Buitenlandsch Nieuws. Binn erLlaxxd- Voor Huis en Hof Qemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant collega uit: „Ata dat in Berlijn wai gebeurd, zou een commissaris van politie opgestaan zijn en dat was net einde van de preek geweest.1' Albanië. Kaar luid van inlichtingen uit be trouwbare bron, te Athene ingekomen heeft er bij Andritsana een bloedige slag plaats gevonden tusschen Alba- neezen en Epiroten. De Albaneezen werden verslagen en namen de vlucht, hun geweren wegwerpend. Drie ma chinegeweren en honderd gewone geweren werden door de vluchtenden achtergelaten. Van de Albaneezen zijn er 52 gesneuveld (w.o. 25 gendarmen), 20 gevangen genomen en een groot aantal gewond. De Epiroten hadden 17 gekwetsten. Verscheiden afdeelin- gen Epiroten rukken aan op Koritza. De Albaneesche gendarmen hebben Koritza ontruimd en zich in de ben streek om de stad teruggetroken. 1 Koritza wordt thans door de burger wacht de |orde gehandhaafd. Het gerucht gaat, dat dicht by Ko loniaj'een nieuw treffen heeft plaats fevonden. tusschen Albaneezen en Ipiroten. Verscheiden Albaneesche gendarmen zouden daar gevangen ge nomen zyn en tal van anderen ge kwetst. Amebika. Ex-president Roosevelt heeft op zijn jacht-expeditie in de binnenlanden van Brazilië een spannend avontuur beleefd echter van de soort, die hem niet te eenenmale onwelkom is. Tegensta en rampen in het oerwoud, kan Roo sevelt best dragen. Dat staalt, vindt hij. Thans wordt uit Mataram aan den oever van de Amazone, gemeld, dAt in een stroomversnelling alle goedoren en voorraden van de expeditie zyn te loor gegaan. Ook weet men niet precies waar Roosevelt thans is. Hij en zijn mak kers zijn een dag of tien geleden er gens ip Centraal-Brazilië in het oer woud verdwenen en nog niet weer boven water. Echter zijn Roosevelt, en de geharde jagers die hem ver gezellen, best instaat om voor zelf te zorgen, zoodat men zich over dit uitstapje in de rimboe niet onge rust hoeft te maken. (N. R. Ct.) Mexico. De toestand. Volgons een telegram uit Eagle Pass in Texas, hebben een aantal constitu- tionisten by hun vlucht door do over macht der Regeeringstroepen, de Rio Grande overgetrokken en zich aan een Amejjikaanscne patrouille overgegeven De m hun overwinning bedrogen uit gekomen Regeeringstroepen hebben, in weerwil van de door de Ameri- kaansche troepen gegeven toekenen, het vuren op den vijand voortgezet. Toen daarby een Amerikaansch sol daat gewond werd, beantwoordden de Ameriknnen het vuur, waarby ver- scheidefte Mexicanen getroffen wer den. Bezook van het Deensche Koningspaar. De Doensche Koning en Koningin worden 22 Mei hier te lande verwacht, komende uit Brussel. Te Amsterdam zullen tydens dat Koninklijk bezoek 4 oorlogsschepen onzer marino ter roede aanwezig zyn. Pestbestrijding. Voor do opengestelde plaatsen als geneeskundige bij de pestbestryding in Ned.-Indië hebben zich naar het Hlbd. meldt, sedert de jongste opgave pas drie mannelyke artsen h. 1.1. aan gemeld. Men meldt aan de N. R. Ct. Omtrent de begrafenis van den Ne- derlandsohen vlieger van Steyn ver neem ik uit Etampes Een zeer groote schare belangstel lenden, verschillende honderden, volg den de lijkstoet en getuigden van de algemeene sympathie, die van Steyn genoot. Er waren twee wagens met kransen, meer dan 10 groote kransen uit Holland, waaronder een prachtige krans van deKoninklykeKederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. Behalve verscheidene van de familie-leden wa ren uit Holland overgekomen jhr. van den Berch van Heemstede, de heeren Viotta en van Wulfften Palthe. By de geopende groeve sprak de heer van den Berch van Heemstede een diep gevoelde rede uit, waarin hy den over ledene als vlieger, als lid van het be stuur der Vereeniging, als vriend en als mensch herdacht. De oudste broe der van den overledene dankte voor de laatste eer, den overledene bewezen, Zaandamsche Onderwijsquaeetie. Naar De Tel. meldt, heeft de heer J. E. W. Duijs, wethouder van Zaan dam, bij de justitie een aanklacht inge diend tegen het Alg. Hb. en De Tijd, inzake het in diebladen vermelde onder den titel: „Önder socialistisch bewind11, waardoor de heer Duys zich in eer en goeden naam voelt aange rand. Omtrent deze zaak lezen wij nog in het Hbld.: De heer J. H. D. Van der Kwast, hoofd van school E te Zaandam, waar aan onlangs een onderwijzer benoemd werd, dien de afd. van de S. D. A. P. korten tijd later tot haren voorzitter verkoos, deelt ons mede, dat de voor dracht niet op verzoek van den wet houder van onderwijs werd aangevuld met den naam van dien onderwijzer, en ook niet door den wethouder eenige pressie werd uitgeoefend. Naar aanleiding daarvan merkt de corr. van het Hbl., die ter plaatse een onderzoek instelde, het volgende op Van meer dan een zijde werd mij medegedeeld, dat het de heer Duys was die de speciale aandacht vestigde op de sollicitatie van den benoemden