f12480 De zonde der- SZ’OZS'T. Buitenlandse!! K Laatste Berichten. 7"/„ FEL1LLI BURGERLIJKE STAND. XTie’CL'W’’ Vei Telefoon Interc. INGEZONDEN. Telegrafisch, Weerberi^l van het Koninklijk Meteriolo®^ Instituut te DE BILDT. Officieele Prijscourant"' Efrecteohandelte A msterdi* 16 MEI 1914. III 77’/. 82'/,, 61'A. 99’/, 76>'/„ 31'/, 32 54»/, willen 67 49'/, 23 60’/., 60*/, 256 13»/, 185'/, 618 614 13C’/, 186 189'/, .Zee- 128 2’/,< 2‘A 98'/, 99 2'/. 97'/, 100’/, 61’/, 98'/, 97'/, 100 o: TVI, 81’/» 83’/, 88»/,. 156 4’/, 94'/, 27’/, 157 4% Vori,. Koer*. Voetbal. Door het bestuur der Schoonhoven- sche voetbalvereniging „Sportclub”, is in haar verg, van datum dezer defi nitief besloten, de uitgeschreven serie- wedstrijden der le afdeeling, niet te doen aanvangen zooals eerst was vast- steld op 17 dezer, doch op 21 dezer (Hemelvaartsdag). 49'/, 61’/, 63"/„ 27’/, - 156'/,155"f„ 2‘A - Na de ontvangst van dit schrijven besloten de stakers volgend schrijven aan de Hen Gouda, 16 Mei 1914. Aan het Bestuur der A. P. V. Gouda. 84'/, 88’,'h 82'/, 82“/,, Ten slotte een laatste woord tot de gemeente van wie hij weet dat er ve len zijn, die anders over de dingen denken dan hij, maar wiens recht hij erkende, mits diegenen dan ook zijn recht erkennen. En dat kunnen de orthodoxe Hervormden niet, Ds. Cannegieterl (Wij spatieeren. Red. G. Crt.) Deze laatste regel geeft het stand punt aan waarop de orthodoxen in de Ned. Herv. Kerk van Gouda zich zullen plaatsen. Het wijst niet op een geest van ver- zoenening, die woorden spreken meer van verzetHet parool voor de vrij zinnigen in de Ned. Herv. Kerk zal daarom moeten zijn Houdt uw kruit droog A leuwerkerk a.d. IJsel. Dezer dagen heeft een verkiezing plaats ge had voor het bestuur van den Esse- Gaasdorp en Blaasdorp. De heer F. in ’t Hout werd herkozen en inplaats van den heer E. de Lange, die bedankt had, werd benoemd do heer F. Stout. Vliegen. Olieslagers te Amsterdam. Jan Olieslagers, de bekende aviateur, om zijn onverschrokkenheid nDe Ant- werpsche duivel„ genaamd, komt 31 Mei en 1 Juni a.s. de beide Pinkster dagen, in Amsterdam vliegen en wel op de uitgestrekte landerijen bij „Ro- zenoordu, aan den Amsteldijk,. Hij zal dan het nieuwste op het gebied der moderne vliegkunst te zien geven „bouclé le boucle“ (looping), „feuille morte“, „renversement sur Taille gau che et droite“, „descendre sur la queue de l’appareil“, „vol plané a pic et en spirale* enz., zoo schrijft ons zijn im- pressario. (Hbld.) Namens de stakingsleiding wordt nog medegedeeld, dat door beide orga nisaties do uitkeeringen zijn verhoogd Voor de Centrale Bond met f 0.50 por week, zoodat de uitkeering voor een metselaar bedraagt van f 6.tot f 8.50 en voor een opperman van f 5.50 tot f 8.—, naar gelang van het aantal kinderen beneden 14 jaar. Voor don R.-K. Bond zijn de uitkeeringen voor metselaars ruim f 8.en voor opperlieden ruim f 7.geworden. Gisteren is de metselaar J. v. E. in dienst van den heer van Dijk, werkzaam aan een schuur in de Geertje don Bultsteog alhier door den steken den opperman T. in zijn werk be moeilijkt en door dezen aangerand. Door den staker werd v. E. zooda nig op zijn hoofd bewerkt, dat hij zich naar de wijkverpleging moest begeven teneinde to worden verbon den. Tegen den dader is procesverbaal opgomaakt wegens mishandeling. Mijne Hoeren, Tot onzen spijt zien wij ons na Uwen jongsten brief genoodzaakt, te constateeren, dat het bericht in de „Goudsche Courant”, hetwelk ons noopte nadere inlichtingen te vragen, misleidend was. Na Uwen brief staat vast, dat Uwe vereeniging niet heeft besloten om haar besluit in te trekken, dat zij geen collectief contract wenscht. Eveneens staat vast, dat de indruk, welke uit dat bericht verkregen moest worden, als zouden de metselaars patroons met de arbeiders-organisaties in onderhandeling