Bizineri laxxdL- Gemengde Berichten. "Stadsnieuws. KERKNIEUWS. 405e -STAATS-LOTERIJ. INGEZONDEN. Laatste Berichten MARKTBERICHTEN Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht bergerlijke stand Officieels Prijscourant Ëffectenliindel (e Amsterdam iite>/, 7V» iv, «e- een zich de Sakuranoma, de kersenzaal, van ,haar paleis, het hoofd naar het Noor den gekeerd. Naar oude zeden is de vloer met biezen bestrooid, in het midden van de zaal staat de- offerta fel uit wit kerihout met vaatwerk voor water, fruit en gebak, dat met geroeide tusschenpoozen door de keizerlijke familie wordt gezonden. De doodenwake wordt vervuld door de moeder van den regeerenden kei zer, een van de twaalf bijwijven van den gestorven keizer, uit den hoog- sten, aan het keizerlijk huis verwan ten adel. Om de vijf minuten moet zij verech water in de offerschaal gie ten, naar oud en eerwaardig gebruik vuurslaan met steen en staal en de •kersenzaal mag zij niet verlaten. In de aangrenzende galerij houden vijf garde-officieren de wacht. Dage lijks brengen bloedverwanten en hoo- ge ambtenaren, leden van het corps diplomatique en andere waardigheids- bokleeders hunne bezoeken en verrich- ten hunne gebeden bij de katafalk. Op bijzondere plechtige wijze had ©enige dagen later het kisten van het lijk plaats in tegenwoordigheid van het keizerlijk paar en een week lang worden in alle groote tempels van het land, zoowel In de Sjinto- als Boe- dha-tempels rouwdiensten gehouden. De begrafenis zal op een nader to bepalen dag in het eind van Mei plaats vinden. De keus van den dag is moeilijk, omdat de meeste dagen in dien tijd als onheilbrengend gel den. Hot mausoleum voor do keize rin, drie kwart zoo groot als de tom be van haren echtgenoot, keizer Meidsji, zal in de nabijheid ervan worden opgericht en in den nacht der begrafenis wordt, evenals voor Keizer Meidsji in 1912, op het para- develd Jojogi te Tokio in de open lucht een grootsch doodenfeeet houden. De hof- en landsrouw voor keizerin-weduwe onderscheidt slechts weinig van het rouwbetoon voor een regeereud hoofd. Drie da gen lang onthoudt de keizer zich van alle deelname aan de staatszaken. Muziek- en schouwburguitvoeringen en alle andore openbare vermakelijk heden zijn verboden gedurende den tijd, dat het lijk niet gekist is, ook de tentoonstelling word voor oen dag gesloten, hetzelfde deden talrijke han delshuizen. Overal zag men de rouw- kleur, zwart, zooals in den laatsten tijd meer en meer in gebruik komt, in plaats van de oude rouwkleur, het wit. De rouw voor het land duurt oen vol jaar, tot April 1915. Voor het Japaneesche openbare leven is dit een zware slag, die te zwaarder treft, omdat gedurende den langen rouw- tijd voor keizer Meiosji en de daarop volgende ministerieele crississen, alle feestelijkheden en plechtige vertoonin gen achterwege blijven. Allo hotfeee- telijkhoden worden natuurlijk afge zegd. Hot feest van de kersenbloe sems op 16 April, de dichterswed- strijd in Januari 1915 zijn afbesteld en het huwelijk van de prinses Jusu no Mda met prins Higasja Kuni is tot na afioop van den rouwtijd ver* schoveut Ook de officieele kroning van den tegenwoordigen Mikado kan gedurende den rouwtijd niet geschie den, aangezien de daarbij bonoodig- de rijst en granen niet mogen wor den gezaaid of geoogst als het land in rouw gedompeld is. De overleden keizerin was in het land zeer geliefd. Zij was wel bedre ven in de schoone kunsten, die in Japan worden beoefend, en had daar in een groote vaardigheid bereikt. De door haar gedichte liederen behooren tot de schoonste van het tijdperk en haar oordeel over muziek- en schil derkunst werd door de hoogstaande kunstenaars van groote waarde ge acht. Met staats- en regeeringszakem hield zij zich niet bezig, maar zij had om zich een kring vanuitgelezen kunstenaars op allerlei gebied verza meld, die als één van de meest vrucht bare centra van het Japaneesche In tellect werd beschouwd. Zij nam een werkzaam aandeel aan de ontwikkeling van Japan na de succesvolle oorlogen met China en Rusland en gaf gedurende die zware tijden door haar toewijding het voor beeld aan haar omgeving. Zij ging voor in het verplegen van in. den oorlog gewonde soldaten, werkte me de aan hot vervaardigen van klee- dingstukken en het bereiden van verbandmiddelen voor het oorlogB- torrein. Haar afsterven wordt door velen beschouwd als de verbreking van den laatsten hand, die het hedendaagsehe Japan verbindt aan den tijd, waar in het toenmaals zwakko rijk ottt- waakte, zich van zijn kracht bewust werd en, dank zij die geweldige kracht tot verbazing van de wereld, zijn sterke tegenstanders overwon. Rood Zaandam. Volgens De Voorpost is de vraag of volgende jaren op 1 Mei op de