DE JONG'S Vergadering Gemengde Berichten. T Ingezonden Mededeelingen. DAALDERS CACAO in. bussen en pa-KJca Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA- 99 V, 77'/r 81V, Officieels Prijscourant Effect eakn del teAusterdaoi n Onze gelllastreerde Weekbltdei. Rechtszaken. SPOKT. wr Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Ad verten tjën. N.V. „Reedsrij de Uselv.h.G.G.viBderGardn" Uitendaal's Borsteifabriek, van Bl'ommestun's Inkt verschil bestaat, of een particulier de beschikking over een lokaal vraagt ten einde er wat aan te verdienen dan dat oen vereeniging het vraagt uit sluitend om zich daar te oefenen. Toen de heer Mul-bij mij zijne be langen kwam bepleiten, stond ik zeer sympathiek tegenover hetgeen hij vroeg. Men vergete echter niet dat, wanneer wij een lokaal afstaan aan een particulier, die er iets aan wil verdienen, op dezelfde voorwaarden als een vereeniging het krijgt, wij dan een precedent scheppen. Verschillende andere personen kunnen dan met der gelijke aanvraag komen en dan zouden er geen lokalen en geen uren genoeg beschikbaar zijn. Ook is het niet gewonscht, dat in een gymnastieklokaal zeer vele uren les wordt gegeven. Het is toch een bekend feit dat, hoe goed een gym nastieklekaal ook schoon gehouden wordt, door de oefeningen welke er plaats hebben stof wordt opgejaagd, dat niet zoo spoedig weder tot rust komt, zoodat het niet gewenscht is, dat'bet lokaal doorloopend in gebruik is. Na elke oefening moet denoodige tijd beschikbaar zyn om het lokaal goed schoon te maken. Wanneer wij het nu zoo verbazend gemakkelijk maken voor particulieren om dergelijk lokaal in gebruik te krij gen en nog lang niet den kostenden prüs in rekening brengen, dan zullen wy in de toekomst zeer vele aanvra gen krijgen en dat zou niet in het belang zijn van degenen, die thans onderwgs in dat lokaal krijgen. In het hier bedoeld lokaal wordt reeds onderwijs in de gymnastiek g< geven aan de leerlingen van de scholen Nos. 1 en 3 van de beide burgerscholen voor jongens van de normaalschool, torwyl ook de vereeniging voor open luchtepelen er van gebruik maakt. Wordt dit voorstel aangenomen, dan komen er nog 4 uren per week by. Dan is het lokaal meer dan vol. Nu gaat het niet aan het heden aan den een te geven en het straks aan den ander te weigeren. Daarom hebben B. en W. gemeend dat voor een parti- oulier persoon de kosten hooger ge steld moeten worden, dat de vergoe ding ten minste moet bedragen zoo veel als het aan de gemeente kost, torwyl voor vereenigingen ernatuurlyk wel een mouw aan gepast kan worden, De bewering van den heer Broek' huizon, dat het dus voor de gemeente f;eon schade oplevert als de vergoeding nger gesteld wordt, dieb ik niet goec begrepen. Hg zegt: aan een andore Vereenig'ing wordt het lokaal wel af gestaan tegen een vergoeding van f 42,50; dus kan het ook aan den hoer Mul wel togen die vergoeding worden afgestaan, want dan levert het geen schade voor de gemeentekas op, Dat is geen logische gevolgtrekking. De Raad kan wel besluiten aan een vereeniging dergelijk pró te geven, maar het neemt niet tvog, dat het aan de gemeente eenig geld kost. Voor f 42,50, is dergolyk lokaal niet schoon te houden, te verwarmen en te ver- lichton. Dat „kost beslist aan de ge meente moer. Dat gesteld is de voorwaarde, dat het gebruik in elk geval zal ophouden met 1 Januari 1916 vindt zijn oorzaak hierin, dat de heer Mul medegodeeld heeft, dat het niet onmogelnk, ii zelfs zeer waarschijnlijk was, dat d Roomsch Katholieke school zelf eon fymnastieklokaal zou gaan bouwen, at de desbetreffende plannen waar- schynlyk binnen eenige jaren tot uit voering zouden zijn gebracht en hij het gemeentelokaal dus wel niet langer noodig zou hebbon. Daarom is die datum genomen. Mocht blyken, dat de beer Mul langer de beschikking over het lokaal wil hebben, dan kan hg altgd nog aan den Raad verlenging van de huur vragen. De heer van der Want: M. de V. Een kort woord naar aanleiding van de uiting van den heer Knuttel, als zou 'mijno mededeeling, dat het door den heer Mul in dat lokaal te geven onderwgs bijzonder onderwijs zal zyn, niet juist zyn, aangezien dat onderwgs niet uitgaat van een school bestuur maar van een particulier. Ik heb de qualificatie van bnzonder onderwas gebruikt, niet omdat het onderwijs gegeven wordt door een groep van personen of door een per soon, maar omdat het gegeven wordt op zoodanige wijzelf dat een gedeelte van de burgery er van uitgesloten wordt. Myn opmerking, dat het hier byzonder onderwgs betreft, was dus volkomen op haar plaats. De heer Broekhuizen. De wet houder zegthet