mk VIMADUIWVJUI DEmEfflR.U Gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. Hengst. KANTONGERECHT TE GOUDA- 405e STAATS LOTERIJ. INGEZONDEN. SPOET. GROENTEN VEILING. Laatste J3erichten. Telegrafisch Weerbericht «n Officieels Prijscourant EffeeteD haidel te Ansterdam vonnis der rechtbank alhier, waarbij het hoofd van een damosconfectiezaak, werd veroordeeld ter zake dat hij eenige bij hem in dienst zijnde coupeuses in zijn winkel gelegen werkplaats op de bij de arbeidswet aangewezen uren met inachtneming van de bij de wet voorgeschreven rustpoozen, arbeid heeft doen verrichten, bestaande in het voor die onderneming aanbrenger en doen aanbrengen van veranderin gen aan goederen door klanten in den winkel gekocht, welken arbeid zij daar plachten te verrichten, en na 8 uur s avonds dezelfde coupeuses in den winkel werkzaamheden heeft doen verrichten bij het voor de onderne ming verkoopen van goederen. Adressante zegt in het adres, dat aldus geschiedt in alle dames-confec tiezaken, en deze toestand noodzake lijk is voor een goede uitoefening van hot bedrijf. Zij beschrijft uitvoerig de feitelijke toedracht in de damesconfec- tiebearijveni en betoogt, dat de door de rechtbank gegoven uitlegging van de Arbeidswet voor die bedrijven hoogst nadeelig is, weshalve zij den minister verzoekt, ten spoedigste aan den door het vonnis geschapen toe stand een einde te maken. (N. R. Crt. Moord, aan de N. R. Crt. uit Men seint Batavia Een Chineesche gelddrager, die een zak met 11,000 dollars naar de stad bracht, is in de tunnel by Bandoeng vermoord. Hot luk werd op de spoor lijn geworpen. De moordenaars zijn gevat. VRIJDAG 3 APRIL 1914. (Vervolg.) Aan de orde: De benoeming van een" ambtenaar van den burgorlijken stand. De Voorzitter: Mag ik de hee- ren Broekhuizon, Muijlwyk en Jon genburger uitnoodigon hot bureau van stemopneming voor deze en do volgen de benoemingon te willen uitmakend Wordt benoemd mot algemeeno (15 stemmen de heer J. VAN EIJK2s stembriefjos zyn in blaneo. De Voorzitter stelt daarna voor aan J. van Eijk als Ambtenaar van den Burgerl(jkon Stand toe to kennen een jaarwedde van f400.-— waardoor vol gons de verordening zijn jaarwoddo als 2de commies ter secretarie wordt vorminderd van f 950.— tot f750.—, den voorloopigen pensioensgrondslag als Ambtenaar van don Burgerlijken Stand te bepalen op het bedrag van do jaarwedde en dien als 2de commies ter secretarie te bevestigen op f 950. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aan de orde De benooming van eon libryemaester. Worden uitgobracht 13 stemmen, waarvan 11 op den heer G. F. W. van de Velde en 1 op ieder van de heeren W. Zuydara en Kortonoover, terwijl 4 stembriefjes in blanco zijn, zoodat benoemd is de heer VAN DE VELDE. Aan do orde: De benooming van een rogent van do beide gasthuizen. Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 14 op den heer W. Bokho ven on 1 op den heer J. Kortenoever, terwijl 2 stembriefjes in blanco zijn, zoodat benoómd is de heer BOKHO VEN. De Voorzitter: Mag ik den heeren steraopnomers dank zeggen voor den verleenden bijstand Aan do ordo: I)e suppletoire begrootingen voor 1913 van a. het Bestedelingenhuis. b. het Oude Vrouwenhuis. c. het Burgerlijk Armbestuur. d. het Vereenigd Wees- en Ael- moeseniershuis. e. het Hoffmansgesticht. Worden aohteroenvolgons zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: De rekening over 1913 van dö Bank van Leenin^. Sluitend in totaal tot een bedrag van f 92657.82 waarby onder de ont vangsten voorkomt een bedrag van f 211.20, gemeentesubsidie vormend het nadeelig saldo. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot uitbreiding van het kabelnet der Electrische Centrale. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming aangenomen. Aan de orde: Het preadvies op het verzoek van eenige gemeente-werklieden in zake de betaling voor inkoop van vróegere diensten voor pensioen. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming aangenomen. De Voorzitter: Thans zou aan de orde zyn het voorstel van den heer C. van Veen tot verlagipg van het schoolgeld op het gymnasium. De heer van Veen heeft my evenwel tae- degedeold, ook namens zyn mede voorsteller, den heer Vergeer, dat het voorstel door hen wordt ingetrokken, zoodat het niet meer aan de orde is. Aan de orde: De rekening van het gemeente-pen sioenfonds over he,t jaar 1913. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel om mede te werken tot de oprichting van eene gemeen telijke Credietbank. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming aangonomen. Aan de orde: Het voorstel om een gymnastiek- 8choollokaal in gebruik te geven aan den heer A. Mul. De beraadslaging wordt geopend. De heer van der Want. Ik wensch kortelijk mijn stem t gen dit voorstel te motiveeren. Do hoofdlijn van het verzqek van den heer Mul, nl. het vermeerderen van het gymnastiekonderwijs en alzoo het verbeteren van de lichamelijke ontwikkeling van het volk, kan niet anders dan mijne volle sympathie wegdragen, en wanneer er bij mij geen overwegende bezwaren bestonden om myn stem aan dit voorstel te geven dan zou ik niets liever doen dan ook op deze wijze dat onderwijs in de hand te werken. Indien er termen aanwezig waren om het verzoek van den heer Mul in te willigen, dan zou ik er ook voor zijn dat de gemeente zich ver genoegde met oen geringere vergoe ding dan nu voorgesteld wordt en dat die vergoeding in evenredigheid ware aan hetgeen veroenigingen en andere personen voor het gebruik van dergelijk lokaal betalen. Mijn bezwaar tegen het voorstel van B. en W. iB hierin gelegen, dat de gymnastiekcursus van den hoor Mul zal zijn byzonder onderwijs. De heer Jongenburger lacht er om. Hij kan zich misschien niet zoo goed in myn gevoelens verplaatsen, maar de quaestie s deze. Wij hebben van gemoonte- wege oen openbare school met locali- teiten, die bestemd zijn voor openbaar onderwijs, waaraan iedereen kandeel- nemen. Nu komt er een verzoek van iemand, die een cursus wil geven, om óón van die localiteiten te mogen ge bruiken voor dat doel en nu ben Ik op grond van door mij ingewonnen inlichtingen tot de overtuiging ge komen, dat het onderwijs alleen toe gankelijk zal zijn voor Roomsch-Ka- tholioke kinderen. Ik geloof niet, dat het op den weg ligt van de gemeente om dergelijk verzoek te steunen, te meer waar de wet op het lager onder in art. 8. sub 3, zegt, dat noch aan bijzondere scholen, noch aan bij zondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers vanwege de gemeente geldelijke bijdragen of eenige andere steun middellijk of onmiddellijk mogen worden toegekend dan in de gevallen onder de voorwaarden in de wet ?enoomd, terwijl verder door de Kroon jy Kon. besluit beslist is, dat hetbe- sohikbaar stellen van lokalen ten dienste van een bijzondere school een verboden bijdrage in de kosten dier 'nrichting is. Ik geloof dan ook, dat wij als öe- moenteraad dit verzoek niet mogen inwilligen; het betreft het bijzonder onderwijs, dat niet aan onze hoede is toevertrouwd. Ik wensch echter tegelijkertijd den heer ^ul in overweging te geven om met een verzoek te komen, waaruit ten duidelyksto blijkt, dat het door hem in het schoollokaal der openbare school te geven ondorwys, voor kin deren van alle gezindten toegankelijk is. In dat geval zal ik zijn verzoek in ernstige overwoging nemen. (Wordt vervolgd.) Diefstal van f 1200. Maandagmorgen kwam de oassière van een groot kloedingmagazijn in het bijkantoor van de firma vlaer en Kol aan de Viestraat te Utrecht om daar f2500 te deponeeren. Er waren op dat oogenblik nogal veel personen in het kantoor ook en kelen om geld te wisselen. Het jonge meisje werd, terwijl zij haar beurt afwachtte, aangesproken, door iemand, die haar in Duitsch dialect vroeg, of hy zich hier in een wissel kantoor bevond. Meteen toonde hij de jonge dame een briefje, waarop het woord „wisselkantoor" geschreven stond. De juffrouw die hèèr geld (aan bank- )apier) reeds had klaargelegd op de aonbank vóór de loketten, draaide zich een weinig om, om den persoon die haar had aangesproken, te kunnen beantwoorden. Inmiddels moet een handlanger van dezen man, vliegensvlug en geheel ongemerkt, een greep hebben gedaan in het bankpapier van de cassière, want toen deze zich weer omkeerde, ont waarde zy tot haar grooten schrik, dat f 1200 aan de som, welke zij deponee ren moest, ontbrak. De persoon die haar had aangespro ken, was onmiddellijk verdwenen en na tuurlijk nergens meer te vinden. De juffrouw kon van den man slechts een zéér vaag signalement opgeven. De politie werd dadelijk in den arm genomen, maar Jcon de cassière niet veel hoop geven dat het geld terecht zou komen. Utr. Dgbl Tielache chantagezaak. Aan het bericht van de Alkmaarder Ct. voegt de Tielsche Ct. het volgende toe: „Mej. Fiege, geboren Aupers, te Alkmaar gearresteerd, bevindt zich aldaar in verzekere bewaring. Daar op het feit (chantage) waarvoor zij werd veroordeeld 'geen preventieve hechtenis is gesteld, verwachtte men aanvankelijk dat zij wel dadelijk in verzet zou gaan en dan zou worden losgelaten. Tot heden heeft zy echter dat verzet nog niet aangeteekenddit