Dames- en Kinderkleedin} „HET BLEEKERTJE P05T:5IGar ZIE DAAR uiterst lage prijzen. Openbare Vrijwillige Verkooping 'SCHE COURANT Raadpleeg Algonda Damaso. Nieuwerkerk a/d. IJssel, Voor Dames, Jongedames en Kinderen brengen wij een overvloed der nieuwste modellen in groote verscheidenheid van stoffen en kleuren Rotterdam MET ZEEPEXTRACT Men zij dus op zijn hoede. Alom verkrijgbaar. Stoom-Zeeppoederfabriek Scheepmakershaven 29, Rotterdam Aambeien. een greep uit onze over weldigende colleelle In fweede Blad. %f om Parlement. "3 \£RGADERI\6JrAH DEN GEHKENTEHAA!) Bixi.2a©rLlan<^. IMS Ml jifi.-'H UWJtw Itüujjtyjit tHut/'H/itlUMtot**. Korte Hoogstraat 5-7. DOOR ALLEEN TE WASSCHEN Met de minste moeite maakt dit de wasch blinkend helder, het goed lijdt hoegenaamd niet en worden zelfs de teerste klenren niet aangetast. Alle bijtende geweldmiddelen zijn van zelf sprekend, schadelijk voor het goed en doet dit lang voor den tyd verslijten. Soiled en vertrouwbaar adres in Hygiënische Artikelen. Irrigatoren vanaf 50 ct., Vrouwencouche, Buste Crème, Victoria- Tabletten (talen nooitI) Let vooral op dit adres: Hugo de Grootstraat 109a, Rotterdam. DsfslIJks, ook Zondags, to sprokon. 20 - GEHEIMHOUDING VERZEKERD - D. tambeiemmntf van Apothe ker BOOM geneest spoedig in- en uitwendigs, bloedende en blinde Aam beien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje 60 ot. 12 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF Co., te Bot terdam bjj E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. GOUDA. ten overstaan van de Notarissen Mr. VAN WIJNGAARDEN en KOOPMAÏ te Rotterdam bij veiling op Dinsdag 19 Mei 1914 en toewijzing op Dinsd« Mei 1914, telkens des voormiddags ten 11 ure, in het Notarishuis «si de Gelderschekade, aldaar van Een BOUWMANSWONING c.a. en diverse perceelen WEILAND® den Zuidplaspolder te aan den Tweeden Tochtweg, strekkende van de tweede tot de derde tocht, belend ten zuiden de tocht langs den Ringdijk van den polder en ten noorden de tocht lengs den zoogenaamden spoorweg, te zamen groot 46 Hectaren, 40 Aren, 90 Centiaren. 6 Grondbelasting over 1914 f 122.33. Polderlasten over 1913 f 11- per Hectare. Schielands Penninggeld over 1913 f 1.50 per Hectare. Verhuurd tot 15 November 1915 en 1 Mei 1916 voor ƒ2552.— per jaar. De veiling geschiedt in 27 perceelen, nader bij notitiën omschreven. De perceelen zullen eerst afzonderlijk worden geveild en daarna eeflt afzonderlijk en vervolgens in combinatiën worden afgeslagen. Verschillende perceelen zyn door hunne ligging naby de Ringvaart en de Nieuwe Groenteveiüng te Nieuwerkerk a/d. IJssel uitmuntend ge schikt voor Warmoeziersland. Aanvaarding en betaling 1 September 1914. Notitiën zijn verkrijgbaar ten kantore van voornoemde Notarise®® t aan de Zuidblaak nommer 24 te Rotterdam alwaar inmiddels nadere infor mation zyn te bekomen. 60 ZATERDAG 9 MEI 1914. tweede kamer. Inkomstenbelasting. ög. was ditmaal slechte oen hal ^Kamerzitting (zooals men weet u normale 4 dagen) en dus is de m ook maar matig opgeschoten bet belangrijke ontwerp-inkom- 1,1 rig-langzaam gaat het belastingen moeien worden bestreden, mj-zeii, de heer Marchani, had die vragen natuurlijk versctieurd nu praat men nog over het naar de oogen zien van de kiezers door de demo craten! maar er waren er ook, die bevestigend geantwoord® I De Rechterzijde had er danig toch wHMS daar En voor. *4 De heer Bos - heidjes van zijn debat knap weet wees er bijv. op, onderhandelingen met tater pant, ieder argument wordt •teeapomien tot aue literatuur er Aver uitgeput is en waartoe? In Lunar wordt er niemand door over- Mhaald; gewoonlijk staan de meeniu mi roods vast, wanneer de openba- m behandeling begint en indien dit Set bet geval is, bijv. bij diegenen, èe van de quaestie niets afweten, ««et een kort pleidooi veeleer dm te winnen dan een betoog van m uur of langer. Neem nu bijv. de heer van Vuuren, bet Roomsche lid voor Zevenbergen. Toon bij nog op de perstribune zat, wss bij niet alleen een uitstekend journalist, maar wist niemand dan hij met een paar woorden treffen, waar het op aan komt. Ilij zou, wörd h ij eens Kamerlid, - al beter te model -lid worden, zoo dachten zijn confraters, die toch ook eenigen kijk op het parlementair gewoel heb ben verkregen. En zie men, hoe wij bedrogen zijn geworden, hoe hij, de «pdei-criticus en -waarnemer, zélf afgedaald ja, Afgedaald! van de tribune naar de arena, zich ontpopt heeft als een zeurig en nièA aan te hooren langprater, die niets ««at te laten „zwemmen", kortom tot e«n Kamerlid, zooals de oud journalist ze zoo glad verkeerd vond. Wat eene teleurstelling en wat eene waarschuwing voor andere col lega'e Met de amendementen om het ta rief 'der Inkomstenbelasting te ver zwaren naar boven, te verlichten naar beneden toe, is 't. gegaan zoo ais te verwachten was. beide zijn verworpen met royale meerderheden, liet socialistisch amendement kroeg slechts 20 stemmen: de 8.D.A.P. scho stemmen, de vrijzinnig-democratische en 2 Unie-liberalen (de Muralt er J?'ook); daarover -is niet meer geepro ben. Des te meer is er nog van gedachten gewisseld over het amen ffement-Ros c.s., dat ten slotte bedial ve de roode en de vrijzinnig-democra tische stemmen, ook die van 8 Unie- liberalen (Heeres, Eerdmans, de Jong, Smeenge, Otto, Lieftinek, de Muralt en Jannink) mocht verkrijgen en zoo 2b stemmen haalde tegenover 59 te genstemmers (de vrij-liberaleu, 11 Unie-liberalen en de geheele Rechter- «tjde). Was er ter rechterzijde niet één, die iets gevoelde voor de billijkheid van het amendement-Bos1? Is men er too gebrand op de in uitzicht ge stelde indirecte belastingen? Men zou 't, de Rechtsche pers in de laatste weken lezend, niet gedacht hebben 1 01... een mensch wordt in de po litiek soms kwaaddenkend... wil de oppositie den Minister eerst dringen naar tabaks- en bier belasting, om, *le deze onvermijdelijk geworden zijn to te bestrijden en er den boer mee op te gaan, gelijk in 1907 bij de pro vinciale verkiezingen van dat jaar? Het debat was voor de liefhebbers riet onbelangwekkend- Vooral de repliek van mr. Mar- chsat, den verdediger van het vrijz.- woocratische amendement, was knap piquant, zooals de Deventersche {jjwaardigde dit zoo leuk kan zijn Hij wordt dan bijna boos, heeft zelf bel grootste genoegen in de rake sla- 8® naar Links, en naar Rechts, en wie te dicht in zijn buurt kwam en dus een zweepslag in ontvangst kon ■Ijken, wordt niet moe-boos, maar ■Wkt al gauw; hij meent het zoo **■*<1 uiet Was de verdediging tech- riich vaardig vooral 'in het han- teeren van argumenten van over de bestrijders hadden ge makkelijk werk, door er op te wij- dat vergelijkingen met het bui kwand altijd mank gaan. Eigenlijk ®MBt men bij een voorstel als dit al- mogen spreken over de voor- en aaoeelen voor eigen land en moest grasduinen (want veel méér is het gewoonlijk niet) in buitenlandsche **gevingen verboden zijn, evenals gebruiken van vreemde woorden oo een hamertik van deo Voorzitter ontgaan, in de hoop, dat een vrewid woord allicht welluidender JJJJt, welk geval zich met de uit- „unverfroren" tot vermaak ■•toehoorders voordeed. was de heer Marchant, toen g*berinnering bracht, dat de ren Nfd.