Binnen larxd.. VSMADHIW VAN DMffiTEKAAD Ingezonden Mededeelingen. WEST-INDISCHE Gemengde Berichten. Uit den Goudschen Rui Stadsnieuws. SPOET. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Siberië ieder, die zich schuldig maak t aan „Godslastering". Bij Gorki's zwak ken gezondheidstoestand zou dit feite lijk een doodvonnis beteekenen. De Ziekenfondsquaestie.) De Volksbanier meldt, dat de Fe deratie van R.-K. Diocesane Volks bonden en Werkleiden vereenigen in haar Zondag te 's Hertogenbosch ge houden vergadering een motie heeft aangenomen van den volgende inhoud „De vergadering, besprekende den strijd tusschen de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en de Ziekenfondsen „is van oordeel, dat bij dien strijd gewichtige arbeidersbelangen betrok ken zijn, maar ook speciale Kalholieke belangen „spreekt de wenscheiijkheid uit ?lo. dat in allen bisdommen initia- wordt genomen tot oprichting van R.-K. Ziekenfondsen; „2o. dat Katholieken geneesheeren in genoemden strijd geen stelling nemen zonder te voren overleg te plegen met de R.-K. Werkliedenorganisatie; „besluit tot instelling eener commis' sie, die een en ander zal bevorderen, o. a. door in overleg te treden met de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst' Pestbestrijding in Indië. In verband met den oproep door de Regeering aan geneeskundigen en bacteriologen om ter bestrijding van de pestziekte naar Indië te worden gezonden, hebben zich, naar wij ver nemen, tot op dit oogenblik 20 genees kundigen en baoteriologen aangemeld, waaronder vijf dames. Bg kon. besl. zijn met ingang van 1 Mei bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau mr. G. Visse ring, president van de Nederlandsche Bank te Amsterdamu is benoemd tot ridder in cle orde van Oranie-Nassau de heer J. H Miggelbrink, ohef-de-bureau bij de Nederlandsche Bank te Rotterdam. VRIJDAG 3 APRIL 1914. (Vervolg.) 10. De rekening der inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1913, van de Hoff man's stichting „Volksgaarkeuken". De Voorzitter: Ingevolge het bepaalde in het Reglement van Orde stel ik voor ook deze rekening te stel len in handen van een commissie en wanneer de Raad niet zelf haar wenscht samen te stellen zal ik de heeren van Galen, de Jong en van Veen verzoe ken die commissie te willen uitmaken. 11. Een scflrgven van den Armen raad alhier, waarbij hij ter goedkeu ring inzendt de rekening en verant woording over het jaar 1913. Ter visie. 12. Een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1913 van het vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis. Voor heden aan de orde gesteld. 13. Suppletoire begrooting Hoff- mansgosticht. De Voorzitter: Ten gevolge van een schrijffout heeft men verzuimd deze suppletoire begrooting, die strekt tot wijziging van eenigo posten, op de agenda van heden te plaatsen. Kan de Raad goedvinden, dat deze suppletoire begrooting toch in deze vergadering behandeld wordt Aldus besloten. Ik zal dit punt aan de ordé stellen bij no. 2 van de agenda. 14. Missives van de heeren W. A. Hoyng en J. J. A. Montijn, waarbij zy hun ontslag indienen &1b lid van de plaatselijke commissie van toezicht op net lager onderwijs. De Voorzitter: Mijne hoeren De vergadering zal zeer zeker met leedwezen do mededeeling van beide heeren ontvangen. De heer Montijn vooral heeft gedurende zijn langjarig lidmaatschap van de commissie ver schillende diensten bewezen aan de gemeente en het onderwijs. Ik stel voor deze mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 16. Een adres van J. A. J. Mastink alhier, waarbij hg voor het bouwen van heerenhuizen gemeentegrond in erfpacht verzoekt aan het Regentesse- plantsoen. De Voorzitter: Ik stel voor dit adres te stellen in handen van B. en W. om daarover advies uit te brengen. Aldus besloten. 16. Een adres van M. M. Belonje Jr. alhier, waarby hg recht van over pad verzoekt over een gerioleerde ge meentezijl. Wordt gesteld in handen van B. en W. om daarover advies uit te brengen. 17. Een adres van J. C. Jue alhier, waarbij hg verzoekt te worden be noemd tot makelaar in onroerende en roerende goederen. Dit adres luidt: Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft met verschuldigdén eerbied te kennen: de ondergeteekende Johannes Cor- nelis Jue van beroep notarisklerk wo nende te Gouda, Westhaven No. 33 dat hij gedurende den laatsten tijd zeer vele malen is aangezocht en aan gesteld geweest om als beeedigd des kundige in boedels en nalatenschappen op te treden dat door requestrant voor ieder ge val als zoodanig den daarvoor ver- eiscbten eed in handen van den heer Kantonrechter moest worden afgelegd; dat makelaars overeenkomstig arti kel 1124 van het Burgerlijk Wetboek tot het afleggen van bedoelde eeden zijn vrijgesteld dat requestrant bovendien herhaalde malen als tusschenhandelaar is opge treden bij den aan- en verkoop van goederen dat zijn werkkring ten kantore van den Notaris J. P, Mahlstede te Berg ambacht hem ruimschoots tot voren staande handelingen de gelegenheid biedt en de aanvragen om als zoodanig op te treden veelvuldig zijn; redenen, waarom adressant zich tót U wendt met het eerbiedig verzoek, hem, "overeenkomstig artikel 62 Wet boek van Koophandel te willen be noemen als makelaar in onroerende en roerende goederen en hem als zoo danig doen laten beëedigen. 