DE JONG'S Gemengde Berichten. Ingezonden llededeelingen. 7'Ai Cis REBUSREEP Op 6 peepen kan men^ 1 peep toe Krijgen KANTONGERECHT TE GOUDA- M.v.L., W.S.A., J.B..C.Ï1' G. de B. allen te Gouda; V. S. enP K. beiden te Boskoop, T. de B. te Nieuwerkerk a. d. IJsel, H. S., J. c V. en J. K. allen te Reeuwrjk,' ieder f 0,50 subs 1 d., wegens 's nachts fiet. sen zonder licht. Stadsnieuws. EZ-a.X2.st. Rechtszaken. SPOET. Onze geïllustreerde Weekbladen Voor Moes- eo BloeilÉ, enz. flGRO ENTEN V EILING. Laatste Berichten. BURGERLIJKE stand. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant EfreeteDhandelteAmsterdam reden, waarom zulks door uw geacht wordt het geval te zijn." Uitsluiting der bedeelden. Men deelt aan het Vad. van meest bevoegde zijde mede dat de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid zijn eenmaal ingenomen standpunt inzake de uitsluiting der bedeelden bij de Ouderdomswet, niet zal wijzigen. In verband met het gerucht omtrent het tegendeel, maakt men er opmerk zaam op, dat de Minister al zou hij wijzigingen aanbrengen hiertoe toch niet zou overgaan voor dat hem het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp -heeft bereikt. Lijkverbranding in Nederland. Gisteren heeft niettegenstaande de Nederlandscho wet daartoe geen ver gunning verleent, op het te Wester- veld gebouwde crematorium de eerste crematie plaats gehad van he£ stoffe lijk overschot van Dr. C. J. Vaillant, arts te Schiedam. Per extra trein werd het lijk van Schiedam naar Velsen vervoerd, van waar het per raderwagentje, gevolgd door ruim 120 personen, naar het cre matorium werd gebracht. Daar aange komen werden de groote deuren van den hoofdgingang geopend en werd de kist de trappen opgedragen, terwijl het orgel het Religioso speelde. In de groote hal werd de kist op een catafalk geplaatst, waaromheen de bloedver wanten en vrienden zich schaarden. Door verschillende personen werd de overledene herdacht, waarna heel langzaam, door middel van een in de katafalk ingebouwde lift, de kist daalde naar de ovenkamer. Tijdens de daling Werd gewijde mu ziek uitgevoerd. De crematie welke c.a. 2 uur duurde geschiedden naar den laatsten wensch van den overledene, die in leven voor zitter was van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding. Aan deze crematie werd van hoo- gerhand geen enkele hinderpaal in den weg gelegd. Ze werd alleen officieel door een ambtenaar geconstateerd. Omtrent de wijze van constateeren van de overtreding der begrafeniswet meldt de Haarl. Crt. het volgende: Na de nederdaling werd dr. Ph. K. Van Lissa, vertegenwoordiger^ de Vereeniging voor facultieve Lijkver branding, toen alle anderen de aula reeds hadden verlaten, door een ambte naar van justitie namens den Minister van Justitie aangezegd, dat tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding der begrafeniswet, omdat hij het lijk van dr. Vaillant liet ver branden. De ambtenaar had zijn legimi- tatie-papieren bij zich en liet die aan dr. Van Lissa zien. Anders viel er niets voor en het opmaken van het proces-verbaal ge schiedde zonder eenig vertoon. De accoustiek in de aula is lang niet gelukkig. H. J. Lovink. Naar aanleiding van het aangekon digde aftreden van den heer H. J. Lovink als directeur van Landbouw, Handel en Nijverheid in Ned.-Indië, deelt het Hbld. mede, dat de heer Lovink wordt genoemd als opvolger van wijlen mr. A. Paets tot Gansoyen in de functie van president van het Algemeen Syndicaat van Suikerfabri kanten op Java. Naar wij echter vernemen, was hier ter stede te bevoegder plaatse van een benoeming van den heer Lovink als zoodanig nog niets bekend. Inspecteur van onderwijs te 's-Gravenhage. Door B. en W. van 's-Gravenhage wordt k voorgesteld de aanstelling van een inspecteur van Onderwijs, teneinde den Wethouder.van Onderwijs vakkun- digen bijstand te verzekeren. Bedoelde ambtenaar zal voorts ge regeld de scholen moeten bezoeken hij zal er, waar dit noodig blijkt, naar moeten streven door bespreking met de hoofden meer eenheid in den gang van het onderwijs te brengen, moeten toezien op het naleven der verschil lende verordeningen, een zuinig en oordeelkundig gebruik van leermidde len en schoolbehoeften dienen te be vorderen en overigens de afdoening van tal van kleinere aangelegenheden, welke thans een tijdroovende brief- - wisseling vordert, door bespreking voorbereiden. B. en W. meenen, dat instelling van het ambt van inspecteur, aldus