NGAS. W ÏU1 chtop’tMERKlelttta Magazijn van SWAAYZONM inchem. I 1 umjwi LIOHT I Dg zonde der vaderen. mes. NGAS bou Kz., 'lERINGERWAARD jT3.e-u.-ws- ©xx Adve I 12471. Donderdag 7 Mei 1914. io. Telefoon Interc. 82. Bnitenlandsch. Nieuws. IZbTELA-. HEEKBANr itig licht hebben? i tot JAC. KOOIJKi e Wieringerwurd, belast met het instal- FEUlLLtilUiï. 53e Jaargang. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82, Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD behalve Zon- en Feestdagen. i Bijna a te man, (Wordt vervolgd.) nkman AZn., Goodl* DE JOMG Oosthaven 31. I I xij ge loven 9e Budè:- H I'. MARCH'.'. C SXE IHI. V iet Electr. droging te Salon. alle soorten HAAK' n f 1000. f .5(|(i sluitend L&r... of boi be/ jn ge niet, Ik on een de grijsaard weer voort. Nog stond ik in twijfel of mijn aanzienlijke betrekking met srwege tegemoet, werk in de helft en voor de heift He U aan groene peven. naakt, dat Uw |dt, Uw handen den en Uw leven Ij U. tezuiverheid van lakt haar alleen v o o r het van kostbaar fijne kant te mogen middel om alle hinderpalen overwinnen? Zij was van burgerlijke __1. Dat zou ik kunnen verhel- door haar in den adelstand Schouwburg, 8 nor, Lrnold Spoel, ten wij geregeld tgdig logen ontvangen VW ncerten, vennakelg*' deze dan in o®* Iden. ing is dit werk door met het grootste 1. kosteloos. Amerika. De Vereenigde Staten en Mexico. Er schijnt hoe langer hoe meer mis noegen te heerschen onder de Ameri kanen. Zoo seint de correspondent van Daily Telegraph te New-York een lang verslag over de aankomst van 632 Amerikaansche vluchtelingen uit Mexico te New-Orleans. Op enkele uitzonderingen zijn alle Amerikanen zeer ontevreden over de politiek der Unie in Mexico. Dank zij de Engelsche vlag brach ten zij er het leven van af, want de Amerikaansche vlag boezemt hoege naamd geen ontzag meer in. Ik schaam mij voor mijn eigen land, zeide oen hunner, want geen enkele van al de misdaden, tegenover Amerikaansche mannonj vrouwen en kinderen in Mexico gepleegd, is gestraft gewor den. De correspondent van Morning Post stuurt ook een lang telegram uit Washington, waarin hij de zwakheid van de politiek der Vereenigde Staten in Mexico doet uitkomen. Vele Amerikanen redden zich in Mexico uit de moeilijkheid zoo goed ze kunnen, door te beweren dat zij En- gelschen zijn. Oostenbijk-Hongahije. Groot spoorwegongeluk. Weenen, 6 Mei. Een groot spoor- hïj i geheel verou- zal krijgen een f 1.25 1.50 1.50 1.90 ireau 'eze THEEËN worfa lieverd in veraegeld, jes van vijf, half en een Ned. om ■vermelding van Nom’ en Prijs, voorzien van enstaand Merk, vol- s de Wet gedeponeerd, ich tot de uitvoering geeerde orders aan- elend, J- C. BIJL, BREEBAART Le. wegongeluk heeft plaats gehad bij Brünn, station Sokonitz. Twee goederentreinen zijn op elkan der geloopen en tegen een passagiers- trein geworpen16 personen zijn ge dood. niet van hem afkomstig was en alleen door het lot was aangewezen om den aanslag te volvoeren. Juist daarom moest er een afschrikwek kend voorbeeld gesteld worden om andere heethoofden wat tot bedaren te brengen. De rechters veroordeelden hem ter dood; de vorst bevestigde het vonnis en dadelijk werden de noodige maatregelen genomen voor de terechtstelling van den misdadi- ge*8 Avonds voor de executie meldde mijn kamerdienaar een dame aan, die voorgaf wegens dringende zaken mij te moeten spreken. Ik liet haar bin nenkomen. Het was de echtgenoote van dien i, ongelukkige, die binnen weinig uren n onder de bijl het hoofd zou