'tWelk doende enz., J. C. JUE Gz. Gouda, 31 Maart 1914. Ter Visie. 18. Een adres van P. Liepelt alhier, waarbij hij restitutie verzoekt van een door hem als vergoeding van huur van een door de gemeente aangekocht peroeel. betaald bedrag. Dit adres luidt: Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft eerbiedig te kennen Pieter Liepelt, koopman wonende te Gouda aan het Jaagpad dat hij was huurder van het pand No. 81 aan de Gouwe alhier, van welk perceel de gemeente Gouda eigenares is geworden: dat hij bij schrijven van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente van 16 December 1913 No. 1618 hier van kennis kreeg met het verzoek willen zorg dragen dat op 1 Januari 1914 bedoeld perceel is ontruimd, waarna aan hem het door den ge meenteraad toegekende bedrag van f 1000.als schadevergoeding zou worden uitgekeerdd dat naar aanleiding van een door hem gedaan verzoek, aan hem bij schrgven van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente van 27 De cember 1913 No. 1618 werd modege- deeld, dat do termijn voor de ontrui ming van voormeld perceel met veer tien dagen was verlengd en dat door hem aan de gemeente verschuldigd zou zgn een bedrag van f 60.als vergoeding voor huur, wolk bedrag dan ook weikelijk is afgehouden van het aan requestrant toekomende bedrag Van f 1000.— dat het requestrant voorkomt, dat deze korting van f 60.— al zeer hoog is, in aanmerking genomen, dat de huur van gemeld perceel slechts f 5.— per week bedroeg, en er voor de ge meente geen meerdere1 schade is ont staan door de 14 dagen latere ontrui ming van bedoeld perceel dat requestrant zich wendt tot Uwen Raad met eerbiedig verzoek het daar heen te willen leiden, dat hem voor meld bedrag van f 60.— worde terug betaald onder bereidverklaring zijner zijds tot betaling van twee weken huur k f 6.per week indien zulks van hem gevorderd mocht worden. 't Welk doende enz!, P. LIEPELT. Gouda, 2 April 1914. Wordt gesteld in handen van B. en W. om daarover advies uit te brengen. (Wordt vervolgd.) LANDBOUW. Het Kaascontróle-station Zuid-Holland en de Kaashandel. Door de Directeuren van de N. V. Kaashandel-Mij. „Gouda", de heeren J. L. van Eyk en W. Heusdens en door de firma Gebrs. de Vreugt alhier is naar aanleiding van het optreden van den voorzitter van het Kaascon- tröle-station Zuid-Holland, den heer S. O. Korteweg in de jongste verga dering het volgend protest geplaatst in de „Zuivelcourant": „De vorige week kon men in meer dere groote bladen lezen een verslag van de algemeene vergadering van het Kaascontröle-station Zuid-Holland. Volgens dit verslag heeft de voor zitter van genoemd contrólestation z'n hart weer eens gelucht over de houding van de kaashandelaren tegenover het station. Ieder ,die maar een weinig over de zaak kan oordeelen, haalt over hot gesprokene door den heer S. C. Korteweg de schouders op, doch voor degenen, die buiten de beweging staan, zou het optreden van den voor zitter, hoe tastbaar onjuist dit ook is, toch een verkeerden indruk kunnen achterlaten. De heer Korteweg schijnt alle mid delen, ook ongepaste, te moeten aan grijpen, om den handel in een verkeerd daglicht te plaatsen. „Noem mij eens feiten waaruit blijkt de genegenheid van kaashandelaren voor het station" aldus de voorzitter op een vergadering van alléén produ centen. Even verder lezen wijop voor zitters herhaaldelijk gestelde vraag bleven de aanwezigen het stilzwijgen bewaren. Is het toch niet al te dwaas De voorzitter had nog meer bizarre vragen kunnen stelle» waarop de aanwezigen het stilzwijgen zouden hebben blijven bewaren. Maar is het niet treurig, dat de heer Korteweg, die zelf wel weet, tenminste weten moest, wat de kaas handelaren inzake kaascontrole hebben gedaan, stelselmatig deze werkelijk nuttige zaak tegenwerkt door zijn steeds on\nrzoenlijke houding Het sympathieW? energieke optreden van den direkteur Dr. v. Gulik wordt steeds tegengewerkt door de plompe onoor deelkundige houding van den voor zitter. Wat hebben de kaashandelaren gedaan Heeft de heer K. geen woord van waardeering over voor de opoffering die het Dag. Best. van de Ned. Vereen, van Kaashandelaren zich heeft getroost door het nemen van proeven en het bewaren van gemerkte kaas, het bij wonen van vergaderingen in het Dep. van Landbouw, het