gemeentescholen te Zaandam vrijaf zal worden gegeven nog slechts ter loops in het college van B. en W. besproken. Dit naar aanleiding van de passage in den brief van Burge meester Ter Laan aan de hoofden der openbare scholen, dat het in de be doeling ligt, het daaiheen te leiden, dat voortaan op 1 Mei vacantie zal worden gegeven. Het blad laat uitkomen dat daar voor meer noodig is, o. a. wijziging van het leerplan, die zonder mede werking van het Rijksschooltoezicht niet kan plaats vinden. Bovendien spreekt het toch wel van zelf, dat in znlk een gewichtige aangelegenheid B. en W. en de Raad zeker niet zou den beslissen zonder eerst een advies te hebben ingewonnen bij verschil lende onderwijzers-vakvereenigingen. Vragen of inderdaad de neutraliteit der openbare school wordt getroffen en of er paedagogische bezwaren be staan zoowel indien men op 1 Mei school houdt als indien men vrij geeft, kunnen dan mede onder het oog wor den gezien. Het Deensche bezoek. De aankomst van H. M. de Konin gin met de Koninklijke Deensche gas ten op a.s. Zaterdag na het bezoek aan Rotterdam en de residentie aan het staatsspoorstation en iets later dan aanvankelijk bepaald wasze zal te 4 u. 31 min. plaats hebben. Aangezien aan één zijde van het Lange Voorhout de straat is opgebro ken voor de rioleeringswerken, zal 06 koninklijke stoet van het Korte Voor hout den weg naar het paleis nemen over den Langen Vijverberg, Kneu terdijk en Ileuletraat. Kamerverkiezing Katwijk. Do „Sociaal-Democraat, orgaan der afd. Leiden van de S. D. A. P., deelt mede dat allo berichten over het stel len van candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het dis trict Katwijk door de S.D.A.P. voor barig zijn. Zondagmorgen zou het Katwijk-co mité hebben vergaderd, deze vergade ring is echter met doorgegaan. Men zal de zaak met verschillende afdee- lingen nu schriftelijk behandelen. Ver moedelijk zal wel een candidaat ge steld worden en dat zal dqn hoogst waarschijnlijk zijn de heer De Miranda te Amsterdam. Auto-ongeluk bij Leiden. Zondagvoormiddig zou de 23-jarige Antoon Cossee uit Leiden met een drietal meisjes een fietstocht maken zij reden langs den Haagweg even voorbij „De Vink", onder Voorschoten, toen zij achter zich een auto hoorde toeteren. De jonge man die achter reed, waarschuwde nog het gezelschap goed uit te wijken. Nadat twee auto's waren gepasseerd, wilde hy weder naast de dames rijden, toen hij plot seling door een derde auto, die on middellijk achter de twee andere aan kwam, werd gegrepen en overreden. In hoogst bedenkelijken toestand werd hij naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De auto was afkomstig uit Nizza en werd bestuurd door den 34-jarigen Jean Castillé. "In de auto zat de heer Pannegeotti Maseano de Caloceda afkomstig uit Soerabaya, met een gezelschap uit Nijmegen. (Hbld.) De wichelroede. Men sohrijft uit Winterswijk aan het Hbld Afgaande op de aanwijzingen van den man met de wichelroede, is voor eenige weken een aanvang gemaakt ter exportslachterij dor firma Zwanen berg, waar men steeds met onvoldoen de water* te kampen had, met het zoeken naar een waterader. De door de wichelroede aangegeven diepte van 30 M. was reeds bereikt, doch geen water werd gevonden. Integendeel, men kwam al vaster in de leemlaag. De firma Hoogendoorn uit Giesendam gaf het werk echter niet op en thans is het haar gelukt, op een diepte van 41% M. water aan te treffen in een bruinachtige zandlaag. Het water welde echter slechts 38 M. op. zoodat het voornemen bestaat nog dieper te bo ren, wellicht welt het water met nog meer kracht op. Naar de N. Gron. Ct. verneemt, heeft ds. ten Broek te Groningen in de laatste weken ongeveer f6500 k f 7000 ontvangen voor het te bouwen koloniehuis op de strafkolonie voor ontslagen gevangenen en landloopers te Tinaarlo. Onder deze giften is er een van N.N. uit een plaatsje in Hol land van 3000. Te Nieuw-Buinen is bij het turfgra ven een menschenlyk gevonden, waar van de huid een leerachtig aanzien heeft. De onderbeenen waren verdwe nen, en het hoofd is beschadigd. Wel licht is de huid gelooid door het veen- water. 