s min EISEL Hl dITS, r f stein’s Inkt lelijk de BESTE 3N S CHADEL'jrI LIGHT 1 I l EBP NGAS No. 13456. Maandag 30 April 1914. 53e Jaargang. en Buitenlandsch. Nieuws. HMtLLJHiOiï De zonie der vaderen. 1PEN A ©□sl ^.d'Trextezxtieloleud. voor Q-oulcLgl ean. OzxxstrelEezx. behalve Zon i h a nd el, adres 8. Gouda. - en Heem itig licht hebbei? Verschijnt dagelijks Telefoon Interc; 82. OOIJ Kz., Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. gelijktijdig de ‘f Is iH (Wordt vervolgd.) in den stapte I N-HOllAND. BR SLAVERNIJ rk wordt te niet Sunlight het huis GOUDSUHE COURANT. ui Mijn weet 1, ia- inaar liever naar huis mijnheer Hoen mij toch tegels, muren, door en door een to Sunlight en voordeeligste t Uw huis doen werk verlichten. —I “J JTEIT IN I tot JAC. KOOIJK. e WieringerwuM belast met heling Italië. Er hebben in Italië eenige gevallen van sabotage bij de spoorwegen plaats gehad. Een ernstig geval van zooda- nigen aard geschiedde op de lijn Rome- nalaten te zeggen, dat het voor een conducteursweduwe een harde beproe ving was haar kind de wereld in te zonden. En nu is het uw beurt, mijnheer sprak Hoen, en wenkte Theodoor om naderbij te komen. Welke betrekking zoekt u? Ik ben koopman, was het lang- kame antwoord, maar ik neem elke betrekking dankbaar aan. Ik wil zoo spoedig mogelijk iets zien te verdie nen. Mijnheer Hoen krabde zich achter het oor. Koopman, zei hij, die loopen er ontelbaar zonder betrekking rond,... geen uitzichten voor u. (Ie schijnt... niet jong meer. Is u ziek geweest? Ge ziet er slecht uit... Ziek, neen, maar... in den laat- sten tijd... Ja, jk begrijp u al, zei Hoen, toen Theodoor bleef steken, de hon ger is een leelijk ding. Daar zijn geen dokters voor te vinden.... Hoe oud is u? Zes en dertig! Getuigschriften heb ik niet. Ik heb verzuimd die te vra gen; ik had nooit kunnen denken.dat ik die nog noodig zou kufinen heb ben. Dwaasheid! Zwart op wit bij alle zaken hoofdvereischte. 4) Gouden zonnestralen vielen door de tulen gordijnen van de kamer, waarin Theodoor sliep. Zij wekten hem uit zijn droomen. Hij moest goed nadenken, waar hij zich bevond, of een booze droom hem niet bedroog en of hij niet in het „huis” nog was. Allengs kwamen hem echter de gebeurtenissen v an den dag helder voor den geest. Met den vroolijken uitroep: „God zij dank, het is werkelijk zoo! sprong hij op, kleedde zich en begaf zich op straat. Hij bezat geen horloge en wist dus niet, hoe laat het was. Aan de-druk te op de straat bemerkte hij, dat hij den heelen voormiddag geslapen had. Toevallig bleef hij voor een groot winkelraam staan en zag in het spie gelglas zijn beeld weerkaatst. Hij ging daarom in het naaste kleeren- magazijn en kocht daar een donker Pak, dat hij dadelijk aantrok. Nu ging hij er op uit, om ergens een betrekking of dienst te zoeken; met het geringste wilde hij tevreden zijn, zoo er slechts schraal van te leven viel. Met weinig moeite vond hij een kantoor, waar men kingzoekende menschen spoedig odoor binnentrad en bescheiden de deur bleef klein, kaalhoofdig heer in levendig gesprek met twee vrouwen, blijkbaar een moeder met haar dochter. Juffrouw Welsch, met zulke ku ren 2 plaats krijgen of benouueiu si kleine heer. Wat zijn dat nu dingen! Ik loop mij de beenen het lijf om uw dochter in het den regeeringsrrd Menzei plaatst te krijgen een een huuvi - hooger op te komen; het gelukt mij; ik breng het onmogelijke tot 0,0 Uw dochter wordt aangenomen kamenier bij de dochter van raadsheer. Men is over haar den, men prijst haar en i«* ook over verheugd en handen van genoegen. Maar wat gebeurt er? Daar loopt uw dochter plotseling weg en op het onver wachtst. En waarom? Omdat de oude regeeringsraad wat vriendelijk is ge weest, haar de wangen heeft gestreeld en haar zijn „lieve Hilda” genoemd heeft. Is dat nu een reden om zoo n briljante betrekking te verlaten en bo vendien den armen ouden heer bij zijn jaloersche vrouw te compromitteeren. Zeg, beste juffrouw, zeg u nu eens zelf, of dat nu een reden is? PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. mg is dit werk door met het grootste kosteloos. I, 'IERINGERWAARD. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meerw o. 10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. met een inhoud ter waarde van ruim 400.000 frs. Inmiddels was de politie er aanstonds bij en arresteerde den dader, evenals een vijftal hand langers, die zijn bewegingen en zijn vlucht trachten te dekken. Onder het zestal gearresteerden bevindt zich een zekere graaf De Montgelas, benevens zijn „secretaris”, Breuer genaamd. Ook de gravin De Montgelas, een Duitsche, behoort tot de gearresteerden. De graaf is wegens in het buitenland gepleegde diefstallen reeds meermalen veroor deeld geweest. Een groote brand heeft, volgens een bericht uit Parijs, het dorp Brazey- en-Hervan verwoest. Slechts de wo ning van den Burgemeester, de school en de kerk alsmede drie huizen bleven gespaard. De aangerichte schade be draagt meer dan 1 millioen francs, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Talrijke huisgezinnen zijn zonder dak. Albanië. De opstand in Epirus. De corr. van het Berl. Tagebl. in Albanië die van een tocht door het dal van de Dryn teruggekeerd is, schil dert den militairen toestand afIn Chimara, aan de kust, bevindt zich Spiromilios, de bevelhebber der op standige Epirioten, in een onaantass- bare positie. Hij heeft zich tegen een aanval van de zeezijde beschermd, door in Engeland gekochte zeemijnen hij heeft rijkelijk munitie en proviand, zijn voorraad patronen moet ongeveer 50 millioen stuks zijn. Zeer belangrijk voor de opstande lingen is Delvino. Hier is gouverneur de vroegere kapitein Karachristos, die thans naar de autonomisten gedeser teerd is. Hij en zijn officieren zijn kranige lui, het garnizoen is 1600 man sterk, en sterk, en maakt een goeden indruk. De troepen in Delvino heb ben de taak Santi Quarantha te be schermen en tevens zich ter beschik king te houden van do revolutionnaire regeering in Argyrocastro. In die plaats zelf zijn weinig troepen. De vrijwilligers, die uit alle deelen van Griekenland aankomen, worden dade lijk naar de omliggende dorpen ge bracht, en daar gewapend en geoefend. In het geheel beschikt Zographos thans over 10.000 Zijn minister van Oorlog is Demetrios Doulis, een vroe gere Grieksche kolonel. De aanval der Epirotische benden op Corytza was lijkheden achter den rug van vrouw des huizes Mijnheer Hoen, Hilda’s vader was conducteur bij een spoorwegmaatschap pij, maar de goeite man zou in zijn doodkist schaamrood worden, als hij wist, dat... neen, dat is te veel voor een weduwe en eeu wees, foei, mijn heer Hoen! De goede juffrouw Welsch wilde nu haar smart eens goed lucht ge ven, doch haar, dochter verzocht haar met zachte stem Ween nu niet, moeder, ach, la ten wij nu gaan, als geen andere betrekking bezorgen wil. Heb ik dat gezegd, vroeg de kleine man haastig. Hebt u dat van mij gehoord, juffrouw Welsch? Zeg, mijnheer; hij wendde zich tot Theo door; heb ik dat gezegd? Neen, op d i t oogenblik heb ik geen betrekking meer voor u, maar ik heb toch uw adres immers. Waar woont u ook alweer Nicolaasstraat no. 48, antwoord de Hilda. - Dus in de Nicolaasstraat no. 48 een kamer te huur, dacht Theo door. Moeder en dochter hadden op hem een goeden indruk gemaakt. Zij schenen eerlijke menschen, en daar mede om te gaan was voor den ont slagen gevangene een weldaad. De beide vrouwen namen afscheid, waarbij juffrouw Welsch niet kon worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeente-Secre- tarie (afdeeling militaire za ken) op een werkdag, tus- schen 9 uur voormiddag» en 1 uur namiddags. Gouda, den 20 April 1914. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. machinist, door het vuur in ’t nauw gebracht, zijn toestel in den steek had moeten laten, na zijn ramtoestellen vastgezet te hebben. Aldus zwevende tusschen hemel en aarde, vermoedden de ongelukkigen geenszins waarom hun bak zoo lang op dezelfde hoogte bleef. Weldra kre gen zij echter de ontzettende zeker heid, toen zij, op het oogenblik dat de kabels doorgebrand waren, in de diepte werden geslingerd, waar hun verpletterde lijken voorzeker binnen kort gevonden zullep worden. Verduistering van 4 millioen francs. Naar de „Nieuwe Gazet” meldt, heeft de effectenhandelaar August Collet de volgende verklaring Over de verduis tering der effecten af gelegd. Ongeveer 20 jaar geleden was een zijner bedienden met een som van 250,000 fr. verdwenen en Collet nam toen geld van zijn cliënten, om zijn zaak voort te kunnen drijven. Later had hij met andere tegenspoed te kampen en verloor hij een aanzienlijke som in speculatiën. Een financieels trust in 1900 ver oorzaakte hem ten slotte dan nog een verlies van 400,000 francs. Na deze bekentenis vertelde Collet, dat verschillende van# de verduisterde effecten nog bij wiseilagenten en in bankhuizen gedeponeerd staan. Wat De Caen, den schoonbroeder en den bediende van Collet betreft, deze beweert, dat hij van ’t bedrog, door zijn bloedverwant gepleegd, niets afweet. De rechter van instructie Van Damme heeft hem niettemin weder naar degevangenis terug laten brengen. Frankrijk. Een dievenbende. De vertegenwoordiger van een groot Parijsch huis in bijouterieën, die zijn klanten in de Fransche hoofdstad be- bezoekt en daarbij vergezeld is van een bediende met een kleine handkar waarop een koffer geplaatst is, met een inhoud ter waarde van dikwijls 1 millioen frs. merkte in de laatste da gen, dat eenige verdachte personen hem voortdurend volgden. Hij stelde de politie met een en ander in kennis. Toen gisteren op de Place Vendóme de bediende, terwyl de vertegenwoor diger zich in een magazijn bevond, even omdraaide, sprong een der ver dachte personen op den koffer toe, opende dezen en nam daaruit een tasch De woordenvloed van den ouden, kleinen heer hield op, hij zag de juf frouw vragend aan. Deze, een zindelijk gekleede vrouw met tamelijk vriendelijk gelaat, begon verontwaardigd: Maar, mijnheer Hoen, ik weet niet wat ik van u denken moet! U hebt geen dochter en daarom wil ik het u niet kwalijk nemen; want u weet niet, hoe een moeder het moet aanleggen, als zij haar dochter vreemden moet laten dienen. Hilda wil en zal werken; dat u wel; dat moet iedereen, zooals mijn man zaliger zei. Had de lieve God hem maar bij ons gelaten en die on gelukkige ontsporing voorkomen. U weet, mijn man was conducteur bij een spoorwegmaatschappij. Werken moet ieder menseb»ik ook, al heb ik ook een klein pensioentje als con- ducteuraweduwe. Ik brei nu kinder- rokjes voor een grooton winkel in de Groenstraat. Omdat Hilda een be schaafd meisje is, kan ze in de voor namere huizen haar geluk beproeven niet waar? Geluk is geluk: de een heeft het, de ander niet. Ik heb het 1 helaas nooit gehad, anders zou ik nu mijn achterkamer niet behoeven le verhuren. Jammer genoeg staat ze sedert het begin van dezen maand leeg; ik heb er nog geen nieuwen huurder in. Ja zeker! Wat ik zeggen wilde; eerlijk en arbeidzaam door het leven, maar geen vriende- heelemaal niet naar den zin van Zo graphos. Hij noemde het verlies van die plaats een militaire, politieke en diplomatieke nederlaag. De benden handelden geheel op eigen gelegen heid zij waren afgesloten van de auto nomisten in het dal der Dryn, Acht of tien dagen wil Zographos nog wachten op antwoord uit Durazzo op zijn voorstellen en dan offensief optreden. Spiromilios zegt, dat hij in twee dagmarschen in Valona kan zijn. In zijn legerplaats zegt men, dat de Vorst van Albanië slechts 2000 gen darmes beschikbaar heeft, en voor de rest is aangewezen op de niet betrouw bare benden. De 10.000 Epiroten heb ben, bijna zonder uitzondering, den Balkanoorlog meegemaakt, hun offi cieren waren nog voor een paar maan den in Griekschen dienst. De helft der Grieksche troepen, die Epirus be zet haddden bestond uit Epiroten. Zij zullen, zoodra de kans schoon is, de- serteeren. Nog slechts enkele dagen geleden deserteerde een Grieksch offi cier, met medeneming van een paar machinegeweren. De opstandelingen hebben reeds 12 kanonnen. De Albaniërs zullen dus geen ge- makkelijke taak hebben. Zelfs in Ja nina zijn een aantal officieren, die zich bij de autonomisten willen voe gen, zoodra Zographos daartoe het sein geeft. Dé blokkade van San Qua- ranta door de Grieken is een comedie. Alles wat de opstandelingen noodig hebben wordt over Santa Quaranta ingevoerd. De blokkade-kruisers bren gen dagelijks de post voor de revolu- tionnairen naar Santa Quaranta. Da gelijks passeeren menschen, dieren en goederen de grens zonder te worden aangehouden tusschen Janina en Ar gyrocastro rijden geregeld personen en goederenauto’s. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, aldus de corr., is de opstand in Epirus geen kinderspel, zooals men nog heden vaak in Europa meent. Spiromilios heeft troepen, ammunitie on geld, en Zographos ontvangt steun van alle zijden. En tegenover hun staat de Albanischo gendarmerie, on der de Nederlandsche officieren, die geen aanvulling en geen steun vin den. Eerste Zitting van den Militieraad. De BURGEMEESTER der Ge meente GOUDA brengt bg deze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militie raad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwïlligen dienst en wegens broederdienst; uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens afwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijne tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrijwilli gen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd, zullen in de ge legenheid worden gesteld desgewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens die uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Maandag den 4n Mei e.k., te 1 uur namiddags, te Gouda, ten Stadhuize. De uitspraak zal ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen: Tegen de uitspraak van den Militie raad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is ge schied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militie- commissaris, bezwaar worden ingebracht. 1°. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2°. door elk^ der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoek schrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uit gereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aan gegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen Belöie. Koninklijk bezoek. Bij gelegenheid van het bezoek van het Deensche Koningspaar aan Brus sel zal er een groote wapenschouw worden gehouden, waaraan, behalve de troepen van het garnizoen, ook regimenten uit de provincie zullen deelnemen, tezamen 10.000 manschap pen. Den 20d Mei zal het Deensche Vorstenpaar, in gezelschap van Koning Albert en Koningin Elizabeth, een bezoek brengen aan het stadhuis van Brussel, bij welke ontvangst verschil lende militaire muziekkorpsen zich zullen doen hooren. Omtrent den mijnbrand te Gilly en de omstandigheden, waarin de 2 slacht offers den dood vonden, wordt het volgende gemeld. De ploegbaas van Waesberghe en de mijn werkerDegraeve bevonden zich in de onderste gaanderij, op meer dan 1000 M. diepte. Zij wisten dus volstrekt niets van den brand, die aan de oppervlakte der mijn woedde, toen ze samen in den ophaalbak plaats namen. Van Waesberghe en Degraeve hebben verzuimd het sein te geven om opgehaald te worden, zoodat de machinist boven, van hun aanwezig heid in den bak beneden, niets afwist. Op dit oogenblik breidde de brand aan de oppervlakte zich zoo schrik kelijk uit, dat de werkmeester Dupont i zich daar bevindenden bak r__ om de mijnwerkers beneden te waarschuwen, en "ze langs andere we gen naar boven te doen brengen. Hij liet stilhouden op 50 meter diepte. De opstijgende bak, waarin Van Waes- berghe en Degraeve zich bevonden, was dus op ruim 650 meter hoogte gekomen, want wanneer de eene bak neergelaten wordt, gaat de andere gelijktijdig naar boven. Op die hoogte bleef de bak eensklaps staan, daar de hij een kantoor, waar men betrek- kingzoekende menschen spoedig en goed een plaats bezorgde. Toen The- wachten, was een. klein, kaalhoofdig heer van moeder met haar dochter. v». zal uw dochter nooit een goede •laats krijgen of behouden! sprak de *J '~x —i voor uit huis l men zei ge- w -—net huis, nobel huis de eerste stap j>m stand, als den tevre- ik ben daar wrijf mij de Maar

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1