aanwijzen en be zoeken van boeren om de rijksmerken te beproeven dit laatste o.a. in samen werking met Dr. Swaving en Dr. van Gulik? Heeft de Dir. Generaal van den Landbouw, de heer Lpvink, later de heer van Hoek, niet steeds op de meest mogelijke medewerking van ons kunnen rekenen? Heeft de Ned. Vereen, v. Kaashandelaren op 2 Juni 1910 niet een openbare vergadering te Gouda gehouden, ook toegankelijk voor land bouwers, waadde heer van Gulik een lezing fiield -over de kaascontrole en waar dö Dirdeteur-Generaal van den Landbouw ert de heer Dr. Swaving aan de bestuurstafel de vergadering bijwoonden? Hebben niet sommige kaashandelaren per advertentie in de courant de boeren aangeraden gecon troleerde kaas te maken Heeft niet meermalen de handel verzekerd de taak met hart en ziel te zullen steunen, onlangs nog weer bij monde van een der onderteekenaars, den heer van Eijk in de door den heer Korteweg te Gouda gehouden vergadering? Maar van Samenwerking van han delaren en producenten wil de heer K. niets weten, deze twee categorieën van menschen die voortdurend met elkaar te maken hebben, tegen elkaar opzetten, haat zaaien, dat schijnt een deel des heeren K's levensdoel te zijn. Nog een enkele aanhaling uit het verslag. „Het verzoek van het station aan de Ned. Vereen, van Kaash. gedaan om positieven steun te verleenen door alléén gemerkte kaas te verhandelen werd door de vereeniging als niet serieus gemeend, afgewezen". Zou men kunnen gelooven dat een dergelijk absurd denkbeeld kon opko men in het brein van iemand die dan toch eenigszins op de hoogte moet wezen In Nederland wordt gemaakt veertig millioen Ko. kaas, hiervan staat twee millioen Ko. onder rykscontröle. Wat zouden de makers van de overige 38 millioen Ko. volvette kaas wef zeggen als de handel hun product weigerde te koopen Om dan den handel te durven vragen alleen gecontroleerde kaas te verhandelen, moet men toch al heel „er naast" zijn." De Redactie van de „Zuivel courant" geeft van haar stantpunt te dezen opzichte blijk door een vrij groot on derschrift, hetwelk zij als volgt besluit en waarin haar meening duidelijk kenbaar is: „En nu schijnt het alsof die teleur- itelling, (de niet algemeene aansluiting van de boeren bij het station Zuid- Holland, Red. 'G. Crt.) aanleiding is om een zondebok te zoeken die feitelijk absoluut geen schuld heeft. In plaats van te erkennen dat de onverschil ligheid der kaasmakers de schuld is, zet men een andere redeneering op. De handel moet de kaasmakers durin- gen in plaats van er op te werken dat de boeren gebruik maken van hunne macht om den handel te dwingen. CHOCOLADE EN CACAO met riatuurlyten cacaosmaak Weet-Indische Import Co Heerengr. 455 Amsterdam „Er bestaat nog hoop dat langs natuurlijken weg de zaak in orde komt, dat men in het Buitenland kaas met het Rijksmerk zal vragen en dat langs dien weg de controle zich zal uitbrei den. Op dit oogenblik laadt het Be stuur van het contróle-station den schijn op zich alsof het aan het wel slagen wanhoopt en reeds bijvoorbaat zich dekt door aan den handel de schuld te geven van de mislukking. Dat is niet fair en zeker niet in het belang van het controle-station." Slachtoffers brand te Almelo. Na een uitvaartdienst in de R.-K. kerk werd Zaterdag een der slacht offers van den brand op het Room- sche kerkhof te Almelo ter aarde be steld. Behalve de familieleden bevond zich het geheele personeel der fabriek in den stoet. Daarna werden op de algemeene begraafplaats de overblijf selen der andere slachtoffers begraven Kransen van de gemeente, het perso neel enz. dekten de lijkbaar. Honder den waren tegenwoordig. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door ds. Van Zwet, den bur gemeester, ds. Van Wijngaarden en ds. Melchers. De burgemeester ver zekerde, dat voor de nabestaanden gezorgd zal worden. Door één der arbeiders werd dank gebracht voor de betoonde deelneming. Uit de bloembollenstreek. Zullen de hyacinten dit jaar met Paschen volop in bloei staa,n Met dit zonnige weer zal een bezoek aan Hillegom de moefte loonen. Er zijn tal van fraaie punten óp de bekende wandelwegen als Stationsweg, Loosterweg II en III, Wilhelminalaan, Veenenburgerlaan, Oude Beek, Pas toorslaan, enz. (Msb.) Journalistiek. Dezer dagen vierde de Riedlinger- Zeitung haar 200-jarig jubileum. De kans bestaat, dat het blad, toen de Ordinari Riedlinger Dienstags-, Frei- tags- und Samstags-Zeitung geheeten, reeds voor 1740 bestond. Het stadje Riedlingen, gelegen in Würtemberg, heeft een groot aantal kunstenaars en geleerden voortge bracht. Dit kan er wellicht de oorzaak van zijn, dat or daar een tweehon derd jaar geleden reeds een 3 maal per week verschijnend blad kon bestaan. Eigenaardig is nog, dat de krant altijd in handen is geweest van de fami lie die haar eens