T Binnen leund.. Gemengde Berichten. KERKNIEUWS. Rechtszaken. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA- SI=OZ3T- Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht w3/» 82'/, Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - ondergeloopen erf het water wordt nog voortdurend hooger. Te Saint-Denis staat ;de brug tegenover de Electrische Centrale reeds blank en overal in den omtrek heeft het water een onrustba rende hoogte bereikt. Belangrijke schade is echter tot dus verre nog niet aangericht. Caillaux en zijn partijleden. De radicale partijdag van het depar tement der Beneden-Pyraneëen heeft met grocte meerderheid een motie aan- genorft&i, waarbij in den oud-Minister van Financiën Caillaux het volle ver trouwen wordt uitgesproken. Het radi- cale verkiezingscomité van net district Mamers (Sarthe-departement), dat Cail- i laux in de Kamer vertegenwoordigt 'f heeft op een petitie, waarbij aan Cail laux wordt verzocht zijn candidatuur te handhaven, reeds bijna 6600 hand- teekeningen verzameld. Rusland In de Petersburgsche fabrieken. Opnieuw is de plotseling ingetreden ziekte onder de arbeidsters in verschil lende Petersburgsche fabrieken toege nomen, en is het aantal zieke arbeid sters thans 272. Te Riga zijn 44 ar beidsters aan dezelfde verschijnselen ziek, terwijl de ziekte ook daar nog steeds meer uitbreiding verkrijgt. Psy chiaters, aan wie door het Ministerie vani Handel verzocht is over deze verschijnselen uit te brengen, deelen als huq< meening mede, dat men hier met een epidemisch optredende hysterie te dóen heeft. Belgie. Het Koningspaar zal zich tegen het „einde van de volgende maand naar Luxemburg begeven, waar men zich gereed maakt, hen op schitterende 'wijze te onvangen. Er zullen groote volksfeesten worden georganiseerd, en met het oog daarop is een hooge amb tenaar van Luxemburg naar Brussel gekomen, om een firma te belasten met de algemeene verlichting der stad op den avond der aankomst van het vorstelijk paar. In Juni aanstaande zullen de Koning en de Koningin een officieel bezoek aan de stad Namen brengen. Het sche pencollege aldaar heeft alvast een cre- diet van 20.000 francs aangevraagd, om de feestelijkheden te organiBeeren. Engeland. Aanvaring. Het Wolffbureau te Southampton meldt, dat het Engelsche stoomschip Gauntlet in het Kanaal in aanvaring kwam met den Deenschen schoener Niels Juel. De stoomboot zonk on middellijk daarna. Van de bemanning werd slechts een persoon gered. Alle overigen, wier getal niet vasstaat, zijn waarschijnlijk verdronken. Düitschland. In den afgeloopen nacht heeft zich een vreeselijk familiedrama afgespeeld in het perceel gelegen aan de Graeb- schenerstraat No. 82 te Breslau. De daar wonende Breuer, die reeds ruimen tijd invalide was, sneed zijn vrouw de keel af, terwijl hij zichzelf doordoorsnijding van den polsader van het leven beroofde. Tevoren had hij de'woning in brand gestoken. Denemarken. Geweren voor Ierland Uit Kopenhagen wordt geseind Gisterenochtend liet het Duitsche schip Paul Kiehn met 300 tonnen ge weren aan boord bij Langeland het anker vallen. Des namiddags werd de lading aan boord van het Noorsche stoomschip Fanny, dat 's nachts aan gekomen was, overgebracht. Beide schepen voeren in de vroegte in Noordelijke richting weg, zonder scheepspapieren, die de havenmeester gisteren deed uitleveren. Als plaats van bestemming van de Fanny werd IJsland genoemd. Men gelooft echter, dat het Ierland is. Aan boord van de Fanny bevonden zich twee Engelsch sprekende personen. De geweren moeten uit Hamburg komen. De Deensche Minister van Buiten- landsche Zaken is van de quaestie op de hoogte gebrhcht. zijde der justitie geen verzet rijzen de regeering heeft zich op het stand punt gestela, dat een rechterlijke uit spraak over het arof niet geoorloofde volgens de bestaande wetgeving afge wacht moest worden, alvorens tot een wetswijziging kon worden overgegaan. De heer Vaillant had bjj zijn leven een request aan de regeering gezonden, om vergunning te verkrijgen voor de verbranding van zijn stoffelijk over schot hier te lande, op welk verzoek schrift echter geen antwoord werd bekomen. Bij de opening van lfet cre matorium is opnieuw door hem de wil te kennen gegeven, dat zijn lijk aldaar zou worden verbrand. (N.R.Ct.) Bond van Staatspensionneering. De afdeeling Aartswoud van den Bond van Staatspensionneering nan de volgende motie aan De afdeeling overtuigd van de nood zakelijkheid een actia te moeten voeren tegen enkele punten