IBirj.x3.en land. STATEN GENERAAL Uit d.e B'exs- INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. KANTONIMfiCHT T£ GOUDA groentenveiling. Telegrafisch. Weerbericht on n Officieele Prijscourant Eflectenbaiideite Amsterdam Onze leidsman was in vervoering! Er zouden twee tooneelstukken worden opgevoerd, waaronder een van Jus- tos van Maurik, en ja, Hullebroeck daarbij, dat moest een succes wordent Wij twefelden wel eenigszins aan allee wat wij hoorden, maar toen wij in 't lachende dorpje kwamen, moee ten wij wel bekennen, dat er niet was overdreven. Overal stonden rij tuigen uitgespannen, het rustige dorp stond op stelten, en toen wij in het feestzaaltje traden, verdrong men er zich letterlijk. De heer Kapelaan Bras, de ziel on de spil van het feestcomi té, verwelkomde ons, en waarachtig, de ontvangst van de menschen was zóó allerhartelijkst, de dankbaarheid schitterde op zoo'n treffende manier uit hun oogen, dat wij er wel wat verbluft van waren. Wat zou 't wel worden, als Hullebroeck had gezon gen? En ja! het is eigenlijk onnoo- dig het te zeggen, 't was een geest drift,- zooals we er maar zelden bij woonden. Hullebroeck zong, en hij sleepte zijn toehoorders mee, neen, hij verrukte ze, hij begeesterde ze, en 'k heb menigeen in 't geheim een tr.tun van ontroering zien wegpinken. Na een weldadige rust in de kraak zindelijke kanoet der dorpsch© her berg, worden wij weer opgewacht. We zouden een bezoek brengen aan Vlaandereu's grooten treurspeldichter Cyriel Verschaeve, den kunstenaar, vóór enkele jaren nog onbekend, en thans als den grootsten onder de groeten van Vlaanderen geprezen, t Whs een heerlijke, lange wande ling J door de vruchtbare velden, de onhwtelijke weiden, waar duizenden koeien op graasden, in het alomspet- orend zonlicht. De groot© dichter, /die den Hullebroeck-avond had bijge- kwam ons tegemoet aan de ens van hot dorp Alveringheih, al waar hij kapelaan is, en toen- wij met hem zaten in het rustig-still© en doodeenvoudige kamertje, dat hij als studeervertrek gebruikt, toen wij daar voor ons zagen dien dichter bij d© genade Gods, met zijn expressie- ven kop en groot©, droomerige oogen, toen wij hem hoorden praten over d© Vlaamsche kunst, over Vlaanderen, toen hebben wij oogenblikken beleefd, die wij nimmer vergeten zullen 't Was avoüd, toen we weer te Isenber-ghe aankwamen, weer was 't de groote drukte van den vorige® dag, weer was de zaal gevuld met geestdriftige toehoorders. En al die mehschen genoten, zooals ze misschien nooit hadden genoten, en wanneer Hullebroeck roet zijn forsche stem het lied der Vlaamsche Hoogeschool liet dreunen, dan was het een gejuich, dat minutenlang aanhield. Dat lied immers geeft uiting aan een der heiligste wenschen der Vla mingen. Begrijpen wij, Noord-Nederlanders, die toch zoo na slaan tot onze taal verwanten, wel allen, wat die wettisch die een eisch is geworden, in houdt? De Vlamingen met hun eigen be schaving, met hun edgen kunst, met hun eigen ziel, hebben geen hooge school. Willen zij meerder cfntwikke- ling, dan de lagere onderwijsinrich tingen geven kunnen, dan moeten zij afstand doen van hun taal, dan moe ten zij buigen voor het Fransch. En deze toestand heeft er toe ge leid, dat de Fransch-sprekenden, het Fransch beschouwen als de taal der h'ooger-ont wikkelden. Het Vlaaroseh is, volgons hun meening, niet dan een taal voor onbeschaafden. En dit wandenkbeeld, deze minach ting, zal blijven bestaan, totdat de Vlamingen, te midden van het Vlaamsche land, hun eigen hooge school zullen hebben. Hullebroeck's lied der Vlaamsche Hoogeschool, bracht dan ook een be geestering, eon geestdrift, die zich uiten moest, in lang aanhoudend ge juich. Het Groot-Noderlandsch denk beeld was het, dat daar sprak, in het kleine dorpje bij de Fransch© grens. 't Waren mooie avonden. Toen we na afloop te midden van den donke nen nacht, naar onze herberg togen, dan hoorde men tusschen paarden getrappel en belgerinkel de wijs jee van Hullebroeck's heerlijke liederen weerklinken. Hullebroeck had weer menschen gelukkig gemaakt, en de voldoening, wellj^P hij daar smaakte in dien uitersten westhoek, bij die van allee verstoken menschen, zal wel hebben kunnen opwogen tegen zijn triumfavonden, waarvan hij in ons land zoo vaak mag genietei En wijl Wij hebben een paar Uioer- Ujke dagen beleefd. Wij hebben VI deren en de Vlamingen beter 1* kennen, wij hebben in ons m< gen een beetje van hun geestdrift? wij hebben in ons gevoeld, wat de verzuchtingen van dit machtig-schoo- ne volk betoekenen, en wij hebben ook plechtig beloofd met al onze krachten mede te werken, om onze taalbroeders in hun heiligen strijd te helpen en te steunen. De Katwijksche Zetel. In strijd met dé berichten, dat dr. De Visser de candidatuur zou hebben aanvaard, lezen wij thans in de Neder lander het volgende; Bij de kiesvereeniging der Ohr.