BRONGAS. MerfmM 1, DEJONG'S BRONGAS 8TATKJN UEJNEKAAL. LAN DB ouw. f Ingezonden Mededeelingen. Chocolade -Tabletten MERK REGINA Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 405e STAATS-LOTER1J. KVLXlSt. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. D. J. VAN OS, voorheen Jookerfranulraat 144, RultertlaD, Wie wil prachtig licht hebben? db. KOOIJ Kz., Telegrafisch Weerbericht Wil Officieels Prijscourant Effeeten handel te Amsterdam Volgaarne ben ik echter bereid, u alle verlangde inlichtingen te verschaf fen, mits de heer Days mij schrifte lijk machtigen wil tot elke mededee- ling, welke ik noodig acht, om een voorstelling van de zaak te geven, die met de waarheid in overeenstem ming U." Naar aanleiding van de berichten over de oprichting van een station voor Radiotelegrafie te Vlissingen meldt men nader vandaar, dat bij de administratie van Posterijen en tele grafie het plan bestaat om het proef station van den Hoek van Holland, dat ook door den korten afstand van Scheveningen niet aan de behoefte voldoet, naar Vlissingen over te bren gen. Pogingen worden aangewend om de beschikking te krijgen over den ge vangen toren, die, uitstekend voor dit doel geschikt zon zijn. Thans is die toren door het Departement van Oor log aan de gemeente in gebruik afge staan, doch door de overbrenging van de oudheidskamer uit dien toren naar een ander gebouw, is hy thans buiten gebruik. Het Hof zal heden den rouw aan nemen wegens het overlyden van H. D. H. (Ie Prinses-Weduwe van SchwarzburgRudolstadt, grootmoe der van Z. K. H. den Prins der Neder landen. Godsdienst en politiek. Enkelo predikanten en niet-geeste lijke personen hebben zich veroenigd om te trachten het vraagstuk omtrent het verband tusschen godsdienst en politiek zuiverder te stellen dan over net algemeen gebruikelijk is in ons land. Zy willen in politici» spreken en handeion als godsdienstige menschen, maar zonder te vervallen in een „an- titheseu*politiek en onder erkenning dat anderen, ook al deelen zy hun godsdienstig standpunt, in de politiek toch tot andere conclusies kunnen komen. Hoofddoel is algemeene Bamonwer- king ter verkrijging van wat men acht te zijn in het belang van het volk. By de Engelsoh sprekende volkeren is menig voorbeeld te vinden van een vereeniging van politiek en godsdienst op de juiste wyze. Het doel moet zijn, ook ter wille van de eenheid van ons volk ook hetzelfde hier te lande te bereiken. De politieke stryd moet zoo gevoerd worden (jat men in den politieken tegenstandor niet steeds „den onge- loovige" ziet. Het hierboven omschreven streven is oorspronkelijk ontstaan in den kring van Vr^z.-Democr. Hond spoedig heeft het zich echter ook over andere krin gen uitgebreid. De onderteekenaars der circulaire vragen daarom Steunt ons, helpt ons onze denkbeelden verspreiden door woord en geschrift. Of zoo gy u daar toe niet b() machte voelt, maakt dan die verspreiding mede mogelyk, door mede haar kosten te dragen. En zoo gy ook daartoe niet in do gelegenheid zyt, geef ons dan den zedelyken steun uwer instemming. Geef ons de kracht, die voortspruit uit het bewustzyn te spreken uit naam van duizenden man nen en vrouwen in Nederland. Geeft daarom uw naam en adres op aan een der ondergeteekenden, en voegt er de namen en adressen bjj van die uwor kennissen, van wie gy verwachten kunt, dat zy met ons zullen sympa- thiseeren". Het tydstip is des te gunstiger om dat de politieke schoolstrijd, naar wy althans hopen spoedig tot een einde zal worden gebracht. De circulaire die een bijlage ter toe lichting enz. bevat, is onderteekend door de h.h.dr. J. D. Bieren» de Haan, Aerdenhoutdr. H. Brugman», hoogleeraar, AmsterdamH. van Emb- denDe Ridder, Amsterdam dr. F. H. Fisoher, letterkundige, Amsterdam; G. Fopma, doopsgez. pred. Steenwyk; dr. J. H. Gunning Wzn., districts schoolopziener, Amsterdam dr. G. J. Heering. Rem. pred., Arnhem F. H. G. v. Iterson, Ned. Herv. pred. Wir- dum dr. Ph. Kohnstamm, buitengew, hoogleeraar, AmsterdamA. Roest CroüiuB, 's Gravenhage A. C. Schade van Westrum, Ev. Luth. pred., Haar lem. (Vad.) Derde Vredesconferentie. Wij vernemen, dat het bureau van de Interparlementaire Unie, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Loudon, een onderhoud zal aan vragen, ten einde hem te verzoeken, zoo spoedig mogelyk een commissie te vormen voor de derde Vredesconferen tie te Don Haag. Lord Weardale zal uit naam van de Interparlementaire Unie het woord voeren. (Tel.) Derde Vrijhandelscongres. Vryl Club1 eerste Vrij handelscongres gehouden. Bijgewoond door ongeveer vijfhonderd