ÏGAS. P' BRONGAS -ECu.:n.et. Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten Wie wil prachtig licht hebben? J". KOOIJ Kz., van Bl'ommestein's Inkt Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant n w/> verleende onderscheiding, die hii ten hoogste op prijs stelde. Verder zeide hy, dat het hem heel voel genoegen deed, dat de Koningin aan den heer l>e Sturler had opgedragen de ridderorde te overhandigen. Nadat do Koning zich eenige ogen blikken met onzen gezant onderhonden had en hem o. a. den maarschalksstaf had laten zien, die hij den vorigen dag van het leger ontvangen had - een met rood plimhe oinkleede stok, waarin met gouddraad de namen dor veldslagen geborduurd zijn, do r het Grieksche leger onder aanvoering van zijn vorst gewonnen, terwyl aan het eeno eind.op een knop de Byzan- tynsehe adelaar en aan de andere zijde de beeltenis van den Verlosser gegra veerd is werd Z. Exc, met dezelf de oerbowyzen als waarmee hij ont vangen was, weer naar de legatie teruggeleid. TWEEDE KAMER. Wijziging van de overgangsbepalingen def Auteurswet 1912. Een hiertoe strekkend wottontworp in ingediend. Art. 50 der Atourswet 1912 geeft dengene, die vóór 1 September 1912 wettolijk eenige reproductie had open baar gemaakt van oen werk van letter kunde, wetenschap of kunst, of eenige openbare voordracht gehouden of op- of uitvoering, tentoonstelling*of voor stelling van zoodanig werk gegeven had, het recht om' gedurendo twee jaren na hot in werking treden dor wet Hier te lande dus tot 1 No vember 1914 die verveelvoudigingen to bl(jvon verspreiden en te verkoopen en met die openbare voordrachten, enz. voort te gaan. Naarmate het twoojarig tijdvak echter verder is voortgeschreden word het /neer en meer duidelijk, dat doze overgangstermijn in geenen dooie vol doende zou zijn voor do uitgevers van veelal kostbare roproductio» van wer ken van beeldende kunst van verta lingen van buitenlandscho werken, bloemlezingen enz., om van hun. voorraad een voldoend aantal exem plaren van de hand te zetten, ten einde gevrijwaard te zyn voor gelde lijk verlies. Vanwaar dat thans wordt voorgesteld, het tijdvak voor don ver- koop dier werken van 2 jaar te ver lengen tot 5 jaar, doch voor don ver koop van reproducties van kunst wer ken tot 10 jaaren om de nieuwe regeling in working te doen treden op het oogenblik waarop de tweejarige termijn zou oindigon. Prov. Bond van R. K. Kiosveroeni- gingen in Zuid-Holland. Op do algemcene jaarvergadering van den Provincialen Bond van R.K. Kiesvereenigingon, gisteren gehouden in het Zuid-I Iollandsch Koffiehuis te 's If age, bracht de secretaris, de hoer H. W. S pendel, zyn jaarverslag uit. Uit de rokoning en verantwoording van' den ponningmeoater, den heer Moerel, bleek dat een batig saldo waB van f 897.19. Voor tie vacature II. W. D. Helle brekers niet heikiosbaar werd gekozon do hoer F. J. E. van Heers te llottordam. Tegenover do aftredende bostuurs- lodon F. A. Moerel en H. W. Spondel waren geen candidaton gesteld, zoodat dezo herkozen zijn. l)e heer rar. Jan van Bost, lid van do Tweede Kamer, hield oen politieke rede, waarin hij, naar in het korte verslag in de N. Ct. wordt gemold, naging, waarom do katholieken in Nederland zoo'n zwarojp strijd hebben, cn de middelen aangaf om zich vrijer op politiek en maatschappelijk terrein te bewogen. Met betrekking tot do „Rome-hetze" moeten do katholieken do hand in eigön boezem stokon. Dat die „hot.zow plaats heeft, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak hierin, dat de tegenstanders don roomschen mot gunnen nan de staatsruif moe te etenAls die hetze voortkwam uit diepe geloofsovertui ging van de denkende niot-katbolieken; wanneer men wezonlyk moondo, dat achter do roomschen eon zwarte macht staat, dan zou sprokpr aanraden om angstvallig op te treden en te zorgen, die vreos van do andersdenkenden niet aan te wakkeren. Stelden de room schen zich tevreden met do mindere baantjes en lieten zij de' moor intel lectueel postjes aan de togenstandors, dan zou er van hetze geen sprake-zyn. Sprokor hekelde Ifijn partygonooten en verweet hun gebrek aan durf, ter wyl hij do socialistische partij prees en om haar solidariteit mot de leidors ten voorbeeld stelde. Spreker brengt een saluut aan knappe tegenstanders, doch hy protes teert er tegen, als zonden allo room beken domkoppen .zyn. En dat dit wordt gedaan is de schuld van de katholieken zelf. De katholieken moeten van taktiek veranderen. Zij mogen echter niets beloven, hetgeen niet in vervulling kan gaan want dat is juist de reden, waarom ilo liberalen geen meerderheid meer kunnen behalen. Na een opwekking van den spreker tot do afgevaardigden, om een nieuwe strooming onder de kiezers te brengen werd