laatste waar schijnlijk omdat men thans de veroor- deefing tot 3 jaar gevangenis door het Arnhemsche Hof tegen haar uit gesproken, nog niet op haar ten uitvoer legt doch haar ter zake van andere feiten gevangen houdt. ZoodrA men echter haar voor 3 j. in de cel zal wil len brengen zal dat verzet ongetwijfeld volgen, daar dat wellicht haar een kans geeft op invrijheidstelling, waarna ze dan weer naar het buitenland zou kunnen uitwijken." De vergiftiging aan den Koninginneweg. Naar het Hbld. meldt, heeft de Am8terdamscho rechtbank de preven tieve hechtenis van den verdachte in zake do vorgiftigingsgevallen aan den Koninginneweg met dertig dagen ver lengd. Verschillende getuigen uit Duitsch- land en Oostenrijk worden door den rechter-commissaris opgeroepen, ten einde te worden gehoord. HOOG WATER Uit Gfaye >ordt aan de N. R. C$. gemeld r De Maas is van gistermorgen 8 uur tot 's middags 3 uur slechts 3 c.M. ge vallen. De Beerscho Maas daarentegen van Maahdagavond 11 uur tot gistermiddag 4 uur weer 2 c.M. ge wassen. De los- en laadplaats der stoomboo- ten en schepen staat nog meters onder water, zoodat men nog geregeld aan do oude vestingmuur aanlegt om te laden en te lossen. Do peilschaal te Gravo teekent thans 9.33 M. bovén N. A. P. en die aan de Pekelbrug (Beerscho Maas) 8.48 M. boven N. A. P. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Op 22 Februari had de 2fe-jarige fabrieksarbeider D. A. te Gouda, toen de politie hem ter zake van openbare dronkenschap had gearresteerd, zich verzet tegen zijn overbrenging door te rukken, om zich heen te slaan, te stompen en te schoppen. Eisch wegens wederspannigheid, een maand gevangenisstraf. De 35-jarige landbouwer A. B. te Zevenhuizen had op 14 Februari den arbeider Spekman opgedragen voor hem boomtakken weg te halen die lagen bij de woning van den melk rijder Stip. Bekl. meende daar recht op te hebben: Stip zeideK?dat de tak ken hem toebehoorden. Eisch wegens diefstal f 10 boete subs. 3 dagen hechtenis. De 43-jarige losse werkman H. P. te Bergambacht had op 18 Februari twee honden by zich gehad^die, Zeide hij, hem waren nageloopen. T)e dieren behoorden aan J. A. v. d. Straaten, by wien bekl. gewerkt had. P. ont kende, de honden te koop te hebben aangeboden. In den avond van den 17en had v. d. Straaten de honden nog gezien. Den volgenden morgen waren zij weg. In een café te Schoonhoven had get. een van de dieren, in een ander café had hij den tweeden hond teruggezien. De hond, die in het café van Heijne- man was, lag aan den ketting; dit kwam, zei* bekldoordat hy Heyne- man zyn vertering niet had betaald. In het ahdere cafe was ook de bekl. d. Sluys te Bergambacht verklaarde dat bekl. hem de honden tekoophac aangeboden. Bekl. zeide, dat hij dit maar voor de grap had gedaan. Heijneman had van zyn vrouw ge hoord, dat bekl. geweest was, niet betaald had en met twee honden naar zijn tante te Schoonhoven gegaan was, Get. was daarheen gegaanbekl. had gezegd, dat hij geen geld had. Neem maar zoolang een van de honden, zeide hij, dan kom ik over een uur betalen Maar hij was niet teruggekomen. De volgende getuige was in het tweede café, toen bekl. daar met den tweeden hond was. Later kwam v. d. Straaten met een agent; de hond sprong toen tegen v. d. S. op. Tegen de laatste get. had bekl. ge zegd, dat hij de honden gekregen had toen zij nog klein waren. Hy had de dieren zelf opgefokt. Het O. M. eischte wegens verduis tering drie maanden gevangenisstraf. (N. R. Ct.) De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld P. v. d. G., wegens voortgezette vernieling van twee ruiten te Schoon hoven, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. P. C. B., 56 jaar, winkelier te Moor drecht, wegens eenvoudige beleediging van een. ambtenaar, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. (N. R. Ct.) GOUDA, 8 April. Ned. Bond v. Vrouwenkiesrecht. Maandagavond had op de bovenzaal der soc. „de Róunie" de jaarlyksche ledenvergadering plaats van de Afd. Gouda en Omstreken van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Zooals het vorig jaar .was ook nu de verga dering zeer slecht bezocht. Na opening der vergadering door de presidente Mej. Bonte, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Door de secretaresse werd iet jaarverslag uitgebracht, waaruit hier het een en ander volgtIn het afgeloopen jaar kwamen 2 bestuurs functies vacant door het aftreden van Mej. Brouwer en den heer Belonje die beiden moesten aftreden en volgens reglement niet terstond herkiesbaar waren, wolke vacatures werden aan gevuld