maakt een zeer groot verschil, of men het lokaal afstaat aan een particulier die er wat aan verdie nen wil, dan wel aan een vereeniging om er zich te oefenen. Dat argument gaat niet op. Als de heer Knuttel nadenkt^ zal hg moeten toegeven, dat hetgeen de heer Mul er aan verdient toen wel een kleinigheid zal zijn, in elk geval heel wat minder dan ver diend wordt door den directeur van -Excelsior", welke zich in de Prins Hendrikstraat oefent. Het gevaar, dat-men een antecen dent zou scheppen, aeht ik niet zoo rt. Als men van het werkelijk nut zaak overtuigd is,dan is men toch zedelgk verplicht de aanvrage toe te staan. Komen er meerdere dergelijke aanvragen van particulieren, dan kan de Raad nagaan, of er tegenheid voor is en of zg in opzichten even billijk zijn. Volgens den heer Knuttel zouden de kosten van schoonmaken enz. veel meer dan f 42,50 bedragen. Ik dacht, dat het niet zoo zou zgn. De heer Mul wil het lokaal alleen in de mid dagaren gebraiken; das kosten voor de verlichting behoeven niet gemaakt te worden. Verder zou alleen in den winter verwarming moeten aange bracht worden, maar dan toch in elk geval gedurende het kleinste gedeelte van het jaar. Bovendien moet het lokaal toch schoongemaakt worden en dat kan dan gebeuren na de lesuren van den heer Mul. In plaats dus dat het meerdere kosten zou veroorzaken zou bet eer een voordeel zgn voor de gemeentekas dan een nadeel. Ik wil vragen: moet het werkelijk belang van de jeugd niet den- doorslag feven in plaats van dergelijke betrek- elijk minutieuze overwegingen Ik hoop, dat de hoeren zoo royaal zul len zijn om in het belang van de jeugd waarvoor ieder hier een warm hart heeft, mijn amendement aan te nemen Wordt vervolgd, Naar het Haarto Dbld. meldt, is pas onlangs gebleken, dat de tweede Ica- zernebrand te Haarlem op dezelfde wijze moet gesticht zijn als de derde brand. Ook daar vond men in den grond, gebrande gaten aan beide zijden van den scheidingswand der kamers. Ook toen moet dus de brand op twee plaatsen gesticht zijn. Kindermoord. Te Amsterdam is aan de De Ruy- terkade nabij hot Oostelijk Viaduct een lijkje opgehaald van een pasgebo ren kindje van het mannelijk geslacht, Het lgkje dreef op het water. Het werd door de politie in boslag geno men. Een lastige heer. Maandagavond ondervond een agent van politie te Middelburg by de arres tatie van een dronken man, veel last van- een matroos der Ned. Marine, die door rukken en trekken aan den agent en zijn arrestant deze een paar maal deed vallen. Op de komst van ver sterking kooB de raatroos hot hazen- )ad, doch werd des nachts van zijn >ed gelicht en naar het bureau over gebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Actie onder de mynwerkera. Men schrijft aan Het Centrum Er is veel beweging, de laatste da- ;en, onder de mijnwerkers van de lomaniale Mijn te Kerkrade. Verga deringen, waarin luid geklaagd wordt over allerlei misstanden, vooral over te lage loonen en te weinig medezeg- jenschap bjj de vasttelling van uifc- ceeringen uit Èet ziekenfonds, zijn aan de orde van den dag. De Christelijke z.g. onNeutrale Mijn- werkersbond zgn overeengekomen, op bepaalde voorwaarden, en gemeen schappelijke actie te voeren. Al zou de voorspelling van een staking nu reeds al te pessimistisch klinken, toch zal or heel wat overleg van do zijde der directie en van de arbeiders van noode zgn, om de drei gende onweerswolken te doen af drijven. Van een veehouder te Loosduinen werd Dinsdag op de gemeen te waag een e.g. Paaschkoe gewogen, die het gewicht haalde van 1604 pond. Het dier is door een slager aldaar aange kocht met nog een ander beestje van denzelfden eigenaar, dat slechts een honderd pond minder haalde. (N. Crt.) Bezoek Deentoh Konigspaar. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal ter gelegenheid van het bezoek van het Deensche koningspaar het gemeen tebestuur van Amsterdam op 22 Mei a.s. aan de voratelgke gasten een ga- lavooratellifig in den Stadsschouwburg aanbieden. Voor deze voorstelling, die wat. hot muzikale deel betreft onder leiding van Willen Mengelburg zal staan, heeft de vorige week een be spreking ten stadbnize plaats gehad onder voorzitterschap van den burge meester. Met de regelingen van deze voorstellingen hebben zich o.s. belast mevr. Th. Van Dnyl—Schwartze en de heeren prof. dr. H. Brogmans, A, M. Gorter, mr. N. Beets. M. Van Not- ten, Willem Mengelberg, mr. dr. S. Van Brakel en Antoon Molkenboer. Doodslag. Maandagmiddag werd, naar Het Centrum meldt, Heerlen opgeschrikt door het gerucht van een plaats gehad hebbenden doodslag in de Sarolen- straat. De