INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Stadsnieuws. £iïdJ?i-steUen ,ioor 6611 Rechtszaken. 405o STAATS LOTERIJ. Kunst. SPOET. MARKTBERICHTEN. Ooze geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Eireotenbsodel te Amsterdam Er is oppositie, ja. Maar een oppositie, die enléri van binnen bromt, en naar bniten niet durft uitkomen. Eerst schonk men ouden, klaren wijn. In September ging men reeds tot de melkpot over. Nu is er nog water zelfs in die melkpot gedaan. Of neen, zeg dat niet, want nu eerst zal men recht gaan demon streer en. Een demonstratie "voor de Kamer op 't Binnenhof. Een demonstratie tegen de Eerste Kamer heel 't land door. En als 't niet helpt, een werksta king in allo bedrijf, als in de Eerste Kamer de beslissing gaat vallen. Schikken, plooien, inbinden, hand schoenen aandoen, en over stag gaan, waar, naar vroeger oordeel, weer- j stand viel te bieden. En dit alles moét ahn goedge- |>r^t en goedgemaakt mtó straat- I Vrage, wanneer stond d^ partij I De meeningen daaromtrent liepen uit een. zedelijlc hooger: Toen ze in Juni 1913 nog met zeven man in de Kamer zat? Of nu ze met 15 -j- 2 in het Parlement zit, maar alle wezenlijke kracht in het Parlement moest inboeten, en daarom nu door straatdrukte zal pogen te verbergen, wat ze aan partij-fierheid heeft ingeboet? Van den Sarekat lalain. Te Baügii |Werd het huis van een badje, bestuurslid van de Sarekat Is lam, iu den asch gelegd. Vermoedelijk schuilt de oorzaak in de bestaande vijandschap tusschou de Uéüeu van de Sarekat Islam en buitenstaanders. De politie stelde een onderzoek ip. Allerwegen zijn er teekenon merk baar, zegt het bat. llbld., van den j ttadereuden oudergang vdn de meeste iiilandsche toko'ff en ondernemingen van de Sarekat Islam. De ilaudelsvereeniging Alislamyah zag yan het statutair vastgesteld ka pitaal van ton intussehen slechts een paar duizend gulden geplaatst, I welk bedrag deels aangewend werd I ter betaling van het drukloon van I 400.000 stuks aandeeleu. Uit Batavia w0rdt dd. 21 Maart ge- I meld aan de Sum. Post: Het Bat. Nbl. verneemt uit Soera- I baja, dat den 2üen opnieuw de toko I der S. 1. gesloten werd, wegens den slechten gang van zaken. De geheele inventaris .is voor t 350 verkocht. Op elk aandeel zal 25^ cent worden te rugbetaald. liet bijgeloolsgevaar. Het bijgeloof, zooals het onder de inlandsche bevolking verspreid wordt is dikwijls een middel om op te sto ken tot lijdelijk en zelfs gevaarlijk verzet. Een tijd geleden moest orgens een brug gebouwd worden en het gekke praatje ging rond, dat voor de fun deeringen daarvan kinderhoofden ge zocht werden, liet dwaze geloof aan de tjoelik, die meuschen komt stelen heeft al meer dan eens tot noodlotti ge actie tegen de koeliewervers ge leid. Soms wordt ook op handige wij- zo van het bijgeloof van don inlan der profijt getrokken ten nadeelo van een hosidelsconcurfeiit. Nog niet zoo heel lang gejedön geloofde de bevol king van oen dessa aan het verhaal dat do duivel vele hoofddoeken met spatjes besmeurde, zoodat de in zwang zijnde hoofddoeken met «tip pels bij hondorden vervangen werden door oen ander Boort, welke door een handelaar tegelijk met den bijge- loofonzln op den markt was gebracht. En nu wordt, volgens de Sin Po, in Gomboiig en omstreken het gerucht verspreid, dat een booze geest, een ,,sétan endil endil", al een slachtof fer gemaakt heeft en 's nachts nog verder zal rondsluipen, om hier en daar een dessa-ingezetene den hals om te draaien, als men dien sétan niet een vat vol halve centen offert. I Een oplichter heeft van het feit, dat ergens een lijk gevonden Is, gebruik I weten te maken om ten eigen bate I dat vreemde verhaal ingang te doen vinden. Misschien heeft hij hiermee al een recette gemaakt; tal van dessalyl zijn er op uit, om halve centen te offe ren en men betaalt voor zulk een munststuk grif twee ti drie cent. Als dat alles waar is, wordt het hoog tijd, dat de betrokken politie ambtenaren den oplichter in handen krijgen. Christelijk dagblad. Omtrent de oprichting van een Christelijk dagblad in Indiü, vernam het Bat. Ilbld. dat oud-Minister Co- lijn bij zijn vertrek naar Nederland toezegging deed, in het moederland naar een hoofdredacteur om te zien. I Blijkens een aan aandeelhouders ge zonden circulaire, zou in de eerst volgende vergadering de wenschelijk- heid van de oprichting van een eigen drukkerij worden overwogen, j Kurhausbrand Egmond aan Zee. Wegens vermoeden van brandstich- I ting is door den officier van justitie I te Alkmaar f 500 uitgeloofd voor den- I gene, die zoodanige aanwijzingen doet, I dat ze leiden tot een arrestatie der I vermoedelijke brandstichters van het I Kurhaus te, Egmond aan Zee. De schoonmaak. I In een dorp in de Betuwe is een I blad, dat tweemaal 's weeks verschijnt. I Dezer dagen ontvingen de abonnés Qp I den gewonen tijd geen krantmen vroeg aan den uitgever de oorzaak hiervan. „Wegens de groote schoonmaak kon I er heden geen courant verschijnen," luidde zijn antwoord. (Hbld.) Huurstaking op Marken. Do correspondent van het Hbld. te Marken schrijft Zaterdag had hier opnieuw de pu blieke verhuring plaats dergemeente- landerijen, die op 24 December was I mislukt door het wegloopen der ge gadigden. De bepaling betreffende het afstand doen van het „recht-van-den grootsten-eigenaar" was nu uit de I voorwaarden geschrapt, en in de plaats daarvan een nieuwe bepaling opge nomen „dat niet vóór 24 Juni mocht I worden gemaaid." Tegen deze bepaling I bestond geen bezwaar. 