de vergadering gesloten door den heer Hellebrekers, die daarbij den spreker een woord van dank bracht. Parsifal. Kin Biifinenivethfestspicl von R. Wagner. II. We bevinden ons in 't gebied van don graal, in 'n bosch, schaduwrijk mot eeno lichtere plek in 't midden. Links voert de weg naar den graal burcht opwaarts in 't midden van den achtergrond leidt eene helling omlaag naar 'n moer. Do dag breekt aan en wordt met bazuingeschal begroet. Gur nemanz, do trouwe graalridder, verheft zich van z'n leger onder 'n boom en wekt do beide knapen, die daar met hem lagen te ruston vroom knielen ze neder en verrichten hun morgen gebod. Maar dan draagt Gurnemanz den beidon knapen op [naar't bad van den Koning te gaan zien reeds na deren van den graalburcht twee rid ders, die den stoet, wolkeden Koning geleidt, vooraf gaan. Met belangstel ling vraagt Gurnemanz hun naar Am- fortos' toestand, doch krijgt ook nu weor een teleurstellend antwoordhij woot het immers even goed als zij zelf, dat hier geen kruiden of genees middelen helpen on alleen de „reiner Thor" hier iets vermag te doen, wiens komst door den graal in uitzicht is ge stold. Toch krygen allen weer eenige hoop, wanneer zo Kundry woest zien- aanrennen op 'n uitgeput ros en zij Gurnemanz een kristallen fleschje met balsem voor des Konings wonden toe reikt. Hilft der Balsam nichtArabia birgl dann nichts mehr zu seinem Heil" zegt ze en werpt zjch uitgeput op den grond. 'n Stoet van knapop er. ridders, die 't rustbed waarop Amfortas ligt uit gestrekt dragen on geleiden, komt nu van den graalburcht om den Koning baar z'n bad in 't heilige meer te voeren. Daar Amfortas pijnlijk kreunt, zotten ze den draagstoel even neder. Gurnemanz mnAkt van deze gelegen heid gebruik om den Koning den balsom te overhandigen, die zoojuist door Kundry gebracht is geroerd dankt de vorst de trouwe bodin, die heftig allen dank afwijst. Op oen tee ken van Amfortas nemen nu de kna pen den ruststoel weer op on dragen den Koning verder naar 't meer. Gur nemanz, die den stoot treurig nastaart en Kundry, die nog stoeds op den grond ligt uitgostrekt, blijven met eenige knapen achter. Deze laatste honen Kundry, 't geen eeno woortlen- wissoling tusschen hen en Gurnemanz uitlokt. Als do Jcnapen vragennSo ist }s wohl aurh jen' ihre Schulddie una so manche Noth gebracht dan antwoordt Gurnemanz na zich be zonnen to hebben„«/a, wann oft lange sie una feme blieb, dann brach ein Vnglilck wohl hier her. Ünd lang schon bmW ich siedoch Titurel kennt sic noch Utnger.1' Der fand, als er die Burg dort baute, sie schlafend hier im Waldge«trüpp'\ erstrarrt, leblos, wie todt. En dan vertelt hy vorder, hoe ook hy haar zoo vond lig gen, kort nadat Amfortas in Klingsor's toovortuin 't onheil was overkomen. Maar plotseling tot Kundry: Du Alk mich und sng!wo schweif- test damals du urnher, als unsrer Hen- den Sjtecr verlor?* Doch Kundry zwijgt: niet wil eo vorraden hoo ze in Kling sor's macht zelf Amfortas heeft ver leid en zoo vertelt dan Gurnemanz aan de knapen Amfortas' lydensge- ëohiedonis, zooals die den lezër uit m'n opstel van gisteravond bekend is. Nauwelijks -hoeft Gurnemanz z'n verhaal geëindigd of van den kant van 't moer hoort men geschreeuw. De trouwe graalridder en de knapen springen verschrikt op en zien hoe 'n wilde zwaan moeilijk van 't meer komt aangevlogen. Het dier is door 'n pyl getroffenna 'n laatste inspanning stort het op don grond 'n graalridder trekt de peil uit de wonde. Veront waardigd vraagt men naar den be drijver van deze wandaad. Knapen en ridders brengen Parsifal aan op Gurnemanz' vraag, of hij den zwaan gedood hoeft, antwoordt hü met naio- ven trots: vGewissIm Huge trefP ichwas fliegtr Maar Gurnemanz houdt hem 't wreede van z'n daad voor en Parsifal, tot inkeor gekomen, breekt z'n boog in tweeën en werpt z'n pijlen weg. De graalridder vraagt hem na naar z'n herkomlt, naar de naam van z'n vader en ook naar z'n eigen naam, doch Parsifal kan op geen dezer vragen antwoorden. Alleen weet hij, dat z'n moeder Herzeleide heet. Al» ze dit hooit richt Kundry zich op en vertelt verder, dat Parsifal's vader Gamuret heette; dat by echter in den strijd werd gedood, toen z'n zoon werd geboren. Herzeleide wilde Parsifal voor 'n dergelijken dood be waren daarom voedde ze hem op zonder hem met 't gebruik van wapens opde hoogte te steil onnoozele opgroeien. Dit heeft even- wet niet belet, dat Parsifal toch het strijden met wapenen heeft leeron kennen immers, zooals hij zelf verder verhaalt, is hij al» knaap van z'n moe der weggeloopen om 'n troep ruiters te volgen, die hrj in schitterende wa penrusting zag voorbijtrekken. Hij wilde worden zooals dezeZonder ze evenwel te kunnen inhalen was hij steeds verder en verder