ZBinxiexilaoa-d- STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Kl'u.n.st. "U"It d.e SPers. Stadsnieuws. 405e STAATS LOTERIJ. Laatste Berichten. 3I=0:BT. "a'ÏÏv°lU7 "v't-R. V. B„ kerkniecws. Rapport spoorwegramp Beilen. Telegrafisch Weerbericht GROENTEN VEILING. Officieele Prgsconra&t Effectenhandel te Amsterdam - - - - - n ïoi V, n 1 '5 der hoofdelijke stemming aangenomen 1 De Voorzitter: Thans zou aan de orde zijn het preadvies op het verzoek van M. M. Belonje Jr. om het recht van overpad over een zijl. De heer Beionje heeft mij medege deeld, dat hg tot overeenstemming is gekomen met den huurdervan de zijl en heeft mij verzocht aan den Raad mede te deelen, dat hij zijn verzoek intrekt. Ik stel voor dit punt niet verder te behandelen. Aldus besloten. Aan de orde: Het voorstel om aan H. Hoogendoorn grond en water te verkoopen en te verhuren. De beraadslaging wordt geopend De heer van der Want: M do V.Met dit voorstel, om 35 M2. grond aan'den Korten Raam en het daarbij behoorend water aan den heer Hoogendoorn te verkoopen tegen f 5. per M2., kan ik mij, wat betreft de bedoeling er van, wei vereenigen, maar niet wat betreft den gevraagden prijs. Ik heb mij ter plaatse op de hoogte van den toestand zooals deze nu is gesteld en heb ook nagegaan, in ver band met de daarbij behoorende tee- keningen, hoe de toestand zal worden. Ik heb nu gezien, dat de grond, die de heer Hoogendoorn zal koopen, hem duurder zal te staan komen dan f 5. door do kosten, welke hij zal moeten maken om het water, dat hij noodig heeft, te dempen, en dat do prijs dan ten minste het dubbele zal bedragen Dit zou nog niet zoo bijzonder zwaar behoeven te wegen, wann die grond uitsluitend zou dienen tonijnen be hoeve, maar wanneer de toestand daar eenmaal veranderd is, dan zal dat te gel ykertijd ook zijn in het voordeel van do gemeente wat betreft de lig- fing van de straat en het aanzien van at stadsgedeelte. Ik gploof, dat het op den weg ligt van de gemeente om dengene, die daar de huizenrij wil bouwen, zooveel als maar eenigszins mogeliik is, tegemoet te komen in de te maken kosten en er wel aan te dehken, dat zij, behalve den koopprijs, nog krijgt een gedo leerde zijl, wolko zij kan verhuren, terwyl dat nu is een stuk water. De prys van f 5.— per M2. steekt m.i. wel een beetje schril «f bij dien, welke men b.v. vraagt voor bouwgrond in het park, n.l. f 4.— per M2. Ik heb op grond van een en ander de eer voor te stollen sub 1°. van het voorstel „f 5.te vervangen door „f 2.Daarmedo zouden wy de plannen om daar to bouwen in de hand werken en dienen het belang van de gemeente. Het amendement -van den heer van der Want wordt voldoonde onder steund en komt mitsdien in beraad slaging. De heer IJsselstyn: M. de V. Ik kan mij geheel aansluiten bij den heer vaft der Want, die betoogd heeft dat, moge de Jjeer Hoogendoorn be lang by deze zaak hebben, er toch ook nog een gemeentebelang bij betrokken is. Do toestand daar is niet goed. Wij hebben de goede gedachten gehad alle mogelijke zylon in deze gemeente te dempen maar dit stukje zijl is open gebleven, vermoedelijk 'om liet bedrijf van den lieer Knaap, en voorganger van den laatsten leerlooier aldaar, niet te belemmeren. Nu wil de heer Hoogendoorn, ten einde daar nog een huisje meer te kunnen zetten, van die zyl gebruik maken. Dat kan hy wel krijgen maar hy moet het zelf dempen. Hij moet c tevens dempen die geheele zijl en deze rioleeren. Daarmede is opn bedrag van laten wij zeggen f 350.— gemoeid Zoodoende komt de door hem benoo- digdo grond niet op f 5.maar op f 15.per M2. En wanneer hij een maal dat gedempt en gerioleerd heeft, en daar een goed stuk werk al is het klein verricht heeft voor de gemeente, dan mag hij dat werk van hem nog huren. Ik vind, dat het wel wat te duur voor den man gemaakt wordt. Ik zal er niet verder op ingaan. De heer van der Want heeft de zaak zoo goed toegelicht, dat ik het niet ver beteren kan. Ik zal met volle over tuiging stemmen voor het amendement van den heer van der Want, Ik vrees toch nog, dat de heer Hoo gendoorn zelfs dat bod niet zal ac- cepteeren. Dat zou mij zeer spjjten. De toestand daar is mij al te goed bekend en ik maak mij sterk, dat, wan neer dergelijke toestand heerschte op een beteren stand van de gemeente, de gemeente zelf de zaak reeds lang zou hebben opgeknapt. (Wordt vervolgd.) De Liberale Unie in Overijsel. In de jongstgehouden vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging Almelo (aangesloten bij de Liberale Unie) was ingekomen een schrijven van het hoofdbestuur der Liberale Unie, daar bij verzoekende afgevaardigden van het hoofdbostuur te zenden naar de buitengewone vergadering, op 10 dezer te zwolle te houden, ter bespreking met 'de besturen der aangesloten kios- vereenigingen van de in deze provin cie te voeren actie. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Raad van State. Bij kon. besluit is mr. dr. A. A. H. Struyken benoemd tot lid van den Raad van State. Katwijk. Het Haagsche Corr.