4 I Echter werden, hoewel op kleiner schaal dan den vorigen keer, van ge meentewege bij den afslag landerijen opgehouden. Ook was het z.g. pluk- geld (voor den hoogsten opbieder) weer in de voorwaarden opgenomen. En het geval wilde, dat juist een der Raads leden telkens dat plukgeld haalde. De hooivaarders begonnen al af te i trekken. Zij zagen, dat er onder zulke omstandigheden voor hen niets te huren viel. En toen nu ook het tweede z.g. kanaalperceel, een der groote stukken land aan de kanaaldijken, door den burgemeester werd opgehouden boven den prijs die er verleden jaar voor betaald was, begon het publiek te rumoeren. Het raadslid De Jong verweet den burgemeester, dat deze in strijd met het besluit van den Raad het land op hield. De burgemeester pakte zijn pa pieren en liep met de portefeuille weg. Zoo mislukte ten tweeden male de ver huring. Nu door staking van den bur gemeester. Het Zaterdag hegraven lijk van P. de G. te Ameide a. d. Lek, die bij oen botsing met een wielrijder een j schedel-breuk had gokregen, is gisteren door do justitie te Dordrecht opgeöischt I om te Gorinchem aan een schouwing I in hot Zieken gasthuis te worden onder- I worpen. Naar het „Huisgez." verneemt, heeft de R.-K. Patroonsvcfreeniging besloten I de firma Goulmy en Baar te 's Her- I togenbosch zoo krachtdadig mogelijk I te steunen. 1 Als een gevolg hiervan zouden Za terdag een 50-tal sigarenmakers bij 4 der grootste fabrikanten te Eindhoven voor genoemde firma gaan werken. Dit getal zal deze week tot onge veer 150 worden uitgebreid. Op hot landgoed De Hondsberg on der OiBterwijk zijn Zaterdag ongeveer vijf hectaren dennehout door brand vernield. Men meldt uit Heerenveen aan de N. Crt. Zondagmiddag heeft een kolossale boschbrand gewoed te Olterterp. Der tig hectaren dennenbosch zijn ver brand, eigendom, van mr. Hesse en de families Harinxma, De Beaufort en Sandberg. De vlammen sloegen huizenhoog. Oorzaak onbekend. De 68-jarige vrouw Van der Linden, die bij den brand der boerderij in de Birkt, op de grens van Amersfoort en Soest, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hevige brandwonden j kreeg, is aan de gevolgen daarvan in het St. Elisabeths-gasthuis te Amers foort overleden. De oude vrouw had zich weer in het brandende huis ge waagd om eenige sieraden te redden. I (N. R. Ct.) 1 Onder Doorn is Zondag brand ont staan in een jong dennenbosch langs den Arnhem8chen bovenweg, bekend onder den naam Hoog-Moersbergen. Niettegenstaande er spoedig veel hulp I ter plaatse was en de brandweer onder I persoonlijke leiding van den burge- I meester, mr. A. baron Schimmelpen- I ninck van der Oye van Hoevelaken, I al haar best deed, kon niet verhinderd I worden, dat de brand weldra een I grooten omvang aannam. Door het I leggen van tegenbrand gelukte het I eindelijk omstreeks 5 uur den brand meester te worden. Er zijn ongeveer 10 hectaren verwoest. (N. R. Ct.) Te Tilburg heeft Zaterdagnamiddag een heide- en boschbrand gewoed. Eenige groote perceelen van den heer j Van den Bergh werden door het vuur geteisterd. Oorzaak onbekend. (Hdbl.) j De ontsporing te Tilburg. Gistermiddag is een op het empla- I cement te Tilburg binnenkomepde j goederentrein op een stilstaanden goe- I derentrein geloopen. Een machine is I omgeworpen en eenige wagens werden vernield. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. (N. R. Ct.) In aansluiting hiermee worden aan het Hbld. de volgende bijzonderheden medegedeeld. De goederentrein 1404 van 's Her togenbosch kwam op den aangegeven tijd, 1.26 uur, het station Tilburg bin- nen, juist toen de goederentrein 1227, met vertraging van enkele minuten van Rotterdam komende, het station I binnenstoomde. Trein 1404 moest stop pen op lijn 7 vóór de vrije ruimte- paal, een afstand van ongeveer 100 meter verwijderd van den wissel, waar I op lijn 3 de goederentrein 1227 moest binnenrijden. In plaats van op dit punt te stoppen, reed de machinist den trein door langs het onveilig signaal en I reed, juist op het mofnent toen trein I J404 den wissel passeerde, de machine I zijdelings aan De botsing was vrij I