oprichtte. Een lid van de achtste generatie, Stephan Ulrich, is thans nog directeur. Houten kadetjes. De Groene Amsterdammer verneemt, dat men in Frankrijk tegenwoordig een nieuwe grondstof gebruikt om brood van te bakken nl. (men zal 't niet gelooven, maar waar is het) het zaagsel dat de zaagmolens en stoom- houtzagerijen verzamelen, en tegen goede prijzen verkoopen. Het ondergaat eerst nog eenige be werkingen en lijkt dan op meel, men maakt er beslag van en op uw ont bijttafel krijgt ge een bak met houten kadetjes. Aan het Parijsche dejeuner moogt ge dus wel oppassen, dat ge geen splinter in uw maag krijgt. Even als in elke plantaardige stof is er natuurlijk eenig voedsel in dit hout- meel, maar gering. Al zegt nu voornoemd blad dat deze mededeeling, die ook zonder verder commentaar in de Ned. Bakkers-Cou rant overgenomen werd, „waar" is, zouden wii toch zeer gaarne eens een dergelijk kadetje willen onderzoeken. Er is toch zoo iets als een tong en een smaak in de wereld en de Parijzenaars zijn bekend als „fijnproever". Buiten dien weigeren wij aan te nemen, dat het Parijsche Gemeente-Laboratorium een dergelijke vervalsching zou toe laten. (Mdbl. tegen de vervalschiijgen) Weer een kazernebrandje, In de kazerne te Roermond is Vrij dagmiddag eeq begin van brand ont staan welke echter gebiuscht kon wor den. Daar een stroozak, die over twee kribben, was gelegd, aan de onderzijde brandde, rees ook hier een vermoeden dat men gepoogd heeft brand te stich ten. In verband hiermede vOTn# wij nog, dat korten tijd geleden m. i eens een begin van brand in de k». zerne ontdekt is. Hebt den moed steed* o te zeggen, wanneer het noodig Het bovenstaande is wel in toe- passing gebracht in de Raadsvertrek ring van Vrijdag. Oogenschijnlijk zag de agenda er too onschuldig uit. Slechts een enkele d« voorstellen zou wellicht aanleiding kunnen geven tot discussie, zou aten meenen. Niets is minder waar gebleken De vergadering van Vrijdag droeg jukt het kenmerk van levendigheid en was zeer belangrijk. In deze vergadering is het gekomen tot een min of meer principieel debat inzake het onderwijl De aanleiding daartoe was het voor stel van B. en W. om aan den heer A. Mul, onderwijzer aan de r.-k. jon gensschool, op zijn daartoe gedane aanvrage, vergunning te vertonen tot gebruikmaking van het gvaLetjek- lokaal van de openbare school ain de Patersteeg, tegen een vergoeding van f 1.— per lesuur en met de bepaling dat het gebruik zal ophouden uiterliik 1 Januari 1916. Tegen dat voorstel gingen van liberale zoowel als van rechtsche zijde stemmen op. 't Was merkwaardig. Van liberale zijde werd door de heeren Van der Want en IJsselstijn betoogd en terecht dat deze aanvrage strekte om een r.k. gymnastiek-cursas in het leven te roepen, en dat het op grond van het afscheidend karakter van dien cursus, niet ligt op den weg der ge meente om, door beschikbaarstelling van een lokaliteit, mede te werken aan een splitsing van kinderen van verschillende godsdienstige gezindte. Men vond het jammer dat in deze alweer dat speciaal r.k. karakter naar voren was gedrongen. De bedoeling van den heer Mul toch was gymnastiek onderwijs te geven alleen aan 4e leer lingen van de R. K. Jongensschool, omdat die school zelve niet in het gymnastiekonderwijs voorziet. Van rechts daarentegen daar waren het de heeren Broekhuizen, Donker en Jongenburger was men het voorstel niet genegen om de voor waarden, die daarin waren gestelden geen dezer leden voelde iets voor het argument van den wethouder van onderwijs dat het niet aanging, op een aanvrage van een particulier per soon, dezelfde faciliteiten te verleenen als aan vereenigingen. Er kwam dan ook, zooals te begrijpen was, een amen dement van rechtsche zijde om de zelfde voorwaarden te stellen als voor vereenigingen geldende zgn. Wat op deze zaak een bijzonder licht werpt, is wel het volgende, hetwelk uit de discussies bleek. Op de R.-K. Jongensschool wordt geen gymnastiek onderwijs gegeven bij gebrek aan loca- liteit en bij gebrek aan geld, zoo zei het de heer Donker. Al wel 25 jaar heeft het plan bestaan om' daarin te voorzien. In al die jaren is het benoo- digde geld daarvoor niet gevonden hoewel wèl een nieuwd R.-K. School aan de Letmaethstraat kon worden gesticht. De lager onderwijswet schrijft iet gymnastiekonderwijs niet als ver plichtend voor en daarom is dat onder wijs aan die school evenals aan meer dere bijz. scholen, niet toegevoegd. Het schoolbestuur zou echter toch wel gaarne zien dat er gymnastiekonderwijs aan de leerlingen werd gegeven. Na is er een onderwijzer dier school, die lust en ambitie heeft dat onderwijs op zich te nemen, en de pogingen van dezen onderwijzer worden door het schoolbestuur, dat zelf krachtens de wet niet bjj de gemeente kan aankloppen, door dat bestuur en door den hoogsten geestelijke van Gouda gesteund, omdat zij daarin natuurlijk zien een versterking van de R.