-Bureau meldt aan de bladen In parlementaire kringen verluidde reeds hedenmiddag met vrij groote zekerheid, dat voor den zetel in de Tweede Kamer voor Katwijk, die openkorat door de benoeming van baron Van Wassenaar van Catwijck tot lid der Eerste Kamer, bestemd is dr. J. Th. de Visser, christelijk historisch oud-afgevaardigde voor Leiden. Eerste Kamer. Men meldt aan do N. R. Crt. De beslissing van het lid der Tweede Kamer baron van Wassenaer van C'at- wyck over de vraag of hij zijn ver kiezing tot lid der Eerste Kamer zal aannemen, is, naar wij vernemen, af hankelijk van de vraag of een verge lijk zal worden getroffen tusschen de recb tacbo partijen in het district Kat wijk. TWEEDE KAMER. Vergadering van 5 Mei. Voorzitter: Mr. II. Goeman iiorgesius Inkomstenbelasting. Vervolg. De heer Merchant (v.d.) zijn rede vervolgend, merkte op hoe zij, die geen inkomsten uit vermogen heb ben groote uitgaven moeten doen voor levensverzekeringen om gelijk te ko men uiet vermogenbezitters.Indien men daar nu bijrekent de belasting, die voor hon geheven zal worden, gaat het idee belasting naar draagkracht geheel verloren. Spr. gelooft niet aan een eventueele verhooging der successiebelasting. De miilioenen die noodig zijn, moe ten getroffen worden, en wanneer men de ameddementen-Bos c.s. en ter Laan niet aannoemt, zal het volk weten aan wie het de tabaks- en de bierbelasting te danken heeft. De hoer de Meester (u.l.) repli ceerde, wees er op hoe de heer Mar- chant in zijn schitterende repliek de bezwaren ingediend door spr. niet heeft weerlegd. Minister Lloyd George in Engeland wil ook niet de progressie gaan verscherpen by inkomens van zes k zevenduizend gulden. Hij hand haaft het tarief voor inkomens be neden 1000 pond sterling. De heer T y d e m a n (v.l.) repli ceerde en herhaalde dat het uiterst moeilijk is verschillende belastingstel sels met elkaar te vergelijken. Boven dien mag niet uit het oog verloren worden dat in Engeland geen gemeen telijke inkomstenbelasting is. Indien wij met 'toog op andere landen letten op de hier voorgestelde progressie dan behoeft Nederland zich niet te scha men. Spr. wil zich niet verbinden alle uitgaven door directe belastingen te dekken. Evenmin hoeft spr. en ook niet de concentratie zich verbonden om de golden te vinden voor staats pensioen. Wel nam zij op zich de middelen te zullen vinden tot her stel van het budgetair evenwicht. De heer P a t ij n, u.l., voerde op nieuw aan dat door tegpn het amen dement-Bos te stemmen, niemand on trouw wordt aan het gegeven woord. Door dit wetsontwerp toeh zal de opbrengst versterkt worden met 10 millioen. Spr. stelt zich zeker voor de nog benoodigde miilioenen te zul len vinden uit de successiebelasting. De heer Bos, v.d., aan het woord komende, wenschte weinig toe te voe gen aan hetgeen door den heer Mar- ehant is gezegd. Spr. is van oordeel dat het vermogeD veel te licht ge troffen wordt, tegenover het inko men. Spr. zal de amendementen hand haven, omdat daardoor alleen de groote inkomens en vermogens zwaar der zul Ion worden getroffen. De Minister van Financiën, de er Bertling, bracht huidie aan de heeren Bos en Marchant, maar houdt vol dat vermogensbelasting tot nog toe een zelfstandige belasting, moet worden een aanvullende belasting, welke ten doel heeft de inkomens uit vermogen zwaarder te belasten dan uit inkomen. De minister kan geen welwillende houding aannemen en vreest Vermindering in plaat* van vermeerdering. De amendementen-Bos c.s. werden daarna verworpen met 59 tegen 26 stemmen. Het amendement-ter Laan c. s. werd verworpen met 65 tegen 20 stemmen. Art. 33 werd daarna z.h.st. aange nomen. j. Bij art. 35 (belasting van vennoot schappen met f 5 per f 100) wensch te de heer van V u u r e n, r.k., de divioend belasting te brengen op f 2.75 per f 100. Spr. is van oor deel, dat het onrechtvaardig is hooge en lage dividenden te treffen; daar door zal worden tegengehouden het vormen van nieuwe vennootschappen. Op die 5 zal men geen opcenten voor de gemeenten meer kunnen leg gen. Het Rijk eischt alzoo allee voor zich, waaraan de Gemeenten iets zou den kunnen verdienen. Spr. bestreed de stelling als zou een N.V. juridisch zijn een zelfstan dig handelspersoon, mot een geheel afzonderlijk vermogen. Waarom deze dan ook niet aangeslagen in de ver mogensbelasting? De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdag 11 uur. Mej. De Boer. De Gron. corr. van het Vad. schrijft Wij hebben, omtrent juffr. De Boer's thuiskomst, nog het een en ander toe te voegen, ente verbeteren. De familie De Boer lichtte ons in omtrent de thuiskomst harer dochter, en spre kende over de bloemenhulde meenden wij ook verstaan te hebben, dat de S.S. een ruiker had gezonden. Even wel, het bleek een misverstand te zijn. Ook op ons heeft het een zeer pijn lijken indruk gemaakt. De maatschap pij nam geen deel in de gelukkige thuiskomst van het met zooveel moeite aan den dood ontrukte