£Tie-urws- em. ^.d."vexte3n.ti©"bla,aL -vtoor 0-o-u.d.©. ©m. Ozxa-stró^ceinu De zonde der vaderen. O. 12463. Dinsdag 28 April 1014. 53e Jaargang. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Buitenlandse^ Nieuws. FEUILLETON m Binnen land.. MHDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post1,50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per post„1-90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 1—5 gewone regels met bewysnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deie tegen I wee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t5 regels 7035 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Amerika. De Vereen. Staten in Mexico. Het bemiddelingsvoorstel doorBra- Argentinië en Chili aangeboden im door de Vereeuigde Staten aan- beoogt de afzetting van Huerta president van Mexico. De gezanten van andere Zuid-Ame- «nsche Staten hebben bnn in stem- ~g er mede betuigd. Naar aanleiding ~n het gerucht, dat de Engelsche D de Fransche regeering een aanbod jtot bemiddeling hadden gedaan, heeft iinister Bryan echter met beslistheid »klaard, dat hem daarvan niets be kend was. Van Mexicaansche zijde nnen eveneens pogingen in het .-k gesteld te woraen, om onder delingen aan te knoopen. Minister Rojas zou ten minste met dat doel naar Vera Crots vertrokken zijn. De regeering te Washington weigert nog steeds te erkennen, dat de oorlogs toestand ingetreden is. Bij het beant woorden van de vraag der gezanten nn Doitschland, Engeland en Frank- "k, hoe eigenlijk de betrekkingen usschen Mexico en de V. S. opgevat oeten worden, ging Bryan dan ook uit van het standpunt, djbt er nog de heerscht en het handelsverkeer !"t gestoord is. Generaal-majoor ood heeft intusschen bevel ontvan gen zich onverwgld naar Vera Cruz te begeven, terwijl in alle haast voor- bereidingen tot een langen veldtocht in Mexico werden getroffen. Vijf en twintig duizend man van het leger Ballen ter ondersteuning van de vloot naar Vera Crnz worden gezonden. President Wilson voegde zich in deze quaestie naar den wensch der minis teries van oorlog en marine, die anders de verantwoording voor de gevolgen niet op zich wilden nemen. De bladen melden dat het ieder oogenblik tot een ernstige Kabinetscrisis kan komen. Garrison, staatssecretaris van oorlog, is ten zeerste verstoord dat Bryan hem beeft tegengewerkt, en Wilson zou Bryan geducht do les gelezen hebben wegens diefis optimisme in zake de houding van Carranza ën van Bryan's toto-suggestie hebben gesproken. Naar uit New Y ork aan de Duit- sche bladen wordt gemeld, deed de Amerikaansche conaulgeneraal Hanna in Monterey zijn Kegeering in Wash- ington een bericht toekomen over En het was zoo gemakkelijk, een i' handteekening te zetten onder een niets beduidende wissel. Een, twee, drie! ging het en de rollen goud wer den opgestreken. Voort ging het dan, om het uit te strooien met volle han den, hetgeen zoo gemakkelijk metéén pennestreek verkregen was. De eerste vervaldag brak aan. Eh rentraut prolongeerde met vriendelijk gezicht enschoot daarenboven opnieuw geld voor. Weinige maanden later werd het •pel herhaald en zelfs de derdemaal liet Ehrentraut zijn schuldenaar niet In den steek. Die goede Ehrentraut. Dat model voor alle geldschieters! Inderdaad, deze man scheen een hart te hebben en de eischen te be- grijpen, die een graaf Hardenberg •an het leven moest stellen. S De uitdrager en woekeraar, de heler en dievenhelper speelde echtei met zekerheid en slimme berekening «ijn kaarten uit. Nu had hij de troe len in handen en dus gewonnen spel. Graaf Maximiliaan von Hardenberg, de zoon van den bekenden staatsman een beleediging, den Ver. Staten aan gedaan, waarbij de zaak van Tampi- co gering schijnt. Üp 21 April kwam een officier van Iluerta op hot Ame- rikaaurfthe consulaat en eischte dat de Amerikaansche vlag ingehaald zou worden. Toen dit geweigerd word trokken de soldaten, die den officier vergezelden, alle vlaggen van het gebouw, verscheurden die en trapten op de stukken. De bevolking, die van deze gebeurtenissen getuige was, juichte de soldaten geestdriftig toe. Den volgenden dag werd consul/ge neraal JLianna gevangen genomen ou in de gevangenis geworpeu. Latei- werd hij voor den Krijgsraad ge bracht, en beschuldigd dat hij mot de