-K. school. De aanvrage van den heer Mul moge als uitgaand van een particulier onder wijzer in den vorm zoo correct moge lijk zijn geweest, het valt toch niette ontkennen, dat de heer Van der Want den spijker op den kop sloeg, toen pi] als zijn meening verkondigde, dat hier aanhangsel zou worden gesticht van een bijzondere school. De heef Jongenburger e. a. glimlachten over dat „bijzondere" gymnastiekonderwijs, maar au fond beschouwd, ie, het dan toch maar zoo. En het is maar goed dat van libe rale zijde tegen dat handigheidje, om van gemeentewege mede te laten wer ken aan een gymnastiek-cursus, alleen voor r.k. kinderen, krachtig is geop* poneerd. In dezen tijd, waar de ver eenigingen van r.k. zijde als padae-* stoelen uit den grond verrijzen, alleenlijk met het doel om de macht der roomsch-katholieken te centrah- seeren en te stellen onder het geestelijk gezag, waardoor een toestand wordt Jeechipen van strenge afscheiding naar de godsdienstige gezindheid, wordt een verwijdering gebracht tus- gchen de menschen in kleinen en grooten kring, die niet ernstig genoeg Jan worden beschouwd, omdat ze voert tot onderlingen strijd. Op dat gevaar heeft vooral de heer IJsselstijn met recht gewezen. En het was waarlijk niet overbodig. De houding van den wethouder van onderwijs was bij deze aanvrage vrij slap. Zijn verdediging moge wel eenigen grond van waarheid bevatten, zn kan toch niet de beslissing geven in deze, waar het hier gold een prin- cipieele zaak. Het gaat niet aan in deze toe te passen den vromen raad, door de Genestet gegeven Neem alles aan, dat 'b beste deel Ook financieel. Wij zijn te zeer overtuigd van de beginselvastheid van den heer Knuttel, dat wij er niet aan denken dat in den vervolge in ondeiVijszaken een schip- perpolitiek door hem zal worden ge voerd. Naar aanleiding van het gevallen bosluit om afwijzend op de aanvrage van den heer Mul te beschikken, meldde de Goudsche Koerier van Zaterdag reeds dat de gymnastiek- cursus toch zal doorgaan. Daaruit blijkt dus dat de heer Mul niet zal komen met een aanvraag bij den Raad, waarbij de gelegenheid wordt open gelaten ook niet-Roomsch KathoKeke kinderen van het gymnastiekonderwijs te profiteéren, welken welgemeenden raad door eenige leden werd geopperd. Is het, mede in verband met dit bericht, nu niet wat naief van den heer Jon genburger om in den Raad te zeggen dat hij er ook zijn jongens heen zou zenden, wijl die op een andere bijzon dere school de Christelijke M. U. L. 0. school, Gouwe ook geen gym nastiek-onderwijs genieten 't Is toch nog al duidelijk dat het uitsluitend voor R. K. kinderen is bedoeld. Merkwaardig is het zeker, dat nu ineens een oplossing gevonden is. Gé lukkig voor de kinderen intusschen, die hier de dupe souden zijn geworden. Sinds eenige dagen was ruchtbaar heid gegeven aan een besluit van de Goudsche Slagersvereeniging, hetwelk inhield, dat, in verband met den slechten toestand van de varkenswaag op de Nieuwe Markt, plannen zouden worden ontworpen om een eigen waag op te richten. Het bestuur verwachtte blijkbaar van gemeentewege niet veel, althans uit de mededeeling van den voorzitter van den Raad, in antwoord op den door den heer Van Veen ge houden interpellatie betreffende deze zaak, bleek dat nimmer bij B. en W. of eeft hunner mondelinge of schrifte lijke klachten waren ingekomen. Waar zulk een positieve verklaring wordt gedaan, welke bovendien nog gesteund wordt door het woord van den inter- pellant, dat, wanneer tijdens zijn voor zitterschap dier vereeniging over toe standen is geklaagd, hiernaar steeds een onderzoek is ingesteld en verbete ring is aangebracht, waar dit mogelijk was, daar heeft het wel den schijn, dat het besluit door de slagervereeniging overgld is genomen. Het is toch, wij hebben het Zaterdag reeds gemeld, geblekea, dat zoodra B. en W. kenniB nebben gekregen van den onvoldoen den toestand, een onderzoek is inge steld en dat ten spoedigste maatregelen worden genomen om verbetering aan te brengen. Waar nu verwacht mag worden dat het gebouw doelmatig zal worden in gericht, daar is het naar onze meening van zelf sprekend, dat naast een goede gemeentewaag geen particuliere moet worden geplaatst. "Wij vinden het alleen maar jammer, dat een paar jaar geleden niet ineens voor een goed gebouw is gezorgd, 't Wordt nu wat duur. GOUDA, 6 April. Roei- en Zeilvereenigïng „Gouda". In de gisteren in het clublokaal te Reeuwijk gehouden Algemeene verga dering van de Roei- en Zeilvereeni- ginging „Gouda" werden als bestuurs leden herkozen de heeren M. H. Bou ten en G. F. "W. van de Velde. Jaap Spaanderman Jr. Naar we vernemen zal onze stad genoot Jaap Spaanderman Jr. binnen kort op verschillende concerten als