Gemengde Berichten. STATEN OENEHAAL Stadsnieuws. Rechtsasaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam - - - - - - - - n Van Deventer, Dolk, De Monté ver Loren, De Beaufort en Helsdingen, over dio betreffende goedkeuring van het op 26 October 1912 te Berlijn onderteekend verdrag met bijbehoo- rend protocol betreffende internatio nale tentoonstellingengoedkeuring van het te Brussel gesloten verdrag betreffende de instelling van eeno internationale handelsstatistiek toe zegging van rentelooze voorschotten aan de gemeente Coevorden ten be hoeve van het gemeentelijk waterlei dingbedrijf en wijziging en verhoo ging van de begrooting van uitgaven van NederL-Indië voor 1914 (diverse onderwerpen) en Rutgers, Visser van IJzendoorn, Van Sasse van Ysselt, Schim van der Loeff en Kooien, over die betreffende wijziging van art. 276 en van daar mede verband houdende artikelen van het Burgerlijk Wetboek wijziging van art. 361 der Gemeentewetnaturalisa tie van G. S. van Krieken en 11 anderenen van K. Ursem en 17 anderen. Jhr. mr. Victor de Stuers, die ge- ruimen tijd wegens ongesteldheid de vergaderingen van de 1 weede Kamer niet heeft by gewoond, was gisteren weder in de vergadering tegenwoordig. Het Nederl. Kankerinstituut. Het bestuur deelt mede, onder groote erkentelijkheid aan de gevers, dat er reeds zyn toegezegd zes giften van f 10.000 en negen van f 5000 (waar onder oen inschrijver die zyn gift tot f 10.000 verhoogt zoodra tien bijdra gen van dit bedrag zijn toegezegd) en verder verschillondo inschrijvingen van bedragen daar beneden. Tot steun aan deze hoogst belang rijke zaken kan moeilyk warm genoeg worden opgewekt. Belangstellenden, die geen circulaire mochten hebben ontvangen en zij, die hun inschrijvingen wenschen te ver- hoogen, kunnen op aanvraag gaarne een exemplaar bekomen by het Alge meen Secretariaat, Rokin 60, Amster dam, of bij de heeren secretarissen van de plaatselijke comités. TWEEDE KAMEU. Vergddering van 23 April. Voorzitter: Mr. 11. (ioeuiau Borgesius lnkoiustonbeiaeting. Met Ue algemeene beschouwingen werd voortgegaan. De heer i'ydeuiau, v.l., betuig de instemming mot hetgeen de mi nister over de tarieven iu zijn ont werp heott gezet. Minder ingenomen is spr. met het geen de min. gezegd hoeft over do waarek)berekening van hot onroerend goed. De eonigo rationeel© verbete ring zat, voigeus spr., te krijgen zijn door onverwijlde herziening van de belastbare opbrengst. Een groolsckeopseho belasting, als do heer Vliegen wil, voud spr. uit den booze. Men moet ook do kleine middelen niet versmaden. De heer T e o n s t r a, v.d., be streed nog eens de pessimistische be schouwingen van den heer Patijn. Verhooging van grondbelasting zou ten nudfcele van den landbouw zijn. De heer Vliegen, s.d., bestreed uitvoerig het betoog van den heer Lokman. Spr. verdedigde nog eens de dividendbelasting, en verwees daarvoor naar het buitenland. Teleurgesteld is spr. over hetgeen de min. gezegd heeft over de gemeen- tefinauciön. Blijft do minister afwijzen een verheuging van do successiebelasting dan zal men niet uit deu financiee- ien nood komen. De heer de Moutó verLo ren, a.r., besprak de spoorwegfiuanciön en de verzekeringswetten en was van oordeel, dat de raad van meer suc cessiebelasting in de rechte lijn mot eonige voorzichtigheid opgevolgd zou kunnen worden. Spr. eindigde zijn rede met eeu pleidooi voor de Tariofwet. De heer Bos, v.d., repliceerde ëu besprak nog eens het systeem van vaststelling van het budget. Spr. geeft don minister den raad niet alleen bij bankiers aan te kloppen om advies inzake de wijze van financieren der voorschotten van woningbouw aan gemeenten, doch ook bij andoren. Over de suikerbelasting zeide spr. nog het niet eens te zijn niet den heer Patijn, als zou de suikerpot slechts oen boekingspost ziin. Spr. noemde dit alweer een gevolg van de verkeerde budgetpolitiek. Het betoog van don heer Patijn, die van meening is, dat verlaging van den suikerac- cljns thans niet mogelijk is, acht spr. verkeerd, daar de heer Patijn vergat rekening te houden met de welvaart der bevolking. Spr. brak daarna zijn rede af. Vrijdag 11 uur voortzetting. Na den Balkan-oorlog. Dezer dagen heeft de Parijsche rechtbank uitspraak gedaan in het proces van de Ottomaansche regeering tegen don aviatenr Leon Letort, die in den loop van den Balkanoorlog in dienst was gegaan en zich verbonden had verkenningstochten te maken. De Tnrksche regeering beschouwde Letort als deserteur, omdat hij vóór het einde der vijandelijkheden naar Frankrijk was teruggekeerd, en eischte dientengevolge teruggave van de aan den vlieger uitbetaalde 12,500 frs., benevens schadevergoeding va f 10,000 frs. De erven van Letort (want deze