PS ■II Iff uibieiliiigen De zonde der vaderen. ie Courant lTïe\i'ws- en ^.d.-vertezxtie'bleud. voor G-o^o_d_o. exx OxxxstreZsezx. i No. 12457. Dinsdag 21 April 1914. 53e Jaargang. behalve Zon en Buitenlandsch. Nieuws. Sirxxxen laxxd.. j. TTTt cLe E’ers. AMPEN FEL1LLI11Ü.\ I Verschijnt dagelijks Feestdagen. .'f' f irtemiën kosten slechts ruitbelaling: 0.35, voor elke regel Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f 1.25 H 4 ;end aan het Bureau. waren f Wordt vervolgd. listolen De een van dan hij in >en in de «Hcce*. GOUDSCHE (OIRi VI. P RUS DEK ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. De toestand in Mexico. Naar het „Vad.” verneemt zijn hier ambtelijke berichten uit Mexico ont vangen waaruit blijkt, dat de Hol- landscho Kolonie bij de jongste ge beurtenissen d. -t. 1. ongedeerd is ge bleven en hare goederen geen schade hebben geleden. Eerste-Kamerverkiezing. Bij K. B.is machtiging verleend aan den Commissaris dor Koningin in de provincie Gelderland, tot het bijeen roepen van do Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 5 Mei, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye van Hoevelaken. rdia, 8*/2 uur. Jaar- dsche CoÖperat. Ver. Heel-en Verloskun- en wij geregeld tijdig ogen ontvangen van icerten, vermakelijk' deze dan in onze ikxn&n &Zn., Gouda. Amerika. De Vereenigde Staten en Mexico. Men moge, althans voorloopig, zich tevergeefsch af vragen, welke de juiste motieven zijn, die Huerta bezield hebben om het met do Vereenigde Staten desnoods tot een oorlog te doen komen, feit blijft, dat sedert Zon dagavond zes uur, toen de termijn van het ultimatum verstreken was, een nieuwe gevaarlijke toestand tus- schen beide naburige landen ingetre den is. Een toestand die Huerta blyk- bekomen noodig voor de uitgaven dier instelling. Zij zouden nl., in het vooruitzicht van een jaarlijksche rente van het aan do stichting vermaakte kapitaal, welke rente nu nog aan een 7O-jarige vruchtgebruikster wordt uit- keerd, gelden kunnen opnemen om die later uit de rente terug te betalen. Maar regenten meenden, dat zulks niet oorbaar was. Regenten lichtten hun beroep nader mondeling toe, ter wijl de burgemeester van Middelharnis voor de belangen der gemeente op kwam. Do beslissingen van Gedep. Staten volgen later. (N. R. Crt.) uf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. baar opzettelgk gezocht heeft, zoo op zettelijk dat, indien niet alleteekenen bedriegen, het vermoeden gewettigd is, dat de binnenlandsche toestand in Mexico voor Huerta zeer ongunstig is geworden. Blijkbaar toch acht hij het thans meer verkieselijk een buitenland- schen vijand tegen Mexico in het leven te roepen, dan verder tegen den bin- nenlandschen te vechten, dien hij niet overwinnen kan. Allicht komt dan een algeheele keer van zaken tot stand, waarvan Huerta niet zal nalaten zoo veel mogelijk partij te trekken, van daar dat de minime aanleiding tot dit conflict, (waarbij alleen nog maar spra ke was van de keuze bij het beant woorden door de Amerikaansche schepen van het Mexicaansch saluut, tusschenschot na schot, ofsaluut na saluut), niet anders dan een zeer gezochte aanleiding kan zijn. Daarom heeft Huefta na reeds maanden lang het geduld der Vereen. Staten reeds op de proef gesteld te hebben, den ge stelden termijn van het ultimatum laten verstrijken en de Regeering te Washington tot optreden genoodzaakt. Oorlog achter is er nog niet en het blijft nog zeer de vraag, gezien de reusachtige Amerikaansche belangen van Huerta’s land, of de Vereenigde Staten het inderdaad tot een bepaal den oorlog zullen laten Icomen. Waren deze belangen niet overwegend, onge twijfeld had Amerika reeds eerder krachtdadiger ingegrepen. Waarschijn lijk zal de Amerikaansche vloot slechts eenige Mexicaansche havens blokkee- ren en verder den staat van zaken afwachten. De val van Huerta zou dan aanleiding kunnen zijn om het conflict verder voor geëindigd te be schouwen. De zaak zal dan weer, althans voorloopig, in het reine kun nen heeten. Toch zullen te eeniger tijd, zoo Mexico daar niet zelf voor zorgt, de Vereenigde Staten maatre gelen moeten beramen, om de rust aan de Zuidelijke grenzen te doen wederkeeren, die nu, sedert het aftre den van Porfirio Diax onafgebroken gestoord is