IOR :n 01M1 I dbeving te 'rancisco. Je Mevrouw IÜERAY. 1 fflH”. ;e Bioscoop en i leverancier E-vxitexi laxxd Buitefilandsch. Nieuws. Valentine. J No. 12446. i» p. borg. I. BCHlEWim lossekrapg Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Maandag 6 April 1014. 53e Jaargang. XTx®"cl"ws ghq. -Z^-d--^-©x,t©zx‘t5-©"b±©^cH. voox G-o-clcLsu exx Oxxxs‘tx©2sz©zx- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 7 APRIL 1914 1HE SPELERS J VERKADE. FEUILLETON. Gouda. Telefoon Interc. 82. APRIL en de vol- 4 nog 4 (Wordt vervolgd.) I, dat men mij g--*■- - JON PROGRAMMA mmer: >se film is iets onje- ir buitengewoon» op bied. rooie nummer Ims. f 0.55 0.10 SCHOUWBURG. go- Dit naar ma in 3 afdeelingen vervolging van Starchfiold over te gaan. Het proces is gisteren ten gunste van den beklaagde geëindigd. Het Openbaar Ministerie zelf (besloot tij dens de behandeling de beschuldiging op te geven, en de jury sprak toen het niet schuldig uit. In 1912 is de vrijgesprokene, we gens zijn moed, getoond bij de arres tatie van den krankzinnige Titus, die September 1912 met een revolver tal van menschen neerschoot en verwond de, door het Carnegie-heldenfonds be loond. 40 EXCELSIOR’» AMSTERDAM Elke regel meer U,1V Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ofdwerk van R WINO PINERO, bleef geboeid tot het Alg. HandelsUad. welverzorgde en goed oeringhet publiek jkens de warme hulde- ier ingenomen met de Utrechtsche Crt. AANVANG 8 UUR plaatsenLoge en Leden f 1.25). Balcon 1.—Galerij 50 Ct ing bij loting Maandag vonds 8 uur h 10 Ct fiOlDSLlIEUlIRAM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Vau 1—5 gewone regels met bewijsnummer. fer en mij als den alsohuwelijken dader. Wie kan zeggen wat morgen als waar heid zal gelden Met deze laatste woorden trol bij een zeer gevoelige plek bij den rechter. In de vooraf opgevatte meening, dat Valentine Zier de misdaad gepleegd had en niemand anders, had de rech ter bij onderzoek menig punt voor onbeduidend gehouden, dat hij anders nader zou onderzocht hebben. Hij maakte zich er een verwijt van, dat juist die punten den advocaat Lage- man, als hoofdpunten gediend hadden, bij het onderzoek, dat hij instelde. Deze herinnering stemde hem juist niet zach ter jegens Bauerlich en op de schrif turen wijzende, die op tafel lagen, antwoordde hij op strengen toon „De bewijzen, die daar liggen, bevatten waarheid van ouderen datum dan van daag of gisteren." Ah, u zinspeelt op dat geval te Ha velberg, dat de advocaat weer opge rakeld heeft. Ik wil die zaak niet ont kennen," antwoordde Bauerlich op hoogen toon, „maar ze is reeds lang verjaard en staat ook volstrekt niet in verband met dit geval. „Dat geloof ik toch wel 1“ Daarin ligt het bewijs, dat ge wegens uw ge negenheid voor (Valentine Zier belang hadt bij den dood van hhar vader. Bhtop’tMEKKleleMM Magazijn van hVVAAY ZONEN tNCHEIH. eze THEEËN worde» lieverd in verzegel0 jes van vijf, twee half en een Ned. on» vermelding van No®’ en Prijs, voorzien van snstaand Merk, vol- s de Wet gedeponeerd* ich tot de uitvoering geeerde orders aan- elend, J. C. BIJL, RREEBAART Ia Albanir. In Eripus. De „Albanische Korrespondenz” ont vangt uit Valona over de gevechten bij Koritza, waarbij, naar men weet, ook een der Nederlandsche officieren gewond werd, nog de volgende mede- deelingen De door Grieksche soldaten versterkte „heilige bataljons14, die in de laatste weken krachtig optraden, hebben op de geheele linie van Ko ritza de/I opmarsch