Jr. ilatee! nophoies I. id. -w Bericht. Donderdag 9 April 1914. en Buitenlandsch Nieuws. ddijk 52. Eïxxxxen larxd.. ergoeden FEUILLETON Valentine. Had. I2STO-A.. open ver- jnen te sen spijt rdeel ikkundig elieel agazijnen iltend asse iweg liters, aren, il h ar- ii, enz. te klasse llijke 53e Jaargang. XTï®u."ws- exx ^k-d.“’7“ex^:en.‘t5.e’blsud. tooi G-ovlcLsu sxi Oacxxs’txeHsezx- Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. VARGADBRIVH VAN DKN GKMKKNTKIAAD O. 12449. f 0.55 0.10 Tuinderstraat kroond op 168 nlrm.n AZn., Gouda. 48) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Engeland. Ammunitiediefstal te Portsmouth. Groote ontsteltenis heerscht onder de militaire overheid te Portsmouth over een ammunitiediefstal, welke daar heeft plaatsgehad. Ongeveer een dozijn met springpatronen gevulde twaalf- ponds granaten, benevens een groot aantal leege granaten en patroonhul- zon zijn uit de strandbatterij te Ports mouth gestolen. Een onderzoek is in gesteld. f 1.25 1,50 1.50 1.90 jks aangenomen aan ons Bureau: len Boekhandel en de Postkantoren. Maatschappij in oogenschouw genomen en den volgenden dag werd, wederom in gezelschap van den gouverneur, een bezoek gebracht aan de werven van de firma S. E. L. Maduro Sons. De gouverneur heeft 14 Maart een diner ter eere van den heer en mevrouw Kraus gegeven. Het blad toekent hierbij nog aan Naar onze lezers weten, komt prof. Kraus van Peru, waar hij geroepen was in verband met plannen tot verbetering en aanleg van haven's. Dat hetgeen aldaar onder zijn leiding verricht word, waardooring vindt, blijkt o. m. uit eon hoog gestemd artikel, voorkomende in „El Commercio" van Lima en over genomen door het Bolotin Comercial. Van die waardeering logt ook ge tuigenis af zijn benoeming tot eerelid der „Sociedad de Ignieros del Peru’* en der „Sociedad Goografica do Lima”. Prof. K. zou 16 Maart met do Spaanscho boot naar Europa ver trekken. Bouw- en Woning' derstands-Commissie ren wij geregeld tijdig logen ontvangen ncerten, vermakelyk- deze dan in on«e iden. a Schouwburg, 8 n., cert Helena Horne- Rusland. Beestachtige daad. Een vreeselijke daad wordt gemeld I uit Tzaritzyn in het gouvernement Saratof. Drie jongelieden die een jong meisje verkracht hadden, sleepten haar ondanks haar (tegenstand des nachts naar het kerkhof en bonden haar op een grafkruis. De 8 geweldenaars ont zagen zich niet om zelfs het arme slachtoffer spijkers door de oogon te slaan. Hot ongelukkige meisje, dat vreeselijk geleden moet hebben werd den volgenden morgen dood aan het kruis gevonden. De politie heeft dade lijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men vermoedt met een wraakneming te doen te hebben. Keizer den vertegenwoordigers der Katholieken Kerk veel sympathie be toond heeft, hoewel het toekennen van een neiging tot het Katholicisme bij den Keizer de waarheid te buiten gaat. Over het geheel kan men uit een regeeringstijd van meer dan een kwart eeuw de slotsom trekken, dat de Kei zer zich daarin geheel in overeenstem ming met de tradities van zijn Huis, in den geest ‘der religieuze tolerantie heeft gedragen. Wanneer hij zich eon goed Protestant voelt, dan is dat zijn persoonlijk recht. Men heeft het den tegenwoordigen Koning van Beieren ook niet kwalijk genomen, dat hij zich in het openbaar beroemde tot het Katholieke geloof te behooren. Wat men eigenlijk met de bewerin gen omtrent vermeende inhoud van den Keizerlijken brief trachtte te be reiken, is niet duidelijk. Wilde men, vraagt het Berliner Tagebl. daarmede de volkomen terzijdestelling van de Jezuitenwet bewerken? Dacht men den brief in dö nog steeds niet be slechte geschillen tusschen Keulen en Berlijn te kunnen gebruiken, of wilde men op de benoeming van den opvol ger van den kardinaal Kopp invloed oefenen. Wegens den Ooeden Vrijdag zal de Goudsche Courant Vrijdagavond niet verschijnen. GOUDSCHE (01 RAM. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal t Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijl Markt 31by onze Agenten, de r^r waren reeds uren verloopen, sedert Rechling zijn beminde bewus teloos naar boven droeg en nog immer wachtte hij te vergeefs, dat het hem veroorloofd zou worden haar te nade ren en haar de verzekering te geven van zijn onwankelbare liefde en trouw. Als de engel mot het vurige zwaard stond Agnes bij de deur van Valen tine’s kamer en belette hem zijn para dijs binnen te gaan. „Wilt ge haar dooden vroeg zij in antwoord op zijn herhaald smeeken om bij zijn geliefde toegelaten te worden. „Het gaat niet, zij kan u nog niet zienheb geduld tot morgen, Koenraad? voegde zij hem toe. „GeduldgedaldHeb ik niet ge noeg geduld moeten hebben ?u klaagde hij. „Nu is mijn geduld ten einde,u „Dan blijft er niets over, dan weer nieuwen voorraad op te doen, arme vriend? „O Agnes, Agnes, scherts toch Spoorwegongeluk. Een zeer ernstig ongeluk heeft Dinsdag plaats gehad bij Hoddesdon in het graafschap Hartford toen eenige jongelieden die een bioscooptheater hadden bezocht zich naar huis bega ven en de spoorrails overgingen daar de slagboomen van den overweg niet waren neergelaten, kwam plotseling een sneltrein aansnorren, die door de menschengroep heenreéd. Een 14-jari- ge knaap werd door de locomotief onherkenbaar verminkt, eon andere jongen werd eenige kilometers mee gesleept, terwijl verschillende anderen jongelieden in stukken gereden werden. Twee jongelui die ter zijde geslingerd werden hebben daaraan te danken, dat zij met zware verwondingen het leven er af gebracht hebben. Het onderzoek wie in deze schuld draagt, wordt in gesteld. Duitschland. De brief van den Keizer. Nog altijd spreken de bladen over den brief, diende Keizer twaalf jaren gele den aan de gravin van Hessen schreef en waarin hij, naar beweerd werd, zich op ongunstige wijze over het Ka tholicisme zou hebben uitgelaten. We maakten reeds melding van de offici- euse tegenspraak in de Norddeutsche Allg. Ztg. Naar aanleiding van het valsohe gerucht schreef de Berliner Ztg.Hoe wel wy geen neiging gevoelen elke uitlating van den Keizer te verdedigen, moeten wij er toch met naTlruk op wijzen, dat hij alles heeft vermeden, wat de confessioneele tegenstelling in het rijk verscherpen kon. Nooit is een uit spraak van hem bekend geworden, die een ontstemming ten opzichte van de Katholieke Kerk verraden zou. Men kan veeleer omgekeerd zeggen, dat de nietsmeekte hij. „Ik kan het niet verdragen. Erbarm u over me als ge eens wist, hoe ik te moede ben P „Ik weet het, Koenraad/ zei ze met een glimlach, die echter door het innig medelijden met den jonkman dadelijk weer teruggedrongen werd. Ge moest me geen verwijten doen, maar liever inzien, dat alles wat ik doe, strekt tot uw en Valentine’s bestwil. A „O, ik ben ondankbaar, AgnesIk moest geen oogenblik vergeten, wat ik aan m en aan Lageman te danken heb, en dat doe ik ook niet. Maar ik kan mijn verlangen niet bedwingen. Waarom mag ik haar niet zien, ter wijl zij toch met Lageman gesproken heeft Begrijpt ge dat werkelijk met, Koenraad Is het u dan niet mogelijk dit in een gunstigen zin voor u uit te leggen vroeg ze om hem kalmer te stemmen. Doch het hielp niets; vast besloten zeide hyGe moogt zeggen, wat ge wilt, Agnes,ik kan niet anders. Het is my onmogelyk uw huis te verlaten, zoolang ik Valentine niet gesproken heb? „Ik heb niet gezegd, Mg® heen moest gaan, mijn vnend I Blijf hier PRIJS DER ADVERTENtTëNÏ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Elke regel nieerv.iv Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van J—5 regels fö.35 hy vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. rien göven,“ antwoordde zij half in ernst, half schertsend. Er bleef hem dus niets over dan zich in zijn lot te schikken. Rusteloos Hop hy in het huis on in den tuin rond, zonder eenig doel door kruiste hij den Thiorgarten hij deed een loop rond hot meer, en keerde toen in stormpas naar de Rauchstraai terug. Werkelijk begon het er allen schijn van