- Historische Unie in Katwijk is bericht van dr. De Visser ingekomen, dat hij alsnog geen beslissing kan nemen in zake de aanneming eener candidatuur. Dit hangt van den verderen loop der zaken af. Toen Zondagmiddag, omstreeks vijf uur, onder "Wassenaar de Koningin, de Prins en een lakei een rijtoer maak ten, waarbij dè Prins zelf stuurde, ge raakte, naar de Leidsche Ct. mede deelt, op weg naar Scheveningen on der de Wassenaarsche Slag het rijtuig in het mulle zand. De paarden waren niet in staat het er nit te trekken. De Koningin, de Prins en de lakei stegen toen uit het rijtuig. Eenige omstanders hielpen daarna het rijtuig uit het zand, waarna de reis kon worden voortge zet. De Prins en de Koningin dankten de helpers vriendelijk en de aanwezig zijnde veldwachter noteerde hun na- De 1 Mei-viering te Zaandam. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord op de vol- gonde vragen van den heer Brum- melkamp 1. Is het jaist dat door B. on W. van Zaandam is besloten, dat op 1 Mei aan de ambtenaren en werklieden der gemeente, voorzoover de dienst het toeliet, vrijaf zou worden gegeven, en de gemeentebureaux zoowel in als buiten het gemeentehuis, met uitzon dering van het havenkantoor, gesloten zouden zijn? 2. Is hek juist dat door den burge meester van Zaandam aan de hoofden der openbare inrichtingen van onder wijs ia. medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het daarheen te leiden, dat voortaan op 1 Mei aan alle open bare inrichtingen van onderwijs te Zaandam vacantia wordt gegeven, en dat reeds dit jaar tegen combinatie van klassen op 1 Mei bij den burge meester on den wethouder van onder wijs geen overwegend bezwaar bestaat? 3. Is het juist, dat op den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliaroa krachtens besluit van B. en W. van Zaandam, van de gemeentegebouwen en kerktorens aldaar geen vlaggen uitgestoken zijn, in afwijking van hetgeen vroeger geschieddeen, zoo ja, kan de Minister mededeelen, welk motief tot deze afwijking heeft geleid Het antwoord van den Minister, mr. Cort van der Linden, luidt als volgt „Nopens de door het lid der Kamer, den heer Brummelkamp, gestelde vra gen betreffende de hiernevens ver melde onderwerpen, heoft de onder- geteekendo vanwege den burgemeester der gemeente Zaandam de antwoorden ontvangen, welke hieronder, in de volgorde van de vragen, waarop zij betrekking hebben, worden medege deeld. 1. Door burgemeester en wethou ders van Zaandam is besloten, op 1 Mei aan alle ambtenaren en werk lieden der gemeente vrijaf te geven, voorzoover de dienst het toe zou laten en verder met uitzondering van het politiebureau, het havenkantoor en de Volén voor lager en middelbaar on- Dit besluit is uitgevoerd, zoodat met uitzondering van de drie genoemde diensten de gemeentebureaux op dien dag voor bet publiek gesloten geweest zijn. 2. Aan de hoofden der openbare inrichtingen van onderwijs is het vol gende schrijven gezonden Zaandam, 27 April 1914. Het ligt in de bedoeling het daarheen te leiden, dat voortaan op 1 Mei aan alle openbare inrichtingen van onder- rwijs in de gemeente vacantie wordt gegeven. Voor dit jaar zijn echter verorde ningen en leerplicht nog niet met dien maatregel in overeenstemming. Ofschoon burgemeester en wethou ders gaarne zouden zien, dat nu reeds zooveel mogelijk van den 1 Mei-dag als vacantiedag zou worden gebruik gemaakt, kan ik op grond van het vorenstaande geen vrijheid nemen, dat klassen naar huis worden gezonden. Tegen combinatie van de klassen voor zooveel gemakkelijk mogelijk bestaat voor dien dag bij mij en den ithouder van onderwijs geen over- we^nd bezwaar. .De burgemeester van Zaandam (get.) K. TER LAAN. Aan de hoofden der scholen A tot en met Hdpn heer directeur der hoogere burgerschoolden heer direc teur der handelsdagschoolden heer directeur van den handelsavondcursus; den heer directeur der burgeravond school. 8. Burgemeester en wethouders hebben besloten, dat op den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana in afwijking van hetgeen geschiedde geen vlaggen zonden worden uitge stoken van'gemeentewege. Zij vonden in de verjaring van de Prinses geen aanleiding tot vlagvertoon en meenden bovendien door hun besluit te hande len in den geest van de meerderheid van den Raad en van de bevolking." EERSTE KAMER. In de gisteravond gehouden ver gadering der Eerste Kamer aanvaard de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de nieuwe voorzitter, zijn ambt. Spr. huldigde in zijn rede de nagedachtenis van zijn voorganger, wijlen baron Schimmelpenninck van der Oije. De Minister van Binnenlandschd Za ken, de heer Cort van der Linden, hierop het woord verkrijgende, wijdde eveneens eenige gevoelvolle woorden aan den overleden president van dit Hoog© Staatscollege. De Voorzitter dankte hierna voor de goede ontvangst, waarop de leden hem hebbe® onthaald, en hoopte op aller medewerking. Ingekomen waren de geloofsbrie ven van Jhr. Mr. H. G. van Holthe tot Echten. Nadat rapport daarover was uitgebracht, werd de heer van Holthe tot Echten geïnstalleerd. Woensdag 11 uur zal de Kamer in openbare zitting bijeenkomen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 12 Mei. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesiu» Inkomstenbelasting Vervolg. 8 De heer Patijn, u.l., sprak na mens de Commissie van Rapporteurs en verklaarde dat de Commissie het amendement wil zien als tusschen- voorstel. De Minister zoekt het zwaar tepunt van den aanslagarbeid in het nagaan van registers, waardoor de re gistratie de hoofdtaak krijgt. Daar/ door zal uitbreiding van het aantal ambtenaren noodig zijn en tot hoo gere uitgaven leiden. Bij de voorge stelde amendementen wordt de rege ling opgedragen aan de directe be lastingen, doch samenwerking moet er zijn tusschen dit dienstvak en dat der registratie, ter beoordeeling van de juistheid der aanslagen. Bij twij fel of een aanslag juist is, kunnen de inspecteurs overleg plegen. De heer ter Laan, s.d., bestreed evenals de heer Patijn het stelsel van den minister, en noemde het ontwerp noch in het belang onzer financiën, noch in dat dèr belastingplichtigen. De heer Tydeman, v.l., noem de eveneens de voorstellen van de Commissie van rapporteurs een ver betering. De dienst der directe be lastingen is verre te verkiezen boven dien der registratie, terwijl de direc te belastingen over een kennis be schikken in vele jaren verkregen. Het amendement zal op doelmatige wijze in de gewenschte samenwerking tusschen de beide dienstvakken voor zien. De heer Gorretson, c.h., be toogde eveneens dat men de aanslag- regeling aan de directe belasting kan overlaten. De heer van Nispen, r.k. Rhe- den, verdedigde het stelsel van het ontwerp en noemt het op practlsche gronden aan te bevelen in tegenstel ling met het .voorstel der commissi©. De heer deMeester, u.l., noem de hoofdzaak van het amendement de behoorlijke samenwerking tusschen de beide dienstvakken. Spr. stemde van ganscher harte in met het amende ment. De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdag 11 ijur. Het drama te Arnhem. De Arnh. Ct. wil niet op het ge rechtelijk onderzoek vooruitloopen, maar zij meent niet alleen het recht maar den dringenden plicht te hebben om op iets te wijzen en iets te vragen. „We wijzen er dan op, dat in het officieele ons over de zaak verstrekte politierapport gezegd wordt„op het zelfde oogenblik gaat de revolver af zonder dat de inspecteur, naar hij verklaart, dit wilde." En verder„Toon gaat een tweede schot af." Wil dit laatste óók zeggen: „zonder dat de inspecteur het wjlde?" Zoo ja, dan is twee keer de revolver in de handen van den inspecteur afgegaan, zonder dat deze bedoelde een schot te lossen. Eén maal is het, volgens de officieele verklaring van de politie, zeker ge beurd. Of dit aannemelijk is in het gegeven geval, moet de justitie uitmaken. Maar het publiek zal revolvers, die afgaan zonder dat bij den drager de bedoeling bestaat om te schieten, in handen van dien drager niet op zijn plaats vinden. Het publiek acht zulk een wapendrager niet bevoegd om zulke gevaarlijke dingen te hanteeren. En nu is, naar wij tot dusvor in gelicht zijn, de inspecteur, die de doo- delijke en verwondende schoten loste, noch geschorst, noch met verlof naar huis gezonden. Hij heeft zich gisteren en heden gewoon als altijd door de stad bewogen en, wanneer hij b.v. hedenavond weer zijn deel van den politiedienst moet doen, zal hij allicht weer gewapend zijn met de revolver, die in den nacht van Zaterdag op Zondag afging, zonder dat hij het wilde. Wie zegt, dat iets dergelijks vanavond of morgen niet wéér kan gebeuren Daarom vragen we, of het niet zaak zou zijn, dien inspecteur tijdelijk te onttrekken aan den dienst. Hij heeft, hoe dan ook, op wettige of onwettige wijze, de revolver getrokken en daar uit is een feit geboren, waarvan geen redres is: de dood van een mensch. Voor hem zelf moet het, wanneer hij waaraan we niet mogen twijfelen den ontzettenden ernst van het gebeurde inziet, een opluchting zijn, althans eenigen tijd aan anderen de zorg voor de veiligheid op de straat over te laten. En voor het publiek, dat niet weet, of hij te verontschul digen of te veroordeelen is, zou het eveneens een opluchting zijn, indien deze man niet eerder zijn fnnctiën hervatte dan nadat uit een ernstig onderzoek is gebleken, dat hij in dezen vrij uit gaat en de noodige zelfbe- heersching en de vereischte koelbloe digheid bezit, die gevraagd mogen worden van hen, aan wier hoede de overheid de openbare veiligheid, des noods met zóó gevaarlijke wapenen te verdedigen, toevertrouwt." Het nieuwe spoorwegongeluk op de lijn KamajoranPriok. In den morgen van 16 April is, melden de Delibladen, opnieuw een treinongeluk gebeurd op de lijn Kema- joranPriok. De trein van 5 uur 30 derailleerde op drie kilometer voorbij de plaats waar het vorige ongeluk plaats had. Ook thans weer was de oorzaak een karbouw. De locomotief sprong rechts van de rails met een draai van 180 graden. De goederen wagen werd meegesleurd, een derde klas-rijtuig eveneens, beide waren leeg. De drie volgende wagens derailleerden