door mej. A. van Iterson en den heer Dr. J. W. Le Grom. Drie lezingen werden er dit jaar voor de Afdeeling gehouden nl. een door Mej. Staas, propagandiste v. d. Bond met het onderwerp „Vrouwen kiesrecht", terwijl Mevr. Drucker uit den Haag twee interessante lezingen hield over „de Kinderwetten". Te be treuren is het echter dat er zoo wei nig belangstelling onder de leden der Afd. schijnt te bestaan voor dergelijke onderwerpen. De vierde lezing van Mevr. van Itallie is dan ook om deze roden uitgesteld. Nadat het jaarverslag was goedge keurd deed de penningmeester de heer van Dantzig rekening en verant- oording van de finantiën. Na ac- ter onder dank voor zijn beheer dé charge verleend. Als afgevaardigde naar de Alg. Vergadering, die op 26 April te Zwolle in do Buiten Sociëteit gehouden zal worden, werd Mevr. Immink gekozen. In de plaats van den heer A. van Dantzig, die dit jaar aan de beurt van aftreden was, werd gekozen Mevr. de Vooys-de Lange. Onder de ingekomen stukken was m. een oirculaire van een op te richten Vrouwenbank, welke door Mej. Bonte met warmte werd aanbe volen. Daarna sloot de presidente de ver gadering. Oostpolder. Heden had in Hotel „de Romein" alhier de verkiezing plaats van een voorzitter van den Oostpolder in Schie- land ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer H. J. Nederhorst Sr. Gekozen werd de heer F. A. van der Torren, dijkgraaf van den polder Bloemendaal en wethouder der ge meente Waddinxveen. Van de 186 stemmen werden er uit gebracht 175, daarvan verkregen de heer F. A. van der Torren 104, de heer R. Jongenburger 70, terwyl 1 stem van onwaarde werd verklaard. Boakoop, Men schrijft ons: Onze voorspelling dat de raad twee vrijzinnigen zou benoemen in de 3 vacatures in de comm. v. toez. op het lager onderwys, is uitgekomen, de Een zoontje ven den caféhouder v. h*r JL Hage hadden ^k wij óp™ oog en het verheugt ons daarom i, de raad hem benoemde. Genoemde heer is bekend met derwijszaken, met leerstof en [«Ju delen en kan, wanneer dit nooflT tengevolge van het opheffen z.g. 7e leerjaar van advies dienm de quaestie „hoofden voor dekh." een zaak waarmee hij, door dervinding, uitstekend op de hooJ. Nadat het gemeentebestnnriJ blijk gegeven van zijn onverschiHj». heid ten opzichte van het m.a uf derwijs door niet aanwezig té Ac de opening der school, ofschoon U een uitnoodiging ontving, konden» niet verwachten dat iemand betrok ken bü dat onderwijs zou worden!* noemd. We hadden het gehoopt. Dit neemt echter niet weg, dat dn rui door den heer Rnizeveld te benoemen een gelukkige keuze heeft gedun Hq heeft toch, door de vele functie die hij bekleedt, getoond veel voor Boskoop te gevoelen en is bovendien een sympathiek persoon. Dat de heer Schaum zon worden herkozen, sprak van zelf. In de vergadering van den rwd is de werkwijze van de 'commiMia tar sprake gekomen. 'tls ook onze meening dat er in die richting wel iets verbeterd kon worden, maar wij gaan hierop niet dieper in. Ten nadeele van den boomkwee- ker F. van der Velden alhier is Za terdagavond j.l. een"J rijwiellantaara jestolen welke aan zijn rijwiel wai jevestigd dat hij even onbeheerd had laten staan. Door den boomkweeker [Nisink is bij de politie aangifte gedaan dat van zijne kweekerij gelegen in Spoel- wijk ongeveer 1000 eenjarige palm boompjes zijn gastolen. De daders zijn tot heden onbekend. Waddinxveen. Een ernstig onge luk had gisteren in het Noordeinde )laats. Een 5-jarig knaapje van den leer D. alhier geraakte onder een zwaren met biervaten beladen wagen met paard bespannen, zoodat de wielen over de beide beenen van den jongen ging. Door den geneesheer werd ge constateerd dat beide waren gebro ken. De toestand van het knaapje is redelijk wel, men hoopt hem in het leven te kunnen houden. Bodegraven. Dé R. K. kiesvereni ging heeft candidaat gesteld voor den gemeenteraad (vac.-C. Veelentorf, R.- den heer A. Lelyveld. N. R.Ct. Krimpen a. d. Lek. In de Maan dagavond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd hetko- hier van den Hoofdelijken Omslag over 1914 vastgesteld met een belastbaar inkomen van f 286525, tegen een op brengst van f9333.22 ll2. Het percentage is vastgesteld op 3.3°/0. Aan den bur gemeester, den heer A. L. Van Haaf- ten werd als secretaris verlof verleend van 9 tot 20 April. Krimpen a. d. I Jsel. Zaterdag avond werd in de lokalen der Open bare school de tentoonstelling gehou den van de teekeningen door de leer lingen in den afgeloopen carcos ver vaardig.' De tentoonstelling werd door een talrijk publiek bezocht. Een groote vooruituitgang