personen, vertegenwoordiger» van na genoeg alle landen, had dit congres blijvende beteekenia. Tot bevordering van de beginselen van den vrijhandel werd daar eene Internationale Com missie gevormd, bestaande nit verte genwoordigers der volgende 17 naties Amerika, Australië, België, Canada, Denemarken, Duitachland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Neder land, Noorwegen, Oostenrijk, Rusland, Spanje, Zweden en Zwitserland, terwijl aan het bestunr der „Corben Club" en de vertegenwoordigers van België en Nederland werd opgedragen het vol gend Congres voor te bereiden, hetzij in België, hetzy in ons land. Dit tweede Congres vond plaats te Antwerpen en had, evenals het eerste, een schitterend succes. Overeenkomstig het besluit der Internationale Commissie zal een derde Congres te Amsterdam worden gehou den en is dit bepaald op 811 Sep tember a.s. Verwacht wordt, dat ook aan dit Congres, evenals aan zijn voorgangers, zal worden deelgenomen door geleer den en staatslieden, door vertegen woordigers van handel, landbouw en nijverbeid dat ook dit Congres door rapporten en besprekingen wederom gegevens zal verschaffen, welke kun nen bydragen tot oplossing van vraag stukken betreffende de douane-wet geving. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld 1°. In hoeverre kan door de voor standers van protectie hunne bewering worden gestaafd dat beschermende tarieven op wetenschappelijken grond slag berusten Bij het behandelen dezer vraag zal in het bijzonder aan de volgende pun ten de aandacht worden geschonken a. Het tarief als middel tot „bevor dering van den nationalen arbeid". b. Het tarief als middel tot „gelijk making van de productie-voor waar den". o. Het tarief als middel tot steun en opvoeding van nog in opkomst ver-? keerende Ukken van nyverheid. d. De werking van rechten van verweer, overeenstemmend met het bedrag van uitvoerpremies, gegeven door trusts en kartels. e. De kosten, verbonden aan de inning van beschermende rechten. 2°. In hoeverre kunnen door Inter nationalen Vryhandel de oorzaken van internationale oneenigheden worden uit den weg geruimd? Voor dit congres heeft zich gevormd oen Commissie van Steun, bestaande uit een groot aantal van van de meest vooraanstaande mannen en ook vrou wen van Nederland, zoowel op het gebied van handel en nyverheid, het financiewezen, de landbouw, politieke personen, journalisten enz. Op de lange lyst van namen, treffen wy ook aan de heer I. IJsel de Schep per, Directeur der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda, alhier. TWEEDE KAMER. Vergadering van 25 Maart. Vervolg. Voorzitter: Mr. 11. Goeman Borgesius Aan de orde kwameu eeuige klei nere wetsontwerpen, welke achtereen volgens z.h.st. werden goedgekeurd. Bij het w.o. tot verhoogiug en tot aanvulling van de begroot mg van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtin gen voor 1918 werden algemeene be schouwingen gehouden. De heer Bos, v.d., wees op (ver- schillende moeilijkheden, welke leve ranciers ondervonden bij de betalings stukken. De Minister van Oorlog voer de aan de bezwaren, die door de Ke kenkamer worden geopperd, doch zal deze zaak met zijn ainbtgeuooten ter sprake brengen. De heer Bos kan zich mot dit antwoord niet tevreden stellen en sprak den wensch uit, dat met zijn opmerkingen in 't vervolg rekening zal worden gehouden. Het w.o. werd daarna goedgekeurd. Nadat de afdeelingen waren getrok ken, werd de vergadering geschorst tot 2 uur. In de namiddagvergadering deelde de Voorzitter mede, dat benoemd wa ren tot voorzitters en ondervoorzit ters: le afd.: de heeren Nolens en van Vliet; 2e afd.: de heeren Aalberseem de Geer; 3e afd.': de heeren Jansen (den Haag) en van Bylandt; 4e afd. de heeren de Savornin Lobman en Loeff; 5e afd.: de heeren Eland en Hubrecht. Voorts werd medegedeeld dat tot rapporteurs over het w.o. tot ver leening van ouderdomsrenten aan be- hoeftlgen zijn benoemd de hh- Schim v. d. Loeff, Sannee, Limburg tevens voor zitter, Kooien en Rutgers. Tot leden der Commissie voor de verzoekschriften werden benoemd de heeren Bogaardt, Teenstra, Uerreteon, Schim van der Loeff en Aiberda. Na de regeling van werkzaamhe den, welke reeds werd medegedeeld, werden eenige discussies gevoerd over de conclusion der commissie omtrent de adressen van C. H. Horstmaan Amsterdam en E. Kin, Veenhuizen, waarna de conclusie wordt aangeno men om den Minister uit te noodigen te overwegen of er termen bestaan om aan adressant als nog een jaar- lijksche gratificatie toe te kennen. Aan de orde kwam het w.o. tot wijziging der wet op de