ook. De machinist, die vermoedelijk van de machine sprong, werd gedood de stoker ernstig aan het hoofd ge wond. Hij kwam nog niet bij kennis. De karbouw ligt nog onder den vierden wagen Er zijn geen passagiers verwond. De Bataviasche berichtgever vaii de Sum. Post verneemt van een lgnop- zichter, die in den trein was, dat enkel twee schokken werden gevoeld. Uit de locomotief, die in een sloot viel, steeg een hooge vlam op met een ge weldige stoomwolk. Er ontstond geen paniek. Het verkeer is vermoedelijk voor een dag gestremd. Hulp was spoedig ter plaatse. In don trein waren ver bandmiddelen aanwezig. Per brancard werden de gewonden en dooden naar Antjol vervoerd. De politie heeft het terrein uitstekend afgezet. De materieele schade bedraagt circa 3000 gulden, wijl twee wagens werden vernield. De locomotief heeft geen ernstige schade, daar zij in de modder viel en daarin verzonk. Een later telegram aan hetzelfde blad luidt Het blijkt, dat er nog eenige lioht- gewonden zijn, die dadelijk met be hulp van vrienden naar hun kampongs konden terugkeerenmeestal zijn dit lieden, die zich in den eersten wagen bevonden, welke oorspronkelijk leeg werd gemeend. Het ongeluk gebeur de te midden van een moeras, waar de spoorbaan^ niet afgerasterd was. De karbouw moet langs een klein moeras paadje op de baan zijn gekomen. Vol gens den heer Damme, chef der ex ploitatie van de S.S., is het dier door de machine, die haar vaart moest ma tigen, omvergeworpen de kop van het dier werd finaal afgereden en is de machine op het dikke lichaam en de taaie huid ontspoord. De ma chine is vermoedelijk over den kop geduikeld. De schade wordt op f2000 geschat. Men is druk bezig, de baan vrij te maken en met behulp van losse loco- tieven en kettingen de wagens weg te sleepen. Hedenochtend hoopte men het verkeer te hebben hersteld. Uit stekende politie maatregelen zijn ge nomen, de afzetting is volmaakt, zoo dat een walglijk schouwspel van koek- kraampjes thans wordt vermeden. Een file van rijtuigen en auto's be vindt zich op nieuw op den Priokweg. Men maakt echter een vergeefsche reis, aangezien niemand wordt toege laten. De stoker is nog geen verhoor af genomen. De kranten dringen sterk aan op het aanbrengen van vecuumremmen, koevangers en afrasteringen, ten einde het karbouwengevaar te bezweren. Het opruimingswerk is snel gesc' Vermoedelijk zullen heden de trein» weer rijden. Het tweede ongeluk in zulk een kprt tijdsverloop heeft een beklemmend» indruk gemaakt. Een nieuwe verbinding Zeist— Amersfoort. Omtrent deze nieuwe lijn van de Ooster Stoomtram-Maatschappij met wagens voorzien van benzinemotoren, schrijft het U. D. o.a.Er wordt naar gestreefd de nieuwe lijn in het begin van Juli in exploitatie te nemen. Op het traject ZeistHuis ter Heide wordt gebruik gemaakt van de spoor baan der lijn Zeist—De Bilt. Even voor het station Huis ter Heide verlaat de lijn het hoofdspoor, buigt rechts af, loopt vlak achter het station aldaar om, en komt zoo op den Amersfoorfc8chen straatweg, kruist het z.g. Geniespoor, een smal spoor ten dienste van het kamp van Zeist en baigt dan rechts om, in de richting Amersfoort. Van de uitspanning Hoii ter Heide, alsmede op het spoorweg emplacement aldaar, is het spoor reeds over groote lengte gelegd. Met een ploeg van omstreeks 120 man, de grondwerkers daarbij inbegrepen, wordt er geregeld aan gewerkt. De lijn houdt van het station Huis ter Heide de linkerzijde van den weg en gaat vlak langs de afsluitingen der buitenplaatsen enz. Even voorbij de Hervormde kerk, buigt de lijn nog iets verder naar links en loopt dan achter de boomenrij, waardoor de af sluitingen der voortuinen van de vele buitenplaatsen alle enkele meters terug worden geplaatst. De tramlijn loopt vervolgens langs de uitspanning Het Huis ten Halve om, steeds aan de linkerzijde van den weg blijvend, en bereikt nabij Nieuw Crayenhorst de grens der gemeente Amersfoort. Bij K.M. 88.4 van den Rijksweg, dat is een 600 meter vóór het opvoedingsgesticht, buigt de lijn links, in noordelijke richting af en daalt met een vrij sterke helling (1.50) naar den Barchman "Wuytieiwweg, dicht bij de stopplaats de Vlasakkers der N.C.S. De lgn volgt dezen weg (over het ruiterpad) tot het Stations plein te Amersfoort, het eindpunt. De totale lengte der lijn bedraagt 12.7 K.M. Blijkens de dienstregeling stelt men zich voor dagelijks 30 tram treinen te doen loopen. Het traject Zeist—Amersfoort zal worden afge-' legd in 40 minuten. Het drama te Arnhem. Naar de Am. Ct. verneemt, maakt de gewonde v. d. P., die Zondagnacht bij de ontmoeting met de politie in de Hommelstraat door een revolverkojpl aan den hals gewond werd en die in het gemeentelijk ziekenhuis verpleegd wordt, het zeer goed. Levensgevaarii er absoluut niet meer. De N. Arnh. Ct. vernam, dat het onderzoek uitsluitend geschiedt door de justitie. Door de politie zijn en worden volstrekt geen getuigen ge* hoord. De rechter-commissaris hoorde reedi een groot aantal personen, die