letbrieven EKiiniu. AU r URSEL firma DA. logst gestelde m, Gouden en oegekend aan Alle prijzen De zonde der vaderen. tun’s Inkt •lijk de BEST" NSCHADEL ursel chting, waren Verschijnt dagelijks en Spekslagerij, Bnitenla&dsch Nieuws. lELlLLtlUA taso. J EKBANK Iraat 94. luwlngen Telefoon Interc. 82. voor O-o-ixöLsu exx Oarrxstxelcexx- behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. De Kortenaer in Mexico. Vrijdag 22 Mei 1914. 53e Jaargang. io- dam. zag den om ah inzage km an AZn-, Go**^*’ 1000, f 500, f 1011 'olie werking id J’ Daar den voet van den Zwarteberg, elk mark l»o- tlo Een l-HOLLAND. 60 tend Landerijen bon A/lerreinen Artikelen. 'rême, Victoria- :ing is gesteld ii temperatuur door bo vermo- trouwe ■lefoon no. 6». Budapest |l' MARCHANT. iNETHL ACE INTEN in eiken Eerste Klas Werk Essftd Pasja is met zijn echtgenoote, naar een telegram uit Brindisie meldt, Woensdagavond aldaar aangekomen. De Vorst heeft de demissionaire ministers verzocht hun portefeuille te behouden. De Minister van Posterijen Hassan Bey, heeft ad interim de leiding der Ministeries van Oorlog en Bin- nenlandsche Zaken overgenomen, waarmede tot dusver Essad Pasja was belast. De oproerige boeren-beweging voor Durazzo is op vreedzame wijze bijgelegd. In de stad heerscht rust. pers hebben billijk. N. HESSINO. van een doosje a axeerpillen (Slijm-, m) van Apotheker góed uit dat men 'e echte pillen zijn osje, voorzien vm ker Boom en de i A. M. Boom. 15 louda bij ANTOJf FF Co.te Rot- SANTEN KOUT, 3. iij ten zeerste aan danken en zijn onderwerping aan den Sultan aan te bieden, ten einde zoo aan levensmiddelen voor zijn soldaten en aan geld vooi zich te komen. Daarna kwam de opstanding in hem weder boven en bood hg, tegen ge reed geld, zijn bescherming aan de orthodoxe Grieken in Epirus aan. Ten slotte heeft men Essad aan het hoofd oener deputatie den Prins Von Wied do Vorstenkroon zien aanbieden, die hij voor zich zelf had begeerd. Een man van zijn soort schynt niet zoo spoedig aan het einde van zyn hulpmiddelen te zijn; wanneer hem maar even de mogelijkheid daartoe gelaten wordt, zal hij kans zien er weer bovenop te komen en zijn spel opnieuw beginnen. Voor de rust van Albanië zou het te wenschm zijn, dat die mogelijkheid hem voorgoed ont nomen werd. een der opvarenden van dit schip komt ons, om meer dan een reden," merk waardig gonoeg voor ook in ver band met de volgens de telegrafische berichten sindsdien ontstane verwikke lingen om een gedeelte van den inhoud hier te doen volgen. Het schrijven is gedateerd uit Tam pico, a/b. H. M. „Kortenaer”, van 25 April. ’t Is allemaal en alles petroleum. Ons scheepje ligt midden in de petroleum. Ze voeren hier een wreeden oorlog om de petroleum, en de lijken der ge sneuvelden, die in de heete, zwoele lucht liggen, on soms zelfs de doode lijk gewonden worden met petroleum overgoten en in brand gestoken. Maar aan boord is alles wel en nu er eenig uitzicht is, dat er brieven wog kunnen komen uit dit geisoleerde landje, zal ik maar vlug wat bij elkaar schrijven. De kans om iets uit Holland te hooren schijnt nog wel gelijk nul te zyn. Mexico’s Westkust heeft twee be langrijke ingangen nl. de Tampico-ri- vier en de haven van Vera Cruz. Wij zijn opgestoomd tot de stad Tampico, waar constant heerschen typhus, pok ken en malaria. Het rivierwater mag daarom niet worden gebruikt vbor wasschen, en wij drinken nooit anders dan gedistilleerd water. Iedereen aan boord moet geregeld kininepillen slik