onderwijzer. De heer Van der Kwast deelt nu mede, dat de voordracht niet op verzoek van den heer Duys werd aangevuld. Formeel is dat natuurlyk waar. Ik schreef trouwens, dat de voordracht met instemming van het hoofd tot stand kwam. Welke invloed bjj het opmaken het meest domineer de zal moeilijk te controleeren zijn wanneer het juist is dat de wethouder van onderwijs op een der sollicitanten de Aandacht vestigde. Trouwens, het is niet deze quaestie welke in ons nummer van Vrijdag avond naar voren werd gebracht. Dit betrof in hoofdzaak de voor dracht welke opgemaakt is ter vervul ling der vacature aan de school van den heer Vreeken. Daarvan wordt noch in den brief van den heer Van der Kwast, noch in een uitvoerig, ingezonden stuk dat wij ontvingen van den benoem den onderwyzer-voorzitter van de 8. D. A. P.-afdeeling, iets feitelyks weer sproken. Alleen zou het verzoek van wethouder Duys om een bepaalden onderwyzer, hoofdbestuurslid van den Bond, te bezoeken, zijn gedaan vóór dat het bericht .ingediend11 was. Ook voordat net opgemaakt was Het voornaamste is echter ditdat de voordracht van B. en W. in zake de benoeming aan school G is inge diend in afwijking van het „bericht1' van hot hoofd dat op die voordracht voorkomt de naam van een onderwijzer dien de heer Duys zoo gaarne wenschte bezocht te ziendat daartegenover een van de door het hoofd voorgedragen onderwijzers afviel en eindelijk dat de favoriet van den heer Duys eerst werd afgekeurd en nu... ja, wij herhalen, een ofncieele herkeuring bestaat niet, doch de heer Peerlkamp staat op de voor dracht. De Padvinders beweging en de Bisschoppen. In de „Mededeelingen" welke Z. D. H. de Bisschop van V Bosch aan zijne geestelnkheid toezendt, is o.m. het volgende over de Padvindersbeweging te vinden In h«t begin van dit jaar werd in Nederland opgericht een zoogenaamde Pad vinders vereeniging. Zij stelt zich ten doel, onafhankelijk van godsdien- stige gezindten en staatkundige par tijen, mede te werken tot opleiding van de Nederlandsche jeugd tot goede en flinke staatsburgers, door bij hen aan te kweeken tucht en eerbied voor het gezag, te sterken het plichts- en het verantwoordelijkheidsgevoel tegen over individu en maatschappij, in hen op te wekken vaderlandsliefde, ridder lijkheid en besef van hulpvaardigheid jegens alle mensohen om zoodoende, alsmede door algemeene ontwikkeling, te geraken tot deugdelijke karakter vorming. Haar doel is, buiten den gods dienst, langs neutralen weg, door bloot natuurlyke middelen dit alles te be werken. De bisschoppen van Neder land kunnen hunne goedkeuring aan deze Vereeniging met heohten. Zij waarschuwen hunne geestelijkheid, zooveel mogelijk te zorgen, dat hunne Katholieke mannen of jongens aan deze Padvinderij niet meedoen. Kun nen zy dit echter niet tegenhouden, dan dienen zij zelf de leiding te nemen, bv. door de Patronaten, maar in geen geval mogen Katholieke groepen deel nemen aan kampeering11. Staten van Gelderland. By de gisteren te Zutphen gehouden herstemming voor een lid van de Prov. Staten van Gelderlan,d district Zut phen werd in de vac. Mr. J. H. de ur&ne (v. d) gekozen de heer B. van Krimpen (v.d.) te Lochem. Vrijkaarten voor Kamerleden. Jhr. mr. Victor de Stuers, het Ka merlid voor Weert, heeft de voor hem bestemde vrijkaart voor de spoorwe gen teruggezonden met de opmerking „dat hij geen donceurtjes aanneemt van maatschappijen of personen, welke hij geroepen kan worden te contro leeren.11 Inkomstenbelasting. Eindverslag is uitgebracht omtrent het nader gewijzigd ontwerp tot heffing eener Inkomstenbelasting. Luitenant-generaal A. Kool. f In den ouderdom van 73 jaren is gisterenavond te 'sGravenhage over leden de oud-Minister van Oorlog, de gepens. luit,-gen. A. Kool. Van af .den rang van luitenant bij het 3e regiment vesting-artillerie, waartoe hij na volbrachte studie als cadet, in 1859 benoemd werd, klom de ontslapene op tot den hoogsten rang bij het leger. Reeds als 2e luit. kwam hij bij den generalen staf, waarvan hij later de talentvolle chef was, nadat hij te voren als sous-chef van dien staf, mede belast was geweest met de functiën van inspecteur der infanterie. Generaal Kool eindigde eenige jaren geleden zyn militaire loopbaan als veldleger-commandant. De hoogst bekwame opperofficier maakte ook gedurende een korten tijd deel uit van de Regeering. Na het heengaan van generaal Eland als Mi nister van Oorlog in het begin van 1901 was het generaal Kool, die van April tot Augustus van dat jaar in het Kabinet-Pierson de geschorste behan deling van de wetsontwerpen betrek kelijk de Nationale Militie tot een £oed einde wist te voeren. In vroeger jaren, van 1879 tot 1883, vertegen woordigde de ontslapene het district Arnhem in de Tweede Kamer. Generaal Kool viel ook destijds de eer te beurt om H. M. de Koningin te onderwijzen en wel in aangelegen heden der landsverdediging. In 1898 benoemde