aan 't dwalen geraakt en had zijno moeder nooit meer teruggezien. In z'n onderhoud voorzag hij door z'n boog. Als Kundry dit verhaal van Parsifal aanvult door te melden, dat Herzeleide niet meer leeft, vliegt de dwaas haar naar de koel en laat zich eerst door Gurne manz, vermanende woorden tot kalmte brengen. De trouwe dienaar van Amfortas hoopt in Parsifal den „reinen dwaas" gevonden te hebben, door wiens daden des Konings zonde geboet kan wor den en die de verlossing komt bren gen uit den nood. Alleen moet nu nog blijken, of hy ook „durch Mitleid wis send" ia en daarom noodigt Gurne manz hem uit met hem naar den graal burcht te gaan. Onder 't luiden der klokken begeven ze zich op weg en 'n continue verandering van 't decoratief geeft ons de illusie, dat ze den burcht steeds meèr naderen. Ten slotte tre den ze de koepelzaalzaal van den graal burcht binnen ook ridders komen van alle kanten en groepeeren zich om de tafel voor 't liefdemaalAmfortas wordt op een rustbed binnengedragen. Als alle hunne plaatsen hebben inge nomen klinkt utt eene nis achter des konings leger de stem van den grijzen koning Titnrel, die z'n zoon gebiedt den graal te onthullen. Doch deze smeekt z'n vader zelf dit koningsambt te vervullen, daar hy, de zondaar, dit niet kan. Pijnlijk klagend smeekt hy den Verlosser ,ojn relding en als hy by na bewusteloos op z'n rustbed terugvalt, klinkon troostend uit den koepel de woorden „Duroh Mitleid wissend der reine [Thor Harre sein, den ich erkor". Door dëze troostwoorden gesterkt en door 'n hernieuwd bevel zijns vaders daartoe aangespoord onthult Amfor tas den graal, terwijl uit den koepel plechtig gezang neerdaalt: „Nehmet liin meinon Leib Nehmet hin mein Blut Um unsrer Liebe willen". Nadat Amfortas met beide handen den graal genomen heeft en daarmee de op de knieën gezonken ridders den zogen heeft gegeven, zegent hij ook wijn en brood en zet daarna don graal woer neder. Knapen omhullen dezen weder en reiken .den ridders wijn en brood voor 't liefdemaal. Ook Gurne manz zet zich aan tafel en noodigt Parsifal uit 't zelfde te doen, doch strak blyft deze naar Amfortas staren. Op Gurnemanz vraag, of by begrijpt, wat hij gezien heeft, schudt Parsifal ontkennend het hoofd. Geërgerd door dezen dwaas, die niet „duren Mitleid wissend" geworden is, drijft Gurne manz hem uit den burcht. Wel is hy bedrogen in zijn verwachting, dat Par sifal de beloofde verlosser zou zijn 1 Doch veel belovend klinken nog eens uit den koepel de woorden „Duroh Mitleid wissend der reine [Thor". Dan sluit zich het gordijn. H. N. (Wordt vervolgd.) Bestrijding van knoeierijen in den Boter- en Kaashandel. De Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashan del hoeft Zaterdagmiddag in „Kras- napolsky" te Amsterdam haar ontbin dingsvergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. Middelbeek, zeide, dat dezo vergadering was bijeen- om, wanneer de leden het ituürsvoorstel aannamen, tot ont binding der Vereeniging over te gaan. Spr. zeide, dat indien daartoe wordt overgegaan, gezegd kan worden, dat deze Vereeniging op een zeer eervol verleden terug ziet. De voorzitter wees er nog op, dat de Regeering een Rijksmerk voor volvette kaas heeft in bet leven geroepen en daarnevens een contrólestation in Friesland voor Frie- sche kaas. Toch vindt spr. het bestaan van zes merken in ons land niet het meest gewensebte. Spr. zou het gewenscht achten, in dien de Regeering een classificatie had femaakt welke niet zoo licht aanlei- ing kon geven tot verwarring, vooral met het buitenland. Daarna zeide de voorzitter in ver band met het voorstel tot ontbinding, dat voor 29 jaren veel verkeerde toe standen bestonden, vooral in den boter- handel. Toen begon de Vereeniging baar arbeid en heeft het zoover weten te brengen spr. vestigt de aandacht op de Margarine-wet dat, nu de toestanden veel verbeterd zijn en de zaak wettelijk geregeld is, ons land zich tegenover het buitenland heeft gerehabiliteerd. Daarom acht spr. het bestaan der Vereeniging, althans wat den beterhandel betreft, in de toekomst overbodig. De minderheid van het bestuur had zich, zooals de voorzitter zeide, voor het voortbestaan der Ver eeniging verklaard, vooral wat de knoeierijen in den kaashandel betreft. De Vereeniging zou dan zoo noodig hervormd kunnen worden. Naar aanleiding hiervan weès de heer Tennissen er op, dat zoowel in den boter- als den kaashandel nog veel knoeierij bestaat en daarom vindt spr. het niet wenschelijk de Vereeni ging te ontbinden. De Rijksinspecteur, de heer Biele man, zei het niet eens te zyn met den vorigen spreker. Er zal nog wel hier of daar knoeierij bestaan, maar de beste wet kan niet beletten, dat er wets overtreders bestaan. Vervolgens werd, na