soli-violoncellist optpeden, nl. heden Ons Huis", op 13 April op 'n con cert van Inter Nosin de groote Doele-zaal en op 27 April op 'n con cert van „Symphonia", alle drie te Rotterdam. Op dit laatste concert zal Jaap Spaanderman 'n violoncelle-con- oert van Boccherini met orkest-bege: leiding spelen. Ook te Zierikzee zal deze jonge kunstenaar als solist op treden en wel op 4 Mei a.s. Bg kon. besluit zgn met ingang van 1 Mei benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: in de 48e divisie te Zwolle J. Zeper, thans inspecteur der registratie en do meinen in de 16e divisie te Gouda in de 15e divisie te Gouda J. C. Bemer, thans inspecteur der registra tie en domeinen in de 41 divisie te Sneek. H. B. S.-Soiróe. Zaterdag heeft in de zaal „Kunst min" der Sociëteit „Ons Genoegen" een soireó plaats gehad van leerlingen der Goudsche H. B. S. Voor deze soireé, waarvan het ini tiatief was uitgegaan van eenige leer lingen der hoogste klasse, was een heel aardig programma samengesteld, hetwelk geheel door leerlingen der H. B. S. werd uithevoerd. Er was een alleraardigst orkestje, dat hoewel de tijd van repetities heel kort is geweest zich uitnemend van zijn taak heeft gekweten. Indien dat orkestje blijft bestaan en waarom zou dat niet ktfnnen ja mogelijk zich nog aanvttllBn, dan kan dat on getwijfeld bij menige gelegenheid nog gewaardeerde diensten bewijzen. De zangnummers door Mej. Je. Hoog stra vertolkt, hadden een groot succes. Mej. Hoogstra beschikt, over een mooi geluid, en een goéde voordracht^ waardoor de door haaj^uitgevoerde nummers zeer in den smaak Vielen. Ook de piano-soliste was heel goed. Niettegenstaande voor het tooneel- stukje niet die voorbereiding is kunnen worden getroffen als wel wenschelijk was geweest, liep het blijspel „In po litiek" toch aardig van stapel. J^jDe directeur der R.H.B.S., Dr. S. S. Hoogstra sprak aan het eind een enkel woord, waarin hij zijn vreugde uitte over de totstandkoming van dezen avond waaruit bleek, dat de jongelui zich bij elkaar aansluitend goed kun nen amuseeren. De heer Hoogstra hoopte dat dit ensemble bijeen zou blijven. Deze 'H. B. S soiree kan uitnemend geslaagd worden genoemd. jBoskoop. Gedurende de 2e helft der maand Maart zijn ten Postkantore alhier bezorgd de volgende brieven of briefkaarten welke wegens onbekend heid der geadresseerden als onbestel baar zijn teruggekomen nl. aan Mej. L. Rogier te Rotterdam; A. Kluker te Boskoop J. Bergers te Amsterdam; Mej. J. de Bruin te Amsterdam Mej. Gusti Kehrt te Reuthen. De avondcursus in talen (Neder- landsch, Duitsch en Engelsch) welke gehouden wordt in de openbare la gere school alhier is jl. Donderdag aangevangen. Voor de lagere klassen der openbare school zijn op 1 April 74 nieuwe leer lingen met dien datum de school heb ben verlaten. Gemeenteraadsbesluiten In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den Raad werd be noemd tot schoolarts de heer J. Ham burger arts. De heeren Ottolander en Guldemond zullen mot B. en W. een commissie vormen welke voorstellen zal voorbe reiden tot uitbreiding der gemeente en verbetering der verkeerswegen. Tot leden der Commissie van Toe zicht op het L. O. werden benoemd de heeren J. Hage, S. J. Ruizeveld. Herkozen werd de heer Schaum. Op het voorstel der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente bedrijven tot verhooging van het sala ris van den Directeur dier bedrijven, waaraan door B. en W. geen steun werd verleend' werd afwijzend beschikt. Wegens plaatsgebrek moet het breed voerig verslag dezer vergadering tot morgen big ven liggen. Waddinxveen. Ter vergadering van Vrijdagavond van de coöperatieve boerenleenbank waren 45 leden tegen woordig. Herbenoemd werden tot lid van den Raad van Toezicht de heer N. Bree- dijk en tot Lid van het Bestuur de heer J. den Boer. De rekening over 1913 werd vastge steld met een winstcijfer van f 1065,88 Het reservekapitaal bedroeg op 31 Dec. f 4112,835. De bank telt 145 leden en heeft in 1913 omgezet f 861186,70. Tot leden der financieele commissie werden benoemd de heeren C. Breedijk, A. Kreupeling en J. van Leeuwen en tot plaatsvervangende leden de heeren A. Jonkheid, Th. Koolmees en A. Bree dijk. 405® STAATS LOTERIJ. 2de KI. Trekking v. Maandag 6 April. No. 1899 f 5000. 20761 f 1500. 7165 en 17908 ieder f 1000. 19938 f 400. 2309, 5334 en 6982 ieder f 200. 3505, 5246, 6076, 6734, 6890, 10417, 11339 en 16903 ieder f 100. Prijzen van f 30. 