H. M. de Ko ningin hem tot adjudant in buiten gewonen dienst. Zal het versoheiden van dezen ver dienstelijken opperofficier in het leger froote deelneming verwekken, ook aarbuiten zal zijn heengaan met op rechte deelneming worden betreurd. Vooral in de muziekwereld was hy een zeer geziene figuur. Zoo was hij o. a. vele jaren voorzitter van het Con cert Diligentia en lid der commissie van toezicht op het Koninklijk Con servatorium voor Muziek te ta Hage. Behalve met de hoogste Nederland sche ridderorden en het grootkruis der Huisorde van Oranje, werden de ver diensten van den ontslapene ook bij verschillende gelegenheden beloond door toekenning van onderscheidingen van buitenlandsche Mogendheden. De teraardebestelling zal plaats heb ben op a.s. Zaterdag op de begraaf plaats Oud-Eik-en-Duinen. Prijsvraag voor eene technische herziening van het tarief van invoerrechten. In het jongste blaadje van „Het Vrije Ruilverkeer" lezen wij het vol gende „De intrekking van het Wetsontwerp Kolkman heeft principieele beschou wingen over vrijhandel en bescherming op den achtergrond gebracht. De tyd is gekomen om de volle aandacht te wijden aan ons bestaande tarief van invoerrechten. De fouten, die daaraan kleven, zijn te veelvuldig en te alge meen erkend dan dat het noodig zou zijn die breedvoerig in herinnering te brengen. Er bestaan tal van grieven. In de eerste plaats kan, van vrii- handelsstandpunt beschouwd, zeker als ernstige grief gelden, dat de herzie ning van 1877, blykens de toenmalige discussie bedoeld als voorloopige maat regel, niet door verdere stappen ge volgd werd. Ons tarief kan niet als zuiver fiscaal beschouwd worden, om vat nog" te vele elementen in den loop der tyden het karakter van be scherming verkregen. Indien in den stryd, die achter ons ligt, iets duidelijk is geworden, dan is het dit, dat de Nederlandsche ny ver heid, die reeds hoe langer hoe meer voor uitvoer is gaan werken, om zich ten volle te kunnen ontplooien, op export is aangewezen. Voor de export- nijverheid baten geen beschermende rechtenwat meer zegtzy schaden de nyverheid, die hare hulpmiddelen van anderen moet ontbieden. Dit zui ver zakelyk argument tegen protectie in ons land is langzamerhand, zoo al niet openlijk erkend, dan toch gevoeld ook by hen,. die aanvankelijk niet zoo veel gevaar zagen in de voorgenomen tariefsherziening. Een reden te meer om ernstig te onderzoeken of de ny verheid in haar geheel nog niet meer gebaat zou kunnen worden door ver dere verlaging of vrydom van rechten op door haar benoodigde artikelen. Voorts bestaat er eenstemmigheid dat ons tarief in menig opzicht ver ouderd is en tot groote onbillijkheid aanleiding geeft. De wenschelykheid van eene grondige technische herzie ning wordt door niemand ontkend. Ook wij wenschen die; doch wij wen- schen daarbij de lijn doorgetrokken te zien in 1877 zoo uitdrukkelijk als rich ting voor de toekomst aangegeven, Het tarief worde dus vrij gemaakt van alle pogingen tot bescherming. Een vrijhandelstarief ia dus het einddoel en als ons tarief eerst zuiver fiscaal is geworden, dan zullen geene bijredenen verhinderen tot verdere verlaging over te gaan, indien de eischen van de schat kist zulks veroorloven. Wat de zaak niet gemakkkelijk maakt, is dat men om practisch werk te doen ook met het einddoel voor oogen bij het ontwerpen van een vrij- handetatarief de financieele gevolgen aan iedere wijziging verbonden onder de oogen moet zien. Overwogen moet daarom worden of een tariefherzietiing in de in 1877 aangegeven lijn de pro tectie, voor zoover die nog bestaat, in ééns dan wel geleidelijk uit ons tarief zal verwijderen. Ook dienen onder de oogdn te wor den gezien de moeilijkheden, aan het technische deel van een ontwerp-her- ziening verbonden. Ook daarbij rijzen tal van vragen b.v. Zal men het aan tal belaste artikelen (voor zoover het recht niet is beschermend) handhaven, misschien uitbreiden en verbetering zoeken in verlaging van het cijfer, dan wel weinig artikelen, desnoods hooger, belasten Zal men streven naar gelijk matigheid in het percentage der hef fing, dan wel groote verschillen toe laatbaar achten Zal men de samen stelling en graad van afwerking der artikelen tot maatstaf nemen aan de bestemming een plaats inruimen Is het mogelijk en wenschelijk grooter onderscheid te maken tusschen artike len van zuivere weelde en artikelen van algemeen gebruik? Is het stelsel van heffing naar waarde voor verdere uitbreiding vatbaar Deze vragen kunnen vermeerderd worden. De vereeniging Het Vrije Ruilver keer wenscht eene wijziging van het tarief in bovenaangegeven zin tot on derwerp van studie en bespreking te maken. Zij is volkomen overtuigd dat het ontwerpen van een volledig tarief meer speciale kennis van velerlei on derwerpen eischt dan bij een enkel man gezocht mag worden, dat daartoe ook meerdere gegevens worden ver- eischt dan voor het groote