is intusschen bij oen val omgekomen) verklaarden, dat deze, ingedeeld bij de verdedigers van Saloniki, naar Frank rijk was teruggekeerd, toen die stad zich had overgegeven en Letort ten gevolge van de aan Turksche zijde heerschende verwarring zonder chefs aan zijn lot was overgelaten. De rechtbank ontzegde de Otto maansche rogeering haar eisch en ver oordeelde haar tot betaling aan de erven-Letort van een bedrag van 650 frs., zijnde de reiskosten van den avia- teur en diens mócanicien van Turkije naar Frankrijk. (Hbl.) Het hinderlijke orgel te Arnhem. In verband met de draaiorgelmuziek in den tuin van het perceel naast het Paleis van Justitie deelt men aan het Hbld. mede, dat het orgel, gistermorgen tijdens de zitting der Rechtbank was hot nog bespeeld, 's middags on bruikbaar is gemaakt door het werpen van water en zand in het machinisme. De moord in de van Merlenstraat. Zooals men weet werden in Januari jl. door het Haagsche Gerechtshof 2 deskundigen benoemd om een onder zoek in te stellen naar de geestver mogens van den Leidschen student G. B. Van Leeuwen, die door de Haag sche Rechtbank tot 10 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld wegens moord op zijn verloofde in de Van Merlenstraat aldaar en verklaarden die deskundigen zich bereid voor 22 April een rapport omtrent hun onderzoek aan het Hof in te zenden. Naar men vernoemt hoeft thans óón dier deskundigen zijn rapport inge zonden en is hy daarin tot de con clusie gekomen dat de beklaagde toerekenbaar moet worden geacht voor het hem ten laste gelegde feit. De verdero behandeling van deze zaak voor het Gerechtshof is bepaald op 20 Mei a.s. Electrisch klokluiden. De begrafonisvereeniging „Gedenk te Sterven" te Kollum heeft besloten een verzook aan den Raad der ge meente Kollumerland c.a. te doen, tot plaatsing van een electromotor in don toren tó Kollum, voor het luiden der torenklok bij begrafenissen enz. (Leeuw. Ct.) Tentoonstelling te Leipzig. Do officieele opening van de Ten toonstelling van het Boek en de Graphische Vakkon, welke dit jaar te Leipzig wordt gehouden, door Zijne Majesteit*don Koning van Saksen zal plaats hebben Woensdag 6 Mei a.s. des voormiddags 111/2 uur. Daar de voornaamste Nederlandsche uitgevers en firma's op graphisch ge bied aan deze tentoonstelling doelne- wordt verwacht, dat ons land op waardige wijze zal uitkomen. Hoewel de oplevering van het ge bouw door het bestuur der tentoon- itelling later plaats vond dan was overeengekomen, worden door het Uitvoerend Comité alle pogingen in het werk gesteld de Nederlandsche Afdeeling op tijd gereed te doen zijn. De deelneming van Nederland is grooter dan aanvankelijk verwacht werd, zoodat dan ook verschillende plaatsaanvragen, die na den in het reglement voor deelneming vastge- stelden datum van 1 Maart inkwamen, nit gebrek aan rnimte zyn moeten afgewezen worden. In het gebouw der Nederlandsche Afdeeling wordt door 87 exposanten deelgenomen, in het Internationale Gebouw voor Vrije Kunst door 47 Nederlandsche inzenders, terwjjl in de Historisohe Afdeeling en in het Gebouw De Vrouw" nog enkele Nederlandsche nzendingen zyn opgenomen. Een onvoorzichtige papa! Op de lyn Venlo-Wesel lief dezer dagen een man tussohen het Nederl. en het Duitsche grensstation zyn kind, dat hy op den arm had, uit het ge opende raampje van den trein vallen 1 Toen men den trein door middel van de noodrem tot stilstand had gebracht, bleek de kleine slechts een paar schram men opgeloopen te hebben. (Tel.) Een merkwaardige gebeurtenis. Een merkwaardige gebeortenis, ze ker zeldzaam voorkom'end, speelde zich gistermorgen in de Paulas Potterstraat te Amsterdam af, waar een koe, be- hoorende tot een koppel, dat stadwaarts werd geleid, het levenslicht schonk aan twee kalveren. (Tel.) Een futuristisch verhaal uit Ulk Den vorigen handschoen verloor ik mijn winter. Toen vond ik lang om hein te zoeken. Toen kwam ik blik voorbij en wierp er een kamer in, waar vier stoelen op vier heeren zaten. Ik nam mijn dag af en zeide: „Goeden hoed, heeft u misschien mijn vondst gehandschoendf"' Toen be heerden de lachen te gingen, dat hun vast hieibuikten. Ik had name lijk mijn hang uit mijn schoenhanden zakken. Prov. Gr. Ct. Gisterenmiddag omstreeks 12% uur reed in de Parkstraat, tegenover de le Spijkerdw.str. te Arnhem, Haagsche auto tegen een lantaarn paal, die bij den grond afbrak. Van den auto werden de voorruit en een der lantaarns vernield. De chauffeur bleef ongedeerd. Een inzittende dame werd door de glasscherven aan het gelaat verwond. A. Ct. Gisteren moest de monteur de Wil de van de Electriciteits-mij. „De Ber- kolstreek'"- eenige reparaties verrich ten in een bovenleiding. De man klom in het net met een gordel