-J id In grijs ILIBHT ODJOH! aanbiedingen No. 12441. UttlUllI ;he Courant tucce». Dinsdag 31 Maart 1014. behalve Zon en Buitenlandsch. Nieuws. IBixxriexxleixxd.. FEUILLETON Valentine. £S£L FimbteU K I KENNISGEVING. 32e Jaargang. exx voci O-oit-cLsl. ezi. Oxxxs’txslcezx- Verschijnt dagelijks Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. fooruitbelanngte" 1 zal kunnen juich 'olgde het verhoor op na- ikman 4 Zn., Gouda. j voor haar voor- uitvoering der kiesrecht- «I BimH 'r voorj toen X" Do kiesrochtactie der S. D. A. P. Hot Partijbestuur der Sociaal-demo- cratische Arbeiderspartij heeft naar Het Volk meldt, inzake don kiesrecht- atrijd de volgende resolutie opgesteld, to behandelen op het aanstaande con gres „Het congres der S. D. A. P., overwegende, dat^'cli regeering stellen ter uitVoerir uze SIGARETTEN prijzen. richting voorHan- 15 •iek „dl A VA”, ROTTERDAM. >ER HEIJDEN. haakbord”, 81/* o., Bitter voor de Vrijs, ropagandaclub. en wij geregeld tijdig ogen ontvangen van icerten, vermakelijk’ deze dan in onze den. het Amerikaansche on Felton. Het geeft m is onschadehjk. flacon f 1.50. rktijgbaar bij: I. DEJONG Oosthaven 31. van teekeningon, schilderstukken in olieverf en pastel, waaraan onderschei dene bekroningen ten deel vielen, vindt men er een keurige collectie voorwer pen vervaardigd door jongens van de Tuchtschool. A. Roodhuyzen. De heer A. Roodhuyzen is weder in zooverre hersteld dat hij zijn werk zaamheden als politiek hoofdredacteur van „Het Vaderland” heeft hervat. Iverwege tegemoet, t werk In de helft IJd en voor de helft die u “n groene iltgeven. maakt, dat Uw lljdt, Uw handen orden en Uw leven rnlj la. ektezuiverheldvu naakt haar alleen voor het [....•A van kostbaar fijne kant nlanden sigaren 1 franco rembours >e. „DeRéunie”,8u., G. Dahne. Schouwburg, 8 u., Iet Tooneel”. )e Róunie”, 8 uur, oordracht over Ame- tbeelden. iw- en Woningtoez., Onderstandscomffli De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den z8en Maart 1914 executoir xijn ver klaard Kohieren nos. 5 en 6 der Personeele Be lasting, belastingjaar 1914. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 30 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De Balkan. Het Drievoudig Verbond. De Weensche correspondent van de N.R.Crt. schrijft: Officieus wordt medegedeeld, dat de besprekingen van Keizer Wilhelm met den Keizer van Oostenrijk en den Ko- ning van Italië ten doel hebben om aan de wereld te toonen dat het drie voudig verbond nog altijd sterk is. Dit is zeker juist, maar slechts een deel van de waarheid. Gaat men nader onderzoeken, dan hoort men dat het Italië voornamelijk om Duitschland’s steun te doen is voor zijn streven naar een invloedsfeer in Klein-Azië. Keizer Wilhelm, die reeds vroeger bemidde lend is opgetreden tegen de panslavis- tische woelingen tegen Oostenrijk moet ook ditmaal in diergeest gehandeld hebben. Oostenrijk, dat zijn leger tegen drie fronten moet stelleh, te weten Italië, Rusland en Servië, verliest voor Duitschland alle waarde als bondge noot indien dan daarin geen verande ring komt. Het is niet moeielijk te raden dat het gesprek tusschen den Hongaarschen minister Tisza en Keizer Wilhelm over Roemenië geloopen heeft. Het is van tetj grootste belang dat Roemenië bij het Drievoudig Verbond blijft. .|^aar Oostenrijk-Hongarije is bij het Roemeensche volk niet bemind. Vooreerst om de positie van de Roe- meniërs in Hongarije, vervolgens om de poging van graaf Berchtold om den vrede in Boekarest herzien te krijgen. Daarentegen doen Rusland en Frank rijk ftl hun best om Roemenië ftaar TWEEDE KAMER. Artikelen 369 en 370 der Invalidi teitswet. Een wetsontwerp is ingediend ten einde te voorzien in de gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal beroepen van beslis singen van het bestuur der Rijksver- zekeringsbank op aanvragen om rente ingevolge artikel 369 of artikel 370 der Invaliditeitswet. Het voorstel bevat de volgende drie artikelen Artikel 1. Aan uitspraken van Raden van Beroep, bedoeld in artikel 1 