t Mi» Dwe haren grijs Gfemengde Berichten. Stadsnieuws. 405o STAATS LOTERIJ. Opg-ave van Personen MARKTBERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. 'elegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam" Dit adres luidt: Gouda, 9 Maart 1914. Aan den Raad der gemeente Gouda. EdelAchtbare Hoeren, Het bestuur der Aid. Gouda van den Bond van Christen Bakkersgezellen in Nederland heeft de eer U mede te deelen dat in de vergadering van ge noemde Afd. gehouden 14 Febr. 1914, de wenschelykheid werd besproken van het verkrijgen van een bij de ge meente-verordening bepaalde keur op brood in deze gemeente, dat bij de bespreking is gebleken, dat de verg. die keur m 't algemeen belang nood zakelijk acht, en derhalve aan 't be stuur heeft opgedragen tot heir ver krijgen daarvan bij Uw gewaardeerd College aan te dringen. Op grond hiervan neemt het bestuur de vrijheid UEd.Aehtb. beleefd te verzoeken de noodige bepalingen dienaangaande te doen ontwerpen, opdat de keur op brood in deze gemeente zoo spoedig doenlijk in werking zoude kunnen treden. In de welgemeende hoop dat U aan ons beleefd verzoek zal willen tege moet komen, teeken ik, Namens de Afd. Gouda Bond van Chr. Bakkersgezellen in Nederland, Met de meeste hoogachting, H. A. ZUID AM, Secr. Wordt gesteld in handen der Com missie voor de Strafverordeningen om advies. 22. Een adres van den Goudschen Bestuurdersbond alhier, waarbij aan gedrongen wordt tot de stichting van een gemeentelijk werkloozenfonds en een adres van dezelfde Btrekking van de Afd. Gouda van den Christelijken Bond van Bakkersgezellen in Neder land. Dit adres luidt: Gouda, 17 Maart 1914. Aan den Raad der gemeente Gouda. Edelachtbaren Heeren, Ondergeteekenden, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Goud sohe Bestuurdersbond ten deze domi cilie kiezende Cornelis Ketelstraat 12, herinnerende aan het enkele jaren geleden door dezen Bond bij Uwe liaad ingediende adreB, in zake het van gemeentewege stichten van een werkloosheidfonds. Kennis nemende van het door verschillende Katholieke arbeidersvereeningen ingediende adres waarin deze hetzelfde verzoeken, dringen er bij Uwe Raad ten sterkste op aan dezo belangrijke zaak eindelijk zgn beslag te geven. 't Welk doende enz. P De Voorzitter, F. L. J. LAFEBER. A. TH. POLET, Secr. Corn. Ketelstraat 12. Ter visie. 23. Een (ongezegeld) adres van den secretaris der Vereeniging van Dirocteuren van Gemeentelijke Reini- giagsdiensten in Nederland waarbij in overweging wordt gegeven den reini gingsdienst voor de gemeente in eigen beheer te nemen. De Voorzitter: Aangezien dit adres ongezegeld is, moet het buiten beschouwing blijven. 24. Een schrjjven van den com mies ter secretarie M. Gelijns, waarbij hg zijn dank betuigt voor de hem verleende toelage. Wordt voor kennisgeving aange nomen. (Wordt vervolgd.) In den naoht van Zaterdag op Zon dag is brand ontstaan in het badhuis van het Witte Kruis te Alkmaar. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen, sloegen de vlammen reeds uit het dak, dat geheel uitbrandde. Daar door werd het zich op den zolder be vindende verplegingsmateriaal mede een prooi der vlammen, terwijl het inwendige van het badhuis, dat kort geleden een belangrijke herstelling had ondergaan, door brand- en waterscha de ernstig heeft geleden. Verzekering dekt de schade. Zondagmiddag gebeurde te Deventer naar aan de N. Crt. wordt gemeld, een droevig ongeval. De 18-jarige cos- tuumnaaister M. Zwijnenberg reed per fiets over de schipbrug, die tengevolge van den waterstand zeer hoog lag. Bij het afrijden der helling wilde ze uit wijken doch kwam te vallen, met het noodlottig gevolg dat ze onder de brug leuning doorgleed en in den IJsel te rechtkwam. De ongelukkige verdween onmid- dellijk in de diepte, zoodat pogingen tot redden vruchteloos bleven. Ruim een kwartier later werd het lyk opge haald. De pogingen van een genees heer om de levensgeesten nog op te wekken bleven uif den aard der zaak vruchteloos. De overledene was het eenige kind van een oppassend werkman. Bg de verpachting van een jacht- recht in den loop der vorige maand in de provincie Drente gehouden, bleek bij de opening der briefjes dat een in schrijver zoo oolijk was geweest een briefje in te leveren, waarin hg f 10 meer bood dan de hoogste inschrij ver, en het jachtrecht werd hem toegewezen. Over deze beslissing was de hoogste inschrijver niet tevreden en hij vroeg in deze quaestie advies aan verschillende rechtsgeleerden van naam. Dezen von den in de toewijzing niets onwettigs. (N. Crt.) Moord professor Robinson. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint: Er is uitspraak gedaan in de zaak van den in Ambon op professor Ro binson gepleegden moord. Laongso is veroordeeld tot twintig en de vgf an dere beklaagden tot acht jaar dwang arbeid in den ketting. De Tielsche Chantagezaak. Sinds eenigen tijd deed de justitie te Alkmaar pogingen om een tweetal „dames", van wie er een de in den laatsten tijd veelbesproken echtgenoote van den zaakwaarnemer Fiege te Tiel, in hooger beroep door het Armhem- sche Hof wegens chantage bij verstek werd veroordeeld, in handen te krijgen daar de verdenking tot oplichting oj haar rustte. Een zoon van den land bouwer D. te Spierdijk stond sinds eenigen tijd met deze dames in betrek king. De vader was zoo onverstandig om mode op advies van zijn zoon gele te geven op schuldbekentenis en accep ten, welke zich in het bezit van ge noemde vrouw bevonden, veel geld tot een bedrag van ongeveer f 19.000. Voor deze som ondernamen de beide vrouwen en de jonge D. een reisje door West-Europa. Zij bezochten o.m. Belgiö, Frankryk Engeland en Duitsch- land. Dezer dagen bevonden de beide vrouwen zich alleen in Berlijn. Toe vallig sloeg de jongste een Hollandsche courant op en las daarin, dat beider aanhouding werd gevraagd. Zij vröeg aan de oudste nadere opheldering en ontving de verzekering, dat deze zich niet bewust was van eenige schuld. Het gevolg van het dispuut was, dat er een telegram werd gezonden naar den rechter-commissaris te Alkmaar: „wij komen hedenmiddag te Alkmaar." Natuurlijk dacht de rechter-commis saris, die te Brussel, Londen,' Parijs, Dusseldorf en elders reeds pogingen had aangewend, om aahouding te ver krijgen aan een Aprilgrap. Zeker tot zijn geringe verbazing hebben beide vrouwen zich inderdaad zelf aange meld, zoo meldt de Alkm. Ct. Zij kwa men opheldering vragenZij zitten thansin het huis van bewaring en de opheldering zal nu wel van haar kant moeten komen I Gestrand. Ongeveer een kwartier ten noorden van Katwijk is een Urker schokker door de mist gestrand. De bemanning, bestaande uit 2 Urkers, heeft getracht het vaartuig weder vrij te krijgen, doch tot nu toe zijn alle pogingen tevergeesch geweest. Do verduistering te Zundert. In zake de verduistering door den kassier P. C. Buys te Zundert gepleegd, is een rapport verschenen van het be stuur der Coöperatieve Centrale Leen bank. Daarin wordt medegedeeld, dat vaststaat een verduistering van f 800Q ten riadeele der Bank te Zundert, dat een mogelijke verduistering van f 11.000 nog in onderzoek en dat het bedrag ten nadeele particulieren ver duisterd, op f 70.000 gesteld kan wor den. Van dit laatste zal weinig terecht komen. GOUDA, 7 April. De heer E. Bloemendal, alhier komt voor op een voordracht voor onder wijzer aan de school No. 61 te Am sterdam. „Mercurius". In samenwerking met de afd. Am sterdam -AlfenHaarlemden Haag Leiden en Zaandam organiseert de daatselijke afd. van den Nat. Bond v. landels- en Kantoorbed. „Mercurius" op Maandag a.s. (2e Paaschdag) een pronagandafietstocht naar de bloemen velden te Hillegom. Aanmeldingen tot deelname tot uiterlyk Vrydag is a/h Secretariaat Spieringstraat 133a. Goudsche Waterleiding-Maatschappij. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Goudsche Waterleiding-Maatschappij werden de balans en de winst-en verliesrekening over 1913 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 9 pCt. Uitgeloot werden de volgende obli gatiënleening 1892 no. 4leening 1899 no. 7 2e serie; leening 1905 nos. 32 en 37 en leening 1910 no. 12. Verkooping Notaris Pitlo. De gisteren door Notaris R. W. H. Pitlo gehouden verkooping had tot uitslag Perceel 4, Winkelhuis met tuin, Markt 22/3, kooper de heer A., H. Meyer, alhier voor f8200. Perc. 6, Woonhuis Gouwe 100, koopér de heer J. P. van Leeuwen alhier, voor f3780. Perc. 7, Pakhuis aan de Naaierstraat, kooper de heer I. van Dantzigq.q, voor f 660. Voor de overige perceelen hebben de koopers gebruik gemaakt van hun recht van beraad. Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub. Gisterenavond heeft de heer H. J. Bitter voor de leden der Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub het tweede gedeelte behandeld van zgn onderwerp „De godsdienstige en politieke partijen der laatste twee eeuwen. Thans gold het Bpeciaal het gedeelte na 1848. Spr. gaf een beknopt overzicht van de toestand des lands, welke aanleiding gaf aan Thorbecke en 8 anderen tot het doen van een voorstel tot een nieuwe herziening der grondwet naar de eischen varf dien tijd, later van de totstandkoming van de nieuwe grond wet. Achtereenvolgens gewaagde spr. van het optreden van den nieuwen koning, van de verantwoordelijkheid der mi nisters, van de stroomingen in het land, welke leidden tot de bekende Aprilbeweging in 1853. Voorts behan delde spr. de schoolquaestie en de hou ding welke Van Hall, Groen van Prinsterer, Van der Brugghen, Van Rappard en Thorbecke daarbij hebben aangenomen. Spr. ging vervolgens na de redenen welke de eikaar opvol gende kabinetten tot aftreden noopten en stond in 't bijzonder stil bij de grondwetsherziening van 1887. Bijzon dere aandacht wgdde spr. ook aan het ministerie TiénhovenTak van Poort vliet^ hetwelk na een drie-jarige regee- ringsperiode 'aftrad, wijl geen meerder heid werd gevonden voor Tak's kiesr.