-IÜM goen de ondeuBjÉid- geuooten in dit vergeten dat zelfs bij de de sociaal-de- - voor Staatspensionneering aan Kamercandidaten gevraagd had of Jlv»a meening waren, dat de gelden °°r bot Staatspensioen uit directe mocraten over het ai-of-met aanvaar den van Ministersportefeuiiles Slechte gesproken was over dekking der uit gaven „h o o I d z a k e 1 ij k door directe belastingen en wie nu de 8 (misschien wel 10 a il) miliioen van de inkomstenbelasting toestaat mi straks voor de verhooging der succes sie stemt, heeft dunkt ons meer dan voldaan aan de verplichtingen van het concentratie-manifest en zelfs an bevestigende beantwoording van de vrageu van den ötaatspensionee- ringsbowl. De heer Marchant lette meef op de specifiek vrijzinnig-democratische dan op coücentratio-propaganda, toen hij schamper uitriep, dat men nu kon zien, wie de schuldigen zullen zijn aan bier- en tabaksbelasting en aan het opeten (of niet bijvullen) van den suikerpot, eene propaganda, die hij gevoegelijk aan de rechtsche de magogen had kunnen overlaten, ge zien immers het feit, dat volstrekt niet gebleken is, dat de linksche te genstemmers hierqjee hun liefde ver pand hebben aan de gevreesde indi recte belastingen. Integendeel, de toon jegens bier en tabak wordt eer al onvriendelijker en het schijnt zeer wel mogelijk, dat straks een denk beeld, als door mr. Patiju thans reeds overweging gegeven (nl. verhoo ging van de vermogensbelasting van Zi tot per mille, zonder progres- veel sympathie zal vinden, êh mocht het aanvaard worden, de kan sen op aanneming van bier- en ta baksbelasting opnieuw zal doen ver minderen. Wij betreuren 't overigens, dat mr. de Meester van zijn denkbeeld, om de inkomens boven de f 30.000 zwaar dier te belasten, geen voorstel heeft gemaakt; hot had na de te voorziene verwerping van het amendement-Bos wellicht een kansje gemaakt. Intusschen is dan eindelijk het ta rielsartikel ongewijzigd goedgekeurd en kon de Kamer overgaan tot art. 35, dat 5 wil liggen op de ven nootschappen-dividenden, in tegen stelling niet het ontwerp-Kolkman, dat zich tot 2% bepaalde, op welk bedrag de heer van Vuuren 't per amendement wilde terugbrengen. Hij lichtte dit toe in een uitvoerig vervelend betoog (waarvan men het grootste deel reeds bij de afgemeene beschouwingen had genoten), dat hij al gauw wilde afbreken, omdat de Ka niervermoeid scheen (lees niet luisterde), maar praeses Borge- sius gaf niet toe. Er waren nog le den genoeg. En zoo moest de arme hoer van Vuuren nog een half uur doorgaan, om dan eindelijk te mogen afbreken, ten einde den volgenden ochtend nóg een uurtje te mogen voort-oreeren Den laats ten vergaderdag kroeg de Kamer de dividend-belasting zoo waar onder de knie. En zelfs werd er nog eenig kleingoed ook afgedaan. Zonder slag of stoot kregen stenografen hun salaris ver betering, welke hun bij de groote toename van het aantal „Handelingen "-pagina gaarne gegund zij Eveneens zonder een stom tegen kroeg Leiden het langverwachte nieu