om zijn li chaam, maar greep in vergissing een draad met stroom. Bewustelooè bleef hij hangen, een andere monteur, Car rière, klom onmiddellijk naar boven, smaakte het genoegen door af knippen van den draad zijn vriend naar beneden te brengen. Na eenige moeite werd hij tot be wustzijn teruggebracht. Wethouder-gemeenteleverancier Men schrijft uit Zandvoort aan het Hbld Een 10-tal ingezetenen heeft zich tot Ged. Staten van Noord-Holland gewend met het verzoek den wethou der H. van der Werff vervallen te verklaren van het Raadslidmaatschap. Adr. schrijven, dat reeds in een be sloten Raadsvergadering van 29 Oo- tober 19J.3. O0n-waarschuwing gericht is tot dezen wethouder, dat hij geen leveranties aan de gemeente mag doen. Deze waarschuwing heeft evenwel niets geholpen. Adressanten beweren, dat de heer H. van der Werff brood ge leverd heeft aan het Burgerlijk Arm bestuur en aan de personen, die tijdens de diphterie epidemie in de gemeente- barak verpleegd werden. Voor adres santen deze klacht tot Gedep. Staten richtten, hebben ze den wethouder eerst in de gelegenheid gesteld als Raadslid te bedanken. Maar deze is daarop niet ingegaan. Hij meent niet tegen de wet gezondigd te hebben. Zijn neef, J. v. d. Werff Hz., drijft voor eigen rekening een zaak en levert aan de gemeente. Zelf bakt de heer d. Werff Hsj. niet, maar hy betrekt wel eens brood van de gebroeders J. d. Werf, waarvan hij, wethouder, firmant is. Een filiaal van de zaak van gebroeders v. d. Werff is de zaak van J. v. d. Werff Hz. niet. Gedep. Staten hebben aan het ge meentebestuur inlichtingen gevraagd. Met den aanleg van de Zeeuwsch- Vlaansche tram is men thans zoo ver gevorderd, dat Woensdag bij Sas van ent met het leggen van de rails is begonnen. Zooals bekend, zal deze tram Oostelyk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen met elkander verbinden. In de omgeving van Amersfoort houdt een vos slachting onder de hoenders. Mon heeft Reintje wel ge zien maar nog niet kunnen neerleggen. Aan het centraalstation te Rotter dam is door de politie in beslag ge nomen een party van 5000 bokkingen, aangevoerd uit Enkhuizen. Door de keuringsdienst werden zy schadelijk voor de gezondheid verklaard en ver nietigd. Woensdagavond is te Millingen het rynschip Chrymhilde, groot 790 lasten, sohipper K. Bj, aan den ketting ge legd. Het schip was te Delfzijl ge bouwd voor Duitsche rekening en zou te Rotterdam worden afgeleverd. Dat is ook gebeurd, maar er schynen zich financieele moeilijkheden te hebben voorgedaan. Althans het schip is uit Rotterdam leeg opgesleept door een stoomboot. Met een auto hebben een deurwaarder en politie den schipper achtervolgd. Juist toen het schip Mil lingen passeerde, kwam de Millingsche zou de sleepkaan in Dnitsch water zijn geweest, daar de Rijn, boven de Millingsche grens, slechts voor de helft Nederlandsch gebied is. Deurwaarder en politie hadden dan kunnen toe kijken. (N. R. Crt.) stoomboot Eendracht aan wal, Deze I zijn smalst gemeten) ten Westasffl nam dadelijk deurwaarder en politie het perk in den NoordhoelTyrnxf5 aan boord, en nu was het schip spoe- I park naast het perceel Sectie H Tl dig achterhaaldVijf minuten later 1031 gelegen gedeelte, lanm danJ? I zijde lang 30.5 M. en diep (tot achterliggende sloot) aan de ooetniS, 24.6 en aan de westzijde 9 onder voorwaarde: a. dat op dien grond zullen word- gebouwd twee heerenhuizen elk m. MeterPTelbreedte Tan 4011 ®iuU7 b. dat de teekeningen voor di» bouw aan de goedkeuring van BuZ meester en Wethouders onderwon», zullen zijn e. dat de kosten van opmetiiur,, overdracht zullen komen ten hate n, de koopers d. dat bij de bebouwing van bet terrein de aanvoer van alle bommat» rialen zal geschieden in overleg met en op aanwijzing van Burgemeester es Wethouders ..evta' de te b<"iwen woningen uiterlijk 1 Januari 1916 voltooid len zyn. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente öondx Miss Pankhurst. Miss Sylvia Pankhnrst, de Engel- sche suffragette-leidster, die 'n propa- ganda-reis door Europa maakt, komt heden of morgen in België en zal Dinsdag a.s. te Brussel een voordracht over de vrouwenbeweging in Enge land houden. Zij zal verder spreken te Luik en te Antwerpen. Verleden Zaterdag was zij te Wee- nen, waar zy veel succes had. Den volgenden dag moest zij in Dresden spreken. Dit werd haar echter door het gemeentebestuur, dat onlusten vreesde, verboden. Zij vertrok naar Berlijn, had echter zonder Von Jagow gerekend, die haar eveneens zijn toe stemming weigerde. Kort daarop kreeg miss Pankhurst echter een uitnoodi- ging van een vrouwenclub te Dresden, om een' particuliere conferentie te ko- Gouda, 20 April 1914. Ons College won omtrent het ia men houden. Het verzoek