slachtoffer. De familie De Boer wencht niet dat wij over dat thema onze gevoelens nader zullen blootleggen. Wij zullen dat verlangen eerbiedigen. Zeer spoe dig hopen wij een gelegenheid aan te grijpen daar nader op terug te komen, zullen dan vertellen van een be zoek, dat wij gisteren bij de familie De Boer hebben mogen afleggen. Daar heerschte feest, klonk ernstig stem mend orgelzang en zong de dappere patiënte mee„Looft den Heer, want Hy is goed".... Daar troffen we aan haar vorloofde, haar zuster, die allen zich even dankbaar gestemd betoon den, pmdat zij er weer was En te midden van die rustige vreugde trof ons een warme bloemenhulde van ons grijze staatshoofd, den Minister-presi dent Cort van der Linden, te Den Haag. En je voelde 't droevige dat daèrin zat, en je dacht terug aan zoo droevig het leven gekomen jeug dig lid der Groningsche balieEn je reporters-bloed kwam heel niet in opstand, toen haar vader zei, dat van interviewen nu niets kon komen. Je liet je reporters-boekje stil in je jas- zak en je ging... je wilde de familie niet langer storen. Maar toch kwam weer bij ons de zoo vaak reeds geuite vraag naar voren: „Wanneer wordt het officieele rapport gepubliceerd Een kranig heertje. De Vad. corr. te Lemmer schryft: Een krasse grijsaard mag zeker wel genoemd worden de bijna 85-jarige oud-visscher Jan Zeldenthuis alhier. Reeds jl. Woensdag toch is hier door dezen ouden heer in zee een bad ge nomen. Hij was daarmede weer even als vorige jaren de eerste van de vele fiersonen die hier in zee baadden. De aatste jaren sloeg hij bij het gunstig weer, tusschen 't laatst van April en October, bijna geen dag over. Gisternacht om halftwaalf werd te Helmond de Boerderij vanRooyakker door een geweldigen brand vernield. Van den inboedel kon nagenoeg niets gered worden. 8 koeien en 7 paarden werden mede een prooi der vlammen. Gisternacht is ingebroken in de Plantago-Schouwburg aan de Fransche Laan te Amsterdam. De dader heeft zich vermoedelijk toegang tot het ge bouw verschaft door over het hek te klimmen en de koffiekamer open te breken. Vervolgens is hij door het loket- raampje van den bureaulist geklommen en heeft het kleine geld ten bedrage van f 17.50 meegenomen. Gelukkig dat het deel der overige deel der recette zich niet meer in de kast bevond. Uit de koffiekamer wordt niets ver mist. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De sergeant-fourier van I. van het lste reg. inf. te Assen is gearresteerd in verband met zijn beheer van de menagegel den. In een der R.-K. kerken te Eind hoven is door de geestelijkheid mede gedeeld, dat vrouwen en meisjes, die geen tot aan den hals gesloten klee ding dragen, niet meer tot dc com municatie zullen worden toegelaten, (Hbld.) Gasontploffing. Een ernstig, maar gelukkig goed afgeloopen, geval van gasontploffing heeft zich Zaterdag voorgedaan in het Luthersche Weeshuis aan den Wagen weg te Haarlem. Omstreeks kwart voor diieën had de vader van het huis in de bijkeuken den geyser aangestoken. Nadat die ongeveer vijf kwartier gebrand had, werden de bewoners van hèt gesticht door een ontzettenden slag verschrikt vertelt H. Did. Men snelde naar de plaats vanwaar het geluid was geko men en vond in de bijkeuken een groote wanorde. Waarschijnlijk door ontploffing van gas was de romp van het ondergedeelte van den geyser, een stuk rood koper van meer dan een vierkanten meter, van het toestel af geslagen, een ijzeren hek,rond de geyser, was uit den muur gerukt. Hek en koperen plaat waren als een zwaar schoft door het vertrek geschoten, pad den upn tafel op schragen omverge- slagen en waren toen nog met zooveel kracht tegen de deur aan de overzijde gekomen dat het paneel er geheel werd uitgeslagen en de stukken koper en ijzer in de keuken geworpen wer den, daar hevig verschrikkende het keukenpersoneel, dat juist was gaan theedrinken. Nog meer verwoestingen werden aangericht. De vensters boven de aanrechtbank werden uit de kozijnen geslagen, van de glasruiten in de an dere vensters bleef niets /neer heel. Twee deuren werden met zulk een kracht den verkeerden kant openge slagen dat zij zwaar beschadigd wer den. Verder werd de muur, waartegen de geyser stond, ontzet en een ijzeren pot in stukken gebroken. Zulk een kracht had het ontplof fende gas, dat in een aangrenzend vertrek de ruiten vernield worden en zelfs de ruiten van een kamer op de eerste verdieping de bijkeuken is op den beganen grond die door een binnenplaats van de keuken ge- schoiden is, zijn vêrnield. Door een wondor waren de meisjes, die hier werken, eenige minuten vroe ger, gaan theedrinken. Waren zij in de keuken gebleven, dan was de ramp niet te overzien geweest. Tot nu heeft men niet kunnen vin den, waarvoor het ongeluk is veroor zaakt geworden. van ééne eeuw vier verschillen^ nale vlaggen gehad, die van de bons, die van de Orleansen, die Bonaparte,* en die van de Repay Men ziet, dat wij dezaakz^ ter mogelijk bekijken, zonder boosheid, want zelfs