PS ïongaF rachtig licht hebfo) Bit Bint fóji ONGAS m lang is dit werk do- inde met het roerd. v iSo. 12460. 53e Jaargang. en BvLïtexxla.ixd. AM PEN Buitenlandsch Nieuws. urn num tra HLlLLtlOi\ De zonde der vaderen. t Vrijdag 24 April 1914. r I XTie-CL”WS- en -^d^ertearLtietleud. voor G-o-ulc3.su en OïxxstreJsezx- Verechijnt dagelijks behalve Zon- Feestdagen. Telefoon Interc. 82. KOOU Kz, WIERINOERWAAJB Alban ik. Einnen laxxd.. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. I 8) III. (Wordt vervolgd.) MIBnadMM atari nwtt'mww* PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post een go GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. *"7 door de en in den -n het Amerihumche «tion Felton. Het geeft g en ie onschedeèk. per flacon f 1.50. verkrijgbaar bj: A. »E JONG Oosthaven 31, re Schouwburg, 8 tb tvoering „De Goud* Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer.*-; f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Angelsaksen van Noord-Amerika. Het gevaar, deze waardevolle bezittingen aan Japan te verliezen, is dus niet geheel denkbeeldig. Om hun Oost- Aziatische bezittingen te beveiligen, zoo betoogt men, hebben de V. S. het Panamakanaal aangelegd. Is het werk gereed, dan kan de Amerikaansche vloot vóór de Japansche San Fran cisco bereiken. Is het Kanaal niet te gebruiken, dan zou zij den 14.000 zee mijlen langen omweg rond Kaap Hoorn moeten maken. Wanneer Mexico nu met de Unie verbonden was, dan zou de weg door het Kanaal verzekerd zijn. Het is voor de Unie dus van het grootste belang invloed in Mexico te verwerven. Daarom is het streven der V. S., om vasten voet in Mexico te krijgen, zeer begrijpelijk. Dr. Albert Shaw, die met president Wilson be vriend is, schreef kort geleden in de American Review of Reviews, dat de beste oplossing van het Mexicaansche conflict de tijdelijke plaatsing onder Amerikaansch dwangbestuur zou zijn, hetgeen tevens de meening moet zijn van een groot deel der burgers van de Vereenigde Staten. De Vereenigde Staten en Mexico. De tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, naar aanleiding van Huerta’s halstarrige houding uitgebrokén oorlog, heeft een grootere beteekenis dan wel in het algemeen wordt gedacht. De toestand welke thans is ingetreden is van vrij ernstigen aard om de gevolgen die deze krijg na zich zal kunnen slepen. Van meerdere zijden wordt deze oorlog beschouwd als een begin van een worsteling, dió zich in de toekomst in het Oosten zal afspelen. De burgeroorlog, die reeds geruimen tijd in Mexico woedt, heeft den Noord- Amerikaanschen handel natuurlijk groote schade berokkend, daar de geografische ligging van Mexico ten gevolge heeft, dat alle politieke catas trofen in dit land ook in de V. S. gevoeld worden. Meer dan drie vier den van den uitvoer van Mexico gaat naar de V. S., dat ongeveer vier ze venden van den invoer versterkt. Het aantal Noord-Amerikaansche kooplie den in Mexico is aanzienlijk en door hun nederzettingen, warenhuizen enz. worden belangrijke waarden vertegen woordigd. Ontstaan er politieke on lusten, mislukkingen van den oogst en dergelijke in Mexico, dan wordt de Amerikaansche handel tegelijkertijd getroffen. Na den vrede van 1847, waarbij Mexico tegen een bescheiden schade loosstelling van 15 millioen dollar van Texas en verschillende andere gebie den moest af zien, heeft de Unie nooit de gelegenheid laten voorbijgaan' om invloed op het lot van Mexico te oefenen. Omstreeks 1909 onder presi dent Porfirio Diaz, braken in de