ging ver- I T MDV m gezeld van een gift van 2000 mark üwe Vergadering van 3 April j.l. ten voor den bond van suffragettes in I van praeadvies in onze handen ge- Oost-Londen. «teld verzoekschrift van den heer J. A. J. Mastink, administrateur alhier Sleepboot gestrand. I betreffende de stichting van een viertal Te Katwijk aan Zee is gistermorgen iTnhetZmvoZneinRe/enpSS6P'- uur een IJmuidensche sleepboot M gBV°eleD m der Comm"*i" vastgeloopen op de kust. Bij het I draaien is de boot op een bank ge- loopen en zit zoo dicht bij den wal, I dat men het vaartuig bij laag water I kan bereiken zonder nat te worden. I gevoelen in der Commissie van bijstand in het beheer der ge meente-werken. Het van haar ont vangen rapport wordt hierbij overge legd, evenals de nevens het adres in gezonden teekening. Het zal U uit het rapport der voor noemde Commissie blijken, dat zij het verzoek zooals het gedaan is, niet voor inwilliging vatbaar acht, omdat drie van de vier te bouwen woningen volgens de teekening een gevelbreedte van gemiddeld slechts 5.70 Meter zou den verkrijgen. Het komt haar in het belang van den welstand niet ge- wenscht voor mede te werken tot den GOUDA, 24 April. Door Burg. en Weth. zijn aan de raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 20 April 1914. Wij hebben de eer hierbij aan Uwe I bouw van dergelijke woningen. Vet- Vergadering over te leggen een adres I eiscbte behoort te zijn eene gevel van de heeren E. Arends, koekfabri- l breedte van ten minste zes Meter kant en W. F. Meijer, Direoteur der Werkinrichting tot wering van bede larij, beiden te Gouda woonachtig, houdende het verzoek een stuk grond in het van Bergen IJzendoornpark, ter grootte van ongeveer 340 M2. te mogen koopen ten einde op dien grond twee heerenhuizen te doen bouwen. Adressanten noemen als koopsom f3.50 h f4.- per M2. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken, wier ad vies wy hebben gevraagd, merkt op dat de door adressanten bedoelde grond, welke zooals blijkt uit de bij gaande teekening, gelegen is in den !ïoordhoek van het Van Bergen IJzen doornpark en wel ten Westen van het perk dat zich bevindt eveneens ten Westen van het perceel bouwgrond Sectie H. No. 1031, indertijd verkocht aan den heer E. Estió, bestemd is voor bouwgrond, zoodat naar het haar voor komt, op het verzoek kan worden in gegaan. De Commissie zou echter gaarne zien, dat de woningen elk eene gevelbreedte van ten minste 7 Meter verkregen, in verband waarmede zij de te verkoopen oppervlakte op ongeveer 500 M2. wenscht te stellen. Een koop prijs van f 4.— per M2. vindt de Com missie voldoende. Ons College vereenigt zich met het voorgaande. De Commissie zegt te recht, dat in dit gedeelte van het park slechts flinke heerenhuizen behooren verrijzen, zooals steeds in de be doeling heeft gelegen. Wij stellen U derhalve voor het volgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda, Gezien het adres van E. Arends, koekbakker en W. F. Meijer, Directeur der Werkinrichting tot wering van bedelary, beiden te Gouda; Gelet op het ten aanzien van dat adres gedane voorstel van Burge meester en Wethoudere dd. 20 April 1914 No. 40/588, en op de daarbij I meester overgelegde adviezen van de Commis sie van bijstand in het beheer der ge meente-werken en van den Gemeente- Bouwmeester Besluit 1°. Ten allen overvloede te ver klaren, dat het hierna sub. 2°. bedoeld De Commissie, in herinnering bren gende, dat de te bebouwen grond gelegen is tusschen de woning vu I den heer Berkelbach van der SprenW I en den tuin behoorende bij de ondte wijzerswoning der le Burgersohod voor meisjes, wenscht echter de stich ting door den heer Mastink van vier heerenhuizen op dit gedeelte van het plantsoen mogelijk te maken, door hqjn een strookje van den voormel den tuin in erfpacht af te staan, wit geen bezwaar ontmoet, daar het slechts gaat om een driehoekje vin enkele vierkante Meters. De Commis sie meent, dat ook ons College daar tegen geen bedenking zal hebben. Onder verwijzing overigens naar het rapport der Commissie, hebben wij de eer Uwe Vergadering mede te deelen, dat wij ons wel kunnen ver eenigen met het denkbeeld om den adressant, door afstand van een ge deelte van den bedoelden tuin, in staat te stellen alle vier woningen een gevelbreedte van ten minste zes Meter te geven. Wordt dit hem toe gestaan, dan zullen de kosten van wijziging van tuin, hek en privaten natuurlijk voor adressant's rekening komen. Bedenkingen van anderen aard zyn niet aanwezig, noch bij de Commissie noch bij ons College, zoodat wy U 1 in overeenstemming met het advies der Commissie voorstellen het volgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda; Gezien het adres dd. 23 Maart 1914 van