al had Zaandam de' rogde vlag van het huis uitgestoken, dan zou dat a niet deren, ómdat men daarmee» constitutioneele monarchie onder van Oranje te na was gekomen staat gelukkig zoo rotsvast, dat ze L sociaal-demogratische kinderachtig den niet kan worden gedeerd-*, wij echter wel moeten constateer»; dat uit de houding van den Z» schen burgemeester in deze blijkt, di hij geheel in de war is ten opzftftj van hetgeen zijn officieel optredend burgemeester eischt en wat den Hi particulier vrystaat. Ter Laan In de war. Het Vaderland" schrijft: Men is op dit oogenblik in Zaandam de kluts kwijt inzake het vlag vertoon. Burgemeester Ter Laan op den sociaal-democratischen feestdag in eigen gemeente als woordvoerder op tredende (waarin ook zeker gemis aan tact was te constateeron) heeft er ver klaring van gegeven, waarom, in strijd met hetgeen de heer Days indertijd had beloofd, de roode vlag op 1 Mei niet van het gemeentehuis was ge- heschen. Hier zij ons oven de opmer king in het voorbijgaan veroorloofd, dat het voor ons tegenvaller is, dat de bezadigde heer Ter Laan zich ook' maar één oogenblik gebonden heeft kunnen achten aan een boutade van zijn loslippigen wethouder, die onder zijne vele beminnelijke eigenschappen ook deze telt, dat hij vaak in één unr meer zegt dan hij in eene maand ver antwoorden kan en die, vooral als er wind komt in de sociaal-democratische zeilen, direct min of meer boven de huizen is. Maar daarnaast is de verklaring, waarom de róode vlag op 1 Mei 11. niet van de tinnen van het Zaansche gemeentehuis heeft gewaaid, inderdaad verbijsterend. Dat was toch, omdat de sociaal-democraten niet wilden prikke len door uiterlijk vertoon, zooals de tegenstanders op Julianadag de drie kleur als partijvlag hebben gebruikt! Zooveel woorden zooveel misvatting. De driekleur is de nationale vlag, en als zoodanig de eenige vlag, die van een gemeentehuis kan en mag uitgestoken worden, en de roode vlag is partijvlag. Wie dit niet begrijpt, keere de zaak maar eens om. Zoodra in Nederland (waarvoor de Hemel ons beware) de sociaal-democratische repu bliek zal zijn gevestigd, wordt de roode vlag nationale vlag, en zullen alle Burgemeesters in Nederland, ook zij, die even koningsgezind z'jn als wij, de roode vlag van het gemeentehuis hebben uit te steken, en dan zou de driekleur partijvlag zijn geworden. Zoo heeft Frankrijk in de spanne tijds PARSIFAL. De uitvoering, die 't ElberfeMa gezelschap Maandagavond van Wig- ner'^r laatste werk gaf, was zeer ver dienstelijk en moet voor menigeen die zich tot dusverre met 't hooren Vu fragmenten of met 't bestudeeren der partituur he'eft moeten tevreden stel len, eene' openbaring zijn geweest Reeds nu was de indruk op de zeer talrijke toehoorders de scfttmwbuw was bijna uitverkocht zóó overwel digend als ik nog nooit heb bijge woond minutenlange stilte heerschte na 't neerlaten van 't gordijn voorde eerste actemen vergat zelfs enkeii oogenblikken, dat er naar de koffifr kamers gehold moest worden om eens plaats te veroveren. "t Spreekt vanzelf, dat deze inwer king op de toehoorders in de eerste plaats aan 't werk zelf te danken is, doch even vanzelf sprekend is 't, dit door eene slechte uitvoering dit resul taat nimmer bereikt had kunnen wor den. Wat de solisten betreft, deze wv ren zonder uitzondering zeer verdien* stelijk. Bovenaan stond Urlus* vertol king van Parsifal, die zoowel wat spel als wat zang betreft volkomen af wis. Doch ook Hans Erl heeft met nobel basgeluid 'n uitbeelding vandi zeer zware Gwrwemanz'-partij gegevsq die er zijn mocht. De Klingsor m Erich Hunold en de Amfortas Willy Zilken waren ook zeer stelijk, terwijl Frl. Adelheid Nisi de partij van Kundry veel relief te geven. Vooral in de tweede «te, waar ze Parsifal haar verleden op biecht, heeft ze uitstekenden zang ei voortreffelijk spel gegeven. Het bloemenmeisjes-ensemble heen afzonderlijke vermelding meer dat waard. Deze zeer moeilijke scene f» uitstekend ingestudeerd de vrouwen stemmen klonken zeer beschaafd en over 't geheel zeer zuiver. Minder gelukkig waren de mannenkoren ia de eerste, maar vooral in de derde acte't slot was zelfs eene totale mislukking. Over 't instrumentale gedeelte ksn ik niet zoo veel goeds schrjjven als over 't vocale. Ieder, die den Rotter- damsehen schouwburg kent, had op z'n vingers kunnen narekenen, dat de mededeeling ointrent 't medewerken van 't volledige Concertgebouw-orchest 'n onwaarheid moest zijn, on voudige reden, dat dit orchest onmo gelijk in de beschikbare orchestroimte te plaatsen is. Daar van de Hj; zers geen enkel instrument gemijt kan worden, moest men dit natuurlijk door inkrimping van 't strijkkwintet vinden. En dit is dan ook werkelijk gebeurd. Iu plaats van 14 eerste violen waren er slechts 8de tweede violen en alten waren natuurlyk naar va* houding verminderd; van de 8cellis ten, die anders in dit orchest mede werken, speelden er slechts vier mede, evenals 4 bassen, 't Gevolg kon niet uitblijven