noor delijke provincies onlusten uit, die door scherpe militaire maatregelen onderdrukt moesten worden. Het ver zet was echter niet geheel gebroken. De tegenstanders van Diaz werkten heimelijk voort en stelden bij de ver kiezing van een president in Juni 1910 Madero als tegencandidaat. Wel werd Diaz voor de 7e maal gekozen, maar de tegenpartij hief de vaan van den opstand. Het kwam tot een bur geroorlog, die ten slotte de regeering der Unie aanleiding gaf, om den 7en Maart 1911 een proefmobilisatie aan deMexicaansche grens te organiseeren, om tot ingrijpen gereed te zijn. Daarop traden de tegenstanders met elkaar in onderhan deling. Diaz gaf toe en stelde me belast met hetimtj ;en kosteloos, tiend. tiel is afkomstig van het oefenterrein te Issy-les-Moulineaux. Rusland. Hoe de geheime politie werkt. Niet alleen in Zweden, maar ook in Galicië wemelt het sedert een paar jaar van Russische spionnen. De politie te Krakau doet alle mo gelijke moeite om op deze spionnen de hand te leggen. Tot dusver kon zij echter slechts zelden daarin slagen. Thans echter heeft zij door oen toe val een goede vangst gedaan, waarbij tevens weer eens een tipje werd opge licht van den sluier, waarachter de Okrona, de beruchte geheime politie in Rusland, haar arbeid verbergt. In Januari 11. werd een voornaam Russisch spoorwegambtenaar onder verdenking zich aan spionnage schul dig te hebben gemaakt, gearresteerd. Onmiddellijk daarna ontving de politie te Krakau eén anoniem schrijven uit Warschau, waarin werd medegedeeld, dat de politie uit laatstgenoemde stad 10.000 Rbl. had uitgeloofd voor ieder, die een of ander politiebeambte uit Krakau, belast met de opsporing en de vervolging van Russische spionnen, op Russisch gebied zou weten te lokken. En tegelijkertijd werden de namen en signalementen medegedeeld van de nog te Krakau vertoevende Russische spionnen, die door valsche voorspiege lingen de politiebeambten moesten zien te bewegen over de Russische grens te gaan, zoodat de Russische autori teiten gelegenheid zouden hebben hen te arresteeren. Thans zijn drie dezer spionnen in hechtenis genomen. Een hunner heeft reeds bekend, dat hij sinds twee jaron in dienst van de Russische Okrona en van den generalen staf als spion in Galicie had gewerkt on verder dat hij en verschillende andere spionnen portretten hadden gekregen van de politiebeambten te Krakau, die zij over de Russische grens moesten zién te lokken. Naar het heet, zijn er nog meer arres taties te wachten. Sedert kort is, naar de „Agenzla Stefani” uit Durazzo verneemt, de eerste ministerieele crisis in Albanië uitgebroken. De Minister van Onder wijs, dr. Turtuli, hoeft zjjn ontslag ingediend. Dr. Turtuli, die zoo naar oen ministorsanibt verlangde, heelt het niet lang uitgehouden. Hij is ge boren te Gorytza, maar kwam hot Sedert twee maanden was Vollmar op het kantoor van mijnheer Hoen werkzaam, en wel tot volkomen tevre denheid van zijn patroon. Hg met klokslag was hij present en nam dadelijk aan een grooten lesse naar plaats om de ingekomen brieven in te zien en de noodige beschikking te nemen. Overigens werkte hij tame lijk zelfstandig. Hoen had spoedig in- g«zien, dat hij in Vollmar een fltnk gevormd mensch gevonden had, dat rijn volle vertrouwen verdiende. Om dat hij zelf dikwijls buitenshuis za ken had, liet hij Vollmar gerust den kantoordienst over en daarbij bevond hij zich niet slecht. Soms bracht hij rijn tevredenheid onder woorden, prees Vollmar en noemde hem de paarl van het vak, maar