bij het schieten door den inspecteur tegen woordig waren; onder hen zijn er ook wier oordeel is ten gunste van het optreden van den inspecteur. De personen, die in verband met het gepleegde verzet waren gearresteerd, zijn weder op vrije voeten gesteld» Gisterenmorgen is door de doctoren Van Bommel, Van Vloten en Wijn de sectie verricht op het lijk van den doodgeschoten Van der Post. GOUDA, 13 Mei. Gemeenteraadsverkiezing. De R. K. Kiesvereeniging heeft tf haar gisteravond gehouden vergade* ring besloten bij de a.s. raadsverki* zing in district I geen eigen candid*» te stellen, doch den door de anti-re*' partij te stellen candidaat krachtig»8 steunen. De heer C. Luger, penningmeewf» heeft als bestuurslid der kiesvew*81' ging, welke functie hij vele jaren v#* vulde, bedankt. Bij onderhandsche aanbesteding* aan de N.V. v/h. H. J. Nederhor*» alhier, opgedragen het maken van fundeering voot een opslaglood*# het terrein der paraffinefabriek de Dordtsche Petroleum MaatscnaPPBi aan de Overzijde van het Y te Am sterdam. De Coöp. Middenstands-Cr< De Coöperatieve Middenstands voor Gouda en Omstreken I f-Aj*»d8terenavond in de benedenzaal I jLftócieteit „de Róunie" een algemeene Sering. Op deze vergadering wa- tócenwoordig, behalve het bestuur I m 25 leden, de voorzitter van de I ï-tnJa Bank en twee afgevaardigden m ««noemde Bank uit Groningen, J de heeren Scholten, Bommers en ^'Tóérzitter, de heer T. Grebas, heette de aanwezigen welkom «n ver- Ze zich dat het lid van den Raad ,.n Toezicht, de heer Jongenburger, mede tegenwoordig was. Spr. deelde made dat de vereeniging m het afge- Winen jaar gunstig had gewerkt, zoo lt het bestuur het besluit had ge nomen over het afgeloopen jaar rente mt te keeren, daar de kosten van oorichting nu reeds zijn vereffend. Snr beyal de Bank ten zeerste aan voórai aan hen, die er nog geen ge bruik van hebben gemaakt, waarna de vergadering voor geopend werd verklaard. Be notulen der vorige vergadermg werden daarop voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Tot beatunrBiid werd herbenoemd de heer B. D. Grootendorst, tot plaats- vervangend bestuurslid de heer J. I Mulder en tot lid van den Raad van Toezicht de heer R.U. Jongenburger. Beheer Jongenburger bracht daarop I Verslag uit over de rekening en ver- 1 antwoording over 1913 en stelde voor I deze goed te keuren, waartoe door de vergadering werd besloten. Aan de orde was daarop het punt betreffende het bepalen van dehoögste som, welke het bestnnr alleen en welke het met toestemming van den Raad van Toezicht aan een lid in voorschot mag verstrekken, hetzij in eens of in loopende rekening zonder onderpand van effecten. Het bestuur stelde voor dit weder als het vorige jaar te be- rilen en wel op f 1000.zonder en 2000.— met toestemming van den Raad van toezicht. Dit werd goedge keurd. Het entreégeld van nieuwe leden werd bepaald op f 2.50. Daarop kwam aan de orde: Voorstel van het Bestuur om de aansprakelijkheid tegenover de Cen trale Bank te wijzigen en aan te nemen de voorgestelde statutenwijziging van de Centrale Bank waar in art. 10 bepaald wordt: 1°. dat een eventueel te kort over I de aangesloten vereenigingen zal wor den omgeslagen naar verhouding van het aantal leden van elke aangesloten Wreeniging op 31 Dec. aan den om slag voorafgaande; 2e. do aansprakelijkheid eener Bank nimmer te boven gaat de gezamen lijke aansprakelijkheid harer leden. De Voorzitter deelde mede, dat door iedere Bank een aandeel in de Cen trale Credietbank is genomen groot f 500.—- en dat verder voor de aan sprakelijkheid nog f 500.moet bij gestort worden, zoodat de Centrale bank maar over een f 13000.zou j kunnen beschikken, voor welk klein bedrag de accepten niet bij de Ned. Bank worden geaccepteerd. Spr. verzocht daarop den heer Bom mers, afgevaardigde van de Centrale Bank te Groningen, daaromtrent eenige nadere inlichtingen te geven. De heer Bommers, daarop het woord verkrijgend, deelde mede dat niet 13 maar 18 banken bij de Centrale zjjn aangesloten met 1464 leden. Wanneer na de aansprakelijkheid door alle leden gedragen wordt, dan komt de Bank bij de Ned. Bank niet met 18000 gul den maar met ongeveer 3 ton, waarop voorzeker bij de Ned. Bank wel voor Vj of een millioen geleend kan wor den. De Centrale is een vereeniging van zelfstandige banken, die hun eigen risicó dragen en ook hun eigen leven leiden en waarom zouden deze door coöperatie niet evenveel kunnen doen als de boeren in Groningen, die over ongeveer 10 millioen kunnen beschik ken? Verder deelde spr. nog mede de wijze waarop door de Centrale het geld van de Ned. Bank wordt be trokken; de kassier werkt voor Va pCt. voor de Centrale, die alleen maar als tusschenper8oon dienstdoet. Wanneer nu de algemeene vergadering, die morgen gehouden wordt deze aan sprakelijkheid aanvaardt, dan kan men I ook hier geld krijgen tegen 4 pCt. Wanneer het Wetsontwerp wordt aan- I genomen, dat .men ook geld van de rijkspostspaarbank kan krijgen, dan krijgen wij een