flaiitelcostumes C.C.BEN DER anDER P05T:5IGM il 7 en 9, ROTTERDAM. Telelin Hl Covertcoat-Mantels Zwarte en Gekl. Mantels T aille-Costumes GROOTE OPENBARE VERGADERING, Het Kohier der Plaatselijke Belasting, Adverteert in dit Blad. LEZING aan ABDIJSIROOP, Blachtfords Kalvermeel Ons Reclame-Rijwiel v»« 28™, T Onze prijzen zijn zeer voordeelis. Rotterdam Speclalelt: Goedpassende Confectie m PIANINO 5ORGELS, MIGNON-EN SALON VLEUGELS PIANOLA-PIANO'S, ORCHESTRELLES. -jfLfcL q-Q-CTID.^. op DINSDIG 21 APRIL li. des avonds 8 uur in de zaal CONCORDIA. onderwerp: De strijd in het bouwvak te Gouda. ENTREE VRTJ. DEBAT GEWENSCHT. Binnenkort verschijnt dienstjaar 1314b. T- T. S-wartsenTonrgr, Schippers Vereeniging „SCHUTTEVAER" H.H. Veehouders!! M. Verheul, Elizabethdwarsstraat ROTTERDAM. OVERTREFT BESLIST alle Rijwielen •j die voor dien prijs verkocht worden. TTerd-ed-igrt TJI „Verkoudheid" Aambeien. flo. 12455. •*-H Zaterdag 18 April 1014. 53e Jaargang. XTi©"o.~ws- ojcl "voor G-o-ada orr Orrrstrolkcorr- Verschijnt dagelijks -a». behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. Wit ons Parlement. V Brieven uit de Hofstad zult U uit eene collectie van duizenden, ge makkelijk dat vinden, wat U zoekt, voor den prijs, die U wenscht te besteden geheel nieuwe modellen, met en zonder Raglan mouwen, met en zonder ceintuur. Laken, Rips, Eoliënne, Mohair, Moiré. Blouses, Rokken-Peignoirs. Kindermantels en Jurken vindt U nergens grootere keuze, dan bij ons. Hoogstraat 347 als Mantelcostumes, Mantels enz. voor zeer corpulente Dames HOFLEVERANCIER AMSTERDAM, LEIDEN ROTTERDAM. CENTR. BOND VAN BOUWVAKARBEIDERS R. K. KALK- EN STEENBEWERKERSBOND. SPREKERS: J. W. VAN ACHTERBERG H. B. Oentr. Bond en M. v. I). VEN H. B. R.-K. Bond. De prijs bij inteekening is tot 1 Mei 40 cent Na dien datum 60 cent. UITGEVER. AFDBBUNG „GOUDA". op MAANDAOAVOND 20 APRIL 1914, aanvang 3 ure, bovenzaal Café „SCHAAKBORD", Kleiweg. Spreker den Heer Mr. SMEENGE, Lid van de Tweede Kamer. OnderwerpDrooglegging der Zuiderzee. Toegangsbew^wn^ «gn tot een beperkt aantal te verkrijgen bjj P. M. Voor het fokken van uw Kalveren geen beter en voordeeliger j voeder dan Levering door vele handelaren in Veevoeder. Waar niet ver krijgbaar levering rechtstreeks door den Hoofdagent 30 UTRlCHfT GOUDA. Gij wordt aangevallen door dien grooten deugniet, dien men noemt. Acht dien vijand niet te licht, gij hoest, en voor dat gij het beseft, zijt gij aangetast door de Influenza, en staat ge bloot Asthmalijder of Teringlijder te worden. Voorkomen is beter dan gene zen. Neem by het minste kuchje, den geringsten hoest, als gij niest, ruit, fluimt, zoodra gij eene verkoudheid hebt, Uw toe vlucht tot de beroemde KLOOSTER SANCTA PAULO Gij verdedigt U daarmede tegen alle borst-, keel- en long aandoeningen, Asthma, Bronchitis, Pleuris, Catarii, kink- en slijmhoest, den hardnekkigsten hoest, de verwaarloosdste ver koudheid, Influenza en zelfs tegen de Tering. Gjj doodt daar- A medé de ziektekiemen, zuivert en versterkt de borst. Prije per flacon 230 gr. I I.—, ran 550 gr. I 2«Tvan 1000gr. 3.50. Eiachl rood en band mat bandtekening L. L AKKER, Rot- terdan». Verkrijgbaar bij alle drogiatan en de meeate apotheken. ïJJectr.