Rijkspost spaarbank. De heer P a t ij n, u.l., wees daar bij op de wenschelijkheid van verrui ming van bet beleggeld der Rijkspost spaarbank, evenals hij dit reeds in 1907 heeft gedaan. Thans wordt voor gesteld, lo. verruiming van bet on derpand; 2o. demogelijkheid van den aankoop van buitenlandsche fondsen; 3o. de mogelijkheid van het creeören van een buitenlandsche wisselporte feuille. Spr. betoogde hoe de regeering zich terecht verzet heeft tegen den aandrang tot verhooging der rente- gelden, daar er een reservefonds moet komen, en dat kan alleen komen, in dien men geen hooger rente geeft. Spr. stelde eenige geringe wijzigin gen voor. De Minister van Financien bracht don heer Patijn dank omdat hij reeds in 1907 de noodzakelijkheid van deze wet zoo krachtig heeft aan getoond. Tegen de door den heer Pa tijn voorgestelde wijzigingen heeft de min. geen bezwaar. Het w.o. werd daarop z.h.st. aangenomen. Daarna kwam aan de orde het w. o. betreffende de verbouwing van het Tweede Kamergebouw. Door verschillende sprekers worden bezwaren geopperd tegen de voorge stelde onteigeningen. De Minister van Waterstaat, teleurgesteld door deze opmerkingen, vroeg, aangezien de plannen reeds 2x/t jaar ter Visie liggen, bespoedi ging van de oplossing dezer zaak. De onteigeningsvoorstelleu zijn voldoen de gemotiveerd door den wensch der Kamer om de localiteiten te verrui men. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdag 11 uur. Hollandsche kaas. Naar aanleiding van hetgeen door den heer A. van Wijnen, landbouwer te Stolwijk, namens den Bond van K&asproducenten is geschreven over hetgeen door den heer F. W. Middel beek, als voorzitter in de jongste ver gadering van de Ned. Vereeniging van kaashandelaren in zijn openingswoord is gezegd, schryft thans de heer Mid delbeek, alhier, in de N. Ct. 't volgende: De heer van Wynen stelt mij drie vragen, die ik zal trachten te beant woorden. lo. Waarmee bewijst gij, dat het volvette product is achteruitgegaan? Dat bewijs heb ik door mijn meer dafi 36-jarige practyk in het vak. De lieer v. W. die zooveel jonger is dan ik, krijgt als kaasbereider uit een der beste streken zijn eigen product en dat van ziin buren en bekenden te zien, doch alleen aan de buitenzijde, en dan alleen tot de kaas leverbaar is. Ik kryg jaarlyks duizenden partijen, ook inwendig, te beoordeelen en heb een voorraad van tienduizenden kazen maanden lang te bewaren, gekocht in verschillende streken. De heer v. W. zal my, zoo ik vertrouw, wel willen toegeven dat ik wel een veel ruimer vela kan overzien en dus tot oordeelen meer bevoegd ben. Mijn ondervinding is dat het jaarlyks moeilijker wordt voldoende voorraad van onberispelijke qualiteit te vinden en dat jaarlijks meer partyen, na geruimen tijd te zijn bewaard, aualiteits- en korstgebreken toonen. Verschillende buitenlandsche handelaren, vooral in Dnitschland, worden steeds huiveriger Hollandsche kaas, voor gebruik na één of twee jaar, op te leggen, ómdat te dikwyls blijkt, dat de qualiteit later niet voldoet aan de eischen hunner afnemers. Ik kan hier nog aan toevoegen dat op de vele landbouwtentoonstellingen, waarbij ik in de laatste jaren bijna zonder uit- mee- Ver- vooral zy die in de beste soorten han- zondering als jurylid optrad, die mee ning steeds meer werd bevestigd, schillende mijner andere colh delen en groote voorraden houden, zoo ook bekende groote buitenlandsche afnemers, deelen myn meening vol komen. 2o. Waarmede bewyst gij dat deze achteruitgang aan roekeloosheid en b' 30 Cents zorgeloosheid by de bereiding is te danken? Het kan den heer v. Wynen bekend zijn, dat in vroegere jaren de boerin er een eer in stelde haar product netjes afgewerkt en leverbaar bij den afnemer te zien brengen of op de markt te koop aan te bieden. Tegenwoordig wordt de kaas dikwyls zoo onrijp af- Êeleverd, dat in de partyen kazen voor omen, die den vorigen dag eerst uit den pekelbak zijn gekomen; in plaats van de noodige zorg te besteden aan het afleveren, wordt dikwyls de korst met wat kleursel omgesmeerd om daar aan een schijn van leverbaarheid te geven; vooral raad ik den heer van Wynen aan, op de verschillende mark ten eens een kijkje te gaan nemen hoe slordig vele boeren hun waar af leveren. Verder wijs ik op de dikwijls groote onzindelijkheid by de verzorging van het vee en de melkwinning'.en ais ge volg daarvan ondeugdelijke melk als grondstof voor kaasbereiding; op het gebruik van onzuiver slootwater bij de kaasbereiding enz. Verder kan ik tal van gevallen aan- toonen waar de qualiteit van het pro duct is bedorven door het