het kwam niet in hem op zijn tevredenheid te toönen door een loonsverhooging. Hij was een knijper, die zelf nauwelijks h«t noodige nam. Vollmar moest zelfs riet overleg zijn geld beheeren om in rigen onderhoud te kunnen voorzien. Tweede Kamer. Do afdoolingon van de Tweede Ka mer hebben heden benoemd tot rap porteur» do hoeren Van Doorn, Smoengo, Bichon van IJselmondo, Van Wijnbergen en Fock, omtrent do wetsontwerpen betreffen de aanwijzing van de visschershaven te IJmuidon als staatsbedrijf; trakte menten personeel Stenografische In richting voorziening in do gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal beroepen betref fende hot recht op de rente, bedoeld bij de invaliditeitswetonteigening voor oen verbindingsspoor tusschen het openbaar slachthuis te 's-Graven- hage en den spoorweg Amsterdam- Rotterdam e Schouwburg, 8 «b j 1-W. Royaards. j Zalm” 11 u. v-o- 2jad. Zuid-Holl. Ver- t bev. van Kunstnij- Volkskunst. Bouw- en Woning- nderstands-CommiMW r”. chouwburg, 8 u., Rott Is.-P. D. vanEysden. ikenwg geregeld tijdig mogen ontvangen van oncerten, vennakelijk- l deze dan in onse alden. inkman &Zn., Gouda. in zijn boodschap de bepaling der grondwet, dat een onmiddellijke her kiezing van den president niet geoor loofd was, weder in. Hij trad in Mei af en begaf zich naar Europa. In het zelfde jaar werd Madero met overwel digende meerderheid tot president ge kozen. Daar hij echter zijn belofte, om aan alle lieden zonder bezit land te verschaffen niet vervullen kon, keer den zijn eigen aanhangers zich tegen hem. Het kwam opnieuw tot gevechten. Een opstand, door Felix Diaz neef van den gewezen president geleid, werd onderdrukt. Den 9den Februari 1913 brak echter in de hoofdstad zelf een revolutie uit. Diaz werd uit zijn gevangenschap verlost. Madero moest aftreden on werd eenige dagen later doodgeschoten. Het öongres benoemde daarop Huerta tot president, tegen wien zich weder de oude aanhangers van Madero verhieven. Huerta is geen vriend der Noord- Amerikanen. Dat weten dezen en hebben hem ook niet erkend. De Unie was genoodzaakt haar strijdmacht in de Mexicaansche wateren aanzienlijk te versterken. President Wilson deed een verderen stap, toen hij het verbod van wapenuitvoer naar Mexico ophief, wat vrijwel met een begunstiging der rebellen en hun erkenning als oorlog voerende partij gelijkstond. In de V. S. lieten zich stemmen hooren, die een gewapende tusschen- komst in Mexico eischten, opdat de vernieling van Amerikaansch en Euro- peesch eigendom eindelijk zou worden gestuit. De Mexicaansche regeerings- kringen zouden van hun kant een aan sluiting bij Japan zoeken. Japansche zeeofficieren werden in Mexico ont vangen en bij een feestmaal werden redevoeringen gehouden, waarin de hoop op verdere ondersteuning geuit werd. Kenschetsend is ook de moti- veering der opheffing van het verbod van wapenuitvoer door den toevoer van wapens uit Japan aan de aanhan gers van Huerta. Hierbij moet in aanmerking geno men worden, dat de Unie na het ver werven van de Spaansche koloniën, de Philippijnen en Hawai in 1898 ’n nabuur van Japan in Oost-Azië is ge worden. De helft der bewoners van Hawai zijn Japanners en ook op de Philippijnen neemt de Japansche im migratie een steeds grooteren omvang aan. De Philippijnen zijn nader ver want aan de Japanners, dan aan de Toch had hij twee vriendinnen, flie hem trouw bijstonden en hem met moederlijke en zusterlijke zorg klei ne diensten bewezen, bv. zijn Wee ding in orde hielden en dergelijke, zonder