publiek beschikbaar zijn. Maar hij meent, dat in groote lijnen wel aangegeven kan worden hoe eene herziening opgevat moet worden, dat uiteengezet kan worden hoe de ontbrekende kennis vergaard moet worden, dat daarbij voorbeelden tot toelichting gegeven kunnen worden en eindelijk, dat de vermoedelijke gevolgen voor de schat kist niet geheel in het duister mogen liggen. Om dit doel te bereiken schrijft de vereeniging onder verwijzing naar het bovenstaande, dat als korte toelichting moge gelden, de volgende prijsvraag uit Welke materieele en technische wijzigingen moeten in ons tarief van invoerrechten worden aangebracht, daarbij op den voorgrond stellende de wensohelijkheid om te komen tot af schaffing van alle protectie langs ge leidelijken weg i11 Deze prijsvraag is aan de volgende regelen gebonden Antwoorden worden verwacht vóór Maart 1915 aan het adres van cfen Secretaris, Mr. A. Heringa, Luiksche straat 16 Scheveningen. Aan den schrijver, die daarvoor vol gens de beslissing van het bestuur in aanmerking komt, wordt eene ver goeding van f 1000 toegekend, terwijl by gelijke aanspraken van meer dan een schrijver deze som onder hen zal worden verdeeld. De antwoorden moeten ongeteekend zyn, doch voorzien van een mottoen vergezelda. van een correspondentie adres, b. van ,-een gesloten couvert hetzelfde motto dragende, naam en werkelijk adres van den schrijver ver meldende. Door toekenning der vergoeding verkrygt de vereeniging het recht tot publicatie met vermelding van den naam van den schrijver, tenzij deze tegen die vermelding bezwaar mocht maken. Hoe mau kinderen automobiel™», lukken leert vermijden! Aan de leerlingen op de Aan* kaansche scholen worden de votn» de regels ingeprent: lo. sta stil voor je een straat ov» steekt, kijk naar rechts en links als alles veilig is, steek dan over 2o. bedenk bij het spelen op strmi dat dit een zeer gevaarlijke nlun daarvoor is en dat de straten meM» stemd zijn om er te spelen. 3o. Speel je er toch, bedenk dan dat automobielen heel stil, maarsnS aankomen, en heel licht iemand km oen dooden. 4o. sta je midden op straat en ko- men er van twee richtingen autn'. aan, blijf dan stil staan. 5o. Kruip nooit stilletjes achter on een auto, want als je er niet oiuW het rijden afvalt, kan je licht door een ander voertuig overreden worden als je er afspringt. 6o. wordt iemand door een auto overreden, let dan eerst op het auto nummer, maar vergis je niet, want dat kan voor een autoeigenaar ern stige gevolgen hebben. 7o. wie steenen gooit naar een auto kan de inzittenden erustig kwetsen Doe het niet, want het is gemeen en onwaardig. 8o. let op straat goed op jonge kinderen, want die kunnen nog niet snol denken en kennen geen gevaar. Het zou goed zijn, als ook op on ze scholen eens gewezen werd op do gevaren van het modqrn verkeer en de kinderen tot voorzichtigheid wer den aangemaand. Wees voorzichtig met benzine De „(Jhemiker Zeitung" deelt mede dat gedurende 1913 door benzine 148 ongelukken zijn voorgekomen, waar bij 132 personen zwaar gekwetst wer den en 71 personen kwamen te over lijden. Vergeleken met 1912 is het per centage der zwaar gekwetsten met 23.7 gedaald, dat der sterfgevallen met 24.5 toegenomen. Van deze on gevallen zijn er meer dan 20 op re ceding te stellen van het onvoor zichtig omgaan met benzine bij de vulling van zg. sigarenaanstekers. Voorzichtigheid zij dus aanbevolen. A. Voordeelen van he< electrisch licht. 1. 'Volkomen gevaarloos. Een elec trisch lampje dat breekt, gaat op het. zelfde oogenblik uit, omdat de draad in de lamp, door toetreding van lucht onmiddellijk verbrandt. Gevaar voor ontploffing en verstikking, is ten eenenmale uitgesloten. 2. Geen verontreiniging der lucht. Daar de lichtgevende draad in het geheel niet in aanraking komt met de lucht in het vertrek, kan deze door de lamp niet verontreinigd worden 3. Geen fastige warmteontwikke ling. De electrische gloeilamp geeft bijna geen warmte af. De draad gloeit in een luchtledige ruimte en deze ge leidt de warmte bijna niet, zoodat de jlazen ballon zelfs niet meer dan ïandwarm wordt. Men kan daarom electrische gloeilampen overal aan brengen, waar zulks met andere licht bronnen onmogelijk zou zijn; men denke bijv. aan etalages, waar de lampen tusschen zeer brandbare stof fen toch veilig kunnen branden. Gemakkelijke bediening. Door het omdraaien van een knopje gaat de lamp aan en uit. Het licht behoeft dus nooit langer te branden dan be paald noodig is, bij het verlaten van een vertrek. Zelfs voor zeer korten tijd draait men het licht uit, waar door veel kan worden bespaard. B. Nadeelen van andere lichtbron- >n. 1. Het groote brandgevaar. De branden, ontstaan door gasontplof fingen en het omvallen van petrole umlampen zijn zoo talrijk, dat over dit punt niets naders behoeft gezegd te worden. 