steeds toe nemende misbruik van allerlei zoo genaamde conserveermiddelen, onder obscure namen aanbevolen als middel tegen alle kwalen, in plaats van de oorzaken der bedryfsstoornissen op te sporen. By velen is het er alleen om te doen zoo spoedig mogelijk hun product rijp en groen op de markt te brengen. In het najaar en in den zomer vindt de slechte gewoonte steeds meer ingang do melk gedeeltelijk te ontroomen al vorens deze tot kaas te verwerken, terwijl dit voor den handelaar ook als deze er naar vraagt, dikwyls verzwe gen of ontkend wordt; de klachten uit de landen, die in hoofdzaak dit soort koopen, worden steeds grooter. Vele boeren blijven nog steeds doof voor de herhaalde waarschuwing om ;een geverfd melkgereedschap te ge- ruiken, waardoor het „blauw" in de kaas ontstaat. Al deze oorzaken van achteruitgang zytt naar mijn oordeel het gevolg van de zorgeloosheid van vele kaasbereiders. 3o. Waarmede toont gij aan dat de bedongen pryzen der producten verband houden met roekeloosheid en zorgeloosheid van den boer? Iet verschijnsel waarop ik in de beantwoording der vorige vragen wees, heeft zich in de laatste jaren het meest vertoond, en valt samen met de zeer hooge prijzen die de boeren ook voor afwijkende qualiteit maken. Het ligt voor de hand dat bij een eventueel grooter verschil in pryzen tusschen de verschillende qnaliteiten en een niet loonend worden van de noteering voor afwykende soorten de boer zich meer zal inspannen. Nu krijgt men dikwijls ten antwoord„ik krijg toch een goe den prijs". De heer v. Wijnen zegt dat boer en kaashandelaar, naast onderscheidene,, ook gemeenschappelijke belangen heb ben. Volkomen juist. De leiders der Landbouwvereenigingen schijnen dat niet te begrijpen. Het doet mij ge noegen dat de heer v. Wijnen dat wel voelt. Het spijt mij dat hij daarop laat volgen„Is het voor den boer of voor een boerenorganisatie mogelijk toenadering te toonen, als van een leidenden persoon een dergelijke ge ringschatting uitgaat Als de heer van Wynen uit mijn betoog een „geringschatting" voor den boer meent te mogen zien, dan spijt my dat en kan ik de verzekering ge ven, dat dit het geval niet is. Inte gendeel zou ik willen zeggen, dat het niet iemands slechtste vriend is, die hem zijn fouten toont De beschuldi- ing geldt hier natuurlijk geen persoon och een niet onbelangrijk deel van het geheelzij is door mg uitgeproken in het algemeen belang. Als de bereiden onzer volvette kaas zich niet inspannen de qualiteit op peil te houden, zal de steeds verbe terde industrie in Friesland hen over vleugelen. Kan de heer v. Wynen als voorzitter van den Bond van Kaasproducenten in die richting invloed uitoefenen dan zal samenwerking met onze Vereeni ging zeer zeker op prijs worden ge- 1 en zal de „weaerzijdsohe waar deering" niet lang uitblijven. Het spoorwegongeluk bij Bdlae. Het rapport van het spoorwagon», luk bij Beilen zal, naar aan deArn wordt medegedeeldvoorloopig niet worden gepubliceerd. De T«ftr». ging zou een gevolg zijn van het fat dat het nader onderzode, hetwelk >k Minister heeft doen instellen, niet op alle belangrijke onderdeden bdiooï lijk overeenstemt met het door fa Maatschappij gezonden rapport. Duitsch gezag op Ned. bodem? Men schryft uit Venlo aan de limb Koerier Door de politie werd alhier aange houden, als zijnde zonder middelton van bestaan en zonder papieren de Duitscher H. Bij zyn aankomst te Kaldenkirehen bleek, dat hij deserteur van hetDnit- sche leger was. Hg werd daarom van Kaldenkirchen naar zijn garnizoen te Wesel gebracht. Dit geschiedde niet over Duitschland, maar direct over Venlo. En zoo kon men Zaterdag zien, dat de bedoelde persoon onder geleide van een Duitsch infanterist in volle uitrusting met geschouderd geweer, onder toezicht van een gegradueerden Duitschen militair, alhier over het perron, dus over Nederlandsch grond gebied, werd geleid naar den trein in de richting Wesel. Naar wij vernemen, zal dit muisje nog een staartje krijgen, daar een ge val als boven omschreven n&tuunyk niet is toegestaan. Een jonge smokkelaar. Te Dinxperloo hebben de Rijksamb tenaren een 13-jarige knaap aange houden, die suiker uit Pruisen smok kelde. Tegen zijn moeder die hem daartoe aanzette, is een vervolging in gesteld. De moordenaar van Murad Bay. Het slotbedrijf inzake den moord, geruimen tijd geleden gepleegd op den Perzischen suikerbakker Murad Bay in de Wagenstraat te 's Gravenhage, is thans afgespeeld. De moordenaar, de Griek Georgoi Andrelos, die bediende bij het slacht offer was en die, na langen tyd on vindbaar te zyn geweest, eindelijk