verlie zen. Toen zij haar zwarte sluier te rug sloeg, deed ik onwillekeurig een stap achteruit. Nooit had ik zulk een schoon gelaat aanschouwd. Zij kwam mij natuurlijk smeeken, dat het dood/ vonnis niet zou worden uitgevoerd. Zij vleide en bad en met tranen in de oogen lag de schoone voor mij op de knieën. t Hij is schuldig, hij verdient den dood, maar wees genadig, neem hem de vrijheid voor zijr heole leven maar dood hem laat hem niet door beulshanden om komen! Ik hief de smeekende vrouw op en bracht haar naar een stoel. Uitgeput Turkije. Petroleum. Bgna over het geheele Klein-Azia tische schiereiland zijn sporen van petroleum te vinden. Als de best ren- deerende petroleumdistricten worden de provincies Mossoul en Bagdad be schouwd, evenals een gedeelte van de provincie Bassorah. Op verschillende plaatsen komt de petroleum aan de oppervlakte. Over het geheel schijnen de petroleumhoudende streken in vier lijnen te liggen, die parallel van het Noordwesten naar het Zuiden loopen. De grootste loopt van Mendeli langs de Dzjebel Hamrin tot de Tigris en van daar in bijna Noordelijke richting naar Raman-Ali. Een andere lijn kan worden getrokken van Khanikin aan de Perzische grens tot Altin-Koeproe. Een derde, minder uitgestrekt gebied loopt parallel met de Karadag-bergen. Ten stotte is er nog een minder bekend gebied, dat van Suleimaniek naar het Noordwesten loopt. Sporen van petro leum zijn ook nog Noordelijker gevon den o.a. bij Poulk op 25 mijlen van de Zwarte Zee. Behalve petroleum wordt in Azia- tisch-Turkije, zooals wij ook gisteren k hebben meegedeeld, asfalt gevonden -^.waarvan de belangrijkste bron bij La takia op de hellingen van den Libanon is gelegen. Deze asfaltbron wordt als onuitputtelijk beschouwd en het ge wonnen asfalt is van de beste qualiteit. Daar de lagen bij de zeekust liggen is het transport zeer gemakkelijk. Ver der vindt men asfalt bij Kerkuk en Hitt waar ook petroleum geconstateerd is. Duitschland. Ongeluk. Volgens een particulier telegram uit Wiesbaden is op het Militaire oefenter rein van Cforzheim, bij het oefenen met kanonnen, een stuk geschut om gevallen een aantal kanonniers ge raakte daaronder, waarbij 2 manschap pen zwaar en 2 licht gewond werden. Albanië. De stemming. De ongunstige toestand in Epirus, inzonderheid wat het district Colonia betreft en het steeds verder doordrin gen der Epiroten, heeft bij de Alba- neesche bevolking een sterke opwin ding te voorschijn geroepen. Aan deze ons over aan een liefde, die in bei der hart den heiligen gloed eener eerste oprechte genegenheid had ont stoken. Zij had nog nooit bemind, üp bevel van haar ouders was met haar man in het huwelijk treden. Zij had bij hem een vol zorgen geleden, want hij was een somBer, in zich zelf gekeerd man, wlen het’ aan verstand ontbrak met zijn schoone, jonge vrouw om te gaan. Niettemin had zij om zijn leven geemeekt, alleen uit plichtsgevoel. Een jaar verliep, de gevolgen van onze dagelijksche bezoeken bleven niet uit en het trof mij diep dat het mij niet vergund zou zijn de vrouw, die ik beminde, voor heel de wereld de mij ne te mogen noemen. Was er dan geen middel om alle hinderpalen te opwinding, aldus wordt uit Durazzo gemeld, wordt nog voedsel gegeven, door het feit, dat het volk van de Re- geering over den huidigen toestand zoowel in politiek als militair opzicht geen enkele verklaring heeft gekre gen. Dientengevolge yinden de ergste geruchten geloof. Te Durazzo heeft een bijeenkomst plaats gehad van ettelijke