geweest. Vooral bij het Panamakanaal krijgt Amerika ontzag lijke belangen, die behartigd moeten worden, en die het niet a l’abandon van allerhande soort Mexicaansche presi denten en dicitors kan laten. dig op de straat en in de huizen der menschen. Een oppervlakkig toeschou wer moest wel spoedig bemerken, dat deze lieden zich tot taak hadden ge steld oude kleeren, boeken, meubelen en gereedschappen geldswaardig te maken. Uit een economisch oogpunt verdiende dit zeker lof, want men moet van elk voorwerp partijtrekken zooveel als maar eenigszins mogelijk is. Vandaar afgedragen laarzen, die door kunstmiddelen alle barsten en scheuren verloren schenen te hebben of een tafel op drie pooten, die zich weer mocht verheugen in het be zit van een vierde. Nathan Ehrontraut behoorde tot de rijkste uitdragers uit de straat. Zijn winkel, die den geheelen dag door gas verlicht moest worden, werd dikwijls door geleerden en antiquairs bezocht. Zij trachtten onder de atgedankte voorwerpen van oudheidkundige waarde te vinden, en meermalen was hun dit gelukt. Doch ook andere klanten ontving Ehrentraut, wel niet in den win kel, maar in een heel aangenaam in gerichte achterkamer, die een afzon derlijken ingang in het voorhuis had. Daar kwamen voorname lieden, offi cieren, hooge staatsambtenaren, en zonen van rijke ouders, die niet met hun zakgeld konden rondkomen. Nathan Ehrentraut was een goed hartig mensch. Hij stelde de voorna- L-11, waarin, naar het Golinski, de uitdragers- Nathan Ehrentraut te behoorde tot de straten het drukke verkeer deel- Rüsland. Rooverijen. Het optreden van roovers in Rus- aisch-Polen neemt steeds grooteren omvang aan. In den nacht van goe den Vrijdag werd de landeigenaar Nowak, die met zijn 18-jarige dochter van Petricau naar Sulejof reed, door bandieten overvallen en doodgescho ten. De dochter werd eerst gruwelijk mishandeld en daarna doodgestoken. Een afdeeling politie met een politie hond, uit Zawiercze ontboden, ver volgde het spoor der bandieten. Toen deze de politie zagen naderen namen zij een sterl^ positie in en openden een geweervuur op de politie. Een persoon, die gevangen genomen werd, erkende met den rooverhoofd- man Dahnel aan den overval op No wak te hebben deelgenomen. Eenige dagen later drong dezelfde bende, onder Dahnel’s aanvoering, het bureau van den gemeente-ontvanger te Recznie binnen; de ontvanger werd doodgeschoten, de kas geplunderd, en eenige duizenden roebels meegenomen. Vandaar gingen de roovers naar de herberg, vielen plotseling de aanwe zige boeren aan, die zij met piste bedreigden en van alles beroof dep. politie kwam ook hier in gevebnt met de roovers, waarbij de wachtmeester door een schot in het hoofd gedood werd. Maandag werd in de nabijheid van Recznie opnieuw een reiziger uitge plunderd, en een wachtmeester der politie doodgeschoten. De regeering heeft een belooning van 500 roebels op het hoofd van don rooverhoofdman Dahnel gezet. Maar de rooverijen blijven niet tot de buitenprovinciën beperkt. In Petersburg werd Donderdag een formeele klopjacht op roovers geor ganiseerd, die met maskers voor ’t ge zicht, de bakkerij van Filippof over vielen, even voordat deze gesloten werd. De roovers hadden revolvers in de hand en traden de zaak binnen met den uitroep: „Handen omhoog!” Zoo moesten de bedienden blijven staan, terwijl de aanvoerder de kas plunderde en tweeduizend roebel meenam. De politie organiseerde een klop jacht, waarbij een der roovers werd doodgeschoten en drie anderen werden gevangen genomen. (Hbld.) Schaakbord, 8 uur, LezingMr. fl- 3 Schouwburg, 7*/» u- niging Ileijermans >ra. Zalm” 11 u. v.m. id. Zuid-Holl. Ver- bev. van Kunstnfl- olkskunst. Bouw- en Woning' ierstands-Commissie PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. HetS. D. A. P.