tegen de stellin gen der Albaneesche gendarmerie be gonnen, een aantal plaatsjes overval len en geplunderd, en de bewoners gedood. Donderdag ontstond een bot sing tusschen Albaneezen en Grieken in de nabijheid van Premettiverder bij Colonia, waar de Albanische vrij- scharen de Grieksche bende versloe- De stakingen. De toestand in de kolenmijnen van Yorkshire is ernstig. De staking om vatte gisteren 170.000 mijnwerkers on andere arbeiders en men verwachtte, dat heden 200.000 werklieden er in be trokken zoudep zijn. De arbeiders heb ben het werk neergelegd ondanks de pogingen van hun leiders, om hen daarvan af te houden. Er bestaat een groote ontevredenheid over de werking van de wet op het minimum loon. Men vreest dat de staking nog lang zal duren, daar de leiders alle gezag verloren hebben, en dat zij zich over het gansche land zal uitbreiden. Andere bedrijven, die afhankelijk zijn van een ruimere toevoer van steen kolen, zullen binnen enkele dagen de nadeelige gevolgen ondervinden. De staking beteekent een verlies van on geveer 500.000 p. st. por week aan loonen. De electriciens-staking te Londen heeft zich eVeneens uitgebreid. Do secretaris van de vakveroening der electriciens heeft echter medegedeeld, dat hij brieven van een veertigtal firma’s ontvangen heeft, waarin ver klaard wordt, dat zij bereid zijn de voorwaarden der vereeniging in te wil ligen. Ofschoon de staking in het bouwbedrijf te Londen nog voort duurt, is het gevaar voor een alge- meene staking in dat bedrijf toch ver minderd door een officieele verklaring van het bestuur van den bond der pa troons, dat aan den leden den raad is gegeven, om van heden af hot loon van 7ll2 d. tot 8 d. to verhoogen. Duitschland. Zabern. De officier van justitie te Zaborn hoeft revisie gevraagd van het proces, door Majoor Ude ingesteld tegen de Zaberner Anzeiger, die vrijgesproken werd. wen niet te wijken, wanneer hun zulk een conflict opgedrongen werd. De overpeinzing van dit alles heeft reeds een kalmeerenden invloed in het Lagerhuis geoefend en men is tot de ontdekking gekomen, dat een minne lijke schikking niet uitgesloten is. De opmerking werd dan ook gemaakt, dat er een wonder was geschied, daar voor de eerste maal gedurende dertig jaren op verstandige wijze in het Lagerhuis over Home Rale gesproken was. Het blijft natuurlijk twijfelachtig of deze verbetering aanhouden zal. Het is een feit, door droevige ervaring bewezen, dat werkelijke hoop van vrede slechts gebouwd kan worden op de vrees en niet op de edelmoedigheid der oppositie. Den verloren zoon op feestelijke wijze te verwelkomen,schrijft de Daily News, is een aangename taak. Maar het is goed er volkomen zeker van te zijn, dat hij terugkeert, alvorens het gemeste kalf te slachten. Tenzij de omstandigheden verande ren, zullen unionisten Asquith zijn zetel in Oost-Fife niet betwisten bij He noodig zijnde .verkiezing. De candidaatstelling is bepaald op 8 dezer, de stemming zoo noodig op den 15en. Daar de strijd dan alleen loopt tusschen Asquith en den beken den Dublinschen arbeidersleider Lar kin, die zich als onafhankelijk socialist candidaat denkt te stellen, zou de her kiezing van Asquith niet aan twijfel onderhevig zijn. JMOEOPATHIE. der centrale Homo»». >theek van Dr. WilhJ, te Leipzig. vrage per briefkaart vw en gratia boekjw OTï thie toegezonden. esmiddelen worden in te ^zegelde fleschjes afgfr. - 80 daaraan te voldoen? „Maar ik ben een geboren Duit- schermijn eigen vaderland zal mij toch niet aan een vreemde mogend heid uitleveren „Zooeven hieldt ge er aan vast, dat ge burger van dat vreemde land zijt,u zei de rechter met bijtende spot. „Wees echter gerust. Zoo spoedig zult ge die onvrijwillige reis over den Oce aan niet behoeven te aanvaarden. Eerst zult ge hier gevonnisd worden en uw straf moeten ondergaan? „Oho! wat heb ik dan toch eigen-, lijk gedaan?