de blazers, voornamelijk t koper, overstemden bij tijden 't strijk kwintet geheel. En ofschoon 't orchest speelde, zooals we dat gewoon zjjjjj d.w.z. voortreffelijk, was 't onmogelgk op deze wijze de juiste klankverhou dingen te krijgen. De leiding van Hans busch was, zooals ik reeds mededeelde, buitengewoon een enkele keer voor namelijk in Charfreitagszaubern nam hij de tempi te breed, waardoor 't ge heel dan 'n te massieven indruk ma**- te. De costumes waren prachtig, even als 't decoratief en de geheele nu#* en-scène. Zoowel in de eerste als m de derde acte gingen by de wandlungde gordijnen toe, zooalsj* reeds voorspeld had. En ofschoon®1 geheel indruischt tegen WagneD voorschriften, wordt de stemming*» toch minder verstoord dan door oj*? gebrekkige of belachelijke vertoog pe Spaansche Vlieg. Wn hebben dan hier een opvoering bad van het geruchtmakende stuk Spaansche Vliög\-Het pubiiek Jit Gouda en omgeving heeft het met -ton oogen aanschouwd. Honderden Jnhonderden hadden de schouwburg zaal bezet op alle rangen een be- zoo groot, als voor een opvoe ring van welk stuk ook maar zou kun nen zijn gewenscht. Wanneer men bedenkt dat het seizoen voor tooneel- oDVoeringen voorbij is, dat geen stuk op dit oogenblik nog zelfs op een ma- JL belangstelling kan rekenen, dan valt het toch wel terstond op dat er bij zondere reden was voor het schouw- barghezoekend publiek om „de Spaan sche Vlieg" in zoo grooten getale te komen bijwonen. Die reden, wy behoeven het eigen lijk niet te zeggen, ligt in de bestrij ding die hier ter plaatse, in navolging van elders, tegen dit stuk is gevoerd, een bestrijding zoo allerdwaast, zoo ridicuul, dat wij, deze nog eens nale vend. na het stak pas te hebben ge zien meewarig het hoofü schuddend er toe komen om te zoggen Och, och, hoe kleingeestig, hoe bekrompen, maar tegelijk hoe onwaar. Of wel als wij het begrip „onzedelijk" waarop deze bestrijding steunde ons eens willen indenken bij het beschouwen van het tooneeltje waarop wij de slachtoffers van „De Spaansche Vlieg" bij elkaar zien elkaar vertellend hoe ze er allen zoo 'heerlijk zijn ingevlogen, dan is er voor ons geen gedachte aan iets „on zedelijks", maar dan proesten wij het uit, dat er zulke stommeriken zijn, zoo laten beetnemen, 'tls absurd gèwöonr-aogals trouwens het ile stuk éón dwhasheid is. Dêifihoud is beketad. Deze klucht van Franz Arnold'en Ernst Bach heeft geenerlei pretenties, dan alleen deze, dat ze dient tot vermaak. En vermakelijk is ze, dol-vermakelijk zelfs. Ze heeft het publiek zoodanig aan het lachen gemaakt, dat er zelfs waren die het er benauwd van kregen Gelukkig dat er niet minder dan zeven dokters in de zaal waren, die in geval het noodig was geweest, hulp hadden kunnen bieden, 't Was eerst Henri Morten toen Henri Poolman later Van Hees en WÏUem Hunsche en niet te vergeten Cor. v. d. Lugt Melsert in zijn nuchtere rol, die ontzaggelijk veel van de lachspieren hebben gevergd. Zij waren de oorzaak dat het publiek in onbedaarlijk lachen oversloeg, Waar aan bijna geen eind kwam. Wanneer het 'n oogenblik stil was, dan hoorde men toch grinneken van sommigen, die zich niet konden inhouden. Het publiek amuseerde zich kostelijk, Mevr. van EijsdenVink vervulde in deze klucht een belangrijke rol, die zij zooals wij dat van haar gewoon zijn met- volkomen zekerheid en talent heeft gespeeld. Ook de dames Martha Walden en Lize Ligthart gaven aardig frisch spel te zien. Deze opvoering was voor het Rot- terdamsch gezelschap, waarbij wij tot onzen spijt de heer O. v. d. Lugt Mel sert voor 't laatst zagen optreden, een buitengewoon en welverdiend succes, den r. k. tooneelcensoren, de heeren Henri van Pelt c. s. ten spijt De veelbesproken klucht werd voor afgegaan door het aardige, go speelde blijspel „Een moeilijk geval" waarin Henri Morriën en Mevr. Ver voorn de voornaamste rollen ver vulden. ;eval plaats gehad. De werkman J. Ponsioen, die zich by den cokesbreker bevond, is met zijn mouw in aanraking gekomen met de drijfriem dezer ma chine, waardoor hij werd gegrepen. Zijn arm en hand geraakten beklemd tusschen de riem en de riemschijf, waardoor zijn linkerarm en hand bloe dend werden verwond. Ook aan de rechterarm bekwam de man verwon dingen. Nadat terstond hulp was geboden door Dr. Evers, constateerde deze dat een paar vingers van de linkerhand waren gekneusd, dat aan den linker onderarm een groote vleeschwonde was toegebracht, dat ook de rechter arm, hoewel minder ernstig was ge wond, en dat de man bovendien een snede had gekregen boven het lin keroog. Hoewel onmiddellijk voor den van pijn kermenden man een brancard was ontboden, behoefde deze geen dienst te doen en kon hij zich por rijtuig met een paar familieleden naar het zieken huis begeven, waar Dr. Montagne den patiënt verder verbond. Vanmorgen was de toestand van den getroffene vrij wel. De staking in de bouwvakken. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld zijn door de Pa- troonsvereeniging geen voorstellen ge daan in verband met het hangende geschil. Echter wordt ons van de zijde der betrokken patroons verzekerd dat een bepaling, als zou geen extra-uit betaling geschieden voor overwerk hij nacht of op Zondag? niet in do be doeling ligt. Loterijzaken. De kantonrechter deed heden uit spraak in de volgende Loterijzaken L. B., hoofdagent van Lotisico, alhier f 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Joh. M., agent van de Rotterdam- sche Spaarkas „Zonder baatzucht' f 2.50 boete subs. 2 dagen hechtenis, De uitspraak in de zaken tegen den hoofdagent en de sub-agenten alhier van de N. V. „De Tijdgeest" te Rot terdam is verdaagd, teneinde den directeur dier vennootschap nog als getuige te hooren. Naar wij vernemen is door den hoofdagent van „Lotisico" hooger be roep tegen het hem gewezen vonnis aangeteekend. Waddinxveen. Door Burgemees ter en Wethouders dezer Gemeente is aan de Directie der Waddinxveen- sche Kurkwarenfabriek vergunning verleend tot het oprichten eener tijde lijke Kurkwarenfabriek op een perceel land in den Voorofschen Polder, kad, bekend sectie B No. 2203. Ten Rijks post- en telegraafkan toor werden gedurende de maand April j.l. verzonden 156 telegrammen er ontvangen 122. Het aantal gesprek ken bedroeg Interlocaal uitgaande 639 en inkomende 685, Internationaal Duitschland 1het aantal plaatselijke gesprekken 366. Totaal 1969. Ten rijkspostspaarbank wgrd gedu rende de maand April j.l. ingelegd f 2290.065 en terugbetaald f 7296.85. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 1448. Moercapelle. Ds. K. van As, Nod. Herv. predikant alhier, heeft bedankt voor een beroep naar Hoogeveen. GOUDA, 6 Mei. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD op Vrijdag 8 Mei 1914, des namid dags l'/a unr, zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur. Aan de Orde: 1. De benoeming van a. twee leden der Commissie tot onderzoek van bezwaarschrif ten tegen aanslagen in het Vergunningsrecht. b. twee leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad voor het eerste kiesdistrict. c. drie leden der Commissie van Toezicht op bet Lager Onder wijs. d. plaatsvervangende leden der stembureaux voor het tijdvak 15 Mei 1914—15 Mei 1915. 2. De rekening over 1913 van het Stedelijk Museum van Oudheden. 3' De suppletoire begrooting van het Van Iterson-Ziekenhuis voor het jaar 1914. 4. Het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1914. Door een riem gegrepen. Gisterenavond ongeveer 6 uur heeft °P de gemeente-lichtfabrieken een on- emeritaat verleend aan ds. P. Heering, het navolgende alphabetische viertal opgemaaktDr. C. E. Hooykaas, Rem. pred. te Vlaardingen dr. H. P. Schim d. Loeff, id. te Boskoop; ds. mr. M. J. A. Moltzer, id. te Nieuwkoop ds. J. C. Wannóe, id. te Groningen. Door de gemeente zal uil dit viertal een tweetal worden gekozen op 14 en een beroep worden gedaan op 25 dezer. 4do KI. Trekking v. Woensdag 6 Mei. No. 13697 f 25.000. 11163 f 5000. 10778 f 1500. 3059 f 1000. 12942 f 400. 1014, 2736 en 6073 ieder f 200. 3127, 8376, 9561, 15709 en 18331 ieder f 100. Prijzen van f 65. 82 129 52 214 71 815 412 88 520 42 90 800 87 88 96 811 13 18 (6 988 91 95 1002 18 1102 1200 1343 08 1458 1535 52 09 1006 12 1711 90 20 79 1810 75 87 90 99 1918 91 08 2044 73 88 2197 53 58 59 2254 2806 10 77 78 241& 26 50 05 2644 08 2042 2702 19 2810 2909 87 40 75 8012 21 52 57 8140 00 81 02 08 3215 16 93 3801 86 48 84 3445 79 3508 11 18 17 8609 81 49 07 3722 8815 87 8960 4004 10 80 4118 79 4202 4418 21 4531 90 4020 4746 72 76 1927 84 66 96 99 5084 45 48 5102 28 29 37 45 6882 44 5882 75 5088 5706 28 78 95 5831 88 94 5918 0007 21 50 51 85 6110 27 48 08 81 0272 0810 0410 21 0618 0717 22 98 0800 6988 78 123 27 71 7140 50 79 7218 51 60 98 7872 90 7428 70 7510 51 7022 70 7722 7820 06 7915 03 84 oOlO 48 84 8136 58 8220 80 34 46 8841 45 00 8406 45 8506 84 8635 92 8719 32 62 57 64 8808 64 8861 06 70 9011 36 39 89 9103 92 9223 9606 21 00 09 9449 60 88 9! 89 90 9002 9720 08 73 9820 9909 10016 30 79 10408 23 10518 62 78 88 10041 98 1Ó702 10810 11012 28 06 80 92 94 11132 00 11218 17 67 11321 20 4 72 11426 38 11509 14 11000 11705 84 95 12168 12280 51 09 12810 11 12400 88 57 12570 12001 82 89 92 12701 9 59 01 12833 12908 76 82 91 1050 87 13154 91 13211 18420 18531 84 09 87 18611 66 96 13772 13847 70 89 13046 47 04 14010 19 03 77 78 14163 81 88 87 14216 82 88 00 66 1 94 14404 45 14025 14705 87 41 14907 00 16011 10 28 15110 20 59 75 16218 15012 19 29 40 00 01 80 16401 15567 01 90 15670 70 87 15788 87 59 08 1501 86 89 18107 02 10855 50 91 10462 84 92 94 10618 30 88 10016 40 10705 70 50809 30 41 94 95 10905 19 20 17019 05 17139 80 17213 18 45 51 17449 17508 72 88 88 94 17019 17720 78 17802 17929 77 18013 88 18123 65 18219 82 18301 02 18450 83 18668 18659 08 18704 84 18801 18912 56 67 08 71 86 19008 74 19100 80 98 19254 19350 82 19504 19027 80 19702 07 08 83 86 94 19837 08 19929 88 20000 49 08 87 90 20170 20813 26 74 20445 80 99 20519 28 90 94 20052 80 96 20772 20802 56 78 20087 96 4d» Klasse 2d» Ljjst No. 16350 m.z. 16359. Voetbal. Wij ontleenen aan de Offlc. Meded. van den Goudschen Voetbalbond Programma voor Zondag 3e tl. Olympia 4-Boskoop 2, H. dè Wilde. Prom.