-C o n g r e s. Onder het opschrift: „Sop zonder balleties” driestart „De Standaard4 Algemeen is de indruk, dat de heeren socialisten van mak naar al makker op weg zyn. Zij slikken nu alles. Treub’s proeve vond men eerst toch al te gek. Nu zal toch ten slotte ook dit peperloos product weer geslikt moeten worden. Oorlog staat wel gek, naar Troel- stra’s opvatting, vergeleken bij die in ’t vorig jaav. Toen tegen minder; en nu moet zelfs dit meerdere er ook maar weer door. De Dreadnought ligt den heeren nog dwars in do maag. Het is een hap om kippetjesvel van te krijgen. Maar als ’t moet, dan moet ook dit maar, en zal men ook dat plukje millioenen pogen te verwerken. Alles maar om algemeen stem recht te krijgen. Doch ook dit natuurlijk enkel voor de leus, want de heeren weten op perbest, dat ze stemrecht voor zoo goed als een ieder feitelijk toch ge kregen hadden, en dat ze er nu maar een zeer pover extraatje door winnen zullen. Toch is er niets aan te doen. Vroeger was ’t op zoo’n Congres als één man stemmen tegen al wat het sociale leven vertroebelen kon. Nu zingt voorzitter en groot- debator niet anders dan het taaie, saaie liodeke van B’e moeten wel meeEn zoo stapt, op zijn machts woord, bijna heel de vergadering, zonder blikken of blozen, over de scherpste en snijdendste tegenstrij digheden heen. Frankrijk. Vermoorde Vliegeniers. Het onderzeek naar de wijze waarop de beide militaire aviateurs Hervó en Roeland in Marokko zijn omgekomen, heeft het volgende aan het licht ge bracht. De aviateurs waren geland op een plek, waar een gevecht aan den gang was tusschen een afdeeling inlandsche soldaten en een opstandige Marok- kaansche stam. Toen het vliegtoestel neerdaalde, vluchtten de opstandelingen in het eerst, terwijl de aviateurs zich te voet Noordwaarts begaven. Zes man van de opstandelingen keerden echter terug en vielen de aviateurs aan. Deze verdedigden zich dapper, doch werden spoedig overmand en op wree- de wijze ter dood gebracht. Later werden bij de vijandige stam men de revolver van kapitein Hervé en den karabijn van den onderofficier Roeland gevonden en nog andere vöorwerpen, die hun hadden toebe hoord. Frankrijk’s positie in de Middelandsche Zee. De gisteren van een inspectiereis uit Toulon te Parijs teruggekeerde Minister van Marine, Gautier, heeft in een persgesprek verklaard, dat hij evenals zijn voorgangers Delcassé en Monis voorstander is van de bijeen- trekking der Fransche vloot in de Middellandsche Zee. De minister zal de middelen overwegen, om de positie van Frankrijk in deze zee, waarbij zooveel nationale belangen op het spel staan, te versterken. Gautier is voor nemens spoed te maken met de uit voering van het reeds door het Parle ment goedgekeurde vlootprogram en er alles opzetten om Frankrijk zijn sterke positie in de Middellandsche Zee te doen behouden. trekking, die hem, hetzij dan ook karig brood verschafte, meer vroeg hij niet om te leven. Hij nam af scheid van Hoen met de belofte, dat hij den volgenden morgen 7 uur op het kantoor zou zijn. Zijn eerste doel was nu de woning van de conducteurs-weduwe, die met haar blonde dochter niet weinig op keek bij het onverwachte bezoek. Toen zij de reden van zijn kornet vernamen, waren zij zeer verheugd. Op het eerste gezicht had hij een gunstigen indruk op hen gemaakt. Zij lieten hemde kamer zien, en daar haar eischen niet hoog waren, werd men het spoedig eens. Theodoor liet zijn weinige bagage uit het logement halen en richtte zich zoo aangenaam mogelijk in. Moeder, zei het meisje, hij schijnt nog armer te zijn dan wij, maar zijn voorkomen verraadt dat hij betere da gen gekend heeft. Ja, kind, zei juffrouw Welsch met waardigheid, zoo gaat het in de wereld. Wat een gelukkig leven zou den wij nog hebben, als je vader zaliger nog was blijven leven en niet bij die ontsporing gedood was. De Radenstraat, zeggen van winkel van vinden was, die niet in -- den. Alleen soms was het hier leven- 5) k Hoe is uw naam? Theodoor Vollmar! antwoordde hij, nadenkende over de fout, die hij misschien beging door zijn naam te noemen. Mijnheer Hoen scheen iets gewich- fig8 te overleggen. Eindelijk legde hij zijn potlood neer, monsterde The odoor van ter zijde en' zei toen: Als u wilt, mijnheer Vollmar, kunt u bij mij blijven. Ik was helaas gisteren genoodzaakt mijn schrijver te ontslaan wegens oneerlijkheid. De man had de onbeschaamdheid zijn particuliere brieven met mijn post- ®ogels te frankeeren. Ik kon het niet bewijzen, maar toch kon het niet an ders zijn, met 40 gulden per maand kan iemand niet iederen dag een minnebrief schrijven... Dus werd ik bestolen. Wilt ge op dezelfde voor- t waarden bij mij op het kantoor ko men, dan kunt ge hier fortuin maken. Wat? Vindt ge mijn voorslag goed? Vollmar vond den voorslag zeker goed; hij loofde het toeval, dat hem hierheen gevoerd had. Hij was nu tenminste onder dak en had een be- Gedeputeerde Staten van Z.