van het wets- ontwerp-Treub, welke schadelijk geacht moeten worden voor een goede wet op Staatspensioen, verzoekt het hoofd bestuur tegen de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer een groote meeting te beleggen in Den Haag, om daar op indrukwekkende WQze te betoogen voor de eischen die de Bond meent te moeten stellen aan een goede wet op Staatspensioen In de gisteren gehouden vergadering der Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland te Rotterdam, werd het 48e jaarverslag uitgebracht. Daar uit blijkt dat het aantal verpleegden iets kleiner was dan in 1912, maar het aantal bezoekers van het spreekuur weder toenam, zoodat niet minder dan 945 adviezen meer verstrekt werden dan het vorig jaar. Ingeschreven werden 6627 patiënten. Het aantal verstrekte adviezen be- 26.768, waarvan 19.855 op het spreek uur en 6913 aan de in het gesticht opgenomen patiënten. Het aantal ver pleegden was 301 met 6411 verpleeg- dagen. Ernstige operation hadden 161 maal plaats. De financieele toestand is gunstig niettegenstaande het provinciaal sub sidie verlaagd werd van f4000 op f2500, wijst de rekening een over schot aan van f368.95. Met 1 Jan. 1914 is echter het subsidie weder ver laagd nl. tot f2000. De leeningschuld bedraagt f 12.500. Aan subsidie werd ontvangen f 7847; de contribution waren f 112 minder en bedroegen f 281.50. Het aantal contri buanten daalde van 375 op 359. Aan buitengewone schenkingen werd ont vangen f3921.20 en vele geschenken in den vorm van versnaperingen en Dr. O. J. Vaillant. f Het stoffelijk overschot van dr. Vail- -lant, Vrijdag te Schiedam overleden, zal morgen per extratrein naar het crematorium te Westerveld worden overgebracht, alwaar de plechtigheid in den voormiddag zal plaatsvinden. Naar van bevoegde zijde werd ver nomen, zal daartegen, in overeenstem ming met de verluaringen der regee ring in de Staten-GeneJaal, van de De geneesheer-directeur .betuigt zijn dank aan vele collega's van wie hulp werd ontvangen bij de behandeling der patiënten. Naar Albanië. Naar wij vernemen, zijn wederom 9 officieren aangewezen, om over te gaan bij dè gendarmerie in Albanië. Maandagavond omstreeks 9 uur is te Lekkerkerk de 17-jarige B. Leuve ninck. die met haar 9-jarige broer op bezoek was geweest, op den terugweg door de duisternis te water geraakt. De broer ging hulp halen, maar wist de juiste plaats niet aan te wijzen. Eerst na anderhalf uur uur zoeken is haar lijk opgehrfald. (N. R. Ct.) Zondagnamiddag, is in het Overdiep, achter Ten Coulster te Heiloo, het lijk gevonden van den 15-jarigen C. Appel man, pleegkind van C. V. te Eenigen- burg, sinds eenigen tijd werkzaam op een drukkerij te Alkmaar. De knaap werd sinds 17 Maart vermist. Alkm. Ct.) Ook de draadlooze telefonie heeft de laatste jaren zoo goed als de draadlooze telegrafie groote vorde ringen gemahkt. En zoo is dezer dagen een goedgeslaagde overbrenging door middel van draadlooze telefonie be- werkstellingd tusschen Laeken en Brussel en het station op den Eiffel- toren. In Brussel zong een tenor en op den Eifeltoren werden de melodie (ofschoon niet de woorden) en soms het accompagnement duidelijk gehoord Dit succes was te danken aan het gebruik van een uiterst gevoeligen micofroon, uitgevonden door eenlta- liaanschen ingenieur, Barzi. Ook met stukken, te Laeken afgedraaid door een gramefoon, lukte de proef. Op den Eiffeltoren kon men Marseille en Bra- banconne zeer goed herkennen. (N. R. Crt.) Ingeslikt radium. Eenige ontsteltenis is onlangs in het Allgemeine Krankenhaus te Ween en teweeggebracht door een vrouw met een mondcarcimoon, die het buisje met radium, waarmede zij werd behandeld, bij ongeluk had ingeslikt, doordat zij, in strijd met de voorschriften, had ge geten met het buisje in haar mond. Uit vrees dat deze kostbare bete (ter waarde van 7500 fl.) haar spijsverte ringstoestel schade zou toebrengen, heeft men het buisje met X-stralen opgezocht en operatief verwijderd. De vrouw schijnt geen hinder te heb ben ondervonden. (T. v. G.) Kerkelijk verbod. In het R.