INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. LANDBOUW. Rechtszaken. Stadsnieuws. Aanbestedingen. S^OE3T. MARKTBERICHTEN. POSTERIJEN Laatste Berichten. ALLERLEI. Telegrafisch Weerbericht burgerlijke stand. - - - - - Officieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam n n »7. wu eischen van het Concentratieprogram recht heeft op den steun der partij, die, ten aanzien van algemeen vrou wenkiesrecht, leeftijdsgrens en uitslui tingen voor verwezenlijking van hef; gewgzigd ontwerp van de soc.-dem. Kamerfractie blijft strijden en zich te gen al wat qfbreuk zou doen aan een loyale uitvoering van het Concentra tieprogram ten sterkste zal verzetten; dat op grond der ji|geloopen ver kiezingen van de meerderheid der Tweede Kamer aanneming der aange kondigde regeeringsvoorstellen moet worden verwacht, maar dat verzet van de rechtsche meerderheid der Eerste Kamer niet schijnt uitgesloten; dat met het oog op de uitspraak der kiezers, de groeiende beweging voor algemeen kiesrecht, de houding der vrijzinnige partijen, en de toene mende instemming met dezen eisch onder de christelijke arbeiders en in de partijen der rechterzijde, de regee- ring de invoering van algemeen kies recht terecht kon noemen een poli tieke noodzakelijkheid. dat dan ook de Eerste Kamer, door dit tegen te houden, rechtstreeks zou ingaan tegen de geleidelijke ontwik keling van het staatsleven on inbreuk zou maken op den geest onzer grond wettelijke instellingqp, zoodat haar ver vanging door het volksreferendum volgens het grondwetsvoorstel der soc.- dem. Kamerfractie een der eerste pun ten van actueele politiek zou worden: besluit wanneer dit gedurende de behande ling in de Staten-Generaal noodig mocht zijn, het geheele kiesrechtleger te mobiliseeren, om de eiöchen der arbeidersklasse met allen nadruk te doen hooren de verkiezingen voor de Provinciale Staten, welker uitslag verzwakking van de rechtsche' meerderheid in de Eerste Kamer ten gevolge kan hebben, met name in de provinciën Zeeland, Zuid-Holland, Gelderland en Overijsel aan dit doel dienstbaar te maken en daarvoor in die districten, waar het partijbestuur dit noodig mocht achten, met de vrijzinnigen samen te werken; voor het geval de mogelijkheid van verwerping door de meerderheid der Eerste Kamer blijft bestaan, op een Dinsdag tegen de openbare behande ling der voorstellen in die Kamer, zoo mogelijk op den dag der opening van de Staten-Generaal, een groote demon stratie te houden in Den Haag, ge steund door demonstraties in verschil lende plaatsen van ons land, waarvoor, de arbeiders zich zooveel mogelijk zul len vrij maken. Het congres roept de Nederlandsche arbeidersklasse op, te bedenken, dat het thans van haar strijdvaardigheid kan afhangen, of de vrucht van ja- renlangen moeizamen strjjd zal worden binnengehaald dat de thans te beha len overwinning het begin kan worden Wan een tijdperk van nieuwe verove ringen voor haar politieke, 'economi sche en inWlectueele verheffing en dat zij dus waakzaam moet zijn en gereed voor den laatsten beslissenden slag, waar deze van haar mocht worden gevorderd. Nederlandsche Reisvereeniging, De Nederlandsche Reisvereeniging heeft te Leiden haar 8e jaarvergade- ring gehouden onder voorzittersóhap van den heer A. Pieters. De dag vooraf was gewijd geweest aan een uitstapje naar de bollenvelden, waaraan tal van leden, ook buiten Leiden, deelnamen. In het hotel „de Zwaan te Ljfi&e hield de heer Beumer^ hoofd der openbare scJiqoI te Sassen- heim, een causerie oyer chk bollencul- tuur, terwijl 'de /bollenvelden, die echter nog niet <lp het mloist zijn, werden bezichtigd, v Na aankomst namek^ vele Ider ex- cursisten deel aan den gemeenschap- pekken maaltijd. Des avonds had een bijeenkomst plaats in Zomerzorg, waar de Leidsche afdeeling gastvrouw was. De algemee- ne voorzitter, de heer A. Pieters, hield daar een met lantaarnplaatjes verdui delijkte voordracht over Berlijn, ter wijl het samenzijn verder een feestelijk karakter droeg. Gistermorgen te ongeveer 9 uur vereenigden de afgevaardigden en leden zich in Noordeindsplein voor een bezoek aan de Kon. Fabrieken van Goud- en Zilverwerken van de firma J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. De fabrieken en werk plaatsen werden onder leiding van een der firmanten bezichtigd. Na terugkomst te Leiden werd in Zomerzorg geluncht en daarna werd te halftwee de algemeene vergadering door den heer Pieters met een