te 'krijgen, ,dat hij door de gast vrijheid van Agnes op de proef werd gesteld, want de-Meidag liep reeds ten einde en nog steeds bleef voor hem de deur van Valentine’s kamer gesloten. Hij had reeds allo hoop opgogeven haat vandaag weder te zien hij was in vertwijfelingdoch daar verscheen plotseling Agnes om hem te roepen. Onder de teedere zorgen vnn Agnea was Valentine weldra van haar on macht bekomen. Zij vroeg onmiddel lijk naar Lagemanaan hem en aan Agnee betuigde zij nn op roerende wijze haar innigen dank. Nu eerst vernam zij den geheelen samenhang van alles wat Agnes en Lageman voor haar gedaan hadden. -Zonder' haar rondt gij bezwaarlijk nu hier zitten, bevrjd van eiken smet, zei Lageman op Agnes wijzende, „want ik moet bekennen, dat ik sterk aan uwe onschuld twijfelde. ^nUCHTINGBN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET j Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van W. A. IQiars, te Gouda om vergunning tot het oprichten eencr Slagerij annex Rookerij voor vleesch en •pek in een gebouw achter het perceel ge legen aan de Groenenda al No. 59, kadastraal gekend Sectie B No. 2126. Dat op Dinsdag den 21 April 1914, des namiddags ten 1 ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter uke ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 7 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE KENNISGEVING. •De BURGEMEESTER van GOUDA brengt overeenkomstig art. 15 2e lid der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) ter algemeene kennis, dat ge durende dertig dagen van den 9den dezer maand tot en met den 8sten Mei a.8. ter Secretarie dezer Gemeente ter inzage van belanghebbenden is neder- gelegd de Staat aanwijzende de uit komsten der meting en schatting van gebouwde of ongebouwde eigendom men, welke vernieuwing, wijziging van grenzen of. eenige andere verandering hebben ondergaan, alsmede de uitkom sten en uitspraken bedoeld in de artt. 23, 40, 41 en 43 der bovengenoemde Wet. Gouda, den 9 April 1914. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. gemeentelokaal slechts f 42,50 per jaar te betalen. Die voreeniging gebruikt dat lokaal gedurende 6 avonduren in de week en heeft dus licht noodig, terwijl in de 4 middaguren, gedurende welke de heer Mul het lokaal wenscht te gebruiken, geen licht noodig is. Dus zou de gemeente veel beter af zijn als zij den heer Mul ook f 42,50 liet betalen dan met genoemde ver- eeniging. Schade voor do gemeentekas zou hot dus in het geheel niet op leveren. Met de motieven, welke de heer van der Want aan voert tegen inwil liging van het verzoek van don heer Mul, kan ik niet instemmen. Het door hom aangehaald wetsartikel is zeker wel voor discussie vatbaar. In andero gemeenten als ik mij niet vergis te ’s-Gravenhage is ook wel door kinderen van bijzondere scholen ge bruik gemaakt van oen gymnastiek lokaal van de gemeente. Bovohdien, de aanvraag komt niet van oen bij zondere school maar van eon parti culiere voreeniging van den heer Mul. Nu .zal do heer van der Want zeg gen het zijn toch allemaal Roomsch- Katholieke kinderen voor wie het onderwijs bestemd is, maar een par ticuliere vereeniging mag toch wel beperkende bepalingen maken I Dat doen zoovele particuliere voreenigin- gen. Het argument van don heer van dor Want gaat in geen enkel opzicht op. Ik heb op grond van eon on ander do eer voor te stellen om het slot van het ontwerpbesluit aldus te lezen „ojnder voorwaarde, dat het gebruik tot wederopzeggen Wordt verleend togen betaling van f 42,50 per jaar.” Het amendement van don heer Broekhuizen wordt voldoende onder- steud on maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De heer Knuttel: M. de V. In aansluiting aan hetgeen do heer Broek huizen te dien aanzion reeds hoeft gezegd, wenach ik deu hoor van der Want te doen opmerken, dat de heer Mul, die gedurende 4 uren por week de beschikking vraagt over een lokaal van de gomeento, wel aan hot bij zonder onderwijs verbonden is doch dat hot