4 (N. R. Crt.) Zware brand te Deil. Te Deil (Geldontstond gistermor gen, naar het Hbld. meldt, door het aanmaken van een fornuis brand bij den kleermaker Poudewijn. Door den feilen noord-oosten wind sloeg de brand over op de zeven met riet ge dekte woningen van A. Hakkert, H. de Graaf, C. Kreling, P. de Heus, J. van Haaf ten, W. Key, A. Ganzeman, W. Boskaljon, J. Boskaljon en R. de Jong. Bovendien gingen vier hooiber gen, de meeste inboedels en drie gei ten verloren. Van drie der armste ge zinnen was niets verzekerd. Een juffer zoeken. In een der Engelsche bladen kon men eergisteren de volgende adver tentie lezen VERMIST een jonge dame, die in Engeland had moeten zijn aan gekomen veertien dagen geleden. „Signalement: Jong en schoon. Zon- nige glimlach. Bloemen in hot haar en dragende een gebloemd kleed. Warmt# en vreugde stralen van haar uit. Hahj adem is lieflijk en behoort vergezeld te zijn van balsemende geu ren. „Vereerd en geroemd door dichters; gretig verbreid door allen, die houden van zonneschijn en vroolijkheid. „Haar voortdurende afwezigheid wordt diep betreurd. „Nieuws omtrent haar zal dankbaar worden ontvangen, en alles zal ver geven worden, als zij slechts wil te- rugkeeren tot haar bedroefde aan bidders. „Zij luistert naar den naam May. Naschrift. De vermiste juffer schynt hoden, geheel onverwacht, te zijn teruggekeerd. Met zich brengt zij weer wat warmte voor verkleumden en in haar omgoving geurden de bloe men weer lieflijk. Ieder heet haar van harte welkom. Moge zij nog17 dagen met ons zijn l (Alg. Hbld.) Een kalme kermis.. De burgemeester van Deventer be sloot* dat op (de aanstaande kermis aldaar 'geen draaiorgels en harmonica's ztillen worden toegelaten en piano orgels slechts in zeer beperkt getal. Naar wij vernemen zijn er ernstige f Jannen om een mailtrein van Vlis- ingen naar Duitschland via Weert Dalheim te laten loopen. Deze trein zal dan alleen te Roosendaal en Boxtel stoppen. Deze route is verscheidene K.M. korter dan die over de N.B.D.S., zooals gevolgd wordt. Zondagmorgen is in de rivier de Maas te Rotterdam ter hoogte van de petroleum-etablissementen drijvende gevonden het lijk van een onbekend persoon, aan beide armen getatoueerd. 't Lijk verkeerde in verren staat van ontbinding en is naar Crooswyk over gebracht. De Nederlander Ruurd Heidemaar, in dienst als matroos op het schip „Westduitsche Lloyd 15 is, toen hij zich aan boord van het in de haven te Duisburg liggende schip wilde be geven, te water geraakt en verdron ken. (Tel.) Onmen8chen. Door orfmenschen is te Delft een drachtige hond zoodanig met een mes in den buik gesneden, dat de jongen zichtbaar lagen. Het arme dier kon zich slechts met moeite naar het huis van zijn meester sleepen. De politie stelt een ernstig onderzoek in. (D. Crt.) Vossen. Opnieuw heeft men te Ratum (gem. Winterswijk) een vossenhol ontdekt. Gisteren werd met graven begonnen op Fenfertloo achter in Ratum. De moeite werd goed beloond4 half volwassen Ruintjes werden uitgegra ven en gedood. Afschuwelijke vondst. Men schrijft uit Uden aan het E. D. Dezer dagen vonden twee kinderen op de hoogte van de Raam, dicht naast de spoorlijn een kinderhoofdje waaraan een stuk wervelkolom. De dadelijk op onderzoek uitgegane politie kon niets anders vinden. Bij alle y vo rige nasporingen heeft men geen schul dige kunnen ontdekken, zoodat de waarschijnlijkheid niet is uitgesloten, dat de treurige vondst nit een trein geworpen was. Vergiftiging. By de familie Von Engen, wonen de Witte de Withstraat 25, te Am sterdam hebben zich Zaterdagmorgen ernstige verschynselen van vergiftiging voorgedaan. De man, de vronw en 6 kinderen hadden den avond te voren worst gegeten, die door den vader in een der naburige dorpen gekocht was. De verschijnselen openbaarden zich bij allen met hevige buikkrampen, ge paard gaande met voortdurende bra kingen. De toestand van de drie dochters was van dien aard, dat onmiddelijke opname in het gasthuis noodig bleek. De moeder en de drie jongens liggen allen te bed en zijn nog ernstig ziek. De vader kon den volgenden morgen zich weder op straat begeven. De huisdokter vermoedt, dat de vergiftiging door de worst geschied is. De gemeentelijke gezondheidsdienst heeft het braaksel en de worst ter onderzoek meegenomen. De kerktoren te Ritthem, een der oudste van Walcheren, verkeert ge deeltelijk in zeer slechten toestand, zoodat restauratie dringend noodig is. De Gemeenteraad- heeft nn in beginsel besloten den toren te laten restauree- ren en hiervoor Rijks- en provincie subsidie verzocht terwijl de gemetente de voor haar rekening komende kos ten door een geldleening zal dekken. Diefstal. Als verdacht van diefstal tón een aanzienlijke hoeveelheid kopeken ma- chinedeelen ten nadeele van de N.V. Pletterij v/h Enthoven en Cie., te Delft, is alsnog door de politie aangehouden de werkman J. van T., wonende te 's Hage. Een groot deel van de door hem ontvreemde voorwerpen als kra nen, moeren, metalen enz., waaronder zeer kostbare onderdeelen, zijn bij een koopman aldaar in beslag genomen. De werkman G. is op vrije voeten Aanvaring. Zaterdagavond had in het Westsin- gelwater nabij de Haagpoort te Delft eene aanvaring plaats tusschen een vierriemsgiek van de „Delftsche Sport" en een z.g. Westlander. De giek stootte lek en sloeg om, de vier in