waar te nemen, zoodat een woord van dank den onderwijzers toekomt. Nieuwerkerk a.jd. IJsel. Op Kortenoord is Maandagavond brand ontstaan in een blok huizen, die zich eerst nog al ernstig liet aanzien. De brandweer trad krachtig op. Drie wo ningen zijn geheel en één woning gedeeltelijk verbrand. Ook van het meubilair is nog al wat verloren ge* gaan. Oudewater. De gemeenteraad be sloot in zijn zitting van 6 April onder meer artikel 27 der bouwverordening art. 3 der verordening op't brand- wezen te wijzigen, de rekening der Lyndraaierabeurs 1913 vast te stellen ontvangst op f 220.15 in nitgaai op 238.42 nadeelig saldo f 18.27de winst en verliesrekening van hetga®- en tft*» vast f8505 ibii ou vuruosiOKomug e»~ waterleidingsbedrijf respectively t te stellen op f 31217.581% ®a x vJ05.121/a de pensioens-bydrage van weduwen en weezen van onderswgw*8 niet u v au J te betalen; den fittersleerbng wekelijks te beloonen van 1 April f 1.50van 1 Jan. 1915 met f 2.50 ou van 1 Juli 1916 met f3.60; het plaatsen van een heg om de stads* vaalten uit te stellen tot 1915. Tot ambtenaar van den Burger lijken Stand is benoemd de heer M. H. Smit, ambtenaar ter secretarie. Aan den Rijksveldwachter N. Emmer is voor diensten in 1913 aan de gemeente", bewezen een gratificatie van f25 toegekend. Jteeuwijk. Uit den Tempel. Het bestuur van den polder Middel burg alhier heeft zich onlangs gewend tot het bestuur van den polder „De Tempel", met het verzoek te willen helpen in het onderhond van den zoo- genaamden Middelweg, welke weg voor de Tempelaren en ten behoeve van de Tempelaren een zooveel kor tere verbinding biedt naar en van Bos koop, en waarover ook door Tempe laren en ten behoeve van de Tempe laren met voertuigen veel wordt ge reden. Het laatstgenoemd bestaar nam echter in een bestuursvergadering het besluit op bovengenoemd verzoek niet in te gaan, aannemende,.dat van dezen weg door Tempelaren geen gebruik behoefde te worden gemaakt. Het ge volg was, dat dé rechthebbende van dien weg de polder Middelburg den toegang tot overpad voor alle voer tuigen van niet ingelanden der polders verbood. Zooals begrijpelijk is, blijven alsnu bekeuringen wegens overtreding van art. 461 Wetb. van Strafr. niet uit. Enkelen hebben al „het loodje moeten leggen". Deze toestand is on houdbaar. De Tempelaren hebben nu een bij eenkomst gehouden met het doel hand- teekeniugen te verzamelen, teneinde het bestuur te verzoeken op hun af wijzend besluit, inzake het verzoek van den polder Middelburg, terug te komen en alsnog te willen besluiten, dat de Tempelpolder toestemt in het helpen onderhouden van bovengenoemden Üen 40-tal handteekeningen werden verzameld, waaronder ook nog een van een lid van het bestuur, 'tls te hopen, dat liet bestuur de belangen van zoovele Tempelaren zal inzien. De Tweede,Mevrouw Tanqueray, tooneelspel in 4 bedrijven van Sir Arthur Wing Pinero. Die Haghe-spelers. De opvoering van „De Tweede Mevrouw Tanqueray" door Verkade's gezelschap heeft ons gisterenavond een byzonder genot verschaft. Het gegeven van. dit stuk is een tweede huwelijk, hetwelk door een man van aanzienlijken huize gesloten is met een jonge vrouw, die eon donker ver leden achter zich heeft. Hoe deze Aubrey Tanqueray er toe komt om deze vrouw tot zijn levensgezellin te maken, is een raadsel, dat niet wordt opgelost. Een bijzondere vrouw is zij met. Paula, zooals zij optreedt iu het eerste bedrijf, is wel een bekoorlijke veTBohyning, maar zij is daarbij grillig en geeft blijk dat haar leven, van een paar jaar haar eigenschappen hebben Dezorgd, die een beletsel zullen blijken in haar huwelijksleven met den man van beschaving. Tanquéray is een zon derling man. Hij voelt zich ontzettend eenzaam. Zijn eerste huwelijk was niet gelukkig. Zijn dochter is in het klooster en zal daar blijven naar hij meent. Nu gaat zijn verlangen uit naar een thuis, waar hij gelukkig zal kunnen zijn. Vreemd doet het aan dezen man aan zijn vrienden daags voor zijn huwelijk aan den disch zijn plannen te hooren ontvouwen, waarvan zij nooit hadden gehoord, huwelijksplannen, die een breuk moet brengen tusschen de vrienden, omdat dit huwelijk zijn terugtrekken uit de wereld waarin hij leeft, gebiedt. Op dienzelfden avond zien wij het onverwachte gebeuren dat Tanqueray bericht krijgt van zijn dochter dat zij naar huis komt om haar vader het leven te veraangenamen. Dan komen er twee vrouwen in het landhuis van Tanqueray, twee vrouwen die zoo geheel tegenover elkaar staan in opvattingen, dat een toenadering tusschen hen niet bestaan kan. Daarbij komt dat