- voorstellen. Spr. herinnerde daarbg aan het optreden der radicalen, uit welke groep de vrgzinnig-democraten zijn voortgekomen. Na het Ministerie-van Tienhoven is gekomen het kabinet Roell-Van Hou ten, dat een nieuwe de thans nog bestaande kieswet heeft gebracht. Komend tot de tegenwoordige po litieke constellatie gaf spr. een over zicht van de kerkelijke partgen en hoe uit de antirevolutionaire partij de Christelgke historische partij is gebo ren en wees er daarna op dat toen de groote scheidingslijn i« gekomen van rechts en links rechts gecoaliseegd: de R. K., de A. R. en de C. H. partij links de vrgzinnige partijen en de so ciaal-democraten. De gemeenschappe- lyke belangen rechts gronden zich op de subsidieregeling van het bijzonder onderwijs, terwgl links de negatieve eigenschap gemeen heeft dat zij elke politiek verwerpt, die haar uitings- rant neemt in een goddelijke open- jaring. Spr. besprak in 't kort het optreden van het kabinet-Pierson-Borgesius, dat zich vooral bewoog op het terrein der sociale wetgeving en dan ook voort bracht de Ongevallenwet, de Woning wet, de Gezondheidswet en Leerplicht wet. Vun de latere jaren memoreerde spr. den strijd inzake vrijhandel en protectionisme op het politieke terrein, en de verschillende wijzen waarop ge tracht wordt te komen tot verbetering van arbeiderstoestanden. Ten slotte gaf spr. hierbij een zeer beknopte uiteenzetting van de socialistische partyen. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd door een vijftal leden gebruik gemaakt. De voorzitter, de heer I. van der Want bracht aan het eind den inleider zijn bijzonderen dank voor den belang rijken cursus door hem gegeven, waar door meerdere leden in de gelegen heid zijn geweest, nieuwe dingen te hooren en anderen hun geheugen nog eens hebban kunnen opfrissohen. Actie in de Bouwvakken. In een Vrydagavond in het lokaal van den heer Aldenhuysen gehouden vergadering van den Cenfcr. Bond van Bouwvakarbeiders en den R. K. Kalk en Steenbewerkersbond is besloten dat, indien aan de gestelde eischen tot loonsverhooging en nadere regeling van den arbeidsduur niet wordt toe gegeven door de patroons, op Dinsdag 14 April voor metselaars en opperlie den de staking zal worden geprocla meerd. Geëischt wordt voor metselaar 23 en voor een opperman 18 cent per uur. Het aantal personen, dat bij deze staking zal worden betrokken^bedraagt c.a. 90. BOSKOOP. Openbare vergadering van den ltaad der gemeente Boskoop op Vrijdag 3 April, des namiddags 7 uur, Voorzitter, de Burgemeester, .Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend en de notulen der vorige vergadering zijn voorge lezen, doet de voorzitter mededeeling van verschillende ingekomen stukken welke allen voor kennisgeving wor den aangenomen. De Voorzitter brengt daarna in stemming art. 15 der instructie voor den te benoemen schoolarts, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt; (bepalende dat de benoeming voor 5 jaren zal geschie den). Het artikel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmentegen de hee ren van Wilgen, Grootendorst, Gul- demond, Loef en van den Broek. De instructie wordt daarna in zijn geheel met algemeene stemmen vast gesteld. Op de door B. en W. ingediende aanoeveling voor de benoeming van een schoolarts, welk punt daarna aan de orde "is, zijn geplaatst 1. J. Ham burger, tijdelijk schoolarts en 2. F, G. de Wilde. De Voorzitter doet nog mededee- ling van een ingekomen schrijven van den heer F. G. de Wilde, dat hij vóór een eventueel© benoeming niet in aan merking yenscht te komen. Na gehouden stemming blijkt dat zijn uitgebracht op den heer Ham burger 1 en op den heer de Wilde 3 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was ingeleverd, zoodat is benoemd de heer J. Hamburger. Vervolgens komt in - behandeling een adres van de Commissie van Toezicht op de Rijkstuinbouwwinter- school alhier waarin wordt verzocht tot eene verbouwing en uitbreiding van het schoolgebouw te besluiten. In hun praeadvies zeggen B. en Wdat de verbouwing, uitgedrukt in genoemd adres volgens eene voorloo- pig opgemaakte raming zal kosten pl.m. 122000 en achten het belang dat de gemeente heelt bij de Rijks- tuinbouw-fwinterschool, zooais ,deze thans is ingericht niet Zóó beteeke- nend dat het brengen van vrij groot finantiëel offer gerechtvaardigd is. Want niettegenstaande het getal leer lingen van elders is toegenomen, ma ken slechts zeer weinig jongelieden uit deze gemeente gebruik van het onderwijs aan deze school en is zulks van de oprichting af het geval ge weest. B. en W. stéllen daarom voor op het verzoek afwijzend te be