toedracht dezer tragische geschiedenis is ongeveer als volgt De Duitscher Hoffman bewoonde een huis in Sarolenstraat, vis a vis het station waarin hij café houdt. Hij stond bekend als de „Deutsche Ber nard". De verdieping boven het cafó had Hoffman verhuurd aan eeü Pool, mijnwerker van beroep. Het schijnt, dat er tusschen verhuurder en huurder een twist over de betaling der huur- som was gerezen, die zoo hoog was geloopen, dat Hoffmann Maandagmid dag tegen 2 uur gewapend met bijl or en revolver naar boven, om den Pool S. te lijf te gaan. Deze heeft daarop, aldus verhaalde men ons, een getrokken en heeft H. zulke ernstige wonden aan den hals en lijf toege bracht, dat hij levensgevaarlijk werd verwond en kort daarna is overleden, S. beweert uit zelfverdediging te heb ben gehandeld en heeft eerst nog zelf na het drama de politie gewaar schuwd en déze hetgeen tusschen hem en den verslagene H. was voorgeval len mededeeld. S. is daarop geboeid naar de gevangenis overbracht. De verslagene was gehuwd en laat een vrouw met kinderen achter. Oplichters. Groot opzien wekt te Nizza de plotse linge verdwijning van het Engelsche echtpaar Gore, dat in een der eerste hotels was afgestapt en zeer weelderig leefde. Het viel echter op, dat een aantal leveranciers niet direct betaald werd. Een juweliersfirma, die sieraden ter waarde van 9000 frs. had geleverd, ontving een chéque Londen. Daar hem echter de zaa) verdacht toescheen, telegrafeerde hij naar de Londensche bankfirma waarop de chóque was afgegeven om inlich tingen. Hij kreeg evenwel ten ant woord, dat de heer Gore geen reke ning-courant fend. Aangezien hier dus bejrog In hpt spel was, werd order gegeven het echtpaar te arresteeren. Inmiddels waren de heer Gore en zijn vrouw reedsvertrokken. Men vermoedt dat zij den expresstrein naar Duitsch- land hebben genomen. ak GOUDA, 9 April. Dr. A. Kuyper te Gouda. Naar de „Standaard" verneemt zal Dr. A. Kuyper op 28 April a.s. van het Prov. Comité in Zuid-Holland van Anti Rev. kiesvereenigingen een rede houden, ter gelegenhoid van de alge- meene vergadering van dat Comité. Aanhouding. Door de politie is alhier een man aangehouden, die een vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank, waarbij hij tot 14 dagen gevangenisstraf is ver oordeeld, nog moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. - „Arnold Spoel". De Gemengde Zangvereeniging Arnold Spoel" zal op Vrijdag 8 Mei n den Nieuwen Schouwburg haar tweede abonnementsconcert in dit seizoen geven. Uitgevoerd zullen worden „Tobi" (Tobias) Petit aratori van H. Lefevre. Muziek van Ch. Gounod.Das Feuer- kreuz, Dramatischp Cantate fur Solo- stimmenundChor aus Walter Scott's Lady of the Lake, van Maxq Buch. Als solisten zullen hunne medewer king verleenen, Mej. To van der Kleij, Rijswgk, sopraan, Mevr. M. J. Tim mermans, Horst, mezzo sopraan, Den Haag, A. W. van der Linde, Helle- voetsiuis, tenor. Bram van der Stap, Delft, bariton. J. J. Ponse, Rotterdam, bas. De pianobegeleiding is in handen van den heer A. de Vogel, leeraar aan de Muziekschool in Rotterdam. 4 Goudsobe Waterleiding-Maatschappy. In de 1.1. Dinsdag, 7 April gehouden algemeene vergadering van aandeel houders der Goudsche Waterleiding Maataohappy werd onder meer door den Directeur verslag uitgebracht over den staat der vennootschap. Aan het teohnisch gedeelte hiervan ontleenen wg het volgende: Algemeene beschouwingen Betreffende het voorstel van het College van Burgemeester en Wet houders aan den Raad der Gemeente gedaan tot wijziging der concessie voorwaarden, kan niets naders worden vermeld. Aan het einde van dit jaar waa de Raadscommissie, met het on derzoek van dit rapport belast, met haar taak nog niet gereed gekomen Met eenige zekerheid kan echter thans verwacht worden, dat de afjoening dezer aangelegenheid in den loop van dit jaar zal plaats vinden. Uitbreidingswerken. Teneinde een snelle vervuiling van het filter tegen te gaan in die tijden dat aan het IJsselwater aluin moet worden toegevoegd, is in de leiding, die de klaarbassins met de filters ver bindt, een spuileiding naar de inlaat- bassins gemaakt. Hierdoor bestaat de ogelijkheid. na het overzetten van een nieuw klaarbassin, het eerste water, dat in de genoemde verbindingsleiding aanwezig is en uit den aard der zaak iet vlokken van aluminiumhydroxyde bezwangerd te laten weg looj zoodat die vlokken niet op het filter, waar zg aanleiding geven tot een vluggere verstopping, terecht komen, doch in de inlaatbassins. De inrichting voldoet goed. Wanneer een filter, na verschoond te zijn wederom in dienst gesteld werd, was de