krachtig lichaam op de geldmarkt. Met algemeene stemmen werd daar op dit punt der agenda aangenomen. Het salaris van den Boekhouder werd op voorstel van het Bestuur met f 50.verhoogd. Na dankzegging voor het gespro-1 kene door den heer Bommers werd de j vergadering door den Voorzitter ge sloten. Staking in de Bouwvakken. Naar ons vanwege het Stakings comité van den Centr. Bond v. Bouw vakarbeiders wordt meegedeeld hebben gisteren onderhandelingen plaats ge had met den heer F. van Wingerden, als gevolg waarvan door dezen pa troon een collectief contract met zijn werklieden is aangegaan. Ook zijn thans onderhandelingen mot een anderen patroon gaande. Lecture Rev. Irwin Brown. Wij herinneren er aan dat morgen avond Rev. Irwin Brown indeRéunie een lezing houdt. Deze geestige spre ker heeft zich reeds in het geheele I land reeds zulk een populariteit ver- I worven, dat het overbodig is aan te I bevelen, zijn lezing morgen bij te I wonen. I Capelle op d' IJsel. In de ge- I reformeerde kerk alhier is vannacht I ingebroken. Men heeft zich door in- I drukken van een ruit toegang tot het gebouw weten te verschaffen. Toeval lig waren de offerkisten juist geledigd en de avondmaalbekers uit de consisto rie-kamer verwijderd. Alleen de sleu tels worden vermist. (N. R. Crt.) Verboden aan te leggen op Zondag. Ouderkerk a. d. IJsel, „De Ge meentestem" van 9 Mei maakt thans ook melding van het geruchtmakend besluit van den Ouderkerkschen raad, waarbij aan de Stoombootreederij de IJsel verboden wordt op Zondag ge- I bruik te maken van den gemeentelijken steiger. j Het bericht in dit weekblad luidt: De burgemeester van Ouderkerk a/d. IJsel heeft, met toepassing van art. 70, 2de en 3de lid der gemeentewet, I de vernietiging verzocht van een be- I sluit van den Raad dier gemeente, I waarbij aan stoombooten»het aanleg- I gen aan het gemeentelijk steigerhoofd I op Zondag verboden wordt. I Wij hopen dat de Regeering termen I zal vinden om den burgemeester te I steunen in diens verzet tegen een I maatregel, waardoor de belangen van I het reizend publiek en ook die van de gemeente zelve ernstig zou worden -- - -7-r bank de overtuiging zal hebben dat I deze bekl. onschuldig is, al is formeel I wettelijk het bewijs geleverd. De 41 jarige schilder J. F. R. te Gouda had op 4 April den koopman I Endenburg aldaar uitgescholden. Bekl. I wist het niet precies meer. E. is zeide I hij, vijf en twintig jaren mijn vriend I geweest, maar sinds zes jaren tracht J hij mij het leven zuur te maken, in mo- reele zaken in financieele zaken en handtastelijke zaken. Mogelijk achtte bekl. het daarom, dat hem op 4 April, de in de dagvaarding genoemde scheld woorden uit den mond waren ge vloeid. Eisch wegens eenvoudige beleedi- ging, f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld P. M. v. V., 30 jaar, huisvrouw van J. W., zonder vaste woonplaats, we gens diefstal van een koperen trap roede en een negotiemand, te Schoon hoven gepleegd, tot veertien dagen Een bepaling, waardoor een wel varende gemeente des Zondags van he^ vorkeer te water feitelijk wordt uitgesloten, is o.i. dermate strijdig met het algemeen belang, dat vernietiging op dezen grond alleszins gemotiveerd zijn zijn." RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 42-jarige M. C. v. d. V., huis vrouw van A. J. B. te Gouda, had op 1 April juffrouw W. een klap in het gezicht gegeven zij zeide, dat de mis handelde haar eerst had geslagen. Eisch wegens mishandeling f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Den 36-jarigen vrachtrijder J. v. J. te Moordrecht, was ten laste gelegd, op verschillende tijdstippen tusschen 1 het einde van 1913 en het begin van dit jaar, van H. v. D. en L. V. zak ken met haver, door deze personen ge stolen, te hebben gekocht. Bekl. zeide; niets van v. D. en V. te hebben gekocht. Bekl.'s verdediger, mr. A. J. Eige- man, verzocht v. D. en V. alleen bui ten eede als getuigen te hooren, waar tegen de officier zich verzette. De rechtbank wees het~wzoek van den I verdediger af. I v. D. verklaarde, verschillende ma len,' samen met V. vier malen haver aan bekl. te hebben verkocht, die zij hadden gestolen nit de coöperatieve maalderij de Tijdgeest onder Moor- I drecht. Bekl. betaalde £2.50 per zak, I en wist dat zij daar de haver weg namen. Zij hadden hem dit verteld. I Het was den bekl. ook bekend, dat v. I D. bij de maalderij in dienst was. Des I avonds brachten zij aan bekl. de za^" ken met haver, die gemerkt waren.'V. bevestigde dit alles. Beide jongens wa ren dan eens bij de maalderij, dan eens bij bekl. in dienst. t De molenaar v. d. Heiden verklaarde o.m., dat in dien tijd de prijs van de haver f4.25 tot f4.35 per zak was. Het O. M. eischte wegens voortge zette heling, zes maanden gevdngems- straf. Mr. A. J. Eigeman meende dat de bekl. in hooge mate in zijh verdedi ging is benadeeld, doordat in de dag vaarding de tijdstippen waarop de he ling zou zijn gepleegd, zoo uiterst vaag zijxi aangeduid. In dit verband