kort woord geopend. Een nieuw station S.S. te 's Gra- venhage. Zooals men weet is men te 's Gra- venhage al jaren aan het betoogen dat het station van de Staatsspoor op een zeer slechte plaats staat, zoowel ten opzichte van de ongelukkige verbin ding van dat station met den Schenk- weg en alle daarop uitkomende stra ten, als wel de verbinding tusschen dit station en het station wan de Hol- landsche spoor. Nu is er bij den gemeenteraad van 's Gravenhage een adres ingekomen van de heeren Mink en van der Schilde, waarin zij aangeven deze quaestie van verplaatsing van het Staatsspoorstation tot een oplossing te brengen en tege lijk daaraan vast te knoopen een plan tot bouw'van een nieuwe ScÊouwburg. In de Memorie van toelichting, die adressanten bij dit voorstel hebben ge voegd, wordt gezegd: Het ontworpen station, eeq z.g. kop- station, zou komen te liggen tegen de N.-W.-zijde van den verhoogden H. IJ. Spoorweg. De reizigers vinden dan op één punt bijeende treinen van den Z.-H. Electrischen Spoorweg. Holl. IJzeren Spoorweg en Staatsspoorweg. Het niet nieuwe emplacement kan (maar behoeft niet te) worden opge hoogd tot het peil van de andere banen ,4 a 5 M.). De beide hinderlijke overwegen over den Spoorweg bij Voorburg zouden dan worden ver vangen door viaducten. Aanleg van een verbindingsbaan tusschen S.S. en H. IJ. S. (zie schets) is facultatief. Reizigers per S.S. aankomende kun nen nu hun reis per Electrischen Spoor weg naar Scheveningen voortzetten de stoomtram S.S. kan dan vervallen, wat reeds een verbetering mag worden genoemd. Daarentegen krijgt de ge meente do beschikking over 12 H.A. waardevolle grond. De op den Schenjcweg uitkomende straten kunnen worden doorgetrokken, hetzij alle, hetzij eenige. Ook kan een straat loodrecht daarop gorden ge projecteerd. Zooals de heer Berlage reeds in 1908 voorstelde, zou het terrein, waar op het station S S. met emplacementen zich bevinden, groot 121.490 M2., een ideale plaats zijn voor een niquwen schouwburg. Immers men mag ver wachten dat de residentie over een tiental jaren ongeveer viermaal honderdduizend inwoners telt. Het behoeft geen betoog dat een Schouw burg als die welke thans verbouwd wordt, en slechts 840 zitplaatsen zal bevatten, absoliïut te klein moet worden genoemd. Op de aangogeven plek nu kan men een prachtig vrij staand gebouw plaatsen, dat 6000 M*2. oppervlak beslaat. De perceelen langs het Bezuidenhout tusschen Rijnstraat en Schenkweg en die langs de Z.W.-zijde van den Schenk weg, voor zoover deze niet eigendom van het Rijk zijn, zullen door de Gemeente moeten worden aangekocht en daarna gesloopt. De ombouw kan zonder eenige belemmering van den spoorwegdienst geschiedenalleen heeft men op het laatst een hulplijntje te leggen. De gemeente krijgt voorts de be schikking over een belangrijk complex zeer waardevolle bouwgronden. Uit een bijgevoegde berekening blijkt bij aanvaarding van dit plan de baten zullen bedragen f 3.397.600 en de lasten f 1.897.600, waardoor de gemeente 's Gravenhage den Staat, behalve het nieuwe emplacement, groot 16 H.A. nog l'/2 millioen gul den kan aanbieden in de kosten van ombouw, terwijl de Staatsspoorweg Mij. dan de beschikking krijgt over een terrein dat bijna tweemaal zoo gf3f)C is, als dat hetwelk thans in ge bruik is. Nieuw R. K. Dagblad. Naar Het Centrum verneemt, be staat ernstig het plan, in de hoofd stad een nieuw Katholiek dagblad met ochtend- en avond-editie uit te geven. Er moet reeds voor een aanzienlijk kapitaal geteekend zijn, terwijl nog van buiten de stad een groot renteloos voorschot zou zijn toegezegd. Het nieuwe blad zou van zooge naamd „integrale" zijde uitgaan. Atjeh. De redactie'van de „Sum. Post" had pW^fnderhoud met den gouverneur van^A-tjeh, H. N. A. Swart. De gouverneur acht, kort en goed, den toestand van Atjeh van dien aard, dat hij een vergelijking met alle andere jewesten kan doorstaan. Het aantal cwaadwilligen, in heel Atjeh, met een oppervlakte van 900 a 1000 vierkante geographische mijlen, bedraagt en dan nog ruim genomen op't oogen- blik ten hoogste60 I „Er zijn er misschien méér in Batavia en in de meeste andere Indische steden voegde de gouverneur er met een lachje aan toe. Nu zijn deze Verzets lieden in Atjeh zeer verspreid. In de heele afdeeling Groot-Atjeh met toch een 100.000 inwoners, is er geen enkele meer ja, er zijn ook geen uit Groot- Atjeh uitgeweken kwaadwilligen in andere gewesten te vinden. Jn 