-K. weekblaadje Het Kerk klokje, deelen de deken en pastoors van 's Hertogenbosch aan de Katho- lieken het volgende mede: „Omdat bij velen een geheel onjuist begrip bestaat omtrent socialistische en anarchistische vereenigingen cn sommigen, wellicht te goeder trouw, schijnen te meenen, dat zij zich zonder schade voor hun geloof daarbij kun nen aansluiten, achten wij ons verplicht te verklaren, dat die vereenigingen strijdig zijn met ons heilig gelóóf en vallen onder de veroordeeling der H. Kerk. „Bij het naderen van den Paaschtijd meenen wij voor die vereenigingen te moeten waarschuwen en er op te wijzen dat een Katholiek, die zich aansluit bij de zoogenaamde Federatie of andere dergelijke vereenigingen, niet kan toe gelaten worden tot de H. Sacramenten, en dus, zoolang hij daarvan lid is of althans niet het vaste voornemen heeft zoodra mogelijk het lidmaatschap op te zeggen, niet zijn Paschen kan houden." Een rijtuig, dat Maandagavond tus schen Delfshaven en Schiedam reed, viel bij het opgaan van den oprit om. Juist kwam een electrische tram, die het rijtuig niet ziende er met volle vaart opreed. Het paard werd gedood. Een der personen uit het rijtuig is gewond naar het ziekenhuis gebracht. Bij den Burgemeester van Nieuw Helvoet is door een onderofficier der Kon. Ned. Marine aangifte gedaan, dat Vrijdag door hem aldaar* zijn ge vonden eenige bankbiljetten ter geza menlijke waarde van f70. Tot op he den hejrft zich de rechmatige eigenaar nog n'iet^Mgemeld. Een R.-K. Dagblad. Naar wg vernemen is het bericht als zouden te Amsterdam de plannen tot oprichting vian een nieuw R. K. Dagblad in vergevorderd stadium zijn, niet jaist. De planpen moeten nog zeer vaag zijn. Een finantieele combi natie heeft zich tot dusver nog niet gevormd. Op een reclame-bureau, gevestigd aan de Wijnhaven te Rotterdam, kwam gisterenmiddag de artist Louis D. in gezelschap van twee dames. Een van deze dames was de vrouw van zekere Chr. N., wien het niet scheen te bevallen dat zijn vrouw zich in ge zelschap van den artist bevond. Ook N. kwam daar en zeide dat hij eens met den artist kwam afrekenen. Eerst legde hij een reusachtige revolver op tafel neer, haalde verder een Zuid- Afrikaansohen ossenzweep onder zijn jas vandaan en ging den artist te lijf. Deze in- doodsangst niet wetende waar hij blijven moest, vloog eensklaps on der het geroep van moord door de ruiten op straat, waarbij hij door de glasscherven aan de handen verwond werd. Dat een en ander een heel relletje verwekte laat zich begrijpen. N. was inmiddels verdwenen. Toen de anderen van den schrik bekomen waren, begaf het het geheele gezelschap zich per auto naar het politiebureau* N. heeft zich later ook vrijwillig bij de politie aangemeld. Hoog water. Algemeen wordt op de rivieren de Maas en de Waal een geringe val waargenomen. Te Tiel werd gisteren 2 c.M. val genoteerd, waarmede de waterstand thans is gedaald tot 8.37 N.A.P. Te Nijmegen was geen verandering in den waterstand gekomen. De peil- sohaal teekende gisterenavond 11.9 M. N. A. P. Uit Grave komen goede berichten. Door den val van de Maas gedurende den geheelen dag, tot een totaal van 7 c.M., is de provinciale weg naar Cuyk vrijgekomen. De waterstand te Grave is thans 10.64 -f N. A. P. en aan de Beersche Maas 8.46 -f- N. A. P. Maandagavond half zes kwam het houten, met bazaltslag geladen scheep je Geertje, schipper E. Jaspers van Groningen, in botsing met het zuide lijk remmingswerk der Zwartewater- schebrug te Hasselt. Het kreeg een lek in den voorsteven, tengevolge waarvan het onmiddellijk zonk. De opvarende, twee oude menschen, en een kleindochter, werden gered door de bemanning van een sleepboot der firma Prins van Wijngaarden, kap. Scheen, die een honderd meter verder met een baggerschuit manoeuvreerde. Ook werden nog verscheiden weg drijvende voorwerpen door hen opge pikt. (Zw. Ort.) De groote vergadering van 16 April. Aan het Moderamen van de verga dering, door de Algemeene Synodale Commislie namens de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk bijeengeroepen tegen 16 April a.s. te 's-Gravenhage, is het volgende schrijven gericht „De ondergeteekenden zijn van oor deel, dat de behandeling van het eerste punt der vergadering van 16 April de levensbelangen der kerk raakt en eene ernstige gedachten wisseling vereischt, en dat van zoodanige gedachten wisse ling weinig terecht kan komen, wan neer het tweede punt ook nog vóór het afloopen der namiddag vergadering afgehandeld zal worden. „Opdat nu beide punten tot haar recht komen en de vergadering wer kelijk die. vrucht drage, die men er van mag verwachten, verzoeken onder geteekenden het moderamen der ver gadering van 16 April beloefd maar dringend, om de behandeling van het tweede punt te stellen op den volgen den dag, of, zoo dat niet kan, op den avond van 16 April." Het schrijven is geteekend door de heeren J. W. Groot Enzerink, te Leeu warden