opgevat, niet alleen zal leiden tot be zuiniging, doch vooral het onderwijs in het algemeen ten goede komen zal. Als aanvangsalaris voor dezen in specteur wordt voorgesteld f3500. hetwelk zal loopen tot f 4500,— Een posterij-vergissing. Kosteloos hebben sommigen in stad en lande gister over de post uit Am sterdam een 1-April-merkwaardigheid kunnen ontvangen. Op een der bijkan toren heeft gisternamiddag het stem- peltoestel gestaan op.... 19151 Gisteravond omstreeks halfnegen werd er brand ontdekt in het Vrij- heidsmonumont op het Plein 1813 in Den Haag. Gisteren waren loodgieters aan het monument bezig geweest, óm er aan de zijde van de Javastraat een koperen plaat aan te soldeeren. Daarbij zijn vermoedelijk vonken gevallen in het houten geraamte binnenin het monument. De brandweer bluschte het vuur met een straal op de waterleiding. Het eigenaardige brandje had heel wat bekijks. (N. R. Crt.) Hoog water. Uit Grave wordt aan de N. R. Crt. In aanmerking genomen de zeer groote breedte der rivier valt thans de Maas flink weg. Van gisteravond 11 uur tot hedenmorgen 8 uur viel het water 5 c.M. en van hedenmorgen 8 uur tot vanavond 4 uur was de val weer 7 c.M., terwijl de Beersche Maas van gisteravond li uur tot vanmiddag 4 uur steeds op dezelfde hoogte is In deze streek wordt, om hot kwar tier, reikhalzend uitgezien naar het openen van de loozingssluizeo^yan het riviertje de Raam. De peilschaal te Gravo teekent thans 10.50 M. boven N. A. P. en ene aan de Pegelbrug (Beersche Maas) 8.46 M. boven N. A. P. Gevaarlijke passagier. In den trein van Leeuwarden naar Groningen zat Zondag een passagier, die zijn mede-passagier met een revol ver bedreigd had. Deze laatste verliet den trein en deed aangifte van het geval bij een treinbeambte, die de coupé afsloot, zoodat de gevaarlijke reiziger niet langs den gewonen weg de coupé kon verlaten. Te Groningen aangekomen, zou de man aan de politie worden overge leverd. Maar toen de trein stil stond, bleek, dat de man van de revolver langs den ongewonen weg, door het portierraampje, was ontsnapt. (L. Ct.) Een 60-jarig huwelijk. Twee oudjes in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Harderwijk, Jan Bijsteren en Fransina de Vente, hopen den 19n April a.s. hun 60-jarig hu welijk te herdenken*. Beiden zijn ruim 85 jaar oud, maar genieten een goede gezondheid, zoodat ze nog dagelijks hun wandelingetje kunnen maken. Diefstal te Worm er veer. De Tel. meldt, dat de dief gepakt is, die 20 Maart den heer Dekker te Wormerveer f 4100 vhad ontstolen. De verdenking viel al spoedig op den DuitscEen kantoorbedediende W. M., wiens gangen zorgvuldig werden nagegaan, waarbij bleek, dat hij veel te ruime verteringen maakte voor zijn inkomen. De man, die zich aan zijn dienst plicht in Duitschland had onttrokken en daarom naar ons land was gegaan, had plan gemaakt zich in Indië te vestigen, welk plan hij ten uitvoer wilde brengen, nadat hij zijn salaris over de afgeloopen maand had ont vangen In de uitvoering van dat plan werd hij verhinderd, doordat hij gistermor gen werd gearresteerd. In zijn bezit werd nog f 3700 gevonden. Twee bil jetten van f 1000 waren in zijn pan toffels verborgen, terwijl hij de rest had verstopt onder een luikje in het close! De gearresteerde heeft een volledige bekentenis afgelegd. Gistermorgen werd de postbode Wibier, te Lonneker, die brieven bestel de op het buitengoed van den heer L. Blijdenstein „de Veluwe", eensklaps door twee herdershonden aangevallen, ter aarde geworpen en door de razende dieren zoo toegetakeld, dat zijn kleeren danig werden gehavend en hij bloeden de wonden opliep. Gelukkig kon de on gelukkige nog tijdig worden ontzet $oor de marechaussees, die zioh op de daarpasseerende electr. tram bevonden. Een Aprilgrap. De bewoners van Winterswijk wer den Maandagmorgen plotseling opge schrikt door de tijding dat de burger vader telegrafisch bericht ontvangen had, dat 's middag3 half één luilenant Versteegh met zijn vliegtoestel in de buurt zou landen. Gauw werden de noodige maatregelen genomen. Een kwartier buiten W. werd een geschikte weide gevonden daar een paar lakens in den vorm van een kruis neergelegd en klaar was Kees. Alle scholen kre gen vacantie, zoodat weldra de poli tie, bijgestaan door de marechaussees, de handen vol had om de nieuwsgie rigen van het „vliegterrein" te houden. Reeds om twaalf uur waren B. W. benevens eeninge doktoren (voor mo gelijke ongevallen) aanwezig