J. A. J. Mastink, administrateur alhier Gelet op het ten aanzien van dat adres gedane voorstel van Burgemeea- ter en Wethouders dd. 20 April 1914 No. 41/499, en op de daarbij overge legde adviezen van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente werken en van den Gemeente-Bouw- Besluit a. Te verklaren, dat de strook grond gelegen in het Regentes»* plantsoen alhier voor de perceelen Sectie B nummers 1601, 2143, 1699 en 2310 (gedeeltelijk), ter lengte van .27 Meter en ter breedte van ongeveer gedeelte van het Van Bergen IJzen- I 4 Meter, derhalve groot ongeveer 106 doornpark niet voor den openbaren I M2., niet meer voor den openbaren dienst is bestemd I dienst bestemd is 2®. Aan E. Arends en W. F. I b. Gezegde strook grond, welker Meijer voornoemd voor den prijs van I grootte op kosten van den adressant f 4. per M.J te verkoopen het voor I nader zal wordenopgemeten, alsmede bouwterrein bestemd gedeelte, ter I oen driehoekig stuk van den tuin be grootte van ongeveer 492 M.2, van het hoorende tot het kadastrale perceel perceel kadastraal bekend gemeente I gemeente Gouda Sectie B No. 231A Gonda in Sectie H. No. 1115, namelijk I over de lengte en breedte die noodig het op ongeveer 5 Meter afstand (op zal blijken om het te beboüwen terrein ■ia e van 27 M. te doen ver- fSpn eveneens op zijne kosten nader J?te 'meten, aan J. A. J. Mastink ia erfpacht te geven voor den tyd van 75 jaren, tegen betaling van eene jaar- ïgksche pacht (canon) van f 0.15 per jnder voorwaarde, dat op dien «rond vier woningen, ieder met eene Svelbreedte van ten minste 6 M., Llen worden gebouwd c. Aan J. A. J. Mastink voornoemd, vergunning te verleenen om voor deze door hem te doen bouwen heerenhuizen Qitveg te hebben op het Regentesse- «Untsoen, onder voorwaarde, dat hij voor zyne rekening het plantsoen in de nabijheid van de te bouwen huizen ten genoegen van Burgemeester en Wethouders wijzigt, aan de Gemeente restitueert de kosten van het veran deren van den onder b genoemden tuin, behoorende bij de onderwijzers woning der le Burgerschool voor Meisjes, de privaten van die school en het hek en dat voorts door hem als bijdrage in de reeds gemaakte kosten van bestrating en rioleering eene som van f 20.— per M1. in de gemeentekas wordt gestort; d. Te bepalen 1®. dat vóór dat met den bouw wordt begonnen, het ter plaatse be staande gemeenteriool, volgens nadere aanwijzing of goedkeuring van Burge meester en Wethouders door den concessionaris zal moeten worden op geruimd, blijvende het uitkomende riool ter beschikking van de Gemeente, en dat door hem voor den afvoer van menagewater enz. achter de huizen zal worden gelegd een riool naar de Kattensingelgrachtde rioleering van betonriolen met losse kap, groot 40 X 60 op een vl°Gr van r cM. platen ter breedtê van 40 cM. waaronder op 1 Meter afstand kespen zwaar 10 X 25 cM. 2°. dat de voorgevels der te bouwen huizen moeten samenvallen met de voor het Regentesseplantsoen vastge stelde rooilijn 3°. dat de in erfpacht uittegeven buiten de rooilijn vallende grond niet anders dan voor stoep of trottoir zal mogen benut worden 4°. dat de teekeningen voor den bouw der huizen vooraf de goedkeu ring van Burgemeester en Wethouders behoeven en dat ook de hoogte en de constructie der te maken stoepen, alsmecfce de aard van de daarvoor te bezigen materialen ten genoegen van Burgemeester en Wethouders zullen moeten zyn 5°. dat deze vergunning vervalt Vanneer vóór 1 October 1915 daarvan geen volledig gebruik zal zijn gemaakt. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 21 April 1914. Het gemeentebestuur van Boskoop heelt zich tot ons gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat in de thans bestaande gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van kin deren uit de gemeente Boskoop op de openbare lagere scholen der gemeente Gouda eene wijziging wordt aange bracht Bij deze regeling wordt name- lijk de door Boskoop te betalen ver goeding voor schoolgaande kinderen berekend naarden door deze gemeente te betalen kostenden prijs, terwijl de meeste andere gemeenten, die met Gouda een regeling over deze zaak K hebben getroffen eene vergoeding be- W talen volgens een in de regeling opge nomen vaststaand tarief. Het gemeen tebestuur van Boskoop zou thans ook gaarne den laatsten maatstaf in plaats van den kostenden prijs in de regeling zien opgenomen en daar wij ons be reid verklaard hadden daartoe wel te willen meewerken, heeft de Raad dier gemeente reeds besloten aan Gedepu teerde Staten der provincie machtiging te vragen om te zamen met Uw Raac ih de gemeenschappelijke regeling de verlangde wijziging te maken. Ten einde tot deze wijziging te geraken moet alsnog Uw Raad zijne medewer