we academisch ziekenhuis, een voor de sleutelstad verblijdende mare, wel ke de vlaggen zelfs deed uitwappe ren. Het debatje er over 1 aaugenamen bijsmaak, doordat prof. Eerdmans in eenige politieke rede voeringen (die de aandacht hebben getrokken van den met -„polletiek zoo onbekenden dr. Scheurer) ook dit voorstel had genoemd als een voor beeld van de wijze, waarop het vort ge Kabinet 't zijn opvolgers moeilijk had gemaakt. Het mocht hiervan den e c h ij n hebben, meer dan schijn was 't zeker niet en vooral na ruiterlijke verklaring van den Minis ter Cort van der Linden, dat zijn ambtsvoorganger in deze had gedaan wat hij kon, had de heer Eerdmans o.i. verstandiger gedaan zijn beschul diging terug te nomen; hij bereikte nu slechts dat de rechtsche propa gandisten natuurlijk had ook weer mr. Rutgers het hoogste woord genoten van de hun zoo onnoodig geboden gelegenheid om een gehaat tegenstanden te lijf te gaan. Na een langgerekte pauze - knjgt na de koffie maar eens alle Ministers endenoodige Kamerleden bijeen voor den fotograaf - kwamen een paar interpellaties, waarover Dinsdag- beslist zal worden, uit de lueht val len; de heer Klecrekoper zal den nister van .Waterstaat aan den tand voelen over de belemmering door Staatsepoordirectie van de uitoefening van het Raadslidmaatschap door in haar dienst zijnde ambtenaren-Ge- meenteraadeleden en de heer MeniMs wil meer weten van de draagwijdte van eenige artikelen van het In- dweil wetboek van strafrecht het door woorden of door of vertooningeu o^op gevoelens van minachting tegen .Nederland of van Nfd.-Indie opwek keu of bevorderen daarvan tusscheu verseliillende groepen vjm Nederlaud- sdfe onderdanen of fan ingezetenen van Ned.-Indië. En ten slotte de dividendbelasting. De voorstellers van de amende- de heeren van Vuuren en van Nispen (Rheden) hebben hun best in, edoch weinig succes mogen hebben. Het denkbeeld van den heer van Vuuren heeft zelfs geen instem ming in de Kamer gevonden, al haal- het een zelfde stemmenaantal (14) s dat van zijn Rtxedeasche collega De Minister stond dan ook sterk tegenover den heer van Vuuren daar nu eenmaal geld noodig is en het bewijs, dat de voorgestelde belasting udragelijk hoog is, allerminst gele verd was. Trouwens, de geheele prin- pieele aanval van den Zevenberg- schen afgevaardigde moest wel falen, daar zijn amendement principieel niet verschilde van wat de Regeeriug voorstelde, terwijl de Minister kon mededeel en, dat zijn voorstel de in stemming had van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, die daar van geen nadeel voor financiën vreeede. Het amendement-van Nispen vond eenige platonische sympathie bij de bestrijders. Daar lag ook iets verlok kelijks in, maar hoe dikwijls de voor steller zijn amendement ook al gewij zigd had, hij was er ten slotte aller minst in geslaagd een billijke rege ling te ontwerpen, terwijl de Minis ter het bezwaar, dat dividenden van niet te zwaar getroffen mochten worden, kon beantwoorden met de mededeeling dat nog geen 20 vennoot schappen in 1913 minder dan 4 uitkeerden, zoodat daarvoor een af zonderlijke regeling niet noodig scheen, terwijl anderzijds een opvoe ring van de belasting tot 7 wel wat hoog was. A.s. Dinsdag gaan we aan art. 89, waarbij de „groote" vraag: directe belastingen of registratie, zal worden uitgevochten. Een kolfje naar Ministers hand. Ja, de Kamer is wat nooit mocht