in Griekenland gepakt werd, is thans bij arrest van het Gerechtshof te ftfcw wegens den moord op Murad Bav veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstad. M. van Riesen-stichting. Doer den heer M. van Riesen, te Renkum overleden, is zijn geheele nalatenschap, met uitzondering van zijn handelszaak, vermaakt aan de door hem bij testament in het leven geroe pen „Martinus van Riesenstichting", gevestigd in de gemeente Renkum, en ten doel hebbende liefdadigheid te bewijzen en ondersteuning te verlee- nen aan armen, zieken en hulpbehoe venden, wonende in de kerkelijke ge meente Renkum en behoorende tot de Ned. Herv. gemeente aldaar. Een bekeuring. De Jachtwet staat bij den Neder- landschen jager in het algemeen in ?een besten reuk. Een voorname grief 's wel, dat zij aan de Gedeputeerde Staten overlaat elk voor hun provin cie de data vast te stellen, waarop de. jacht op de onderscheidene wildgroe-r* pen zullen worden geopend ei ge sloten. Dientengevolge hebben er na en dan bekeuringen plaats van personen die in verschillende provinciën jagende, van die verschillende data's óf niet goed op de hoogte zijn of ze ver warren. Een aardig staaltje daarvan vertelt het N. v. d. D. De 14n dezer werd in Noord-Holland de jacht op. waterwild gesloten. Toch trok op den 18n Maart een Gooiland- sche jagersman, een bekende persoon lijkheid in de journalistiek derNeder- landsche jagersspott, met het jachtroer de Gooische Meent in, lei er niet evenals verleden najaar een drietal Bus8ummer8 in de Naardermeer ree maar een simpel snipje neer en haalde, geheel ter goeder trouw, het beestje op. Doch twee veldwachters, ook op pad, traden te voorschijn en deden wat hun plicht was. Dat overkomt nu notabene iemand, van wien men als jachtsport-schrnv* verwachten mag, dat hij de regeung der jachttijden, vooral die zijner agw provincie, wel van a tot z zon kennen en dit des te meer, waar de overtreder de man is, die in het najaar van 1913 zoo attent was den Rijksveldwachter er op te wijzen. dat de ree door drijp' Bussemsche jagers in de Meer buitg* maakt, geschoten was in den toen voor grof wild geschoten jachttijd. Intusschen, men ziet, het beste paard struikelt wel eens, en ook „wie staat, pet toe, dat hy niet valle. GOUDA, 26 Maart 1914. Het Vad. vermeldt dat de nieuwe predikant der Ned. Herv. Gemeente sillier, Ds. H. C. Cannegietèr te Drempt, op Zondag 10 Mei a.s. zijn intreerede zal houden. „Mijlpalen". Dinsdag 31 Maart a.s., zal de N. V. „Het Tooneel", zooals reeds is mede gedeeld, de tweede voorstelling alhier geven van: „Mijlpalen", het succes stuk van Arnold Bennet en Eduard Knoblauch, dat alhier op 14 Februari jL, èn door het publiek èn door de pers zoo gunstig is ontvangen. De rolverdeeling is geheel gelijk aan de vorige voorstelling, dus met de dames: Sophie de Vries, Anna Sablairolles, Jacqueline Royaards— Sandberg, W. Buderman-van Dijk en de heeren Willem Royaards, Jan Musch, Oscar Tourniaire, Co. Balfoort in de hoofd rollen. De prijzen zijn eenigszins in afwijking met de vorige voorstelling en meer verdeeld. De Directie van de N. V. „Het Tooneel" vertrouwt hier mede in den geest van het publiek te handelen. Over de 100,te voorstelling, welke op 21 Februari j.l. te Amsterdam ging, lezen wij o. a. in „De Telegraaf" Voor een uitverkocht huis ging gisteravond in het Paleis de 100ste opvoering van „Mijlpalen", waarmede Royaards en zyn gezelschap bereids zooveel succes boekte. Reeds na het eerste bedrijf begon de bloemenhulde, die speciaal Mevrouw Sablairolles gold. Na het tweede en derde bedrijf werden bloemen gestrooid uit de beide boven- loges, grenzend aan het tooneel, zoo dat weldra de geheele vloer herschapen was in één bloembed. Een indruk wekkende huldiging volgde aan het slot van het derde bedrijf, toen onder luide bijvalsbetuigingen van het zeer enthu- siaste publiek, aan het binnendragen van fraaie bloemstukken schier geen einde kwam. Royaards voelde zich dan ook gedrongen eenige woorden te spreken. Hij dankte in de aanwezigen het geheele kunstlievende Nederland, dat door de trouwe opkomst hen in staat had gesteld in zulk een korten dit tooneeistuk voor de honderdste maal op te voeren, welke woorden een daverend applaus ontlokten. Alle medewerkenden, wier spel ook dezen avond diep ontroerde, werden vervolgens ontelbare malen terug geroepen. Dr. J. P. Treub. De reeds gemelde promotie van den heer J, P. Treub, alhier, tot doctor in de Scheikunde, geschiedde gisteren aan de Amsterdamsche Universiteit cum laude. BoskoopDe uitslag van de giste ren in hotel Klaassen alhier gehouden aanbesteding van het bijbouwen van vier lokalen en verdere werken aan de school in de Nieuwstraat, voor reke ning der vereeniging voor Christelijk schoolonderwijs, is als volgt J. Koerts, alhier voor f 17261.50 J. A. W. van den Blink, te Alphen voor -16350. JJebr. Nijhof, alhier voor -15749. H.E. van Geelen, alhier voor -15719.