-comp. 3e kl. Boskoop-de Struis 2, L. Honselaar, grensr. W. de Ruyter en J. van Dijk. id. 2e kl. Volksw.—T. O. P. 2, B. Sibbes, grensr. A. Wiennga en R. Larsen, Het programma voor de wedstrijden WBS12O- V. B.-D. V. B, J E A. v. Kasteel. c 2—3 Verl. A—Verl. B, A. G. Bouten Jr. r S3—4'/, Winn. A—Winn. B, J. E. A. v. Kasteel. Vacature Heering. Het bestuur der Remonstrautsch Gereformeerde Gemeente te 's Graven- hage, heeft in zijn vergadering van gisterenavond ter vervulling van de vaoatnre, ontstaan door het eervol lieden, ruim vijl maanden nadat het land werd opgeschrikt door d< lijding van het vroeaoiijk Speur weg ongeluk op Kerstayoud bij üe flater bl'ug, wem ongeluk yijf mensohonlo- vens eisohte, verscheep rapport van de betrokken spoorwegmaatschap pij, van den Kaad van Toezicht op ile Spoorwegdiensten. Be minister van Waterstaat, Nijverheid en Han del heelt het aan de Tweede Ka overlegd, voorzien van een uitvoeri ge beschouwing. Wij laten kier nooidzaken volgen: Be beide rapporten bevatten uit' voerige gegevens omtrent de oma digheden, waaronder het ongeval plaats had, zoomede aangaande de toedracht daarvan en de daarna ge nomen reddtligsmaatregeten en voorts verklaringen van alle personen, van wie vermoed kon worden, dat zij in staat zouden zijn, inlichtingen verstrekken. Gelijk uit een en ander moge blij ken, is overtreding oi veronachtza ming van do betrekkelijke voorschrif ten ntet geconstateerd, terwijl even min sprake is vah schuld ol nalatig heid van het personeel. Gok mag uit de rapporten worden atgeleid, dat de oorzaak van de ramp niet is too te schrijven aan ondeugdelijke sa menstellmg van den trein, aan den loestand van het materieel, aan soort der gebezigde voertuigen aan de snelheid waarmee do trein werd vervoerd. Intusschen hebben de uitgebreide onderzoekingen van den Raad en do Maatschappij niet kunnen leiden tot het met zekerheid vaststellen van oorzaak der ontsporing, welke de ramp heeft ingeleid. Aan de hand van de onderscheide ne omstandigheden, welke werdei constateerd, hebben de opstellers van de beide verslagen zich onderst! gen gemaakt omtredt hetgeen vermoe delijk tot die ontsporing aanleiding heeft kunnen geven. Volgens de beide rapporten moet worden aangenomen dat de ontspo ring is veroorzaakt gedurende den korten tijd, waarin het AB-rijtuig no 2088 het gedeelte spoorweg bereed, dat zich ter lengte van ruim 22 M. uitstrekt van het zuidelijk lamihoofd der brug tot en met den eerstén wis- aelstang. Doch terwijl de Raad J~ oorzaak meent te moeten zoeken den toestand van het gedeelte van den weg in de onmiddellijke nabij heid van genoemd landhoofd, dus v o o r de plaats, waar het eerste tee- ken van ontsporing is aangetroffen, zoekt de Maatschappij die oorzaak in het breken van een wieseletang v o o r b ij die plaats. Zooals uit het aan het verslag der Maatschappij toegevoegde naschrift moge blijken, is dezerzijds last gege ven omtrent de door R. Stevens aen de Asser Courant eenige weken het gebeurde, verstrekte mededeelin- geu eeu opzettelijk onderzoek in te stollen. Uit de in dat naschrift en in 8 Raads verslag dienaangaande ver melde inlichtingen, welke bij later ge houden besprekingen nader bevestigd zijn, moet afgeleid worden, dat de afwijkingen zoomede aan de gecon stateerde zetting van het grondwerk bijzondere zorg besteedimmers werd het spoor nog op 23 December j.^ gelicht en zijn door den ploegbaas bij schouwing van den weg in den namiddag van 24 December d.a.v. dus slechts weinige uren voor dat het ongeval plaats vond, geen afwijkin gen aan den weg aangetroffen. Bo vendien is dadelijk na het ongeval bij een nauwgezet onderzoek geener lei gebrek opgemerkt, dat met de oorzaak van het ongeval verband zou kunnen houden. Wijders moge de aandacht geves tigd worden op het feit, dat bij de op 10 October 1913 gehouden inspec tie van twee leden van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten de onderhoudstoestand van de baan ter plaatse in geen enkel opzicht tot op merkingen aanleiding gaf, zoodat de ze als volkomen voldoende kon wor den aangemerkt. Trouwens afwijkingen, als waar van hier sprake was, en de daaruit voortvloeiende behoefte aau bijlichten van het spoor, doen zich uit den aard der zaak meermalen voor op elk deel van het net. Ten aanzien van het verschil in de onderstellingen van den Kaad vau Toezicht en de Maatschappij om trent de oorzaak van de ramp heeft de oudergeteekendejp gemeend met vertegenwoordigers van den Raad en de Maatschappij eene bespreking te moeten houden ten einde de verschil lende onderstellingen nader aan el kaar te toetsen en zoo mogelijk, tot 3er overeenstemming te geraken, liet daaromtrent gehouden uitvoe rige overleg heelt echter geen aan leiding geven tot wijziging