zittende personen geraakten te water. Een van hen wist zwemmende den wal te beruiken, de anderpn werden door schippers gered. Schoolgeldregeling. Men zal zich herinneren, dat de in groote meerderheid katholieke gemeen teraad van Nibbixwoud in zijn verga dering van 29 October 1913 besloten had, het schoolgeld aan de openbare scholen in die gemeente te vervijf voudigen. Het Protestantsche deel dier gemeen te had toen aan de kroon gevraagd, dit besluit te vernietigen, terwijl de onderwijzersautoriteiten werden ver zocht, instemming met dit verzoek te betuigen. Thans is bij den gemeenteraad een brief ingekomen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarin wordt bericht, dat de Kroon het raads besluit van 29 October 1913 niet goed keurt. Waar echter tot dusverre een zeer gering bedrag aan schoolgeld wordt geheven, daar merken Gedepu teerde Staten tevens op, dat zij zoo de raad thans besluit het schoolgeld aan de openbare scholen te verhoogen, den raad aanraden, een schoolgeld- heffing vast te stellen, ongeveer twee maal zoo groot als de thans bestaande, waartegen naar de meening van Ge deputeerde Staten geen bezwaren kun nen bestaan. (N. R. Ort.) Verduistering van 108.000 Mark. Een inspecteur van recherche heeft in een hotel te Rotterdam dan 29- jarigen Duitscher E. L. aangehouden die voorgeeft chef de bureau te zijn van een financiëele instelling te Wies- baden. Bij 'n fabrikant teR'dam trachte hij eenige obligation van de Gewerb- schaft Berliner Kohlenwerke, tot een bedrag van 20.000 mark te gelde te makeD. Dit kwam dien fabrikant eenigzins verdacht voor, waarom hij de politie waarschuwde. Bij aanhouding bleek de Duitscher E. L. in het bezit te zijn van 173 obligatiën van 1000 en 500 Mark der Gewerbschaft Berliner Kohlenwerke, een nominale waarde van 108.000 mark vertegenwoordigde. Telegrafisch heeft thans de justitie te Wiesbaden de aanhouding van de zen Duitscher verzocht, die sedert een paar dagen op het hoofdbureau van politie op het Haagscheveer vertoeft tot verder onderzoek. Zij uitlevering zal worden aange vraagd, in verband waarmede hy heden ter beschikking der justitie ge steld wordt. (N. R. Ct.) Gisteravond is te 'b Hage de 1 Buitensingel in rep en roer i doordat politie-agenten een b bewoner van de Teellustlaanl arresteeren en toen op* een verzet stuiten. Met steenen werd» de politie geworpen en 0e i werden gestompt en geslagen. I_ alarmsignaal kwam versterking o gen. Om de agenten en de opi' de menigte schrik aan te schoot een politieman, na eerrtj paar malen te hebben gewaai met een revolver in de lucht. I dit niet hielp, schoot hij nog dri_ len, waarbij hy een man door i linkerhand schoot. Een politie-agent is bewusteloos i een winkel binnengebracht, agenten zijn ook verwond. De beschonkene, die in de wor ling eveneens werd verwond, is het posthuis Loosduinsche brug ^.1 voerd. De correspondent te Berlijn van dtj N. R. Crt. seint het volgende bericku uit de Vossische ZeiCUng: Aan de Sik- sisch-Boheemsche grens hebben 0<* tenrijksche douanen twee sachsrist- smokkelaars gepakt. Twee Hollands trachtte van Neubisch 80 pond sacb- rine over de grens te smokkelen. Ds Oostenryksche beambten waren hou op het spoor gekomen en zetten hm in automobielen achterna. In Hielgen- dorf werden de Nederlanders inge haald en gevangen genomen. Men ver moedt, dat daar in de buurt uog meer smokkelaars uit Nederland zijn, zoo dat de grenzen scherp bewaakt wor den. A \Eenzelfde natuurverschijnsel als te Hebrwwo^n is volgend het N. v d. aan de Noordzeekust bij IJmniden voorgevallen. Een bijna ondoorzichtigs zwarte wolk kwam van de zuidzijdt opzetten en streek op het Zuider» havenhoofd neer. Eenige jongelui, dis zich daar bevonden, zaten in minder dan geen tijd vol met insecten. Ze drongen zelfs tot in hun onderklee- ding. De heele pier was zwart. Op de in de nabijheid zijnde stoomhoppen en vletten streken ze bij duizendei neer. Den menschen werd het gezichtf benomen. Op het dek lagen de inseo- ten centimeters dik. Gelukkig wared ze van een onschuldig soort. Bij de terminatie bleek dat het een soort v« vliegjes was, van de familie Bibonj dae, waarvan, volgens Oudemans, ons land 14 geslachten voorkomen.! waren ongeveer 7 m. M. groot. Hasten, d'6 ze^ ^nnnen Q en die ook anderen niet voor „Jdragen kannen, zooals bezorgd- teid voor de toekomst, droefheid, het Lmel rak zonde en van het booze ta ons binnenste - dat laatste is nooit zoo sterk gevoeld als in onze Zren die lasten moeten wij op den Heer' werpen. Dan kannen wij ook vrij van hart, onze eigen lasten die van anderen dragen. Na deze kanselrede zong de gemeen te Hymn 181 en Hymn 206.