uwen.A 'andbrieveiii Rijknecht NAU No. 12459. Donderdag 23 April 1914. I Verschijnt dagelijks en Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Gouda, Buitenlandsch. Nieuws. Sixxnexxlaxxca.. FEUILLEÏÜiï De zonde der vaderen. >1, uur, THEEKBANK iage Budt. Mr. H P MARCH'.-. jzxeel” s. b, 53e Jaargang. XTï.g_'»x'tx7_s vooz G-o’vlcLsl O33cxs,tx©ls©zx_ behalve Zon- KENNISGEVING. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f ik je dat, vroeg Leopold kman &Zn., Goud». van f 1.25 1.50 ■I: Tai- het meer D tegen 1 Juni of eerder MN NIEKERK. Haw. zeer rijk maar gij Herziening Verzekeringswetten. Naar het Vad. uit goede bron ver neemt, is de overweging van do ont werpen tot herziening dor Verzeke ringswetten bij den Raad van State aanhangig gemaakt. voor onaannemelijk is dus groote kans, der ver dut maandenlang -zul blijven H- c. SNETHLAüf an f 1000. (500 litsluitend Lar-.. n of bouwteTe PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per postn Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Bestrijding van do post op Java. Als gevolg van de vroeger gepu bliceerde motie, in do vergadering der Vereeniging van Ambtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur in Nod.-Indië Regie JAN MUSCH. EN Sr. -N DOMMELEN. vervaardigd op eigen lt, de laatste naar die ier Schouwburg, 8 u., roering „De Gouds- 50), Stalles en Balcon dies verhoogd met 5°/0 oraf- genomen kaarten ouwburg, 8 u., Rott -P. D. van Eysden. mwij geregeld tijdig )gen ontvangen van certen, vermakelijk' deze dan in onze len. gen, gelijk in een telegram hierover wordt bevestigd. Het nieuwe gebouw der Tweede Kamer. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat bij den minister van Waterstaat reeds sedert geruimen tijd het voornemen, den bouw van het nieuwe gebouw der tweede Kamer door een open of beslo ten prijsvraag te doen voorafgaan. ven zoozeer vreesde, dat zij er een moord om beging. Omdat antwoordde mevrouw Caillaux, deze brieven door' mijn man geschreven waren, op een tijdstip, toen ik wel, maar hij nog niet gescheiden was. Het stuitte mij, deze brieven aan de openbaarheid te zien prijsgeven. Mijn goede naam zou er onder kunnen lijden. Op de vraag, waarom zij deze brie ven aan haar man terugzond, luidde het antwoord, dat Caillaux haar had verzocht deze brieven, opdat zij niet zouden verloren gaan, poste-restante naar Maus te zenden. Aldus kon het gebeuren, dat mevrouw Gueydan, de toenmalige mevrouw Caillaux, deze brieven uit een lade van zijn schrijf bureau heeft genomen. Met het oog op haar proces, verlangt mevrouw Caillaux dat deze brieven bij de stuk ken gevoegd zullen worden en zij be zwoer den rechter van instructie zich deze brieven te verschaffen. Deze laatste merkte op, dat hij aan mevr. Gueydan herhaaldelijk verzocht heeft, hem de photographieën dezer brieven te geven, doch dat zij dit verzoek tot dusver hardnekkig geweigerd heeft. Mevrouw Caillaux smeekte hem nog maals al het mogelijke te doen, op dat de justitie in het bezit komt van deze brieven. (Naar men weet is mevr. Gueydan ongetwijfeld met de brieven naai’ het buitenlafid vertrokken). Deze brieven, zeide mevr. Caillaux, hebben geenszins het kwetsend karakter, dat men hun toekent. Zij heeft alleen van Calmette de belofte willen verkrijgen deze brieven niet te publiceeren. Zij heeft hem niet willen dooden, maar alleen in geval hij weigerde, een schan daal willen verwekken. Amerika. Graaf Bernstorff heeft aan Bryan verklaard, dat hem niet bekend is, dat het Duitsch stoomschip de Ypiran- ga wapenen en ammunitie voor Huerta aan boord zou hebben. Volgens een officieele mededeeling heeft Heurta aan de vertegenwoordi gers van verschillende vreemde mo gendheden verklaard, dat hij niet zal toegeven en geen verdere pogingen tot oplossing der crisis zal aanwenden, maar zijn toevlucht tot de wapenen zal nemen. Huerta maakt bekend, dat zoolang geen blokkade wordt uitgevoerd, vreemde schepen niet in het lossen hunner ladingen zullen worden ver hinderd. Naar, in aansluiting met het reeds gemelde, omtrent het gevecht te Ve racruz nog nader geseind wordt, heb ben de Mexicanen, onder bevel van generaal Mass, aan de Amerikanen zeer krachtig verzet geboden. Eerst na een uur ernsligen strijd is de Me- xicaansche hooldmacht