niet do bedoeling is om in dat lokaal wat men noemt bijzonder onderwijs te geven. Hot gaat niet uit van de bijzondere school doch van den heer Mul. B. en W. hebben echter natuurlijk wel begrepen, dat, er oenigszins oen der zijn oordeel hadden beneveld? „Wij durfden hem niet inwijden in het plan dat wij ontwierpen om u te redden? sprak Lageman, „want wij vreesden, dat hij te kwader ure zou aanvallen en daardoor alles be derven zou. Immers, gedurende de terechtzitting was hij nauwelyk» te rug te houden hij wilde den ellende ling te lijf gaan en hom met zijn vuisten bewerken. Bij de herinnering hieraan kon de advocaat niet nalaten te lachen. „Wat die ongelukkige mevrouw Rechling je ook heeft aangedaan? zei Agnes, „daar is Koenraad niet aan schuldig? »““r. A.ben schuldig tegenover hem/ rkfjKvValontine en uit haar stem klonk grievende smart, „on daarom ia heft beste, dat wij elkaar nooit, nooit wederzien? „Jij schuldig vroeg Agnes. „Je bent toch niet verantwoordelijk voor daden, die een ander bedreven heeft? Gedurende het gerechtêlijk onder zoek hebt ge laten dóórschemeren, dat ge u niet vrij van schuld gevoelt en daardoor hebt ge rechters en ook mij op een dwaalspoor gebracht/ sprak Lageman ernstig. „Ge moet aan zulk een ziekelijke inbeelding niet toegeven. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 3 APRIL 1914. (Vervolg.) De hoer Broekhuizen: M. de V. Mot sympathie hoorde ik hetgeen de heer van dor Want gezegd heeft in den aanvang van zijn rede. Ieder een zal wel overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van een betere licha melijke opvoeding van de kinderen en ieder van ons zal wel zyn best willen doen om dat zooveel mogelijk in de hand te werken. Hetgeen B. en W. voorstellen werkt hetgeen de vereeniging van den heer Mul behoeft niet erg in do hand. Do eerste voorwaardb houdt in, dat het gebruik van het lokaal zal ophouden in elk geval met 1 Januari 1916. Dat maakt hef voor zoo iemand vrijwel onmogelijk er mede te beginnen. Nog bezwarendor is de tweede voorwaarde, n.l. dat als vergoeding van de kosten voor schoonhouden èrf verwarmen f 1 per uur zal worden betaald. De heer Mul is van plan 4 uur per week in dat lokaal les te geven, zoodat hij f 200.— per jaar zou moeten betalen. Dat zou hij natuurlijk uit eigen zak moeten bypassen. Met andere woorden, er komt niets van terecht. Deze voorwaarde lijkt mij ook on billijk, want de vereeniging „Excel sior” in de Prins Hendrikstraat behoeft voor hot door haar gebruikt wordend „Met volle recht/ zei Valentine zacht. „En zonder een vast vertrouwen in de onschuld van een beklaagde, kan men hem verdedigen; maar de over tuiging, die den doorslag moet geven, ontbreekt. Men ziet dan iets over hot hoofd, dat schijnbaar onbelangryk is, en dat toch den afloop van het proces beheerschen kan. Agnes hooft zich verdienstelijk gemaakt door mij op zulke punten te wijzen? „En jou verdienste is nog veel groo- ter, want van die aanwijzing heb je op geniale wijze gebruik gemaakt? zeide mevrouw von Beeren met warme overtuiging. „Je geloof heeft ons geholpen en de liefde heeft wonderen verricht/ antwoordde Lageman en hij bedekte de hand van Agnes met vurige kussen. Kleurende en in verwarring trok zij haar hand weg en zei„Wij moe ten een zeker iemand ook niet ver geten. Valentine, ofschoon je on begrijpelijk genoeg den naam van Koenraad Rechling niet kunt hooren moet ik het toch zeggen. Koenraad heeft aan je onschuld geloofd, geen oogenblik heeft hij in zijn liefde ge wankeld,, ofschoon aan den zoon niet euvel geduid had kunnen worden, wanneer ontsteltenis en droefheid over den verschrikkelijken dood zjjner moe- Prof. Krans. Met de Italiaansche boot Siena zijn, volgens de Cur. Ct., Dinsdag 7 Maart op Curasao aangekomen prof. dr. J. Kraus en echtgenoote. Reeds heeft do prof, een en ander onderzocht. Den iln Maart werden in gezelschap van den gouverneur de werven van de CuraQaosche Handel

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1