schikken. iii De heer Hollander zegt dat het hem spijt, dat B. en W. met dit voor stel zijn gekomen. Spreker wijst op het groote belang dat de gemeente heeft bij de Tuinbouwschool, vooral wanneer deze zich zou 'aanpassen aan do Boskoopsche cultures, dit is echter belaas niet het geval. Spreker gaat de werking der Tuinbouwschool na van hare oprichting af en moet dan constateeren dat gedurende de 15 ja ren dat deze school bestaat slechts door 32 Boskoopsche ingezetenen van dit onderwijs is gebruik gemaakt. In eène uitvoerige rede zet spreker dit alles uiteen. De heer van Gelderen zegt, dat bij het oprichten van den Proeftuin het adres is gevraagd der 3 alhier be staande tuinbouwvereenigingen en reeds datgene is gedaan wat de heer Ottolander verlangt, daar toch de groententeelt is verdwenen en de fruit teelt tot bracht. minimum is terugge- De heer Guldemond sluit zich ge heel aan bij het gesprokene van den heer Ottolander en zegt dat de opinie van den heer Ottolander over de Tuinbouwschool is eene stem uit Bos koop welke door minstens 90 der Boskoopsche boomkweekers wordt ge deeld. Nadat verschillende heeren hierover nog het woord hebben gevoerd, stelt de heer Ottolander voor 1. B. en W. uit te noodigen hun afwijzend praeadvies in te trekken. 2. aan adressante mede te deelen dat wanneer eene reorganisatie van het leerplan ip tot stand gebracht zoodanig dat het zich geheel aanpast aan de Boskoopsche cultures en in dien dan nog mocht blijken dat uit- breiding noodig is, zij dan meteen nieuwe aanvrage bij den Raad kan komen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Vervolgen» wordt voorgelezen het verslag over het jaar 1913 aan den Raad uitge bracht door de Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. De heer Loef zegt dat elk jaar weer in dit verslag wordt gezegd dat vol gens de Commissie het onderwijs goed is. Spreker betwijfelt Commissie zooals zij thYne hierover voldoende een oordeel i' vellen. Spteker meent dat nooitï degelijk rapport kan worden Q*ïl maakt omdat te weinig tijd aaa schoolbezoek wordt besteed. De heer Guldemond wijst even^ op de z.i onjuiste wijze van der Schoolcommissie. Di.h?r Ge!;dar® wijst op J, onwettigheid van het regiment L, de commissie, dat zegt dat de BuZ meester ambtshalve V oorzitter zal z£. ppreker is van meening dat deT« op het lager onderwijs dit verbiedt en de -Voorzitter evengoed als de J dere leden moet worden benoemd. De heer Ottolander bepleit even eens wijziging der verordening zegt dat uit de leden een secretaria moet worden aangewezen; de teem. woordige functionnaris is echter lid der commissie. Vervolgens is aan de orde adres van de Harmonie „Exoeisioir waarin verzocht wordt te mogen b» schikken over het gymnastieklokaal der openbare school op één avond per week. Het voorstel van B. en W. om dit verzoek toe te staan tegen eene ver goeding van f 26 per jaar en onder voorwaarde dat het lokaal ten ge- noege van B. en W. wordt gebruikt, wordt met algemeene stemmen aange nomen. i-»aarnc» komt in behandeling een schriftelijk voortel van den heer Ot tolander, in eene *uemorie van toe lichting nader omschreven, om te be- uiten tot het benoemen van eene commissie welke tot taak zal hebben de voorbereiding van voorstellen om de uitbreiding der gemeente en de ver betering van het verkeer en de ver keerswegen ter hand te neinen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten, waarna de Voorzitter als le den dezer commissie ad hoe aanwijst de heeren Ottolander, Guldenmonden Loef. De heer Loef bedankt wegens drukke werkzaamheden, evenzoo de heeren Grootendorst en Nieuweeteeg. De heer Guldemond vreest geen tijd te kunnen vinden om zich in deze zaak behoorlijk in te werken e® ver zoekt B, en W. met den heer Otto lander deze commissie te willen vor men; op verzoek van den Voorzitter verklaart de heer Guldemond zich daarna ook bereid als lid zitting te nemen. Op een adres van de com missie tot bevordering 'van huisvlijt om eene jaarlijksche subsidie van f 100, stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken. Nadat het nut dezer vereeniging door den heer van der Tap_ is aangetoond en door de beereu Gaildemond en Grootendorst er kend, wordt het voorstel van B. en W* in omvraag gebracht en verwor pen met 7 tegen 4 stemmen; voorde heeren van Wilgen, Lünnemann, Jon-' gejan en Loef. Het voorstel van den heer Ottolander om f 100 subsidie te verleenen, wordt eveneens verwor pen, waarna de heer van der Tak f 75 voorstelt dat me* 7 tegen 4 stem men wordt aangenomen. Op het verzoek van de Stoomboot- Maatschappij BoskoopWaddinxveen —Gouda om ook een gedeelte in de kosten der bestrating vóór het nieu we gebouw in den Ham bij te dra gen, hetgeen in het in de vorige ver gadering behandelde adres was be doeld, maar door een minder duide lijke schrijfwijze misschien verkeerd