Tanqueray zijn dochter Ellean als een heilige vereert, hetgeen de jalousie opwekt van zijn vrouw. Het blijkt later dat de koele verhouding tusschen Ellean en Paula zyn grond vindt in het vaag vermoe den van Paula's verleden. Dat Ellean met Mevr. Cortelyjon naar Parijs gaat en Paula daarvoor wordt gepasseerd doet haar verzet plegen tegen Tan queray, waardoor een zeer onaange name verhouding ontstaat. Plotseling «chynt het alsof alles weer in orde zal komen. Ellean komt eensklaps uit Parys terug omdat een jongmensch haar hand wil komen vragen. Maar ongelukkig blijkt dit jongemensch in het donker verleden van Paula niet vreemd te zyn en het gevolg daarvan i> dat Tanqueray zyn dochter verbiedt dien man te trouwen, die naar Parijs verdwijnt. In het tragische eind komt Ba een heftige scène tusschen Ellean en Paula dat Paula zich van het leven berooft. Er zijn in dit stuk mooie momenten, en ook komen er wel aardige, geestige dingen in voor die het stuk aantrek kelijk maken. De vertolking van dit tooneelspel wordt gedragen door Enny Vrededie de moeilijke rol van Paula op zich had genomen. Wat heeft zij mooi spel gegeven. De weergave van haar ge moedstoestand als de prikkelbare, de ontstemde, later de hevig jaloersche vrouw, maar ook van de vrouw die hunkert naar liefde en de vrouw die met angst en ontzetting haar verleden als een zwarte schaduw zich steeds op haar weg ziet af teekenen. Het was fijn levendig spel. Naast Enny V rede komt alle hulae toe aan Paul de Groot die als Tanqueray naast Paula optrad en in zijn samenspel zeer verdienstelijk was. Van de overige rollen kwamen het meest naar voren Anna van Eesdie er aardig uitzag en die mooi kinder lijk spel te zien gaf en Cor Ruys, die als de oude vriend Cayley Drummie zijn rol zoo aantrekkelijk wist te maken door zijn innemende wijze van zeggen en zijn gemoedelijk, maar correct en beschaafd optreden. Dit laatste vooral ook is het kenmerk van wel alle op tredenden van dit gezelschap, hetgeen een niet geringe verdienste is. Er was voor deze interessante, goed verzorgde vertooning niet heel veel publiek opgekomen. Loterijwet-overtreding. Heden werd een speciale zitting van het kantongerecht gehouden, ter be handeling van verschillende loterij zaken. Men herinnert zich dat op last van den Minister van Justitie alferwege in het land bij de hoofd- en sub-agenten van verschillende ondernemingen als Lotisico, de Tijdgeest, Het Witte Kruis, Prinses Juliana e. a. beslag is gelegd op alle bescheiden, welke be trekking hebben op den verkoop van aandeelen, obligaties, inschrijvingB be wijzen of hoe deze verder ook worden genoemd. Ook hier ter stede had deze inbe slagname plaats en in de zitting van het kantongerecht van leden waren een 10-tal van deze zaken aan de orde. r Allereerst stond terecht W. v. d. H. sub-agent van „Het Witte Kruis", wien ten laste was gelegd overtreding der loterij wet door het in verkoop ten voorraad hebben van stukken uitloten de op de uitkomende nummers der Staatsloterij, waaraan een winkans verbonden is, terwijl door de onder neming geon vergunning daarvoor is aangevraagd. Uit de antwoorden op de door den ambtenaar aan bekl. gedane vragen bleek dat van de inbeslaggenomen stukken gedeelten waren verkocht, zooals ook in een register was aange geven. Hoewel de stukken geheel f 10.— kosten, kan bekl. niet zeggen dat bij aankoop van een gedeelte van f 3.50 het restant van f 6-50 ook wordt betaald. Bekl. Had niet by ondervin ding dat dit bedrag dan betaald werd. Bekl. verklaarde de stukken te ont vangen van den hoofdagent der Maat schappij de heer B. Vergunst alhier. Als getuige trad op de heer A. Beek, directeur van de N.V. Witte Kruis" te's Gravenhage. Deze ver klaarde dat voor deze onderneming geen vergunning was aangevraagd. Get. beschouwde deze onderneming niet als een loterij, doch als een premie- leening. Verder verweer wilde get. niet voeren daar de Maatschappy besloten had dit deel van het bedrijf niet voort te zetten. Na een uitvoerig requisitoir van den ambtenaar O. M., hetwelk wij morgen weergeven, werd geëischt f 10.— boete subs. 10 dagen hechtenis. Dezelfde eisch werd gesteld tegen M. M. H., subagent van „Het Witte Kruis" alhier, terwijl verstek verleend werd tegen J. J. W., B. deJ., B. V., Ch. B. F., A. V. allen agenten dier zelfde Maatschappy. Wegens het ten verkoop in voor raad hebben van Prinses Julian a-loten werd wegens dezelfde overtreding geeischt. ,r Tegen A. W. agent van de N. V. Prinses Jufiana alhier f 10.— «ubs. 10 dagen hechtenis. Tegen L. H., hoofdagent dier Maat schappy alhier f 10.