't Pe- dirsche thans bestaande uit de af- deelingen Segii en Meureudoe met zijn. 180,000 inwoners, een getal, over eenkomende met dat van de residentie Benkoelen, zwerven nog 10 verzetslie den rond, die gezamenlijk beschikken over 2 geweren, op z'n hoogstEn zoo is 't ook elders. Hoezeer men er intusschen op uit is, om ook aan deze laatste sporen van verzet een einde te maken, kan wel blijken uit 't feit, dat voor 't opzoeken van die 10 kwaadwilligen in Pedir nog een heele divisie marechaussee plus 12 groepen infanterie, te zamen een kleine 500 man, gelegerd zijn. En of dat nu niet minder kon Ja, zeker, maar ter geruststelling van de open bare meening worden ze er zoolang gelaten. Het zou anders maar heeten, dat Atjeh „van troepen wordt ontbloot". Alles wordt er dus thans opgezet om de overblijvende laatste verzetslieden op te zoeken, en men zal niet rusten het kan en mag niet anders totdat de laatste zich hebben gemeld, dan wel, vervolgd tot 't bittere einde, zijn gevangen genomen of neer- „Het is", zoo besloot de gouver neur met nadruk dit deel van het on derhoud - „mijn heilige overtuiging, dat het in Atjeh nooit meer zal mis- loopen." Voor alles komt het er op aan der bevolking do overtuiging bij te brengen dat het bestuur niet beoogt de men- schen neer te drukken, maar integen deel hen materieel en geestelijk op te heffen, hun welvaart te vergrooten te zorgen dat zo een rustig land krijgen. Vandaar ook d&t het bestuur meerma len de bevolking financieel heeft bij gestaan ten behoeve van haar huizen bouw, haar Sawah-aanleg. De Atjehers zien ook zeer wel in, dat het bestuur het goed meent en als een der meest intelUgente volkeren van Indië wordt ook door hen veel ge wicht gehecht aan het onderwijs. Van groote beteekenis moet de toeneming van het aantal meisjesscholen geacht worden, waarvan de eerste door meder werking van een intelligent hoofd te Olehleh werd ofgericht. Na een aspoea- sah zullen «r>jmeisjesscholen zijn te Qlehtyb»,., l£oetyRadja, Lam Reng, Segli, idi, rerlak, Meulaboh, Meureu doe en zelfs te,Koeta Tjané, heelemaal in 't hart vanjde Allaslanden. Het is aardig te zien, b.v. te Koeta Radja, waar men voor de helft At- jehsche en voor de andere helft niet- Atjehsche leérljngen opnam, welk een onderlinge weqijver er onder de meis- bestaat. Hef schoolverzuim is dan ook, ondanks 't feit, dat er nog geen leerplicht bestaat, uiterst gering, niet meer dan 2 percent per maand. Moe ders, zelfs grootvaders en dat tee kent komen zeiven de meisjes naar de school brengen, Ook is het opmer kelijk, dat de Atjehsche jonge mannen de voorkeur beginnen te geven aan meisjes die eenig onderwijs hebben genoten, boven de geheel ongeletterde. Wat de leerkrachten betreft, zoo heeft men voor de handwerken een Euro- peesch leerkracht, voor de gewone schoolvakken Inlandsche meisjes, die examen deden voor kweekeling te Fort-de-Kock. Overal waar scholen zijn, werden Atjehsche dames, meest echtgenooten van bestuursambtenaren, bereid gevonden, een geregeld toezicht op de scholen te oefenen en dit heeft uitnemende resultaten opgeleverd. De praktijk heeft bewezen, dat er van de Europeesche vrouw op de Atjehsche bevolking veel meer invloed uitgaat dan b.v. wel eens van ontwikkelde Inlandsche vrouwen werd verwacht. Er schijnt in die bemoeienis van Euro peesche vrouwen voor de bevolking grootere bekoring te liggen. In elk geval blijkt men ze zeer op prijs te stellen." melk dan het daar voorafgaande. Ook de boterprijzen waxen zeer bevredi gend. Door den Bond werden, evenals in het voorafgaande jaar, de boterkeu- ringen weer gemeenschappelijk met den Bond te Groningen gehouden. In verband met de reorganisatie van den Bond, waardoor niqt alle fabrieken een vol jaar aan de keuring hebben deel genomen, werd op voorstel van de commissie voor de boterkeuringen be sloten, dit jaar geen diploma's uit te reiken. (NïR. Ot.) Volgens het jaarverslag van den Bond voir Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Dfente, die in 1913 werd geor ganiseerd, bedraagt het aantal aange sloten fabrieken 26. Naar buiten is het jaar 1913 een groot succes geweest. Ook voor de veehouderij is dit jaar zeer goed ge weest de veeprijzen waren beslist hoog, terwijl de graslanden groote opbrengsten hebben geleverd. Overal had men overvloed van gras, terwijl het buitengewoon mooie najaar in niet geringe mate er hoe heeft bijgedragen, dat de melkproductie in 1913 zeer hoog is geweest, uljjna alle fabrieken ontvingen in het nfgeloopen jaar meer Straatroof. Te Winschoten zijn gisteren wegens straatroof, gepleegd in de gemeente Onstwedde, ter beschikking der justitie gesteld Harm Wage uit Winschoten en Jacobus Veenendaal uit Amersfoort. Rustige burgers werden door hen van hun geld beroofd en mishandeld. Meesterknecht Azef. Naar de Zw. Crt. verneemt, is tegen de administratie van het Drentsch Volksbl., soc.