rebellen sympathiseerde. Den 24a April bezette oen rebellenleger onder de generaals Gonzales en Gastro de stad Monterey en bevrijdde den Ame- rikaanschen consul-generaal. Deze vlugge hulp der rebellen wordt in oen eigenaardig licht geplaatst door het feit, dat llanna zijn Regeering driu- gend aanbevolen heeft, de rebellen te erkennen. Hanna wordt door do Me xicaansche bondsregeering beschul digd, samengespannen te hebben met generaal Gonzales. Dit nieuwe incident in Mexico doet vermoeden, dat de bemiddeliugsactie weinig kans van slagen heeft. Toch wordt in de omgeving van president Wilson verteld, dat deze een gunstl- gen invloed verwacht van het aanne men van het bemiddelingsvoorstel. De vertegenwoordigers van Argentinië, Brazilië en Chili in Washington staan den geheelen dag in telegrafi sche gemeenschap met de stad Mexi co. Officieele mededoelingen omtrent het resultaat der onderhandelingen zijn nog niet ingekomen. Daar Wil son bij zijn standpunt blijft, dat Hu erta moet aftreden voor o» onderhan deld wordt, schijnt de kans op een praktisch resultaat zeer gering. Naar verluidt zal de bemiddelings actie der Zuid-Amerikaansche repu blieken ook krachtig ondersteund worden door de vertegenwoordigers der Europoesche mogendheden in de stad Mexico. Düitschland. Als Keizer Wilhelm worst bestelt.. Thans Is, blijkbaar was dit noo- dig, bij gerechtelijk vonnis vastge steld, dat de Duitsche Keizer, wan neer hij op een Zondagavond ziju gasten op worst wil trakteereu daar bij onder geen enkele omstandigheid, de bepalingen van de Zondagsrust wat het treinvervoer betreft mag overtreden. Deze niet onvermakelijke geschiedenis speelde zich af voor een der Berlijnsche rechtbanken, alwaar en millionnair, leefde met zijn familie in onmin. Zijn zeldzame verkwisting had reeds zijn geheolo raoederjijke erfenis verslonden. Zijn vader kon het uiol langer aanzien. Zijn vermaningen had den niet geholpen; om zijn bedrei. gingen was gelachen. Dagelijks kwa men er rekeningen en gerechtelijke invorderingen, die den jongen graai betroffen.» Meermalen waren zij in zulke oneerbiedige termen vervat, dat de graaf daardoor zijn naam gemin acht, zijn aanzien in gevaar, zichzelf ten hoogste beleedigd zag. Alle proef nemingen met Maximiliaan bleken vruchteloos. Van zijn buitenlandsche reis kwam hij evenmin veranderd te rug als van den veldtocht in Frank rijk. Integendeel, het werd vdHl#u- rerul erger met zijn buitensporighe den, die in de Stad steeds het onder werp van het gesprek waren. Voor de laatste maal wilde de oude graaf het nog eens met hem beproeven. Hij kocht voor hem een mooi, groot landgoed, dat ongeveer vier uur van de stad verwijderd was. Hij maakte het geheel vrij en onbelast. Toen gaf hij zijn zoon te kennen, dat dit ge durende zijn leven de laatste maal was, dat hij hein geholpen had. Se dert dien tijd leefde Maximiliaan op zijn geldschieter aan- Hoe hij huis hield, zien wij aan zijn wissel van veertigduizend guiden bij Ehrentraut. Ja, Nathaa Aprstond de kunst welf een spekslager, hof-spekslager, terecht stond wegens het overtreden van de verordening op de Zondagsrust. Le nige weken geleden, op eeu Zondag morgen was ui. de telefoon bij don spekslager overgegaan, en werd hem verzocht aanstonds als ijigood een quantum worst voor persoonlijk ge bruik derKeizerlijke familie voor (den trein naar i'otsdam te brengen. Hoe snel ook de Keizerlijke holspeksla- gersjongen naar het station had ge- netst, de aldaar staÖoneereude po litieagent constateerde overtoiling der verordening, dies werd de patroon tot 5 Mk. boete veroordeeld, 'l kwuiu echter, In hooger beroep on thans diende de zaak. De advocaat der ver dediging bepleitte... algemeen belang immers, het gold hier een uitzonde ringsgeval, ut. van werkzaamheden ,,wter onmiddellijke uitvoering in het algemeen belang geboden is." Zoo denkt, zeide pleiter, ook het spoorwegbostuur er over, die vooj een dienst naar de Keizerlijke keu ken in hel Neues Palais gezorgd heeft, waarbij het vervoer van le vensmiddelen ten allen tijde kan plaats hebben. Bovendien was de bestelde worst bestemd voor liijkshoogwaur- digheidbokteeders; alweer een alge meen belang. De Berlijnsche rechter echter, die vau Sana Souci biykbaar, za gen dat algemeen belang van de Kei zerlijke keukcu