— J. van Erk te Waddinxveen voor -15700.— A. H. van der Sterre te Waddinxveen voor -15684.— 3. Loef, alhier voor - 15200.— Fa. Scheer en Karreman te Bodegraven voor -14875. W. de Bas te Waddinx veen voor -14686. Aan den laagsten inschrijver is het het werk gegund. Voetbal. Wij ontleenen aan de Offic. Meded. van den G.V.B.: Het wedstrijdprogramma voor Zon- dag a.s. luidt: le kl., Volksw.Alphen, R. Larsen- 2e kl., Olympia 3—Boskoop, J. van Wjk; Alphen 2Gouda 2, B. Hon «elaar. 3® kl., Boskoop 2Olympia 4, H. de Wilde. '1* oepnoqoa puoAuSupiamz &P nI femeene vergadering van den G. V .B. *erd het concept-reglement als regie raat aangenomen en besloten, dat met 1 Mei 1914 in werking zal kaden. Maandag 2n Paaschdag zal het G. V.B.-elftal «en oefenwedstrijd spelen Ja Ledden tegen een elftal van den **Wechen Voetbal Bond. K/ - De Staatsspoor zal op Zondag o April een goedkoope trein laten loopen van Rotterdam via Gouda naar Amsterdam en terug. Het vertrek uit Gouda is bepaald op 9.20 v.iq., ter wijl deze trein weer uit Amsterdam vertrekt 0m n.m. 9.41 en te Gouda aankomt om 10.32. De prijs bedraagt le kl. I 2, 2e kl. f 1.50 en 3e kl. l. De verkoop van de kaarten aan het station vangt aan op Zaterdag 28 Maart en wordt gesloten op Oater- dag 4 April. De wedstrijd Nederland-Duitsehland. Zoo zullen de Duitochers de eer hebben den eersten wedstrijd op het bijna voltooide Nederlandsche Sport park te Amsterdam te mogen spelen op Zondag 5 April. Grooter dan ooit is de belangstel ling voor dezen wedstrijd, welke be langstelling ditmaal niet alleen wordt opgewekt door het spel onzer oranje hemden tegen de Duitoche buren, doch tevens door de belangstelling voor het nieuwe Sportpark, dat blij kens de in verschillende geïllustreer de bladen verschenen foto's werkelijk het beste is, wat in Holland tot nog toe op sportgebied tot stand gebracht werd. Ofschoon nog niet gereed kan het terrein op 5 April reeds aan 23.000 toeschouwers plaats bieden, welk aan tal naar het zich laat aanzien, zeker bereikt zal worden. Immers, sedert in 28 plaatoen des lands de voorverkoop der entreekaar- ten is aangevangen en de liefhebbers de gelegenheid hebben gehad, zich te voren van een plaatebiljet te verzeke ren, is gebleken, hoe het Sportpark, reep. de wedstrijd tegen Duitschland, trekt. Van de zitplaatsen is bijna niets meer voorradig en van de staan plaatsen nog slechts een klein deel. Vooral nu de Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen de vriendelijkheid heelt gehad goedkvope treinen te annouceeren uit Groningen, Assen, Moppel, Zwolle, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Breda, Tilburg, 't, Hertogenbosch, Rotterdam en Gouda, is de rush om kaarten eerst goed be gonnen en wie voor een koopje den wedstrijd wil zien en teven» een ge- zelligen dag wil doorbrengen in Am sterdam, moet zeker vroegtijdig erbij zijn, want het laat zich aanzien, dat op den dag zelf zeer weinig kaarten voorhanden zullen zijn. De kaartverkoop wordt gesloten op 31 Maart en na dien datum zijn de entreekaarten, indien er nog voorra dig zijn, uitsluitend aan het terrein verkrijgbaar. De Dui toch ers hebben intusschen een flink elftal op de been gebracht, dat doorgaat voor het sterkste wat onze oostelijke buren tot nog toe ovW onze grenzen hebben gezonden. Scheidsrechter is de heer T. Rey nolds uit Londen, indien hij de benoe ming, waarop hij nog niet geantwoord heeft, aanneemt. Voor Holland zal de heer C. J. Groothoff de grensreeh- tersvlag hanteeren, zoodat ook deze plaats op de rechte wijze bezet is. Reet nu nog de oer der overwinning. Het zou werkelijk al te bar zijn den openingswedstrijd in het nieuwe te huis te moeten verliezen. MARKTBERICHTEN. GOUda, 86 Maart 1914. GRANENIets vaster. TarweZeeuwsche 8.75 k 9.— mindere dito 8.50 k 8.70. Afwij kende 8.— A 8.40. Polder 7.50 8.—. Rogge Zeeuwsche 6 75 k f 7.25. Polder 6.2 k 6 75. Buiten landsche per 70 kilo 5.50 a 6 25 Gerst Winter 6 k 6 25. Zomer 5.80 a 6.25. Chevalier 6.25 k 6.75 Buitenl. voerger3t per 65 kilo 5,k 5.50. Haver per H.L. 4 3° 4-B<> Per 100 kilo 8.— k 840. Hennep zaad: Buitenlandsche per 50 Kilo ƒ6 25 k 6 75. Kanariezaad 18.-- k 19.—. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 k f 14.50. Koolzaad 13.