^^ De Amerikaansche gezant als predikant. De gezant van de VereenigdeSteUa bij ons Hof, dr. Henry van Dyke, heeft Zondagmorgen in de Engelsche Her vormde Kerk op het Begijnhof 11 Amsterdam gepredikt, in tegenwoor digheid van een groote schare belang stellenden. De dienst werd geleid door den predikant van de Engelsche Her vormde Kerk, Rev. William Thomson. Dr. Van Dyke droeg de met oranje versierde toga van doctor in de god geleerdheid der Princeton Univerei- teit (V. S.). Hij noemde het een voorrecht te spreken in de prachtige stad Ond- Amsterdam, vanwaar, 264 jaar geleden zijn voorvaderen vertrokken na# Nieuw-Amsterdam, en te mogen diken in de kerk, waar de „Pelgrim* fathers", op weg naar de nieuwe wereld hun eerste schuilplaats vonden. Het was hein een vreugde te mogen prediken ofschood het niet behoorde tot zijn ambtdoch dat prediken w« ook in het geheel niet in strjjd met zijn ambt, mits hij maar niet preekte over politiek of ecclesiastiek, en slechte sp ak over christelijkheid, over liefde tot God en de menschen. Een drievondigen tekst had de Aoe* rikaansche gezant voor dezen dagge- kozenGal. 6 5 „Want een ieg# zal zijn eigen pak dragen"; Gal.6:- „Draagt elkanders lasten" en Pm|» 65 23 „Werp uwe zorg op den Heer. Naar aanleiding van dien tekst spru de kanselredenaar over de eigen lwfoj die wij te dragen hebbenover lasten van elkander, die wij moet* dragen en waarby Christus, de v«m van liefde, ons groote voorbaew Plicht is een groot woord, nog grooter woord is liefde. Deinen*»» die slechts zyn plicht tegenover w»' zelf doet, heeft een hard hart. De wereld is vol lasten, waarfflö» wij elbander kunnen helpenziekte, gebrekkigheid, ongeluk, armoede, oir wetendheid. Maar daarbij moeten 1 iets Van ons zeiven geven. Wij moet» tot den ongelukkigen niet zeg „I am sorry for you", maar „I sorry with you". Dat standpunt ons leven verryken. GOUDA, 19 Mei. Gemeenteraadsverkiezing. Heden heeft ten stadhuis» de offi cieele candidaatstelling plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad! voor district I in de vacature-Herman. Candidaat zijn gesteld de heeren. I. A. van Rijn van Alkemade (lib. P. A. Vingerling (a.r.) en F. J. L. Laieber (s.d.). Hiervoor zijn ingeleverd de volgen de candidatenlijslen De heer 1. A. VAN RIJN VAN ALKEMADE is gesteld door: Mr. M. M. Schim van der Loeff, G Prince, B. D. Grootendorst, L. Boer, E. J. Vonk, W. Koster, J. Ouder kerk, J. van Eijk, A. van lJsendijk F. Tieter, J. v. d. Jagt, J. J. Duijm I. van Leeuwen, A. J. Dijxhoorn, Th. J. Droste, C. W. van de Velde, N. A. van der Ree, L. C. Becking, Adolf van Dftntzig, C. C. Krom, A. J. IJsselstijn Az., Dr. A. C. Gedtel, H J. L. Kamsteeg, J. de Groot, fW Got, A. D. van Vreumingen, A. Steens- ma, Mr. F. H. Kranenburg, A. Ke tellapper, D. J. Starreveld. De heer P. A. VINGERLING van a.r. zijde gesteld door A. G. deai Besten, H. Haverkamp G. Bos, J. de Raadt, A. Vuijk, ii. W. B. Michgelsen, G. J. Grendel, joh. Massaar, G. Jue, P. M, Horuis, U. J. van der Togt, D. Bijlsma, R. J. Vuijk, P. Blazer, E. C. van der Kleij, W. C. van Oei, K. Weesels, A. den Breeder, A. Hendriksen, W. van Dort, D. Meiboom, J. B. de Jong, J. J. Cramer, G. de Raadt en J. Lafeber. De heer P. A. VINGERLING is wan r.k. zijde gesteld door: K. L. Reekers, J. H. W. Keekers, W. Robbregts, J. Boon, G. H. Koe- mans, M. J. Oosterling, H. J. Lac ker, P. H. J. van Wankum, W. P. H. van Hoeren, G. N. P. van Hooff, LW". van Hulzen, F. J. Busch, J. H. M. Keekers, J. J. van der Sanden, C» A. B. Bantzinger, J. Peeters, J. W. Verweij, G. W. Soos, C. Erber- veld, C. K. Galama, N. van der Meer, P. A. v. d. Harg, A. B. Faaij, C. Tholena, W. J. Borst. De heer F. J. L. LAFEBER is ge steld door: W. Kreeuwen, A. Laten- stein Pz., A. J. van den Reu vel, W.Amesz, J.Vooijs, D. J. van Greu- ningen, O. van Eijsden, W. M. Els- hout, K. Kiewiet, J. H. Hartgring, A. Rabouw, W. van Loon, D. J. de Jong, B. H. Gerbrands, L. 8. Cats, U. Bosch, G. van der Kist, J. An ders, B. Scholten, W. den Hertog, P. J-Frie, L. A. Wiltenburg, en Joh. Muurling. District I telt volgens de kiezers lijst 1914 1019 kiezers. De stemming zal plaats hebben op 27 Mei a.s. dien ten zeerste is blijven intereesee- ren voor verschillende aangelegenhe den, welke de belangen van Indië raken. De heer van Rijn van Alkemade beeft zich bij zijn terugkeer in Ne derland te Gouda gevestigd en heeft steeds getoond, dat de belangen de zer gemeente hem ter harte gaan. Hij is thans Cominisaaris van de Ko ninklijke Stearine-Kaarsenfabriek Gou da en van andere ondernemingen op handelsgebied. De Vrijzinnige Kieevereenigiug Gouda heeft met het candideeren van dien heer I. A. van Rijn van Alke made oen keuze gedaan, die wel een gelukkige mag worden genoemd. Als man van ondervinding in bestuursaan. gelegenheden, als man