2. Verontreiniging der lucht. Gas- en petroleumlampen verbruiken de zuurstof uit de lucht in het vertrek en maken deze ongeschikt voor de ademhaling. Een gewone petroleum lamp verbruikt evenveel zuurstof ris 3 4 4 menschen voor de ademhaling noodig hebben. 3. Warmteontwikkeling. Gas- «o >etroleumlicht geeft veel warmte; in Heine vertrekken vooral is dit zeer bezwaarlijk. 4. Onderhoud. Gas en vooral Pe troleumlicht vereischen veel onder houd: kousjes, glazen, pitten schoon maken enz.; een en ander is bekend genoeg, dan dat zulks nog toelich ting zou behoeven. Observator. Dr. J. van Assen, geneesheer-direc teur van het gasthuis te Delft, schryft in de Delftsche Ct., dat de berichten over het gebeurde in den „aanplak- naoht" te Delft overdreven zyn ge* weest. Het ia niet juist, dat eenige studenten getracht hebben het gast huis binnen te dringen, en dat de ver- ileegsters werden lastig gevallen. De ongelui bevonden zich, zoo schryft m Van Assen, in den tuin van hot! ihnis meer in de positie van de muis val. Toen Zondag het lid van de Eersto 1 f^ner mr. Lanschot per fiets zich naar I i. Beersche overlaat begaf om den I —tertoestand in oogenschouw te ne- I -ml heeft de marechaussee uit Grave «Jooéa-verbaal tegen hem opgemaakt Kens hot rijden zonder wegkaart „de provinciale wegen van Noord- Brabant. HOOG WATER. De N. R- Crt. meldt uit Grave Van Maandagnamiddag 4 uur tot des avonds 11 uur is de Maas voor dese gemeente slechts 1 c.M. gevallen. De Beersche Maas daarentegen viel. in dienzelfden tijd 7 c.M., zoodat er thans op den Elftweg en den provin- dalen weg naar Ravenstein, (die bij een stand van 8.50 M. boven N.A.P. droog I rnn) nog maar 13 c.M. water staatI dje beide wegen zullen morgenochtend I aoo goed als zeker droog zijn. Ook I rijn thans de straten te Grave, die I onder water hebben gestaan, weer I geheel droog. Daar men vreest, dat kwaadwilligen de gemaakte kisting op de overlaatkade van de Beersche Maas zouden kunneu doorsteken, bewaken de marechausees nit Grave van ta avonds 6 uur tot 's morgens 6 uur die kade. De kosten van het keeringswerk zullen in de duizenden gulden loopen. Hiervan vergoedt de staat 50 pet.de andere helft wordt verkregen door een omslag over de landeigenaren. De peilschaal te Grave teekent thans 10.67 M. boven N.A.P., en die aan de Pegelbrng (Beersche Maas) 8.63 M. boven N.A.P. Men meldt ons nader uit Grave: Doordat de Beersche Maas nu geen water kan aanvoeren, zijn heden de Elftweg (een gedeelte van den rijksweg Den Bosch-Grave) en de provinciale weg naar RaVenstein boven water gekomen. De marechaussées uit Sittard hebben gearresteerd zekeren R. uit Papenho- ren, verdacht van poging tot doodslag op Jannen uit Grevenbicht. Een re volver, geladen met scherpe patronen, is in beslag genomen. (N. R. Crt.) GOUDA, 25 Maart 1914. Door Bnrg. en Weth. zijn aan de raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 21 Maart 1914. Wij hebben de eer U medetedeelen, dat wij op voorstel van den Directeur der Gemeente-Lichtfabrieken na over leg met de Commissie van bijstand in het beheer van dien tak van dienst besloten hebben den thans nog tijdelijk in dienst zijnden klerk bij de Licht fabrieken J. Scharloo mot ingang 1 April e.k. vast aan te stellen en wel op een jaarwedde van f 350 Daar deze ambtenaar tot nu toe een jaar wedde van f 300 genoot en hij dan ook voor dit bedrag op de loopende be grooting van de afdeeling Gas voor komt, achten wij derhalve in verband inet het bepaalde bij art. 51 der „Veror dening tip het beheer der Lichtfabrie ken" (Gemeenteblad 1910, N°. 224) wijziging dier begrooting noodig. Te vens zouden wij Uwen Raad in over weging willen geven ons te machtigen het salaris van genoemden ambtenaar te regelen, overeenkomstig het in on derstaand ontwerpbesluit geformuleerd stelsel van periodieke verhoogingen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen te nemeh het volgende besluit De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders, dd.^21 Maart 1914, N°. 29/377 en het daarby overge legde rapport van den Directeur der Gemeente-Lichtfabrieken en het advies der Commissie van bijstand; Gelet op art. 51 der „Verordening op het beheer der lichtfabrieken van de gemeente Gouda11 (Gemeenteblad 1910, N«\ 224) Besluit I. op de begrooting van uitgaven der Gemeente-Lichtfabrieken (Afdee ling Gas) voor het dienstjaar 1914 volgnummer 27 „Salarissen Directie en kantoorpersoneel" te verhoogen tot f 7829.16, waardoor het verzamelbe- drag der volgnummers 27 31 wordt 110129.16 en volgnummer 47 „On voorziene Uitgaven" terugtebrengen tot f 121.44. H. goed te keuren, dat voor den klerk bij de gemeente-lichtfabrieken J. Scharloo met ingang van 1 April 1914 een salarisregeling zal geld®?' volgens welke de minimum-jaarwedde f 350.bedraagt en de maximum-jaar wedde van f600.bij telkens gebleken voldoenden ijver en geschiktheid kan bereikt worden door jaarlijksche ver hoogingen van f 50. De Raad voornoemd, Secretaris, Voorzitter, Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 21 Maart 1914. Ter voldoening aan Uwe uitnoodi-1 ging om prae-advies uit ie brengen I over het door den heer C. M. Dessing I tot Uwen Raad gericht adres, waarbij hij verzoekt om de aannemingssom van I den gemeentereinigingsdienst met in- I gang van 1 Januari 1914 nader te be- I palen op f 13000.