niet zoo sterk in ;de hoog waardigheklabekiêedars hadden bovendien ook nog op andere wijze dan op knakworst, leverworst, oerve- 1 aal worst enz. getractoerd kunnen worden. En wat de qüaeatie aanging dat de Keizer hier de bestelling had gedaan, dat deed niets af aan de overtreding. In privaatrechterlijken zin neemt de Keizer' heelemaal geen afzonderlijke plaats in en als elke huisvrouw, die van te voren haar maatregelen treft om Zondags haar gasten te Irak toeren, had ook van* wego den Keizer deze worstbestelling op den juisten tijd moeten plaats heb ben. Te meer daar de hofkeuken zeer goed in staat is leverworst, knak worst on ook cervelaatworst in spoed- eischende gevallen door eigen be dienden per as te laten halen. En de Keizerlijke hofspekslager be taalde zijn 5 Mk. Frankrijk. De verkiezingen. De verkiezingen voor de Kamer hebben plaats gehad en de telegraaf heeft reeds de eerste uitslagen ge bracht. Men zal er uit hebben gezien, dat de tegenstanders, die in den laatsten om een kleinigheid te laten aangroei en tot een cijfer met eenige nullen er achter. Drakenstein, dat was hot parool van den woekeraar, het dool waar naar hij sedert oen jaar streefde. Eu was do belegering ten einde nog één uitval, en de eigenaar van het riddergoed zou zich moeten overge ven. Nathan Ehrentraut zou zijn in tocht op Drakenstein houden. Betalen kon de graaf niet, dat wist de woe- koraar, van zijn vader kon hij geen geld meer krijgen, dat wist hij ook. Bijgevolg moest het riddergoed verkocht wordeu, éu dat Oen ander het niet in handen kroeg, daarvoor zou hij wel zorgen. Drakenstein was eon praohtbezitttng, rnet velden en bosschen, oen meer en wijnbergen en een sehoone villa op een rotsplateau. Ehrentraut was door zijn commissio nair Hoen zeer goed ingelicht. Hij wist dat hij een praohtzet deed, als hij hot goed kon bemachtigen.. En voor wie wilde hij tot eiken prijs het goed in handeu krijgen? Voorz'n kinderen. Esther zou met haar echt genoot na- het huwelijk op het land gaan wonen; Golinski zou aan ziin vroeger leven en streven ontrukt worden. Hij zou een bezitting krij gen, zooals door rijke en voorname mannen hem zou worden benijd. Dat waren de gedachten, die Na than bliksemsnel door het hoofd gin- gen. Door zijn stilzwijgen werd zijn tijd het meest op den voorgrond zyn gekomen, Briand en Caillaux beiden herkozen zyn. Ook andere bekende leiders als Barthou, Denys Cochin, Millerand, pastoor Lomiro en I^asies keeren in de Kamer terug. Thalamus, de bekende anti-clerioalo onderwijs man, die dezer dagen weer van zich heeft doen spreken, door zjjn bo- tuiging van sympathie aan mevrouw Caillaux is gevallen. Daarentegen is CeccaJdi, de medestander en per soonlijke vriend van Caillaux herkozon. Van Maurice Barros en Joan Riche- pin, de twee letterkundigen, wien de feerzucht ter kwader uro op hot glib berige pad der politiek heeft gedreven, is de laatste gelukkig voor do lite ratuur! gevallen; hy kan zich nu weer wijden aan zyn kunst. Barrès daarentegon is herkozen. Verder wordt nog bericht van de herkiezing van Klotz, Cochery en den Kamorprcfsident Deschanel. Omtrent den vermoodelyken uitëlag kan op het oogenblik gisterenavond was nog slechts de uitslag in 86 districten be kend nog niets worden voorspeld. De algemeene opinie is, dat er in den stand der partyon weiriig veran dering zal komen, omdat de vertroe beling van den beginselstrijd door 't sterke persoonlijke element, dat bii deze verkiezingen op den voorgrond treedt het gaat vóór of tegen Briand, vóór of tegon Caillaux! oan een groot gedeelte der kiezers alle belang stelling in de politiek heeft ontnomen. Albanië. De vorst, do vorstin en hun govolg begaven zich Zondagmiddag aan boord van het vlaggeschip Regina Elena, waar de hertog der Abruzzen des na middags een dejeuner aanbood. Des namiddags brachten het diplomatieke corps van Dqrazzo en de Albaneescho Ministers een bezoek aan den hertog. Dos avonds word een gala-diner aan geboden door den vorst en dé vorstin, waaraan do hertog, de bevelhebbers van de andere oorlogsschepen, diplomatieke corps en de leden van het Albaneescho Kabinet deelnamen. Do bevelhebber van de troepen te Tepelini seinde, dat do commandant der Albaneescho gendarmerie zijn troe pen teruggetrokken heeft en dat do ontruimde