eenige discussie het voorstel tot ontbinding der Ver eeniging in stemming gebracht en aangenomen met acht stemmen vóór, twee tegen en één blanco. Besloten werd de aanwezige kas gelden te stellen in handen van een commissie, bestaande nit de tegen woordige bestuursleden, met de be paling, dat deze commissie minstens, totdat allo zaken afgedaan zijn, nit vijf leden zal bestaan. De vergadering besloot het archief aan te bieden aan de directie van den Landbouw. De 1 Mei-dag te Zaandam. Burg. en Weth. van Zaandam heb beu besloten, dat er op den 1 Mei dag van gemeentewege niet zal wor den gevlagd. De roode vlag komt dua niet op het stadhuis, zooals na de toezegging van den heer Duijs van het tydkon van ,,üns Huis'' kon verwacht worden, dat gebeuren zou. Aan de ambtenaren zal dien dag vrijaf worden gegeven evenals aan de werklieden, voor zoover de dienst 't toelaat. De gemeentebureaux, zoowel in als buiten het gemeentehuis, be halve het havenkantoor zullen geslo ten zijn. Alleen de scholen krijgen geen vacantie. Dos avonds tal een optocht gehou den worden, terwijl daarna twee open bare vergaderingen in Ons Huis en in het Café Neuf zullen plaats heb ben, waar als sprekers zullen optre den de hoeren K. ter Laan, burge meester, en A. de Vries, onderwijzer aan school E aldaar. Tegen de opkoopers. In de Amstelstraat te Amsterdam werd de laatste dagen op den open baren weg een soort beurs gehouden voor toegangsbewijzen voor den Rol- land-België voetbalwedstrijd. De politie hield een oogje in hot zeil en nam Zaterdagavond een man, terwijl hij bezig was een kaart te verkoo. pen, mede naar het bureau. Do man, een Haarlemmer, zal vervolgd wor den wegens het verkoopen op den openbaren weg van een toegangsbe wijs voor een openbare vermakelijk heid. - HM. Nicht rauchen. Bij den Hoogen Raad diende giste ren de zaak van den Utrechtachen student A. J. v. Vassem, die in een derde-klas coupé der S.S. onder Ab- coudcBaambrugge mei opschrift nicht rauchen" eeu sigaar had gerookt en deswege door het Kantongerecht te Breubelen-Nijenrode was veroordeeld tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis, welk vonnis door de Rechtbank te Utrecht Was bevestigd. Bij memorie voerde roquirant aan, dat art. 4 par. 1 h en 13 van het re glement op het vervoer door spoor wegen was geschonden door aan te nemen dat in een coupé van een trein Amsterdam-Utrecht de Duitsche woor den „nicht rauchen" een verbod aan duiden om in die treinafdeeling te rooken. Betoogd werd in de memo rie dat niet een subjectieve maar een objectieve maatstaf moet gelden voor de bepaling dat het verbod om te rooken „op duideijke wijze" in de coupé moet Eijn aangebracht. Immers, indien dit verbod in vreemde taal mocht worden g dan zouden sommigen dit kunnen vS staan, doch anderen niet. En 4. zou men het ook evengoed aoc* aanbrengen in het Hong&arsch, 'jj liaansch, enz. Adv.-gen. mr. Besier was motd* requirant van meaning dat het m. schrift „nicht rauchen" niet voldoj aan den eisch dat het verbod duiè» lijk is gesteld. „Duidelijk zichtbar" bedoeken t niet alleen, dat ipen 4 woorden duidelijk kan zien, ook dat men ze moét kunnen begty pen. Zoolang hier te lande talen niet beboeren tot de verplicht vakken van het lager onderwijs, km men niet eischen dat ieder Nederb*. der ze verstaat. De conclusie van d« adv.-gen. strekte dus tot vernietigd van het vonnis en ontslag van dm requirant van alle rechtsvervolging „Uw College", aldus eindigde 4 adv.-gen. zijn conclusie, „zal bij dit arrest een schoone gelegenheid heb ben om niet slechts het recht in het algemeen, maar ook1 het goed recht van- de Nederlandsche taal, zij het ook in een kleine zaak, te handha ven." Uitspraak 25 Mei. Hbi. Vondst van grafkeldmfcte Warmond. Bij het graven vanreen grafkeld* op de ruïne van de oude parochiekerk te Warmond, heeft men, volgens de N. R. Crfc., op een diepte van twee meter ongeveer 20 geraamten gevon den, alsmede ttvee vierkante, langwer- pige ruimten van steen vervaardigd, elk ter grootte van een menschen- lichaam. Gisteren is do archivaris vnn de gemeente Leiden, mr. dr. Van Overvoorde, ter plaatse geweest om een en ander te bezichtigen. Decs heeft medegedeeld, dat de vierkants rnimten uit tufsteen zijn vervaardigd en moeten hebben gediend tot be graafplaats voor aanzienlijken. Zexyn op den oergrond geplaatst. Eenigm tijd geleden heeft men in Voorhout en op Oegstgeest dergelijke kisten ge vonden. Die nit Oegstgeest is in het Stedelijk Museum te Leiden geplaatst. Vermoedelijk werden deze kisten vroe ger vrij algemeen gebruikt. e Een drama. Te Blerik greep onder het koffie drinken plotseling zekere H. G., die met zijn drie kinderen en een hui», hondster samenwoont het broodmei van de tafel en