om den koenen aviateur te verwelkomen. Doch het werd half één, één uur, twee uur en allen wachtten nog in volle span ning totdat eindelijk een telegram meldde, dat de vlieger wegens te veel wind niet op kon stijgen. Dinsdag herhaalde zich hetzelfde spelletje. Het schijnt dat een paar handelsreizigers de goede burgers van Winterswijk bij den neus hebben gehad. (N. Crt.) De brand te Almelo. Bij den grooten fabrieksbrand „Twente" hebben zich ontzettende too- neelen op het terrein van den brand zoowel als in het brandende gebouw afgespeeld. De arme kerels, die na het brand-al arm hun heil zochten in de vlucht, som migen door uit de ramen te springen, ontkwamen allen op vijf slachtoffers na deze slachtoffers zijn de 51-jarige Willem Stal, gehuwdde 35-jarige J. Egbers, weduwnaar, die drie jonge kinderen onverzorgd achterlaatP. Brummer, 22 jaar, pas gehuwd, D. Voerhuis 22 jaar en Schollink, 16 jaar. Vooral in den aanvang toen de brand pas uitgebroken was, deden zich schokkende tooneelen voorvrouwen die om haar echtgenoot jammerden, kinderen die luid schreeuwende hun vader zochten, moeders die haar doch ter liepen. Sommigen moesten bewus teloos weggedragen worden. Deze ramp, diè het kleine industrie stadje heeft getroffen, heeft alom in den lande deernis verwekt. Ook H. M. de Koningin deed van Hare deelne ming blijken. De burgemeester van Almelo ontving1 namens H. M. het volgende bericht „Hare Majesteit de Koningin is ten zeerste getroffen door de berichten betreffende het omkomen vijf arbeiders bij den brand, der katoenspinnerij „Twente" "*H. M. verzoekt u, aan de nagelaten betrekkingen der slachtof fers de beniiging van hoogstderzelver oprechte deelneming over te brengen". Gistermiddag was de justitie op het terrein aanwezig en heeft daar ter plaatse, de gevonden verbrande over blijfselen van de vijf vermiste personen in beslag genomen en naar het zieken huis doen vervoeren ter nader onder zoek. Houtbewerkers-staking. Als gevolg van de door de houtwer kers gevorSe loonactiej welke naar den zin der akbeiders piet tot een be vredigend reailtaat heeft geleid, is gistermorgen/op de houtwerf C?aar Peter, der Irma P. de Lang Cz. te Zaandapi herwerk gestaakt. De staking omvat Wman, nagenoeg allen aan gesloten, terwijl onder hen zich ook eenige leden der christelijke organisa tie bevinden. Aan de patroons is een brief verzonden, waarin hun verzocht wordt, voor de firma de Lange geen werk te verrichten, aangezien dit be antwoord zal worden met maatregelen van tegenweer. (N. R. Crt.) Op de binnenplaats van de fabriek Ramie-Union te Lonneker is gister avond de 28-jarige. ongehuwde voer man H. Schukkert, toen hij zijn hol lende paarden tot staan wilde brengen, zoodanig met den disselboom in de borst gewond, dat de dood bijna on middellijk intrad. (N. R. Ct.) Het paleis van den prins von "Wied. Ee zijn heel wat moppen getapt op het niéuwe verblijf van den.nieuwen vorst van Albanië. Men heeft het zoo'n beetje doen voorkomen, of de nieuwe vorst zou komen in een hut zooals je die op de Drentsche hei vindt, met als meubilair een paar stoelen en potten en pannen endergelijke. Zoodat het ge heel er van buiten uit zou zien als een hei-boerenwoning en van binnen als een zolderkamer op de vierde verdie ping van een oud-Mokumsch stadsge deelte. Nu, zoo erg is het niet met het vorstelijk verblijf in Durazzo. Ten minste niet als we de verhalen mogen gelooven van een Duitscher, die veel in Albanië heeft gereisd en die onlangs de verbeteringen heeft gezien, welke in het paleis zijn aangebracht. Het paleis in Durazzo heeft een allerfraaiste ligging juist op een vooruitspringend schiereiland. Trouwens het geheele stadje Durazzo ligt daar zeer schoon en maakt bij het aankomen een zeer aangenamen indruk. Het paleis bevat een veertigtal vertrekken, die zooal niet overdadig weelderig dan toch comfortabel zijn ingericht. Vroeger was het een echt grauw gebouw, waarvan het dak allesbehalve waterdicht was en waarvan de binnenplaats en tuin er altijd even vuil en verwaarloosd uit zagen. Ook binnenskamers was het toen niet erg frisch cn zindelijk, maar er is een flinke som besteed om het gebouw goed op te knappen. Het is niet zoo erg als we het heb ben gezien op een heerlijke teekening in een Duitsch sportblad, waar we de prins zien zitten op een oude kruk met een niet bijpassende leuning en een papieren kroon; waar de kippen op den vloer het ongedierte pikken en een