kunnen on willen treden,rvalsch was. Ons vermoeden, dat het besluit van Uwe vereeniging inzake het indivi dueel contract, volstrekt niet beoogde een weg te openen om den vrede te kunnen herstellen maar geen ander doel had, dan de stakers te kennen te geven, dat uwe vereeniging blijft weigeren, de organisatie van de ar beiders als hun vertegenwoordigster te erkennen, schijnt dus vrij juist to zijn geweest. Dat Uwe vereeniging op deze wijze, ten koste van de metslaarspatroons en van de metselaars en opperlieden het conflict op de spits drijft, kome geheel voor Uwe rekening., De stakers hadden met een en ander reeds afdoende rekening gehouden, toen zij hun jongste bereidverklaring tot onderhandeling deden. Ons rest dus niet anders dan U mede te deelen, dat op deze wijze geen einde aan het conflict kan komen. Hoogachtend, Voor de Besturen Centrale Bond van Bouwvakarb. C HEIJ, Secr. R.K. Kalk- en Steenbewerkershpnd M. VAN LEEUWEN, Secr. Adres Melksalon Vredobest, Gouda. Rome, 16 Mei. Volgens de Sceale hebben op Sicilië nieuwe aardschokken gewoed. Ook de Etna werkt geducht. Bordeaux, 16 Mei. In Dakar is pest uitgebroken. Uit Senegambie aange komen reizigers deelden mede dat de pest er groote vorderingen maakt. Z. K. H. de Prins komt morgen in Den Haag terug van zijn reis naar Hamburg. De toestand in Mexico. Washinghton, 16 Mei. De Mexi- caansche rebellen hebben Mondosa, Vera-Cruz bezet. De toestand in Mexico wordt kritiek geacht. Het Stadion te Amsterdam zal Zon dag 24 Mei ingewijd worden. Er zal een wedstrijd gespeeld worden tus- schen de Zwaluwen en het sterkste beroeps-elftal van Engeland. Verder zijn er verschillende intern, athletische wedstrijden, als hardloopen, polsstok hoogspringen en speerwerpen, waar voor reeds de medewerking van ver schillende bekende buitenlanders ver kregen is. Het „Eindhovensch Dagblad” meldt dat op den 2en Pinksterdag op het terrein van Philips Sportvereening een Internationale wedstrijd zal gehouden worden tusschen Willem II, kampioen zuidelijk 2e-klasse en één der sterkste Amateurs-elftallen. Voor den aan vang van den wed strijd, die door muziek wordt opge luisterd, zullen atlethische demonstra ties gegeven worden door de heeren Ploeger en van Leeuwen uit Amster dam als speerwerpen, discuswerpen, kogelstooten en hoogspringen. Zooals men weet, speelt Zondag het Nederlandsch elftal tegen de Denen te Kopenhagen. Het nationale elftal heeft in de voorhoede een wijziging onder gaan door opname van de Groot in plaats van Buwalda en door van He- mert in plaats van Göbel, die verhin derd was. Maandagavond 10.05 is het elftal reeds weer terug te Amsterdam. 257’/, 235 165 98'’/, 70’/. PRUS Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zot Idem franco per post Abonnementen won Markt 31, bij onze Amïbika. De etakingsonluBten, d „do uitgebroken zijn, dl pig door de aanwezighen troepen werden bedwor nog een naspel hebben. Benige officieren, die ben bepaald tot herstel d< noodeloos hard zijn opget ,ich voor den krijgsraa hebben te verantwoordei Tegen den majoor Hal itsatsmilitie is een ven steld wegens brandstieb doodslag en diefstal., E gingen tegen den majooi jaak in het gevecht tpsi en militie bij Ludlow, tentenkamp der stakers i geschoten. Majoor Hai beschuldigd dien brand hebben veroorzaakt en daarvan ook den do( vrouwen en elf kinderei Dp majoor kan op l ter dood veroordeeld w< Albanië. Do Albaneesche min Turkan Pasja, die, gel ij Wuonen vertrokken is, tofinitief wordt berich ook Parijs, Londen, Bei burg bezoeken, ten ein< geeringen der groote hoofdzakelijk over de quaestie besprekingen t kan Pasja hoopt op afdoende regeling te k in zake dit vraagstuk Albanië de zoo noodige nen hersteld worden. De Grieken in Bij de Albaneesch heerschte naar we reed mededeelden groote ont het feit, dat de Griek troepen aan den opst deelnemen. De reis van naar Rome en Weenen staan met den wensch d regeering om in Eur( staat van zaken beken' Naar dr. Dillon, de 1 pondent van de Daily T< zijn de Albaneesche ai f oordeel, dat men hiei heeft met rebellie, mas Naar wij vernemen is in de gisteren avond gehouden vergadering van de Antirevolutionaire kiesvereeniging be sloten candidaat te stellen voor lid van den Gemeenteraad in district I (vacature-Herman), de heer P. A. Vingerling, alhier. Zooals reeds is gemeld, wordt van r.