4 90 106 7 96 90S 89 40 64 809 9B 410 53 08 96 606 16 34 89 60 68 94 028 724 32 51 71 87 88 808 78 94 900 27 48 1011 57 87 1101 73 89 88 1819 21 93 60 1845 89 1418 31 52 07°KH$ 68 U* 48 W 1746 W 86 1800 4 90 3006 40 86 89 93 99 2106 63 68 86 2887 8883 48 95 9468 958068389650 9751 063834446597998653 M5 8107 44 65 8911 13 34 60 64 8818 83 61 73 8431 74 97 8508 84 63 89 99 8606 19 98 39 85 8700 88 65 57 69 8847 61 68 70 73 76 8960 87 66 81 4000 28 4150 69 99 4998 4850 4411 36 66 68 4613 95 88 40 68 fiMSW*8 950O0e*7SM 48 68 62 9748lua68a 6088 6104 88 48 6994 6855 66 6483 87 6600 6004 8 89 43 51 59 66 5739 77 80 99 5808 15 48 66 88.98 5908 30 41 6000 11 38 57 8168 86 6319 30 59 6808 84 80 6414 33 81 6563 78 77 6618 19 84 64 78 98 6708 40 60 84 89 6818 64 71 98 6009 17 84 49 71 94 96 7000 8 36 63 73 7100 8 14 18 98 88 86 01 7214 47 62 65 7850 80 7406 7 B4 96 7618 46 7788 48 68 7800 89 77 7914 17 41 46 58 76 86 8049 54 90 8183 47 80 8904 16 45 79 8899 56 8440 49 88 8598 98 74 8641 48500887 81 978702 10 79880689 09 8906 87 66 81 87 9012 68 76 9100 69 84 9310 80 88 9816 40 47 76 78 86 09 9415 45 85 98 9589 48 84 9691 71 80 88 9733 8906 16 84 47 69 69 89 10096 80 95 10198 10270 80 10660 10408 89 10687 66 10608 4 7 18 47 78 10784 69 10866 73 76 79 80 10908 12 98 84 42 88 84 92 11073 11141 49 79 11914 47 80 90 97 11807 59 98 11481 86 IHMl 68 11602 96 11766 74 96 11818 80 48 96 11999 81 12007 69 77 13168 87 94 12963 57 12809 18 15 34 42 51 85 18471 82 98 99 19641 76 19618 80 49 74 76 12710 11 65 97 12801 13913 76 81 88 98 18003 18 71 18136 68 79 13969 76 80 82 84 99 18883 47 87 18412 21 60 18603 44 80 80 96 18605 7 14 44 04 87 18724 29 78 77 94 18800 91 18916 61 88 98 14068 40 67 70 86 14186 74 14308 18 34 40 80 89 99 14840 68 14479 81 14609 14 45 40 08 84 14600 84 48 75 82 14882 14904 16 17 08 16067 72 79 82 16209 14 27 98 15010 18 67 79 15416 48 00 60 81 89 98 15606 7 82 48 00 90 16778 92 16899 15917 93 26 82 40 16017 10102 26 48 74 86 88 95 16248 54 78 10026 45 74 84 99 16401 17 07 10542 10086 16718 10855 67 87 90 16921 69 72 84 17041 47 75 80 17132 26 48 86 17900 08 17810 46 17436 41 55 09 17602 41 70 08 17611 17726 68 06 17806 18 00 79 96 17910 14 80 88 68 18016 19 88 55 76 88 18116 66 98 18214 18810 71 80 94 18406 28 70 18506 15 88 60 75 18053 78 18714 90 81 78 18810 18917 20 25 87 09 78 19009 8 19100 03 78 86 19340 68 70 19003 9 16 69 85 19188 48 09 89 19687 86 19038 45 88 19719 96 98 10820 61 19926 86 07 90002 18 19 89 52 30188 44 49 00 84 90387 67 98 98 20608 11 29 82 87 48 72 20408 0 60 90508 0 18 82 87 30001 44 54 68 90715 90 30667 78 88 30994 66 91 Op de Rijkspostspaarbank alhier werd gedurende de maand Maart in gelegd f 3325.04 en terugbetaald f 5787.16. Het laatste uitgegeven boek je draagt het nummer 1439. V o e t b-a 1. Nederland—Duitsèhknd 4- 4. De eerste wedstryïl ojp' jjptrtNeder- landsche Sportpark h^d gisteren plaats onder een enorm enthousiasme. Niet minder dan ruim 22000 toeschouwers woonden den NederlandDuitschland- wedstrgd bij. Reeds vroeg in den mor gen brachten extra-treinen drommen belangstellenden in de hoofstad bin nen extra-trams rolden af en aan en reeds om 12 uur vulde zich het Sta dion langzamerhand. De wedstrijd zelve is van begin tot eind spannend geweest. De elftallen zijn onveranderd en als volgt: Nederland: Göbel, Wijnveldt, Bouman, Boutmy, Lotsy, Bosschardt, Noorduijn, Buitenweg, D. Kessler, Vos, Buwalda. Duitschland: Hofmeister, Völ- ker, Rockosch, Bollmann, Ludewig, Schümmelfeder, Wegele, Jager, Har der, Queck, Fischer. Het begin is een aanval van de Duitschers, besloten door een schot vlak naast de paal. Direct daarop krijgt Göbel een schot van Queck "te stoppen, wat hem zeer goed afgaat. Dan volgen eenige aanvallen der Oranjemannen, doch de meeste scho ten zijn ongevaarlijk voor Hofmeister of ver naast. Het sj>el gaat nu een tijd gelijk op. snelle uitvallen, van de voorhoeden, die de beiden verdedigin gen flink aan het werk stellen, doch Buccea blijft voorloopig uit. Aan beide zijden een hoekschop die niets oplevert. Na het direct vlugge en inspannende spel volgt een kleine inzinking, doch de Oranjemannen zijn het eerst uitge blazen en vallen heftig aan. Wijnveldt krijgt een hard schot in de buik, doch speelt onverstoorbaar door, terwijl Gö bel zich languit voor Wegele's voeten werpt en de bal zoo wegwerkt. Dan volgt spoedig een hoekschop voor Holland. Noorduijn zet keurig voor en Jan Vos schiet den bal keihard in het net. (1—0) Aangemoedigd door dezen voor sprong zetten de oranje-mannen fiink| op en keer op keer rent Noorduijn naar voren om keurig voor te zetten. Doch Hofmeister weert zich kranig en de rust komt met 1—0 voor Holland. Om half 4 neemt de 2° en meest spannende helft een aanvang. Duitsch land is de meerde en yrij spoedig pas seert Queck de verdediging, komt al leen voor Göbel en maakt gelijk. (1—1) De Hollandsche aanval heeft niet veel geluk, Vos is kranig in felle voor- zetten, doch ondervindt niet altijd den gewenschten steun. Bg een plotselinge uitval van Duitschland is het ditmaal Jager, die alleen voor Göbel komt en leiding aan de gasten geeft. (1—2) Weer blijft Duitschland de meerdere, Göbel wordt