der Beroepswet, waarbij een rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, door het bestuur der Rijksverzekeringsbank vóór 1 Juli 1914 geweigerd, is toegekend, of waarbij een rente, als hiervoren be doeld, is toegekond tot een hooger bedrag dan door dat bestuur vóór ge noemd tijdstip is* toegekend, wordt onmiddellijk uitvoering gegeven, tot dat eventueel door den Centralen Raad van Beroep uitspraak is gedaan. Artikel 2. Het voorgaande artikel is mede van toepassing ten aanzien van uitspraken van Raden van Be roep, gewezen vóór het in werking treden dezer wet. Artikel 3- Deze wet treedt in wer king op den dag waarop zij wordt afgekondigd. (N. Ct.) Te Nijmegen is Zaterdagavond een huisvlijttentoonstelling geopend. Behalve een groote verscheidenheid gestorven waq en Valentine Zier haar moordenares had genoemd. Toen viel mij in, dat juffrouw Constance mij iets had willen vertellen, maar door een blik van Valentine daarin ver hinderd was.u „Waarom hebt ge daar niet van gesproken bij de vroegere verhooren ?u „Ikik weet niet ik deed mijn best om zoo weinig mogelijk te zeggen,u was het weifelende antwoord. „Omdat go niet ten nadeele van de, beklaagde wildot getuigen? Bauerlich antwoordde slechts met een diepen zucht. De president verv< van Bauerlich. „Toen de huisknecht vertrokken was, hebt ge de beklaagde aangeboden haar te redden: ge waart van plan met haar te vluchten, niet waar?“ Een onderdrukte kreet ontsnapte aan Bauerlich’s lippen. Hij scheen te wankelen en zocht steun om staande te blijven. Na een paar minuten scheen hij bekomen te zijn en zeide den toon der wanhoop: „Heeft het ongelukkige meisje dat bekend O, nu is alles, alles verloren! Nu is ook het offer nutteloos, dat ik voor haar brengen wilde I"5 „Welk offer ?u „Ondanks mij eed, wilde ik een gunstig getuigenis voor haar afleggen, antwoordde hij op doffen toon. „Zoodra ik den dood van mqvrouw Rechling vernam, wist ik ook dadelijk, dat Valentine haar het vergift had toe gediend? „Hoe wist ge dat?” „Allereerst als door oen ingeving en dan bemerkte ik het ook aan haar geheele wezen. Onder haar koel uiterlijk verbergt Valentine een harts- tochtelijken inborst. D'e beschuldiging, die mevrouw Rechling haar in het gelaat slingerde, had haar hevig ver toornd en ongelukkiger wijze kwam haar het flesche atropine, dat zij als toiletmiddel bezigde, ter rechter tijd of liever te kwader ure in handen? „Wat weet ge daarvan vroeg de president, die slechts met moeite zijn levendige belangstelling verborg. „Zij bewaarde het altijd in haar brieventasch, waaruit zij het bewijs van den juwelier te voorschijn haalde, om het aan mevrouw Rechling toe te werpen. Zij hield het in haar hand verborgen en na de flesch ontkurkt te hebben, goot zij het vergift er in en schonk toen voor haar gewezen meesteres een half glas in, dat zij met water verder vulde. Zij vertrapte daarna het fleschje en spoelde de scherven onder de waterleiding weg? „Hoe weet ge dat alles?u (Wordt vervolgd.) Het witte gilde. Zaterdag is te Utrecht een bijeen komst gehouden van een 45-tal perso nen om te komen tot de stichting van een organisatie van jongeren op dé volgende puntengeheelonthouding, vegetarisme, rein leven en antirooken. Na breedvoerige beraadslaging werd besloten over te gaan tot de stichting van een zoodanige vereeniging „Het witte gilde”. Als voorloopig bestuur werd aange wezen de commissie van voorbereiding, secretaresse is mej. Marie van der Es, te Soest bij Utrecht. N. R. Ct. GIHM1E COIRAXT. holen obstructie mocht voortduren, hij zoo vrij zou zijn,, in de Kamer een verklaring af te leggen, waaruit over vloedig zou blijken, dat deze vertra ging in geen geval aan hem te wijten was. De la Haye verliet hierop de ver gaderzaal, met de mededeeling, dat hij zijn ontslagaanvrage zou inzenden, waarna de commissie doorging met de beraadslagingen, over het door Jaurès samengestelde rapport. Dit werk is intusschen slechts van voorloopigen aard. Als de commissie alle artikelen van hot voorontwerp, dat zij thans