gewoonte dit 1 liter van onderop met water uit de reinwaterkelder te vullen. Het gevulde filter bleef dan 1 a 2 dagen in den rust toestand staan, waarna de normale filtratie wederom aanving. Deze wijze van aanzetting van een verschoond filter werd gebrekkig geqordeeld, zoo dat op de verbindingsbüis tusschen filter en reinwaterkelder een spuilei ding gemaakt is naar de inlaatbassins. Na het schoonmaken van een filter wordt des nachts de verbinding tus schen filters en reinwaterkelder ver broken en stroomt het water dat ge durende dien tijd uitsluitend gefiltreerd wordt door het verschoonde filter naar de inlaatbassins. Overdag wordt de filtratie overgenomen door de beide andere filters en de verbinding met de reinwaterkelder hersteld. Deze manu- pulatie herhaalt zich gedurende twee achtereenvolgende nachten, terwijl de daarop volgende dag het verschoonde filter, zij het met een geringe filter snelheid in den geregelde dienst wordt opgenomen. Op deze wijze is dus be reikt, dat het eerste filtraat van een verschoond filter niet meer in den reinwaterkelder terechikomt. Bedrijfsuitkomsten. Gedurende 10 maanden moest aan het IJsselwater aluin toegevoegd wor den, een gevolg van de groote hoe veelheid neerslag in de maanden Juni, Juli en begin Augustus. De vervuiling van yet IJsselwater was echter niet zoo groot als in 1912, zoodat de hoe veelheden toe te voegen aluin belang rijk minder waren dan in het vorige jaar. In den zomer werd een laag schel pen van ongeveer 10 mm. dikte in de filters gebracht en wel in de bovenste laag rivierzand, ongeveer 10 cm. boven de duinzandlaag. Daarna werd de be- noodigde, jaarlijksche hoeveelheid ri vierzand opgebracht, zoodat de totale dikter van het filter met 10 cm. is verhoogd. Hoewel uit den aard der zaak nog geen definitieve mededeelingen kunnen gedaan worden over de werking van deze schelpenlaag, en niet uit het oog mag worpen verloren, dat de dage- lijksche toegevoegde hoe veelheden aluin bëlangryk bleven beneden de overeen komstige hoeveelheden in 1912, kan toch worden vermeld, dat klachten over het voorkomen van rood water geheel achterwege bleven. Ook by het wuien bleek het water belangrijk min der door roeBtdeelen verontreinigd te zgn. Chemische waarnemingen consta teerden de werking van de schelpen laag door een sterke vermindering van het vrij koolzuur gehalteterwgl be rekeningen op die vermindering geba seerd, een jarenlange werking van de schelpenlaag doen vermoeden. De proeven met uiterst geringe hoe veelheden chloorkalk werden dit jaar voort gezet. De gronderige smaak, die het water echter door toevoeging van slechts eenige mgr. chloorkalk per Liter aanneemt, beperkt «eer hinderlijk da werkelijk goede resultaten, die op bacteriologisch gebied met dit reagens te bereiken zgn. In het geheel werden 903 kwL sins met een mengsel water eTaSt gevuld6 maal moesten 5 bassin^ een etmaal worden gevuld 34 1 werd een filter verschoond (No 1 2 elf maal. No. 3 twaalf maj) r! kortste tijdsverloop tusschen tm£ï twee filters schoonmaken bedroaTï dag, het langste 38 dagen, geimckLj werd om de 13 dagen een filtert schoond. Het aantal reinigingen tegenwoordigt een filteroptLrlZ van 23730 M2. oppervlakte De hoeveelheid water naar de (tal gevoerd bedroeg dit jaar: 961742 Het verloop van het waterverimni over de laatste 6 jaar blijkt xdt W volgende overzicht: Jaar Watergebrek Gemiddeld ml» m M per 24 oor. 2597 2774 2911 2670 2635 1908» 969240 190y- 947849 1910 1012547 1911 1062909 1912 968926 1913 961742 Opgemerkt dient, dat de aokteroib gang in het watergebruik in het bêein van het jaar plaats had, het hutafe gedeelte van het jaar vertoont een stijging. Het watergebruik kan ver deeld worden als volgt- Gooda 957728 M3., Waddinxveen 1044 M3., Stolwijkersluis2659 M3 Stol wijk 311 M3., totaal 961742 M».' Het gebrnik der buitengemeenten bedraagt dus 0.417 van het totale watergebruik. Het gemiddeld aantal inwoners van Gouda in 1913 (berekend door het ge middeld aantal inwoners te nemen van 1 Januari 1913 en 1 Januari 1914) bedroeg 25176: het watergebruik per inwoner en per jaar bedroeg dus 38 M3. of per inwoner en per dag 104.2 Liter. De qualiteit van het IJselwater was dit jaar bevredigendin het begin van het jaar zeer slecht zijnde werd een opmerkelijke verbetering geconstateerd in de tweede helft van het jaar. 314 maal werd het gehalte aan or ganische stof bepaaldals makimom werd gevonden 79.6 mgr. p.