honderden Albaneezen van alle partijen, waarbij Werschillende sprekers het woord voerden, en vooral een Zuid-Albaniër groote geestdrift wist te verwekken. Men haalde daarbij een Albaneesche vlag van, oen der ge bouwen onder het uitroepen „rroft Joefta, rroft Skhipenia” „leve de oorlog, leve Albanië”, en trok geest driftig door de stad naar het paleis. Overal sloten zich geestdriftige scha ren bij den optocht aan. Eeu voor de volgende dag belegde vergadering werd op last der Rogeering verbonen; echter zou de Vorst een deputatie dor geestdriftige betoogers in audiëntie ontvangen. meentewater. Wat den prijs aangaat, ik laat ge heel in het midden wat mijn per soonlijke opinie in deze is, maar bij de Fabricage-Commissie heeft ook voor gezeten de gedachte, dat het op het oogenblik voor den bouwer onmogelijk was om meer dan 13 woningen te bouwen en dat het hem, door hem toestemming te vorleenon tot demping en hem af te staan deze 35 M2., mo- gelgk werd gemaakt nog een huis er bij te bouwen. Ik herhaal, ik laat in het midden wat in deze mijn persoonlijk gevoelen is, maar de Commissie was van oordeel, dat in deze een prijs van f 5.niet te hoog is. Acht de Raad f 2.— voldoende, laat de Raad dan in dien zin beslissen. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den hoer van der Want komt in stemming en wordt met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd de hêeren Vergeer, Prince, Jongenburger, Kolijn, IJsselstyn, van der Ree, van der Want, Broekhuizen, van Veen, van de Velde, van Galen, van der Torren, de Jong en van Eijk. Tegen hebben gestemd de hoeren Muylwijk, Bokhoven en Knuttel. liet gewijzigd voorstel van B. on W. wordt zonder hoofdolijke stemming aangenomen. Aan de orde: Hot preadvies op het verzoek van A. J. J. Vos om eon gedeelte van oen zijl te mogen huren. Wordt zondor beraadslaging en zon der hoofdolijko stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot verkoop van grond on water aan I. A. van Rijn van Alkemade. De beraadslaging wordt geopend. De heer M u ij 1 w ij k M. de V. In hun toelichting schrijven B. en W., dat de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken geen be zwaar heeft tegen afstand v^n 65 M2. van het van Bergen IJzendoornpark aan den hoer van Ryn van Alkemade voor het maken van oen bergplaats voor rijwielen. Ik moet doon opmerken, dat de Com missie niet geweten hoeft, dat zulk eon groot stuk bedoeld werd. Er was in de vergadering dor Commissie geen schriftelijke aanvraag ingekomen van den heer van Rijn van Alkemade, doch er was slechts oen mondeling verzoek van den gemeente-houwmees- mijn macht en invloed zou opolïoron of wel de vrouw, die ik beminde. Nog had ik geen besluit genomen, toen de vorst mij in een geheime au diëntie» mededeelde, dat hij vernomen had, in welke betrekking ik stond tot de weduwe van den man, die ter dood was gebracht. Ronduit keurde hij die betrekking af. Urn de loopen/ do geruchten te logenstraffen, stelde hij mij voor de verloving met de gravin Laura van Rothenburg, die mij echter geheel vreemd was. Dit voorstel ging gepaard met de bedrei ging van ongenade, als Ik hot niet aannam. Veroordeel mij niet, vriend, als ik beken, dat ik, gehoorzamende aan den drang van den vorst, mij 8 dagen later verloofde met gravin Lau ra en vier weken later het huwelijk jn de slotkapel voltrokken werd. Ik hoorde de orgeltonen door het kerk gebouw ruischen; ik voelde de trot- sche vrouw aan mijn arm; als dolk steken drongen mij de woorden van den geeetelijke in het hart. Alléén dacht ik aan haar, die zonder iets te vermoeden, in haar kamer op mij zat te wachten. Ik had den moed nog nietgehad, om haar uit haar zoeten dróóm te wekken. Reeds den volgen den dag rukte ik mij los van de zijde der opgedrongen vrouw on ik snelde naar de vrouw, die mijn liefde bezat. GOUDSCHE COURANT f PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bui™. Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. 19) De brief was blijkbaar door een vrouw geschreven. Omdat de vorst lachte, waagde ik geen tegenwerpin gen. Daar ik hem zou begeleiden, zou tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding kunnen geven, als ik had voorgesteld tehuis te blijven. Dus we stapten in het rijtuig en snelden het slotplein over. Maar reeds aan den ®oek van het slotplein gekomen, Wd de rijtuigtrede neergelaten en pistool glinsterde in het portier. U00 schot viel en drie kogels vlogen de lucht, alle drie zonder doel treffen. Doodsbleek kon de vorst moeite uitbrengen: Naar het slot! Ik vergezelde hem eerst naar huis en begon toen dadelijk een Ol«erzoek. De dader werd terstond 8»rresteerd. Het was een voormalig neerenboer, wiens goederen langza- toorhand waren ingeteerd. ■De loop van het gerechtelijk on- derzoek werd zooveel mogelijk bo- maar de gevangene weiger- iets los te laten en bewaarde een J*jjjj**kig stilzwijgen. Het was dui- VRIJDAG 1 MEI 1914, (Vervolg.) De heer Jongenburger: M. de V. In aansluiting aan hetgeen in het midden gebracht is door de beide vo rige sprekers, waarmede ik mij voor het grootste deel kan vereenigen, wensch ik te verklaren, dat het ook mij getroffen heeft, dat B. on W. en de Commissie van Fabricage zulke be zwarende voorwaarden gesteld hebben aan den heer Iloogendoorn, en dat zij toch niet eens rijpelijk er over gedacht hebben, of het daar wel een goede gelegenheid is om te bouwen. Men zal daar krijgen na de bebou wing van gevel tot gevel een breedte van 10 M., waartusschen het Korte Raampje. Men krijgt een kortgangje voor de huizendan een bruggetje over het Korte Raampje. Nu weten wij allen hoe het gaat, als er aanvragen komen om te bouwen. Als eerste vereischte wordt dan door B. en W. en de Fabricage-Commissie gestelddemp toch het water in de directe omgeving en maak den toestand zooals hij behoort te zijn. De heer van der Want heeft reeds met een onkel woord laten dóórsche meren, wat er in de naaste toekomst gebeuren zal. Als deze huisjes gebouwd zijn, zal het reeds over enkele jaren heeten de toestand is niet houdbaar, de Korte Raam moet gedempt en ge- rioleerd worden. Ik ben benieuwd te vernomen, wat de oorzaak is geweest dat B. en W. thans niet den eisch gesteld hebben dat do Korte Raam gedempt en ge doleerd zal worden. Ik hoor al ant woorden die eisch kan niet gesteld worden, want het is gemeentewater. 1 Dat doet er niet toe. Die eisch wordt ook aan andere menschen gesteld. Dan wordt ook gezegd: ge zult dit en dit water dempenhet doet er niet toe, wie eigenaar is, maar wij stellen den eisch van dempen en rioleeren en eer der bouwt ge niet. Hier krijgen wij een derden toestand. Men s kort gangetje voor de huizen. zonk zij daarin neer. Zij beefde over al haar loden. Haar boezem zwoegde onder haar nauwsluitend kleed. Ik verzocht haar bedaard te blij ven en zich in het onvermijdelijke te schikken; het was toch reeds te laat om nog genade te kunnen verkrij gen. Vervolgens zei ik: Is de dood dan geen zachtere straf dan gevan genschap, terwijl hij weet nooit meer vrij te