stad daarna door het üriek- scho leger bezet is. schuldenaar non onrustiger. Ongeduldig sloeg hij met zijn rij- zweep togen zijn laarzen en herhaal de de vraag: Wat denkt ge dan te doen, als ik niet betalen kan? Ge zult. daar over toch zeker wel eens nagedacht hebben? Och, neen, was het kalme ant woord, nadat ik een jaar op betaling gewacht heb, meende ik nu eindelijk wel op betaling te kunnen rekenen. Nu dan, ik verklaar je dat ik op het oogenblik nauwelijks duizend gulden bezit en morgen geen cent daarboven. Wat zült ge doen? Mijnheer do Graaf wil mij eens op de proef stellen, antwoordde Na than met een fijn lachje. Ik weet toch, dat mijnheer uw papa een open hand heeft voor zijn heer zoon en hem niet jn den steek zal laten! Neem eens aan, dat die onder stelling niet uitkomt! riep de jonge aristocraat heftig uit, neem eens aan dat de oude niet betaalt, wat zult ge dan doen? Wat verwacht u we! van mij vroeg de oude plotseling op d«i- zelfden heftigen toon. Dat ge verstandig zult zijn als altijd. Je weet ik ben goed voor bet geld, dus: ge prolongeert en leent mij bovendien Hohn, riep Ehrentraut uit. Ge vergist u, mijnheer de graaf. Wat denkt ge wel niet. Ik ben pen arm De pestbestryding op Java. Uit Malang schreef men aan de „Nieuwo Boor. Crt.u Omtrent do post in hot Malang- sche kan ik thans iets zeer vorblijdonds moldenTe Sompal Wadak, het boo zeer gotoisterdo district, zijn sedert ruim drie wekon geen pestgovallen moor voorgekomen. Men zich herin- neron, dat juist oeno maand geleden .aldaar begonnen wertj met oen radicale ontzwavelinggeen onkel huis werd ovorgealagon. Dozo maatregel blijkt duif wel afdoende te zijn. In de laatste paar dogen hoorde men hier veel sproken over govallen van longonpöJt. Ik heb eerst geïnformeerd en het blijkt, dat de rondgaande praat jes sterk overdreven waren. Het go- hoole goval beperkt zich tot hot vol gende De heer Reephagen is met zijn huis houdster en en twee kinderen in do pestbarakken opgenomen, omdat door den dokter by zyn schoonmoeder, die een paar dagen geloden uij een be smette streek was overgekomen, builen pest geconstateerd word. Do eerste Europoesche verpleegster bij de postbestrijding zal dit goain ver plegen. Tk kan hier bijvoegen, dat binnen zoer korton tijd nog vier of vijf ver pleegsters verwacht wordenhaar salaris is echter voor het zoo duro Ma- lang niet grootslechts honderd gui don, plu» vyftig guldon vergoeding voor huishuur." De correspondent to Athene van do N. R. Ct. schrijft van 21 dezer: Gisterenmorgen om halfelf is onze gozant, jhr. mr. dr. J. E. de Sturler, in buitengewone audiënte door don Koning ontvangen om, Z. M. uit naam van onze Koningin het groot kruis van de orde van den Nederland- sohen Leeuw te overhandigen. Door ^een adjudant mét oen galarijtuig afge haald, word de gozant door don Ko ning in de troonzaal afgewacht, in tegenwoordigheid van den Kroonprins on het geheolo militaire huis. Nadat jhr. De Starlor mot oen korte toe spraak Koning ('onstantijn hot eoro- teoken had aangeboden, antwoordde Z. M. hem mot een paar hartelijke woorden. Hij verzocht Z. Exc. II. M. de Koningin zijn bijzondere erkente lijkheid te willen overbrengen voor de man, die langzamerhand zijn geheolo varmogen in uw handen heeft ge steld. Ik knn niet langer wachten; morgen moet ik geld zien, of Of Do wissel wordt morgen gepro testeerd en gerechtelijk ingevorderd. Op het riddergoed wordt beslag ge legd en door den verkoop krijg ik mijn geld. Denkt u dat ook niet, mijn heer de graaf? Doodsbleek staarde de verkwister den oude aan, die onverschillig voor zich keek. Ge wilt het dus daardoor werke lijk tot het uiterste laten komen? Jn, dat wil ik; daartoe ben ik vastbesloten. U alleen kunt hot voor komen. Wi! ik ti zeggen waardoor? Bproek" op! steunde de jonkman die begreep in den macht van den woekeraar te zijn. Het zal u zeker niet aangenaam zijn als uwe Bezitting onder den ha mer komt en aar» den moest biedende wordt toegewezen. Voor dat gebeuren wil Ik u bewaren, heer graaf. Ik ben bereid het landgoed te konpen en u dadelijk fn goud te betalen, wat u nu nog toekomt. Driftig sprong Max op- Ik dacht dat ge oen arm man waart en geen baar geld te uwer beschikking had! Wordt vervolgd.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1