-dem, prop.blad, door den heer M. Viersma, te Meppel, meester knecht bij de firma C. van Leijden en Zoon, bij den officier van Justitie te Assen een aanklacht ingediend, wegens het verspreiden van een voor hem be- leedigend bericht. In het orgaan van 14 Maart jl. wordt V. nl. een „slaven drijver" genoemd en vergeleken met „den Russischen kapitalistenknecht Azef". Op het emplacement den Bosch heeft Zaterdagavond een botsing plaats ge had tusschen een goederentrein en een rangeerend treindeel. De locomotieven van beide treinen en eenige wagens ontspoorden en werden ernstig be schadigd. Twee lijnen waren versperd, hetgeen groote trein vertraging ten ge volge had. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Zondagmorgen was de weg weder vrij. De N. Gr. Crt. meldt, dat inej. de Boer die bij de spoorwegramp bij* Hooghalen ernstig verwond werd, ver moedelijk over een maand het zieken huis zal kunnen verlaten. Haar eene been, dat op twee plaatsen was ge broken, is weer genezen, Staking kistenfabriek Culemborg. Men schrijft aan het Hbld. uit Cu lemborg 30 Maart De staking op de kistenfabriek der firma L. Sillevis en Zonen alhier, 31 Jan. j.l. aangevangen, is heden door de stakers opgeheven, daar zij wegens de vele werkwilligen en grooten aanvoer kisten van buiten geen kans zagen den strijd tot een goed einde te brengen. Op de fabriek, waar reeds weer met ongeveer 35 werklieden gearbeid werd, zijn een tiental niet bij een vakver- eeniging aangeslotenen aangenomen, die gedurende de staking eveneens niet gewerkt hadden. Hoog water. Meende men de vorige week dat de hooge waterstand een einde had ge nomen en geleidelijk de normale toe stand op de ondergeloopen streken zou terugkeeren, de laatste dagen brengen weder geregeld berichten van wassend water. De Rijn, de Maas en de Waal en de nevenrivieren daarvan stijgen weder aanmerkelijk en hoewel rnog niet het onrustwekkend peil is berèikt van vorige week, begint het er toch weder bedenkelijk uit te zien, daar de waterkeeringen door den aan houdenden hoogen stand zeer veel te lijden hebben. De schade tf^lke bo vendien a&n het ondergeloopen land is toegebracht is zeer aanzienlijk. De berichten welke het laatst zijn ingekomen melden omtrent De Rijn dat bij Millingen het water nog was sende is, hoewel zeer weinig, de laat ste 4 uur bedroeg dit niet meer dan 2 c.M. De stand 14.20 -f- N. A. P. is nu nog 68 c.M. lager dan bij den jong- sten hoogen waterstand. De Maas bij Maastricht valt. Gis terenmiddag was de stand daar 47.81 -f- N. A. P. Bij Grave werd gisteren zoo goed als geen was waargenomen. De Beersche Maas is echter weer 1 c.M. gevallen. De peilschaal teekent thans te Grave 10.72 -f N. A. P.'en bij de Beersc&e Maas 10.49 -f N.A.P. De Waal is bij Nijmegen weder 2 c.M. gewassen en heeft thans een Btand bereikt van 11.99 N. A. P. Een verdwgnende curiositeit. Het in 1850 verrolde huis te Half weg zal verdwijnenhet ligt in de bedoeling van het hoogheemraadschap Rijnland, dit huis te doen sIomS^ daar het langzamerhand ongeschikt to bewoning wordt. (jj^ Een strijkje achter kippengaas. De Haagsche briefschrijver van d« Arnh. Ct. vertelt aan zijn blad: „Thans een klein hoogst onbeduidend gevalletje van rechtsgeleerdheid: Het betreft het geval van den café. houder hier ter stede ('s-GraveqhageV die in zijn lokaal een „strijkje" had zitten 't lokaal was een inrichting van ietwat wereldsteedsche atmosfeer, waar de uitgaande jeugd zich met een beetje flntasie in Maxim kon wanen. Wellicht, dat dit karakter van invloed is geweest op de beslissing van het gemeentebestuur, waarbij aan den houder van de taveerne verlenging van zjjn muziekpermissie geweigerd werd. In elk geval, muziek moest er zijn, wilde de reeds vrij populaire zaak niet verloopen toen zettq de eigenaar zijn strijkje boven, in zijn huiskamer doch hij liet een vierkant stuk uit den zolder zagen, waarna dit gat door middel van kippengaas wöer afgesloten werd. Boven fiedelde het strijkje lustig doch het speelde niet in het «dé! immers in 's mans eigen huiskamer! En wie kon hem beletten, daar muziek te maken De politie heeft er zich blijkbaar bij neergelegd, inziende, dat een princi pieel© vervolging meer stof zou op jagen dan wenschelijk was. En zoo zit het strijkje nog steeds boven het afgerasterde gat in het plafond te spelen In het stationsgebouw in Den Haag van de H. IJ. S. M. is Zondag iemand- gesnapt, die in een automaat ter ver krijging van spoorkaartjes twee cen ten in de gleuf wierp m plaats van twee kwartjes. De sigarenmakersstaking te 's Hertogenbosch. Zaterdagavond hebben 18 werklie den van het vaste personeel, werkzaam bij de heeren Eugène Goulmy Baar, aangesloten bij den Nederlandschen Bond, ontslag gekregen. Zooals be kend, waren deze werklieden vóór 14 dagen gewaarschuwd. Van de aangeslotenen bij de gilde St. Petrus zijn wederom twee sigaren- makers gistermorgen aan het werk ge gaan. ('s H. 0J Te Zevenhuizen (bij Gouda) wilde een 70-jarige zijn ouderdomspensioen niet in ontvangst nemen, omdat, vol gens hem, de wet van.... „de so< t HOOGE RAAD. Gisteren is gepleit in de zaak 1 H. V., vi8scher te Bodegraven, A.lJ. H., zonder beroep te Zwammerdam J. v. H., schipper te Reeuwijk, en r H., visscher ta-Bodögraven, door <3 rechtbank te Utrecht eh het geïechts^ hof te Amsterdam veqpordeeld, de eerste tot 3 weken gevangenisstraf, de overigen tot 14 dagen gevan^aQisstrafh eerstgenoemde wegens wederspaff. heid, de overigen wegens wederspan- nigheid door twee of meer personen met vereenigde krachten gepleegd. Mr. de Luie Hogerwaard, advocaat te Amsterdam,^o«£wikkelde één cas satiemiddel. Ten onrechte was aangenomen, dat de veldwachters, die den eersten reqni- rant met geweld hadden verwijderd uit het cafe van Hak te Bodegraven, bij welke gelegenheid het verzet was gepleègd, in de rechtmatige uitoefe ning van hun bediening waren, daar toch niet bleek, dat de eerste requirant zich aan ordeverstoring schuldig maakte of hem bevolen was, het café te verlaten, maar alleen de zoon van den rechthebbende 4 zich tot de veld wachters had gewend, met verzoek, dezen uit het café te verwijderen, om dat hij volgens den rechthebbende de orde zou hebben verstoord. PI. wees erop, dat de Hooge Raad, na tot 1895 de z.g. legaliteitsleer te hebben gehuldigd, volgens welke alleen dan de ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijne bediening wa8i indien hg zich kon beroepen op een wetsvoorschrift, sedert de volgens pi- juister leer is gaan huldigen, volgens welke de 'ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening handelt, indien hij tot verwezenlijking van zijn doel optreedt, bij politieagenten dus, indien deze handelen tot handhaving van de openbare orde. Indien echter iemand zonder de orde te verstoren zich in een huis bevindt en zonder dat hem is kenbaar gemaakt, dat hij zich daarin bevindt tegen den wil van den rechthebbende, handelen agenten, die rr^deruitzetten, onrechtmatig; engerd de orde juist door de politie ^Conclusie 0. M. 14 April Crt.) GOUDA, 31 Maart. De voordrachtavond van Het Nut. De spreker, die Donderdagavond a.s. voor het dep. „Gouda" der ttaat- whappij van 't Nut van 't Algemeen een voordracht komt hou den over „Industrieel Amerika en eenige belangrijke natuurschoonheden" waarbij ook lichtbeelden zullen worden vertoond, is wel een merkwaardig man. De heer Pfanstiehl, wiens naam eer een Duitsche geboorte zou aanduiden, is een Amerikaan, die te Holland- Michigan het levenslicht aanschouwde. Zijn grootvader was Duitsch officier in het begin van de vorige eeuw en deze kwam- met Lpdewijk Napoleon naar ons land, waar hij zich te Breda vestigde. Daar werd de vader van den spreker geboren, die later Arnhem tot woonplaats koos, waarhij een groote schoenenzaak vestigde in de Rogge straat. Deze man echter wilde een vrijer bestaan en trok met zijn gezin als kolonist naar Amerika, waar hij een groote houthandel oprichte. De spreker van Donderdag, die door zgn Hollandsche moeder in Amerika het Hollandsch is geleerd, waardoor hij het thans als zijn eigen taal spreekt en schrijft, is 34 jaar predikant geweest, en heeft in verschillende gemeenten in de Unie standplaats gehad. Veel heeft hij gereisd, zoowel in Ame rika als daarbuiten en in vele landen werden door hem lezingen gehouden. In 1880 bracht hij een bezoek aan ons land, hetwelk hij in 1905 herhaalde. Nft verblijft hij sinds Febr. 1913 hier te lande om lezingen te houden, maar tevens