dr. G. Oorthuis, J. Wieten, J. P. Eringa, dr. P. J. Kromsigt, H. A. J. Lütge, allen te Amsterdam G. H. Beerenkamp en M. v. Grieken, te DelftM. Jongebreur, Veenendaal J. C. S. Locher, Waspik en J. Wil- lemze, Groningen. Het kiescollege der Ned. Herv. ge meente te Rotterdam heeft in zijn gis teravond gehouden vergadering ter voorziening in de vacature-ds. Lamers de keuze uitgebracht op dr. M. M. den Hertog, pred. te 's-Gravenhage. (N. R. Crt.) Arrondissements-rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 31 Maart. Uit Moordrecht. De veldwachter J. G. Peperelli, van Moordrecht had den 58-jarigen win kelier P. C. B. in die gemeente een verbaal aangezegd, waarover B. den politieman op 31 Januari jl. meende te moeten onderhouden. Bij de woor denwisseling die ontstond, zou B. den veldwachter hebben toegevoegd„als 'k maar fooien gaf met nieuwjaar, zou 'k wel vrij blijven". Wegens beleediging van een amb tenaar terecht staande, beweerde B. dat hem die woorden ontglipt waren. Eisch f 15 boete subsidiair 15 dagen hechtenis. Insignes zichtbaar dragen. Op 25 Januari jl. was 't ijsvermaak te Moordrecht in vollen gang. Op de „IJsclub" was het vol van leden, die allen hun insigne zichtbaar droegen. De vrachtrijder Van. Ge veren reed echter zonder insigne/ waarover hij werd onderhouden door een 33-jarigen werkman uit Moordrecht, die daar voor baancommissaris moet gefungeerd hebben. Van Gaveren zou toen eenige klappen opgeloopen hebben, waarvan verbaal werd opgemaakt. Nu 't zaakje van mishandeling dien de, wist Van Geveren niet waar hij precies geraakt was, waarom het O. M. vrijspraak vroeg van den bekl. Een boete van f 10 subsidiair 10 dagen hechtenis werd geëischt tegen den niet verschenen P. Van de G. uit Schoonhoven, die op 4 Februari jl. bij L. Eegdemen in die gemeente twee glasruiten zou hebben vernield. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren H. van der H., 22 jaar, landbouwer te Zeeland, wegens het op 20 November te Escharen, toen hij door den rijksveldwachter J. G. Ver- kleij en de onbezoldigde rijksveldwach ters A. Terburg en M. J. Geurts op heeterdaad was betrapt op jachtdelict, met een met hagel geladen geweer schieten op genoemde beambten, waar door Terburg bloedend werd verwond, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopigefa» tenis. Het O. M. had 6 jaar gevangeaj* straf geëischt. Dezelfde rechtbank heeft J. de G te Gennep die terecht stond wegen» doodslag van zijn zoon, vrijgesproken. GOUDAj 1 April. Vergadering van den Gemeentbrud od Vrijd&g 3 April 1914, des avonds 7% uur. Aan de Orde 1. De benoeming van a. een ambtenaar van den bur- lijken stand. b. een libryemeester. c. een regent van de beide gast huizen. 2. De suppletoire begrootingen voor 1913 van a. het Bestedelingenhuis. b. het Oude Vrouwenhuis. c. het Burgerlijk Armbestuur. d. het Vereenigd Wees- en Ael- moesenierBhuis. 3. De rekening over 1913 van de Bank van Leening. 4. Het voorstel tot uitbreiding van het kabelnet der Electrische Oen- trale. 5. Het preadvies op het verzoek van eenige gemeente-werklieden in zake de betaling voor inkoop van vroegere diensten voor pensioen. 6. Het voorstel van den heer C. van Veen tot verlaging van het school geld op het gymnasium. 7. De rekening van het gemeente pensioenfonds over het jaar 1913. 8. Het voorstel om mede te werken tot de oprichting van eene ge meentelijke Credietbank. 9. Het voorstel om een gymnastiek* schoollokaal in gebruik te geven aan den heer A. Mul. 10. Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den klerk bij de gemeente-lichtfabrieken. 11. Het voorstel van den heer P. J. Kolijn in zake de stichting van een gebouw voor groentenveilin- gen. 12. De verzoeken om ontheffing van schoolgeld op de Burgerscholen, 13. De bezwaarschriften tegen aan slagen in het schoolgeld op d» burgerscholen. Voordrachten van G. Dlhot Tweede avond. Onder groote belangstelling van het aanwezige publiek heeft de heer Dahne gisteravond dë verschijnselen, die in gepolariseerd licht optreden* gedemon streerd en verklaard. Spreker begon met enkele proeven, die de begrippen breking en dubbele breking moesten duidelijk maken. Het licht der beelden, door een dubbelbre- kend kristal gevormd, vertoont bizon- derheden, die gewoon licht niet bezit Zoo kwamen we tot 't begrip, polart- satie, en allereerst werden nu de ma nieren besproken, waarop gepolariseerd licht verkregen kan worden. De be grippen potarisator en analysator wór den vastgesteld en in 't bizonder werd er op gewezen, dat de kleuren, die