trachtte zyn huishoud ster zekere V. T, hiermee den hals al te snyden. Zijn poging mislukte, wel bracht hij haar nogal ernstige verwon dingen in den hals toe. Onmiddellijk na zijn daad greep H. G. naar zyB geweer en schoot zich door den mond een kogel in het hoofd. Toen men ter plaatse kwam was hij reeds over leden. Uit de verklaringen van den dokter, die hem reeds meer behan delde, bleek dat de ongelukkige die lijdende is aan vervolgingswaanrin, zijn daad in een vlaag pleegde. Gisterenavond laat is door de van Rotterdam naar Hellevoetslnis be stemde stoomtram, tusschen de sta tions Oudenhoorn en Nieuwenhoorn, de 18-jarige W. V.f van Zuitjland, overreden. De off. van gez. Ie kL A.. G. Theunisse, van Hallevoetsloii, die in de tram zat, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar Hellevoetslnis meegenomen. GOUDA, 28 April. Goud8che Vereeniging voor Gezondheidskoloniën. Gisterenavond hield de Goadsche vereeniging "oor Gezondheidskoloniia haar jaarlijksche ledenvergadering in de bovenzaal van de sociëteit „de Rêunie". De penningmeester bracht verslag uit over het jaar 1913. Tot zijn spijt is er -geen vooruitgang in te bekei den toestand van de kast Het afgeloopen jaar sluit met een tekort, voornamelijk omdat de giften aanmerkelijk minder waren en het koloniehuis Zonneheuvel korter verhuurd werd. De dansavond Mejuffrouw Jac. van der Pas bri helaas ook geen batig saldo op. De commissie die de rekening verantwoording bad nagezien en in orde bevonden verzocht den penning- meestyr da dechargeeren. Door de secretaressjr en do damesgeleidster Mej. Emejjj en IJsselstijn werd verslsg uitgebracht over de werkzaamheden der vereeniging in het jaar 1913. Ook de propagandaclub was in het afge* loopen jaar met groot succes, werk* zaam. De voorzitter bracht haar en de dames geleidsters, ook aan *eJ- Diestolhoret, den hartelyken dank van de vereeniging. In de voorafgegane bestnarsverg®* dering had de voorzitter, de heer h IJssel de Schepper, meegedeeld «w» niat herkiesbaar te stellen. De heer Kroon werd tot voorzitter verkozen en heeft de benoeming aangenomen. In de plaats van den heer Kroon werd in net Algemeen Bestuur ge kozen, de heer J. Versfeit, die zich daartoe bereid verklaarde. Na rondvraag verd de vergadering gestoten en dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun komst. Staking in de bouwvakken. Naar ons wordt medegedeeld is in de gisterenavond gehouden vergade ring van de Patroonsvereeniging alhier besloten het voorstel van den heer Kolijn om een bemiddelingscommissie in het leven te roepen, niet te aan vaarden. Voor 't oogenblik is in den toestand dus geen verandering gekomen. Hedenmorgen hebben een 5-tal heiers, 2 grondwerkers en 1 vlotter in dienst van de N. V. v/h H. J. Ne- derhorst alhier, aan wie was opge- drageu het opleggen van pannen op een in aanbouw zijnd perceel hier ter stede, het werk neergelegd. Zij vervoegden zich ten kantore der firma, waar zij ander werk vroegen, daar het pannen leggen door hen werd geweigerd. Toen daaraan niet werd voldaan, hebben zij het werk gestaakt. In den namiddag hebben zich weder 2 van deze werklieden aangemeld. Rywiel ontvreemd. Bij de politie is door een vleesch- houwer, aan den Tiendeweg, aangifte gedaan dat van de stoep voor zijn hnis een rywiel is ontvreemd. D<K>r de politie is een onderzoek ingesteld. Op avontuur. Door de Haagsche politie werden te 's Gravenhag© twee minderjarige jongens uit Gouda, zwervend aange troffen. Naar hier overgebracht, zijn zij door de politie alhier aan hun ouders terug gegeven. Zukl-Hollandeche Vereeniging tot be vordering van Kunstnijverheid jj en Volkskunst. Hedenmorgen heeft in Hotel „De Zalm" alhier de algemeen© vergade ring plaats gehad vaü de Zuid-ilol- l«id8ehe Vereeniging tot bevordering rsn Kunstnijverheid en Volkskunst. De vergadering, welke bezocht was door 27 lolen, werd geleid door den heer J. Hudig van Rotterdam. Nadat de voorzitter de vergadering hsd geopend en zijn vreugde had te kennen gegeven over de goede op komst, werden door den secretaris, den heer A. A. l'lasschaert (Rotter dam) de notulen gelezen der vorige vergadering van 20 Mei 1913, te Schoonhoven gehouden, welke onver anderd werden goedgekeurd. Daarop werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waarin er op werd gewezen dat hoewel het ledental, nu 131, iets minder is dan het vorige jaar, de belangstelling in de vereeniging steeds toeneemt. Er is in 1913 voortgearbeid aan het aange vangen werk. Gewezen werd op de deelname aau de Tentoonstelling Gou da 1913 en aan den Winkel te Rot terdam, waarin de voorwerpen van volkskunst worden te koop gesteld. Deze winkel mocht zelfs een klein batig saldo opleveren. De Vereeni- W ging verst rekte op