gekiekt. Met de deuren hermetisch gesloten, zonder publiek op de tribune, zonder pers, als ver gaderde onze Tweede Kamer steeds t geheim. Hoe is 't mogelijk, dat niemand zich daartegen verzette 1 En de heeren wareèr er nog wel spe ciaal voor opgeklopt. Zoo'n kiek, weet u, wordt gezien, ook door do kiezers van veel-spijbelende Hoog- EdolGeetrengon A propos, z0u 't louter toeval zijn dat niet minder dan 89 leden pre sent geweest zijn en toen er in den zelfden middag gestemd werd over waarlijk belangrijke amendementen waren er nog slechts 62 en 63. Al leen van de Katholieken stemden niet minder dan 13 „aanwezigen" niet mee VRIJDAG 1 MEI 1914. (Vervolg.) De heer Jongenburger: M. de de V. Toen ik in het vooretel las, dat het do bedoeling was een oppervlakte van 65 M2. af te stann, dacht ik da delijk dat er niet een rijwielenberg plaats zou komen maar een auto- garage. Uit uw mond heb ik nu ver nomen, dot dit niet het geval is, doch dan wordt de stand van zaken eenigs- zins anders. Ik vraag, of het dan beslist noodig is dat wij dien grond afstaan voor het bouwen van een loodsje voor eenige fietsen, te meer daar mij bij onderzoek is gebleken, dat de omwonenden er bezwaar tegen maken. Indien dat feit vaststaat, mag dan de gemeente dien weg inslaan en 66 M!. van het park afstaan voor het bouwen van een bergplaats wij kennen het gezin van den aanvrager voor eenige fietsen? Wfl weten allen hoe de bebouwing van het huis van den heer van Rijn van Alkemode is en wij zullen allen moeten toegeven, dat hij in zijn huis wel gelegenheid kan vinden om eenige fietsen te borgen. Als er geen bezwaren waren van de zijde van de omwonenden en van de eigenaren van bouwgrond aldaar, dan zou ik zeggen4 la bonheur, ik leg mij er direct bij neder. Was het de bedoeling er een auto-garage te bonwen, dan zon ik er ernstig over denken het toch toe te staan. Maar waar de heer van Rjjn van Alkemade self beslist verklaart, dat bij slechts noodig heeft een klein bergplaatsje voor eenige fietaen, acht ik het niet noodig of gewensoht om een opper vlakte van 65 H1. van het park af te staan, waardoor de omwonenden be nadeeld worden. Do heer IJsselstnn: M. de V. Er wordt zoo de nadruk gelegd dat het hier betreft een bergplaats voor fietsen, maar ik vind niet dat het ons aangaat wanneer wij iemand toe stemming verleenen tot het boqwen van eea bergplaats waarvoor hij die wil gebruiken. Anders zou de man er geen kruiwagen, ook geen auto in mogen plaatsen. Daarover loopt het niet. Het loopt alleen hierover, of wij dien grond willen afstaan aan den heer van Rijn van Alkemade ten einde daarop een bergplaats te bonwen. Hoe deze ge* bouwd moet worden, daarin hebben B. en W. een woordje mede te spreken. De heer Bokhoven: M. de V. Het voorstel van den heer de Jong moet ik ten sterkste bestrijden, want dan zou de toestand nog veel leelijker worden. Dan zou het wellicht beter zijn de behandeling van deze zzak uit te stel len, opdat de heeren zich er van kun nen overtuigen, hoe het dan zou wor* Zooals het zal worden volgons het voorstel van B. en W. hebben de heeren kunnen zien. Voor een gedeelte is het geheel afgesloten door het groen. Dat het den heer Kolijn zijn uit zicht beneemt, geef ik toe, en dat hij er tegen opkomt, kan ik zeer goed begrijpen, maar als toegestaan werd de bergplaats aan te brengen op zij van het huis, dan zou hij nog veel harder mopperen. De