— per jaar, hebben wij de eer het volgende onder Uw aan- j dacht te brengen. Met de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken, wier i advies wij over deze zaak inwonnen en I derhalve hierbij overleggen, zyn wij I van oordeel, dat er voor het inwilligen I van het verzoek geen termen aanwezig I zijn. Wij willen en kunnen niet be- I oordeelen of en hoever de heer Dessing I bij de uitvoering van den door hem I aangenomen reinigingsdienst schade lijdt. Immers adressants rechtsvoor- gangers de heeren Binnendijk hebben I I den dienst bij openbare aanbesteding aangenomen voor f 9400.per jaar. Blijkt het adressant nu, dat hij met deze som niet kan uitkomen dan is dat een misrekening van zijn kant, waar voor de gemeente allerminst aanspra kelijk kan worden gesteld. Iedere I verhooging der aannemingssom zou I trouwens willekeurig zijn en strijden I met de belangen van derdon, die bij de I openbare aanbesteding konden inschrij ven. Wij achten het echter niet onge- wenscht en zelfs in het belang van de I gemeente om het aannemingscontract, I waaraan de heer Dessing nog tot 31 December 1917 gebonden is, vóór den afloop van dien termijn met onderling goedvinden te verbreken, overeen komstig het advies van deCommissie van bijstand voornoemd. Wij zouden j dan gaarne zien, dat adressant van I zijne verplichtingen werd ontslagen met ingang van 1 Januari 1915, ten einde voor dien tijd een nieuwe open bare inschrijving te kunnen houden, nadat' de voorwaarden van aanbeste- I ding door ons herzien zijn. In verband I met dit laatste hebben wij er bezwaar I tegen, dat de ontbinding van het con- I tract reeds plaats heeft op 1 Juli a.s., zooaft de heer Dessing blijkens zijn hierbij overgelegd schrijven het liefst zou zien. Om hem echter eenigszins I tegemoet te komen, willen wij het voor stel der Fabricage-Commissie, Btrek- kende om hem een schadevergoeding van f 1600 uit te betalen, tot het onze maken. Op grond van het bovenstaande heb- I ben wij de eer Uwen Raad voor te I stellen om te besluiten dat do door de gemeente met den heer C. M. Dessing alhier gesloten overeenkomst betref fende de uitvoering van den gemeente lijken reinigingsdienst, welke overeen komst zou afloopen op 31 December i 1917, met onderlinge toestemming van partijen met ingang van 1 Januari 1915 zal worden ontbonden en dat aan den heer Dessing voornoemd als tegemoet koming in de meerdere uitgaven voor het jaar 1914 een som van f loOO. zal worden uitbetaald na afloop van het jaar, wanneer gebleken zal zyn, dat door hem op bevredigende wyze aan zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het aannemingscontract, zal zyn voldaan. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Handwerken-examen. Gisteren slaagden te Rotterdam voor het examen nuttige handwerkende dames C. M. van der Neut en A. M. Borrie, beiden alhier. Een ongeluk door onvoorzichtigheid. Toen vanmiddag even twaalf uur de slagersknecht van den heer Teekens Tinndewea bezig was buiten de blok gebracht, klein te hakken om de stuk- ken in de ijskast te bergen, kwamen daar ook schoolkinderen bi) staan, die telkens opdrongen om een stukje ijs te bemachtigen. Herhaalde malen waar schuwde de knecht de kinderen, opdat zii bij het wegpakken van het g» met Set Ion hand onder het hakmes zou den komen, maar niet^",ta»nde waarschuwingen gebeurdehettoch hlok^T^^nUHdaUet1 hlkmes neerkwam, waardoor depeezen van het handje werden doorgesneden. ÊenbÜ de Groeneweg surveillee- rènde agent bracht den knaap direct naar de Wijkverpleging aan de West- taven, wam tige jongen domein moeder, die in- tusschen was gekomen, naar huis inl de IjBsellaan werd meegenomen. Biljartwedstrijd. Ter verbetering en aanvulling van I ons bericht betreffende den a. s. bil-1 jartwedstryd in de Sociëteit „Ons Ge- I noegen" kunnen wij thans mededeelen I dat deze wedstrijd zal' worden gehou- I den uitsluitend Zondag a s. en zal aan- I vangen te 11 uur. Van de biljartclub „Ter Gouw" zul-1 j len aan den wedstrijd deelnemen de I heeren C. P. Backers, H. Eyssen, C. W. den Hoed, J. C. den Hoed en J. Horneman, terwijl voor de ta Graven- haagsche biljartclub zullen uitkomen de heeren G. Bakker, A. Bol, Chr. Brosch, Th. J. van Midde en H. M. H. Smeets. Blijkens eene op 16 Maart gedane openbare kennisgeving bestond er voor de lotelingen uit deze Gemeente van de lichting 1915, die Broederdienst konden laten gelden op 24 en 26 Maart j.l. tusschen 9 en 12 uur gelegenheid op de Gemeente-Secretarie afd. Mili-1 taire Zaken het daarvoor benoodigde I getuigschrift te doen opmaken. 