van rijke er varing en ruimen blik, is ongetwij feld de heer van Rijn van Alkemade een candidaat, aan wien de vertegen woordiging in den Raad ten volle kan worden toevertrouwd» wordt hier door de bevolking gedron ken, stemmen opgaan om tot aanslui ting bij de drinkwaterleiding te Gouda te komen. Hoe gemakkelyk zou dit toch zijn, waar het buizennet zich tot Stoiwij- kersluis uitstrekt. De gemeenteraad moge deze zaak, die een eisch is voor de volksgezond heid, onverwijld ter hand nemen. Vanwege het Prov. Bestuur van Zuid-Holland werd gisteren aanbe steed het verbeteren van een gedeelte van het Aarkanaal tusschen Aardam en Papeveer met bijkomende werken, onder de gemeonte Ter Aar, (herbe steding) Minste inschrijvers waren: J. Ver stoep alhier en H. Zanen Czn. te AmmerBtol. Met muziek ingehaald! Naar wij vernemen zal het Stedelijk muziekkorps het Goudsche garnizoen, dat in Katwijk gekampeerd is en mor gen vandaar komt terugmarcheeren naar Gouda, aan den Ridder van Catsweg by den vroegeren tol in Bloemendaal met muziek verwelko men. De tijd van aankomst daar zal zijn c.a. 4 nur in den namiddag. 5d® KI. Trekking v. Dinsdag 19 Mei. No. 2404, 20576 en 20607 ieder f 1000. 1134, 10459 en 18162 ieder f 400. 13313 en 15039 ieder f 200. 8073, 8421,, 9765, 10411,14297, 15234 en 15662 ieder f 100. Prijzen van f 70. I. A. van Rtyn van Alkemade. Zooals uit de officieele candidaat stelling voor een lid van den ge meenteraad in district I blijkt, is van .vrijzinnige zijde candidaat gesteld, de beer I. A. van" Rijn van Alkemade. Ter inleiding van dezen candidaat, volge hier een korte schets van zijn kvensloop. Be heer I. A. van Rijn van Allce- Bmde werd geboren in het jaar 185b te Rotterdam, Btudeerde te Delft en jjipg in 1878 naar Indië, waar hij bij het Binoenlandsch Bestuur werd leplaatst. Successievelijk doorliep hij verschillende rangen en werd al spoe- Gewestelijk Secretaris te Medan, vanwaar hij in 1894 voor het eerst m^t verlof naar Nederland vertrok Bij zijn terugkomst in Indië werd de h©er Van ftijn Van Alkemade be noemd tot Waarnemend Assistenl-Re- ÜS?4 in Atjeh, waar hij tot begin 1900 is gebleven. Als zoodanig maak te hij met Generaal van Heutsz en **n tegmwoordigen Leidschen Pro- tewor Snouck Hurgronje de Pedir- mede. Be Regeering beloonde zijn groote verchensteo tijdens zijn verblijf in Atjeh door zijn benoeming tot Rid der in de Orde van den Ned. Leeuw. Andermaal keerde de heer van Rijn v*n Alkemade tooi voor korten tijd J"** Holland terug en werd bij zijn wugkeer in Indië in het jaar 1900, rf °P 42-jarigen leeftijd, benoemd r* Resident van Palembang, welke Tujctie door hem tot 1906 is vervuld. Ia k deze factie de grondslagen nebben gelegd tot een geregeld be- is de heer van Rijn van Alk©- n>et pensioen naar Nederland ""^gekeerd, waar hij zich sedert De staking in de Bouwvakken. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „Ons Voordeel" al hier is besloten, behoudens goedkeu ring der algemeene ledenvergadering aan de stakende metselaars en opper lieden dagelijks, nog tijdens den duur der staking, een brood te verschaffen. Mocht de in het najaar te houden leden verg. besluiten dat deze brood verschaffing niet had mogen geschie den, dan zullen degenen, die thans het brood ontvangen, tot betaling daarvan gehouden zijn. Naar ons van de zijde van hetsta- kingscomitó wordt medegedeeld, wordt dezer dagen verandering in den toe stand verwacht. Stemgerechtigde ingelanden van den polder Bloemendaal hebben in hunne gisteren gehouden vergadering in „Het Schaakbord" alhier vastge steld a. de rekening over 1913, aan in komsten op f9225,19, aan uitgaven op f 9170,31B. Alzoo sluitende met een batig saldo van f 54,875 b. de begrooting voor 1914 aan in komsten en nitgaVen op een gelijk bedrag van f 8733,045 den omslag op f5.— per H, A., makende óver 1212,30,25 H. A f 6061,50. Aangenomen het. beroep naar de Evang. Luth. Kerk alhier, Ds. Th Scharten te Hoorn. Eerste orgelbespeling. Het programma voor de eerste or- elbespeling in de Groote of St. Jans kerk alhier op Dinsdag 26 Mei des avonds ten 8 ure, door den heer J H. B. Spaanderman, met welwillende medewerking van Mevrouw L. Stout- jesdijk—Wesly (Mezzo-sopraan) den Haag, bevat o. a. werken vanBach, Handel, Hesse, Rinck, Mendelssohn en Beethoven. ia» sra sas S5i oao 017 50 1068 1048 1484 1667 77 1083 3084 3104 3870 3864 3443 3683 3804 377» 3300 8639 46 80 80 8000 79 8788 8606 4489 47 4506 4043 68 5042 48 6194 5806 6491 6749 88 6048 8166 8274 6435 63 95 6567 96 7-295 99 7830 7446 47 7647 93 7079 7070 0044 8140 8388 8480 48 8901 17 9043 78 9160 9661 0436 96 9636 60 9718 S03B 90 9985 - 10308 18 36 10868 88 10616 37 88 10696 10716 64 08 11397 11888 11763 78 11800 31 19098 