aanvrage adviezen aan Comité's voor Huisvlijttentoon- •tellingen te Wateringen en te Vlaar- Plannen worden gemaakt om «en tentoonstelling te organiseeren van gebrand glas uit alle perioden alsook voor het houden van oen kunstnijvorheidstentoonstelling te Mid delburg, deze laatste met modewer king van een plaatselijke vereen. Al schijnt de 'arbeid, welke verricht is, riet zoo heel groot, er is daaraan groote innerlijke beteekenis toe te kennen. Het jaarverslag werd onder applaus ®n dankzegging door den voorzitter, goedgekeurd. Medegedeeld werd dat bet in druk aan de leden zal worden toegezonden. Uit de door de penningmeestoreese, van Stolk (Rotterdam) uitge brachte rekening en verantwoording, welke door een tweetal leden was na gezien en accoord bevonden, bleek, d*t er een batig saldo is van f 33.47. Ook deze rekening en verantwoording w«rd onder dankzegging voor het aauwkeurig beheer goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de bieren J. A. Frederiks (den Haag), ■p- J- Haveiaar (Rotterdam), J. Hu dig (Rotterdam), F. Schmidt Dege- (Rotterdam) werden herkozen, terwijl gekozen werd in de vacature ontstaan door het bedanken van den bew P. J. K. van Sloten, de tijdelijk weretaris, de heer A. A.-Plasschaart Rotterdam), en het beetuur werd jevuld «pet den heer J. C. Schou- (Delft). penningmeestereese zoi^ gaarm de financieel© verhouding zien gere geld van de' Plaatselijke comité s tot de Provinciale Vereeniging, ook in verband met koeten en baten van den winkel te Rotterdam. Na de opmerking van den voorzit ter dat de financiën van den winkoi van zoo geringen aard waren, dat het maar beter was dat Rotterdam dezen winkel in eigen beheer ouder eigen risico hield, werd besloten dat de winkel aan Rotterdam zal behooren. Na behandeling van deze agenda wordeu door des heer Hidde Nijland (Dordrecht) eeinge zakeu ter sprake gebracht. Vooreerst vestigde spr. er de aandacht Lp dat door de schat ters van de *>ersoneele belasting te Dordrecht (jUt voorwerp van oud© kunst of kunstnijverheid, hetwelk zich in een huis bevindt, uitgenomen schil derijen, op waarde taxeeren, teneinde van die waarde belasting te doen op brengen. Spr. ziet in deze toepassing van de belasting iets zeer onbillijks terwijl zij tevens© is een bedreiging voor de kunst. Wanneer personen er geldvoor over hebben om aan te koopen stukken van volkskunst, dan moeten zij daarvoor nu extra belas ting betalen, terwijl zulks niet het geval is, wanneer de waarde van die stukken elders wordt verteerd. Zoo kan ook het behoud van stuk ken, die door erving in bezit komen, bezwaarlijk worden. Spr. wees ook op de moeilijkheid van het schatten der juiste waarde. Naar spr.'s meening zou het wei aanbeveling verdienen, indien de Re geering door de Vereeniging op deze onbillijke belastingaanslag, die de bevordering van volkskunst tegen werkt, zou worden gewezen. De naar aanleiding van dit punt gevoerde discussies hudderi tot resul taat dat door den heer Tuteiu Nol- thenius, voorzitter van den Nation. Rond, de toezegging word gedaan do- ze zaak in de eerstvolgende hoofdbe siuursvergadering ter sprake to zul len brengen. Het tweede punt van den heer Hid de Nijland betrof hot instellen vaa een contributie van f 0.25 per Ud teu einde deze vereeniging meer lo brengen tot het volk eu aau jonge lieden, die de middelen missen om zichzelf te helpen, indien zij bekwaam heid hebben, werktuigen en materia leu te verschaffen, teneinde hen te helpen hun idealen te volgen. Na eeuigo bespreking werd besloten de vraag betreffende de instelling van een luge contributie te plaatsen op de agenda vau de eerstvolgende vergadering. Wat nangaut het steunen van jon gelieden? -zegde de voorzitter toe, dat zulks zal geschieden, ook al zou de kas niet over de noodige middelen be schikken. Ten slotte besprak de hoer lliiMe Nijland het wenschelijke (lat door de Regeering meer aandacht werd go- schonken aan het oprichten van scho len voor kunstnijverheid. De Staat gaat op het gebied van Middelbare technische scholen thans oen goeden weg, doch aan de kunstnijverheid wordt niet gedacht. Spr. vroeg of liet niet mogelijk zou zijn dat de Vereen, pogingen bij de Regeering zou aan wenden om scholen voor kunstnij verheid te krijgen. Nu gaan onze Iiollandsche artisten naar tie Gowor- be-schule in het buitenland. De heer van Willens waard (Schoon hoven) zal gaarne een bescheiden ge bruik maken van hot aanbod van den voorzitter voor bijdrage aan jongelieden. Wat aangaat het onder, wijs aan de Nijverheidsschool te Schoonhoven, reeds geruimen tijd worden plannen gemaakt om dat onderwijs te verruimen. De afdeeling Schoonhoven zul te gelegener tijd den moreel en steun van het hoofdbe stuur voor hare plannen inroepen. Door