king verleenen. Wij hebben de eerU in overweging te geven daartoe wel te willen overgaan door het nemen van het volgende besluit De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 21 April 1914, No. 42/293 Gelet op artikel 16, 4e lid der wet tot regeling van het Lager Onderwijs; Besluit aan Gedeputeerde Staten der provin- cie Zuid-Holland machtiging te vragen om gezamenlijk met den Raad van de gemeente Boskoop art. 2 van de „Re geling omtrent de toelating van kin deren nit de gemeente Boskoop op de openbare lagere scholen der gemeente Gonda" vastgesteld bij gemeenschappe lijk Raadsbesluit van 11 October 1896, Ho. 9 en van 14 October d.a.v. No. 24, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten voornoemd bij besluit van 12 Noyem- ber d.a.v., zoodanig te wijzigen en wel gerekend te zijn ingegaan op 1 Janu ari 1914, dat het w'oidt gelezen als volgt „De gemeente Boskoop betaalt ip de maand Januari aan de gemeente Gouda voor elk kind, dat tusschen 1 Januari en 31 December van ieder vooraf gaand jaar eene school bezocht heeft, een vast bedrag, dat wordt vastgesteld voor de: scholen voor gewoon lager onder wijs f 14.(veertien gulden) eerste Burgerschool voor Jongens f 15.— (vijftien gulden) tweede Burgerschool voor Jongens f 25.(vijf en twintig gulden) eerste Burgerschool voor Meisjes f 15.(vijftien gulden) tweede Burgerschool voor Meisjes f 25.— (vijf en twintig gulden). Voor ieder kwartaal of gedeelte daarvan, dat een kind eene school be zocht heeft, zal een vierde van het be drag verschuldigd zijn. Buitendien zullen voor ieder school gaand kind de gewone schoolgelden door de ouders of voogden moeten worden voldaan." De Raad voornoemd, SecretarisV oor zitter Aan den Raad der Gemeente Gouda. Bureau voor Arbeidsrecht. By koninklijk besluit van 15 April no. 43, is aan het Bureau voor Ar beidsrecht een jaarlijksche subsidie verleend van f 50. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen 1. o. de heer J. W. Ber- tels alhier. Nut van 't Algemeen. Het departement Gouda der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield gisterenavond in de Béuuieeen gewone ledenverg adoring, welke slecht bezocht was. Uit de daar gedane mededeelingen blijkt dat de Spaar- en Hulpbank eeu toenemende belangstelling geniet bij het publiek. Een overzicht vau de laatste 5 jaren van deze instelling doet zien dat het aantal inlagen vrij wel stationair blijft, doch dat het bedrag der inlagen, maar meer nog het bedrag van het tegoed aanzien lijk is gestegen. Het aantal inlagen over 1913 bedroeg 5272 tot een be drag van f 2077,98.61; het aantal uit betalingen bedroeg over dat jaar 1696 tot een bedrag van i 193939.67% Aan rente werd aan de inleggers toe gekend 3 of f 18601.10, terwijl het tegoed der inleggers aan het eind van het jaar bedroeg f 651925.96. Door de Hulpbank werden 78 voor schotten verleend varieereud van f 25 tot f 600.—, tot een totaal bedrag van I 13353.95. liet actief der Bank bestaat uit f 850392.81% het passief bedraagt f 651993.39; het reservefonds be draagt f 198399.42% Do administra tiekosten bedroegen over 1913 totaal f 2133.95. Onder dankzegging voor het uitge bracht verslag en voor den grooten arbeid door hem verricht, werd den secretaris-boekhouder, den heer A. van Reedt Dortland décharge ver leend. Tot commissarissen werden herko zen de heeren Mr. D. N. Brouwer, H. Steensina, C. J. M. Kroon, N. F. Cambier van Nootenen A. Cloedewaa- gen Azn. De beschrijvingsbrief voor de Al- gemeene vergadering maakte een punt va» beraadslaging uit. Op voor stel van het hoofdbestuur werd be sloten een paar sprekers uit te noo* digen over het onderworp „Volks huisvesting". Tot afgevaardigden, naar de Algemeene Vergadering wer den benoemd de heeren B. P. van Cittert en A. H. Teepe en als plaats vervangers de heeren T. Crebas en C. J. M. Kroon. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. Knuttel, werd tot bestuurslid benoemd de heer N. F. Cambier van Nooten. Uitvoering „Arnold Spoel". Door ongestéldheid van de sopraan soliste Mej. T. van der Kleij uit Rijs wijk zal by de a.s. uitvoering van de gemengde zangvereeniging „Arnold Spoel" op 7 Mei a.s. als sppraan- soliste optreden onsostadgenooteMej. Helena Horneman, verbonden aan de Elberfelder Opera te Elberfeld. Zooals bekend zullen worden uit gevoerd „Das Feuorkreuz" van Max Bruch en Tobi van Ch. Gounod. Gesignaleerde aangehouden. Door de politie is alhier aangehou den een gesignaleerd persoon, die nog. 12 dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is tot het onder gaan van zijn straf overgebracht naar het Hais van Bewaring te Botterdam. De man met de „roode pot" in den slag. De man met de „roode pet die voor het Bureau Invordering van de