-Holland. In de gisteren gehouden openbare vergadering van Gedep. Staten van Zuid-Holland heeft het Kd van dat college jhr. mr. de Geer rapport uit gebracht over de bezwaren tegen de verkiezing van een bestuurslid in den Polder Stolwijk. Gekozen verklaard was de heer H. C. van der Graaf, nadat 104 stemmen, uitgebracht op „A. Scheer Jz.”, ongeldig verklaard waren, als geen persoon duidelijk aanduiden de, aangezien daaruit niet zou zijn op te maken of bedoeld werd A. Scheer Johanneszoon dan wel A. Scheer Jan zoon, die beiden verkiesbaar waren. Bij de mondelinge toelichting van de zaak werd o. a. verklaard, dat A. Scheer Johanniszoon veelal als A. Scheer Jz. op brieven enz. word aan geduid. Vervolgens heeft het lid van Gedep. Staten mr. van de Velde gerappor teerd over het beroep van regenten van het Burgerlijk Weeshuis te Mid delharnis tegen het besluit van den raad dier gemeente tot onthouding van goedkeuring aan de begrooting van die instelling voor 1914. De ge meenteraad had bezwaar tegen den op die begrooting gebrachten post van f 1900 als subsidie van de gemeente, zulks omdat de toestand der gemeente niet zeer gunstig is en er voor regen ten van het weeshuis wel een ander middel openstond om de gelden te me heeren in de gelegenheid, met vol le handen het geld uit te geven Voor hun liefhebberijen. Daarbij nam hij geen penning meer, dan hij bedingen kon,... dat was in hem te prijzen. En hoe humaan was hij op den ver valdag. Kon zijn schuldenaar den wissel niet betalen, dien hij enkel voor de zekerheid aan den goeden Nathan had gegeven, och, Nathan wilde wel wachten, als hij slechts soliden borg had voor het bedrag den wissel; dikwijls was het een neef of oom van mijnheer den graaf! Op die manier had langzamerhand geheele families den strik gekregen en hij trok den strik aan als het hem beliefde en het rechte oogenblik gekomen scheen. Maar naast deze zaken had hij er nog heel andere, waarover hij echter niet graag in het openbaar spreken zou. Als de nacht zijn zwarte vleu gelen over de Radenstraat uitspreid de, opende hij zonder gedruisch voor zijn vrienden een achterdeur, die in een smal straatje uitkwam. Daar langs liep een bijna stilstaande sloot, die wegens haar vuil, donker water de Zwarte Gracht genoemd werd. Waren de nachtelijke bezoekers het huis van dên uitdrager binnengetre den, dan werden de zaken verhan deld in een kamer zonder vensters. Daar glinsterde menige ring, menig gouden en zilveren sieraad, dat na onderzoek tegen klinkende munt werd dan Lotion Felton. srug en is onsehadeliifi is per flacon f 1.5Q nd verkrijgbaar bij: 'T' a. nK -01(, Oosthavei J fiWï erzochtop’tMERKUhïï HIT Maoazuk TiM ENSWAAYZWft ORINCHEH. 1 Deze THEEÊSwordJ afgeleverd in ï9 pakjes van een half en een ged. nu' met vermelding van No. meren Prijs, voorzin* nevenstaand Merk, ^Zinb6^6’1^ Zich tot de uitvoert van geeerde orden bevelend, J- C. BIJL, breebaartu verwisseld. Daarbij verzekerde Eh rentraut altijd, dat hij er bij verloor, nooit deed hij zoo iets moer. Zweefden er over het leven van den ouden uitdrager ook veel don kere schaduwen, toch waren er twee lichtpunten, die zijn loven verhelder den. Bij Nathan Ehrentraut was de gronzenlooze liefde jegens zijn zoon en zijn dochter de eenige goede trek in zijn baatzuchtige, koude ziel. Het was Sabbath. Het gezin had juist het middagmaal gebruikt en zaten daarna nog wat aan de prach tig bow'erkte tafel. De inrichting van het vertrek was zonderling te noemen. De ruime kamer had slechts één raam, dat zeer hoog en breed was. Daarvoor hingen sneeuwwitte vitrages en geel broeaat, die wellicht in het vertrek eener vorstin gediend hadden. Nabij het venster was een verhooging van den vloer, met kostbare tapijten be dekt, waarop twee zetels stonden. In oen hook der kamer, half verscholen - achter oen Japansch vuurscherm, stond een kachel. Het vuurscherm was een waar kunstwerk; het stelde een roofdier voor, die een kleinen vogel vervolgde. Het geheel was in prachtig Gobelin-borduurwerk met zijde uitgevoerd.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1