varken om den hoek komt kijken. Zoo erg is het niet. Er is electrisch licht in de kamer, die werkelijk mo dern gemeubileerd moeten zijn. Ook is er waterleiding en een goede afvoer van het vuile water en zelfs is er we laten dit voer rekening van den Duit- schen reiziger de eenige W. C. van Durazzo. Heel attent van de onderda nen van den prins von "Wied. Een ding zal hij misschien onaange naam vinden in zijn nieuw verblijf. Doordat de restauratie van ket paleis znel in zijn werk is moeten gaan, heeft geen gelegenheid gehad de zeilen en vloeren uit de kamers te halen en te vernieuwen. Ook de behangsels zijn niet vernieuwd kunnen worden. De firma die de verbeteringen heeft aan gebracht, heeft de kamers uitgezwa- veld, maar met de bekende levenskracht van alles wat men graag niet levenül heeft is allesbehalve waarborg dat de woning vrij zal zijn van ongedierte. Integendeel is de kans zeer groot, dat het paleis daarvan een aardige hoe veelheid zal herbergen. Men acht dit minder erg. Het is eigenlijk niet meer dan billijk, dat de nieuwe vorst> die bij zijn plechtige kroning heeft beweerd in alles met zijn volk te willen mee leven, ook eens een slapelooze nacht heeft, welke niet zijn oorzaak vindt in politieke zorgen en moeilijkheden. Het slot van den prins ligt ten deele op, ten deele tegen den muur van de vesting Durazzo. De toegangs wegen tot de stad en naar buiten kun nen worden afgesloten en beweerd wordt dan ook, dat op den dag van de plechtige intocht van Wilhelm von Wied, de drie toegangswegen voor gewone stervelingen niet te betreden warën. Tenslotte is het voor den nieuwen vorst toch maar te hopen, dat hij zal kunnen wennen aan zijn slot. En dat het niet-vernieuwen van de vloeren niet al te erg werken zal op zijn hu meur. Daar is al een grappenmaker geweest, die heeft beweerd dat de Albaneezen altijd ai verlangd hadden het slot in een beteren staat te zien maar dat ze juist die eene maatregel, die die oorzaak kan zijn van slapelooze nachten, niet hebben genomen om den Ërins maar spoedig weer kwijt te raken. •ie arme prins van Wied. Hij ligt nu al met z'n nieuwe onderdanen over hoop. Misschien is dat al een gevolg van het hier-vertelde Uitspraken van 1 April 1914. D. S. te Gouda 4 X f 2. subs 4 X 2 d., wegens als hoofd eener onderneming geen „arbeidskaart en register aanwezig hebben. C. J. J. Z. en J. S. te Berkel en Rodenrijs ieder f7.50 subs. 8 d. met verbeurdverklaring van den inbeslag- genomen zegen en de gonjezakjes, wegens visschen zonder vergunning. D. H. te Gouda f0.50 subs. 1 d., wegens loopen langs den spoorlijn zon der vergunning. C. C. v. d. K. weduwo H. F. de R. te Gouda en H. F. h./v. van J. D. te Gouderak, ieder f 2. subs. 2 d., wegens hun kind niet geregeld de school laten bezoeken. J. L. woonplaats onbekend f 5. subs. 3 d., wegens in de Gouwe op verboden plaats met zijn boot aanleggen. I. V., Q. J. M. fi., L. de H., W. v. d. S. allen te Gouda, ieder f0.50 subs. 1 d. en J. H. te Gouda 2 X f0.50 subs. 2 X 1 d". met verbeurdverklaring van de inbelaggenomen maten en ge wichten, wegens overtreding derlJk- wet. M.v.d.H. te Reeuwrjk f0.50 sub», 1 week tuchtschool, wegens id. met een voertuig. O. v. M. te Gouda f 1. subs. 1 wegens te Gouda op straat een hand' wagen laten staan. F. J. de D. te Utrecht f 3 subs. 1. d. wegens te Gouda rijden op het met klinkqrs bestrate voetpad met een hand wagen. H. A. woonplaats onbekend flsnbs. 1 d., wegens te Gouda venten zonder vergunning. D. T. te Alphen, teruggaaf aan de ouders, wegens loopen over gevaar lijk ijs. W. B. en K. R. beiden te Gouda ieder f0.50 subs. 1 week tuchtschool wegens te Gouda op straat Voetbal' J. v. D. h./v. R. K. en W.S.B.te Moordrecht f 0.50 subs. 1 d., wegens te Moordrecht in verboden tijd matjes kloppen. L. D. en C. v. O. beiden te Rotter dam, ieder f 1. subs. 1 d., wegens te Zevenhuizen zonder vergunning mu ziek maken. J. P. P. te Rotterdam f 5. subs. 5 d. J. K., J. P. P. en P. 0. v. d. K., allen te Rotterdam ieder f3. subs. 5 d., we gens id. te Bleiswijk. A. K. te Rotterdam f 1. subs. 1 d., wegens te Bleiswijk venten zonderver- gunning. P. C. B. te Moordrecht f 1 subs. 1 d., wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan. A.M., W.K., W.v.Z., C.G., P.H. allen te Bleiswijk, ieder f3. subs. 2cb en D. d. M. woonplaats onbekend f 5. subs. 3d., wegens nachtelijk burenge rucht. A. W. K. te Gouda f 1. subs. 1 d. en F. H. A. S. te Moordrecht vrijspraak, wegens openbare dronkenschap. GOUDA, 2 April. Aanbesteding. Op de gisteren door den heer H. J. Nederhorst, architect, alhier gehouden aanbesteding voor het maken van W uitbreiding van het Israëlitisch Öuds Mannen- en Vrouwenhuis alhier, werd ingeschreven door Gebr. J. J. Baas alhier voor f 5995.