begrepen, wordt afwijzend beschikten het besluit in de vorige vergadering genomen om f 133 bij te dragen m de koeten van bestrating van af n« Jaagpad tot aan genoemd perceel ge handhaafd. Afwijzend wordt beschikt op net^ verzoek van de Coöperatieve brood- bakkerij „Vooruitgang" om de Politieverordening eene bepaling te doen opnemen op het gewicht van na brood. Een voorstel tot schoolgeldregeling met' de Gouda wordt met algemeene aangenomen. Eveneens wordt met a^eI, stemmen besloten adhaesie te nam- gen met het adres van den Raad der gemeente Velsen aan de T weeds M* mer der Staten-Generaal inzake M wetsontwerp tot verleening van ouder domsrenten aan behoeftig*® Vervolgens worden benoemd w'* den der commissie van toezicht opa» lager onderwijs in de vacature ontstaan door j» niet aannemen der benoeming heer B. B. C. Felix, de heer/-#»• ;e met 9 stemmen; de heef B. Jruin no. 2 der aanbeveling ver' kreeg 1 stem en de heer C. H. Claw* sen eveneens een stem; in de vaca ture ontstaan tengevolge het overiijr den van den heer J. W. de R#®*» de heer S. J. Ruizeveld met 7 «J* men, de heeren J. H. Otto no. aanbeveling verkreeg 1 stem en eeren C. H. Claassen, D. Frcts Hage eveneens een stem in de vacature tengevolge van dep* riodieke aftreding van Jq Schaum, werd de aftredende stemmen herkozen, de heeren J-jr kelens en D. Turkenburg verkregw elk een stem. Vervolgens is aan de orde schrijven van B. en W., waarbijaa^ hangig wordt gemaakt een bij aua college ingekomen voorstel van de Commissie van Bijstand in het be heer der Gemeentebedrijven tot ver hooging van de jaarwedde van den Directeur, op grond dat deze titula- rifl door zijn ijver en groote vak kennis de gasfabriek in den korten tijd van haar bestaan tot grooten bloei heeft gebracht en de bronwa- jerleiding op het punt staat belang rijk uitgebreid te worden. B. en W. achtén het, zonder te kort te willen dóen aan de capacitei ten van den tegenwoordigen titula ris, niet gewenscht tot een salaris- verhooging over te gaan. De heer Loef stelt voor deze zaak in geheime zitting te behandelen. De heer van der Tak verklaart zich hiertegen; spreker zegt dat ieder mag hooren wat hij te zeggen heeft, mocht de Raad besluiten in geheime zitting over te gaan, dan zal spre ker wederom in het openbaar herha len hetgeen hij heeft gezegd. Het voorstel om in besloten verga dering over te gaan wordt verwor pen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren van Wilgen, Lüu- nemann, Jongejan, Loef en van don Broek. De heer Guldemond is van meening dat B. en W. door het inzenden van dit praeadvies bij den Raad een ver keerd standpunt hebben gevolgd. "Waar B. en W. zich niet met het aan hen gedaan voorstel der commissie hebben kunnen vereenigen, hadden zij dit eerst ter kennis van de commissie moeten brengen. Thans heeft het den schijn alsof door B. en W. een uitspraak wordt uitgelokt vóór of tegen de com missie. Spreker constateert dat de commissie waarvan hij de eer heeft lid te zijn, eenparig heeft gemeend dit voorstel te moeten doen. De heer van der Tak onderschrijft het gesprokene van den heer Gulde mond en bepleit vervolgens de salaris- verhooging van den Directeur, welke is gebleken een bekwaam ambtenaar te zijn die het bedrijf tot bloei heeft gebracht. Spreker beschouwt deze zaak op zich zelf en wanneer men voor deze bedrijven iemand heeft die be rekend is voor zijn taak moet men voorkomen dat deze ambtenaar zou vertrekken, waardoor men zgn blijven zou moeten koopen hetgeen in groo- tere plaatsen met dergelijke ambte naren meermalen gebeurt. Met volle sympathie zal spreker dan ook voor deze salarisverhooging stem men. De heer Grootendorst zegt dat de Directeur toch ook gelegenheid heeft voor bijverdiensten daar hij toch ook adviseur is voor den bouw eener gas fabriek te Rijssen. De heer Ottolander bepleit eveneens deze salarisverhooging. De heer Loef zegt dat een dergelijk ambtenaar een goed salaris moet heb ben maar vindt het bestaande salaris eene behoorlijke bezoldiging. Spreker zegt verder dal onlang door een ingezetene bg den Directeur per telefoon was geklaagd over het niet branden van een lantaarn en de Direc teur deze persoon niet beleefd had te woord gestaan. De heer Lünnemann M zegt dat het gewenscht is dat salaris verhoogingen slechts bij de begrooting worden behandeld. Nadat nog door eenige leden hier over discussiën zijn gevoerd wordt het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmentegen stemden de heeren van der Tak, Ottolander en van Gel deren terwgl de heer Guldemond bui ten stemming bleef. Daarna is aan de orde een voorstel van B. en W. om eene salarisver hooging voor den Boekhouder der gemeentebedrijven te behandelen bij de begrooting voor het dienstjaar 1915. Door de commissie was voorgesteld deze wedde met ingang van 1 Juli 1914 te