bespreekt, zal hebben nage zien, wordt deze aldus in eerste lezing goedgekeurde tekst gedrukt. En de drukproeven die onder de leden der commissie worden verdeeld zullen de zen in staat stellen om er eventueel nog kantteekeningen op te maken. Eerst dan wordt de redactie voor goed vastgesteld. Algemeen gelooft men, dat de commissie, behalve dezen mid dag, ook nog Maandag en Dinsdag aan de debatten zal moeten besteden. Woensdag kan het voorloopig rapport dus gedrukt en onder de commissie Kamerleden verdeeld zijn. Deze laat- sten krijgen Dinsdag trouwens reeds een afdrukje van alle voor de Ro- chette-commissie afgelegde verklarin gen. Onder deze omstandigheden hoopt men, dat het debat in de Kamer Don derdag of Vrydag a.s. zal kunnen plaats hebben. zich toe te halen. De hoogere cultuur in Roemenië is Fransch, de Roeme- niérs zijn Latijnsche broeders. Albanië. Uit Durazzo wordt, naar uit Wee nen gemeld wordt, aan de Alban. Korr. het volgende medegedeeld De Albaneesche Regeering heeft aan de groote Mogendheden een rond schrijven gericht, waarin wordt opge merkt, dat de Grieksche regeering wel haar troepen uit de te ontruimen ge bieden terugtrekt, maar anderzijds er benden heenzendt, die door de Griek sche overheden worden georganiseerd, van wapens voorzien en onderhouden. De toestand wordt in deze gebieden dagelijks dreigender en gevaarlijker. De Grieksche autoriteiten hebben de inrichting eener voorloopige Regeering eenvoudig geduld en dat was dus wel het krachtigste bewijs, dat de Regee ring te Athene eigenlijk met de ge beurtenissen in Epirus sympathiseert. „Daar onze Zuidelijke provinciën”, zoo heet het in het schrijven, „tegen 31 Maart geheel ontruimd moeten zijn en de toestand in deze provinciën steeds slechter wordt, verzoekt de Al- 1 baneesche Regeering de groote Mo gendheden haar invloed te oefenen op de Grieksche Regeering, opdat aan dezen betreurenswaardigen toestand een einde wordt gemaakt. De Regee ring van Albanië zou zulk een optre den der groote Mogendheden ten zeer ste op prijs stellen, daar zij anders, hoe ongaarne ook, maatregelen zou moeten nemen, die mogelijk tot zeer ongewenschte gebeurtenissen in den Balkan zouden moeten leiden. De Al baneesche Regeering wijst voor deze nieuwe wending der zaken elke ver antwoordelijkheid af en wijst er op, dat sedert drie dagen de misdaden van Grieksche benden opnieuw zijn begonnen, waarbij vele gendarmen zijn gedood.” Naar Durazzo. Gisteren zijn de kinderen van den Vorst en Vorstin van Albanië, Prinses Marie Eleonore en Kroonprins Karl Victor, aan boord van het Italiaansche jacht Misurata van Brindisi te Durazzo aangekomen. Zij werden aldaar door hun ouders ontvangen en onder ge juich van het publiek, in het bijzon der van de schooljeugd, naar het pa leis gebracht. Duitsohland. Gisternamiddag had te Straatsburg ters haar stem nog niet gehoord had den en van de bank der getuigen klonk een echo, die veel krachtiger woorden deed vernemen. Bauerlich haalde slechts even de schouders op en zei halfluid: „Arm, beklagens- waardig kind? Teeder vervolgde hij*„Een liefde als de mijne kon op den duur niet onbeantwoord blijven, dat wist ik ook was het mij bekend, welk een goede dochter Valentine was en haar vader Wenschte mij tot schoon zoon te hebben? „Dat is een leugen klonk een wanhoopskreet van Valentine’s lippen. De president berispte haar over deze storing, doch vroeg daarna welke reden zij voor dien uitroep had. „Mijn vader had weinige uren voor zijn dood een onderhoud met mij en waarschuwde mij toen ernstig, neen, hij verbood mij uitdrukkelijk, ooit de vrouw van Adolf Bauerlich te wor den? „Om welke reden „Die heeft hij me niet genoemd, zeide zij openhartig en Bauerlich s gelaat klaarde onmiddellijk op. „Daar hoort n hethij heeft geen reden ge noemd," zei hij tot den president. Als ik niet denken kon aan de af niet waar r nep wisselende luimen van een zieke, zou angstig gillend, als de reoh- ik moeten gelooven om 4.45 uur een ernstig vliegongeluk plaats, waarbij luitenant Schulz een beenbreuk