— D. Rook, Gouderak 6194. J. P. de Groot alhier 6339. J. Slegt 6360.- J. Amesz 6439.— N. H. v. d. Sterre Waddinx- veen voor 6684.— W. Bokhoven alhier 6728.— M. W. Schouten „7059.— De gunning is aangehouden tot hedenavond. Concert Helena Horneman. Zooals we reeds mededeelden zal onze begaafde stadgenoote, }/Lej. Helena Hornemanvoor haar vertrek naar Elberfeld nog een concert hier ter stede geven. Voor dit concert, dat op "Woensdag 15 April a.s. in den Nieuwen Schouwburg zal plaats vinden, heeft Mej. Horneman een zeer belangwek- kend programma samengesteld. Be- i halve liederen van LootsZweert SchnitzlerCath. v. BennesVow, Trémisot en Leoncavallo vermeldt het programma ook nog aria's uit operas van WagnerPuccini en Maülart. Een nichtje yan de concertgqefster, leer linge van 'den heer Schnitzlerzal och in eenige piano-soli laten hooren, ter wijl 't accompagnement van de zan geres, evenals de vorige maal, aan den heer Schnitzler is opgedragen. Na 't groote succes, dat Mej. Hof" neman bij haar vorig optreden w# ter stede zeer terecht te beurt viei, schijnt eene nadere aanbeveling dit concert te gaan bijwonen over bodig. Laten we er voor zorgen, Mej. Horneman ons kan verlaten m de wetenschap, dat hare kunst inHoa zeer vele vereerders teltl Tuberculose-bestrijding. Wij ontvingen- het 2e jaarvenjNS van de Prov. Zuid-Hollandsche ve eeniging tot bestrijding der tubercu lose, jvaarin de werkzaamheden Vereeniging zijn uiteengezet. Het aantal leden bedraagt thans i waarvan 11 vereenigingen tot bestrj- ding der tuberculose in verschillen gemeenten, w. o. ook Gouda en ver 15 afdeelingen van het „firoene aritf- Met ingang van 1914 geniet de Pro- Vereeniging een Rijks- en een rTO" vinciale subsidie, elk tot een bedrag van f 1600.—. In verband hiermeae werd éen rondreizend huisbezoekster aangesteld. Opgericht werd een Prov. cursus tot theoretische opleiding der wijkver pleegsters voor het examen voor huis bezoekster, waarvoor Dr. J. Wagener te Rotterdam als docent zal optreden. In plaats van Dr. J. Bruining werd tot bestuurslid gekozen de heer W. Mari, arts te Moordrecht. Omtrent de vereeniging te Gouda, waarvan ons geen afzonderlek verslag is toegezonden, vonden wij op een bijgevoegde tabel vermeld, dat het totaal aantal in 1913 ingeschreven patiënten bedraagt 38, dat werden ontsmet door den gemeentelijken ont- smettingsdienst 17 woningen en 29 keeren goederen. Het bedrag dat voor tuberculose bestrijding te Gouda in 1913 is uitge geven bedraagt f 1047.19. Die Haghe-Spelers. Het gezelschap „Die Haghe-Spelers", directie Ed. Verkade te 's Gravenhage komt Dinsdag a.s. in den Nieuwen Schouwburg een voorstelling geven van „De tweede mevrouw Tanqueray." Hond overreden. Gisterenmiddag is een aan den heer F. P. J. G. alhier toebehoorende hond, een fox-terrier, die de spoorbaan was opgeloopen, bij den overweg bij de Spoorstraat door een aankomende sneltrein gegrepen en door midden delijk theater te Elberfeld komt, zooals reeds bericht is, opvoeringen van Wagner's Parsifal geven in den groo ten Schouwburg te Rotterdam, 5 en 6 Mei a.s. De titelrol wordt gezongen door Carl Braun, de Kundry door Adelheid Nissen, de Amfortas door Willy Zilken, de Klingsor door Erich Hunold, de Gurnemanz door Hans Erl. Regisseur is de heer Von Gerlafeh, dirigent de heer Knappertsbusch, en het orkest dat van het Concertgebouw te Amsterdam. De overblijfselen van het arme beest werden bijeenverzameld en begraven. De Voddenraper van Parijs. Op 13 April (2e Paaschdag) zal in den Nieuwen Schouwburg alhier door het tooneelgezelschap, directeur de heer Mertens, worden opgevoerd, „De Voddenraper van Parijs." Waddinxveen. Bij de op 1 April j.l. gehouden verkiezing van een Voor zitter van de Polders „Achterof en de Putte" werd de heer J. van Bergen gekozen met 144 stemmen. De heer D. J. Oudijk verkreeg 73 stemmen en de heer J. Oudijk 5 stemmen, zoodat gekozen is de tieer van Bergen. Alphen ajd Rijn. Voor den ge meenteraad (vac.-A. Streng, R.-K.), zijn gisteren officieel candidaat gesteld de heeren J. Bulk (lib.) en G. van der Meer (R.