ken. Niemand kan er zich aan ont trekken. Sedert hier petroleum is ont dekt, en de exploitatie daarvan is ter hand genomen, is de rivier over haar geheele lengte met een vrij aanmerke lijke laag olie bedekt, en dat schijnt de muskietenplaag eenigszins te tem poren. De stad is aan drie zyden door moerassen en legunen omgeven, en daardoor zijn de mosquito’s hier over weldigend. Veru Cruz is onmiddels nog ongezonder dan Tampico. Maar nu zal ik eens enkele dingen in tijdsorde achter elkaar --PRIJS VAN HET ABONNEMENT: per kwartaalf 1 25 Idem franco per post.1.50 Het Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post.1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRÜSm ADVERTEN TIN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Amerika. De Ramp der „Columbian”. Gelijk in een telegram uit Montreal it meegedeeld, is de Amerikaansche douanekotter Seneca Maandagmorgen te halfnegen aangekomen te Halifax, Nieuw-Schotland, met de vier gered den uit de derde boot van de Colum bian. Alle vier zijn geheel uitgeteerd in het ziekenhuis opgenomen. De kapitein van de Seneca Zondagmorgen een boot, die hij eerst •nnzag voor een visschersboot, doch ntdarhij komend, ontdekte hij, dat er iets niet in orde moest zijn op het vaartuigje. Hij stuurde er op aan en zag toen, dat twee mannen aan de riemen zaten. De Seneca kwam zoo ipoedig mogelijk langszij en nam de inzittenden aan boord. Twee lagen doodelijk zwak op den bodem der boot; een leed aan koudvuur in een voetwond. Men hoopte, dat alle vier er bovenop zullen komen. De Engelsche bladen bevatten uit- f roerige verhalen van de overlevenden der derde boot van de Columbian. I Benige dagen na het verlaten van de I Columbian hadden zij geen drinkwater I meer en waren zy verplicht zeewater to drinken. Een krankzinnig gewor- A den stoker trachtte zijn kameraden te dooden met een bijl. Men was ver- plicht hem onder in de boot vast te I tanden, waar hij stierf. Tijdens de laatste dageu moesten de ongelukkigen het leder hunner schoenen eten, ge mengd met een weinig beschuit. Uit de verdere mededeelingen van de geredden blijkt, dat de ongelukki gen in hun boot vreeselijk hebben geleden. Zij waren met vijftien man vertrokken. Al de gestorvenen zijn van uitputting bezweken. De andere aten stukken leder en dronken regen water toen zij gered werden. De overlevenden zagen drie stoom- booten tijdens de twee dagen, nadat zij de brandende Columbian verlieten, maar nadien niets meer. Het regende veel. Volgens de laatste berichten is de toestand der overlevenden nu goed. Italië. Zwendelarij. Te Napels is een zwendelarij op groote schaal ontdekt. De politie ont dekte, dat door de hulp van 20 dok toren voortdurend een aantal arbei- 31) Bij don stervende bevonden zich slechts Vollmar en de oude huis knecht. Er werd geen woord gespro- ktn; alleen het tikken der pendule op den schoorsteenmantel deed zich hooren. Reeds in den voormiddag hadden de doctoren alle hoop' opgegdven.Hi) •«temde zwaar; nu en dan nam hij lavenden dronk, die jie levcsis- geosten weer wat opwekte. Het was negen uur, toen de grijze dienaar nog eenmaal dezen liefdë- dienst bewees. De graaf gaf hem nu wenk, waarop hij de kamer ver lat en de lijder met zijn secretaris alleen bleef. Toen moest Vollmar hem de hand geven. Nietwaar, mijn vriend! sprak de stervende, met zwakke stem en zichtbare inspanning, nietwaar, ge zult getrouw volbrengen, wat ge wnij K°zworen hebt en wat mijn testament van u vordert? Dat zal ik zoo