afgetrokken, hoewel in zekere wijken hei velzet nog voortduurde. De Amerikanen werden daarbij ge holpen door het geschut der „Prai rie Tegen den avond duurde verzet nog voort, hoewel niet zoo stelselmatig ingericht. de Mexicanen, 4ie niet gedood, :i of krijgsgevangen werden, ongetelde goudstukken van oen an der voor mij zien en dan zal ik den ken: Dat behoort aan oen ander, wal gaat mij dat geld aan, laat dat liggen! Zwoor ernstig. Ik zwoor het sprak Frans. Nathan Ehrentraut stond op en hij vouwde de handen. Vergeef het mij, God mijner Va deren, sprak hij plechtig. Vergeef hot mij, als ik niet Uwen weg bewandel. Neem haar, christen, on houdt haar heilig. Loef slechts om haar geluk kig te maken, en kommer on zorg zul len verre blijven. Als oen baron zal je leven met haar; ik zal je oen huis inrichten, waar je kunt ontvangen als een prins; nooit zal je geldge brek kennen, maar... heb haar Hef en maak haar gelukkig Esther wierp zich aan haar ders borst en weende van geluk zaligheid; toen zonk zij in Golins- ki’s armen die haar frissche lippen met kussen bedekte. Zwijgend reikte Leopold zijn vader de hand; dit oogenblik verzoende hem met voel wat hem van zijn vader verwijderd had gehouden. In dit hart, soms zoo onbarmhartig, leefde nu een krachtige liefde voor zijn kinderen, en dit ge- GOIIISCIIE (dlltlM. Mexico en de Vereenigde Staten. De oorlogstoestand is ingetreden. Het bombardement op Vera Cruz is begonnen, nadat de landingstroe pen der Amerikaansche schepen aan land waren gezet. De Mexicaansche troepen hebben verzet geboden, doch het heeft niet mogen baten; 150 Mexicanen hebben den dood gevonden in de straten. De lading van het Duitsche stoom schip „Yporanga” dat gisterenmor gen te Vera-Cruz binnenliep, is door de Amerikanen in beslag genomen, daar zich 200 machinegeweren en 50.000 patronen, behtemd voor de Mexicaansche Regeering aan boord, bevonden. Op deze wapenen en am- munitie is door de Amerikaansche Regeering beslag gelegd. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. G. van Wingerden en zijne rechtver krijgenden tot het uitbreiden zijner brood bakkerij, door het vervangen van een gewonen oven door een heeteluchtoven in het percéel aan de Heerenstraat No, 87, kadasiraal bekend sectie E No. 1756. Gouda, den 23 April 1914. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, l.s. Frankrijk. Mevrouw Caillaux is gisteren weer door den rechter van instructie ge hoord. Eerst gaf zij een relaas van hetgeen zij op den dag der misdaad had ge daan. Zij was toen o.a. naar het Credit Lyonnais gegaan, waar een dagboek van haar man werd bewaard. In dit dagboek was o.a. melding gemaakt van het bezoek, dat de advo caat Bernard hem gemaakt, voordat deze de bekende stap bij Monis en Fabre ging doen. Daarna beschreef mevr. Caillaux het drama zelf. Zoodra zij het bureau van Calmette was binnengelaten, had zij de „browning" uit het etui genomen. En toen de deur achter haar werd geslo ten, had zij de veiligheidsklep losge maakt. Wat de brieven betreft, waar van zg de openbaarmaking zoozeer vreesde, deze hadden heelemaal niet het karakter, dat velen er aan hadden toegekend. Zij betreurde het, dat deze brieven niet bij de stukken waren overgelegd. Onder normale omstandigheden zou mevrouw Caillaux in deze dagen on getwijfeld een der meest geziene Fransche vrouwen op het Elysóe zijn geweest, dischgenoote bij het groote officieele diner aan Koning George en Koningin Mary aangeboden. Thans is zij, gelijk wij melden, op denzelfden dag bij den rechter van instructie moeten komen, omdat deze weten wilde waarom zij toch eigenlijk de publicatie van die vertrouwelijke brie- Italie. De arbeiders van het Italiaansche gedeelte van den Simplontunnel heb ben het work neergelegd. Volgens een bericht uit Zürich zouden zij Zon dag jl. een rotsmassa van duizenden kub. meters hebben laten springen, met het doel de daaronder liggende gebouwen, waar de ingenieurs ge huisvest zijn, te vernielen. Zij zijn echter niet in hun opzet geslaagd. Ook de arbeiders aan de Noordzijde van den tunnel gaan in staking. Er zijn reeds maatregelen genomen om eventueele ongeregeldheden te .voor komen. De directie heeft de eischen arbeiders klaarder het werk rusten. Door samenwerking van Patrimo nium, Christelijke