-k. zijde geen eigen candidaat gesteld^ doch is besloten den candidaat, door de a. r-kiesvereeniging gesteld, te steunen. Door de afd. Gouda van de S. D. A. P. is candidaat gesteld de heer F. L. J. Lafeber, alhier. maakte. Niets was daar tegen, mits ik niet schreef namens de afd. en alles voor mijn rekening nam, ook met het oog op de conferentie, welke zou plaats hebben tusschen de twee bestuuren. Hoogachtend, UEd. dw. dn. P. J. MENS. Boskoop 165’14. 100 145'/, - GELDKOERS. Prolongatie 21/t—3 pCt. Nationale en buitenlandsche stut»* fondsefi prijshoudend, Culturen g®®® omzet, tabakken flauw, petroleum geanimeerd, rubber stil, mijnen verkozene mitsdien niet had behooren te geschieden. Ten onrechte waren 104 stemmen van onwaarde verklaard, welke op A. Scheer Jzn. waren uit gebracht, aangezien is gebleken, dat onder A. Scheer Jzn. in de betrekke lijke streek nooit wordt verstaan A Scheer Johanneszoon, doch met die aanduiding wordt bedoeld A. Scheer Janszoon en die 104 stemmen hadden dus aan dezen moeten worden toege wezen en er kon niet gezegd worden, dat in dezen niemand duidelijk zou zijn aangewezen. (N. R. Crt.) Ouderkerk a. d. IJsel. De com missie van beheer de waterleiding van de gemeenten Krimpen a. d. IJsel, Krimpen a. d. Lek en Lekkerkerk heeft zich in beginsel bereid verklaard, deze gemeente van het drinkwater te voorzien, op de volgende voorwaarden; de waterleiding bouwt een hulptoren te Ouderkerk a. d. IJsel en legt een leiding voorzien van brandkranen. Als subsidie hiervoor moet de gemeente betalen bij eën aansluiting van 50 pet. of minder f 1500 per jaar, bij een van 60—80 pet. f 1000 per jaar en bij een van 81—100 pet. f600 per jaar. In de gisteren gehouden vergadering heeft de raad besloten, zich in begin sel tot aansluiting bereid te verklaren, mits de voorwaarden aldus worden gewijzigd, dat bij een aansluiting van 8190 pet. f600 subsidie per jaar wordt betaald en bij een aansluiting van 91100 pet. niets. Woerden. De griffier bij bet kan tongerecht alhier, Mr. J. W. Suringar is benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Assen. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De barbiers- en kappersbeweging. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een kleine plaats ruimte in Uw blad, om de heeren Blanker en Vos te beantwoorden. Bij voorbaat mijn dank. Wat ik schreef in de Courant van Donderdag 14 Mei was mijn persoon lijke meening. Nu zou ik de heeren Blanker en Vos wel eens willen vragen of het gepermitteerd is, dat iemand zijn persoonlijke meening in het publiek uit, als het betreft een zaak, die hem interesseert Ook zij dien zelfden heeren nog medegedeeld dat het stuk gericht was aan het Goudsche publiek en niet speciaal aan het voorloopig bestuur der op te richten Coöp. Scheer- salon. En mocht ik iets verkeerd ge daan hebben, volgens enkele Bestuurs leden en leden van de afd. Gouda v/d. N. B. en K. B., laten die mij dan maar >ter verantwoording roepen, dan zal ik dat zaakje zelf wel opknappen, daar heb ik hèusch de heeren Blanker en Vos niet voor noodig.' Ik heb echter, voor het stuk geplaatst werd, bij het bestuur der afd. Gouda, van de N. B. en K. B. geinformeerd, hoe de zaak stond, en tevens gevraagd of er niets tegen was, dat ik mijn persoonlijke meening omtrent die zaak kenbaar Zondagsrust. Na Ouderkerk