No. 12491 De zonde c XTietxT Laatste Berichten. 4 Telefoon Int Van den Hak op den Tak. Telegrafisch Weerbericht van het Koninklijk Meteriologisch BURGERLIJKE STAND. De Herstemming PEU1L wel het in eei uit* een Krimpen aid. Lek. Door den heer J. P. Stok Wz. architect te Rot terdam, is namens de directie der N.V. Centrale Guanofabrieken opgedragen aan de firma Joh. Staat en Zn. aan- nemers alhier het maken van school ing en grondwerken ten dienste der fabrieken te Kralingsche Voer. MAANDAG (2e Pinksterdag) ver schijnt de „GOUDSCHE COURANT” niet. iress of Ireland” voer uit k1., 153 2e kl., 715 3e kl. en 432 leden der beman- PR Per kwartaal Idem franco per Met Gelllustreen Idem franco per Abonnementen Markt 31, bij o Waddinxveen. Door Burgemees ter Wethouders dezer Gemeente is aan de heeren J. van Vuuren en W. Vergeer met ingang van 1 Juni a.s. op hun verzoek eervol ontslag ver leend als Kommandeurs derieafdee- ling der Brandweer. In verband hier mede zijn benoemd bij dezelfde afdee- ling tot Brandmeester de heer A. Jonk heid, tot plaatsvervangend de heer N. Breedijk en tot Kommaftdeurs de hh. P. Vergeer, J. Haarman en A. Moons Mzn. De Hoogstraat klaar. De Hoogstraat, die vanaf het begin van November 1913, met kortere en langere tusschenpoozon door werkzaam heden aan grondleidingen en asfal- teering voor rij- en voertuigen gesloten is geweest, is heden voor het geheole verkeer geopend. De winkeliers in deze straat hebben ongetwijfeld de nadoelen van het op gebroken zijn in hunne zaken onder vonden, hetgeen allerminst aangenaam kan worden genoemd. Nu echter de asfalteering geheel ge reed is, is deze winkelstraat zeer in aanzien gestegen en zal zij ongetwijfeld door een drukker passage ook aan de bewoners grooter voordeelon bieden. Gisterenmiddag geraakte oen tweejarig zoontje van den heer Van Duivendijk bij Stolwijkersluis (gom. Gouderak) achter het woonhuis te water en verdronk. In de Woensdag gehouden vergadering van de stemgerech tigde leden der Vereeniging voor Evangelisatie alhier, is met 61 voor, 1 tegen en 3 onthoudingen ontslag verleend als bestuurslid van genoemde vereeniging aan de heeren W. Mes man Kzn., J. van Klaveren P.Jzn., Gerrit de Jong, Gijsb. de Jong en C. Verboom. In dezelfde vergadering zijn als be stuursleden gekozen de hooren C. L. J. Schaum, G. van Noordt, A. Groe- nestein, W. Kranenburg, C. J. v. d. Broek A. v. Tol Johzn. en W. Hoo- gendoorn. De functiën voor het dagelijksch bestuur zijn als volgt verdeeld O. L. J. Schaum, 1ste voorz., G. v. Noordt, 2de voorz. en A. Groonestein, le secret. ’tls een heele toer, schrijft Hage naar in de „Deventer Courant" om in den Haag een huis te krijgen, wanneer men de gelukkige vader is van een koppeltje spruiten. Onlangs werd uit een paar Duitsche steden gemeld, dat zich daar hetzelfde deed gevoelen. Een staaltje van recenten datum is ons daarvan bekendeen ouderpaar, zeer trotsch op het bezit van zeven spruiten, kwam zich in Den Haag ves tigen, waarheen de pa een rijks- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta, laagste stand 743.3 te Seydisf- jord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke later matige N.W. tot N.O. wind, meest zwaarbewolkt, waarschijn lijk eenige regenbuien, later iets koeler De Witte Bioscoop. Voor de Pinksterdagen heeft do „Witte*' Bioscoop” een alleraardigst programma gekozen, in hoofdzaak bestaande uit komische nummers. Het hoofdnummer is een klucht van de Vitagraph, naar het bekende boek van Charles Dickens „Samuel Pickwick”, waarin de bekende’Bunny de rol van „Samuel Pickwick” vervult, wat al reeds reden te over is om eens har telijk te lachen, óok nog door de zeer goede explicatie. Een alleraardigst nummer is ook kapitein Blunt, waarin een stoere zeekapitein een