daarvoor iets tot belooning te willen ontvangen. Deze engelen in menschengedaante wa'ren juffrouw Welsch en haar blonde dochter. Maar ook zij hadden in Vollmar een waren vriend gevonden, die in zijn vrije avonduren niets liever deed dan met de beide vrouwen onschul dig te kouten of uit een goed boek voor te lezen. Voor Hilda was er nog geen geschikte betrekking gevon den; zij hielp haar moeder in het huishouden of maakte voor f een ma nufacturenwinkel kinderrokjbs, terwijl Vollmar trachtte haar een goede be trekking als kinderjuffrouw te bezor gen. Hij verzekerde, dat Hilda daar voor volkomen geschikt was, te meer nog daar zij zeer zachtaardig en toegevend was. Met vreugde begroet te hij daarom op zekeren dag het be richt van Hoen, dat er zich voor Hoen een goede gelegenheid aanbood om als gezelschapsjuffrouw bij alleenwonende dame te worden plaatst. Prachtige vooruitzichten! nep Hoen met zijn gewone overdrijving, toen zij het kantoor binnenstapte. En een betrekking, zooals er maar bed weinig in Duitachland zijn. Daar zult u kunnen leeren, daar kunt u den haar niet. Dat is toch niet te vreozen, ant woordde Theodoor. Vertoon u slechts zooals ge zijt, natuurlijk en eenvou dig. Hoe onschuldiger ge schijnt, hoe meer ge het vertrouwen dor dame zult winnen, ze houdt er van onscha- deiijke mcnschen om zich hoen te hebben. Kent u juffrouw Burghausen dan? vroeg Hilda verwonderd. Vollmar schudde het hoofd. Mijn hemel, hoe zou ik aan zulke voorname kennissen komen! Ik oor deelde slechts in het algemeen. De dames zijn allen precies gelijk. Zwijgend stapten zij een tijdlang naast elkander voort. Vollmar scheen geheel in gedachten verdiept. Einde lijk bij het begin van de Promenade bleef hij stilstaan en greep Hilda’s hand. Juffrouw Hilda, ik moot u een kleine dienst vragen. Hot is een klei ne moeite: noem me in tegenwoor digheid van juffrouw Burghausen niet bij mijn gewonen naain, maar noem mij mijnheer Bosch. U weet, ik heb betere dagen gekend, on om mijn bloedverwanten wensch ik, dat mijn ware naam niet met mijn geringe be trekking' verbonden is. Wilt u dat doen? f 1.25 1.50 1.50 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. laatst uit Egypte, waar hij te Cairo een post bekleedde als geneesheer, lijf arts van den Khedive. Na de oprichting van den Alba- neeschen Staat kwam hij tot de over tuiging, dat hij zijn kennis moest stellen in dienst van zijn vaderland. Hij ging naar Albanië en werd op genomen in het Kabinet van Turk- han Pasja. Maar do toestand in Epi rus en voornamelijk in Gorytza, schijnt voor zijn ministerieel leven noodlottig lo zijn geweest, zoodat hij nu reeds zijn ambt hoeft neergelogd. In do zitting van don minister raad, waarin dr. Turtuli zijn ambt noerlegdo, word, naar een telegram berichtte, besloten, in verband mot den toestand in Epirus, op voorstel van Essad Pasja, 20.000 man onder do wapenen to roepen, om togen de opstandige Epiroten op te trekken. Beluik. Paniok in oen schouwburg. Tijdens de voorstelling van Woens dagavond drong een man, dlo zich blijkbaar In een zeer opgewonden toestand bevond, den Gaióté-schuuw- burg te Brussel binnen. Terwijl hij zich naar het toonoel liegaf, waar hij, naar zijn zeggen, voor 75 frs. per maand moest dansen, dreigde hij de toeschouwers te slaan mot een paar schoenen, dio hij in do hand ni^ld. Een hevige paniek maakte zich van hot publiek meester. Deze was evenwel van korten duur, want eeni- go toeschouwers, ziende met wien zij te doen hadden, grepen don man nu vast, en