zullen komen? Is het niet beter voor hem in het graf vergetel heid te vinden dan door berouw en de gedachte aan een verwoest «leven tot waanzin te worden gedreven? Zij antwoordde niet, maar uit haar oogen las ik, dat zij er ook zoo over dacht. Laat mij kort zijn, waarde Volt- mar; dit bezoek werd mij noodlottig. Het beek! der schoone vrouw had zich diep in mijn hart gegrifd. Ik zocht haar op en vond haar in armoedige omstandigheden. Haar man had haar slechts schulden nage laten en nu loefde zij bij een oude, gevoellooze tante, die haar dagelijks verweet, dat zij genadebrood at. n’ wist haar over te halen om dat vriendelijke huis te verlaten en aangenaam huisje te betrekken. En twee maanden waren er verloopen, toen wij begrepen, dat wij elkaar be minden en vier weken later beleden wij het elkander. Nu begon de zali ge tijd, de gelukkigste dagen van mijn leven. Vol zaligheid gaven wij bouw- en woningverordening bepaalt, dat men bij enkele bebouwing moet hebben een breedte van 7 M. en hier krijgen wij ten hoogste 2 M. Het Korte Raampje wordt overbrugd met een smal bruggetje. Dat is een toe stand van 25, 50 jaren terug. Ik ben benieuwd te vernomen, wat B. en W. bewogen heeft om voor deze bouwerij dergelijke uitzondering te maken en voor een stuk water f5. per M2. te rekenen terwijl men voor den grond in het park slechts f 4. vraagt. De Voorzitter: Ik doe in de eerste plaats opmerken, dat hier niet wordt gebouwd in den vorm van, zooals de bouw- en woningverordening voorschrijft, een nieuw aan te leggen weg. Het moet hier opgevat worden ik zeg niet dat het juist is als eon hofje, als een complex van wo ningen, dat niet ligt aan den open baren weg. Daarvoor schrijft de ver ordening voor een toegang van ten minste 3 M. Die toegang is er. Op dezelfde wijze zijn er nog wel andere woningcomplexen gebouwd. Ik noem b.v. de Boelekade. Daar is ook wel degelijk vastgehouden aan een toegang zooals de verordening voorschrijft. Wanneer wij hier hadden willen voorschrijven 7 M., dan zouden wij niet rechtvaardig geweest zijn. Dan zouden B. en W. naar mijn overtui ging gehandeld hebben zooals zij hier niet hadden mogen handelen. Wat aangaat de vraag, waarom B. en W. niet hebben voorgeschreven, dat daar zal worden gedempt, de heer Jongenburger heeft er reeds op ge wezen, dat het is een gemeentewater. Wanneer hier tot demping moest wor den overgegaan, dan zou het billijk zijn, dat de gemeente haar eigen water dempte. Trouwens, do demping van dat water zou op het oogenblik niet gewenscht zijn, aangezien het noodig is tot verversching van het water in do Haven. Wanneer het gerioleerd moest wor den dan zou het een zeer kostbare Sobering worden en niemand hier, ook niet de heer Jongenburger, zou er toe komen om dat op te leggen aan iemand, die er naast gaat bouwen. Dan had het natuurlijk moeten ge schied zijn door de gemeente en niet op kosten van anderen. Wanneer de Raad op voorstel van B. en W. eischt, dat de sloot gedempt wordt, dan is dat geheel wat anders dan dat gerioleerd wordt een ge- i liefde, die in heiligen gloed v... nooit afkomst. pen verheffen. Maar... zij was de vrouw van den die den vorst had willen ver moorden en die zijn leven op het schavot had geëindigd. Dat was de onoverkomelijke hinderpaal. Graaf Hardenberg hield een oogen blik op met spreken. Het was hem aan te zien, dat het praten hem ver moeid had en Theodoor verbrak het stilzwijgen niet. Na een poosje ging f ik al PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1