-Dr. A. Brinkman &Zn., Gouda. gebruikt dan het Amerikikw Haarwater, Lotion Felton. Het geeft de kleur terug en is onschadelijk. Prijs per flacon f 1.50. Uitsluitend verkrijgbaar bij: BALT. A. DE JONG Coiffeur. Oosthaven 31. De Anmhetenmnlf -vim Apothe ker BOOM geneest spoedig in- uitwendige, bloedende en blinds Asm; beien. Het jenken bedaart Prgs per potje 50 ot. Verkrijgbaar te Gouda bij ASTON COOPS, Fa. WOLFF Co., te ot terdam bij E. VAN SANTEN KOI®, Korte Hoofdsteeg 3. 12 Rugpijn Nieren pillen i 100 Sanguinose f 1-00 Koko Haarwater '0.6® Haarkleurmiddel '0.75 Ontharingsmiddcl. '0.75 GOITOIHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. LKAsrEErtD PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. TWEEDE KAMER. Inkomstenbelasting. Vroeger flan men bij het uiteen gaan vóór Paechen gedacht had (en waar misschien de oorzaak te zoe ken is voor de zeer geringe belang stelling voor dit zeer interessante on derwerp), juist op den dag, waarop het stoffelijk overschot van den Pre sident der zusterkamer naar zijn laat ste rustplaats werd geleid, heeft de Kamer van honderd hare werkzaam heden hervat en wel om eenige groo te stukken vóór Pinksteren, althans voor het zomerrecèe af te doen. Zonder veel tijd te verliezen door afdeelingsonderzoek (mr. Aalberse's voorstel tot bestrijding der concurren tie komt later, vóór het zomerreces in de secties) of regeling van werk zaamheden, is de Kamer aan het ont werp tot heffing van eene Inkom stenbelasting begonnen, echter niet dan nadat de Voorzitter in hartelijke bewoordingen de nagedachtenis van zijn overleden ambtgenoot in de an dere Kamer had gehuldigd, waarbij de Minister van Justitie zich namens de Regeering in eveneens van veel waardeering getuigende woorden aan sloot. Ook onzerzijds moge getuigd wor den, dat wijlen bèron Schimmelpen- ninck ondanks het klimmen der ja ren een goed en waardig President was, wiens onpartijdigheid zoo ab soluut was, dat zelfs in bewogen mo menten niet te bemerken was, hoe de Praesee tegenover de quaeetie stond. Naar waarheid kon mr. Goeman Bor- gesius van hem getuigen, dat allen, die hem kenden, hem waardeerden en wij voegen er aan toe, dat hét niet zoo gemakkelijk zal zijn hem even waardig en even onpartijdig te ver vangen. M Met de Algemeene Beschouwingen over minister Bertling's Inkomsten belasting liep het wat vreemd. Zij werden geopend door den Katholieken heer van Vuuren die tot financieel specialiteit zijner fractie gepromo veerd bleek en nadat na hem mr. Pa- tijn gesproken had waren er geen spre kers meer ingeschreven en werd de Minister eenigszins onverwacht, voor e» groote rede geplaatst; nauwelijks Wgonnen, verzocht de Voorzitter hem echter te staken, daar er zich nog liefhebbers voor algemeene be schouwingen hadden aangemeld' en de Minister ging toen weer zitten, waar- de. beraadslagingen waaróm, cwek niet meteen tot den volgen mu dag werden verdaagd. Do rede van mr. Patijn was onte genzeggelijk belangrijker dan die van zijn Zevenbergschen collega. Deze zette op den voorgrond, dat slechts vraaK is of de voorgestelde be lasting noodzakelijk ia; meer of min- uj f®» nftar mr. van Houten uitdrukte, iedere belasting. Ook do coalitie-redenaar achtte versterking ormgend noodzakelijk, al knoopte hij dawaan de honderdmaal weerlegde beschuldiging vast, dat de vorige «egeering ten deze vrij uitging van wege de obstructie" der linkerzijde, .1 kreeg deze dierbare Regeering den onverdienden pluim, dat de Ta- nefwet voornamelijk luxe-artikelen be lastte ©n de tegenwoordige, ave- rechtsche regeering, deti treurigen moed heeft om op den eersten stap, de heer Kolkman deed in de