oplichtors- paar ontmaskert op komische wijze, waardoor het publiek het herhaalde lijk uitschatert van het lachen. „Reginald tracteert” is een ander komisch nummer, waarin de domme Reginald pech in de liefde heeft door zijn geld te vergeten als hij met zijn meisje soupeert, terwijl het duo Ar- thème en Polycorpe met hun motor met zij wagen een komisch-doelenrit gaan maken. Verder de Pathé-courant en een natuuropname langs de Vecht. Zooals het programma het ook vermeldt, is het met recht een programma om te gieren van het lachen. In geen geval de ouderszoo zij al boomkweeker zijn en misschien het studiemateriaal hebben nagegaan, zij zijn bij het mondeling gegeven onder wijs niet geweest.* Moet men dan weer schifting ma ken Ouders èn ouders Oud-lety- lingen vóór 1905 en na 1905? De commissie trekt dus geen over haaste conclusies. In den Raad ging de heer Otto- lander van het standpunt uit dat voor Boskoopers het leerplan niet goed was ingericht. Het meerendeel der leer lingen is echter niet van plan zich op B. blijvend te vestigen. Vandaar dat de commissie terecht Bloemisterij, Binderij en Trekkerg en Vruchtboomen- en Vruchtenkweekerij als vakken be hield. Licht men deze 3 vakken uit het leerplan, dan zullen niet plotseling Boskoopers de school bevolken. Boven dien krijgen op deze wijze de Bos koopers geen ruimere blik? Werken niet velen in Duitsche bloe misterijen, Amerikaansche fruittuinen of zelfs Engelsche bollenkweokerijen Had zich, door het aannemen van de voorstellen, in B. een grooter aantal leerlingen gevestigd, zij het dan ook tijdelijk, de Raad ware reeds verant woord geweest. Hot rapport, dat door de Commissie van toezicht aan den Raad zal worden aangeboden, zal ook wel aantoonen hoevelen met het onderwijs tevreden waren. 39) Reeds kraaiden ra naar de villa rugkeerde, waart begunstigde. Onf meende, kwam zi kamer, waar zij maakte om te gi zaam ontkleedde zich, en haalde gouden ring m mant. Zij bezag kuste hem innig, vochtigden den Dierbare r mijn ouders, die ge gaat mee o dat ik nu ga bf mij een trouwe mij voor gevaar die mij zoo vroe op mij neer. W lot met mij ges nu wraak op h zoo slecht gewi maar als ik mo I begunstigd wore gelukt, dan zal mijn hart De Scheepsramp. Een telegram uit Montbeal d.d. 30 Mei meldt De Canadian Pacific heeft heden morgen gepubliceerd dat het aantal omgekomenen op 1032 moet worden gesteld. Gered zijn 18 le klasse, 131 2e en 3e klasse passagiers en 206 leden der be manning. De „Empr met 87 le kl passagiers ming, totaal 1387 personen. Londen 30 Mei. De scheepsdokter Grant beschrijft de ramp in een tele gram aan de Graphic. Hij seint dat hij de ramp het eerst bemerkte toen het schip zwaar over helde. Hij kroop door een patrijspoort en zag dat het schip bijna horizontaal lag. Vele menschen bevonden zich op hot hellende schip. Plotseling werd hij vastgegrepen en toen zag hij het schip wegzinken. Dicht bij hem werden eenige vrouwen opgevischt. Even voor de botsing seinde de „Storstad”, waarop de kapi tein van de Empress seinde „ik stop”. De botsing was toen echter onver mijdelijk. De Storstad boorde zich in de machinekamer en schoof langs de geheele flank van het schip, zoo- dat alle afdeelingen werden openge scheurd. Een groot aantal menschen werden daardoor doodgedrukt. De „Empress" zonk na eenige minuten. Majoor Sluys. Uit Durazzo wordt geseind dat Majoor Sluys naar Nederland ver trokken is. Fabrieksbrand. Te Schoten bij Haarlem is heden de schoenfabriek af gebrand. De belen dende perceelen zijn ontruimd. ambtenaar was overgeplaatst. Zij zochten een woning, maar als ze moes ten meededen, dat ze zeven kinderen hadden, wilde geen huiseigenaar er van hooren. Na dagen en dagen zoe ken, vonden ze or éón, dat moeilijk te verhuren was omdat het boven een