verhoogen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen; tegen de heeren van Gelderen, van der Tak en Ottolander. De heer Loef stelt daarna voor aan dezen titularis voor dit jaar eene gra tificatie van f 75.te verleenen welk voorstel door den heer Grootendorst wordt ondersteund en aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, de heeren vap Wilgen, van den Broek en Jon gejan. Het voorstel-van der Tak gesteund door den heer Ottolander om den Directeur eene gratificatie van f 100. te verleenen wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de heeren van der Tak, Ottolander, van Gelderen en met vereende krachten mocht men er in slagen hem te redden. Nieuwerkerk a.jd. IJsel. De grasverpachting van de kerkedyken der Ned. Herv. kerk alhier, bracht op f 618 tegen f 789 in het vorige jaar. O tidewater. Zekere W. werkzaam op de machinefabriek alhier, geraakte met een zijner handen in de schroef eener draaibank, waardoor hg zich zoo verwondde, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Reeuwjjk. De af deeling Reeuwijk en Omstreken der Groene Kruis-Ver- eeniging, stelt wederom dit jaar de gelegenheid open tot qitzending van kinderen van 8 tot 14 jaar, naar de gezondhiedskolonie, heerlgk gelegen in de omstreken van Oudenbosch. Het ver trek is bepaald op 14 Mei en de te rugkeer op 10 Juni. De aanmelding moet voor 10 April geschieden. StolwijkDoor den Gemeenteraad van 's Gravenhage is gisteren benoemd tot onderwgzeres 1° klasse, aan de Hoef kade, mej. H. J. N. Dorp alhier. Alphen. Van de bekende scheeps timmerwerf van den heer A. Panne- vis alhier is "Woendagmiddag met goed gevolgd te Jwater gelaten een aldaar gebouwd stalen boeier jacht met hulp- motor van 24 P. K. Het jacht is gebouwd voor reke ning van den heer J. M. C. Kievits te Dordrecht. Zonder stoornis liep het mooie pleiziervaartuig van stapel ten aanschouwe van vele belangstel lenden, nadat het door een jonge dame, dochter van den eigenaar, op de gebruikelijke wijze gedoopt was met de namen „Maria Hendrika". Het jacht is lang 15 M., breed 4,80 M. en 2.15 hol, heeft een dynamo voor de levering van electriciteit ten behoeve van het electriciteit licht en voor de kokerij aan boord. De masten blok- en zeilmakerij van den heer B. C. Schouten te Gouw- sluis is met de tuigage belast. Met Paschen komt de boot in de vaart. Ammerstol. Vanwege het Minis terie van Waterstaat werd gisteren het gebouw van fyet Prov. Bestuur van Zuid-Holland aanbesteed het ver nieuwen van eene vaste brug in den Rijksweg van het Haagschè Schouw over Leiden en Woerden naar Utrech- sche grens, onder de gemeente Woer den, behoorende tot de werken voor de Rijkswegen in |Zuid-Holland (ra ming f 4000.—.) Laagste inschrijver C. Zanen, te Ammerstol, voor f 4385. Tengevolge van 't late nur wordt de vergadering daarna verdaagd tot 6 April 1914 des namiddags half acht. Krimpen a.jd. Lek. De hout vlotter P. Vergunst viel bg het ver richten zgner werkzaamheden van de palen en kwam daaronder terecht, zoo dat hg in levensgevaar verkeerde. H$t Ongeval werd spoedig opgemerkt en Vliegen. Van Meel. Men meldt nit Molenheide aan het U.'v. NDe datum, waarop de nieuwe directeur der vliegschool, de heerVan Meel, zich voorgoed op de Molenheide zal installeeren, is thans vastgesteld op 15 April. Een viertal monteurs, waar onder een paar van de Farmanf abriek zullen hem bij het bouwen van nieuwe machines behulpzaam zijn. Reeds eer zou de heer Van Meel zich hier ves tigen, maar een bestelling van het Rijk, die eerst moet uitgevoerd worden, maakt het hem onmogelijk, vóór ge noemden datum te komen. (Wfl hadden reeds kort gemeld, dat Van Meel daarheen trekken zon). Het vliegtuig ais verkenner. Bij de Amerikaansche marine zijn onlangs zeer interressante proeven ge nomen door marine aviateurs. Het is daar bewezen, dat, buiten de onder zeebooten, ook mijnversperringen zeer duidelijk vannit luchtvaartuigen zicht baar zijn. Zonder dat zij van de lig ging of het aantal mijnen op 1500 voet hoogte ookmaar iets afwisten, konden de luitenants Towers en Beek vóór den haveningang van Pensacola, Florida eene versperring van vijf mij nen, zeer duidelijk waarnemen Niet alleen de mijnen doch ook de kabels konden tot aan hnn anker gezien wor den. Diep zttllen deze ankers wel met hebben gelegendoch dit doet mtus- schen nieta aan de belangrijkheid van de ontdekking af. Meestal toch wordt eene mijnversperring zoover onder wa- ter'aangebtacnt, dat schepen van eeni ge meters diepgang haar reeds tot ontploffing brengen. Ongetwijfeld zul len de vliegers van eene blokkeerende vloot dus kunnen uitvinden, waar eene opening in de versperring is gelaten, om zoodoende de eigen schepen de doorvaart te kunnen aanwijzen: wel licht ook zal door hunne aanwijzingen het opvissohen der mgnen gemakkelij ker. en daardoor met minder gevaar, kunnen geeohieden. Zei hier van den ga. anderen kant weer iets op opzocht worden, bijv. om het geheele water voor den haveningang te vervullen KI. Trekking v. Dinsdag 7 April. No. 4404, 11761 en 19483 ieder f 1000. 