30 lotelingen verzuimden daaraan I te voldoen. Deze lotelingen worden I i in overweging gegeven zoo spoedig I mogelijk aan hunne verplichtingen te voldoen. I Nogmaals wordt in herinnering ge bracht, dat zij die het vorige jaar vry- I stalling hebben verkregen op grond van Kostwinnerschap, dit voor den 31 Maart e.k. opnieuw moeten aan vragen. Hetzelfde geldt ook voor hen die dit jaar voor het eerst vrijstelling vragen op grond van Kostwinner schap. Belanghebbenden worden tenslotte verwezen naar de gedane openbare kennisgeving, behelzende het vorkry- gen van vrijstelling als Geestelijken Rijwieldief aangehouden. Eenigen tijd geleden werd hier ter I stede door een schipper aangifte go- I daan dat een hem toebehoorend rij-1 wiel was ontvreemd. Door de naspo- I ringen der politie mocht het gelukken I te ontdekken dat deze diefstal was I gepleegd door een 17-jarigen jongen, die inmiddels verdwenen was. De Commissaris van politie heeft i hierop in het Alg. Politieblad aan- j houding van bedoelden jeugdigen rij wieldief gevraagd méfc ditfMWfl'e're sultaat dat de dief teNijmegen is opgespoord en aangehouden en op het rijwiel beslag is gelegd. De Nijmeegsche politie bracht den aangehoudene naar Gouda over waar procesverbaal tegen hefii is opgemaakt. De minderjarige d4der is daarop door de politie naar zijn ouders te I 's Hertogenbosch gebracht. Boskoop. Dinsdagmiddag trof Th. Kaptein alhier het ongeluk met zijn I rechterhand bekneld te geraken tus schen den aanlegsteiger der gasfabriek en de schuit waarin hij zich bevond, welke schuit door de deining van een I passeerende stoomboot tegen den stei- I ger sloeg. - I Twee vingers zijner rechterhand werden zwaar geknenjd zoodat hij zjoh, na-op de gasfabriek voorloopig te zijn verbondon, onder heelkundige beban- I deling heeft moeten stellen. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de sohei- kunde op een proefschrift getiteld 1 Bijdrage tot de kennis der vloeiende kristallen de beer J. P^Treub alhier. IiceuwijkDe plaatsvervangende districtóveearto uit Gouda beeft we derom bijeen gestorven rund van een veehouder alhier, miltvuur geconsta teerd. Het cadaver ie onder politie toezicht verbrand en do stal ontsmet. De heer G. C. van Doorn, alhier staat no. 1 op een voordracht voor onderwijzer aan een openbare lagere school te Rotterdam. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 53-jarige arbeider G. W. teCa- pelle a/d IJsel, bekende op 7 Jan den tninman E. Bomhof aldaar te hebben uitgescholden voor smeerlap. Eisch wegens eenvoudige beleedi- eing, f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De rechtbank heeft veroordeeld J H K, koopman te Gonda, we- eens diefstal van een gouden kapittel stokje, tot vier maanden gevangenis straf. H 41 j-i koopman te NienWer- a/d IJsel, wegens mishandeling een ambtenaar, tot zeven dagen gevangenisstraf. J. kerk van J. L. v. d. S., 25 jaar, koopman te Bleiswyk, wegens mishandeling onder Zevenhuizen, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. N. R. Crt. 405o STAATS-LOTBRIJ. l,u KI. Trekking v. Woensdag 25 Maart No, 11558 f 20.000. 12274 f 400. 9950, 14473 en 14638 ieder f 200. 1215, 1839,' 10678 en 109491 ieder f-100. Prijzen van f 20. 00 MS 817 19 BS 07 406 40 86 SOS 615 704 64 801 87 48 60 006 GO 1010 41 1127 88 67 82 1906 1808 27 40 79 1484 88 16» 1703 52 68 06 1801 88 10H8 06 3078 3141 70 80 86 22B1 83 3486 58 3520 48 SB SWB4 2707 9 81 3881 03 «4 80 29B0 54 84 8070 94 8110 13 18 8319 96 3438 83 90 8083 öi 06 8784 8806 19 3849838908848097 4018 81 46 99 4330 64 75 88 4408 18 39 84 43 61 4508 IB 4081 4786 4800 89 4961 i 6003 58 77 88 5133 60 87 98 6311 66 6834 40 6668,04 6801 18 47 67 6999 6008 08 tö 91 6164 6369 78 6807 6587 48 74 6607 8 SB B5 688067069880686666 67 682B86 7007 7108 83 47 7SB8 49 69 7884 7486 87 67 63 7607 7610 7782 7810 57 69 7907 43 m 8006 87 8169 60 8008 61 94 8807 80 81 84 841? 41 79 8680 8606 18 873B 46 97 88U8 8914 80 40 9è I n -i ai i,v.t ,w» J.l Uil KhXl ItJt.l II li 7(1 10006 19 46 90 10188 49 10309 10807 89 71 87 10488 70 94 10608 17 10098 77 10769 79 88 88 10800 8 70 10600 60 HOM8» 11198 71 75 11301 8 34 11808 39 66 11484 89 11604 34 43 87 79 97 11740 U83B 11903 13037 51 19111 95 71 80 12367 96 13»«0 13487 19608 35 61 67 84 13887 67 8B 13774 19808 79 13970 13100 86 13800 13 41 44 18401 86 66 18037 18774 188B1 94 1400B,Vl4130 86 89 00 98 14977 03 14877 14500 96 14«6 14706 33 63 14810 59 03 96 14933 88 40 04 88 15061 15103 47 96 15916 66 15800 63 56 68 81 80 15403 78 15506 76 00 16601 15766 16M« 0 27 87 15961 75 85 10006 10 95 88 10100 6 8 41 16809 79 16400 33 37 90 16600 53 00 01 78 89 97 16648 71 74 01 16708 21 36 39 68 93 16827 61 67 16996 87 17006 87 17189 17294 44 17463 66 17667 17648 70 17768 i 18lïo^71^83Wt46 57 68 00 18468 67 1HM0 1S6U 88 67 89 18730 46 18894 88 47 64 86 94 18004 07 99 19038 67 89 19135 57 19933 19496 95 IUÖH1 10817 50 04 iftfnfi 