Goudsche Winkeiiersvereeniging gel den incasseert bij nalatige betalers is in den slag geweest. Een bewoner van de Stoofsteeg, die door den man inet de roode pet was aangemaand te betalen, was over deze aanmaning zoo ontstioht, dat hij den incasseerder te lijf wilde gaan. Hij wapende zich daarvoor met een hamer, met welk onzacht voor werp hij den man met de „roode pet" op zijn gezicht wilde ^ewerken Het gevolg van dit handtastelijk op» treden was, dat een volksoploop ont stond, de politie zich in de zaak mengde en de incasseerder ontzet werd uit zijn niet benijdenswaardige posi tie. Tegen den dader is proces-ver baal opgemaakt wegens mishandeling. Dr. Kuyper in Gouda. Zooals wij hebben medegedeeld uit de Standaard, zal Dr. A. Kuy per in de vergadering van de a.r. Kiosvereenigiug, welke op 28 dezer hier ter stede zal worden gehouden, het woord voeren. Voor hen, die niet behooren tot geestverwanten van den spreker en die wellicht dezen grooten rede naar zouden willen hooren, zal geen gelegenheid daarvoor zijn, daar de toegang aan niot-geestverwanten ge weigerd wordt. Ter voorkoming van teleurstelling deelen wij dit maar mede. Voor de pers wordt evenmin een uitzondering gemaakt. De bladen, welker redactie niet is van antirevo lutionairen huize blijven ook buiten de deur. 't Moet daar binnen zijn gemeen schap dee gees tea! Algemeene Reiswijzer. Bij de N. V. Drukkerij v/h. Koch en Knuttel is heden de zomerdienst verschenen van de Algemeene Reis wijzer, bevattende alle verbindingen van en naar Gouda met treinen, tram, booten, schippers, boden enz. Dit Goudsche spoorboekje is zoo in geburgerd,dat elke aanbeveling daarvan overbodig is. Wie het echter nog niet mocht kennen, die verzuime zeker niet het zich aan te schaffen, 'tls practich en gemakkelijk. Geleerde Vrouwen. Zooals wij reeds meldden geeft Maandag 27 April a.s. het gezelschap van de N.V. „Het «Tooneel" in de Nieuwe Schouwburg alhier, een op voering van Moliére's ^Geleerde Vrou wen", blijspel in vijf1 bedrijen. De regie is in handen van Jan MuBch. In dit stuk treden o.a. op de dames: Caroline van Dommelen, Alb. Faassen- Heyblom, Henriëtte Demmink, en de heeren Alex Faassen Sr., Ko Arnoldi, Eugene Gilhuijs, Louis Saalborn, Jo- han te Wechel e.a. Alle voor dit stak vervaardigde decors efl costumes wor den medegebracht. <- Wij laten hier van opvoeringen elders eën paar persbeoordeelingen volgen: Nieuwe Rotterdamsche Courant De aankleeding was zeer Bmaakvol. De groene kamer met groen-roode behangsels en een lichte doorkijk in corridor en tuin voldéed uitstekend. Getuigde deze weer van den uitne- menden kijk en goeden smaak van den heer Lensvelt voor het ontwerpen van toonoeldecor, de ook op zich zelf alle zeer fraaie costumes bewe zen wederom met hoeveel zorg Nell Bronger de aankleeding ook als geheel weet in elkaar te zetten. Het publiek scheen zich bij dit spel goed te vermaken. De Telegraaf Roy aard's gezelschap heeft met het fijn-geestige stuk een eerlijk Bucces behaald. Het goheel werd een kleurige, fleurige voorstelling, waarin die an dere krassige zeventiger, Alex Faassen den toon aangaf. Hoe zuiver en juist kwam elk woord over het voetlicht en hoe goed paste zijn ommekeer in zijn opvatting. Tegenover hem stond Caroline van Dommelen, sprekend was elk van haar gebaren, levendig en geestig haar bewegen. Heel den avond zweefde het lachje van intellectneele fijnproevorij door de zaaL Boskoop. Door den Ra*d der ge meente Zoeterwonde is gisteren be- sloten gemeenschappelijk met de ge- meente Leiderdorp een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Boskoop tot levering van drinkwater. De aanlegkosten znllen voor Zoeter wonde ruim f80.000 bedragen. De Harmonie Excelsior alhier zal ter gelegenheid van H. K. H. Prin ses Jnliana op 30 April a.s. des avonds 8 nar een fakkeloptocht met muziek door deze gemeente honden. Een jeugdige rijwielhersteller werkzaam bij den heer J, Spruijt ge raakte hedenmorgen bij het afrijden van de helling van af de Gouwebrug naar de Voorkade het stuur van zijn fiets kwijt met het gevolg dat hij met fiets en al in de Gouwe tuimelde. Door ter hulp snellende personen werd hij tegen den steilen walkant opge trokken en kwam hij gelukkig met een qat pak en den schrik vrij. Nieuwer kerk ajd. lJselGiste ren slaagde te 's Gravenhage voor het examen van onderwijzer de heer G. Hoge weg alhier. Bodegraven. Bij do gisteren ge houden stemming voor twee leden voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 655 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren A. C. Lielveld (r. k.) 328 st., J. J. Heusdens (lib.) 300 st., J. Beijen (lib.) 228 st., J. H. Rating (tot geen partij behoorende) 228 st., zoodat gekozen is de heer