hevigde locomotief van trein 1404 I en vier wagens werden uit de rails I gestoomd en grootendeels vernield, I de machine werd tot aan de as in den I grond geboord. De schade is vrij aan- I zienlijk. Het treinpersoneel heeft zich nog I bij vlug afspringen kunnen redden, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Het gewone treinverkeer ondervindt geen noemenswaardige vertraging, doordat het kan geschieden langs nood lijnen over het terrein der centrale Men rekende, hedenochtend met de opruiming en }»at in orde brengen van de uit het verband gerukte lijnen ge reed te zijn. Werkstaking te Zaandam. Gisteravondicwamen met den trein uit de richting Amsterdam een twee tal werkwilligen voor de fabriek Czaar Peter van de firma P, de Lange Co. aan, die van het spoorwegstation door eenige honderden stakers werden op- gewacht. De door de stakers aangewende j pogingen om hen van hun voornemen te doen afzien, had dat gevofg, dat een zich daartoe bereid toonde en met de stakers naar het bureau van het stakingscomité ging, terwijl de ander bij zijn plan bleef en otider groote geleide van stakers naar de fabriek toog. De Burgemeester was by de ont- I vangst tegenwoordig. Onordelijkheden I vielen niet voor. (Hbld.) De onderzeeboot K. I voor den I dienst in Oost-Indiö is te Vlissingen I begonnen met het nemen van duik- proevon. Met den nieuwen zomerdienst krijgt I men van Holland en Iteftbant een mooie en snelle verbhrölng met Zuid-^ I Limburg De sneltreinen naar Maastricht zul len n.l. van dien|datum af over de nieuwe lyn EindhovenWeert ryden en hierdoor zal de nijtijd aanmerkelijk bekort worden. 1 Enkele treinen zullen voortaan alleen stoppen van Boxtel naar Maastricht op de tusschenstations, Eindhoven, Roermond en Sittard. Op den bier. Nabij den molen aan het station Boxtel hingen gistermorgen twee groote poppen hoog in een boom. De I reizigers in voorbijrijdende treinen ke ken verschrikt op toen zij daar de j beide gedaanten zagen. Wat was het geval Een jong paar, pas onder trouwd, behoort daar ter plaatse de jonkmans uit de buurt te onthalen op bier, hetgeen nu door een paartje was nagelaten en tot straf daarvoor zouden nu beide poppen aldaar zijn aange- I bracht Eerf hekeldicht en een offer bus met onderschrift „voor defce ar- I men" waren eveneens aan den boom I Het „op den bier" gaan schijnt tot de Brabantsche folk-lore tebehooren. I Op de algemeene vergadering der I Nederl. Pomologische Vereeniging, die I zooals reeds is gemeld, gehouden zal worden op 23 dezer te Utrecht, zal de heer E. Snellen, Rijks-tuinbouw- leeraar te 's-Hertogenbosch, een inlei ding houden over „Het is gew.enscht, in ons land een onderzoek in te stellen °aar de uitkomsten, verkregen met verschillende onderstammen bij vrucht- boomen". De heer P. Tennissen, te Amster dam, zal een lezing houden overDe biologische bestrijding van insecten, I schadelijk voor de vruchtenteelt. De Vereeniging tot bestrijding van knoeieryen in den boter- en kaashan del zal een algemeene vergadering houden op Zaterdag 25 dezer, te Am sterdam. Daarin komt aan de orde een voorstel van het bestuur om de de vereeniging, die is opgericht voor den tijd van 29 jaar, aanvangende 26 Mei 1885, na 25 Mei a.s. niet voort I te zetten. Het bestuur stelt verder voor, de I I aanwezige kasgelden te stellen in han- I den van een commissie, bestaande uit de tegenwoordige bestuursleden de heeren F. Middelbeek, J. Rinkes Bur ger, K. Eriks, W. Heusdens, J. M. Hummelinck, H. B. Hijlkema, J. Mes dag en dr. L. T. C. Scheij, met be voegdheid daaraan een bestemming te geven, zooveel mogelijk in overeen stemming met het doel, waarmede de vereeniging werkzaam is geweest, en het archief, voor zoover het van eenig belang is aan te bieden aan de directie van den landbouw. (N. R. Ct.) GOUDA, 21 April. De drooglegging der Zuiderzee. Indien er een vraagstuk van belang is voor heel Nederland, dan is het zeker dat van de drooglegging der Zuiderzee, over welk onderwerp gi«- terenavond door het Kamerlid, Mr. H. I ömeenge, in de vergadering van de I aid. Gouda van de Schippers vereoni- I gteg ,,öchuttevaer" een rede is ge- I üoudan. Spr. begon met er op te wijzen, dat in de Troonredé van 1913 ten j I aanzien van dit vraagstuk is gezegd I door 11.M. de Koningin: I "Ik acht den tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking der Zui derzee te ondernemen, verbetering- van den waterstaatkundigen toestand der omliggende provinciën, uitbrei ding van grondgebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid j zullen daarvan het gevolg zijn. Keu wetsontwerp tot uitvoering van die afsluiting en gedeeltelijke droogma- king zal U worden aangeboden." Uit deze woorden concludeerde spr. dat het vraagstuk thans in een sta- i dium is gekomen, dat van regeerings- wege plannen tot uitvoering