van het ingenomen standpunt. Ook eene her haalde bespreking, gepaard gaande >t bezichtiging van de ten bureelo van den Raad aanwezige wisseldeelen in bijzijn van dezelfde vertegenwoor digers, hoeft niet tot verandering van inzicht vermogen te leiden. i'en aanzien van een materieel on derzoek, ais bedoeld in s Raads ver slag op blz. 14 heeft de ondergeteo- kende bij het gevoerde overleg de overtuiging gekregen, dat, welke ook de uitslag van zoodanig onderzoek zou zijn, de Raad, noch de Maatij. daartoe aanloiiding zou kunnen viu- den in de thans uitgesproken onder stellingen wijziging te brengen. In verband daarmede is van zulk een onderzoek afgezien. De gang van het onderzoek heeft den ondergeteekende doen overwegen, in hoeverre het weuschelijk is te ach ten, dat in de frijze, waarop hot on derzoek naar voorgekomen ongevallen plaats heelt, verandering behoort te worden gebracht. Terwijl de bestaan de bepalingen omtrent dat onderzoek door den spoorwegdienst in het aflge- meen bevredigend mogen geacht wor den, heeft nadere overweging van de thans behandelde zaak de vraag doen rijzen of, met het oog op bijzonder ernstige gebeurtenissen gelijk zich er hier eene voordeed, afzonderlijke voorziening aanbeveling verdient. Voornamelijk zou heter om te doen zijn zooveel mogelijk zekerheid te ver schaffen, dat allen, die inlichtingen kunnen geven, ook inderdaad worden gehoord. Daartoe zou het noodig zijn omtrent oplegging van verplichting om te verschijnen ten einde getuige nis af te leggen, bij de wet te voor zien. Tevens zou het te houden ver hoor openbaar moeten zijn. Dezerzijds wordt dan ook overwo gen de wenschelijkheid om naast de bostuande bepalingen, en afgezien van justitieele bemdeiingen eene regeling voor het onderzoek .nopens ernstige spoorwegongevallen in het loven te roepen, gelijksoortig aan de deswege m Engeland geldende voorschriften. Terwijl in het algemeen de wijze van onderzoek van spoorwegongevaileu daar te lande in hoofdtrekken niet ver afwijkt van hetgeen bier tot dus verre gebruikelijk was, zijn voor ernstige gevallen afzonderlijke voor zieningen getroffen. Een wijze van onderzoek a Board of Trade in buitengewone go- vallen kan doen, zou eenigszins kun nen overeenkomen met die betreffende scheepsrampen, door den Kaad voor de Scheepvaart krachtens de Sche penwet. Daartoe is een aanvulling van de wet van 9 April 1875 (Staatsblad no« 67) tot regeling van den dienst dn het gebruik der spoorwegen noodig, welke wordt voorbereid. Al kan de eigenlijke oorzaak van het zqp betreurenswaardige ongeval niet met zekerheid worden vastgesteld noch deze onzekerheid, noch het on geval zelf zou mogen leiden tot de meening als zou de veiligheid op spoorweggebied hier te lande in het algemeen minder groot zijn dan. in •het buitenland. Peen van f0,09 tot f0,12. Rabarber van f 3,—» tot f 6, Kropsla van f 3tot 4,60. Kropsla 2e soort fl.tot f2. Bloemkool van f 0.18 tot f0.24. Komkommers le f 0.13, 2e f 0.80, 3e f 0.06. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Horta, laagste stand 742.7 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag Matige later wellicht weer toe- nemede Z.W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk weer regen, zelfde temperatuur. 6 Mei 1914. Veiling Hontmansgracht 4 unrr Postelein van f 0,14 tot f 0^17 VAN DEN I 6 MEI 1914. Stutsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis, sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet Brazilië. Funding Lee ning pet d. Obl. 1889 4 pet. Veneeulea Dipl. Schuld 1906 3 pet, Bank- en Credlet-lnstel Hogen. Fed, Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-My.C.v.A, Mijnbouw l(jen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Myn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. DordBche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A Kon. Ned. Mij. tot Expl v.Petr, Broan.O.v.A Vorige Koeri. Koer» Tan hedeu 78 78 82'/, 83 61 60»/, 99»/, 83'/, 83"/,, 88'/, 82 76»/, 82'/, 76"/,, 31"/,, 99'/, 70'/, 98»/, 64'/, 54'/, 67'/,, 48'/, 48'/, 62'/, 23'/,, 69 58'/, 25-2 OQf! 262 166 14 166 4'/, 183'/, 127'/, 25/, Tl, 97 Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart H(jen. Ned.Am. Stoomvaart' Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe. land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan; Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschaa-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jooiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Hailroad Cy. Cert. V. gew. A. "Wabash Gew. Aand, Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Re- enlixungs-Ges. 4 pet, 8 GELDKOERS. Prolongatie 3'/,—4 pCt. Nat. Staatsf. zeer stil, Buitenl. wei nig varieerend, Culturen geen omzet, 'tabakken lusteloos, Rubbers stil, Pe- ti'pleum lager, Mijnen geen verschilf 180 .618 1967/s 186 127 Tli 96'/, 100 öl5/,s 94 Vr 27'/, 961/2 26'/, 156'/. 99"/,, 145'/ 4'/s 613 96»/, 164'/,

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2