kleurlooze lichamen in gepolariseerd licht vertoonen, haar oorsprong vin don in wat er in den analysator ge- beurt. Om dit duidelijk te maken bediendsf de heer Dahne zich van verschillende, door hem zelf ontworpen teekeningen, die ons duidelijk lieten zien, hoe in den polarisator 't licht gedwongen wordt in één bepaald vlak te vibree- ren en hoe uit het dubbelbrekend kristal twee stralen treden, die in ver schillende vlakken trillen. Door den analysator worden deze twee in 't zelfde trillings vlak gebracht en kunnen daar tot interferentie komen. Deze inter ferentie is de oorzaak van 't optreden der kleuren, zooals de heer Dahne met verschillende proeven over spectra aan toonde. Behalve vele fraaie kleuren verschijn selen, die optreden bg verschillende kriBtallijne lichamen, bij onregelmatig gekoeld en bij samengeperst glasi m gepolariseerd lipht, liet de heer Dahne ons ook enkele practische toepassin gen van een dergelijk onderzoek men In 't bijzonder 't constateeren van ver- valschingen bij barnsteen en amethyst werden gedemonBteerd, terwijl 't laten kristalliseeren van benzoëzuur in gp* polariseerd licht 'n buitengewoon schit terend projectiebeeld opleverde. Dol verklaarde de heer Döhne nog, «oe 'n Suikeroplossing 1t polarisatievla* draait, op welk feit de sacharine*#1 berusten. De heer Dahne eindigde, eve gisteravond, z'n zeer interessante lezi met 'n extratje. Ditmaal was 't de to reflectie in 'n waterataal, 'tprinci van de fontaines lumineuses, die zoc dikwijls 'n groote attractie van tentoon stellingen vormen. H. N. Expositie-Lanooy te Amsterdam. De heer C. J. Lanooy, de bekende pottenbakker alhier, zal van 4—19 April a.s. in het Stedelyk Museum te Amsterdam een expositie houden van Mn keramiek. Van de tentoongestelde voorwerpen, die een vrij volledig over- nicht van zijn geheele oeuvre over een tndperk van ruim tien jaren zullen Jeven, is een deel uit particulier bezit tijdelijk afgestaan, o.a. door mevrouw Kröller, Den Haag; mevrouw Smith, Botterdamden heer Bremmer, Den Haag; den heer Tutein Nolthenius, Delft en Van Assendelft, Gouda. Gedurende de maand Maart werden in de Volksgaarkeuken alhier, ver bruikt: In de zaal 2202 portiën Afgehaald 1072 Totaal 3274 portiën Gedurende de maand Maart zijn door de Mallegatsluis geschut 2848 schepen met een inhoud van 219531 M3. en 822 stoomschepen, inhoudende 74470 M3., totaal dus 3270 vaartuigen met 294001 M3. inhoud, en 6 houtvlotten, nitmakende 34 koppels. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Maart 1914, ingelegd f 39731,—. terugbetaald 40031,84Va- Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 21013. De Ambachtsavondschool. In de lokalen van den Ambachts avondschool aan de Houtmansgracht was gisterenavond tentoonstelling van teekeningen, welke door de leerlingen dier school zijn vervaardigd. De teekeningen zijn klassegewijs op gehangen of op de teekentafels neer gelegd, waardoor een aardig overzicht wordt verkregen van het leerplan der school en van de ontwikkeling der leerlingen. Geen wonder dat deze tentoonstel ling gisterenavond reeds een over- groote belangstelling genoot, die ze ten volle verdient. Ook hedenavond is deze tentoon stelling nog geopend. Groentenveiling te Gouda. Naar aanleiding van het door de heeren Kolijn c.s. bij den Raad inge diend voorstel inzake de stichting van een gebouw voor groenten veilingen hebben wij getracht eenige inlichtin gen te verkrijgen omtrent de wor dingsgeschiedenis van veilingen en veilingsgebouwen elders. Wij ontvingen daarop van de afdee ling Poeldijk van de Vereeniging Het Westland, welke zeker als een zeer voorname op het gebied van den groentenhandel kan worden aange merkt, eenige inlichtingen, welke wij hier, om het belang daarvan ook voor de groentenhandel hier, laten volgen „Het veilingwezen, zooals het tegen woordig is, heeft met heel wat moei lijkheden te kampen gehad, eer het tot zijn huidigen bloei gekomen is. Dit jaar is het 25 jaar geleden, dat zich een commissie vormde tot het houden eener veiling. De redenen^ die deze commissieleden tot dezen stap brachten, waren veelvuldig; de voor naamste waren wel de volgende 2 1®. om een betere verhouding tusschen tuinder en koopman in het leven te roepen. Vroeger toch werden de pro ducten door de tuinders aan de koop lieden in de groote steden in consignatie gezonden; het onafscheidelijk gevolg hiervan was dat de kooplieden in vee beter conditie verkeerden dan de tuin ders, want behalve de 10 en meer procent die zij