nchting van afschaffing van den •ulkeraccijns terug te komen. Van jjj®1 eersten stap" denken wij met oon Zierikzeeechen afgevaardigde het onze! Dat zoogenaamde suikerpotje wotond alleen in de geachte verbeel- Jjng; het was 'n boekingequaeetie en jjéereen, die onder het beheer van Minister Kolkman de uitgaven mei tientallen millioenen zag springen, be greep, dat van verlaging van den Buikeraccijns eenvoudig geen sprake *ou kunnen zijn. Men kan daar gelijk de vrijzinnigen zijn voor stander van zijn, een Minister, die een tekort van ruim 20 millioen e r f- d e, stelt men geen eischen van be- lastingv e r 1 a g i n g. Er is alle reden, om, zooals mr. Pa tijn deed, den Minister dankbaar te zijn, dat hij deze portefeuille had wil len aanvaarden. Ondankbaarder taak is kwalijk denkbaar. Het schijnt ons dan ook toe, dat de vrijzinnigen den moed znllen moe ten hebben om ja te zoggen. Gemak kelijk is 't om den kleinen man in't gevlei komen door tegen bier- of tabaksbelasting bezwaar te hebben. Moediger echter is, waar 'tnoodig is, den Minister de middelen niet te onthouden en aangezien de 20 mil lioen niet geheel uit de directe belas tingen kunnen komen, tegen accijnzen als deze niet te opponeeren, onschul diger als zij immers nog zijn dan een Tariefwet, terwijl bovendien Minister Kolkman het „pijpje tabak" allerminst spaarde en dns voor demagogie van die zyde allerminst op de vlucht be hoeft te worden geslagen. Zegde mr. Patijn in de groote lijnen gaarne zijn steun aan den Minister toe, interessanter waren zeker zijn in leidende financieele beschouwingen over den huidigen staat van zaken, die na jaren van economischen bloei voor de Rijksfinanciën niet anders dan zeer ongunstig kan worden genoemd. Millioenen en millioenen verdwenen zonder dat groote werken tot stanc kWamen, waarlijk niet op de militaire hoofdstukken alléén. Had Minister de Meester in 1906 enkele millioenen te dekken en toen vond men dit reeds bedenkelijk het wordt thans haast niet meer te begrijpen noch te over zien, hoe de reuzentekorten ontstaan en gedekt moeten worden. En mr. Patijn zei 't rondweg tegen de Kamer (waarvan de redenaar in- tusschen 1/100 is), dat de schuld ligt bij de Kamer, die haar budgetrecht hetwelk een contróleerende rem be doelde te zijn omzet in een stuw- middel naar nieuwe uitgaven, zonder te denken aan de wijze waarop het geld zal moeten gevonden worden. Van waarborg tegen onsolied beheer is het Parlement geworden een voort durende bedreiging van het financieel evenwicht Aldus luidde ongeveer het requisi toir van den bekwamen financier uit Zierikzee. Het klonk scherp. Doch is het niet waar? De heer Lohman heeft een inte ressant-ouderwetsche speech gehouden; een geluid uit een tijd, die voorbij is, een geluid, dat ons ontwend is, al mag geen onzer zulke respectable mee ning schouderophalend voorbij gaan. Voorwaar, in den goeden ouden tijd was alles goedkooper, deed de Staat, de Overheid een heeleboel minder en behoefde het volk dus minder belas ting te betalen. Die schoone dagen zijn voorbij. De Staat heeft zijn ter rein van bemoeienis ontzaglijk uitge breid en daarmee zijn de uitgaven toegenomenzooals een huishouden duurder wordt, naarmate het spruiten- tal toeneemt. De gryze afgevaardigde van Goes ziet dit alles met leede oogen aan en vreest voor de toekomst. Progressie Leidt progressie in de be lastingen niet nivelleerend Zal niet iemands draagkracht grooter blijven