-K.) (N.R.Crt.) Zevenhuizen. Bij beschikking van den Minister van Landbouw is be noemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rij kslandbouwwinter- school te Dordrecht de heer K. v. d, Torren, alhier. Woerden. De heer C. R. Drijver is gisteren bij herstemming tot lid van de. Kamer van Koophandel en Fabrie ken gekozen met 61 stemmen, tegen 45 stemmen op den B. H. F. de Mol. (N. R. Crt.) Reeuwijk. De door Burg. en Weth. dezer gemeente voorloopig vastgestel de kiezerslijst bevat 618 namen. Hier van zijn er 436 bevoegd tot kiezen van leden voor den gemeenteraad. De kiezerlijst bevat thans 55 namen meer als vorig jaar. Loterij wet. De Kantonrechter te Terborg, heden uitspraak doende in de zaken van G. ter H. en J. S. te W. te Doetin- chem en H. te B. te Gendringen, aan wie was ten laste gelegd, dat zij als Agenten der N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad hebben gehad 3 Obligatiën 20e Serie eener pre- mieleening ten laste dier Vennootschap zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 vereischte toestemming niet was verleend, ont sloeg beklaagden van alle rechtsver volging. Lekkerkerk. Op de scheepswerf van den heer T. v. Duivendijk, is met den bouw een aanvang genomen van een naar de laatste eisohen des tijds geconstrueerde Rijnsleepkaan, groot ongeveer 1300 ton, voor rekening eener Duitsche firmaook is de kie gelegd voor een stalen graanlichter groot 300 ton, voor Holl: rekening. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Maart bezocht door 650 belangstellen den. Uit de aan het Museum verbon den boekerij werdon 223 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land verzonden, terwijl de aan het Museum verbonden school voor Kunstnijverheid door 178 vrou welijke en mannelijke leerlingen be zocht werd. De tentoonstelling van oorspronke lijke fotographische opnamen naar Werken van den Duitschen bouwkun dige Hermann Muthesius zal dezer dagen geopend worden. De tentoonstelling van de Decora tieve en toegepaste Kunst, werken van „De Belgische Vrouw", is nog geopend tot half April. Parsifal te Rotterdam. Het opera-gezelschap van het stede- Vliegen. Een ongeval. Luitenant Versteegh is gisteren, naar het Hbl. meldt, met luitenant Roeper Bosch van Soesterberg naar Spaarn- dam gevlogen. Bij de landing zag Versteegh een boschje te laat en daar de motor weigerde, kantelde de ma chine in de sloot. De vliegers zijn on gedeerd, maar de machine is zwaar beschadigd. De schroef is versplinterd. Het herstel zal eenige maanden duren. Na telegrafische mededeeling arri veerde uit Soesterberg luitenant Van Heyst op een machine. Gelukkig kon hij gerustgesteld worden, dat geen persoonlijke ongelukken waren voorge vallen. Van Heyst keerde des middags )er vliegmachine terug naar Soester berg. Ons Premieblad Pak me mee No. 1 van den nieuwen jaargang bevat o.a. Luitenant-Generaal A. Kool t- Bezoek van H. M. de Koningin en het Prin- je aan de Hoofdstad. H. M. de Koningin en de woningtoestanden. Madama Caillaux, die den heer Cal- mette gedood heeft en de begrafenis van haar slachtoffer. Het verschrikke lijke ongeluk in Venetië. 75-Jarig be staan van de Rotterdamsche Manege. De half-vasten feesten te Parijs. D< Dies Natalis der Delftsche Studenten. Groote Boksmatch om het kampioen schap van Europa. De Duitsche Keizer te Weenen. De Koningin-Moeder op Oranje-Nassau Oord. Dreigende onge regeldheden in Ulstur (Ierland). Vier kiekjes uit de Vogelwereld. Het Kin dernummer „Ons Prinsesje". rische eilanden, zal dat wel anders zijn, maar opgesloten in een enge kooi ver liest het diertje veeleer zijn fokwaarde. In zeer groote kooien, waarin het leven meer dkt in de vrije natuur nabij komt, verkeeren de vogels ooi te dezen op zichte in gunstiger conditie. Men kan van kanariemannetjes, die gezond en sterk zijn, ook in het tweede jaar wel jongen krijgen evenwel treft men er veel „schiertreders", dit zijn manne tjes, die niet meer bevruchten, bij aan zijn ze al één of meer jaren alleen zangvogels geweest, dan kan men ze vrij gseker als „schiertreders" beschou wen.