- boete subs. 10 dagen hechtenis. Tegen M. T. agent dier Maatschap pij alhier f 10.— boete subs. 10 dagen hechtenis. Als getuige in deze zaken gedag vaard verklaarde de in het Huis van Bewaring te Rotterdam gedetineerde directeur van de N. V. „Prinses Ju liana" die daarvoor naar hier was over gebracht, geen vergunning te hebben aangevraagd voor deze onderneming. De uitspraken werden bepaald op heden over 14 dagen. 2de KJ. Trekking v. Woensdag 8 April. No. 5669 f 20.000. 11501 f 2000. 13770 f 1500. 825, 1218 en 20342 ieder f 400. Prijzen van f 30. 380 498 588 71 884 1166 1317 1481 83 1540 68 1030 1846 9290 76 3488 9080 4481 4674 4784 6064 6100 5688 6634 41 6780 6806 1» 86 8102 04 6410 6648 0861 0BO4 7680 8190 8486 0047 9841 66 06 10076 11300 00 11340 11666 11600 11708 11084 13029 80 13181 12012 13660 13004 18018 18148 18600 18061 18746 18801 149B7 14438 00 14760 14044 16004 16646 16700 16131 10880 10006 96 2de Klasse 2de Lijst No. 1360 m.z. 1350. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Bertelman-fonds te Gouda. De ondergeteekenden, gecommit teerden uit de leden van het Bertel man-fonds en met het beheer daarvan belast, hebben de eer aan contribuan ten en belangstellenden bij deze ver slag te doen van den toestand van gemeld fonds, als volgt: Gedurende den cursus 1913—1914 op de Avondschool voor Ambachts lieden alhier, op welke school het fonds uitsluitend ondersteuningen verleent ten behoeve van het aldaar gegeven wordende teekenonderwijs, werden bijdragen gegeven aan 8 leer lingen, aan wien het naar het oordeel der Commissie goed was besteed, en waarvoor werd uitgegeven een totaal .bedrag van f25,67* In de maand Juli 1912 werd door het fonds aangekocht een 3 °/0 Inschrij ving Grootboek der N. S., nominaal groot f 1000.en 1 Januari 1914 was op de Spaar- en Hulpbank te Gouda belegd f306,12B, uit welke activa derhalve het fonds thans bestaat. Sedert 20 November 1901 bezit het fonds rechtspersoonlijkhed, zoodat het erfstellingen, makingen of schenkin gen op wettige wijze zelfstandig kan aanvaarden. De niet benoodigde bedragen en renten worden jaarmks bijgeschreven bij het kapitaal op de gemelde Spaar bank. Door het uittreden van ons mede- Comitó-lid, den heer J. J. A. Montijn, uit de plaatselijke commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs alhier, zal in die vacature eerstdaags worden voorzien. De Commissie zal inmiddels zoo vrij zijn over de toegezegde contributie te beschikken. Het fonds wordt in de aandacht van het G oudsche publiek ten zeerste aanbevolen, daar aopr sterfgevallen als anderszins, vele vroegere contri- butiën zijn vervallen. U dankende, M. de R. voor de plaatsing van dit verslag. Het Comité, H. J. DE VOOGT. Lid van het Bur gerlijk Armbestuur. B. E. SPIJKER, Directeur der Avond school voor Ambachtslieden. Gouda, 7 April 1914. De Spaansche Vlieg. Mijnheer de Redacteur Mag ik door bemiddeling van uw blad aan het Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen" vragen of er geen stappen gedaan worden om in dit seizoen nog eene opvoering te krygen van „De Spaansche Vlieg Dit successtuk, dat door geheel het land stampvolle zalen trekt, zal ook zeer zeker hier een uitverkochten Schouwburg geven. Het Bestuur onzer Sociëteit dat altyd zoo voortvarend is zal dit toch zeker niet uit het oog verliezen. Een lid der Sociëteit „Ons Genoegen". Naar wy uit goede bron vernemen zal ook hier over eenige weken door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, directie-Van Eijsden „De Spaan se h e V1 i e g" worden ongevoerd. De reclame, door den Senator van Delft daarvoor gemaakt zal ook wel zorgen dat dit stuk ook hier voor een volle zaal zal gapn< ^EP' Voetbal. Het Belgische elftal. Het Belgische elftal dat Zondag 26 April a.s. tegen het Nederlandsche elftal in het Stadion zal spelen, is, volgens de Tel., als volgt samengesteld: DoelBrich&ut (Racing club de Bruxelles). AchterSwartenbroeckx [(Daring). Hubin (Racing). Midden: Sueten (Antwerp F. C.), Schietse (Racing Club van Gent), Thys (Union St. Gilleoise). VoorGoetinek (F. G,^Brugeois.t Nosot (Leopold F. C.), Musch (Union St. Gilleoise.), Vacant (F. C. Malinois;, Ilebden (Union St. Gilleoisen). Reserve zijn: Van Halen (Cercle Brugeois), Bragard (Verviers), Wertz (Antwerp). Het merkwaardigste van doze sa menstelling is wel, dat de Daring Club n.b. de kampioen van België, slechts één vertegenwoordiger in dit elftal heeft. Overigens zijn er heel wat verando- dingen aangebracht in het Belgisch vertegenwoordigend elftal, dat te Ant werpen met 4—2 door Nederland ge klopt werd, merkt het blad op. Gouda, 8 April 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur. Spinazie van 18 tot 25 ct. per Kilo. Kropsla le soort van f 4.50 tot 8.00. 