zoolang hu nog iets meer bezit dan een ander En leidt dus progres sie niet, consequent doorgevoerd, tot uitzoeiïng van alle vermogen? Ja,de uiterste progressie is een onteigening van kapitaal ten bate van de schat kist wie zal het ontkennen Doch is 't, ondanks stijgende belastingen voor de meergegoeden, niet nog steeds een gemak en het streven van de meesten om vermogend te zijn De heer Lo- man wil wel progressie op welstand en weelde, niet belasting naar draag kracht ons werd het verschil niet duidelijk, of is de bedoeling, dat de stille oppotterj niet getroffen mag worden, en, w 1 hij, die zijn inkomen gebruikt, hetgeen dan uit welstand of weelde naar buiten blykt En lijnrecht staan wij tegenover de opvatting des heeren Lohman, alsof de uitgaven gedragen moeten worden door de klasse voor wie ze bestemd zijneenmaal aangenomen, dat voor zekere categorieën minder bedeelden iets moet worden gedtan, dunkt 't ons een hulp in s c h y n, met de eene hand af te nemen wat men met de andere geeft en ligt 't veeleer in den aard van de hulp, om deze te doen verstrekken door wie beter gesitu eerd is aan wien men steunen wil. De heer Lohman eindigde zelfs met ons de mogelijkheid voor pogen te tooveren indien er téh minste geen verandering komt dat ons land, ge lijk het oude Rome, door Barbaren zal worden overstroomd «n ten onder gaan. Toen schoot ons een uitdrukking in de gedachten, die een tijdlang onder de studenten opgang maakteKom kom, niet zoo somber Het staat er met minister Bertling's ontwerp niet ongunstig voor.. Er is critiek gehoord zeker. Critiek op details, w.o. belangrijke wel-is-waar, critiek vooral op de andere belasting plannen van den Minister (tabak- en bierbelasting)er zijn onderdeelen in deze wet, waar de Minister een har den dobber mee zal hebben (wij den ken aan de belasting der naamlooze vennootschappen en de quaestie van den aanslag door de registratie in plaats van door de ambtenaren der directe belastingen)alles tezamen ge nomen zal men deze wet niet afstem men. Al zullen er, naast die min der ver, ook zijh die verder wil len gaan reeds zijn er amendementen in die richting ingediend en de S. D. A. P. gaat natuurlijk tot dusver in woorden nóg verder. De heer Vliegen wilde de „futlooze, energielooze, onverzadigde" klasse (dat zyu blijkbaar alle niet-prolptariërs) harder laten bloeden. Hg gaf een heel radicaal financieel program ten beste 10 millioen in plaats van 8 uit de Inkomstenbelasting, 16 in plaats van 4 uit de nieuwe Successiebelasting, 8 millioen uit de Grondbelasting, enz. enz., tezamen naar 's heeren Vliegen's schatting 34 millioen 'sjaars. Wat een jammer zoo denkt men onwillekeurig telkens weer dat de S. D. A. P. niet meê-regeert 1 In ieder geval vindt de toekom stige S.D.A.P.'sche Minister van fi nanciën een schema gereed om hem uit den nood te helpen. Vier en dertig millioen 's jaars Minister Bertling hoorde dat allee onbewogen aan. En toch zou hij er opeens mee uit de zorgen zijn 1 Welken indruk zullen de Parijsche gasten van het Haagscbe gemeente bestuur wel gekregen hebben, toen zij vanuit de Presidentsloge oen blik wierpen in het Nederlandsche Parle-, ment? Volgens het communiqué van het Correepondentiebufreau waren de heeren „verrast" over het kalrae verloop der zitting. Wij hebben van die verrastheid weinig bespeurd en reke- ba rometer"~in~ het Fransche parlement steeds op storm staat. Ja, misschien heefteen der