— k f 14-— per HL. Erwten: Kookerwten 11. 4 ,2.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 685 k 7.25 Boonen bruine boonen is.jo k 14.—. witte boonen 17.50 k 18,50 Paardenboonen ƒ8.25 a 8.50. Duivenboonen 8.50 k 9 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 8.k 8.Ï5. Kleine ronde 7.75 k f 8.25. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer handel vlug prijzen redelijk. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 21 4 23!/| ct- P" hal' K,G* Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel minder 23 k 25 ct. per half K.G, Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 1.80 k f a.io per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vrijwel 22.— k f 30.—. Lammeren, aanvoer, geen beteekems. f a Nuchtere Kalveren, groote aanvoer, han del vrywel 8.— i 14- Graskalveren, geen aanvoer, a Fokkalveren 18 k f 34 Eieren ruimen aanvoer, handel vlug, per xoo stuks, 4.— t0} f 4i57' Kaas, aangevoerd 46 partijen, handel Tl'k kwal. 33-- 35-- 'de kwal. ,9— 4 3»-— Zwaardere eJ Noordhollandsche Boter goede aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.25 k f t.30. Weiboter 1.10 k /i.so. l-t*Kl. Trekking v. Donderdag 26 Maart No. 9733 f 1500. 3114 f 400. 11378 f 200. Prijzen van f 20. 186 406 79 678 773 UB8 61 mm se 87US bHBö WOB <U0S 76 4S8B 4866 6808 76 6786 TOÖ8 68 SB 7306 7U1 7811 79» 8U68 8078 8773 88 8904 14 9888 MIS 97U6 10146 10818 11587 80 11086 11719 11809 11901 19U1 12082 1*070 19779 1980S 18173 13291 13833 19870 14490 14670 14706 36 SI 14884 14801 16061 16968 15894 44 80 16098 16150 10907 10802 10080 17182 17230 17880 64 17671 17860 17886 92 Tweede concert van het Utrechtsch Stedelijk Orchest Om elk misverstand te voorkomen, wil ik beginnen met nadruk te ver klaren, dat ik 't voor 't muzikale leven in onze stad van groot gewicht zou achten, indien de belangstelling voor de concerten van Hutschenruyter's orchest van dien aard mocht blijken, dat we deze concerten in 't vervolg geregeld hier ter stede zouden terug krijgen. Buiten deze uitvoeringen hoort men in Gouda geen goede orchest- muziek, wat voor vele muziekliefheb bers een groot gemis isimmers niet ieder is in de gelegenheid om dit te kort aan muzikaal genot in Don Haag of Rotterdam to gaan aanvullen. Dit sluit evenwel niet in zich, dat we doof zouden moeten zijn voor de te kort komingen van 't Utrochtsch orchest, waarbij 't echter ook weer niet de bedoeling moet »ijn on\ spijkefs op laag water te zoeken. Dat in de finale van Beethovens tweede de horens niet altijd oven zuiver waren is 'n toevallige omstandigheid, die aan de temperatuur geweten kan worden evenals 't feit, dat in 't slot van 't Lohcngrin-voorBpel det rompetten niet met de violen stemden. Want juist deze finale werd met buitengewoon veel entrain gespeeld, terwijl ook de uitvoering van 't genoemde voorspel overigens bizonder viel te prijzen. Doch rhythmische onJtttetffëïtSfi kun nen moeilijk aan de temperatuur ge weten worden en dienen dus als onvolkomenheden gereleveerd. Her haaldelijk komt 't bij dit orchest voor, dat 't tempo van de blazers 'n nuance langzamer is dan dat van de violen dit vertroebelt den rhythmus en geeft aan 't geheel iets onrustigs, iets onafs, dat vooral in 't Larghetto van Beet hovens symphonie, in de ouverture Carneval Jjbmain" van Berliozin Elsd>8 Bratjtzug en in. 't langzamere gedeelte yam de Festmusïk uit Lohen grin hmderde. In Berliozoverture kwam jtfovendien de tambourijn telkens iets later dan de rest van 't slagwerk. Echter zou ik allerminst willen bewe ren, dat hier tegenover niet veel moois stond. Van MozarVs Kleine Nachtmusik heb ik bijzonder genoten, evenals van de finale van Beethoven's tweede symphonie en de voorspelen van Lohengrin en Tristan und Isolde. In de Liebestod van dit laatste werk miste ik den grooten climax, dien ik andere orchesten dikwijls hierin heb hooren leggen. H.N. TWEEDE KAMER. Vergadering van beden. Verhuizing Tweede Kamer. Voortgezet wordt do behandeling van het wetsontwerp tot onteigening van eigendommen voor de uitbreiding van het gebouw der Tweede Kamer. De heer de Monté Verloren (a.r.) repliceert. Daarna de heer van Bylandt (chr.-hist.) die medelyden heeft met de eigenaren, die al 2*/i jaar °P 6011 ^e" slissing hebben gewacht, en tevreden is nu de Kamer zich alle vrijheid voorbehoudt. De heer van Doorn (n.l.) zal vóór 't ontwerp stemmen, omdat hg wenscht dat de Kamer op een vrij terrein zal komen te staan. De heer Tydeman (v.