achtte pl. de dagvaarding dan ook nietig. Overigens oordeelde hij, dat de dieven redenen kunnen hebben om deze bekl. niet naar waarheid te ge tuigen. Pl. vertrouwde, dat de recht- Z. R., wegens mishandeling en be schadiging, te Gouda gepleegd, tot veertien dagen gevangenisstraf. D. S., wegens wederspannigheid te Gouda, tot een maand gevangenisstraf. A. P. B. D., 21 jaar, en W. v. Z., 31 jaar, kooplieden te Schoonhoven, wegens wederspannigheid, door twee personen met vereenigde krachten ge pleegd, resp. tot drie weken en veer tien dagen gevangenisstraf. (N. R. Crt.) Outsiorende reclame. De kantonrechter deed heden uit- I spraak in de zaak tegen Jhr. J. A. I Kretsckmar van Veen, in diens qua- I iiteit van directeur-generaal der Mij. I tot Exploitatie van Staatsspoorwegen I tegen wien een vervolging was inge- I steld wegens overtreding van de ver- I ordening betreffende de ontsierende I reclame, vastgesteld voor de provin- I cie Zuid-Holland. Het feit, waarom het hier gaat, is I de bevestiging, zonder vergunning van I Gedep. 81aten van Zuid-Holland, van I een reclamebord van de Gist- en Spi- I ritusfabriek op een schuurtje staande bij het stationgebouw ie Moordrecht. In het vonnis wordt overwogen, nadat het feit wettig en overtuigend I bewezen was verklaard» d^t ,dat f«t daarstelt een overtreding van>a*t. 1; dat art. 2 het eersteartikel allee® toepasselijk stelt voor het landelijk gedeelte eener gemeente, dat hiermee kennelijk bedoeld is, dat ieder ge val op zich zelf moet worden be oordeeld en men daarbij niet gehou den is aan ,,de bebouwde kom dat de verordening is in het leven ge roepen om ontsiering van een land streek tegen te gaan door het plaat sen van reclames, ia welken vorm en van welken aard óok; dat nu de schuur, waarop het reclamebord staat I vlak naast het haltegebouw der 8.S. I te Moordrecht en aan het perron; dat I die halte ligt midden in den Zuid- I piaspolder op wel uur afstands I van het bebouwde gedeelte te midde® I van wei-en hooilanden, boomgaarden I en bijbehoorende boerderijen in ver- I ren omtrek en dus in het landelijk I gedeelte der gem. Moordrecht; dat I dan ook het hebben van het reclame- I bord ter plaatse als in de dagvaar- I ding vermeld, al sluit zich dit nog I zoo aan bij het in dien omtrek ge- I voerd bedrijf, is verboden; dat even- I wel, waar den beklaagde de overtre* I ding ia ten laste gelegd in zijn hoe danigheid van Directeur-Generaal der Mij. tot Expl. van S.8., hij moet wor den ontslagen van rechts vervolging te dezer zake, im mers de overtreden verordening geen bepaling inhoudt, waarin zijn aan- sprakelijkheid in die hoedanighetd j wordt vastgesteld. Strafzitting van 13 Mei 1914. IJsvisschen. Hedenmorgen diende opnieuw de reeds tweemaal verdaagde zaak tegen L. P. v. O., vischhaiidelaar alhier, wien zooals uit het in ons blad van I 4 Maart en 1 April 11 gepubliceerde I bekend is, ton laste was g«t¥ op 15 Jan. jl. zonder schriftelijke I vergunning, door personen in zijn dienst en ten zijnon behoeve ijs was gevischt in de Bleekersingel. Thans waren nog drie getuigen ge- dagvaard. De getuige A. Kampier ver klaarde op 14 Jan. nog door deBle^ kerssingel te hebben gevaren. Het «s was 2/, 3 c.M. dik. Bij het wer pen van stokken op.bet ijs, brak he*. De brugwachter U den Boom, die daarna als getuige was .gehoord, ver klaarde op 13 Jan de Kleiwegbrug voor 't laatst te hebben geopend. De- dikte van het Ijs w» bran met be- kend, doch op 15 heeft get. mi litairen er op zien loopen. De laatste getuige, T. Boer, beurt schipper van Rotterdam op Reeuwijk wae op 14 Jan. voor de Kleiwegbrug blijven liggen, o"»48' het 'i* was. a, 1 De ambtenaar O.M., requisitoir ne- I mend, achtte geen gronden aanwezig I om thans opnieuw uitvoering op deze I zaak in te gaan. Voldoend bewijs is I in deze uiet geleverd, aangezien de verordening geen criterium stelt in- I zake de dikte van het ijs. De amb- I tenaar concludeerde daarom tot v r ij- I spraak. De verdediger Mr. E. M. B. I Kortenoever refereerde zich aan den I eisch van het O.M. en constateerde I daarbij dat uit de behandeling defcer I zaak is gebleken, dat de Gemeente I Gouda wel degelijk eenig beheer heeft j op de Goudsche waterwegen. Uitspraak 27 Mei a.s. Ondeugdelijke melk. L. v. d. L., landbouwer, yonende I I Nieuwsteeg alhier, stond terecht ter- I zake dat bij hem ten verkoop in I voorraad was aangetroffen melk van I onvoldoende verontreinigingsgraad. Uit het verhoor van bek), bleek, I dat de agent Woudenberg op 30 Mrt. I jl. in bekl.'s woning van 2 bussen I melk monsters had genomen, welke I na onderzoek door den deskundige I bleken niet te voldoen aan de eische® I welke aan goede melk moeten wor- I den gesteld. De getuige-deskundige, 1 de heer E. Grendel, verklaarde dat deze melk koevuil bevatte en in zoo danige hoeveelheid dat er nadat het monster even stond, een bezinksel op I den bodem van het fleschje lag. Het I is reeds meermalen voorgekomen dat I get. over bekl. niet tevreden was en I daarom was