cafe was,,.. Zoo gaat het nu eenmaal, de huis eigenaren hebben geen zin om hun hnizen te verhuren aan groote gezin nen, omdat de woning er zélf niet beter van wordt en omdat de omwo- huurders geen last meer willen nebben van een andermans schreeuw- leehjkerds. Gaat het dus soms heel moeilijk huisvesting te krijgen voor kinderen, voor dieren wordt daarentegen in som mige kringen een zorgen en hartelijk heid betoond, die helaas, vele kleinen moeten ontberen. Zoo bestaat er se dert eenigen tijd te München, dank zi) de vrijgevigheid van een harer bur gers, een hondenbadhuis, als bijgebouw van het groote en veelgebruikte volks- badhuis. Honden die daar eenige keeren ach tereen gebaad en geschoren zijn, strib belen meestal niet meer tegen, zoodat °P zijn hoogst bij het scheren (door middel van electrisch gedreven toe stellen en dan nog alleen bij bijzonder bijtachtige honden het aandoen van een muilkorf noodig is. Een doeho en zwembad kost, al naar de höogte van den hond, 40 pf. tot 1 ma?k, scheren zonder reinigen l1/,3 mk. scheren en reinigen samen 2—4 mk.’ Er worden eiken dag ongeveer 35 honden (soms ook wel het dubbele aantal) behandeld, zoodat de inrich ting haar rente zeer goed kan opbren- Met bijzondere zorg zün, om zoo wel een te groote afkoeling als een te sterke verhitting te vermijden, de droogkooien, waar do dieren ongeveer een uur vertoeven, ingericht. Je Neurenberg hoeft men het voor'- beeld nagevolgd en ook een badhuis voor honden geopend. Daar wordt er echter nog maar weinig gebruik van gemaakt. München is echter, in ver houding tot zijn aantal inwoners, de Duitsche stad, die het rijkst aan hon den is. Ook te Keulen maakt men plannen voor de oprichting van oen badgelegenheid voor ’s menschen trouwste vrienden. Wij willen die zorg voor dieren, vooral ook met het oog op de hygiene, niet afkeuren, maar vergelijk daar nu eens mee, hoe er in hooge kringen vaak gesold wordt met monschenle- vens, met menschengeluk, b.v. met de toekomst der huwbare jonge dames. Zoo verhaalt mevr, de Jong van Beek en Donk een en ander van de bruids gift bij de Franschen welke zij noemt een rampzalige instelling dat ons met weerzien vervult. „De ouders hebben gespaard wat zij konden om de bruidsgift zoo aar dig mogelijk te maken (soms de meisjes zelfs als kind reeds het slacht offer van dit idee, want op hare op voeding, op hare genoegens, zelfs op de voor hare gezondheid noodige luchtverandering wordt dikwijls be knibbeld om toch „la dot” maar iets ronder te maken). En als dan het meisje volwassen is wordt naar alle kanten de som gefluisterdof iemand geen zin heeft dat fortuintje op te strijken toe 38 Vr0"W t8 n8me“ °P den koop Wij kennen een jongen dokter, die door zijn fortuin en vooruitzichten als een goede partij werd beschouwd. En tweemaal in de week minstens kwam hij aan mijn man vertellen dat SS? weer 200-000 of 400.000, ÖW.000 franken had aangeboden Van het meisje zelf werd niet ge sproken of zij blond was of donker zacht of heerschzuchtig, dom of schrander, mooi of leelijk daarvan wist hij nooit iets. In die kleine bij- zonderheden was niemind getreden, daLZ0U hlJ ,ater weI uit™den Maar de som was hem met klem en ernst meegedeeld. Hoe het in huwelijken, die op deze wijze gesloten worden, maar al te dikwijls uitziet, ik laat het aan uwe verbeeldingskracht over, u dit voor te stellen Daar is inderdaad niet veel ver beeldingskracht voor noodig. Wil de lezer (en lezeres) een illustratie? Zie hier; ze is humoristisch, maar wie den ernst van het leven begrijpt, voelt ook de tragedie er van. Een jonge man trouwde een schat- njke maar afgrijselijk leelijke dame. Kort na zijn huwelijk ontmoet hij een vriend, een oud schoolkameraad, dien hu m tal van jaren niet heeft gezien. Hij vertelt hem, dat