-l.) meent dat deze wet in geen enkel opzicht de Kamer bindt. Slechts als de gelden worden aan gevraagd is het de tyd om over de plannen te spreken. Door een memorie- post werd vroeger reeds over de ver bouwing een prinaipieele beslissing genomen. De heer deSavorninLohm&n (chr.-hist.) erkent de juistheid van het argument van den heer van Doorn en legt zich by het wetsvoorstel neer. Het onteigeningBontwerp betreffende de verbouwing van de Tweede Kamer is met 60 tegen 5 stemmen aange nomen. Zonder hoofd, stemming werd be sloten tot aankoop en afstand van perceelen van den Staat in de ge meente 's Gravenhage (perceelen Ach teromKapelsbrugMeddens-Kor fce- naerkade). De Kamer is op recès gegaan. De zaak Ulster. Londen, 26 Maart. Alhoewel Seelz aanblijft verwacht men toch wijziging in het Kabinet. Het heet dat er een portefeuille-wisseling zal plaats hebben. De regeering is thans vrij zeker van de aanneming der Homo Rule-wet. Algemeen gelooft men dat de aan neming der wet door een ontbinding van het lagerhuis Zal worden gevolgd. Do zaak Hamm. Dcsseldorf, 25 Maart. Het Hoog gerechtshof heeft heden het verzet van den officier van justitie tegen do open bare behandeling van de moordzaak Hamm, afgewezen. Do zaak zal nu spoedig voorkomen. De weduwe van Hamm ia op vrije voeten gesteld. Trambotsing te Berlijn. Op den hoek van de Prinzenstrasze te Berlijn heeft hedeuraorgen oen bot sing tusschen twee tramwagons plaats gehad12 personen werden daarbij gewond, onder wie 5 ernstig. Keizersontmooting. Parijs, 26 Maart. De Matin maakt gewag van een ontmoeting tusschon Keizer Wilhelm en den Ozaar. De samenkomst zou plaats hebben te Roval De nieuwe Amsterdamsche Wethouder. Tot Wethouder voor sociale aange legenheden te Amsterdam is door uen Raad benoomd de heer F. M. Wibaut, leider der soc. dom. raadsfractie. GOUDA. GEBOREN25 Maart. Jilles, ouders H. J. Antonisse on M. Plomp. GEHUWD: 25 Maart. N. Wou denberg en J. M. Snijders. C. A. de Rek en O. van Es. P. Tak en J. H. P. den Blijker. G. J. van der Valk en L. Hogendoorn. P. Broer en A. J. Both. OVERLEDEN 24 Maart. M. van Eijk, 76 j. 25. J. D. E. Kiel, 53 j. REEUWIJK. GEBORENHendrik, ouders H. van der Smit en M. Koster. Bekroond te Parijs met GOUDEN MEDAILLE en EEREKRU1S Kunsttanden |vanaf f 1.— per geheel gebit v. af f2b.— m. gar. Volg. Amer. syst. met en zonder gehemelteplaat. Heelo gebitten zonder veeren. Behandeling beslist pijnloos. Med. Dentist. 20 le Rott. Speciale Inrichting voor Kunsttanden en Gebitten (hoek Goudspbesingel). Spreek uren v. 94, 's av. 79. Hij wende zich tot JAC. KOOIJ Kz. puttenboorder te Wleringerwaard, die zich gaarne belast met het instal- leeren van Reeds jaren lang is dit werk door ondergeteekende met het grootste succes uitgevoerd. Begrootingen kosteloos. Aanbevelend, W1ERINOERWAARD. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogsto barometerstand 763.1 te Coruna, laagste stand 737.6 te Grisnez. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende tot matige winden uit N. richtingen. Zwaarbewolkt tot be trokken,, waarschijnlijk regenbuien met eenige kans op sneeuw, iets kouder. Hpo< A ju Vorig» Koers 77'/, 61'/J 100 8Q'/, 88»/, 83 78'/, 20 97"/, 70 MV„ 67'/,, Koert vtu heden VAN DEN 26 MAART 1914. Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvryo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 6 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-G9 4 pet ld. Obligatie 6o Emis, sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet, d. Obl. 1889 4 pet, Venozuloa Dipl. Schuld 1906 3 pet, Bank- en Credlet-lnstel Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. - Kul. Grediet Instelt, en Cultuur Onderucmlngeu Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gow. Aand. Itedjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleam-Ondcrn. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl v. Potr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart M(jeii. Ned. Am. Stoomvaart' Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Max wol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Bpoer wegen. 147/i 169'/j 10'/, 183 604 1967 1843/, 1233/, 26/i« 109 27/s VU 52'/, 51'/, 71'/. 69'/, 93 Va 23'/» 65'/,, 04'/, 239 240 230'/, 166 wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. cle Jouias- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obi. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. u Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 */233/4 pCt. Nat. en Buitenl. Staatsf. prijshou dend, Culturen stil, Tabakken vast, Petroleum prijshoudend, Rubbers beter, Mynen stil. 95'/* 1003/„ 00 94 V, 277. 97'/, 30 162 99'/. 148'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2