\L. als minimum 12.6, terwijl het gqpiiddelde 35.9 mgr. bedroeg. Voor het leidingwater waren deze getallen 314 onderzoekingen, maxi mum 25.5, minimum 6 mgr.gemid deld 13 mgr. per Liter. Het bacteriologisch onderzoek gaf bevredigende resultaten. Bij de gisterenavond door dea ar chitect, den heer A. de Wilde, alhier gehouden aanbesteding van den bouw van een heerenhuis en bijkomende wer ken aan de Van Beverninghlaan werd ingeschreven door Gebr. Dessing alhier voor f 21730 O. Kok te Utrecht voor - 2$630 Verbeek en van den Berg voor- 22586 De gunning werd aangehouden. W. A. Piets. Men meldt ons dat de heer W. A Piets, leeraar aan de R. H. B. S. alhier, benoemd is tot directeur van de te Dordrecht te openen Christelijke H. B. S. Boskoop. Vergadering *an den Raad der gemeente op 6 April 1914 des namiddags halfacht. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer van der Tak. De voorzitter opent de vergadering en stelt daarna aan de orde ae behan deling der kohieren voor het jaar 1914 van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting. Hiertoe gaat de Raad over in eene vergadering met geslo ten deuren. Na heropening der vergadering wordt het kohier vhn den hoofdelij ken omslag met algemeene stemman vastgesteld op een totaal belastbaar in komen van f 890000.— terwijl het p«- centagecijfer wordt bepaald op 3. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag vw f562. Daarna wordt met algemeene stem men besloten tot af- en overschrijving op eenige posten der gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1913. De agenda afgehandeld zijnde vmgt de voorzitter of een der leden nog bet woord verlangd. De heer Ottolander zegt daarna van den Hoofdopzichter van den Provin cialen Waterstaat te hebben vernomen dat het Reglement op de vaart in de rivier de Gouwe scherper zal worden gehandhaafd, en derhalve voortaan strenger zal worden toegekeken naar overtreding dat bg het inladen van kisten met boomen en planten de boo ten hiervoor naast elkaar gaan liggen. Met het oog op de groote verzendin gen zullen de Maatschappijen hierdoor in ongelegenheid komen. Sprekér zou daarom het Dagelijkse** Bestuur in overweging willen geven je zaak nader te onderzoeken door b.v. eene gelegenheid te maken voor het sanleggen van booten in den Otweg of nabij de woning van D. Blonk asn de Zuidkade. pe voorzitter zegt nadere overwe- «ng toe. Verder wijst de heer Ottolander er op dat de heesters bij de begraafplaats nog niet zgn gesnoeid en dit reeds een maand vroeger had moeten gebeuren. Ten slotte'zegt spreker dat de heer Loef in de vorige vergadering eene zaak in debat heeft gebracht betrof- fende den Directeur der Gemeente bedrijven en den neer van den Toorn. Hierop wenscht spreker ühter niet in te gaau. Maar verbaasd heeft het hem dat de heer Loef inzage heeft gehad van de stukken, deze zaak be treffende, en gericht aan B. en W. vóór dat deze in de vergadering van dat college waren behandeld. Had de heer Loef zulks hem niet persoonlijk verteld, spreker zou het niet hebben geloofd. -Op eene vraag van den voorzitter zegt de heer Loef hieraan niets toe te voegen. De heer Grootendorst informeert hoeveel leerlingen aan den nieuwen talencursus deelnemen waarop de voor zitter antwoordt dat dit aantal 17 be draagt. De heer van Gelderen wijst er op dat op de Achterkade niet elke 2e lantaarn des nachts doorbrandt waarop de heer Guldemond antwoordt dat deze zaak ook in de commissie der Bedrij ven is ter sprake gebrachtde lan taarns zijn echter niet om den andere nachtbranders, maar dit houdt verband met plaatsen waar zo het meest noodig rijn, zooals bij overschepingen en hoe ken zoodat het kan voorkomen dat 2 of 3 opvolgende lantaarns om 11 uur worpen gedoofd. Niemand meer het woord verlan gende sluit de voorzitter de vergade ring. De Muziekvereeniging „Harmo nie Excelsior" zal op Dinsdag 14 April a.s. des avonds 8 uur in de zaal van Hotel Neuf een uitvoering geven met welwillende medewerking van eenige leden der alhier bestaande tooneelver- eeniging „Naar Betere Tijden". Na afloop zal er bal zijn. Waddinxveen. In den vergade ring van den Gemeenteraad gehouden op Dinsdag j.l. waren tegenwoordig, alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Het verslag van de vergadering van den 208ton Februari j.l. wordt goedge keurd. De voorzitter doet mededeeling van de Ingekomen stukken, waaronder een schrijven van B. en W. van Velsen met verzoek adhaesie te betuigen aan een adres door den Raad dier gemeente Cnden aan de Tweede Kamer der an-Generaal, inzake de wetsont werpen ouderdomsrenten. Door den Raad wordt besloten adhaesie te be tuigen. Van den heer Ai H. v. d. Sterre is ingekomen een verzoek om langs den Noordelijken berm van den Kerkweg in de Kerkwegvaart waterstoepjes te mogen