68 12104 13900 16 19861 19618 19846 12780 44 10080 -0189 98 18908 18896 28 89 65 18468 18664 18709 10 18098 81 14016 96 14490 67 14640 14600 14018 16066 89 16170 15249 15400 96 61 16686 88 16609 60 15666 89 15969 16190 10288 16818 18089 16068 ,7008 17140 17800 17646 17644 71 17000 17966 18178 18262 74 18400 18614 18638 00 18785 19011 10341 19600 19030 71 30041 96 30303 89 96 90069 90488 30667 7Ü 86 30766 Diploma ziekenverpleegster. Het diploma voor ziekenverpleeg ster is na afgelegd examen in dt gemeente ziekenhuizen te Rotterdam op 13, 14, 16 en 16 Mei jl. uitgereikt aan de dames M. A. Stahlie, G. W. Verschunr on J. van der Tholen, die hnn opleiding hebben ontvangen in het van Iterson-Ziekenhnis alhier, Waddlnxveen. Een der werklie den werkende in de cementsteenfabriek van den heer O. Jongenbnrger alhier bekwam aan een der handen een irn- stig kwetsuur. Hij kwam namehjk be- kneld tusschen een machine. Door in middels ingeroepen genees werd de man verbonden. Drinkwater. Gouderak. Uu de tijd nadert dat door den Baad van Gouda een beslis sing zal moeten worden genomen in zake de al of niet voortzetting der concessievoorwaarden van de Goud sche Waterleiding-Maatschappij,waar bij dan, in verband met het rapport der gezonheidscommissie te Gouda zeker wel rekening zal worden bonden met de hygiënische waaraan het drinkwater moet voldoen, daar wekt het alleszins bevreemding dat niet in deze gemeente, waar de drinkwatervoorziening zoo allerbedroe vendst is, immers het door elken d» kundige slecht genoemde IJselwater mans, die als onbezoldigd Ryksveld- wachter hem op een jachtovertreding betrapte en hem wilde aanhouden, doorreen schot hagel op hem te lossen, uit zyn jachtgeweer, waardoor hij in de linkerborst getroffen werd, welk feit was gequalificeerd als: het door geweld een ambtenaar dwingen tot iet nalaten eener rechtmatige ambts verrichting, den dood ten gevolge hebbende. Cassatiemiddelen waren niet voor gesteld. Tot verwerping werd gecon cludeerd. Uitspraak 25 Mei. Buiten verantwoordelijkheid der Red, Hemelvaartsdag "Weldadigheidsdag. De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, alhier, die geene gelegen heid had, de Emmabloempjes op den 21 April te doen verkoopen, zal nu den Hemelvaartsdag voor dit doel bestemmen. Een dames-comité" tot dit doel ge vormd, zal daartoe bij aanbieding van 't rfiosroosje, een beroep 'doen op de offervaardigheid ter wille van 't schoone en grootsohe doel, dat onze Vereeniging beoogt. Al is 't onnoodig, over 't werk onzer Vereeniging, dat genoegzaam bekend is, te schrijven, het mag zeker niet overbodig zijn er op te wijzen, dat onze Vereeniging, woekerende met de bescheiden inkomsten, nog altijd slecht bij kas is. Van de opbrengst van den verkoop wordt een gedeelte ruim f 100 afgedragen voor onkosten en bijdra gen voor Sanatoria en deze bijdragen voor de Sanatoria worden verdeeld onder de verschillende inrichtingen hier te lande, onafhankelijk van hunne lichting en bepaald naar hunne be- hoefte. Men ziet dus dat 'fc geld geheel en al ten goéde komt aan de bestrijding der T. B. C. in den meest uitgebrei- den zin. Met vrijmoedigheid doet t bestuur een beroep op den bekenden welda digheidszin der Goudsche burgers en vertrouwt dat 't moeitevolle werk on zer dames met een groot financieel succes zal worden bekroond. Namens het bestuur Dr. LEVEDAG, Voorzitter. BEIJERS, Secretaris. HOYNG, Penningmeester. Gouda, 19.5.'14. Beem 27 i. gehd. met L. W. Veen. £9. Anthonius J. Vos, 81 j. Veemarkt Rotterdam. Vette Oasen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor l«te kW. 46 2e 41 en 3e 35 cent per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, Iste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. QC Stieren goede aanvoer, 1stekw. 36, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Handel in vet vee stroef, doch prijshoudend, vette kalveren onveran derd m prijs, stieren traag en lager Op de magere markt was de handel als vorige week. De Hooge Raad heeft gisteren be handeld het cassatieberoep van H.D., Moergestel, gedetineerd, door het Gerechtshof te 's Hertogenbosch ver oordeeld tot vyf jsar gevangeu,»^ wegens het dooden van C. limmer- tn het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.0 te Valentia, laagste stand 752.3 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige N. tofcN.W. wind, halfbewolkt, weinig of geen regen, koeler. TWEEDE 'KAMER. Vergadering van heden Te 11.15 is geen voldoend aantal leden aanwezig, zoodat de vergade ring tet half twaalf verdaagd wordt. Inkomstenbelasting De aangehouden artikelen 64 en 85a wondfn ongewijzigd goedgekeurd. Thans is aan de orde het voorstel der heeren Fleskens en van Saase v. IJsselt, om oen geheel nieuw hoofd stuk in te voegen, dat het verbami regelt tusschen de plaatselijke directe belastingen naar het vermogen en de Rijksinkomstenbelasting. voorzitter stelt voor dit voorstel ontoelaatbaar te verklaren, omdat het een materie regelt, die in dit wetsontwerp niet is behandeld. De heer Fleskens, r.k., ver dedigde de toelaatbaarheid. Volgens spr. kan bij iedere wet oen vroegere wet gewijzigd worden of niert van toepassing verklaard. (De zitting duurt voort) De vliegenier Spandau. De 4e lui. O.