nu Aarlanderveen. Eerstgenoemde gemeente wil bevor dering van Zondagsrust door de boo ten te Verplichten niet aan ’t gemeen telijk steigerhoofd aan te leggen, laatstgenoemde is tegen de sport ge kant. Het volgend bericht geeft daar van het bewijs: De Gemeenteraad te Aarlanderveen heeft met 7 tegeir 3 stemmen besloten in de algemeens politieverordening op te nemen het' verbod om des Zondags voetbalwedstrijden of voetbalspelen te houden, waartoe aan het„ pubiiek met of zonder betaling toegang wordt ver leend. De voorzitter, zoo lezen we in de N. R. Ct., deelde den Raad na de beslissing mee, dat hij de verordening aan de Kroon ter vernietiging zal voerdragen. De burgemeester van Aarlander veen is het in zooverre eens met zijn ambtgenoot van Ouderkerk, dat de bevordering van de Zondagsrust niet moet worden overdreven. Het doet ons genoegen, dat tegen dergelijke be krompen raadsbesluiten protest bij de Kroon wordt aangeteekend. Wat aangaat het besluit van Aarlan derveen kan nog worden medegedeeld dat door tusschenkomst van den Goud- schen Voetbalbond den Nederlandschen Voetbalbond in kennis is gesteld met dezen aanslag op de sport en dat dit laatste lichaam alles in 't werk zal stellen om het besluit van den Raad van Aarlanderveen ongedaan te maken. Boskoop. In den loop der vol gende week zal aan de huizen der ingezetenen ter onderteekening worden aangeboden een adres aan de Tweede Kamer dor Staten-Generaal, waarbij wordt verzocht de totstandkoming der spoorwegverbinding Gouda—Wad- dingsveenBoskoopAlfen te be spoedigen. Waddinxveen. Van de Directie der N.V. Waddinxveensche kurkwa- renfabriek v/h L. Vermeulen Co. alhier is bij Burgemeester en Wet houders dezer gemeente een verzoek ingekomen om vergunning 1°. tot het oprichten van een stoommachinege- bouw van 100 E.P.K. en 2°. om op de perceelen, kad. bekend Sectie B. No. 928 en 2702, gelegen aan de Noordkade alhier een fabrieksgebouw te mogen bouwen. Gisteren slaagde te Utrecht voor hot examen akte 1. o. de hoer P. G. J. vah de Pavoordt te Oudewater, leer ling van de Rijks Normaallessen alhier. eden slaagden nog de dames N. M. Smit, alhier en T. Miedema te Ze venhuizen. Vrijzinnige prediking. De Gouwenaar, het a.r. weekblad wijdt eenige regelen aan de bevesti ging en aan de intrede*- van den vrijzinnigen predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier. Allereerst merkt het blad op dat de tekst welke Ds. D. Cannegieter te Winterswijk koos tot bevestiging 1 Timoth. 4:8 en 9 in de uitgesproken bewoordingen niet staat in den bijbel, van den Goudschen correspondent (of van de redactie?), daar deze daarin anders wordt vermeld. ’t Zal wel de Leidsche vertaling geweest zijn die Ds. C. in de handen hield, maar wij houden voor ons niet van pasklaar maken van een tekst. (De tekst was ontleend aan de syno dale vertaling van het Nieuwe Testa ment. R. G. Crt.). Voorts schrijft het blad „En de verklaring* van den tekst „Wij gaan daar maar niet op in. Religie als kracht, godsvrucht, on- eindigde Vaderliefde Gods enz. wa ren de telkens terugkeerende woor den der prediking. Het bekende formulier tot bevestiging van die naren des Woords werd niet voorgelezen, enkele vragen die ook door den bevestiger pasklaar waren gemaakt en dus door den bevestigde kon worden beantwoord met een Ja, ik van ganscher harte”. Van de intreerede vermeldt het blad Naar aanleiding van deze funda- menteele waarheid (het tekstwoord in 1 Cor. 3'211) sprak Ds. Canne gieter Dz. een rede uit die getuigde van te willen bevredigen de dorst naar vrijzinnige godsdienstpredi- king. Wij gevoelden dat Ds. C. zoo ver ging als hij gaan kon in zijn prediking en voor diegenen die geen goed onderscheidingsvermogen heb ben althans op dat oogenblik vol- deed. Jezus als groote macht, Jezus Christus als machtige, persoonlijk als het fundament