om Btof op te doen voor arti kelen over Holland voor de Amerikaan- sche bladen. Hoe deze spreker, die zooveel jaren het predikambt heeft bekleed, thans ian vertellen over „Industrieel Ame- merika", schijnt wel wat vreemd. Toch is dat niet het geval. De spreker heeft een zoon, die thans, op 24-jarigen leeftijd, aan het hoofd staat van een onderneming, een groote Electric La boratory, en die zich door zijn uit vindingen en ontdekkingen op het ge bied der electriciteit een grooten naam heeft gemaakt. Deze zoon, Carl Pfan stiehl, hield op zijn 14e jaar al eeE lezing over Röntgenstralen, waarbij geleerden toehoorders waren. De ont wikkeling van den zoon, die een genie blijkt te zijn, heeft den spreker in aan raking gebracht met de industrie van Amerika. De belangrijke dingen, die hij daar van zal vertellen zullen ongetwijfeld velen er toe brengen dezen spreker Donderdag in „de Réunie" te gaan hooren. Helena Horneman. Naar wij vernemen zal Mej. Helena Horneman voor haar vertrek naar Elberfeld op Woensdag 15 April a.s. in de Nieuwe Schouwburg alhier een afscheidsconcert geven, met mede werking van Mej Lena Horneman (piano) Rotterdam en den heer Loüis Schnitzler als accompagnateur. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De afd. Gouda en Omstreken van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht hondt Maandag 6 April a.s. een leden vergadering, waarin aan de orde ko men o.a. het jaarverslagde rekening en verantwoording: verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den heer A. van Dantzig, die volgens roos ter moet aftreden en niet herkiesbaar is; bespreking van den beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering te Zwolle en verkiezing van een af gevaardigde voor de Algemeene Ver gadering. InduBtrieelen bij H. M. de Koningin Zooals uit de verschillende berichten is bekend geworden heeft H. M. dc Koningin ten paleize te 's Gravenhage zoowel als bg Haar bezoek aan Am sterdam en Rotterdam verschillende industrieelen en vooraanstaande per sonen uit handelskringen bg zich ge- noodigd teneinde op deze wijze directe inlichtingen te kunnen krijgen omtrent de takken van industrie en handpl, van welke deze personen in de eerste plaats geacht mogen woiden geheel op J~ Hoogte te zgn. Thans is ook in Gouda de eer beurt gevallen aan den heer I. IJssel de Schepper om als direcreur der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda he- iennamiddag door H. M. de Koningin paleize te 's Gravenhage te worden gedtoodigd. iordrachten van G. Dfihne. Eerste avond, ïh de groote zaal van de „Réunie" hield de heer G. Dahne gisteravond de eerste van de twee aangekondigde voordrachten. Spr. begon ons door enkele eenvoudige proeven de begrip- >en magnetisch- en electro-magnetisch crachtenveld en de beteekenis van krachtlijnen bij te brengen. Door een voorbeeld uit de hydrostatica liet hij ons vervolgens zien hoe eene verstoring van 't evenwicht 'n heen- en weergaande beweging tengevolge kan hebben en bracht ons zoo tot de electrische tril lingen, die bij vonkenontlading op treden. Met behulp van stemvorken toonde hij aan, hoe bij geluidstrillingen onder bizondere omstandigheden mee klinken, resonantiekan optreden en liet ons dit zelfde verschijnsel bij elec- trische-trillingen waarnemen. Hierna, kwamen de electrische stralen aan de beurtaangetoond werd, hoe er even als voor. 't licht, lichamen bestaan, die voor deze stralen doordringbaar of ondoordringbaar zijn. Na eene korte pauze werd 't prin cipe van den cohaeier uitgelegd en nadat terloops er op gewezen werd, hoe deze 'n voornaam hulpmiddel bij de draadlooze telegrafie is, liet de heer Dahne ons met zeer vernuftige, door Weinhold aangegeven proeven zien, hoe de electrische stralen kunnen worden teruggekaatst en gebroken, hoe ze, evenals lichtstralen kunnen interfereeren, terwijl ook nog werd aangetoond, dat men bij electrische stralen te doen heeft met transversale trillingen en dat deze stralen gepola riseerd zgn. Als extratje gaf de heer Dahne 'n uittermate interessante proefmet be hulp van 'n zeepvlies werd aangetoond, hoe iedere vocaal 'n elastisch mem braan op z'n eigen bizondere wijze in trilling brengt. De proeven, waarmee de heer Dahne z'n gemakkelijk te volgen en zeer instructieve voordracht toelichtte, wer den met eene verbluffende zekerheid uitgevoerd, 't Vrij talrijk opgekomen publiek dankte den spreker door luid applaus voor 't genotene. Met'overtuiging