en schedelkneuzingen be kwam en kapitein Reinhardt, van het 70e regiment infanterie, gedood werd. De vliegmachine werd geheel vernield. Frankrijk. De Enquête-Cómmissie. Omtrent het verloop van de Zater dag gehouden zitting der enquête-com- missie betreffende de zaak-Rochette vindt men in de Temps van Zondag het volgende verslag „De enquête-commissie zette heden morgen het debat voort ober de con clusies, die de heer Jaurès had opge steld, om ze daarna aan de definitieve goedkeuring der commissie te onder werpen. Het debat over de paragrafen der conclusies was zeer* levendigmaar tevens kwam men slechts -zeer lang zaam vooruit, daar er bijna bij elk woord voorstellen tot wijziging kwa men, die zeer tijdroovende stemmingen ten gevolge hadden. Er deed zich een incident voor, dat de heer De la Haye aanleiding gaf zich uit de commissie terug te trekken. De afgevaardigde van Maine-et- Loire las op een gegeven oogenblik een artikel voor uit het blad „L’Inde- pendant des Pyréuees-Orientales”, waarin een bepaalde lezing wordt ge geven van de gebeurtenissen, die tot de huidige enquête hebben geleid, en waarin een aantal politieke personen met name worden genoemd. De heer De la Haye verlangde, dat de schrijver van dit artikel gehoord zou worden, alvorens men verder ging met de beraadslagingen. Jaurès echter verzette zich hier krachtig tegen, en betoogde, dat de enquête nooit tot een goed einde zou komen. Inderdaad zijn de dagen van de Kamer geteld zij gaat spoedig op' reces, en zoo de enquête-commissie niet voortmaakt, loopt men gevaar, dat de Kamer over haar rapport in het geheel niet meer zal kunnen beraad slagen. Jaurès beloofde echter bij den afgevaardigde, die medewerker aan het genoemde blad is, navraag te doen naarde bronnen en de mate van authen ticiteit van het bewuste artikel. Hij voegde hier nog aan toe, met een dui delijke toespeling op de eindelooze debatten, welke dien ochtend hadden plaat» gehad, dat, indien deze ver- „Wat,“ vroeg de president. „O, ontsla mij van het antwoord? „Ik moet u wijzen op den eed, dien ge hebt afgelegd? vermaande de president. „Datdathet arme meisje onwaarheid heeft gesproken, maar ik mag -haar niet beschuldigen? „Uw getuigenissen bij het voor loopig onderzoek zijn alle reeds wei felend. Zij maken den indruk, dat ge reeds lang van de schuld der be klaagde overtuigd zijt? Bauerlich zweeg en sloeg de oogen peer, alsof hij een zwaren inwendigen strijd voerde. „Om welke reden waart ge in de woning der Familie Zier, toen de commissaris Kühnel u daar aantrof vroeg thans de president, blijkbaar tot iets anders overgaande. „Mejuffrouw Constance had mij ontboden, omdat haar broeder plotse ling gestorven was. „Hoe waren de dames gestemd, toen u kwam?u „Vreeselnk aangedaan, zooals tuurlijk is? „En vertelde men u toen iets van hetgeen met mevrouw Rechling was jrge vallen Neen, daarvan hoorde ik eerst, dé huisknecht kwam en ver- riai «zHn mfiesteres aan vergift 40) 5 „Er wordt beweerd, dat u genegefi- heid voor haar gevoelde,u zei de president. „0, dat is het rechte woord niet! Ik beminde haar, ik aanbad haar, het was mijn liefste wensch haar hart en hand te winnen,u riep Bauerlich met geestdrift. Als echo op die woorden klonk van de bank der getuigen zeer duidelijk „Schobbejak, als ik je onder mijn handen krijg, breek ik je den nek? „Werd uw genegenheid beant woord „0, ik was niet zonder hoop,w ant woordde Bauerlich, die niet scheen te bemerken, dat Valentine opsprong, alsof zij door een adder werd gebeten. .„Maar Valentine Zier had zich met den heer Rechling verloofd „Daar wist ik niets van en haar gedrag tegenover mij gaf mij reden om te gelooven, dai ze mij niet on- j genegen was? „Dat is niet waar riep de beschul digde zoo 1 v PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post«1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan onsy Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. sbben in de i f 0.35, voor elke r8ff| uitend aan het Bur^

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1