A. C. Leliveld (r.k.) en herstemming moet plaats hebben tnssbhen de andere candidaten. (N. R. Ct.) De kantonrechter te Sneek, Woens dag uitspraak doende in de zaak tegen H. v. d. W. en C. J. F. M. te Sneek, agenten van De Tijdgeest, ontsloeg beklaagden van rechtsvervolging. TWEEDE KAMElt. Vergadering van heden. Voorzitter: Mr. U. Goeman Borgesiut De replieken over de Inkomsten belasting worden voortgezet. De heor B o s, v.d., betoogt dat ook z.i. meer gold gehaald kan worden uit de successiebelasting en dat wol door invoering van het zg. Engelsche stelsel. Inzake de grondbelasting dringt spr. aan op een gelijkmatige herzie ning, mits deze mogelijk is en niet als in 1982 drie millioen gulden kost. Over de onhebbelijke kritiek der ambtenaren zal spr. niets meer zeg- gon. De minister en spr. en de in specteurs hebben hun hart gelucht. Daarbij moeten wij het laten. Uitvoerig bestrijdt spr. verschillen de opmerkingen ter verdediging van het tarief en het protectionisme. Vervolgens betoogt spr. dat bij di recte belastingen de kans om de be lasting naar draagkracht te heffen wel grooter is dftn- bij de indirecte. Bij deze Inatste is do gelegenheid daartoe slechts zeer klein. Een ver bruiksbelasting, zooals vele katho lieke woordvoerders die aanbevelen, geeft zeer weinig kans er op, dat zij naar draagkracht kan worden gehe ven» De vergadering duurt voort. H. M. de Koningin heeft heden een bezoek gebracht aan Gorinehem. Om streeks 9 uur vertrok H. M. met 2 auto's naar den stoompont en Veer haven. Daarna werd de reis vervolgd naar Dordrecht en Zwijndrecht, terwijl onderweg o.a. de zalmvisscherijen be zocht werdon. H. M. keerde te kwart over drie in de Residentie. Mej. do Boer, die by het spoorweg ongeluk bij Hooghalen een ongeluk kreeg, is thans in zooverro her steld, dat zij met oen paar kennissen een autotochtje in den omtrek go- maakt heeft Zij zal echter het Gasthuis niet verlaten, alvorens dr. van don Berg, die thans in Amerika is, zal zyn teruggekeerd. Konbtantinopel, 18 April (Hbld.) De ministerraad hechtte mot algemeene stemmen hare goedkeuring aan do overeenkomst, gesloten tusschen mi nister Djavid bey en een Fransche financieele groep betreffende den aan leg van spoorwegen en havens in Klein-Aziö. Er zullen wetsontwerpen worden uitgevaardigd voordeonmid- deltjke tenuitvoerlegging. Alle ministers wenschten Djavid bey geluk met de uitstekende resultaten van zijn zending en gaven hnn dank baarheid te kennen jegens Frankrijk voor de krachtige medewerking. Toulom. Men heeft twee torpedo booten gestolen. Van de daders geen spoor. Washington. Algara, de Amerikaan- sche gezant in Mexico, heeft zijn pas poort gekregen en zal nog heden de staat verlaten. De Amerikaansche troepen hebben de verdedigingswerken om Vera Cruz genomen. Keizer Franz Jozef. Weenen, 24 April. De toestand van den Keizer blijft vooruitgaand. De eetlust neemt toe. Servie en de Paus. Rome, 24 April. De Servische ge zant te Parijs is te Rome aangekomen om met het Vaticaan onderhandelin gen te voeren over een concordaat tusschen Servië en het Vaticaan. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILpT. Hoogste barometerstand 775.6 te St. Mathieu, laagste stand 743.2 te Haparanda. Verwachting tot den volgendendag: Meest matige Zuid-Westelijke tot Noopd-Westelijke wind, waarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelf de temperatuur. VAN DEN 24 APRIL IS SUatsleenineen. Ned. Cert. Werkelijke, Schuld 3 pet.. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3de Sarie Anlort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mu) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Einis. sio 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venozulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. tlank- en Credlet-Instel Hogen. Fed. Bankaandoelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instill, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Nfinbouw Jlijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-üudern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A, Scheepvaart M(jeu. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS^ Prolongatie 33'/fc pCt. Nationale Staatsfondsen on Buitenl. soorten stil, Culturen geen omzet, Ta bakken flauw, Petroleum omzet doch flauw, Rybbers lusteloos, Mijnen prijs houdend. 14. Vorige Koer*. Koer* vm heden 77»/, 77"/,. 82 82 60'/, 04»/, 99»/, 88»/, 88»/, 88'/, 81'/, 77 30»/,, 99 73'/. 99 66'/, 67'/,. 48 47'/, 04'/, 00 23s/, 23'/, 07'/, 66'/, 253 235 105 253 985. 13»/, 157 4'/, 4»/,, 186'/, 627 021 196'/, 180 127 2"/„ 2 107»/, 108 2'/,. 0 97 97 100''/ 100'/, 60"/, 94'/ 27'/ 94»/ 96'/, 27 26'/, 151'/ IV 151'/, 97»/, H7

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2