hij getrouwd is, ‘«‘hdelijki „Kom morgen bjj ons thee drinken, dan kun je kennis maken met mijn vrouw!' De vriend verschijnt stipt op het bepaalde uur Boskoop. Men schrijft ons Door de commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwwinterschool alhier zijn een reeks vragen, het leerplan be treffende, verzonden aan ouders van oudleerlingen der R. T. W. S. te Boskoop benevens aan reeds geves tigde oud-leerlingen der school. Na den aanval in het openbaar, n.l. in den Raad, op het onderwijs gedaan, achtte de commissie en wij vermoeden vooral de Directeur der school het van belang te weten hoe verschillende personen over het leerplan dachten. Wij hopen dat eerlang de resultaten van dat onderzoek zullen worden ge publiceerd. Ons komt het echter voor, dat de commissie hiermee op den verkeerden weg isde commissie van toezicht moet bepalen wat al of niet in het leerplan wordt opgenomen. Aan de beantwoorders der vragen is een moeilijk werk te doen gegeven. Zij moeten aangeven in welk vak te veel of te weinig les wordt gegeven. Maar het ligt niet aan het aantal lesuren per week, veel meer aan de richting waarin het onderwijs wordt gegeven. Wie zal beoordeelen of er voldoende onderwijs wordt gegeven Misschien zij, die de school pas ver laten hebben b.v. cursus 19121913 en 1913-—1914, maar die personen kunnen het onderwijs niet toetsen aan de praktijk. Ook niet zij, die gestudeerd hebben onder Dr. Taverne en Dr. Vuyck want sinds dien is de leerstof veranderd. Vooral niet zij, die kort na de op richting de school bezochten, want hun rapport viel waarschijnlijk niet ten voordeele van de school uit. Gouderak. Gisteren heeft alhier de verkiezing plaats gehad voor een lid in het bestuur van den polder Kattendijkblok. In de plaats van den heer J. Blanken, die wegens zijn hoo- gen leeftijd niet herkiesbaar was, is gekozen de heer A. Kool alhier. GOUDA. GEBOREN29 Mei. Alida Wottte- rina, ouders G. Nagtegaal en W. J. C. van Allenburg. Barbara, ouders J. J. Kolster en S. Mils. 30. Jo hanna Adriana, ouders W. J. Ooster ling en A. Verkerk, ONDERTROUWDH. B. van Hof wegen en M. W. Koolmees. R. H. van Dokkum en J. H. van der Stam. H. H. Akörboom en W. D. van der Laan. X M. van den Bergen J. van Duijn. -t- W. H. M. vanLin- dert en G. G. Dandt. OVERLEDEN20 Mei. Margaretha U Vink, echtg. van E. A. van Ham 28 j. Electr -Dr. A. Brinkman AZm, Gouda, Aan den vooravoi die de beslissing za] de keuze van een 1 meenteraad, nog een De stemmencijfers j.l. zijn bekend. Da dat wat wij schreve is: van district I ks zegd dat het in all< is een vast vrijzinni| zinnige candidaat bl daat der antirevolut men achter, terwijl democratischen canc werden uitgebracht geheel onevenredig van de S. D. A. P. hetwelk alleen kan door dat een aantal candidaat steun heb! zers, die niet sten op een candidaat, een, dè,n aan den geven, net nadat z er helaas altijd. 1 blijkbaar nog niet, kan ’tmij schelen-e gene gebeurt wat 1 wèl kan schelen; 2 het steunen van alleen maar wordt gaan hoeveel ster kunnen halen, wel meevalt, wordt g ganda te maken dien candidaat, d didaat, tot wien zij staan, niet wordt systeem dient geb. men om indirect j de propaganda v welker beginselen is, is een dwaas het onbegrijpelijk trekkelgk zooveel niet inzien. Morgen is het maar deinst op het zien van do vrouw des huizes ontsteld terugzóó leelijk had hij haar zich toch niet voorgesteld? Na de plechtige introductie verwijdert de dame zich om eenige ververschingea te halen. „Nu, hoe vindt je mijn vrouw?" vraagt de jonge man. „Als ik het goed gezien heb, heeft zij een glazen oog?r „Zeker!" „E& als ik me niet vergis, stortert zij ook ietwat!".... „Ge hebt u niet ver gist „Zij schgnt ook min of meer mank te wezen „Zeer juist „En dan heb ik nog opgemerkt óp