kunnen we ai wie ook maar eenigzins belangstelt in de natuurwetenschappen aanraden, heden avond de tweede voordracht van den heer Dahne té gaau bijwonen. H. N. „Mijlpalen" uitgesteld. "Wegens ongesteldheid van Mevr. Roy aards, kan, jiaar ons wordt mede gedeeld, de opvoering van „Mijlpalen" door Royaards' gezelschap hedenavond niet doorgaan. Een bedeelde, De N. Rott. Crt. van gisterenavond bevatte het volgend bericht: „Te Gouda is de vorige week de wed. R. overledéü, een ruim 70-)arig vrouwtje, dat onderhouden werd door kerk- en armbestnur. Toen men na haar dood haar nagelaten meubeltjes ging opruimen, vond men, op ver schillende mogelijke en onmogelijke plaatsen, verstopt een gezamenlijk be drag van ongeveer f1700." Dit bericht is niet geheel juist en behoeft ook aanvulling. Het is bg onderzoek gebleken, dat de vorige week hier is overleden de 61-jarige Wed. R.. die onderstand ge- noot vanwege de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Na den dood dezer vronw is ge bleken, dat door haar is nagelaten een som geld, waarvan door hare erfgenamen een zeker bedrag aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente is teruggegeven. Uitslag Veiling Notaris Pitlo, Bii de gisteren door Notaris Pitlo - n 1 U .rnnlrnn„ lekade 62, kooperA. Vergeer voor f1650. Perc. IX, Woonhuis met erf, Boele kade 64, kooperA. J. Verschut q.q. voor f 1576.— Boskoop. De heer J. Dantuma, oud-leerling der Rijkstuinbouwwinter- school alhier, is benoemd tot contro leur bij den phytopathologischen dienst hier te lande, met Wageningen als voorloopige standplaats. Waddinxveen. Door den ge meente-veldwachter van Ringel'en- stein werd gisteren alhier aangehouden een tweetal personen, welke nog ge signaleerd stonden in het politie-blad. Beiden werden na hunne achterstallige boeten betaald te hebben op vrije 'voeten Ouderkerk a/d IJsel. Tot onder wijzer aan een school met den Bijbel alhier is benoemd de heer D. Brouwer uit Zwolle. 1 April. Gouda, 8 uur. HH. Regenten van het centraal Israëlitisch Oude Mannen- en Vrouwenhuis het maken van een uitbreiding van het gesticht aan de Oosthaven aldaar. Gouda, 8 April 8 uur. Arch. A. de Wilde in café Het Schaakbord het bouwen van een heerenhuis en bijko mende werken. Bii de gisteren door Notaris Pitlo in Hotel „de Zalm" gehouden verkoo- ping werden ingezet Perc. I, "Winkelhuis met tnin enz., Markt no. 69 voor f 11960.— Pero. H, Winkelhnis met turn enz, Markt no. 68 voor f12050.— Pero. m, Bouwterrein met gebouw aan de Naaierstraat voorf7HO. Is verhoogd met f 100.- en gebracht op f 880.- Pero. IV, Winkelhnis met tuinen bovenwoning Markt nos. 22 zo voor f8000.— Perc. V, Woonhuis met tuin Gouwe 100 voor f4460.—. Perc. VI, Hois met tuin, Peperstr. 98 voor f 8380. Perc. VIÏ, Pakhuis Naaierstraat voor f 610.-' Verkooht werden Perc. VIII, Woonhuis met erf. Boe- Luchtvaart. Zondagmiddag is, naar de 's Hert. Ct. meldt, tusschen Uden en Veghel op Mariaheide een luchtballon gedaald, waarin 2 heeren en 2 dames zaten. De luchtreizigers waren om half tien te Keulen opgestegen, het waren Duit sche officieren. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. 'lagere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, Lste kw. 36, 2e 32, 3è 851 cefit^ fat half kilo. Stieren goede aanvoejv Isf-6 kw. 35, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Handel zoowel op de vette als ma gere markt als vorige week. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de resseerden gedurende de 2e helft der maand Maart niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming, Binnenland. Brieven. Mej. Willemsteijn, Haag. N. Gestel, Ud&m. Mej. C. v. Veenendaal, Utrecht 1 Briefkaart zonder adres. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. De arbeiders, die half gekleed wer ken vanwege de hooge temperatuur' in dergelijke fabrieken, konden ter nauwernood het gebouw verlaten. Doctoren en pleegzusters verleenden hulp aan hen, die brandwonden had den bekomen. Een arbeider, die uit een boven verdieping gesprongen w^s werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Later wordt nog gemeld Vijf arbeiders worden vermist. Men vermoedt dat zij in het vuur zijn omgekomen. De geweldige hitte maakt het niet mogelijk met opruimen aan te vangen. De oorzaak is niet bekend. De brand kwam aan in de bovenverdieping. Alles is verzekerd. Alle autoriteiten waren op het ter rein van den brand aanwezig. Door dezen brand komen 200 