herhaaldelijk aan het werk gesteld en schitterend redt hij keer op keer, doch tegen den ver slappenden geest van het nationale elftal kan hg alleen niet op en als Bouman mist, schiet Jager no. 3 in het net. (1—3) Dan gaat de Nederlandsche voor hoede er alles opzetten, doch heeft het geluk niet met zich. Buwalda zwoegt onvermoeid door, evenals Lotsy. Ein delijk een schot van Buitenweg, Hof meister vangt het juist onder da lat, doch buigt zich achterover en.heeft de bal achter de lijn gebracht. (23) Een oorverdoovend gebrul laat zich voor den gélijkmaker hooren en Lotsy geeft hieraan gehoor met keihard ver schot. (33) Nog is het gebrul niet opgehouden of Kessler rent tot het doel door, geeft aan Buitenweg over, die kalm voor het winnende punt zorgt. (43). Nog 6 minuten zijn te spelen Nederland is ver de meerdere. Op eens echter oen schot van Wegele, Bouman raakt den bal even aan en... onhoudbaar voor Göbel vliegt de bal in het net. Dan is het tyd en heeft de wedstrijd tot beslissing een gelijk spel gehad. (44) Uitslagen van gespeelde wedstrijden zijn verder: Xerxes—Concordia 3—2. NeptunesVUC 10. Kampioenscompet. 2° kl. Hercules—Blauwwit 0—0. Idem 3* kl. Hilversum—ADO 4—1. WFOFortuna 12. Buiten de compet. HBS—Düsseld. Sportcl. '99, 2-1. Voor den Goudschon Voetbalbond speelde de Struis 1 tegen Gouda 2. Gouda won met niet minder dan 8—0. TOP 3 won van de Struis 3 mot de score van 10—0. Korfbal. Gisterenmiddag speelde hier op het Sportterrein een Swift-combinatie te gen een Amicitia-combinatie uit Bos koop. Het spel van beide partiien woog goed tegen elkaar op, doch had in qualiteit nog beter kunnen zgn indien het terrein niet zoo glad geweest was, hetgeen ook voor den scheidsrechter het beslissen zeer moeilijk maakte. Het einde kwam met een 6—4; overwinning voor Swift. te hebben gesticht, teneinde een dief stal van f 6.te verbergen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goedo aanvoer, prijzen waren voor late kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, Late kw. 36, 2e 32, 3e 27 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 23 V2, 2e 22Vj, 3e 20 cent per half kilo. Schapen weinig aangevoerd. De handel was in vet vee zooals vorige week. Vette Kalveren drijshoudend, de vette varkens waren traag afloop slecht. Ligte soorten redelijk, prijzen zooals vorige week. Schapen prijshoudend. GROENTEN VEILING. Gouda, 1 April 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Spinazie van 18 tot 25 ct. per Kilo. Kropsla le soort vans f 4.50 tot 8.00. 2e f 1,50 „f3.00. Dunsel 45 ct. per mandje. Raapst. van f 1.25 tot f 1.50 per 100. Radijs f2.00 f4.00 Rabarber f 6.00 f 7.50 Wortelen 15 ct. per bosje. Prei van f 2.— tot f 2.50 per 100 bos. Uien f9.00 per mud. Het Peres Caillaon. Prendent Poncarè op het Elisóe door de eerste prendent van het Ge rechtshof Foricken ondervraagd, hoeft verklaard dat Caillaux hem diens vrees te kennen gaf dat Calmette intieme brieven zou publiceeren. Mocht dat geschieden, had Caillaux gezegd, dan zou hg Calmette dpoden. Te Alkmaar is het badhuis van de vereeniging „Het Witte Kruis" met de daarbij zich Jbevindende opslagplaats van verbandmiddelen Zondagnacht af gebrand. De brandstichting te Ede. De gearresteerde sergeant heeft be kend, den brand in de kazerne te Ede van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.0 te Horta, laagste stand 730.7 te Stornoway Verwachting tot den volgendendag: Stormachtige tot krachtige N.W. tot Z.W. wind, meest zwaarbewolktRe genbuien, zelfde temparatuur. ko«ri t*i heden 78 83, 84'/. 88'/. *2"/,,, 77'/. 31'/a 72'/, 56'/. 60'/, 08'/, 04'/, VAN DEN ErfectenhandelteAmsterdam 6 APRIL 1914. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oo8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. -. Gew. Aand. K»l. Credlet instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A. M(jubouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mg. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart H(jen. Ned. Am. Stoomvaart-I Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. n^e0" land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-HObL 8 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Eriè Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. geldkoers. Prolongatie 8 3/aVa pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. geen variartie, Culturen geen omzet, .Ta bakken lusteloos, Petroleum vast Rubbers lusteloos, Mijnen prijshou dend. Vorig* Koer*. 77'/, 82'/, 61'/, 99'/, 84'/,, 88'/, 82'/, 76'/, 32'/, 99'/, 73'/, 55 07'/,, 51'/, 88'/, 23'/, G4', 239'/L 230'/, 105 14'/, 159 6 184 003 190'/, 187 123'/, 2"/, 109 2'/,, 7'/, 96 lOO'/a 61'/, 94'/. 27'/, 99'/, 30'/, 1G1"/,, 2'/,, 99'/, 147 4'/, 185'/, 018 2"/,. 101 90 60»/,, 96'/, 29'/, 160»/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2