tegemoet kunnen worden gezien. liet vraagstuk van de drooglegging der Zuiderzee is niet een nieuw vraagstuk. Het eerste plan dateert reeds van 1848, toen door den oud- I hoofdingenieur van Diggelen een ont werp werd gemaakt, waarbij een zeer 1 groot, gedeelte van de Zuiderzee, be nevens gronden rondom de eilanden zouden worden drooggelegd en een verbinding tot stand zou komen door dammen tusschen Noord-Holland en lerschelling en tusschen Terschelling en Ameland met Friesland. Voor de afwatering zouden een tweetal flinke kanalen dienst doen. Het grondbegrip van dat ontwerp was vermeerdering te/krijgen van grondgebied. /In 1866 is daarop gevolgd een door /en ingenieur Beijerink voor de Maatschappij van Grondbezit opge- I maakt plan, waarbij het zuidelijk deel der Zuiderzee zou worden droogge- I maakt. 66 I De Staatscommissie in 1870 be- I noemd tot onderzoek van het vraag- I stuk, rapporteerde dat de onderneming drooglegging niet winstgevend zou blijken voor den staat en achtte uitvoering van dat werk alleen mo gelijk door particulieren met steun van rijkswege. Toen is in 1872 de heer Opper- ao«e Alewijn gekomen met een plan. Deze wilde een dijk van Noord- Holland naar Friesland, de droog- legging van vier polders en den aan- I leg van een groote boezem, waar- I door hot water naar de 'Noordzee af- I stroomem kon. CTok dkt plan beoogde in hoofdzaak ^landaanwinning. Het Kamerlid Buma stelde in 1877 I een wetsontwerp voor om een onder- I zoek in te stellen naar het dichten der zeegaten en het vormen van een zoetwatermeer, benevens het droog1- I leggen en kanaliseeren daarvan van Staatswege of door particulieren. Uit dien tijd dagteekent ook de Zuider- zeevereeniging. Toen deze vereeniging geconstitu eerd' was en wat kapitaal had gekre gen, werd aan de innenieurs van der Toorn en Lel y opgedragen een onder zoek in te stellen. Daar de heer van der Toorn spoedig tot andere""»^ zaamheden werd geroepen, nam i ingenieur Lely deze belangrijke Jf alleen op zich. Hij deed 2lVg™Ji bonngen om te constateeren^ï welk gehalte de bodem was H« derzoek der grondsoorten door 1' hoogleeraren van Bemmelen enüaiiï toonde aan dat minstens van-ui grond uitnemend zou zijn voor lm™ grond. In 1891 kwam de heer lil met een plan tot droogmaking de Zuiderzee, nadat hij godureLt» jaar tevoren acht nota's had uitnw geven, welke door de Zuidorzee-vi eemging zijn gepubliceerd. 111 *891 de ingenieur Lei. Minister werd, heeft hij zijn Zuid»/ zeeplan onderworpen aan het oorteli van een Staatscommissie bestaand» uit 26 leden, mannen uit allerlei krin gen, welke bij de behandeling »m dit vraagstuk als uiterst bevoegde® hun terrein hun meening daarova konden uitspreken. Deze Staatscom missie heeft twee jaren gewerkt heeft in 1894 met 21 tegen 5 ston- men geadviseerd, dat dit groote work- in het belang van het land door den Staat moet worden ondernomen. De 5 leden, die tegenstemden, de- den zulks op grond hiervan, dat ai geen vrijheid konden vinden Nedet- 200 millioen gulden. Toen heeft Minister Lely in Nov 1894 een wetsontwerp ingediend om I over te gaan tot het leggen vaneen I afsluitdijk en het droogleggen van I twee polders. Toen echter het Minis- I tene-Kuyper aan het bewind kwam, I ie dat ontwerp ingetrokken. Minister I Kraus heeft daarop het plan gevormd I alleen de Wieringerwaard droog te I maken en het ontwerp daarvan werd I door Minister Regout overgenomen.. De plannen, welke door de Staats- I commissie voor uitvoering werden I gunstig geacht, wijken iets af van die van den heer Lely. Deze plan nen beoogen afsluiting v. de Zuiderzee I van de Noordzee door middel van een zwaren dijk van 36 11,M. lengte, die Noord-Holland met Friesland zal verbinden. Deze dijk moet worden I dienstbaar gemaakt voor het spoor wegverkeer en als een gewonen tij- weg. JJeze dijk is in de plannen van den heer Lely de groote factor. Haardoor wordt toch bewerkt ddt de waterstand zoodanig kan worden ge regeld dat een bekoorlijke loozing kan piaats vinden van de rivieren uit de noordelijke provinciën en Gelder- land, waardoor dan een einde g«- maakt wordt aan de nood-toestanden welke daar zeer vaak heerschen öt door gebrek aan water, öt door ov«v •lollig water. Door dezen dijk wojtf de waterstaatkundige toestand van fc aangrenzende provinciën aanziejjff verneterd en wordt de gelegeniieud ge opend van die gronden, welke nu vaak vai* het zout water te lijden I hebben een grootere en betere produc- I tie te krijgen. Tiet zout water ver- I dwijut daar eek zoetwatermeer ont- I staat, dat in plaats van schade zoo- I ais thans, aan den landboiiw en de I zuivel bereiding voordeel zal brengen. I Besparing van kosten wordt dan bo- I vendien ook verkregen, doordat de I dijken niet als nu als zeedijken be- I hoeven te worden onderhouden, wat zeer veel geld