leverden hem aan een paar politieagenten over. Do ongelukkige is naar de krankzinnigenafdoeling van het ziekenhuis to St. Joot ten Noorde overgebracht. Fhank^pk. Een projectiel. Te Parijs woont een Engelsch gezin, wien de dag van het bezoek van de Engelsche Souvereinen in de Fran- sche hoodstad stellig nog lang zal heugen. Het zijn de heer en mevrouw Mellis- Simm en hun zoontje. Zij werden Dinsdagmorgen plotse ling gewekt door een donderend ge raas. Hevig verschrikt sprongen zij hun bed uit, meenend, dat het huis instortte, en spoedden zij zich naar de kamer waar hun zoon sliep. Het bleek, dat een stuk uit den schoorsteen was geslagen, en bij nader onderzoek vond men de stukken van een projectiel van klein kaliber, van de soort, die in tijd van oorlog worden gebruikt om op luchtschepen en eeroplanen te schieten. Het projectiel was door de jaloezie binnen gekomen schoorsteen ontploft. Toch dusver is het nog niet gelukt de herkomst van deze raadselachtige kogel te ontdekken. De meest waarschijnlijke onderstel ling is, dat het een verdwaald projec- fijnen toon overnamen, want die da me ontvangt de netste gezelschappen uit de stad. U zult wel van haar ge hoord hebbeii. De bekoorlijke villa aan de Promenade, tegenover het ter ras, behoort haar toe. Kent u haar naam? U hebt hem zeker wel eens gehoord; zij heet Dora Burghausen. Nauwelijks had Hoen dien nftam uitgesproken, of toevallig opziende, verschrikte hij van Vollmar s ontstel de gelaatstrekken. Met glazige oogen staarde deze voor zich; in zijn an ders zoo zacht gelaat was elke spier gespannen; in zijn voorhoofd stonden diepe groeven en zijn dikke wenkbrau- brauwen waren dreigend saamgo- trokken. Mensch, Vollmar;- wat scheelt je? Ben je soms niet wel? Antwoord dan toch! Wat zeg je? Ben ie ge zond? Volmaakt gezond? Juffrouw Hilda, spreek u toch eens! Ziet mijn heer Vollmar er niet uit om vrees aan te jagen. Dat was een aanval van een flauwte of een beroerte. Of hebtu soms gisteren wat veel gege ten? Vol bezorgdheid trad Hilda op Vollmar toe: Wat scheelt je, beete vriend? Wil ik soms een dokter halen? Vollmar haalde diep adem. Neen, neen, bet is niets! Het is al veel beter! Dan maar weer aan den gang! zei Hoen en verzocht Vollmar om met Hilda dadelijk op weg te gaan, om haar bij mejuffrouw Burghausen voor te stellen. Open de sluizen van uwe welsprekendheid, mijn waar de, riep do kleine man, wij moeten deze verbintenis tot stand brengen, ten eerste om juffrouw Welsch ge plaatst te krijgen, en ten tweede om met deze dame in betrekking te ko men; dat is een mooie aanl>eveling, dat maakt ons naam! Komaan, spoe dig! Geen tijd verloren! Tijd is geld! Langzaam maakte Vollmar zich gereed om uit te gaan. Hij was van daag werkelijk vreemd in zijn doen. Had hij vroeger ooit voor den spie gel gestaan om te zien hoe of zijn hoed stond, of gekeken naar zijn voorkomen? Eindelijk scheen hij te vreden te zijn. Ziezoo, zoo zal zij mij niet her kennen, mompelde hij zacht, zoodat Hoen noch Hilda hem konden ver staan. Ik ben nu een heel andere ge worden! Mijn groote baard, waarmee zij mij altijd zag, is weg, en vier jaren in het „huis” hebben het hun ne er toe bijgedragen om van den vroegeren Theodoor Vollmar niet voel te doen overblijven. Gaat u mee, juffrouw Hilda? Zij verlieten het kantoor ep gingen door de levendigste straten naar de Promenade, waaraan de villa der dame lag- Mijn hart klopt, mijnheer Voll mar, zei Hilda, misschien beval ik

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1