waar God leeft! Het ratelen van van de straat t hield voor - nuten later klopte i aan en gaf Vollmar een brak hem open en tenden glimlach op het gelaat. graat had het kloppen gehoord vroeg: Wat verlangt men van mij? Is het een verzoek? Sta het dan toe! Ja, een verzoek is het, maar een, dat u al drie maal afgewezen hebt. Het is de handelsrond von Rei chenau, die vraagt om uw invloed aan te wenden tot vernietiging van het besluit der commissie, die zijn aanvraag heeft afgewezen. Ik meende volgens uw bedoeling te handelen, door hem af te wijzen. De graaf knikte toestemmend en een triomfeerend lachje vertoonde zich op Vollmar's gelaat. Op één zijner vijanden had hij thans wraak geno men. Maar zijp hart dorstte naar be tere en meer wraak op een ander, op Dora Burghausen- In de kamer werd een langen tijd i. Hot belangrijke aandeel, dat aan onze Marine is toegedacht in de ver dediging onzer Oost-Indischo bezittin gen, heeft eenigermate de aandacht afgeleid van de taak, die do Neder- landsche Zeemacht heeft te vervullen. Opmerking verdient het daarom, dat in korten tijd zich nu voor de tweede maal het geval voordoet, dat aan Nederlardsche belangen en zoo- I noodig van de peraoolijke veiligheid van Nederlandsche onderdanen in oor logvoerende en in binnenlandsche be roering verkeerende landen. Ten vori- gen jaro was het voor Konstantinopel en op de Turkache Kust, dat de „Heemskerk” en de „Kortenaer” met dat doel optraden, nu is het in Mexi co, dat laatstgenoemd pantserschip met die functie is belast. Een dezer dagen hier te lande, door de familie ontvangen schrijven van hem} oen trouw vriend, zooals ge al tijd voor mij zijt geweest. Spoor hem aan tot het goede en zeg hem, dat ik hem allee heb vergeven. Ik heb altijd zijn welzijn bedoeld, daarom moest ik onverbiddelijk streng zijn niet waar? Moge hij mij in liefde ge denken. 'zu van een rijtuig klonk »at tot in het kabinet. Het de deur stil en eenige mi- de oude huisknecht brief. Deze las met een spot- De en nissen, toen de spoedordonnans scheen mot een codetelegram voor overste. De commandant ging daarop onmiddelijk naar boord óm de order te ontcijferen welke luidde, dat „Kortenaar” met den meesten spoed naar Tampico moest vertrekken om do Hollandsche kolonie aldaar aan boord te nemen. Van don Cura<;aoschen wal werd afscheid genomen. Daar lag aan den voet van den Zwarteberg, den stervende zitten en Vollmar, aan de andere zijde, greep de hand van den stervende. Op een wenk van den ouden dienaar kwam het geheele personeel binnen, om den graaf nog eenmaal levend weer te zien. Alleen de zuchten en het geschrei der vrou wen verbrak de plechtig*» stilte.- Met moeite richtte de graaf zich nog eens op; door zijn gev<s*l over meesterd, knielde Vollmar voor hom, en zegenend breidde de stervende zijn handen over hem uit. Dezen zegen breng... dien... aan mijn Dat waren de laatste woorden van graaf Arthur von Hardenberg. Met een flauwen zucht zonk zijn hoofd op de borst, zijn boenen strekten zich en zijn handen vielen slap neer. Alle aanwezigen knielden en de oude, trouwe dienaar bad met lulde stem voor de rust van zijn heer; en toen dit hartgrondige gebed ten ein de was, verlieten allen zacht de ka mer, behalve Vollmar. Deze stond op en beschouwde lang hel gelaat van den doode, die rustig lag als sliep hij. Toen hief hij plechtig de hand op, en zweerde plechtig: r- I Nogmaals bezweer ik u, dat ik trouw zal volbrengen, wat ik gezwo ren heb. Ik zal niet rusten, voor ik uw