10664 f 400. 1736 en 6240 ieder f 200. 1049, 2007, 2391, 6248, 13708, 15767 en 16088 ieder f 100. Prijzen van f 30. 82 79 177 87 200 1 98 77 88 80 814 96 468696 401 87 681 88 80 91 682 700 80 88 80 SM 75 918 18 61 74 80 1000 25 28 84 99 1117 88 48 1908 9 10 41 48 54 72 88 89 1818 00 07 80 97 1480 60 81 1510 00 71 78 98 1006 60 06 00 91 1710 21 58 02 80 18BB 70 1978 01 07 2000 37 48 2149 69 81 94 2907 20 92 2885 88 64 09 84 90 2502 05 75 81 2640 68 2700 14 84 89 2801 7 40 2906 17 50 77 8047 50 98 8108 82 86 99 8214 17 48 97 8800 41 74 88 86 8407294889928520 47 940800 11 8700 4866888824 81 87 81 3942 49 77 87 4006 94 3243 4104 29 83679942068440585848057 84 47 80 4414 25 54 80 71 SI 4618 96 45 80 4614 90 52 58 4710 05 67 4801 11 59 76 84 87 92 4901 02 94 08 50 6150 69 5909 88 48 72 79 90 6820 58 02 74 98 6420 50 86 6617 74 6668 64 06 71 6707 14 15 08 5879 90 5900 45 46 69 88 75 84 0019 2a 80 5B8B84 6104 8898066067242550648428 47 84 99 0601-86 0670 77 6716 21 85 95 6810 44 79 81 7067 78 84 86 7120 71 80 99 96 7917 21 88 89 7818 29 88 81 7474 7614 65 72 77 7608 8 80 61 66 7701 6 40 42 62 70 7815 48 54 00 99 7908 56 57 75 77 79 8041 42 86 97 8902 21 47 50 92 8601 4 8 12 20 28 42 54 69 8418 99 74 8618 22 86 75 8688 61 8715 82 8821 39 00 8910 9008 96 9104 25 87 9029 64 9457 9606 85 99 9098 9748 63 87 89 96 9816 68 78 80 9948 55 10002 84 10126 10212 26 20 38 88 10891 86 44 81 85 10448 50 71 90 98 10514 85 58 64 78 86 10618 06 66 57 84 10708 9B 86 48 48 48 64 87 10807 11 18 49 88 10900 10 18 65 11068 64 70 71 11100 19 28 59 80 11989 80 65 11008 80 -129 38 11522 11001 8 20 84 07 11717 11810 72 98 99 128 27 80 41 66 08 12009 07 88 12101 20 12910 19 14 18 86 50 59 71 79 19604 80 72 19404 28 28 84 74 12506 7 11 19006 7 90 12788 84 12810 18 16 29 58 85 90 94 12902 20 28 18007 Op 18100 4 66 96 18900 13852 75 18406 16 52 58 96 S3H 01 86 18786 42 68 70 08 18800 16 17 66 08 00 166 65 14088 14110 80 75 79 86 90 14925 00 14827 81 90 96 14400 99 14517 07 73 14068 09 70 14711 21 86 14808 42 64 98 14027 00 15017 42 50 00 08 00 08 16180 00 79 88 08 15219 70 16815 - 15476 79 15502 11 81 86 50 58 15674 77 15720 24 96 J64 77 01 15002 24 10002 24 02 00 77 10156 80 98 10218 21 57 68 01 02 00 10807 40 54 08 16422 56 57 59 10582 08 10002 04 87 10712 14 18 40 50 10828 78 10911 17060 17118 21 66 17916 17891 44 17409 28 89 75 17500 25 88 54 17862 80 97 17708 11 82 40 01 17804 17906 7 18 10 20 54 70 94 «82 18108 18221 27 80 86 95 18601 69 18481 18580 90 18080 40 88 18700 15 10 57 88 18817 20 44 18914 92 98 «01 81 87 19128 19200 7 88 19000 8 99 51 04 08 19406 21 181 57 81 81 19664 72 19602 18 42 10722 87 88 71 19644 49 82 19908 0 0 15 81 20O11 21 90120 54 80 20228 85 95 20628 66 00 06 20404 19 20589 20088 80 20810 20 48 82 20028 42 09 73 90 92 97 die zich gedurende de week van 27 Maart tot 3 April in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. VERTROKKENEN: J. A. H. Hoppesteijn uit Onder de Boompjes 6 naar Watergraafsmeer, Ringdük 27. H. de Jong uit HeirenHtj^t ^P naar Haastrecht. F. C. Bats nit Mfnderbroedersteeg naar R'dam Westerstraat 308. J. van Haren uit Moordr. Verlaat 24 naar Gorinchem Korenbrugstraat. A. van Leer uit Verlorenkost 29 naar Drumpt. J. Muller uit Ridder van Catsweg 144 naar Vlaardingen. W. van Eijk uit Boschweg 27 naar Rotterdam Papendrechtschelaan 41b. H. W. P. van Gaaien uit Turfmarkt 112 naar Oudewater. M. J. W. Kouwenberg uit Gouwe 94 naar 'B-Gravenhage Bezuidenhout 108. K. Glasbeek uit P. O. Bothstraat 73 naar Amsterdam Loodstraat 30. H. W. Veenenbos uit Turfmarkt 101 naar Brielle. G. de Kiviet uit Grpeneweg 55 naar Bu8sum Havenstraat 17. D. Benschop uit Kuiperstraat 31 naar Hilversum Langestraat 55. J. Brouwer de Koning uit Willens 30 naar Haastrecht. P. Mudde uit 4e Kade 8 naar Gou derak. QEVE8TIQDEN: E. Karstan uit Utrecht in Varken markt 6. C. Schep uit Loosduinen in Heeren straat 46. R. Goossens uit Borculo in Achter de Vischmarkt 11. J. Oohen nit Amsterdam in Wale- steeg 24. L. van der Mark uit Oudshoorn in Naaijerstraat 28. J. W. Bos Sulpke uit Meppel in Boelekade 48. C. Sinke uit Ngmegen ra Lemdul- steeg 9. F. van Velzen uit Rotterdam ra Bleekersingel 51. J. de Booij uit Waddinxveen ra Crabethstraat 3. H. M. C. van der Broek uit Amster dam in Jan van der Heidenstraat 32. T. N. Zeverboom uit Rotterdam in 3e Kade 85. Veemarkt Rotterdam. Vette Oasen en Koeien goede aanvoer, prfzen waren voor 1ste kw 43 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere ossen, melkzee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, late kw. 36, 2e 32, 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, 1ste kw. 35» 