77 Hl 1119B4 45 90063 74 30106 73 90364 30614 99403 U 21 40 77 9UÖÖÖ 30608 93 97 08 30711 88 30889 65 79 86 20913 13 TWEEDE KAMER. Vergadering van lieden. Aan de orde is do behandeling van I een reeks kleinere wetsontwerpen, om I te beginnen de bijzondere belasting I voor Friesland, waarvoor de heer v. I Veen, c.h., een classificatie naar I hot belang, dat de verschilionde doe- I len der provincie hebben, wenschelijk I achtte, ilij ziet in dat een dergelijke I classificatie moeilijk is, doch dat ze I hem niet onmogelijk lijkt. De hoer T r o e 1 a t r a, s.d., legt I I zich bij deze belasting neer, al is ze I I niet geheel zooals hij ze wenschte. I I Voorts vraagt hij ©enige iulichtingeij I I over do plaatsing der stoomgemalen» I I Een classificatie zooals de heer van I I Veen die wenschte, acht spr. onuit-1 I voerbaar. I De Minister van Binnenlanid- I sche Zaken acht eon classificatie, die niet minder dan 325,001) perceeta I zou moeten omvatten, ondoenlijk. Het wetsontwerp werd z.h.st. goed gekeurd. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt na afdoening van I de op de agenda geplaatste onder- I werpen op Paaschrecès te gaan en I I na Paschen te behandelen: lo. del I Inkomstenbelasting en 2o. de .Stuwa- I I doorswet. I De heer van Deventer vrangt I verlof om tot den Minister van Ko I loniön een vraag te richten betreffen- I de - de p e s t b e s t r ij d i n g o p 1 Java. H.M. de Koningin. H. M. do Koningin heeft heden-1 morgen een bezoek gebracht aan «lo I waterleiding van de .Stelling Am- I sterdam onder dc gemeente Sloten. Te 1 uur is H.M. met de Prinses van Haar bezoek aan <le hoofdstad in de Residentie teruggekeerd. Ilet Duitsch in Elzas-Lotharingen, j .Straatsburg, 24 Maart. De school besturen hebben uitgemaakt dat bij het M.O. do leeraren zich bij behan deling van dienstzaken alleen van het Duitsch mogen bedienen. Misdaad ontdekt. Aklom, 24 Maart. Volgen» Fransohu bladen vond de dienstbode bij het schoonmaken onder den trap eener woning hot lijk van een jongeman waarvan het hoofd door verscheidene 1 kogels was getroffen. Een onderzoek 1 wordt ingesteld. Rechterlijke dwaling. Iondjw, 24 Maart. De justitie heeft een geval van rechterlijke dwaling ontdekt, waarvan het slachtoffer, ze kere Slaters tenminste het allerergste niet heeft behoeven te lijden, doordat de koning indertijd gratie verleende. Slaters was van moord beschuldigd en ter dood veroordeeld vooral op ge tuigenis eener dienstbode die hem, naar zij verklaarde nit het huis van de misdaad had zien komen. Thans is gebleken dat de dienst bode een ander voor hem had aan gezien. van het Koninklyk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.6 te Horta, laagste stand 734.6 te Valentia. Verwachting tot den volgonden dag: Meest matige zuidwostelijko tot zui- delyke wind, zware bewolking met tijdelyke (opklaring, waarschijnlijk re genbuien, zelfde tomperatuor. VAN DEN KffeeUn handel te Amsterdam 25 MAART 1914. Slaalsleenlncrn. Ned. Cert. Werkelyke' Vorige lioere. 77'/. 82»/, Schuld 3 pet. 78 Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 83 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet.' Cl1, Russische Obl. 1906 5 pet. 100 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.my) 1898 4 pet. 8Ö1 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet 883 ld. Obligatie 6e Ëmis. sie 4 pet. 841 Japan. Obl. 1899 4 pet. 78' Mexico Afl. Binnonland Obl. b pet. 29 Brazilië Funding Lee ning o pet. 97' d. Obl. 1889 4 pet. 70 Vonezulea Dipl. Schuld j 1905 3 pet. 54'/ lts uk- en Crcdiet-lnstel- linten. Fed. Bankaandoelen 67'/ Indnstr. Onderneming f u American Car A Foun- dry Comp. C. v. A. «2 Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. 71 Anglo American Tele- graph Cy. Cert. v. A. AJ U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Knl. Predict lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handetaver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. 1GE Mijnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. öow. Aand. Redjang Lebong, Mijn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In- dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. (J0 v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. A 1 TradCy. C. v.G.A. Scheepvaart MUen. Ned. Ara. Stoomvaart' My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee- v land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. rabak-Ondememingen. Bindjey Tabak Mij. A. IMveraen. Maxwel Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 1 Zuid-Italiaan. Spwmij. I Serie A-H Obl. 3 pet. I Warschau-Weenen I Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premteleenlngen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/j pCt. Nat en Buitenl. Staatsf. prijshou dend, Culturen geen omzet, Tabakken vast, Petroleum beter, Rubbers prijs houdend, Mijnen stil.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2