Voorzitter: Ik geloof ook, dat het verstandig is thans een be slissing te nemen en het voorstel van B. en W. aan te nemen of te ver werpen. De heer K o 1 ij n Ik moet onko- men tegen de woorden, die de heer Bokhoven daar gesproken heeft. Ik zou hier een fabel van Lafontaino te pas kunnen brengen, maar ik zal dat niet doen. Ik heb reeds gezegd, dat ik uitzicht heb en als de heeren b(j mij willen komen kunnen zy er zich van over- tuigon op den bestaanden gevel van het huis van den heer van Rijn van Alkemade, dat mijn uitzicht dus toch al belemmerd is. Maar al was dat niet zoo, ik acht mij zelf nog te goed om hier door den heer Bokhoven te worden aangemerkt als iemand, die hier in den Raad voor een persoonlijk belang spreekt. Daarvoor ben ik niet in den Raad gekomen, mijnheer Bok hoven, en ik verzoek u beleefd om van deze uitspraak van my goed nota te nemen. die zooveel ouder is en zooveel meer ervaring hebt van de Raadszaal van Gouda, past het aller minst mg, als ik in het publiek als lid van den Raad spreek, te betichten van persoonlijke bedoelingen. Ik had niet gedacht, dat u mij deze woorden zoudt toevoegen. Wanneer ik hier spreek, meen ik zoo te moeten spreken in het belang van Gouda's burgery en do wijze, waarop ik dat doe, houd ik aan mij. Uitstel is vrijwel overbodig. Het gaat hier eenvoudig om hot principe: de Raad toestaan, dat van het park 65 M2. worden verkocht aan iemand het doet er niet toe aan wien die al moer dan genoeg ruimte be schikbaar heeft om te bouwen wat hy wil. Ik zal mij te allen tyde or tegen verklaren, dat een stuk van ons park wordt afgenomen, Of dat nu toevallig achter het huis van don heer van Rijn van Alkemade ligt dan wel 500 M. er van daan, laat mij geheel k<?ud. Bovendien, het betreft hier geen bouwgrond. Wij n^ioeten het eerst als bouwgrond gaan beschouwen en dan kunnen wy pas de» heer van Ryn van Alkemade toestemming geven om er te bouwen. Hot heeft nooit in de be doeling gelegen om die 65 M2. af te staan en van de gemeenschap af te nemen. De beraadslaging wordt gesloton. Het amendement van den hoer do Jong komt in stemming en wordt verworpen met algemeene stemmen op 2 na, die van de heeren van Galon en de Jong. Het voorstel ivan B. en W. komt in stemming en wordt met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd do heeren Vergeer, Prince, lJsselstijn, van der Ree, Bokhoven, van der Want, van Veen, Knuttel, van de Velde, van Eijk en van der Torren. Tegen hebben gestemd de heeren Mntjlwyk, Jongenburger, Kolijn, Broek huizen, van Galen en de Jong. Aan de orde Het voorstel tot verkoop van grond aan E. Arends en W. F. Meyer. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. A. J. Mastink. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming aangenomen, Aan de orde: Het voorstel inzake de toelating op de scholen dezer gemeente van kin deren uit de gemeente Boskoop. De beraadslaging wordt geopend. De heer Muylwyk: M. de V.! Zoudt U zoo goed willen zijn mij te willen inlichten, welke financieele ge volgen dit voorstel voor de gemeente zal hebben De Voorzitter: Dat zal uiterst bezwaarlijk zyn. Op het oogenblik zijn er zeer weinig kinderen uit Boskoop op onze scholen. Het kan zijn, dat het door het billijker worden van de voorwaarden in de toekomst meer zal worden. Ik mag zeker in herinnering bren gen, dat toen in 1895 op myn initiatief is voorgesteld om contracten te sluiten