maken voor zijne woningen. Door den Raad wordt gunstig beschikt k op dit adres, mits de waterstoepen ge maakt worden onder dezelfde voor waarden als die voor de huizen der Woningbouw vereeniging „Waddinx veen". Van de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier was ingekomen een schrijven inzake het wachtlokaal en «de bergplaats bij den aanlegsteiger nabij dhr. Kwaak. Dit schrijven wordt in handen van Burgemeester en Wet houders en de Bouwcommissie ter fine van advies. Nog waren ingekomen reclames tegen den aanslag in den floofd. Omslag van de hh. A. J. J. Vos, D. A. de Heus, C. van Harskamp en H. van Eek. Deze reclames worden in handen van de financieele Commissie gesteld ter fine van advies. Aan de orde is voorts een voorstel van B. en W. tot verhooging der geldlee- ning voor de Gasfabriek in verband met noodzakelijke bijbouw van eenige Wtortovens en het aanschaffen van diverse materialen o.m. voor de uit breiding van het logement _in de Em- ^wtraat. Voorgesteld wordt twee lee- oingen aan te gaan resp. moot i 12500.-r .en f 4500.tegen een xoere 87'ƒ2 tegen een rentevoet van hoogstens 4,/1 °/o. Hiertoe wordt be- Joten. Van de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier is ingekomen de Rekening over 1913, waaruit blgkt d»t de Inkomsten en uitgaven resp. hobben beloopen f100.De Raad hscht aan de rekening zijne goedkèu- *hig. Hierna is aan de orde de reke- Nng van het Burgerlgk Ambestuur waaruit blgkt dat de Inkomsten J** instelling hebben bedragen 'K86.405 en de uitgaven f5373.37, g800 oen batig saldo van f 18.088. ***0 wordt goedgekeurd. Aan de orde is thans een voorstel van B. en W. om de geprojecteerde verbinding.tusschen Jaagpad en de Kromme Esse tenöe- men Emmastfaat. Aldus besloten. Aan de orde is thans punt 7 der agenda, voorstel van B. en W. tot derde wij ziging der algemeene Politie-Verorde- ning dezer Gemeente, in verband met het voornemen van H.H. Gedeputeerde Staten om de afscheepsplaats op te heffen. Voorgesteld wordt de verordening zoodanig te wijzigen dat groote sche pen moeten leggen voor het Gemeen tehuis en de schepen, liggende bij de onde los- en laadplaats niet meer naast elkaar te meren, indien deze schepen een breedte hebben van megr dan 2.80 M. Voorts wordt voorgesteld verbodsbepalingen betreffende het ver voeren per rijwiel van lasten breeder dan 75 c.M. en het door de bebouwde kom der Gemeente vervoeren van mest anders dan in waterdichte wa gens. Na eenige discussies wordt tot de voorgestelde wijzingen besloten. Nog worden vastgesteld de school- geldkohiera over de maanden Februari en Maart j.l., beide tot een bedrag van f 143.75. Voorts werden nog goedge keurd het doen van eenige af- en overschrijvingsdienst 1913. Daarna niets meer aan de orde zijnde wordt de openbare vergadering gesloten en gaat deze over in Comité. Loterij wet-o vertredingen De Ambtenaar van het O. M., die gisteren in de zitting van het kanton- ferecht tegen elk der 10 beklaagden ie bij de ondernemingen „Het Witte Kruis" en „Prinses Juliana" als agent of sub-agent waren betrokken f 10.*— boete subs. 10 dagen hechtenis eischte, deed zulks na een uitvoering requi sitoir. Het O. M. verklaarde zich de vraag te hebben gesteld of de stukken welke bij de beklaagden in beslag zijn ge nomen op 12 Jan. 1913, al dan niet in strijd zijn met de Loterijwet. Bij dé inbeslagname zijn ook stukken aangetroffen welke waren uitgeloot. Deze vallen hier buiten beschouwing, alleen de nummers welke niet uitgeloot waren op dien dag, zijn ten laste ge legd. Uit een prospectus, aangetroffen bij de inbeslagname bij een der agenten van „Het Witte Kruis" te Rotterdam, blijkt dac die Maatschappij heeft aan gelegd een loterij waarin tegen vol doening 'van een bepaald bedrag kan worden medegedongen naar een be paald bedrag. Daarvoor zgn inschrij- vingsbewijzen van obligatiën verkrijg baar gesteld. De prijs van deze obli gatiën bedraagt f 10.Eerst wanneer dit bedrag ten volle is betaald, hebben de koopors recht daarop en komen zij in het bezit van een volgens het prospectus 3 rentegevend stak. De obligaties worden ook in hun geheel uitgeloot. Het bezit van inschrijvings- bewrjzen gedeelten van een obligatie geeft geen recht op rente, kan ook niet worden beschouwd als het bewijs van een aangegane leening, daar recht van terugvordering der gelden niet bestaat en rente niet wordt verkregen dan na volstorting van het bedrag der obligatie. Het inschrijvingsbewijs geeft derhalve alleen Ae kans om mede te dingen naar geldprijzen, welke worden bepaald naar gelang van het betaalde bedrag en welke verband houden met de trekkingswijze der Staatsloterij. Volgens art. 2 der bepalingen van het prospectus worden alleen obligatiën van f 1Ö.