hij ten slotto ook door I den agent gewaarschuwd dat een vol- I gend maal proces-verbaal zou volgen I zooals dan ook is geschied. De ambtenaar O. M. had te dezer I zake met den deskundige gecorree- I jfondeerd over de vraag wat moet I worden verstaan onder „onvoldoende I verontreinigingsgraad", of melk dan I een zekere verontreinigingsgraad moet I hebben? De deskundige had daarop I I geantwoord en verklaarde ook nu dat de hierbij bedoelde term ontleend is I aan den Codex alimentariys welke als leiddraad voor het melkonderzoek geldt. Get. geeft toe dat deze redac- I tie, dbor dr. Lam sumengesteld, niet I volkomen met zijn meening strookt, I doch get. heeft zich aan dien term I willen houden. Bekl. geeft te ken- I nen, dat het wel mogelijk is dat een I vergissing heeft plaats gehad. Er I zijn bij hem eenigen tijd geloden mon- I sterö genomen van melk, die zoo van I de koe kwam. Get. antwoordde daarop dat bij het onderzoek van de stalmonsters niet is gelet op de on zuiverheid, doch op het vetgehalte. De ambtenaar O. M., requisitoir ne mend, noemde dit geval een zonder linge zaak, waarvoor hij geaarzeld had een vervolging in te stellen. Wanneer gesproken wordt van een onvoldoende verontreinigingsgraad, dan staat daar een voldoende veront reinigingsgraad tegenover. Er is hier gebruik gemaakt van een terminolo gie, waarop geen eisch tot veroor deeling zal kunnen worden gebaseerd. Bij de tenlastelegging moet duidelijk uitkomen of de melk was ondeugde lijk van samenstelling. Spr. heeft ge- meerad een vervolging te moeten in stellen ten einde een uitspraak in dte- i *ze te krijgen. Zijn eisch luidt vrij- I SPM?.k'w. J. L. van Eb, alhier, als I verdediger optredend, wees er op <W in de dagvaarding niet juist ie om- I schreven, wat ten laste wordt ge legd. Er wordt daarin genoemd de codex alimeotariuB, die bij de inzage van de dagvaarding moet warden oo- studeerd om na te gaan wat| de De I doeling is. I Het is bij de rechtspraak de ge- woonte dat het ten laste gelegde nauwkeurig wordt aangegeven, opdat oontróle daarop mogelijk Pleiter vindt het jammer dat niet joint is aangegeven wanneer de des kundige bekl. heeft gewaarschuwd. Deze kan zulks toch in zijn boeken nazien. De mogelijkheid bestaat toch dat er vergissingen worden begaan. Tegen een algemeenen aanval is ver weer moeilijk, Intusschen, deze zaak is van de baan als het requisitoir van het O.M. wordt geE°rl'van den Codex alimontarius wat betreft de terminologie „veront- reinigingsgraad: onvoldoende'' een met juist gebruik gemaakt|; door de om zetting der woorden is een geheel andere beteekenis verkregen, i En de beteekenis van thans klopt niet met hetgeen in de Verordening daaromtrent wordt gezegd, waarin sprake is van melk, ondeugdelijk van toestand en van melk, ondeugdelijk van samenstelling. De ten laste ge legde overtreding heeft niet plaats ^Opgrond daarvan concludeerde plei ter tot ontslag van rechtsvervolging, 'nüitoraakg7tMei. Wordt vervolgd. 13 Mei 1914. Veiling Houtmansgracht 4 uur, Postelein van f0,14 tot f 0,17. Peen van f0,09 tot ^^,12. Rabarber van f 3,— tot f 5,—. Kropsla van f 3tot 4,50. Kropsla 2e soort f 1.tot f 2. Bloemkool van f 0.18 tot f 0.24. Komkommers le f 0.13, 2e f 0.08, 3e f 0.05. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te St. Mathieu, laagste stand 748.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige W. tot Z.W. wind, zwaarbewolkt, kans op regen, zelfde temperatuur. Vorige Koers. 7T!Ja 82'/, 6 61'/l6 83'/, 82'/, 76"/.. 31*/. TO3/, 64'/, 67'/,, 48'/, 015/„ 23 68'/, 263 228 ICS 137, 157 43/, 186'/, 015 196'/, 187 128 102'/, 7'/, 96'/, 100'/, 60'5/.s 94'/, 27'/, 96 273/, lp53/» 99'3/i, 145'A, Koert van heden 99'/, 83"Y„ VAN DEN 13 MEI 1914. SUatslcenlngen. Ned. Gert. Werkelijke Schuld pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- I weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië "Funding Lee- i ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. I Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. I Bank- en Creüiet-lustel llngen. I Fed. Bankaandeelen I Industr. Ondernemingen I American Car Foun dry Comp. C. v. A. I Id.Smelting&Refining Co. Cert. v. Aand. I Anglo American Tele- I graph Cy. Cert. v. A. I U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw M^en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.'tot Expl. v. Petr, Broon. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart ffyen. i Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diverseiy~K, I Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. I Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. I Holl. IJzeren Spoor- I wegmij. Aand. I Mij. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie' Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Geh. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. geen koersverschil, Culturen geen omzet, Tabakken lusteloos, Petroleum beter, Rubbers prijshoudend, Mijnen stil.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2