ar beiders zonder werk. Brand te Almelo. Hedenochtend is brand uitgebroken in dè stoomspinnerij „Twente". Weldra greep bet vuor zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. De arbeiders moesten de fabriek in allerijl verlaten. Daarbij bekwamen enkele brandwonden en kneuzingen. Het geheele fabrieksgebouw was spoedig één lichte laaie. Nader meldt men ons Omstreeks half elf neemt de brand in hevigheid toe. De geheele brand weer versterkt met de fabriekspuiten van de firma ten Kate staan machte loos. Zij moet zich bepalen tot be- Verijdelde Namen, 31 Maart. Te Tamines werd op de stoep van het huis van den spoorwegopzichter Deneumoustier een bom gevonden. Blijkbaar was de lont uit zich zelf gedoofd ze stachalver- wege verbrand uit de bom. ^et hel- sche ding bestond uit een ijzer kistje dat gevuld was met zware spijkers en ijzer en twee zware dynamietpatronen uit de fabriek van Hardempont. Als de bom ontploft was, zou de uitwerking door haar groote kracht, verschrikkelijk zijn geweest. Omtrent dader en aanleiding tot ize laffe daad verkeerd men in 't duister. H. J. Lovink. 't Is vrij zeker dat de heef H. J. Lovink Dec. a.s. zal'aftreden als di recteur-generaal van landbouw. Ontzettend simulatie. Kopenhagen, 31 Maart. Een ver pleegde in het ziekenhuis, H. Denis te Kopenhagen had zich naar de doódenbal laten vervoeren en heeft de plaats weten in te nemen van een overledene. Hij simuleerde te zijn over leden. Toen nu de behandelende ge neesheer de gewaande doode kwam schouwen, sprong deze plotseling op en overlaadde den arts met verwen- schingen. Het personeel nam de vlucht. Ook de doodgewaande vluchtte en sloot den 'dokter op in de doodenhal. Toen collega's den arts kwamen ver lossen bleek deze krankzinnig te zijn geworden. In dronkenschap. Donai, 31 Maart. Een dronkaard, een mijnwerker heeft gisteren in dron kenschap zijn vrouw den hals afge sneden. Men vond den man bewuste loos van het overvloedig jeneverge- bruik naast het slachtoffer. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.2 te Munchen, laagste stand 748.8 te Ler wick. Verwachting tot den volgendendag: Meest matige Z. W. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Handig. Men schrijft aan de N. R- Ot. Het is gebeurd in Oostelijk Noord- Brabant. Een gemeenteveldwachter en een jachtopziener hadden te Sambeek iemand opgesnord die een meisje had aangerand. Hij moest mee, maar beide politiemannen waren per fiets. Ten einde raad werd besloten voor den gevangene ook een fiets te zoeken. Er werd er een gehuurd en het drietal peddelde op Boxmeer aan. Onderweg kreeg de jachtopziener een lek in den band. Daar was niet op gerekend. De veldwachter reed iets vooruit en tegen den gevangene werd gzeegd, ook maar iets vooruit te rijden. Hieraan werd gretig voldaan. Bin nen een ommezien was hg uit het gezicht en naar men later vernam, over de Maas naar Duitschland uit geweken. Met de gehuurde fiets GOUDA. GEBOREN 28 Maart. Cornells, z. v. C. Groen en C. J. Benda. 29, "Willem Gevers, z. v. J. de Qnartel en G. 't Lam. - 30. Monica Johanna Antonia, d. v. C. Galama en G. A. M. van der Zande. - Agnes Hmrika Josephina, d. v. H. Sprayt en H. Par doel. 31. Adriana Cornelia, d v.i'. Bokhoven en C. J. van Vreumingen. OVERLEDEN30 Maart. A. A.van Klaveren, gehuwd met D. van der Slpot, 42 jaar. Vorige Koers. Koers rtn heden ",5/.6 77°/, 82 82°/, 61V, 61°/, 99 Va 84'/, 88°/, 83 78'/, 82°/, 29'/a 99'/, 71 54"/,, 61 68'/2 23'/. VAN DEN 31 MAART 1914. Staatsieenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Oank- en Credlet-Instel- lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. €rediet instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etrolenm-Onderu. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A.j „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart HU en. Ned. Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen oorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. TneiBs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/a—B3/4 pCt. Nat. en Buitenl. Staatsf. weinig varieerend, Culturen geen omzet, Ta bakken lusteloos, Petroleum vast, Rubbers vast, Mijnen stil, doch prijs houdend. 67 Vi 50'/. 68 23 64 238'/a 230»/; 165 14.7, 175 97: 183 596 1967/t 1847, 123% 1077a 27, 95% 10072 607, 947: 27 /j 94%6 287/, 160% 2%fi 99% 148'/, 147. 175 182 601 1857 3 107% 95»/, lOO'/j 9472 29 160% 2%6 99% 148

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2