Nationale Werk mansbond en Maarten Luthor, zal, naar de Nederl. meldt, van 6—-12 Juli te Lunteren een Chr. sociale week worden gehouden, onder leiding van de heeren ds. A. 8. Talma en dr. J. Th. de Visser. Verschillende sprekers zullen daar onderwerpen uit de vak beweging en dergelijke behandelen. Het aantal deelnemers is beperkt; de conferentie zal een intiem karakter dragen. Naar Jiet „Centrum" vernoemt, zal de minister van Lanbouw, Nijverheid en Haudel in het midden van Moi eon bezoek brengen aan de Limburgsche mijnstreek. De verbetering van den Volkszang. De commissie, benoemd door den „Bond ter behartiging van de belan gen van het kind”, de Ned. Vereeni ging „schoonheid in opvoeding en on derwijs” en de „Tuchtunie”, ter voor bereiding eener algemoene actie voor verbetering van den Nederlandschen volkszang, heeft, naar aanleiding van de door haar gehouden enquête een reeks conclusies en voorstellen opge steld, waarin o.m. wordt betoogd Wijziging van het examenprogramma voor de akte, bedoeld in art. 81 van de wet op het L. O., zoo dat prak tische kennis van zingen en van do behandeling der stem worde verplicht gesteldopdraging van het zangon derwijs op de gemeentescholen aan daartoe bevoogde krachten en beschik baarstelling van deugdelijke instru menten en lokalen verbetering van het vakzingen in de opleiding van aanstaande onderwijzers(essen)bevor dering van het goed en zuiver spre ken, en het hygiënisch gebruik van de stem in het algemeen, doch in het bijzonder bij aanstaande onderwijzers; bevordering en invoering van het zin gen in de militaire scholen en het legerverbetering van het geestelijk lied, in 't bijzonder van het zingen dor gemeenten in de kerken de ver spreiding van goede Nederlandsche liederenbundels worde bevorderd, ook en vooral onder studenten, in hotels, bioscooptheaters e. d.bevordering van volkszangbijeenkomston bevorde ring van het dichten van teksten en het componeeren van melodieën van volksliederen door ’t uitschrijven van' prijsvragen en het doen zingen en verspreiden van de bekroonde liederen^ verscherping van de controle op straat orgels, straatzangers, cafó-chantants e. d. bevordering van de algemeone belangstelling door de pers, door het stelselmatig schrijven en verspreiden van artikelen over volkszang en lie deren in den volkstoon. Ten slotte geeft do commissie in overweging oen vergadering of con ferentie uit te schrijven van allen, die zich voor de enquêtte hebben geïnte resseerd en daar hot rapport en de voorstellen te doen besproken. PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer.f 0.55 Elke regel meerqjq Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 b|j vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. In de oogen van vader en zuster gold Leopold voor een geleerde. Hij beminde Esther met een ware veree- Hng; in haar vond hij deugd, goed- beid en verstand vereenigd. Ijverzuchtig bewaakte hij haar schreden; hij wilde dat kleinood be schermen voor de blikken der wereld tochToen zij hem beleed, dat zij Golinski beminde, had hij den nioed niet deze neiging uit haar hart te rukken, haar onder het oog te brengen, dat zij haar heiligste ge voelens versmeet ’aan een onwaardige, langzamerhand werd hij zelfs haar bondgenoot en begunstigde de ver standhouding. Ook nu sprong hij bij zijn vader voor haar in de bres. Volhard toch niet in uw onver standige inzichten, vader! zei hij tot «ten ouden Ehrentraut, die zich vol vertwijfeling in zijn stoel achterover liet zinken. Als Esther nu alleen Gij zijt rijk, ik weet het, 2 Ik zie van mijn erfdeel af, richt voor Golinski een huis in; stel hem in staat onbezorgd met Esther te leven en dan moet hij zich verbin den zich nooit meer met gevaarlijke of oneerlijke zaken in te laten. Maak een braaf mensch van hem, ter wille van uw kind. Dan zullen wij allen gelukkig zijn, binnen weinige jaren dit huis verlaten en in de nabijheid van Esther leven. Volg mijn raad, vader, dan zult ge niet nutteloos ge arbeid hebben; en ge zult op uw ouden dag de vruchten van uw on vermoeide werkzaamheden genieten. Volg den raad van Leopold, va der, hij is verstandig en goed! riep Esther uit, en zij snelde op den ouden man toe om zijn hand te grijpen en te kussen Nathan Ehrentraut zag„ zijn kinde ren