voor hun bemoeiingen berekenden, waren ook zij het die den marktprijs regelden en maar al te vaak hun lastgevers met een al te luttel bedrag afscheepten. De tweede groote oorzaak was de hoogst laakbére knoeie rijen die er bestonden in den handel met Engeland. Engelsche handelhuizen hadden maar al te veel gewetenlooze commisBionnairs in dienst, die er enkel maar op belust waren veel commissie te maken en er niet tegen opzagen de manden met allerhanden rommel op te vullen. Geweldig was te dien tijde de bedriegerij in den aardappelhandel, Hier werd een Amerikaansche aard- appel geteeld van kolossalen omvang en een zeer groot beschot opleverde, doch door dat zij waterziek waren, voor de comsumptie onbruikbaar Deze aard appelen nu werden onder in de man den gedaan en bedekt met goede aard appelen. Om nu aan dergelijke hande- n een einde te kunnen maken, werden er veilingen opgericht, om zoodoende keur uit te kunnen oefenen de verschillende export-artikelen. Begrijpelijkerwijze werden door de kooplieden en de verschillende tuin ders alle pogingen in het werk gesteld om deze goetje bedoelingen te doen mislukken. De eerste veilingen dan waren van zoo luttelen omvang, dat deze op een biljard in een of ander café werden gehouden. Allengs wer den al meer en meer artikelen ge bracht, zoodat een der caféhouders te Poeldijk het initiatief nam om zijn lokaliteit een flinke uitbreiding te doen ondergaan. Na eenige jaren zoo voortgesukkeld te hebben, mocht het het bestuur ge lukken een eigen gebouw tot stand te brengen, van dien tijd af ging de ont wikkeling veel sneller en de omzet die in de eerste jaren slechts eenige dui zenden beliepen, groeide ieder jaar snel aan en mocht het vorige jaar de som van f 610,000.— bereiken. De tegenwoordige inrichting te Poel dijk die door zijn uitbreiding van 2 jaar geleden een model-inrichting geworden is, beslaat een oppervlakte van 2 H.A." BoakoopDe burgemeester der gemeente Boskoop maakt bekend dat eeu openbare vergadering van den gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag April des avonds ten 7 ure. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen Stukken met voor stellen van Burgem. en "Weth. 2. Ver huring wei of hooiland Voorofsche polder, 3. Verhuring kweekerijland in de Biezen. 4. Benoeming leden Plaats. Schoolcomm. 5. Vaststelling Kohieren Hoofdelijken Omslag en hondenbelas ting. 6. Reclames plaatselijke belast-'- gen. 7. Af- en overschrijvingen. In Maart kwamen hier 20 ge vallen van diptheritus en 3 gevallen van roodvonk voor. Een geval van diphtheritis had een doodelijken afloop. Tot Brandmeester van spuit lis door Burgemeester en "Wethouders be noemd de Heer J. Kok en Oomman- deur de heer D. J. Derksen. Het vijfjarig zoontje van Rave- stein, wonende in Reijerskoop geraakte j.l. Zaterdag al spelende in de diepe wetering langs den weg. Het kind zou waarschijnlijk zijn verdronken, ware het ongeval niet opgemerkt door voor bijgangers, die de kleine drenkeling uit het natte ellement verlosten. Strafzitting van 1 April 1914. Ijs visschen. Ingovolge de uitspraak van den kantonrechter dd. 18 Maart jl. inzake de aan den vischhandelaar L. P. A van O. ten laste gelegde overtreding van de politie-verordening, het zonder schriftelijke vergunning doen ijs-vis- Bchen in de Bleekerssingel op 15 Jan. 1914, diende heden deze zaak opnieuw, teneinde meerdere getuigen te hooren. Zooals bekend, had bekl. bij de be handeling van zijn zaak in de zitting i 5 Maart zich beroepen op een door den burgemeester van Gouda mondeling verleende vergunning. Thans waren als getuigen gedag vaard de inspecteur van politie E. H. Tenokink, de stadsbaas L. Cusveller en de opzichter van Rijnland, J. de Bruyne. De getuige-Tenokink verklaarde den bekl. L. P. A. van O. te hebben ge verbaliseerd wegens het ijs-vishcheni in den Bleekerssingel op 15 Jan. zonder schriftelijke vergunning, na bom to voren te hebben gewaarschuwd, tiet ijs werd gevischt uit het midden van den singel. Daags te voren was het door den stadsbaas gemeten en bevon den 7 o.M. dik te zijn. Volgens infor maties door getuige ingewonnen, was od 13 Jan. een schuit door de singel gekomen, die met heel veel moeite vanaf den Kattensingel zijn losplaats bij den heer Jaspers had bereikt. De Bleekerssingel en de andere stads grachten, zijn naar get. verklaarde, op genomen in het waterschap Rijnland, doch zjjn in beheer bij de gemeente Gouda, zooals spr. met een overgelegde schriftelijke verklaring van B. en W. van Gouda nader