den heer Teepe (Schoonho ven) werd medegedeeld, dat van rijks wege slechts bestaan twee inrichtin gen als bier bedoeld: de school vv Kunstnaaldwerk te Amsterdam en de Rietvlochtschool. De hoer W. Gol (Gouda) had in verband met de financieele regeling tusschen de Provinc. Vereeniging en de plaatselijke comité's oen Voorstel willen doen. Het komt hey echter beter voor dit schriftelijk in te zen den voor de eerstvolgende vergade ring, indien het de goedkeuring der Goudsche afd. mag verwerven. Door den heer Tutein Nolthenius worden eenige mededeetingeu gedaan, waaruit blijkt, dat de Nat. Rond zich veel moeite geeft om direct contact met het volk te krijgen. Er is thans eeu bibliotheek gevormd voor hout snijden, welke 'modellen ter beschik king der afdeelingen zijn. Dezecol- tie platen is ontleend aan de Studio. Ook heeft de Bond een beeldhouwer en houtsnijder aangezocht, die wan- delcureussen geeft. Het ligt in de bedoeling deze cursussen «u te brei den op het gebied van leerbewerking enz. Do heer Teepe (Schoonhoven,, wees op het bezwaar der buiteolandsche modellen. Het .Museum van Nijver heid en het Oudheidkundig genoot schap biedt volgen* spf. Iiollandsche modellen te over. Ten slotte bracht de heer W. Gol namens het Goudsche comité zijn dank d*t deze vergadering ditmaal hier is gehouden. Daardoor wordt ook plaatse lijk de belangstelling in de vereeniging opgewekt. De voorzitter sloot daarop de ver gadering. De leden vereenigden zich daarop aan een gemeenschappelijken lunch. In den namiddag werd in groepen een bezoek gebracht aan de St. Jans- kerk, het Museum van Oudheden, de Oud-Katholieke Kerk, Goedewaagen's Pijpen- en Aardewerkfabriek en aan de Plateelbakkerij Zuid-Holland. Prov. Comité van Antir. Kies vereen i- gingen in Zuid-Holland. ïn den Nieuwen Schouwburg alhier heeft hedenmiddag de groote verga dering plaats gehad van het Provin ciaal Comité van Antir. Kiesvereeni gingon in Zuid-Holland. De vergadering welke alleen voor de antirevolutionairen en hun pers toegankelijk was, en welke door hon derden leden van de a. r. kiesver enigingen in deze provincie werd bijgewoond, ving te half twee aan en eindigde omstreeks half vijf. Tegen 4 uur arriveerde Dr. A. Kuyper teneinde tot de vergaderden, naar reeds is gemeld, een toespraak te houden. Tot ohzen spijt kunnen wij, die ons niet tot de a.r. pers rekenen, van Dr. Kuypers rede niets mededeelon. INOEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red Biosóoop Gouda Vooruit. Mijnheer de Redacteur Door een ingezonden stuk van don heer Scheepmaker werd ik er op attent gemaakt dat de Nieuwe Zuid-Hollan der het noodig gevonden hoeft zijn waarschuwende stem weder eens te doen hooron n.l. om niet naar de film „Popje" te gaan zien. Ik laat daar of die waarschuwing door haar kuddeke werkelijk als waarschuwing wordt op gevat, ik geloof veel eer dat het een aanbeveling is er naar te gaan kijken. De zucht naar het verbodéne Maar tien tegen een wil ik wedden dat de schrijver van die waarschuwing zelf die film niet eens heeft gezien, anders had hij niet gewaarschuwd om de eenvoudige reden dat er niets te waarschuwen valt. Zéker het komt wel eens voor dat in films wat te zien wordt gegeven dat misschien beter kon worden weggolaten (vooral voor de erg preutscho N.Z.H.), maar dat behoeft heusch niet alleen op boven- nenoemde bioscoop te slaan, dat heb ik in de Witte Bioscoop ontmoet, nl. altijd voor al te preutsche toeschou wers. Do film „Popje" mag gorust, zelfs door kinderen, gezien worden. Of schuilt soms het onzedelyke er in dat Asta Nielsen in haar "bloote kousjes" loopt. Alaar iemand die een meisje van 12 jajfn moet vooratellen kan men toch niet in lange rokken laten loopen, zelfs al is dat Asta Nielsen. Geen enkele weldenkendo kan zich aan die film ergeren. Ik zou iedereen willen aanraden, ga zien en oordeelt. Met dank voor de plaatsing, Een getrouw bezoeker van de beide Bioscopen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeion goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 44, 2e 40 en 3e 35 cent per hall kilo. i Magere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 38, 2e 32, 3e 28 ceid per half kilo. 0 Stieren goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 32, 3e 28 cent per half kilo. Handel in vet vee, Stieren en vette Kalveren prijshoudend, beste vette koeien 1 cent boven noteering. Op de magere markt was de handel stug, prijzen hoog. Familiedrama. Hamburg, 28 April. Een fabrieks arbeider heeft na eerst ziju vrouw te hebben gedood, zijn beide kinderen den hals afgesneden en daarna zich zelf door ophanging van het leven beroofd. Overreden. Te Leiden is hedenochtend de 26- jarige redacteur van de r.k. Leidach© Courant door een auto