/ vroeg Bauerlich honend, terwijl hij de armen op do borst kruiste en den rechter uitdagend aan keek. Verontwaardigd over zooveel onbe- schaamheid wilde deze opstuiven, doch hij bedwong zich en met ver achting antwoordde hij op ijzig koe len toon: „Met het doel hom tedoo- den, hebt ge oen flench vergiftigd bessensap ten huize van den heer Zier gebracht.u „Ondersteld, dat ik dit gedaan heb, dan heeft hij er toch niet van gedron ken en is niet gestorven door het vergiftom mijn bedoelingen alleen kan niemand mij vonnissen? „Ge hebt den dood van mevrouw Rechling veroorzaakt? „Ge weet zelf goed gen. Inmiddels hadden verschillende kleine gevechten plaats. Nadat de Grieksche benden versterking hadden ontvangen van geregelde troepen, slaagde zij er in, den tegenstand der Albaniërs te breken en tot de stad Koritza door te dringen. Een groote Grieksche bende, die door verkleede Grieksche soldaten ondersteund werd, overviel de stad, de aanvallers, die door Grieken in de stad werden ge holpen, omsingelden Koritza en staken de stad in brand. De telegraphische gemeenschap tusschen Koritza en Va lona werd verbroken. De voorloopige regeering van Epirus heeft alle jongelieden opgeroepen voor dienstneming in de „heilige bataljons41. In Santa Quaranta hebben de opstan delingen een sterke stelling ingenomen; de recruten worden door haar Griek sche officieren geoefend. In de laatste dagen zijn daar groote bezendingen wapens en ammunitie aangekomen, waarbij ook machine-geweren zijn. Aangaande het reeds in een tele gram medegedeelde omtrent het ge vecht met de verpleegden uit het hos pitaal te Koritza, meldt de Alb. corr. nog, dat aldaar 80 Grieksche soldaten verpleegd werdenopgehitst door de Griekschen bisschop, vielen zij Alba- neesehe gendarmen aan en er ontstond een hevig gevecht. Het is in dit ge vecht, dat de majoor.Bnellen van Vol lenhoven gewond werd. Engeland. De Ulster-crisis. Zaterdagnamiddag heeft te Londen in het Hyde-park een zeer groote unionistische betooging plaats gehad om te protesteeren tegen de opneming van Ulster in de Home-Rule. Er waren 229 groepen aanwezig, vertegenwoor digende 76 Londensche kiesdistricten, die met muziek en vaandels in het park te zamen waren gekomen. Onder de sprekers waren Balfour, Austin, Chamberlain en Carson. Men herinnert zich, dat in het be gin van Januari in een waggon van den North London Railw. ’t lijkje ge vonden werd van een knaap die bij onderzoek bleek te zijn Willie Starch- field, zoon van John Starchfield, een courantenverkooper, die sedert eenige tijd van zijn vrouw gescheiden leefde. Daar twee getuigen verklaarden, dat zij Starchfield op den dag van den moord met zijn zoontje hadden ont moet, vond de justitie termen om tot als hij was, zou nooit in een huwelijk zijner dochter met u hebben toege stemd? „Ik heb het u reeds gezegd die zaak is verjaard. Sedert ben ik een rijk man geworden? „Daar hechtte de heer Zier weinig waarde aan ge hadt anders niet noo dig gehad u te verschuilen achter zijn zuster, om hun weldaden op te dringen, die u later dienen moesten als middel om uw misdadig plan uit te voeren? „Mijnheer.’ dat is te erg! Ik moet u herinneren, dat ik een Amerikaansch burger ben en dat „De regeering der Vereenigde Staten zou zich met nadruk verzetten tegen de onderstelling, dat het Amerikaan- sche burgerschap een vrijbrief verleent voor alle mogelijke misdaden, die in andere landen worden bedreven. Maar uw tweede vaderland zal zich inder daad met a bemoeien. In de berichten dio mijnheer Lageman over u in Ame rika heeft laten verzamelen, komen dingen voor, die ongetwijfeld eene aanvrage tot uitlevering ten gevolge zullen hebben, zoodra ze langs ambte- lijken weg aan gene zijde van den Oceaan bekend gemaakt worden. En zou aan die aanvrage voldaan worden ?u vroeg Bauerlich zichtbaar verschrikt. V REDE. De Home-Rule beweging. In den toestand inzake Ulster is thans eenige verandering gekomen. Sir Edward Gray heeft in het Lager huis een verzoenende rede gehouden en zijn voorstel, om de besprekingen te hervatten op den grondslag van de instelling eener federatie voor het gansche rijk en voor tien jaar, hebben hun uitwerking niet gemist. De poli tieke atmosfeer is weer opgeklaard en er is een merkbare ontspanning inge treden een weldaad na de dagen van angstige afwachting en agiteerende verrassingen. De gematigden beginnen in alle partijen meer den toon aan te geven en aan beide zijden van het Lagerhuis zijn verscheiden leden, die ten volle inzien, wat de gevolgen zou den zijn als de strijd op dezelfde wijze voortgezet werd, en een waardige schik king van de quaestie in het huidige parlement voor aangewezen houden. Het is een illusie, schreef de West minster Gazette, te veronderstellen, dat we uit de tegenwoordige moeilijkheden zqllen geraken, hetzij door een refe rendum of door een algemeene ver kiezing. Mannen, die zich op hun geweten beroepen, kunnen niet zeggen dat zij, als de stemming tegen hun zin uitvalt, bereid zijn om orders uit voeren, welke zij nu hatelijk vinden. Sir Edward Carson kan niet beloven, dat zijn Covenanters zich terug zullen trekken als de uitslag niet in hun voor deel is. We zouden derhalve in den gevaarlijksten toestand komen, als bij een vijandige of niet beslissende uit spraak de Covenanters nog onder de wapens bleven, en generaal Gough en anderen in het leger, die zijn opvat ting deelen, bij hun weigering volhard den om tegen hen op te treden. Bij een algemeene verkiezing zet de unionistische partij alles op het spel in afwachting van succes bij de stembus. En de voorzichtige kiezers onder hen zullen het vooruitzicht wel te onzeker achten om de kans te wagen, of de maatregelen te rechtvaardigen, die noodig zouden zijn om de regeering te dwingen haar wetten te laten varen en eeri ontbinding te verhaasten. Van den anderen kant is er geen liberaal, die een conflict wenscht uit te lokken, dat een revolutionair acpect moest Mgön, oewel alle liberalen het als hun ernstigen plicht zouden beschou- Amerika. De man met zestien vrouwen. Te Forth Worth, in Texas, is Vrydag, naar de Maand. Crt. meldt, het proces begonnen tegen zekeren Ludic Arnold, oen plantagebezitter, die in den loop van vijftien jaar met niet minder dan zestien vrouwen getrouwd was, zonder het noodig te achten van een hater te scheiden. Acht zijner echtgenooten traden als getuigen togen hem op en verklaarden, dat zij zich door Arnold hadden laten inpalmen, omdat hij zoo bitter over den dood van zijn moeder gehuild had, wat zij als een bewijs beschouwden, dat hij een goed hart moest hebben. De „zoozeer beweende” moedor woonde center gezond en wol de terechtzitting bij. Arnold wordt aangeklaagd van bigamie en van vergrijpen tegen de wet op den handel in blanke slavinnen. Rusland. Maxim Gorki. Men heeft eenigen tijd geleden het bericht kunnen vinden dat de be roemde Russische schrijver Maxim Gorki zich, als gevolg van de amnestie, verleend bij het Romanoff-jubileum, naar Rusland heeft kunnen terug koeren. De verleende amnestie ver hindert evenwel niet, dat de Russische administratie al haar krachten inspant en allerlei kunstgrepen verzint, om haar zware, bloedige hand op dezen dichter van Europeesche vermaardheid te loggen. Gorki is eerst naar Rusland teruggekeerd, nadat hij van het Depar tement van Politie de duidelijke, on dubbelzinnige verklaring had gekregen, dat hij rustig kon terugkomen, aan gezien al de jtegen hem ingestelde vervolgingen door de amnestie waren vernietigd, bit werd bevestigd door den Minister van Justitie. Doch toen Gorki van zijn recht gebruik had ge maakt, achtte het openbaarministerie zich verplicht om alle beschuldigingen, die voor en na tegen den schrijver waren opgesteld, nog eens door te gaan en toen bleek het, dat, behalve al de „litteratuur-processen”, die door de amnestie de doofpot zijn ingegaan, er nog op grond van art. 78 van het strafwetboek een aanklacht tegen hem bestond, opgesteld in het jaar 1908 naar aanleiding van het uitgeven van den, in Nederland ook beroemd worden roman„De Moeder”, artikel bedreigt met verbanning 45) De rechter wees hem op de ont steltenis, die hij zelf getoond had, waarop hij met een spottenden glimlach antwoordde: „Ja, nu, ik zou den man wel eens willen zien, die zoo plotse ling en onbeschaamd overvallen wordt en dan onmiddellijk met zijn antwoord gereed is. Ik kan den advocaat Lage- man den lof niet onthouden, dat hij zeer bekwaam is in het combineeren der feiten. Het scheelde slechts weinig, of hij had mij zelf overtuigd, dat alles gebeurd is, zooals hij liet voor komen? „En u is dan toch verwonderd, dat rechters en gezworenen hem geloof den?11 vroeg de rechter. „Wat allen overweldigde, was niet de rede van den bekwamen advocaat, maar wel de waarheid, die in zijn woorden lag „Bah, wat is waarheidvroeg Bauerlich met minachting. „Gisteren hield ge voor waarheid, dat Valentine I Zier met voorbedachten rade iemand vergiftigd hadvandaag beschouwe geen rekenschap kan vragen van een ongelukkig toeval? „Maar ge hebt met voorbedachten rade valsche getuigen afgelegd tegen Valentine Zier on een meineed ge daan riep de rechter. „Alles samen zal u eenige jaren tuchthuisstraf be zorgen !u „Waardoor zal men mij dit bewij zen Op grond van het vertelsel, dat de advocaat Lageman verzonnen heeft Of met hulp van de beklaagde, die natuurlijk de plank grijpt, welke haar wordt toegeworpen of op grond van de verklaringen der half krank zinnige Constance Zier?“ „Ge wist die toch voor uw bedoe lingen te gebruiken,11 zei de rechter met verachting. „Vergis u nieter zijn genoog bewijzen voorhanden om door de gezworenen schuldig verklaard te worden daartoe is uw bekentenis niet volstrekt noodig? „Misschien niet,“ antwoordde Bauer lich honend, „maar ge hebt die beken tenis noodig om Valentine Zier in vrijheid te kunnen stellen en ik heb er genoegen in haar tot de volgende maandelijksche*zitting der gezworenen in de gevangenis te houden? PRIJS. VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1*50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1