— afgelost. Het karakter van een premieleening is hier niet aan- wezig. Het O. M. acht hier overtreding der Loterijwet aanwezig. Spr. haalt tot staving van znn oor deel aan een arrest van den Hoogen Raad vag 17 Nov. 1913, waarbg vonnis gewezen werd in een zaak, die wel iets verschilt van de thans aanhangige wijl de Maatschappijen terstond gebruik maken van de gewezen arresten om wijziging te brengen in hunne stukken, maar volgens spr. is net hier een ana loog geval. De obligaties zooals ze heeten moeten werkelijk als loten worden heschouwd het publiek spreekt van loten, de agen ten verkoopen ze w&nneer om loten wordt g&vraagd en de regeling der uitbetalingen is geheel gebaseerd op de regeling zooals die bij de Staatsloterg is getroffen. Bij al deze loternen is het een fictie als zou er een geldleening gesloten worden; de leening komt niet tot stand, tenzij inderdaad het bedrag is gestort. Op grond van het bovenstaande en op grond van uitspraken van bekende schrijvers acht het 0. la8te jiegae wetug eu wtw—b— Ten aanzien van de strafmaat merkte spr. op, dat deze zeer verschillend wordt gewezen, daar eik geval afzon derlijke beoordeeling eiseht. Spr. meent hier geen hoogere straf te moeten eischen dan f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, en hij hoopt dat deze eisch voldoende zal zijn voor beklaagden om hen te doen inzien, dat zg met deze handelingen niet moeten voort gaan. De uitspraak is, zooals gemeld, be paald op 22 April a.s. ld Spw.mü) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spooi weg) 1867-69 4 pet 50*/s 687* 23*/ ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Baak- eu Crediet- Instel lingen. Fed. Bankaandeelen (adostr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele- ^graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kei. Crediet lmtell. eu Caltaar Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. ■Unbouw Mij en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleom-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v.G.A. Scheepvaart Mg en. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Aot. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 94 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieenlngea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Tnpiss-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/2 Nat. Staatsf. vast, Buitenland geen koersverschil, Calturen vast, Tabakken flauw, Petroleum willig, Rubbers zwak, Mijnen flauw. Vorig* Koer». 78 ■82"/,, 61'/, 84'»/,, 88'/, 82 993/i 72 55'/, 67'/, 50V, 683/, 23",,, 64 241 235 166 o»ju, Ifl'/i 164 6'/, 1873/„ 634 196'/, 185V, 123'/, 2'/. 109'/, 2 7"/r 96'/, 100'/. 60% 94 y, 27'/, 97»/, 147 V, tan VAN DEN 9 APRIL 1914. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrge Kronenrente 4 pet, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische 78»/,. 84»/,, 77'/, H<:" "14 188»/, 638 185'/, 109 60'/, 161'/, Is/. Bei Leven brengt venchillende to- to's in beeld van den voetbalwedstrijd Holland—Duitschland in het Sportpark te Amsterdam, een kiek vandeSluifc- zegelregen in Amsterdem, het eeuw* fSbst van de Nederl&ndsche Bank, oen foto van het tramongeluk te Sloter- dijk, de veetentoonstellingen te Rot terdam, Leiden en Pormerend, de groote fabrieksbrand te Almelo, de uitslag van de prijsvraagJeugdpor tretten, het leven in caricatuur, va- ria's enz. MAH£Tfl£fllOHT£K. Gouda, 9 April 1914. GRANENPeijshoudend maar stil. Tarwe: Zeeuwsche 8.75 A 9.— mindere dito 8.50 A 8.70. Afwij kende 8.— A 8.40. Polder 7.50 4 8.—. Rogge Zeeuwsche 6.74 A 7.25. Polder 6.a A 6.75. Buiten- landsche per 70 kilo 5.50 a 625 Gerst: Winter 5 85 A 6.25. Zomer 5-75 4 Chevalier 6.25 A 6.75 Buitenl. voergerst per 65 kilo 5,— A 5.50. Haver per H.L. 4 40 A 4.60 Per 100 kilo 8.10 A 8 50. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 6.25 A 6.75. Kanariezaad 18.— A 19.—. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 50 A 14.50. Koolzaad 13.— A 14.— per HL. Erwten: Kookerwten 11.— A 12.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6 75 A ƒ7.25 Boonenbruine boonen 13.— A 14.witte boonen 17.50 A 18,50 Paardenboonen ƒ8.25 l f 8.50. Duivenboonen 8.50 A 9 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 8.A 8J5. Kleine ronde 7.75 A f 8.25. Vismarkt. Melkvee goede aanvoer handel goed, prijzen hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, ax A 24 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanroer, handel matig 22 A 24'/. ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 1.50 A 1.80 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vrywel 36.— A 35 Lammeren, aanvoer, geen beteekenis. a Nuchtere Kalveren, goede aanvoer,han del minder gr.— A 12. Graakalveren, geen aanvoer, a Fokkalveren 18.— A 36V- Eieren ruimen aanvoer, handel vlug, por 100 stuks, 4,— tot 4,75. Kaas, aangevoerd 135 partijen, handel flauw. ie kwal. 32.— A 34.—. 2de kwal 27.— A 31.—. Zwaardere 34.A Noordhollandsche a Boter matige aanvoer. Handel vrijwel. Goeboter 1.25 A 1.32. Weiboter 1.10 A ƒ1.20. Loterijwet. De Kantonrechter te Bergen op Zoom, heden uitspraak -doende in do zaken van A. de G., S. D., E. B. en F. L. van P. te Bergen op Zoom en van J. J. van P. te Rozendaal, aan wie was ten laste gelegd, dat zij als Agenten van N. V, „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad hebben gehad 8",o Obligation '20e Serie oener premie leening ten laste dier Vennootschap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene lotory, waarvan de bij de loterijwet van 1905 vereischte toestemming niet was vet leed, ontsloeg beklaagden van alle rechtsvervolging. Voetbal. Wij lezen in de Offic. Medodeolingon van den G.V.B. Programma voor Zondag 2e KI. T.O.P. 2—Boskoop, B. Sibbes. de StruisAlphen 2, R. I-arses. 3e KI. Boskoop 2-tOlympia 4, B. Honselaar. Maandag, 2e Paaschdag. 3e KI. Olympia 4—Boskoop 2, H. de ildo. De vastgestelde oefenwedstrijd van het G.V.B.-elftal zal Maandag niet plaats vinden. Ook voor den wedstrijd Nederland— België op 26 April a.s. zal de S.S. een extra-trein laten loopen van Rot terdam, via Gouda naar Amsterdam en terug, tegen extra-prijzen. De kaartverkoop hiervoor vangt reeds aan op Zaterdag 11 April, terwgl het ver trek dezer trein uit Gouda is vast gesteld op 9.20 v.m. en weder uit Amsterdam n.m. 9.41 (aankomst te Gouda 10.32). Stand in de 3e Kl.b. TO.P. 3 6 5 0 1 10 25— 7 1.66 Gouda 3 6 4 1 1 9 24- 7 1.50 Schoonb. 2 6 1 1 4 3 9-20 0.50 De Struis 3 6 1 0 6 2 8—32 0.33 De heer Harry Elte, de bouwmees ter van het sportpark te Amsterdam, is door de vertegenwoordigers van het comité, dat zich te Dusseldorf heeft gevormd voor den bouw van een dergelgke instelling, aangezocht voor hen een bouwplan te ontwerpen. De heer Elte hoert zich daartoe be reid verklaard onder de zeer natuur lijke voorwaarde, dat hem dan ook de bouw wordt opgedragen. (N. v. N.) van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.6 te Horta, laagste stand 739.6 te Malinhoad Verwachting tot den volgendendag: Toenemende tot krachtige Z. W. W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarscbynlijk regenbuien zelfde tom- paratuur. Albanië. Dukaszo, 9 April. Het bevel tot mobiliseering is hier afgekondigd en met groote geestdrift ontvangen. Naar verluidt zou Italië Weenen en Berlijn gepolst hebben over de mogo- lykheid van het uitzonden v«n een internationale troepenmacht uit Skoe- tari naar de grens van Epirus. Te Weenen zou men voor dit denkbeeld niet voelen. Interpellatie. Het Kamerlid voor Enschede, de heer Albarda heeft gevraagd den Min. van Landbouw Nijverheid en Handel te mogon interpolleeren naar aanlei ding van dén grooten fabriokibouw te Almelo. Hollandsch Vee. De Nederlandsoho Slagershond hoeft oan de Regoering een adres gericht waarin wordt verzocht do invoer van levend vee rechtstreeks naar de abat toirs toe to staan en de uitvoer van HolUndsch vee gedurende geruimen tijd to verbieden. Auto gestolen. To Rotterdam is vannacht in do Scholtenstraat een splinternieuwe auto ontvreemd. Do groen en zwart ge schilderde wagen draagt hot nummer II 6131. GOUDA. GEBOREN7 April Adrianus ouders A. Vorbouw on N. Ooms 8. Cornelia ouders W. Bardelmeger on W. J, J. 8. Damons, Johannes ouders A, de Jong on J. Kamp. GEHUWD8 April D. Vormey en A. 8. do Haan. F. Stuurman en B. H. de .long. B. Hoogerwaard eh J. A. Verweij. H. de Kwant en A. J. do Bock. Ondortrouwd: A. v. VREUMINGEN xn D. OVEREYNDER. Amersfoort, Gouda, l 9 April 1914. TE OOUDA. Jaarlijksche Algemeene van AANDEELHOUDERS overeenkomstig art. 32 der Statuten, op Zaterdag 25 April 1914, dos na middags ten 3 ure in Hotel „DE ZALM*' aan de Markt te Gouda. Balans en Winst- en Verliesreke ning, alsmede Agenda liggen van 16 tot 24 April tor inzage ton kantore der Vennootschap. Aandeelhouders worden herinnerd aan het bij art. 39 bepaalde. DE DIRECTIE. Het van ouds bekend adres voor ii 10 Nieuwe Maten Ml, Int. Telefoon 332, juist over de Burgerschool voor meisjes. is proefoncierVindelijl- de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK apeldooAn-holiand.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2