kost. Behalve dezen dijk zouden er vol gens die plannen vier polders wor den drooggelegd, een ter plaatse van het Wieringermeer, één ter plaatse van het lloornsche Hop en de Gouw zee, terwijl in het zuiden en oosten nog twee polders zijn ontworpen, welke te zamen een oppervlakte vor men van 200.000 H.A. grond. Aldus doende zou er een zoetwatermeer van 145.000 ll.A. overblijven, terwijl bo vendien de ingepolderde grond nog heel wat water in slooten en kana len zal bevatten. Spr. gaf als zijn meening te- ken nen, dat een oplossing van het Zui derzee-vraagstuk in dezen geest in het belang van het land zal zijn. In poldering van de Wieringermeer al leen, zooals door Min. Kraus is ge- weuscht, acht spr. verkeerd, omdat die inpoldering niet als basis kan worden genomen voor de andere droog te leggen gedeelten. Bovendien wordt de waterstaatkundige toestand niet verbeterd en dat is naast de aan- I "winning van grond de zeer voorna- I me eisch, welke niet uit het oog mag I worden verloren. Spr., die jle overtuiging uitsprak, dat spoedig van Minister Lely een ontwerp zou inkomen, dat van deze plannen niet veel zal afwijken in verband met de gewijzigde pmstandig- heden van hoogere loonen en duur- I dere materialen zal het kostencijfer van 189 millioen echter wèl hooger worden, naar spr. vermoedt wees nog nader op de groote belangen, die geheel Nederland bij deze droog- legging heeft. Het reusachtige werk zal .ongeveer 33 jaar duren en aan velen arbeid verschaffen. Het gereedkomende land moet worden bevolkt door menschen, die uit den bodem willen halen, wat er in zit. De visscherij zal zich wij zigen. Waar nu een 2 millioen totaal aan zoutwatervisch wordt verhandeld daar zal nu een aanzienlijk terrein open komen voor de zoetwatervis- scherij, terwijl door groote schutslui zen te Wieringen de verbinding met -É. Noordzee voor de zeevischva&rt «eop«id zal blijven. De Staatscom- JEie heeft ook gedacht aan de ouden vaT dagen onder de vtsecherijbevol- üjjg en onder de begrqptte kosten is Jaf post uitgetrokken voor pensioen .fn die lieden. Ook uit het oogpunt van de schip perij roemde spr. de voordeelen van Jeo IJselmeer met goede havens, waar het nu vaak sukkelen is. Bpr. trad nog in eenige nadere de- jjila en zeide ten slotte, waar het onderwerp zoo groot en zoo belang- fjik ia in de maand October of No vember nog eens te zullen terugko men om dit vraagstuk ook van defi- nancieele zijde eens te bezien. Mr. Smeenge had in de bovenzaal van „het Schaakbord" kaarten doen ophangen, waarin de verschillende Zuiderzee-plannen waren aangegeven. Spr. besloot zijn interessante rede met-den wensch, dat voor het Zui- jerzeevraagstuk belangstelling was gewekt, en dat verder kennis zou wordeu genomen van datgene wat in verband daarmede zal worden ge- oproken en geschreven. Door den voorzitter der afd. Gou da van „Schuttevaer" werd daarop den spreker dank gebracht en werd <de vergadering, die door een belang; stellend publiek was bezocht, ge^ sloten. Evang. Luth. Gemeente. Bij de Evang. Luth. Gemeente alhier is beroepen Ds. Th. Seharten, herst. Evang. Luth. te Hoorn. Geneeskundige dienst. Met ingang van 1 Mei is de officier van gezondheid le kl. H. H. Rilger van het garnizoen alhier, bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid der 3e klasse (majoor) en in verhand hiermede overgeplaatst naar Assen. Met ingang van denzelfden datum wordt de officier van gezondheid le kl. Dr. J. C. Diehi overgeplaatst van Bergen-op-Zoom naar hier, als chef van den geneeskundigen dienst alhier. Nut van 't Algemeen. Het Departement Gouda der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal Donderdag 23 April a.s. des avonds uur een gewone ledenvergadering houden, waarin aan de orde komen Aarfgelegenheden van de Spaar- en Hulpbank, Voorziening in de met 1 Juli a.s. komende vacaturen van Com missarissen, die terstond herkiesbaar ïijnpunten van beschrijving'van de Algemeene Vergadering; benoeming van 2 afgevaardigden en 2 plaatsver vangers voorziening in periodieke af treding en in de plaats van den heer H. Knuttel, die als bestuurslid bedankt heeft. Het Tooneel-W. Royaards. Naar wij vernemen zal door het gezelschap van de N. V. Het Tooneel, directie W. Royaards op Maandag 27 April a.s. in den Nieuwen Schouwburg een opvoering worden gegeven van Molière, Geleerde Vrouwen. De Spaansche Vlieg. De opvoering van „De Spaansche Vlieg" door het tooneelgezelschap directie P. D. van Eysden, zal naar wij vernemen, plaats hebben in den Nieuwen Schouwburg op 5 Mei a.s. Boskoop. Zaterdag jl. reed een fietsrijder bij den afrit van de brug naar de Voorkade doordat hij zijn stuur kwijt raakte met zijn fiets in de Gouwe. Het ongeval werd gelukkig spoedig opgemerkt zoodat den dren keling door toegeschoten hulp uit zijn benarde positie werd verlost. Waddinxveen. Naar