kinderen gevonden en hen in het dors schijnbaar invalide werden ge maakt, die dan door de Rijks verze keringskas de „Cassa nazioqale” zie kengelden en pensioenen kregen. Tot dusver zijn reeds 50 personen gear resteerd. Een aantal advocaten, procu reurs en doktoren moeten in de zaak zijn betrokken. Albanië. Drie maanden geleden bood Essad Pasja den Prins Von Wied in diens voorvaderlijk slot de kroon van Al banië aan en Woensdag deed de Vorst van Albanië don man, die hem de kroon aanbood, in hechtenis nemen. Van ondankbaarheid kan nochtans hier geen sprake zijn, wèl van een blijkbaar zeer dringenden voorzorgs maatregel. Immers, zoo de Vorst Essad Pasja niet gevangen genomen had, zou ongetwijfeld deze het hem gedaan hebben en men zal allicht niet geneigd zijn te veronderstellen dat Essad er zich mede tevreden gesteld zou hebben zijn gevangene heelhuids naar Duitschland terug te zenden, waar hij hem, drie maanden geleden, bij eede plechtig trouw en aanhankelijk heid toezegde. Durazzo is niet ver genoeg van Skoetari verwijderd om te vergeten hoe Essad daar, in de plaats van Has san Riza, onder wiens bevelen hij diende, gouverneur werd. Het leek hem toen het eenvoudigste toe om den gouverneur te doen vermoordenwes halve hij hem een diner aanbood, met de tenuitvoerlegging van zijn helsch plan tot dessert. Of nu Essad’s carrière met deze gevangenneming eindigen zal Het dient afgewacht; want deze tegen stander van den Vorst heeft te veel van een hèdendaagschen ordinairen bandiet en van een middeneeuwschon roofridder in zich, om zich niet naar de omstandigheden te weten te plooien, en zich er uit te redden. Getuige de verdediging van Skoetari tegen de Montenegrijnen, welke verdediging bepaald heldhaftig was, tot dat ont dekt werd, hoe de belegeraars en be legerden met elkander streden, maar ook afspraken maakten. Toen de Europeesche mogendheden Montene gro dwongen het beleg op te heffen, vernam men eensklaps dat Essad zich met 25.000 Albaneesche volgelingen tot Koning had uitgeroepen. Hoewel Mohammedaan, trad hij als beschermer der Katholieke Malissoren op, om kort nadien voor zijn Koningschap te be middelen om mijn kinderen op te sporen. Och, waren zij nu hier, opdat ik in hun armen kon sterven; het zou mij dit uur lichter maken! Het heeft niet mogen zijn. Zoo brengt gij dan, mijn ware vriend, brengt gij dan mijn vaderlijken zegen aan hen over. Zeg hun, hoe ik in dit uur naar hen verlangde; zeg ook, dat alles anders had kunnen zijn, als nm noodlot mijn huis niet zoo vervolgd had. Zoo worden de zonden der vade ren aan de kinderen gewroken, want ik zondigde toen ik buiten haar we ten met een ander trouwde. God mo- ge mij vergeven! Diep zuchtend zonk de zieke in de kussens terug; een zachte rilling voer hem door de leden. Vollmar zag, dat het met hem ten einde liep. Zijn hart gloeide van dankbaarheid voor den man, die voor hem een vader was geworden, toen bij uit de maatschappij verstoeten was. Hij boog zich voorover en kuste innig de klamme hand van zijn weldoener. Drinken! verzocht de zieke. Nadat hij gelaafd was, gingNij ver der: Mijn vriend in de geheime lade van mijn schrijftafel bevinden zich papieren, met aanteekeningen, die u zeer nuttig kunnen zijn bij het op- sporen van mijn rechtmatige erfgena men. Laat geen ander daar ir— midden tusschen cactussen en palmen, in den maneschijn, een open neger- woninkje, waar het dien nacht dansi- dansi was, en zwarte en halfzwarte schoonen grillige, maar toch wel mooie