schooljongens onder handen worden genomen. Wat het woord der bisschoppen Na een strengen winter was einde lijk de lieve lente gekomen de booinen met jeugdig groen weiden met haar frisschc kleuren. De zaden ontkiemden in den akker en de crocussen, hyacintten, tulpen, narcis sen, viooltjes en anemonen sierden de' omgeving als juweelen uit de schat kist der lente. In den boomgaard bij de fabriek van Koenraad Rechling bloeiden de booinen in volle pracht. In den tuin kregen de beschuttende denneboomen weer jeugdig groen; de vlierboomen Hepen uit en de tuinman had reeds de fraaiste planten uit do ka» ge nomen om daarmee het groote bloem bed voor het hoerenhuis op te sie ren- In den moestuin en op de vel den, overal zag men bedrijvigheid in de kleigroeven en rondom de ko lossale ovens, zag men een gewie- mel van menschen, dat in de verte veel gelijkenis had met de bedrijvige werkzaamheid van een troep mieren. Uit de vorstendommen Lippe en »»Ik heb ontdekt, mijnheer Lageman waar ik dien naam Bauerlich meer gehoord heb, vroeger,” vervolgde mevrouw von Beeren. „En waar was dat dan?” de advocaat vol belangstelling. „Ik was nog oen kind van veer zeven jaar toen wij thuis bezoek kregen van twee hoeren, mocht ’s middags ook mee aan komen, en toen vertelde een van hen, dat de oude hoefsmid Bauerlich te Havelberg plotseling doodgebleven was in drift over zijn zoon Adolf. En men had het geval zoolang mogelijk geheim gehouden en toen de zoon naar Amerika gezonden, en toen volg de een half gefluisterd gesprek. Wij waren toch juist aan het dessert. En daarom gebood moeder mij een poos- in den tuin te gaan spelen. Ik heb het rechte daarvan nooit verno- ®en en er ook later ook nooit iets meer van gehoord. „En gelooft u, dat dit dezelfde Bauerlich is, die naar Amerika toen is vertrokken?” „Zeker! Hij komt uit Havelberg en iOPATHIE. rentrale Homoeopi- c van Dr. Wilhjl ipzig. per brief kaart wor- gratis boekjes over oegezonden. Welen worden in te aide fleschjes afge- w GOUDSEHE (DURANT? PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per postw 1#1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Buréa Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. „Die helaas wel niet in vervulling zullen komen,” zuchtte Agnes. ,,w‘4 zullen hem dus een beetje om den tuin moeten leiden. De eigenlijke per sonen zijn wij, en het is dan te, ho pen, dat wij onze zaak winnen.” „Ik begin reeds thans, eenige hoop te koesteren,” zeide de advocaat; wij hebben een paar belangrijke troeven in handen?’ Jubelend sprong rij op. „Oh als t een# waar was, heerlijk! Ik weet niet, wat u dan wel van mij zou mogen eischen.” Hij antwoordde niet, vol verlangen aan, en drukte haar hand vast in de zijne. Zij gevoelde het bloed naar haar wangen stijgen, en nam haastig afscheid om niet in verwarring te geraken- De kantoorchef moest nog een tijd lang wachten voor er om hem ge scheld werd. En Lageman zat zijn schrijftafel met zijn potlood spelen, en onbewust schreef hij hor- haalde malen met fraaie letters den naam Agnes. „Ik kan eischen, wat ik wil, mom pelde Lageman voor zich uit, „ik kan eischen, wat Ik wil. Zendt gij, Ag nes, den prijs willen betalen die k al strijdende wil verdienen? Ja, ik kan, ik moet dien prijs door dezen strijd verdienen! riep hij uit, terwijl een glimlach om zijn lippen speelde. Tk zie nu mijn pad atgebakeml. En i’let te vergeefs zal ik het vertrou- ging gehouden. We meldden reeds, dat de Bonar Law aau Balfour dringend verzocht had, onverwijld naar Engeland terug te keeren. Doud-premier heeft daar aan gevolg gegeven. Hij verliet de zonnige Riviera en is te Charing Cross aangekomen, tijdig genoeg om aan de stemming over de unionisti sche motie van wantrouwen deel te nemen. De voormalige leider van de Tory-partij, die door de zon gebruind was en er zeer welvarend uitzag, is bij zijn aankomst slechts door weini gen herkend. Zijn gelaat vertoonde slechts geringe teekenen van zijn on aangename ervaring van jl. Woensdag toen een jongen hem, zooals we ge meld hebben, met een steen had getrof fen. In het Huis werd hij door zijn partijgonooten geestdriftig ontvangen. Verscherping der crisis. Het aantal dergenen, die nog in de mogelijkheid van een minnelijke schik- der ,JLa!ereeh3 kwestie gelool- na- als na het moer beslaat, a 1 de beide strijdende partijen wordt getroffen. 