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. De handel was in vet vee onver anderd in prg8 handel stug, Vette Kalveren prijshoudend, Stieren even eens prijshoudend. Op de magere markt was de handel stug, prgzen hoog. Bg de RoUandia-Drukkerij Saam verscheen heden van Rechts en Links Serie II no. 5Het Roode Gevaar, door Joh. Land. Mijnongeluk. Dinant, 6 April. In do Belgische mijn te St. Rochus bij Auvelais, is een 18-jarig mijnwerker onder neerstorten de steenen gedood. Een krankzinnige op 't dak. Brugge, 6 April. In 't krankzinni gengesticht te Brugge, wisten Zater dagmiddag eenigo verpleegden aan hnnne bewakers te ontsnappen. Een hunner wist het dak te bereiken waarop men hem Zondagochtend bemerkte. Eerst in den middag gelukte het aan zijn inmiddels ontboden moeder hem te bewegen zich over te geven. De man was in een verschrikkelijken toe* stand en had van de koude voel ge leden. Stranding. Zaterdagmiddag werd tegenover Kijkduin een schokker Sch. 25 op een bank gezet. De bemanning kon gered worden, doch het schip was niet los te werken. Het ontstuimige weer van de laatste dagen heeft het schip nog vaster ge maakt en ten slotte gehoel wrak ge- Een van Dijck zoek. Antwerpen, 7 April. Een kostbare van Dijck, welks waarde op een ton gouds wordt geschat, is bg het vervoer van Brussel naar Antwerpen zoek geraakt. Het stuk was bestemd voor het museum Plantin. Fabre. Parijs, 7 Anril. Procureur-Generaal Fabre is te kennen gegeven dat hij zijn ontslag heeft in te dienen. Mocht hij zulks weigeren te doen, dan zou de minister van justitie hom er toe noodzaken. De generaal-majoor W. F. Pop, commandant der 2e divisie, heeft den korpscommandanten het volgende be richt Dezer dagen ontmoette ikeonmar- cheerenden troep, die na een oefening^ onder leiding van een officier te heb ben gehouden, onder bevel van een onder-officier naar do kazerne terug keerde. Ik kan mg daarmede niet vereeni- gen. Ik heb de eer U. H. E. G. als mijn wensch te doen kennen, dat de troe pen, na een oefening zoowel over dag als in den nacht te hebben gehouden, ook onder bevel van de bg de oefening ingediende oficier^n naar de kazerne terugkeeren. (Avp.) Jhr. P. M. G. von Fisenne. f. Jhr. P. M. G. von Fisenne, oud-lid der Provinciale Staten en ond-lid der Eerste Kamer, is heden te Rgswijk overleden. GOUDA. GEBOREN: 3 April. Adriana ouders 't Riet en P. "Wingelaar. 4 Johanna Geertruida ouders W. de Grauw en W. C. van Loon. Nellie Wilhelmina ouders K. J. Riemens en G. J. H. Renrslag 5. Cornelia Maria ouders L. Gorissen en N. van den Dool. Cornelia Boraje Jannigje oudersJ.de Vos en 0. Spek. Maria Mathilda ouders S. C. van Boeren en G. van Kersbergen. 6. Franpiseas onders J. G. Jongeneel en O. van der Stam Adrianns Johannes ouders A. van Oosterhout en M. Brouwers. OVERLEDEN: 6 April Johanna E. Jaspers 44 j. gebruikt dan het Amerikaansche Haarwater, Lotion Felton. Het geeft de kleur terug en ia onschadelijk. Prijs per flacon f 1.50. Uitsluitend verkrijgbaar bg: ■ALT. A. DE JOÜd Coiffeur. Oosthaven 31. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.0 te Horta, laagste stand 730.5 te Lerwick. Verwachting tot den volgendendag: Meest matige tot krachtige W. tot Z. wind, zwaarbewolkt, met tijdelijke op klaring, woarschgnlgk regenbuien, zelfde temparatuur. Koeri t«i heden 78 82'/, 77'/, 31'/. 72 65'/, fi0"/l6 68'/, 23' a VAN nBN 7 APRIL 1914. SUatsIeeningeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russisohe Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pot. d. Obl. 1889 4 pot. Veneznlea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Rank- en Credlet-Instel- Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining 40o. Cert. v. Aand. A^lo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cnltunr Ondernemlnffen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mtjen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totEipl. v. Petr, Bronn. O.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mljen. Ned. Am. Stoomvaart* My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Int. Mercantile Cy. afgest. Tabak-Ondernemlnffen> Bindjey Tabak Mg. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorweffen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlnffen. Amsterdam A and. 3 pet. Hongarge. Tüeiss-Re- gulinings-GeB. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'ƒ3 pCt. Nat. en Bnitenl. Staatsfondsen stil, Culturen geen omzet, Petroleum vast, Rubbers stil, Mijnen beter. Vorig. Koen. 78 83 81»/, 99'/, 84»/, 82'»/,. .77'" 31'/, 72»/, 66'/, 67%, 50'/, _68'/, 23'/, 64'/, 239'/, 236'/. 165 14'/, 159 4'/, 185'/, 618 196'/» 64'/, 240 235 13'/, 164 5 186'/, 018 2'/, 7'/, 96 100'/, 60"/, e 94 Vl 27'/, 96»/, 29»/, 160"/» 2 99'/, 147 2"/,. 109 2 7 60»/,. 96'/, 29'/» 161'/,, 17, 97»/, 147»/.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2