inlandschen uitvoerden, ’t Is een typische vertooning, allerwildste muziek op vreemde instrumenten, met een ongewoon gebroken rythmo, welke wordt aangegeven vooral door streken op oen soort raspinstrument, een soort van super-zunki-maat. Alle maal zwarte negerkoppen on hardbonte kleuren, schuifel-draaiende door het kleine zaaltje over don zwiependen en •teunonden houten vloer. Binnen wal mende olielampjes, buiten mooi maan licht van achter don Imogen donkeren Zwarteberg, toen wij door een ouden neger traag naar boord werden ge wrikt in oen schommelend pontje. Na een slaap van anderhalf uur welgeteld stonden wij weer aan dek bij het snelkolonladen. Toon ojn 11 uur do schuit zelfs aan dek vol kolen zat, verlieten wij mot spood de haven zon der van iemand afscheid te hebben genomen. Acht dagen stoomden wij volle kracht om do West zonder iets anders te zien dan lucht on water, on nu bijna een weok geleden kwamen wij bij vrij vies weer na twee dagon ■torm voor Tampico ton anker. Daar lagen op de roede vele Amerikaanscho Dreadnoughts en van deze kregen wij eindelijk eonige inlichtingen omtrent den toestand. Dinsdagmorgen stoomden wy do Tampico-rivier op, 6 zeemijlen ver, eji ankerden op de rivier voyr de stad. Onderweg passeerden wij overal pos ten gewapende federalen, kampvuren met gezadelde paarden en gewapende kerels eromheen. Het dorpje Dona Ce cilia was door de rebellen verbrand en uitgemoord en lag in puin. Op de rivier lagon eon paar Moxi- caansche oorlogschepen. Buiten had de uniHoi» iu uyu.v.uv Amerikaansche admiraal ons verzocht zetten. niet te saluooron, omdat de kanon- Op een Zaterdagmiddag waren wij schoten de overprikkelde Mexicanen allen op Curasao heftig aan het ton- dadelijk aan een overval zouden doon nissen, toen de spoedordonnans ver- denken maar op do rivier vuurden wij eerbiediglijk 21 saluutschoten af ter oero van de Mexicaanscho vlag. Toon wij eenmaal voor anker lagon kwamen van alle zijden berichten over den toestand, de laatste rebellonaan- vallen en don te verwachten oorlog met de Gringo’s (green ceats). Avond aan avond waren er in de stad, vooral op de pleinen wilde botoogingon en lichte gevechteh. Viva Huerta I Viva van mijn taak te moeilijk of te ge vaarlijk zijn. Dat beloof ik u, ik zal het volbrengen. Drie dagen later had de begrafeniH van graaf von Hardenberg met 1 moeste praalvertooning plaats. groot aantal voorname personage* volgden In vele rijtuigen. Er wiw politietoezicht noodig om de menachen in bedwang te houden. Onder het uit voeren van oen treurzang door het koor van de opera, werd de mot bloemen overdekte kist in het mar meren familiegraf geplaatst. Echter geen bloedverwant, geen kind kwam hierbij een traan plengen; Vollmar wa# misschien de eenige, wiens droef heid ongeveinsd mocht heeten. Bij de opening van het testament van graaf Hardenberg bleek, dat do nalatenschap bijna twaalf millioei* mark bedroeg. Theodoor Vollmar was benoemd tot uitvoerder van den uitersten wil, ter wijl hem drie jaren lang voor jaar driemaal honderdduizend was toogestaan om de kosten te talen voor de opsporing der kinde ren van den graaf. Hemzelf viel een gelijke som ten deel en de oude diende kreeg ook een klein gen voor zijn langdurige en diensten. Mijn testament geeft u drie ja- **0 volledige volmacht; spaar geen heb. Niets zal mij bij het volbrengen van nemen en - niet meer noodig mocht hebben. Als ge mijn Koon vindt, were dan voor

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1