- Bijniet-jonge wijfjes treft men een an der versohijnsel aan. Zijn een jaar oud en hebben jongen gehad, dan kunnen ze ook in volgendè jaar nog wel ge schikt zijn voor de teelt, maar verre weg de meeste sterven dan aan "leg- nood". Men hoort vaak met eenige bevreemding vragen„waar blijven toch al die oude kanaries?" Welnu, die leggen zich dood. Niet alle natuur lijk, maar zeer vele. Wij moeten dus ieder, die plezier wil hebben van zijn fokkerij, drin gend radendoe als de beroepsfok- cers en fok met jonge mannetjes en ijfjes! De naaste oorzaak van den legnood is heel vaakgeheele of gedeeltelijke verstopping. Is de mestkamer de cloaca te veel gevuld met uitwerp selen, dan kan het ei, uit de eileider komende, daar niet passeeren en dus niet worden gelegd. De bloedsomloop wordt door de ongewone inwendige drukking gestremd, tengevolge waar van het vogeltje moet sterven. Soms wordt bij de stuiptrekkingen in den doodsnood, mèt de uitwerpselen, nog een eitje uitgescheiden, doch dan is het te laat. Men geve daarom geen al te stop pende voedingsmiddelen, alshennep zaad, koolzaad of z.g. zwart zaad, dat bij velen niet als verstoppend bekend is, en hard gekookt ei. Veel groente en aardappelkruim (dit bevat nog al zout) zijn in den legtijd probaat tegen verstopping. Men trachtte na te gaan, hoe het voedsel bij de verschillende diertjes werktde werking der ver schillende voedingsmiddelen is bij de vogels, evenals bij de menschen, bij alle individuen niet gelijk. C. B. Iets over Kanaries. Het houden en fokken van kanaries is ook ten onzent een liefhebberij, die bij velen wordt aangetroffen en waar mee door sommigen nog een aardig duitje wordt verdiend. Door de groote liefhebberij is echter de markt wel eens zoo overvoerd, dat er met het fokken niet veel winst valt te behalen. Hier aan stoort zich de echte liefhebber niet, hij fokt immer weer en vindt er een genot in tehuis omringd te zijn door een stukje lieflijke natuur. Vroeg in 't voorjaar begint het al; zijn de vogels een veertien dagen bij elkaar geweest, dan zijn er reeds eieren, die in 12 k 13 dagen zijn uitgebroed, ter wijl de jongen op den leeftijd van 26 dagen al volwassen zyn. 't Is toch aardig, zegt dan menig een, die dat ziet, en hij wil het voor beeld navolgen. Maar dat gaat met altoos zoo grif, omdat hrj het ver keerd aanlegt. Er worden zoo Ucht fouten gemaakt, waarop wij even willen wijzen. Bijvoorbeeld, men koopt een wilfje en plaatst dit in de broedkooi bij een goeden zanger, die echter, door welke oorzaak ook, niet meer zingt. Omdat het mannetje een goede zanger was, denkt men jongen te krrjgen van een goede soort. Maar dit kan faliekant uitkomen. Er mankeerde iets aan de mannetjeskanarie, en aan kamer vogels, zullen ze vruchtbaar zijn in de fokkerij, mag niets mankeeren. En dan: hoe ond was of is dat mannetje? Is hij meer dan een jaar, dan is hg meestal voor de teelt niet meer ge- 8C Ja/in de vrije natuur, opdeKana- Wortelen 15 ct. per bosje. Prei van f 2.— tot f 2.60 per 100 bos. Uien f9.00 per mud. MARKT BERICHT ER Gouda, i April ^14. GRANENKalm, onveranderd. Tarwe: Zeeuwsche 8.75 k f 9.— mindere dito 8.50 k 8.7 s. Afwij kende 8.— A $.40. Polder 7.50 8.—. Rogge Zeeuwsche 6.90 k f 7.25. Polder 6.ak f 6.75. Buiten- landsche per 70 kilo 5.50 a ƒ625 Gerst Winter 6 k f 6 25. Zomer 5.75 k 6.25. Chevalier 6.25 A 6.75 Buitenl. voer gerat per 65 kilo 4,75 k f 5.50. Haver per H.L. 4 40 k 4.60 Per 100 kilo 8,10 k 8 50.. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo ƒ6.25 k 6 50. Kanariezaad 18.50 k f 19.50. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 k f 14.50. Koolzaad 13.— k 14.— per HL. Erwten: Kookerwten 11.50 4 ia.—, Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 675 A/7«?5 Boonen: bruine boonen 12.50 k 14.50. witte boonen ƒ18.— A/19,— Paardenboonen ƒ8.25 ƒ8.75. Duivenboonen 8.50 k 9 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed f 8.— k 8.25. Kleine ronde 7.75 k f 8.25. Veemarkt. Melkvee redol, aanvoer handel vrijwel prijzen redelijk. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 20 k 23 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel minder 22 k 24V1 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 1.80 k 2.10 per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel vrijwel 24.-*- k 56.—. Lammeren, aanvoer, geen beteekenis. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 10.—- k 16. Graskalveren, geen aanvoer, Fokkalveren 24 A 36.— Eieren ruimen aanvoer, handel vlug, per 100 stuks, 3,75 tot 4,75».. u Kaas, aangevoerd 84 partijen, handel matig. ie kwal. 32.k 34.25. 2de kwal 28.- k 31.