aantoonde. Ook m de Keur van Rijnland worden de stads grachten volgens get. uitgeschakeld. Bovendien verklaarde get. een recht van de gemeente Gonda te zien in de in 1869 aan Rijnland plaats gehadi heb bende overdracht, waarbij het v«boden werd vlotten te leggen m de Katten- B"ntf iretuiee-Cusveller verklaarde oi streeks half Januari het gs te hebben geboord bij de Kleiwegbrug en bp de Tiendewegbrng en de dikte ^en 8 o.M. te hebben bevonden. Get. aoht het mogelijk dat het ijs in het midden van de Singel wat dunner is geweest omdat daar langer schepen door zijn gegaan. Get. noemt 7 a 8 cM. te dik voor ijs om daar goed door heen te kunnen komen. Gewoonlijk blijven de schepen daarvoor liggen. In de Kat tensingel is het ijs volgens get. dun ner geweest, omdat daar langer ge varen is. De getuige-de Bruijne verklaarde dat de Bleekerssingel en de andere Singels als boezemwater behoorentot Rijnland, onder welk beheer ze staan. Onder dat beheer wordt verstaan dat in die grachten niets mag worden aan gebracht of verwijderd, noch gewijzigd zonder toestemming van Rijnland. Dat in de Keur de stadsgrachten aan de gemeente worden gelaten om te bag geren is een kleine beperking van de bevoegdheid van Rijnland. Vrc&ger behoorden deze grachten volgens get. aan het Rijk, doch toen het stoomgemaal van Rijnland hier is gevestigd is na de demping van de Haarlemmermeer in 1856 of 1857 dat alles aan Rijnland gekomen. De ambtenaar van het 0. M. re quisitoir nemend, wees er op dat door de getuigenverklaringen van thans nieuwe feiten voor den dag zijn ge komen en wel in de eerste plaats de quaestie bij wie het water in beheer is. Daaromtrent zijn twee verklaringen: volgens de eene behoort het beheer bij B. en W. van Gouda, volgens de andere behoort het beheer aan Rijn land. Gelet op de Verordening conclu deerde spr., dat, wanneer geen meerdere bewijsgronden worden aangebracht, dat het water bij de gemeente in beheer is, dit niet aannemelijk kan worden geacht en eischte spr. op grond van art. 114 primair, ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak wijl het niet vast staat dat het ijs de scheepvaart nog zou hebben toegelaten. De verordening is op dat punt te vaag, terwijl daarbij in aanmerking dient te worden ge nomen het officieel sluitingsgebod van den Commissaris der Koningin. Mr. E. M. B. Kortenoever, optre dend als verdediger van beklaagde kon zich niet vereenigen met den pri- mairen eisch van het O.M. De Goud- sche Singelgrachten kunnen, hoewel het eigendom van Rijnland, toch wel in het beheer zijn der gémeente Gouda. Het 'een sluit het ander niet uit. Plei ter meent dan ook dat een nader on derzoek noodig zal |nn jm aan te toonen of het beheer bij Rijnland, dan wel bij Gouda berust. Bij den subsi diair gestelden eisch sloot pl. gaarne aan. De uitspraak werd bepaald op 8 April a.s. Karnemelk voor veevoeder. N. v. E., melkverkooper was door den agent Woudenberg aangehouden terwijl hij zich met zijn melkwagen, waarop melk en karnemelk werden vervoerd, Achter de Vischmarkt be vond. Van een van de karnemelk ge nomen monster bleek dat de brea- kingsindex niet deugde, door toe voeging van water, zooals de getuige- deskundige, de heer Grendel ver klaarde. Bekl. verklaarde die karnemelk bij zich te hebben gehad om ze te leveren voor veevoeder aan den landbouwer W. Oudijk aan de Lazaruskade en meende dat het daarom niet noodig dat ze aan de contröle-eischen moest voldoen. Getuige W. Houdijk erkende de karnemelk voor veevoeder ad 2 ct. per liter te hebben gekocht van bekl De ambtenaar wees er in zijn re quisitoir op dat de verordening in deze zeer duidelijk is. Daarin wordt geen onderscheid gemaakt tusschen karne melk en karnemelk. De karnemelk werd tegelijk met voor de consumptie bestemde melk vervoerd. De ambtenaar eischte f 10.— boete subs. 4 dagen hechtenis en gaf bekl. daarbij in overweging in't vervolg de koopers van karnemelk voor veevoe der zelf het water er maar bij te laten doen, dat is bovendien gemakkelijker ook. Uitspraak 8 April a.s. Visscherijwet-overtreding. C v. H. en C. v. G. alhier, van wie eerstgenoemde niet was verschenen, was ten laste gelegd dat zij zonder schriftelijke vergunning hadden ge vischt in een sloot m Bloemendaal, welke was gepacht door den viascher nwweSle bekl. bekende met een zegen te hebben gevischt, doch be twistte dat dit water aan van Roon J- Tan Roon verklaarde heide bekl. te hebben zien visschen mét een zegen. Bet water waarin vischten' behoort in ejgendom aan den