aan met een uitdrukking van in nige liefde. Hij had zijn hartebloed voor hen willen geven, maar dat an dere zou zijn leven bekorten. Zij is voor ons verloren, Leo pold, fluisterde hij, als zij aan de zijde van dien Christen leeft; en al wilde ik het, al wilde ik zondigen tegen het geloof mijner vaderen, te> gen mijn God en tegen de nagedach- Schouwburg, 8 n., W. Royaards. Zalm” 11 u. v.nb d. Zuid-Holl. Ver- bev. van Kunstnij- olkskunst. louw- en Woning- lerstands-Commissie Al gewond of waren toen in vollen aftocht in wes telijke richting. De correspondent van de Daily Mail seint uit Veracruz, dat in den beginne generaal Mass geen hot min ste verzet bood en dal het bezetten van de openbare gebouwen in het be nedengedeelte der stad door een de tachement Amerikanen, die ongestoord waren ontscheept, door een 1000-tal inwoners met nieuwsgierigheid werd gevolgd. Generaal Mass besloot enkel tot verzot over te gaan, toen de Ameri kanen circa 1000 marine-soldaten en matrozen hadden ontscheept. Te 1.30 zag men 800 Mexicaansche soldaten hun kazerne verlaten en ziek in hinakrlaag leggen in do hui zen, op do daken en aan de hoe ken der straten, van waar zij het vuur openden, dat nog voortduurde toen het telegram word verzonden. Do Amerikanen vaagden met mitrail- leusen de geheele benedenstad gehoon. De bevolking was op de hand der Mexicaansche soldaten. Volgens dezen correspondent zou den de Mexicaansche verliezen te Veracruz meer dan 200 man bedra- met Nathan Ehrentraut. Ik weet wat je van mij ver langt, antwoordde Nathan. Je komt om mij mijn dierbaarste pand te ont stelen. Ik vraag je op je geweten af, Frans Golinski, kan je dien diefstal voor jo geweten verantwoorden? Ik kan mijn handen niet inroinheid was- schen en mijn kinderen, en mijzelve als heiligen uitgeven, maar zoowaar ik leef, het berouwt mij dat ik je ooit van dienst ben geweest bij mis dadige handelingen. Je was een jongmensch, toen ik je leerde ken nen en een verstandig eij goed jong mensch, in staat om in elk beroep vooruit te komen. Ik wil ’t niet loo chenen, ik heb je gebracht tot ver schillende slechte daden en ik heb steeds voordeel getrokken uit je ge- meene praktijken. Maar gedane zaken nemen geen keer, voor do toekomst kan men maatregelen nemen. En dat wil ik, Golinski. Mijn dochter be mint je, en het kan haar het leven kosten, als ik die genegenheid met geweld wil onderdrukken. Je hebt ge zworen, dat je haar liefhebt, zooals men de vrouw bemint, die men neemt voor zijn leven. En dat is waar, viel Golinski Nathan in de rede. Ik ben een slech te kerel, en ik heb mijn gebreken, Als dat gebeurt, vader! riep de zoon uit, als dat gebeurt... wee hern dan! Dan wil ik haar en ons wre ken, zoo vreeselijk, dat hij aan haar voeten om genade en er banning zal smeeken! Maar wees onbezorgd, ik doel uwe bezorgdheid niet. Golinski is van nature een goed mensch en zijn gebreken zullen' in zijn liefde ondergaan. Esther viel haar broer om den hals en dankte hem voor zijn woorden. Op datzelfde oogenblik werd er ge scheld en weinige minuten later trad de persoon binnen, over wien zoo even gesproken was. Als Theodoor Vollmar zoo zijn ka meraad had kunnen zien, zou hij hem nauwelijks herkend hebben. Golins- ki had een volkomen gedaantewisse ling ondergaan. Zijn kleeding was met zorg gekozen en getuigde van een goeden smaak; zijn linnengoed was verblindend wit; in zijn das stak oen diamanten speld, kortom hij zag er uit als een rijke jonker, die al leen voor de jacht, sport en schoone vrouwen leefde. Zijn blond haar was gefriseerd; op de bovenlip vertoonde zich een opkomende knevel; het was werkelijk een knap man. Met die gemakkelijkheid van bewe- t/imr welke de beschaafde kringen Wordt vervolgd. kenmerkt, trad hij op Esther toe, en kuste haar de hand. Vervolgens groette hij vader en zoon en verzocht om een gesprek onder vier oogen waarom wilt v&n hem af te gansche leven ^8 u, dat ik dat maar Esther kan van mij inak^n wat zij wil. Als ze tegen mij zegt: Frans strek je handen niet meer uit naar het goed yan vreemden, dan wil ik ge haar dan dwingen zien, en voor haar ongelukkig maken? Ik ’“t verhinderen zal. voel was de drijfveer van al zijn handelingen, zelfs de slechtste.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1