waarop wij slechts te bouwen hebben, en nu verschilt wel is waar de bovenbouw, die is toch vergankelijk zegt spr. maar voegt er aan toe, zeker, het funda ment moet zijn Jezus Christus, want daar is geen ander fundament maar op de bovenbouw komt het ook terdege op aan. Wij willen niet twijfelen aan de goede bedoelingen van Ds. C. maar volgens het heilig woord van God tast hij toch mis. Dat het hem een voorrecht is te mogen arbeiden aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk, zijn wij zoo vrij dit onder het ont leedmes te brengen en te zeggen, ook al weer met Gods Woord in de hand, die hij niet aan die uitbrei ding meewerkt maar afbreuk doet. (Wij spatieeren. Red. G. Crt.) voorkomende in dit blad, dato 15-4-14 door de patroons aan de stakings- leiding werd toegevonden: Gouda, 15-4-’14. Aan de Stakingsleiding, Melksa lon „Vredebest Mijnheer, In antwoord op uw geëerde, dato heden, diene, dat wij met de versprei ding van het door onze vereeniging vastgestelde individueele contract geenszins bedoeld hebben bij u een conferentie aan te vragen. Indien zulks de bedoeling was ge weest, zouden wij u dit natuurlijk hebben geschreven. Namens de A. P. V., (w.g.) H. DE JONG, Secretaris. GEBOREN14 Mei. Abraham, ouders P. J. Hofstede en A. G. van der Zaan. OVERLEDEN14 Mei. Katharina van Bruggen, wed. van C. van der Graaf, 76 j. Pieter A. van den Berg Ij. 15. Pieter van Loon 50 j. Maria van Steenderen, wed. van G. de Gruil, 85 j. ONDERTROUWD J. Gerritsen en A. B. Vlasman. J. Radix en J. B. Vermeulen. T. de Lange en A. de Jong. J. van Welzenis en K. van Duin. 9. Schilperoort en M. Ger- hards. C. Both en M. P. Walthie. C. Schenk en C. Sluyter. H. Breen en C. J. Weurman. 28) Zoo handelde de mi tweehonderd mark thi en die vroeger van zij veel gastvrijheid en vei genoten' Wat was er ren te verwachten? dagen hongerig en v straten had rondgezwc een nederige restauratie zijner maag te bevredi hij overleggen, en kwt sluit dat het ’t beste Wereld te verlaten en trachten vooruit te kt hij in Europa nog t« vader kon nog lang 1' was van dien kant g< wachten. Was het dan niet 1 zijl schande verborg gen oord van Amerik lukte het hem daar I ’naken; men trok daai officieren voot. Hij besloten en voerde voornemen uit. Te Hamburg vernai bonteerst over twee d Stolwijk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, ambtshalve uit spraak doende, den benoemden A. C. van der Graaf niet als bestuurslid van den polder Stolwijk toegelaten, zulks op grond dat bij de stemming een onregelmatigheid heeft plaats gehad, die op den uitslag van invloed is ge feest, zoodat de toelating van den Hoogste barometerstand 776.0 fa Hernosand, laagste stand 756.6 te Vut. man ver. Verwachting tot den volgenden du> Meest matige N.O. tot 0. wi3 lichtbewolkt, droog weer, iets wanna? VA» DKN Siaatsieeningen. lied. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis. sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-kusiei lingen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Koi. Crediet Insteil. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam” Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijen. Ketahoen” Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell” The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M(jen. Ned. Am. Stoom vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land” Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. Ijzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Éxpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pct. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pct. Erie Spoor weg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieeningen. Amsterdam Aand. 3 pct. Hongarije. Theiés-Re- gulirungs-Ges. 4 pct. schrijvei Patroonsvereeniging te zen-

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 6