heer Zuydam, van wien get. het sinds jaren in pacht heeft. Ook de get. K. Wensveen verklaarde bekl. te hebben zien visschen mgt den Geëischt werd voofr elk der bekl. f10. boete, subs. 5 dagen hechtenis en inlevering van den niet verbeurdver- klaarden zegen o{ betaling daarvan ad f5. subs. 5 dagen hechtenis, terwijl tegen den niet-verschenen bekl. akte van niet-verschijnen wondt opgemaakt. Uitspraak 8 April a.s. Overtreding Arbeidswet. H. H. K. smid alhier had in zijn werkplaats door een jongen werk doen verrichten na den geoorloofden tijd. Bekl. verklaard# uitdrukkelijk dat 'dit zonder zijn medeweten en tegen zijn wensch is geschied. De ambtenaar achtte het ten laste gelegde wettig bewezen en vorderde tegen bekl. als aansprakelijk hoofd van het bedrijf f 3 subs. 3 dagen hech tenis. Uitspraak 8 April. Verder werd geëischt Tegen J. v. S. te Bleiswijk, wegens overtreding der IJkwet f0,50 boete subs. 1 dag hechtenis met verbeurd verklaring van de in beslaggenomen houten maat. Tegen E. J. v. d. L. alhier wegens» rijden zonder licht f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Tegen J. R. landbouwer, wegens het in draf berijden van de Kleiweg- brug f 2 boete subs. 2 dagen hechte nis. Tegen D. A. wegens openbare dron kenschap f4 boete, subs. 3 dagen. De uitspraken werden bepaald op 8 April a.s. In alle andere zaken werd verstek verleend. Voetbal. Het wedstrijdsprogramma van den G. V. B. bevat voor Zondag: 2e kl. Alphen 2—Boskoop, B. Honse- laar. de StruisGouda, 2 B. Sibbes, 3e kl. T.O.P. 3—de Struis 3, H. de Wilde. De stand in de le kl. is Gouda 8 7 0 1 14 25- 3 1.76 Alphen 8 5 0 3 10 18- 7 1.25 Schoonhoven 8 4 0 4 8 18-18 1. Olympia 2 8 3 0 5 6 11-19 0.75 Volksw. 8 1 0 7 2 3-28 0.25 (Off. Meded.) in het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.2 te Nice, laagste stand 752.8 te Stockholm. Verwachting tot den volgendendag: Zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, licht tot half bewolkt, zelfde tempe ratuur, vermoedeljjk onweersbuien. Leening Amsterdam. Door den gemeenteraad van Amster dam is goedgekeurd een leening aan te gaan van 10 millioen gulden. Koningin en Prinses. H. M. de Koningin en de Prinses hebben heden Het Huis ten Bosch te 's Gravenhage betrokken. Auto-ongeluk. Gisterenavond heeft door de slechte bestrating in een der buitenwijken van Den Haag een auto-ongeluk plaats gehad. Op een lager gelegen gedec" van de straat kantelde de auto en kwam op een weide terecht. De in zittenden, een dame en een heer uit Berlijn werden er uit geslingerd en bekwamen kwetsuren. De dame heeft vermoedelijk een hersenschudding be komen. New-York, 1 April. In den staat Ohio zijn 50.000 arbeiders, werkzaam in de kolenmijnen, in staking gegaan, daar geen overeenstemming kan wor den verkregen over de voortzetting van het collectief arbeidscontract. Het Panamakanaal. Washington, 31 Maart. De bepalin gen dat Amerikaansche kustvaarders geen tolrechten zullen hebben te be talen in het Panamakanaal, is door het Huis van afgevaardigden ingetrok ken. El Paso, 1 April. Torreon is gister middag in handen van generaal Villa Officieele berichten bevestigen de inname der stad. Verregaande baldadigheid. Te Varik is de politie de beide jongens op 't spoor die 12 Mawt V avonds een" versperring op den Waai- dijk hadden gelegd waardoor gevaar ontstond voor een naderende auto. De jongens verklaarden aan den rechter van instructie te Tiel. dat zijn door twee volwassenen waren opge stookt. t Koer* van heden 997/8 90 VAN DEN 1 APRIL 1914. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Crediet instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. DordBche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl, v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart Müen. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart'Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile' Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premieleeningen. AmBterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3Vk33/\ pCt. Nat. en Buitenl. Staatsf. stil, Rob bers geen omzet, Tabakken kalm, Mijnen prijshoudend, Petroleum zwak. Vorige Koer». 773/» 613/. 99'/, 84'/, 833/, 78V, 29 99'/, 71 54''/, 67'/, 51 68'/, 23'/, 64 238'/, 230'/, 166 14'/, 175 9'/, 182 601 196'/„ 185'/, 1233/, 3 107 2'/, 7r/b 61'/, 66 23'/, 05'/,6 238 234 14'/. 170 9 185% 2'/. 73/, 96'/, 100'/2 88'/, 60% 61% 94'/, 27% 94'/, 94% 29 29% 160'/, 2%e 161'/, 2%„ 99% 148 147

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2