gasthee- ren even verteld waarover het ging en de gedachte aan een lnkom- sten belas ting kan bij de Pa- riizenaars revolver-herinneringen ge wekt hebben. Maar dan zal burge meester van Karnebeek wel er-bij verteld hebben, dat deze wet goeddeels vermoedelijk komt zij meer op rek ning van de vergjssing^ alsof de t overgenomen is van het vorige Ka binet, dat er hier dus voor antithe sen geen plaats is, misschien ook, dat, w&t men ook van den Minister Bertling zeggen moge, hij niet een man is voor politiek-amourouse kat tebelletjes, dat hier oen Ministers vrouw niet schieten kan en dat onze >ers te weinig gepeperd is om haar "eiders in doodsgevaar te laten bren gen 's Lands wijs, 's lands eerl CCXXVH. Wij zullen het er in geheel Neder land wel over eens zijn dat de beide Paaüchdagen zijn geweest van lente- pracht en zomerweelde. Met eenigen angst zien velen de beide dagen na deren, omdat het in ons land een natuurwet sohijnt te zijn of te worden, dat het op zon- en feestdagen bij voorkeur regent of waait; ditmaal hebben wij geleefd onder het genot van een uitzondering op die schijn bare wet en hebben wij integendeel mogen ervaren, dat het nog wel eens zacht en malsch weer kan zyn. Indien het waar is, dat April de maand der grillen is, dan mogen wij het dubbel loven, dat op den 12 en den 13en (nota bene: den dertienden, den on- ;eluksdag) de gril in de richting van iet goede was. hoe druk het was op de beide dagen. Zondagmorgen op Scheveningen leek het wel vol-seizoen Maandag zijn wij er niet geweest, doch naar de ver halen gaan, was het er nog voller, wat trouwens voor de hand ligt. Het was er zoo zoel en frisch, de zee lag rimpeloos stil, geen koeltje streek er langs, 't was volmaakte rust, die zoo uitermate weldadig aandeed. Indien alle winkels geopend waron, het druk gerucht van de badgasten op eenmaal was neergestreken op het strand, zou den wij ons in midden Juli» hebben kunnen wanen. In het Bosch en de Boschjes was het niet minder druk. Daar weer een drukte van een andere soortdaar snorren de auto's en wemelt het van fietsen en rijtuigen. Het was bollen- dag en in den namiddag van Maan dag hebben wij ze zien terugkomen van de velden, do kleurige slingers om de schouders gebandelierd, de stuurstangen zwaar beladen met boe ketten. Een stoet van wel twintig fietsers reed ons voorbij, alle gedost met de herinnering aan de velden, alle in zomersche vreugde genietend van het zonnige weer en het groe nende bosch 't was voor ons, die in stad gebleven waren, een jubelende tijding dat daar ginds op de vlakke veldeii de zomer nadert en zijn eerste boden heeft gezonden, nu de bollen zijn ontloken en tulp en hyacinth hun altijd mooie kleur en fleur kwamen toonen. Het getal vreemdelingen, dat in de beide Paaschdagen de stad bezochten, moet wel weer groot geweest zijn. De cijfers van het vervoer zullen het straks uitwijzen, 't Is voor de omlig gende gemeenten nu eenmaal het uit stapje, zooals het voor de Hagenaars weer een vermaak is zich naar de bollenvelden te spoeden. Eerlijk gezegd van dit laatste moeten wij op deze drukke dagen niet veel hebben; 't is ons wat al te druk en te vol, maar wij weten dat duizenden en duizenden als het ware op dezen extra vj-yen dag zijn aangewezen om de stad te ontglippen en zich naar buiten te be geven. Daarom big ven wij thuis om plaats te laten voor die anderen. Wij nebben ons genoegen er in gezocht een eerste bezoek te brengen