-I. leger Spandau is hedenmorgen uit Cenck bij Luik naar Soes ter berg gevlogen- De afstand, ca 130 K.M. werd afgelegd in \l/t uur. Het "Deensche Koningspaar. Het Deensche Koningspaar is h© denmorgen te 9.25 uit Parijs naar Brussel vertrokken, ter voortzetting van het bezoek aan de Europeeeche Hoven. Albanië. Rome, 18 Mei. (Hbld.) Uit Vaiona wordt berichtDe Italiaansche pant serkruiser „Vettor Pisani" is beden- middag met drie torpedoflottiljes alhier aangekomen. Terwijl de Italiaansche consul den Italiaanschen admiraal een officieel bezoek bracht, riep de Italiaansche zaakgelastigde te Durazzo, op verzoek van vorst Wilhelm en Essad pasja^ het eskader terug naar Durazzo, wij' de opstandelingen oprukken naar dc hoofdstad. Het eskader vertrok onmiddellyk. De Spanjaarden in Marokko, Madrid, 18 Mei. (Hbld.) De minis ter van buitenlandsche zaken deelde in de Kamer mede, dat de niet-mili- taire uitgaven voor het protectoraat in Marokko voor 1915 geraamd wor den op 10 miilioen. De bezetting van de streek aan de Moeloeja was, volgens den Minister, geschied op verzoek der inboorlingen. De Petroleumbronnen te Tampico. Washington, 18 Mei. Vertegenwoor digers van Petroleum-maatschappijen verzochten de regeering, van de con- stitutionalistische leiders te Tampico de verzekering te eischen, dat de bui tenlandsche petroleum technici be- scherfnd zouden worden tegen gewei- dadige behandeling. Aangespoord door de uiteenzettingen van den Neder land sche gezant, protesteerde Bryan tegen de gestrengneid, waarmede de constitutionalisten de wetten voor schreven in de petroleum districten van Tampico. (N. Ort.) De toestand in Albanië. Wkenen, 19 Mei. De onderhande lingen met de Internationale Contróle- commissie in Albanië schijnen niet tot gawenschte resultaten te hebben geleid De toestand is zeer ernstig gowor- rien. .p. Ingekomen telegrammen uit Du razzo zeggen dat morgen internatio nale troepen zullen worden ontscheept. In het paleis van den Vorst heerscht groote opwinding. (N. Crt.) GEBOREN: 17 Mei. Helena Jo hanna, onder» H. van Steijn en van Velzen. Nicolaas Hendricns, ouders H. J. v. d. Wonden en M. O. v. Goch. Hendrika, ondera L. Boot en E. Verblaanw. 18. Johannes Gerardns, onders G. Dongelman en A. A. Geers. - Dirk, onders L. Meg- link en J. Stoel. - 19- Hendrika Cornelia, onder» M. J. Sprujjt en A. E. van Harten. OVERLEDEN: 17 Mei. Cornells D. Julias, 82 j. - 18. Cornelia C. D. VAN DEN 19 MEI 1*914. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke 3 pet. Vorige Koers. Koers vso heden Schuld Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 190C 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis, sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lea ning 5 pet. d. Obl. 1899 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. (laiik en (Jrediet Instel lingen Fed. Bankaandeelen indust r. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. ld. Smelting Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tyje- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aana. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mrj.C.v.A. nyubouw Mijnen „Katahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great CobarAand. Petroleum Onderu. Dordsche Potroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My. totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A, Shell" The'Tranap. Trad. Cy. C. v. G. A, Scheepvaart inüen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. n^GÖ' land" Preferentie A Int Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl, v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W artchan-Weenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand 77% 82 77% 82% 84'/, 88»/,. -e 83 76'/, 83 77'/, 32 32»/, 98'/, 71'/, 71'/, 54'/,, 50 64% 23% 61 255 238 13% 1551 41,/l6 614 50 64'/,s 23 2®/t 98 97 61'/, 98'/, 156>/2 62 254 238 18'/, 155 43/, 617 190 2% 97 67/s 97'/, 101 973/, 29 157 Pkehieleeninoen AmsterdamAand. 3 pot. 100 100 Hongarije. Theiss-Re- gnlirungs-Gns. 4 pct.i GELDKOERS. Prolongatie 23/, pCfe. Nat. en Bnitenl. Staatsf. prijshou dend, Culturen eveneens, Tabakken vast, Petroleum kalm, Rnhbers zwak, Mijnen stil. Lef

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2