wij vernemen is door de Directie der N. V. Wad- dinxveensche Kurkwarenfabriek v/h. C. Vermeulen Co. alhier aan B. en W. deze Gemeente vergunning inge volge de Hinderwet verzocht tot het oprichten eener kurkwarenfabriek (ty- delijk) op een perceel land tegenover de verleden week afgebrande fabriek, gelegen in den Voorofschen Polder, kad. bekend Sectie B. W. 2203 aan de Noordkade. Deze noodhulp-fabriek, waarin voorloopig zullen geplaatst Worden eenige snij- en plakmachines, *al gebouwd worden van hout en zal groot worden 50'bij 10 M. met een afdak van circa 16 bij 6 M. en een Hoogte van 4 M. De machines zullen kracht ontvangen door een locomobiel van 25 k 30 E. P. K. met dynamo, deze laatste tevens voor licht. Bergambacht. Door schout en Heemraden van den polder Bergam- Hacht zal 24 en 25 April, schouw worden gehouden over het tonrond on vierlcant opmaken van alle klei- Wegen, in den polder gelegen, zoomede Hot aanhalen der bruggen. Krimpen ajd Lek. s De 80-jarige C. d. Zeeuw kwam by Eet verrichten van landarbeid in eefi wetering te vallen. Gelukkig bemerkte de vrouw van P. Gonwens het ongevalzy smaakte het genoegen den ouden man op het droge te halen. Oudewater. In een algemeene vergadering der Chr. Bewaarschool- vereeniging werden als bestuursleden herkozen de heeren A. L. Wiekers en J. B. Romeijn. Uit het jaarverslag bleek, dat de toestand niet ontmoedi gend kon worden genoemd, al sloot ook de rekening over 1913 met een nadeelig saldo. Besloten werd nog de handwerkschool, wegens gebrek aan deelneming voorloopig op te heffen. - Ds. M. Buiskool te Hoogeveen heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, aangenomen. Ontduiking der Drankwet. Volgens lid b. van art. 2 der Drank wet mag in epn slijtvergunning sterke drank alleen verkocht en afgeleverd worden in gesloten flesschen met me talen dop gecapsuleerd. De Leidsche drankslijters hebben er iets op gevon den om ook klanten die met een flesch in den winkel komen te bedienen. Zij plaatsen in het lokaal op den toonbank een glazen schot met een luik. De klant schuift de flesch door het luik of loket. Een rappe vrouwenhand vult de flesch, kurkt haar en overdekt de kurk met een capsule. De flesch wordt door het loket geschoven en daar dus gesloten en gecapsuleerd afgeleverd. De inspecteur van politie met de naleving der bijzondere wetten belast, heeft nu de bepalingen der Arbeidswet te baat genomen, om aan deze ont duiking paal en perk te stellen. Hij heeft den eigenaar van zulk een in richting verbaliseerd wegens het na zeven uur des avonds arbeid doen verrichten (capsuleeren van flesschen door een vrouw). Deze zaak werd gisteren voor het Kantongerecht te Leiden behandeld. De ambtenaar van het O. M. eischte f 4 boete of twee dagen hechtenis. (Hbld.) 3d0 Kl. Trekking v. Dinsdag 21 April. No. 3664 f 25.000. 6390 f 1500. 5590 en 15914 ieder f 1000. 15675, 18517 en 20373 ieder f 400. 8941 en 16923 ieder f 200. 2832, 7202,10077,14947,19566, 20219 en 20468 ieder f 100. Prijzen van f 45. U 52 100 60 218 18 25 48 311 05 00 107 74 80 560 70 01M 9 92 714 41 52 85 807 07 57 00 07 «14 1002 64 1112 87 64 1205 11 40 50 1320 86 82 1420 48 15(8 18 95 1008 9 17 56 1705 1822 88 07 1970 2002 2105 70 2247 84 2302 58 57 241)0 04 00 84 2521 25 45 84 2030 2790 2842 50 58 04 2924 41 79 8000 17 81 01 68 00 3102 8263 54 3320 67 08 3485 8502 50 8608 20 56 8719 74 8814 3904 11 14 25 30 75 4002 29 85 95 4174 4200 24 4301 4444 09 85 4568 4018 4700 50 95 4842 4964 5002 55 56 5128 60 5287 88 71 5848 5421 50 71 5514 5771 «JS lirSYX «0 ,'4 0544 67.2 6H2U 24 42 88 0940 43 04 73 98 7106 20 81 44 7224 27 80 07 7989 7461 09 7534 00 7792 98 mflibibb 78 8120 22 76 8229 8348 52 8415 42 47 8538 49 8670 8700 85 80 88 8826 76 93 8912 19 20 9066 87 0101 29 08 04 9273 84 9410 30 48 9584 71 9061 10051^01^88^0188 ïïffiW 58 10580 10058 01 10718 110841(?U80,42 65 11278 11801 87 40 11400 2 63 11812 42 iSKK1^ 12419 31 87 96 12504 89 31 a5 64 72 18636 42 f.1 30 7 58 18717 87 81 13812 25 02 13987 14095 4102 44 50 82 73 14284 42 48 14324 25 82 80 14410 17 80 14613 55 14000 10 99 14717 14850 14010 72 15041 15104 40 16241 15878 90 15420 49 50 15620 79 15718 29 81 10340 57 SI 16439 50 00 85 Hft 10611 16 85 10036 60 18748 89 10841 (38 10950 17036 55 67 17100 86 17234 17835 59 84 90 17400 17550 imm'"l«'?aü484M176 87 18205 9 86 68 46603 90 96 46443 94 18611 24 80 78 02 18008 25 30 78 97 18741 18807 65 19018 27892 10111 18 80 88 19210 81 75 02 19310 88 19449 19517 84 19008 197Ï1 15 29 80 78 96 198 A'Ko®174 82 20606 46 30 68 20469 20548 20000 20770 04 20818 27 20900 29 08 -) 75 Silvia S i 1 o m b r a, too- neelspelin 5 bedrijven A. W. G. van Riemsdijk. N.V. Tooneelvereen., dir. Herman Heijermans. Voor een slecht bezette zaal is gisteravond door Heijermans' gezel schap Silvia Silombra