2e f 1,50 f 3.00. Dunsel 45 ct. per mandje. Raapst. van f 1.25 tot f 1.50 por 100. Radijs f2.00 f4.00 Rabarber f6.00 f7.50 Wortelen 16 ct. per bosje. Prei van f 2.— tot f 2.50.'per 100 bos. Uien f 10.00 per mud. In Memoriam. Naatje herdacht. Vanmorgen 8 uur werd „Naatje" op den Dam te Amsterdam van haar hooge voetstuk noergolaten. Honderden Amsterdammers waron ooggetuigen van dit melo-dramatische werk. Verhoor van Caillaux. Parijs, 7 April. (Hbld.) Caillaux werd heden door den rechter van instructie Boucard gehoord. Hij ver klaarde den dood van Calmotte te be treuren, tegen wien hij niet de minste wrok gevoelde. Hij deelde verder mede, dat Calraette op verzoek van Barthou had afgezien van de publicatie van zekere stukken over de nationale verdediging, omdat deze tot ernstige buitenlandsche ver wikkelingen aanleiding hadden kun nen geven. „Wat mij betreft," vervolgde Cail laux, „ik zou gaarne die publicatie, die ik gcenszinslvroosde, hebben ge zien. Eens zal de dag komen, dat ik vrijuit kan spreken en dan zal ik publiceoren wat ik over Agadir schreef. Alle burgers zullen dan recht laten wedervaren aan mijn vaderlandsliefde en mijn politiek inzicht". De publicatie van de intieme brieven, zeide Caillaux vorder, moest movr. Caillaux grieven tot in het diepst van haar hart, daar zij werd aangetast in hare waardigheid als vrouw en moedor. De gevolgen van de zaak-Rochetto. Parijs, 7 April. (Hbld.) De minister van justitie ontving hedenmiddag den procureur-generaal Fabre en doelde dezen mede, dat hij van plan was hem te ontheffen van zyn tegenwoordige functie on hem te benoemen tot eer sten president aan een rechtbank in de provincie of tot raadsheer aan het Hof van Cassatie. Men acht het zeker, dat Herbaux een benoeming tot procureur-generaal aan het hof te Parijs zal aanvaarden. Het is zeer waarschijnlijk dat Bidault de l'Isle naar den Conseil supérieur de la magistrature zal worden vorwezen. Chineesche wijk verbrand. De correspondent van do N.R.Crt. seint dat door onvoorzichtigheid te Samarinda op Java de Chineesche Wijk gedeeltelijk is afgebrand. De moord en brandstichting te Denekamp. Tegen Tyman, den dader van den diefstal, moord en brandstichting te Denekamp, is 20 jaar gevangenisstraf geëischt. De uitspraak is bepaald op 20 April. Asquith. Asquith is in zijn district East Fife zonder tegencandidaat herkozen. Nieuw schandaal in Frankrijk. Felix Rousseau, zwager van den Minister van Financiën, Renault, is wegens verduistering in hechtenis ge nomen. Het tekort bedraagt 250.000 frea. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.0 te Coruna, laagste stand 733.6 te Lerwick. Verwachting tot den volgendendag: Matige tot krachtige W. tot Z. W. wind, tijdelijke opklarend later weer toenemende bewolking, waarschijnlijk regenbuien zelfde temparatuur. Koer* na hrürn 84"/,. 88'/, 28'Vis VAN DEN 8 APRIL 1911. Maat8leeBinceii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pot. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pot. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexioo Afl. Binnonland Obl. 6 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Bank- en Credlet-lnatel' llnjren. Fed. Bankaandeelen Industr. Onderne m Ingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand, Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. KmI. t'rediet Initell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUen. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totEipl. v. Petr, Bronn. C.v.A. Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. O. A.l .Scheepvaart HU en. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwql Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spotrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmn. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl.» 4 pet, Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand, l*remieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Ttieiss-Re- gnlirunfrs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. weinig variatie, Culturen geen omzet, Tabak ken stil. Petroleum vast, Zuid Perlaks flauw, Rubbers pryshoudend, Mynen stil. Vorigt Koer*. 78 82'/. 61'/, 99'/, 84% 88'/, 82% 77 Vi BI'/, 99'/, 72 66'/, 87'/,» 60"/, 23'/, 94'/, 240 235 105 13'/, 104 5 186 «18 190'/, 187 123'/, 2"/, 109 2 7,1 7'/,, 90 100'/a 00»/,, 94 y, 27% 96'/, 29'/, 97% 147'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2