2 de bedoelde besprekingen de moeilijkhe den van den toestand hebben Verer gerd, en het blad is van-oordeel dat de weigering der regeering van een referendum opgevat moet worden als een aanwijzing, dat rij de Home-Ru le ^et ten koste van piles onder dé Parliament Act wil doorvoeren. De Daily. News beschouwt dit voorstel van Bonar Law, om het geheele land over het gewijzigde Homo Rule-ont- werp te laten beslissen, slechts als een poging om de Parlementswet op te heffen. Terwijl men, als gezegd, het vrij wel er over eens is, dat geen com promis kan worden verwacht, loopen de meeningon nog uiteen over de quaestie, of er al «an niet ongere geldheden zullen uitbreken. Sommige bladen zien de donkere wolken van den burgeroorlog zich roods ovor Ierland samenpakken. Andere, bv. de Times, achten het zeer on waarschijnlijk, dat er troebelen zul len ontstaan, tenzij die door do regee ring of van de zijde der nationalis ten worden uitgelokt. De liberale Dai ly ^lews hecht niet veel waarde aan het dreigement van burgeroorlog en voorspelt dut het dreigement tegen do Home Rule goen sympathie zal vin den. Intusschen is sir Edward' Carson, zooals gemeld werd, te Belfast aan gekomen en heeft daar zijn volgelin gen ernstig aangemaand om een waar dige en vreedzame houding te bewa ren. Hoewel de berichten' over de aanstaande arrestatie van Carson offi cieel tegengesproken worden, blijkt toch dat de regeering waakzamer is geworden on voorzorgsmaatregelen hooft genomen door bet zenden van troepen, terwijl twee oorlogsschepen voor Dublin ankeren. De militaire gebouwen in de hoofdstad worden nu streng bewaakt. Vrijdag hebben do militaire autoriteiten een boraadsla- Pokken. Volgens een uit Bandoeng naar het Soer. Hand, geseinde medodeeling blijkt dat de Preangerbode oen ondorzook heeft ingesteld naar de juistheid van het bericht in het Bat. Nieuwsblad als zouden hior ter plaatse do zwarte pok ken uitgebroken zijn. Hot onderzoek bracht aan het licht dat het alarmoorend bericht onwaar was. Wel komen or nog gowone pok- kengevallen voor, doch het bestuur doet al het mogelijke om de ziekte te bestrijden. Reeds zijn er 26.000 personen gevacinneerd. Men ontmoet echter veel tegenwerking bij do in landers, die, wanneer zij do inenting hebben ondergaan, asch of andere stof fen op de plaats van inenting smeren, waardoor de pokken meestal niot op komen en de vaccinatie daardoor zon der resultaat blijft, ten gevolge waar van de ziekte niet zoo spoedig ver dwijnt, als mogelijk en gewenscht is. Doch van het heerschen van zwarte pokken is absoluut geen sprake. Het drama van den vuurtoren. Op Ondiep water eiland, gelegen in straat Gaspar, Noordelijk van Banka, staat een licht opstand, welke wordt bediend door twee Inlandsche licht wachters, die worden geholpen door een koelie. Een tweetal weken geleden verlie ten de beide wachters hun post on gingen er per prauw op uit om zich aan de vischvangst te wijden. Weldra verdween de prauw geheel wen in mij gewield, blijken waardig zijn. Op den weg, dien jij me gewe zen hebt, zal ik voorlgaan, en mijn doel vinden, maar een doel, waarvan je niets vermoedt.” Nog een geruimen poos liep hij in do kamer te peinzen; toen schelde hij en beval zijn agent Mobius te zenden. Silöziö waren troepen arbeiders ge komen om als gewoonlijk gedurende den zomer te gaan werken op do de pannen- en steenfabrieken tn de Mark. Zooals zwaluwen en ooievaars het oude nest steeds weer opzoek on, zoo vonden zij elk jaar weer werk op de fabrieken, waarbij men ver scheidene arbeiderswoningen had la ten bouwen om hen dien tijd een on derkomen te kunnen verschaffen. In do steden waren de timmerlie den on metselaars reeds druk in do weer, en daardoor was het druk op de steenplaatsen. Nauwelijks was een oven met nieuwe steenen gereed of men zag de helder roode klinkers di rect naar de schuiten wegvoeren in groote kipkarren, naar de schuiten,’ die in het naastbijliggendo kanaal de lading innamen, om ze zoo spoedig mogeïijk naar Berlijn of andere plaat sen te brengen. Aanhoudend hoorde men het stam pen en hqt gefluit der locomobiel, die de kleigroeven drooghoudt, zoodat de aardwerkers de klei kunnen graven. Voortdurend zag men kostbare aardspecie in karren de fabriek rijden, waar ze in pannen of steenen moest worden veranderd. Overal nijvere werklieden, die al tijd maar door druk in de weer wa ren en zorgden dat de zaken gere geld doorgingen. Men wist het, het was druk. Engeland. Groote onrust heerscht te Londen over het lot van het stoomschip Al varado, dat 11. Zaterdag met een lading heet ook Adolf...” „Genoeg! Wij zullen hem eens la ten nagaan, en aandachtig ook,” zei advocaat Lageman, en maakte even een paar aanteekeningen. „Havelberg is gemakkelijk genoeg lo bereiken, en twintig jaar is zoo lang nogal niet. Men kan altijd nog wel genoeg vernemen, wat er twin tig jaar geleden gebeurd is. Het zou misschien van nut kunnen zijn, als we ook zijn leven in Amerika na speurden.” „Ja, doe dat,” riep Agnee leven dig uit, „zond er iemand heen. „Dan kan ook het geld van Rech ling goede diensten bewijzen. „Neen, neen, laat Koenraad er bui ten, voor zulke zaken deugt hij na tuurlijk heelemaal niet. Neem mijn geld daarvoor maar, ik bezit ook gen noeg; over mijn kas kunt ge beschik ken, mijnheer Lageman.” „Maar mijnheer Rechling hoe... „Oh, dat zal ik wel met hem in „rite brengen. Als hij er op gesteld is, kan hij het mij later terugbetalen, b0S Maar "hij zal zleh toeh niet ge heel ter zijde laten stellen, merkte de advocaat op. Hé, ik wenschte maar dat er ieta aan zijn fabriek kwam, waardoor hij een paar weken aan zijn fabriek zou moeten blijven,” S-- schen ernst. „Dat zijn fraaie Nog een geruimen poos liep hij in beval zijn agent Mobius te zenden. □gen tringen ringen ringen jaratie-i DWERKEN

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1