met naburige gemeenten, de Raad vrijheid heeft gelaten aan de besturen dier gemeenten om te kiezen tusschen één van beidenbetaling van een vost bedrag dan wei betaling van den kostenden prys. Twee gemoenten, Bos koop en Woerden, hebben gokozen betaling van den kostenden prys. Toen was dat misschion in haar belang, omdat de bevolking o.a. van de 2de Burgerschool voor Meisjes en van de school van den heer Leopold toenmaals zooveel grooter was. Toen was hot ;raagd bedrag f 25.ongeveer het versohil tusschen den kostenden nrijs en het schoolgeld. Nu is het bedrag hooger geworden maar nu is het een reden voor verschillende kindoren uit Boskoop om onze scholen niet te be zoeken, zoodat het er nu slechts 2 of 3 zijn. Wanneer do voorwaarden worden gewijzigd en tot stand komt hetgeen Boskoop in 1895 had kunnen kiezen, dan bestaat de mogelijkheid en de waarschijnlijkheid, dat moer kinderen vandaar onze scholen zullen bezoeken en dat wij door deze wijziging zullen komen tot een financieel voordeel. Maar dit valt mooilyk te zeggon, aangezien wy niet weten, hoevoelkin- deren er by zullen komen. Do boraadslaging wordt gesloten en het voorstel zonder hoofdelyko stem ming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wyziging der gemeente-begrooting voor 1913. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomon. Aan de orde: Het voorstol tot aankoop van een porcoel aan de Varkenmarkt ten be hoove van de keuring van veo en vleesch. Wordt zondor beraadslagingen zon der hoofdelyke stemming aangenomon. Wordt vorvolgd. Liberale Unie. Op Zondag 3 Mei werd oen buiten lering van het hoofd bestuur der L. U. gehouden te Assen, gewone vergadering van het hoofd- L. U. gohooden te Assen, met alle by de L. U. aangesloten kies- voreenigingen in Drenthe. Doel der bijeenkomst was de versterking dor organisatie in die provincie. Op Zondag 10 Mei zal een derge lijke bijeenkomst worden gehouden met de aangesloten kiesveroonigingen in Overijsel. Het ligt in het voornemen, achter eenvolgens op dezelfde wijze mot do kiosvereonigingen in de verschillonde provinciën overleg te plegen. (Vaderl.) Ilr. Ms. „Noordbrabant". Hr. Ms. pantsordekschip „Noord- Brabant" is gistornacht, tijdens een nachtelijko oofoning in het Marsdiep nabij de Laan voor anker liggende, op drift geraakt en in het kaap- en Molengat tusschen de boei en Onrust aan den grond gevaren. Het schip is met eigen kracht vlot gekomendo inmiddels ontboden sleepboot „Titan" behoefde geon dienst te doen. Het Noderl. Kankorinstituut. Naar do N. Crt. meldt, zijn de tot nu toe bereikte resultaten van het nationale comité zeer bevredigend. Er is reeds twee en een halve ton aan budrage ingekomen, waaronder twee giften van f 25.000. Het comité is dientengevolge in staat geweest een huis op de Heeren gracht te Amsterdam (op zeer voor- deelige voorwaarden) aan te koopen, waar het Instituut zoo spoedig moge- lyk zal worden gevestigd. Daar zal een groot laboratorium worden inge richt en reeds kan er op plaats gere- kond worden voor 18 k 20 patiënten. Ministerieel bezoek aan het Mynbouwdistrict. Het bezoek van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel aan het mijndistrict zal op 13 Mei en volgende dagen plaats vinden. De Minister is voornemens één der Staata- mynen en één der particuliere mijnen in oogenschouw te nemen en zich ook

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 3