-. Zwaardere 34-~" Noordhollandsche f a Boter goede aanvoer. Handel redel. Goeboter 1.25 k 1.30. Weiboter 1.10 k ƒ1.20. Gouda, 1 April 1914. Veiling Houtmansgraoht 4 unr. Spinazie van 18 tot 25 ct. per KUo Kropsla le soort vat f4.50 tot SOO 2e ffi50 s'u.OO Dunsel 45 ot. per mandje van f 1.25 tot f 1.60 per 100 Te Soest zijn gistermiddag de wo ningen van B. Kaats, G. van Putten en W. Lagemaat geheel in de asch gelegd, Spoorwegongeluk in Indië. Naar de Nieuwe Courant meedeelt is by Tandjongpriok een trein ont spoord doordat een karbouw op don weg liep. Het ongeluk geschiedde juist bij een brug, zoodat de locomotief en drie wagens in het water liepen. Twintig inlanders zijn gedood en 50 gekwetst. Er zijn geen Europeanen Raapst. Radijs Rabarber f2.00 16.00 f4.00 f7.50 Staatscommissie. De Staatscommissie inzake een ka naalverbinding in Twente is heden te Amsterdam geïnstalleerd met een rede van den voorzitter C. A. Jolles, hoofd ingenieur-directeur van den Rijks Wa terstaat te Arnhem. De Russische spoorwegen. Petersburg, 2 April. De Minister van verkeerswegen heeft machtiging verzocht om voor 60 millioen roebel aan spoorwegmaterialen te bestellen, te leveren vóór 1915. Verkiezingen in Argentinië. Buenos-Ayres, 2 April. Bij de ver kiezingen voor het Huis van Afge vaardigden zijn 7 sociaal-democraten en 3 radicalen gekozen. Vliegongeluk. Parijs, 1 April. Uit Reims wordt ëómeld, dat Emile Vedrines, eon broer van Jules Vedrines, in het vliogkamp te Bethery bij een lage vlucht naar beneden stortte en onmiddellijk dood as. Niet zoo weinig. St. Petersburg, 2 April. Aan het St. Peterburgsche postkantoor is bij een algemeene controle een tekort ont dekt van f78.000. Albanië. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Albanië geseind, dat de hoop be staat dat de meeningsverBohillen tus- schen de Alaneesche regeering en majoor Thomson, in zake de Epiro- tische quaestie, weldra opgeheven zul len zijn en dat de Nederiandsche offi cier, wiens waardevolle organisatiega ven in Walona reeds zoo ontzaglijk veel tot stand brachten voor Albanië behouden blijft. Aan hetzelfde blad werd getelegra feerd,, dat de ministerraad beslo ten heeft aan de regeering van Oostenrijk-Hongarijen en Intalië te verzoeken elk een raadsn^an uit te zenden voor de ministeries van Post en Telegrafie, van Openbare Wer ken en van Financiën in den nieuwen staat. (N. Crt.) GOUDA. GEBOKEN31 Maart. Alberta Johanna, ouders J. M. Koenen en J. H. M. Mntsaers. 1 April. Maria Catharina, ouders N. Schoonderwoerd en O. M. E. Stringa. GEHUWD: 1 April. A. de Groot en S. Binnenmarsoh. G. Verstoep en £1. de Kiviet. L. van Eijk en K. van Vegton. J. Pot en O. J. Berendsen. P. W. Toen en H. A. Loendersloot. OVERLEDEN: 1 April. Willem F. Signer 1 j. BOSKOOP. Van 1531 Maart. GEBORENAnnemie, ouders J. Boer en G. de Bruin. Abraham, ouders P. Harkes en A. Velthoorn. Jacob, ouders J. Berckenkamp on J. Verbeek. Arie, ouders D. C. Jon- ;ejan en T. Loef. Wilhelmus Jo- iannes, ouders D. Overes en M. Blom. Johannes Bernardns, ouders G. H. Liinnemann en N. W. Van Leeuwen. OVERLEDEN A. J. Kluis, 9 m. D. Kluis, 80 j., geh. met M. van Kempen. P. J. Stapper, 13 j. GEHUWDH. Uittenbogaard en A. van Zoomeren. O. Den Uijl en N. Vermeulen. KCHT vCtOWAWajjJ ObirllVnstsin T •reen!» van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.8 te Nice, laagste stand 753.9 te Stornoway. Verwachting tot den volgendendag: Zwakke tot matige Z. O. tot Z. W. wind, meest zwaarbewolkt, toenemen de kans op regen of weer, zelfde tem- paratuur. Koer* van hetlen 77'/, VAN DEN 2 APRIL 1914. Staatsleeaincen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 8 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. 0J)1. (Gr. Russische StJw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet, Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet, Brazilië, Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Uaok- en Crediet-Instel llngen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lnsteli. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A, .Scheepvaart BUen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie S1/*3l/a pCt. Nat. Staatsf. beter, Buitenl. geen verschil, Culturen geen omzet, Tabak ken kalm, Petroleum willig, Rubbers flauw, Mijnen lager voor Cobar en Redjangs. Vorige Koer*. 77»/, 82 V. 61»/, 99'/« 84'/, 88»/, 90 78'/, 29'/» 99'/, 71 'H 54"/,, 67'/,, 51'/, 85'/, 65'/,, 234 165 14'/, 170 9 182 601 196'/» 185»/, 123'/, 3 107'/, 95'/, 61'/, 94'/, 27'/, 94»/, 29'/, 161'/, 2'/» 99'/, 147 83 84'/, 88'/, 82»/, 76'/, 55 61'/, 69'/, 23'/, 64'/, 239'/, 236'/, 14'/, 159 8 182'/, 602 186'/, 123'/, 3 109'/, 95"/,. 100'/. 97 29'/, 161'/, 2'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2