aan al die piekjes aan strand en bosch die ons in den loop van. vele jaren zgn lief geworden. De nieuwe boschjes, waar wij u onlangs van vertelden, zochten wij weer eens op en als altijd kwamen wij zeer onder de bekoring van dit zeld zame plekje, dat kan wedijveren met menig beroemd en veel gezocht plekje in het buitenland, 't Was er zoo lek ker warm, zoo koesterend genoegelijk, juist die malsche temperatuur, die leven wekt in de natuur, zoowel als in het menschelijk hart. Het jonge groen bot uit en in de zonneglans tintelden duizend knop pen. Nu de boomen nog niet het zonnelicht ver boven den grond togen hielden, speelde het zoo vriendelijk tusschen het lagere gewas en koesterde het den muilen zandgrond opdat deze de warmte in zich zal opnemen en zal brengen aan de wortels. Het was den wandelaars aan te zien hoe alle zich vroolijk gevoelden nu de beide dagen vol leritepracht en zomer weelde waren. Paasch-best waren zij uitgedoscht, de overjas bleef thuis, de parapluie, het bijna altijd onmis bare wapen in ons land, hield de jas gezelschap, de stroohoed werd reeds opgezocht Aan Promenade, halverwege den ouden Schevoningschen weg zat het buiten op het terras propvol, zoo vol als het zomers slechts zijn kan. Wij hebben er ons eerste kopje thee ge dronken en eenige oogenblikken gade geslagen hoe daar op het kruispunt van wegen de menschenmonigte al voller en vollor werd. Nu zijn ze weer voorbij, 't is Dinsdag en nog schijnt de zon. Ja, 't klinkt vreemd te moeten zeggen dat in April de zon meer dan drie dagen achtereen even vriendelijk schijnt. Nu zal de zomer komen, heel snel. Anders dan verleden jaar zal het zijn, toen de zomer een lange rij van feesten zou brengen, 't Zal dit jaar goen jubeljaar zijn, maar naar wij hopen een jaar van voel warmte, veel zon enveel vreemdelingen. Duid het ons niet ten kwade, dat wij altijd weer verlangen naar een druk bezoek. Den Haag is een wereldcentrum en wij voor ons zien niet liever dan dit. Wij zijn er altijd beducht voor, dat sommigen, wij noemen het dwazen, hier ter stede in dustrieën willen halen. Daarvoor is den Haag geen stad. Wij zouden haast iedereen willen waarschuwen zich als industrieel niet met fabriek of werk plaats te vestigen. Den industrieel zelf willen wij gaarne ontvangen, maar zijn fabriek mag hij elders laten. Trouwens - hij zal wel wijzer zijn en begrijpen, dat het goen slimme zet zou zijn, zijn fabriek in de onmiddellijke nabijheid van een wereldstad te plaatsen. Een zomer van zon en warmte is de bron van onze welvaart. Scheve ningen is gereed of druk bezig zich fereed te maken voor de ontvangst er duizenden gaston, die hier zullen komen om aan het strand te herademen na een langen winter. Komt allen naar den Haag, wij ont vangen u met open armen I Ook gij, die slechts kort hier kunt vertoeven. Ook voor u is het welkom bedoeld mits ge uw papieren zakken, uw pisangschillen niet op ons strand werpt 't Is de jaarlijks herhaalde klacht geniet van de zee, maar verontreinig onze blanke duinen niet. HAGENAAR. De Spaansche Vlieg. Het bestuur van het plaatselijk Co mité voor de „Kath. Soc. Actie" heeft het noodig geacht in een der vorige nnmmer8 van de Nieuwe Zuid-Hollan der zgn waarschuwende stem te laten hooren naar aanleiding van de door ons gedane mededeeling, ónder een ingezonden stukje in ons blad dat de Spaansche Vlieg door het gezelschap—

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 3