gegeven. Weinig levenwekkend is dit too- neelspel, daarom wellicht ook zoo weinig aanlokkelijk om het to gaan zien. De tragiek voert in dit stuk den boventoon. Julia Cuypers heeft een uit nemende vertolking gegeven van de hoofdrol Silvia Silombra, de tooneel- speelster van naam, die haar roem, haar geluk en haar leven ten offer moet brengen, omdat zij in zich draagt de kiemen van verderf, als een erfenis van het losbandig leven van haar vader. Zij is het kind van een vader, die in zijn jeugd zich mei heeft gespaard en haar broers en zusters zijn reeds gevallen ten offer aan hetgeen de erfelijkheid voor kwade kiemen in hen h^d gelegd. Zij ia geworden een ster in de tooneel- wereld, die schittert bij elk haar op treden, totdat ook bij haar zich open baart het eerste toeken dat over haar lot zal beslissen. Nadat zij bij een opvoering plotseling een flauwte ge kregen heeft, krijgt zij het vreeeelij- ke vermoeden, dat zij, die zich van het leven zooveel heeft voorgesteld, ook erfelijk belast is. De angst om den aard harer ongesteldheid te toe ren kennen, doet haar weigeren me dische hulp, totdat de kapelaan haar brengt tot het besef dat zij verplicht is den dokter te raadplegen. De dok ter komt en zegt dat zij niét huwen mag. Zij is verloofd met den tooneel- schrijver Renó Raneck, die een too- neelwerk heeft gemaakt, waarin zij de hoofdrol zal vervullen. Om dezen man het leed van haar lijden te spa ren, verbreekt zij haar verloving, zonder de reden daarvoor op te ge ven. De wangunstige tooneetopeelster Floor noeiht als reden daarvoor een verhouding van Silvia met den too- neelspeler Fré en deze mededeeling maakt René zoo woedend, dat op den dag van de lezing van zijn stuk hij Silvia haar rol uit de handen scheurt en deze aan Floor geeft. Dit grijpt Silvia op ontzettende wijze aan. Zij gaat heen en kwijnt weg, terwijl haar geest wordt verstoord. Maar haar laatste gedachte voor haar sterven is aan René, dien zij door den kapelaan in kennis stelt met de ware reden van het verbreken harer verloving en in haar stervensure meent zij Re né bij zich te zien. Vooral in het vierde bedrijf was Julia Cuypers' spel prachtig. Ook de heer Brondgeest, die de rol van Renó Raneck vervulde, heeft de ze op uitnemende wijze vertolkt. De- zo beiden hebben het stuk gedragen. Van het spel van Pine Beider, die als de tooneelspeelster Floor op trad, kan met waardeering worden gewaagd, terwijl van de kleinere rol len die van Mari van Warme- 1 o als de kapelaan en van Tine van der Werf, als de dienstbode Rika uitnemend tot hun recht kwa men. Kan het stuk ons minder bekoren, van het spel hebben wij veel genoten. Lawntennis. Door den Ned. Lawntennisbond zijn voor het komende seizoën itfgëdeeld In de West. 1° kl. A.„Deuce" Utrecht, Hilversum II, Anglo-Dutch L. T. C. Rotterdam, Goudsche L. T. 0. In de west. 1° kl. C.„T. E. A. N." Alphen, „Be Quick" Gouda, „Henoma" den Haag, „Blauw-Wit", den Haag. De competitie-wedstrijden zullen op 26 April oen aanvang nemen. Vliegen. Een ernstig ongeval. Men meldt uit Parijs Een ernstig catastrophe heeft Zon dagmiddag op het vliegveld van Buo bij Versailles plaats gehad. Omstreeks 4 uur stegen twee vliegtuigen op, de een werd bestuurd door Bidot en had als passagier Pelado, terwijl het andere vliegtoestel werd bestuurd door Deroye en Albin tot passagier had. Op onge veer 300 M. hoogte kwamen beide vliegtoestellen met elkaar in botsing, waarbij de toestellen in brand geraak ten en naar beneden stortten. De beide vliegtuigen werden vernield. Deroye en. Albin werden geheel verkoold onder de overblijfselen der vliegma chines vandaan gehaald. Bidot en zijn passagier werden zeer ernstig gekwetst. Men twijfelt er aan of het mogelijk zal zijn hen in het leven te behouden. Een later bericht meldt Het drama, dat zich gisteren in de lucht heeft afgespeeld, zal waarschijn lijk een derde slachtoffer eischen. Pe lado ligt op sterven. Bidot is niet levensgevaarlijk gekwetstzijn toe stand is in den afgeloopen nacht ver- Hoe het ernstig vliegongelijk te Buc zich precies heeft toegedragen, is nog niet bekend, daar noch Pelado, noch Bidot in staat zijn tot spreken. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor late kw. 43, 2e 40 en 3e 36 cent per hall kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien groote aangevoerd. Vette Kalveren, redel. aanvoer, 1ste kw. 38, 2e 33, 3e 28 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, 1ste kw. ob, 2e 32, 3e 28 cent per half kilo. Handel in vet vee en Stieren prijs houdend, vette Kalveren ving. Op de magere markt was de handel langzaam prijzen hoog. Het Leven geeft een foto van een demonstratie van mitrailleurs door honden bespannen in de duinen werkzaam, de groote lucht-sport- week te Monaco, de melkoorlog in Overijsel, eenige kiekjes uit de nieuwe revue Verboden Toegang, het paaschcongres van de S. D. A. P., een portret van de wielrenner Piet van Nek, de Parijsche Gemeenteraadsleden in Amsterdam, de begrafenis van Ba ron Schimmpenninck van der Oye van Hoevelaken, carioaturen, klein leven tjes enz. enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Wetboek von Strafvordering. De voorzitter deelt mede, dat door hem zijn benoemd tot leden der commissie van voorbereiding voor 't wetsontwerp, wetboek van strafvor dering, de heeren van Sasse, v. Veen, Limburg, v. Htwjiel, Mendels, Ter Spill en Beumer, en tot hup respec tieve plaatsvervangers de heeren Duijnstee, Ankerman, Marohant, Rink, Sannee, Visser van IJzendoorn en Rutgers. Inkomstenbelasting. Voortgegaan wordt met het wetsont werp tot heffing eener inkomstenbe lasting. De heer van Nispen, r.k. Rhe-. den, blijft er bij, dat de tarief wet ge- wenscht was ter bekostiging van de geestelijke en stoffelijke sociale maat regelen, die derhalve buiten het ka der der begrooting zullen vallen. Spr. acht den economisehen toeetand van het land niet zoo gunstig, want in alle standen wordt boven de kracht geleefd. Dit blijkt uit het stijgend getal luxe-automobielen. Het ontwerp-Bertling heeft spr.'s sympathie om verschillende redenen, die hij nader ontwikkelt. üe vergadering duurt voort Schip vergaan. Parijs, 21 April. Op de Fransche kust 18 mijlen ten zuiden van het Sein is de Claude Bernard een kreef- tenvisscher met negen man aan boord vergaan. Niemand der opyarenden werd gered. Enorme fabrieksbrand. Weenen, 24 Aprii. Te -Debreczin heeft een felle brand'gewoed in de wagenwerkplaatsen der staatsfabriek voor spoorwegmaterieel. Meer dan 160 spoorwegwagons verbrandden, terwijl groote fabrieksgebouwen in de asch werden gelegd. De schade bedraagt 3 millioen. Kolonel Hoff. ConstANTiNOPEL, 21 April. De Noor- sche regeering keurt goed dat kolonel Hoff optreedt voor het Turksche be wind als inspecteur-generaal bij de hervormingen in Oost-Anatolië. Verdronken. Toulon, 20 April. Gisternacht zijn twee officieren der koloniale troepen, een heer en een dame een nachtelijk boottochtje gaan maken. De ledige boot is hedenochtend gevondeh, zoo dat men vermoedt dat ze zijn ver dronken. Azis bey. Constantinopel, 21 April. Azis bey is begenadigd. Do minister van oorlog Enverbey heeft zijn bemiddeling be proefd om hem van de doodstraf te redden. De Porie heeft daarop het vonnis gewijzigd, naar hét schijnt voornamelijk op grond van het roem rijk optreden van Aais bey in don Balkanoorlog. Amerika en Mexico. Washington, 21 April. Het Hnis van af ge vaardigheden hechte zijn goed keuring aan de plannen van president Wilson om tegen Mexico op te treden. De Engelsche koning te Parijs. Parijs, 21 April. Koning George is helen alhier aangekomen. De Witte Wolf. Peking, 21 April. De leider van de bende van „De Witte Wolf„ hoeft openlijk verklaard een tegenomwente ling te beoogen om Juansjikai te ver drijven. GOUDA. GEBOREN18 April. Ingje, onders 3. Bunschoten en I. do Jong. Tenna Lauwerina Bregadina, oudete A. C. Gondriaan en J. G. Koster. 19. Cornelia Hnbertns, ouders J. H. den Riet en J. C. Muijs. Arent, onders G. L. Hammer en S. ter Beek. Johanna Elisabeth, onders E. Zandjk en C. "W. van Dam. 20. Pietje Johanna, ouders J. van Veen E. van Leeuwen. OVERLEDEN: 19 April. Jannigje P. de Bruijn 11 mnd. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.3 te Dresden, laagste stand 754.2 te Vest manver. Verwachting tot den volgendendag: Meest zwakke, veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op regen, zelfde temperatuur. VAN DEN ijl APRIL 1914. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie fee Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië, hunding Lee ning 6 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk- en Crediet-Instel Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. U. v. A. Id.Smelting Rofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U.-S. Steel Corp. Cert. r. Gew. Aand. Kul. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A. Htynbouw Wijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart BU«"- Ned. Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Éxpl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand, Premieleeningen. AmsterdamAand. 3 pet. 973/, Hongarye. Tneiss-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet. 1477s GELDKOERS. Prolongatie 3%4 pCt. Nat. en Buitenl. Staatsf. geen variatie, Culturen stil, Tabakken flauw, Rubbers luier, Petroleum lusteloos, Mijnen stil. Vorigo Koers. 77'/, 82»/, 61'/.. 99 84'/.. 88'/, 82'% 77 31 BB'/z 67'/,, 48'/, 65'/, 23»/, 57'/, 225 235 165 14 155'/, 4'/, 186 624 196'/, 185'/, 125'/, 2 108 2'/.. 7'/, 97 100'/, 80"/,, 94'/, 27'/, 96 27»/, 153 1'/, Koen van heden

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2