van Sijthoff's Uitgevers Maatschappij overreden eu gedood. VARIA. C'est lo... temps qui fait la musique Het stuk heeft gespeeld in den Haag. Mevrouw, die twee dienstboden houdt, zou een diner geven. En wie komon er mevrouw, infor meerde de keukenmeid. Mevrouw meende, dat dat nu juist niet behoorde tot het gebied van do gedienstige. Jn, was het antwoord, als u het mij niet zegt, kook ik niet. MevJouw wondde zich verontwaar digd tot meneer. Meneer vond dat ze het in godsnaam maar zeggen moest. Wat gaf hot ook eigenlijkmevrouw moest nu maar bly zijn, dat zij eindolijk oen meid had, die good kon koken, dus En mevrouw verteldemeneer en mevJouw die en die, mevrouw die on mevrouw die. Maar zij behoefde niet veol to ver tellen. O, nee, viel hot meisje haar al heel spoedig in do redo, o, noo, voor die kook ik niet, dio staat op onze lijst, die bohandelt haar dienstbodon te slecht, voor die koken we niet. l)e kok heeft voor movrouw's diner gozorgd. (N. R. Crt.) BURGERLIJKE STAND !4 Apri Antonius, ouders O. Verweij en M. Belt. 26. Leendert,' oudors Arot en M. Schenkel. 27. Maria Helena Adriana, ouders T. W. van Klaveren en M. H. Ratten. OVERLEDEN: 27 April. P. Sas, 10 m. - H. E. Kuster, 20 j. - 28. O. do Jong, 11. m. Verdronken. Te "Wageningen ia gisterenavond de leerling van de H. Land-, Tuin en Boschbonwachool, de 20-jarige J-, bij het roeien in den Rijn door het omslaan van zijn cano verdronken. De toestand in Ulster. LosdW, 28 April. In verband met den toestand in Ulster zal spoedig ontbinding van het Lagerhuis worden aangekondigd. De keizer van Oostenrijk. ■Wïekbh. 28 April. Öe toestand van den keizer wordt gaandeweg beter. Hij wonde zich tot JAC. KOOI J Kz. puttenboorder to Wieringerwaard, die zich gaarno belast met het instal- leoren vau Reads jaren lang is dit work door ondorgeteekendo mot het grootste succes nitgovoord. Bogrootingon kosteloos. Aanbevelend, WIERINGERWAARD. is proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK APELD00RN-H0UAND. DE HELFT DER SLAVERNIJ van hat huiswerk wordt ta «let gedaan, zoodra 5«allgbt bet bule Manen treedt. Om vloeren, togele, moren, houtwerk enz. deer en door echoon te maken In Sunlight het af doende te aa voordeellgete Laat Sunlight Uw hula dean glinsteren an Uw werk verrichten. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste (fcrometerstand 773.2 te den Helder, laagste stand 747.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Winden uit oostelijke richting, ne velig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, we der warmer. VXN PKN Effeetenhandel te Amsterdam 28 APH1L 1914. Staatsleeziiigen. Nod. Cert. Werkelijke* Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije} Kronenrente 4 pet.' Port. Obl. 3de Serie' Amort. Schuld 3 pot. Rnssisohe Obl. 1U0C 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Vorige kocii- 77 v, BI3/, 61, Spw.mii) 1898 4 pet.' ld. Obl. ^Nieolai Spoor-} weg) 1867-69 4 petj ld. Obligatie 6e Euiis.j 4 pet 9Ö1/. 883/i 88\ 81»;, 88'A 29% 99 73 V. 54 67'/,, Koen vau heden 77r,/g Bll3/i« «3Vi 81 Va 98'/, 70'/, r>4'/. *23 57 254' 235 165 160 4'7. 617 185' 128' 100 99 46 59'/, 56'*/. 258 13 618 185 sie Japan. Obl. 1899 4 pet.1 Mexico Afl. Binnenland] Obl. 5 pet.} Brazilië Funding Leo-, ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pct.j Venezulea Dip). Schuld 1905 3 pet.' Hank- «n Credift Instel lingen. Fed. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun-, dry Comp. C. v. A.j ld.Smolting Refining! Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp. Gort. v. Gow. Aand. Kol. ("redlet instelI. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Nod. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw Mtfen. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjkng Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl v. Petr, Bronn.C.v.A „Shell" The Transp. Trad ('y. C'. v. G. A. .Scheepvaart Mljen. Nod. Am. Stoom vaart-j Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee-] land" Preferente A.j Int. Mercantilo Marino] Cy. afgest. Pref. A.j 1'abak-Oudememlngen. Bindjey Tabak Mij. A III vemen. Mux wel Land Gpant Cort. v, Aant), Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzoron Kpoor- wegmii. XXand* Mij. t. Expl. v. spoorwegen A$hd. Zuid-Italiaan. Stówmij. Serie A-ll Obl*3 pot. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouias- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4' pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Gf;s. 4 piet. 147'/» GELDKOERS. Prolongatie 4—41/» pUt. Nat. en Buitenl. Staatsf. prijshou dend, Rubbers geen omzet, Tabakkon stil, Petroleum flauw. Uh l 2'A 97 90',, 101 01 UI' 27 92'/, y t 26'/, 2«", 150'5/„ 151 1'/.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2