dat oogenblik keert de dame terug, en de vriend begint te fluisteren, om door haar niet gehoord te worden. De „gelukkige" echtgenoot echter zegt gemoedelijk: „O, je kunt gerust luid spreken, want doof is ze ook Zulke huwelijken zijn ellendig. Beter ware het, dat ze niet gesloten werden, zoowel voor den man als voor de vrouw. Indien zulke vrouwen heur zelfstandigheid bewaarden, wat konden ze dan, bij een juiste opvatting van het leven, nog een nut stichten in beperkten of wijderen krfng. Dit hangt gelukkig niet af van uiterlijk schoon. Óok niet van leeftijd, al zullen jonge krachten meer kunnen presteeren dan andere. Dit geldt voor vrouwen èn mannen. Wanneer op welken leef tijd is iemand het nuttigst voor de maatschappij en samenleving? (Wordt vervolgd.) Opgave van Personen die zich gedurende de week van 23 Mei tot 29 Mei in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIG BEN‘. G. E. van der Kleijn, uit Delft in Zeugstraat 38L. de Boer, potten bakker uit Amsterdam in Lombard- steeg 5E. A. Peek, uit IJsselstein in Gouwe 21P. Ravensberg, boom kweeker uit Boskoöp in R. v. Catsweg 63 H. Tom, metselaar, uit Moordreht in Looierspoort 6 J. Kriege, fabrieks arbeider, uit Leiden in Komijnsteog 55A. van Rijswijk, loswerkman, uit Amsterdam in Turfmarkt 89 G. de Vries, smid, uit Oudenhoorn in Achter de Vischmarkt 3cJ. van Blotenburg, uit Haastrecht in C. Ketelstraat 39 A. A. Hoogzand, bouwkundig teeke- naar, uit R’dam in IJssellaan 80K. Bin nerts, uit Goes in Westhaven 55 G. Grapendaal, machinist, uit Schoon hoven in Nieuwehaven 37. VERTROKKENEN. G. J. Balk, uit Nieuwehaven 201 naar Amsterdam, le Jan Steenstr. 70 H. H. Pilger, uit Crabethstaat 43 naar Assen. Collardslaan 17 C. C. Putters, uit Westhaven 25 naar Oudeubosch E. van der Wal uit Boelekade 48 naar Meppel, Holstraat 22L. G. J. Rem mers, uit Walesteeg 1 naar Amster dam, Javastraat 29iA. de Jong, uit Raam 318 naar Haastrecht J. van Welzenis, uit Boschweg 20 naar *s Gravenhage, Hoefkade 936 A. Haspers, uit Kattensingel 43, naar R’dam, L. P. Tielestraat 56A. P. van IJselstein uit Blauwstraat 7 naar Zeist, le Hoogeweg 12 G. Weurman uit Peperstraat 60 naar Utrecht, Marcastraat 38C. van Wingerden uit Nieuwehaven 237a naar R’dam, Robert Fruinstraat 216; A. Nieuw- veld uit M. Verlaat 7 naar Zwolle, Hotel „Kenerekroon”. Uit d u verkiezingsstrijd. Wij hebben melding gemaakt van het stukje van „Een Katholiek” in j het Dagblad van Gouda die er tegen opkwam, dat in de raads- vacature in district I een antirevolu tionair was gesteld. De katholiciteit van den inzender werd in een strooi biljet van de R.K. Kiesvereen. ern stig in twijfel getrokken. Het Dagblad van Gouda verklaarde daarop drukkelijk dat de inzender was Katholiek. Nu verscheen in het D. v. G. volgend epistel van Dr. A. C. A. Hoff man, waarn. voorzitter der R.K. Kiesvereeniging: „Het wil velen in onze Roomsch- Katholieke kiezerskringen te dezer stede voorkomen, dat bij de beoor- deeling van ’t stukje van een „Ka tholiek” in dit blad, onderscheid moet worden gemaakt tusschen Katholie ken, die Roomse h-Katholieken zijn en die, welke tot de O u d-Katholie- ken bahooren. Beide groepen leven in onze stad en de belijders van bei de richtingen noemen zich en schrij ven dikwijls „Katholieken”. Uwe Re dactie gaat in beide gevallen vrij pit. Maar de leden der R.K. Kiesvereen. alhier zijn Roomse h-Katholieken Aan don landbouwer E. Hof man, to Reeuwijk is door B. on W. vergunning vergunning verleend tot het berijden van het Jaagpad (Noord zijde onder deze Gemeente met een voertuig (geen vrachtwagen met óón paard bespannen. Vereeniging van Vrijzinnig- Horvormden. Blijkens advertentie in dit blad noo- digt het bestuur van do afdeeling Gouda van de Vereeniging van Vrij- zinnig-Hervormden in Zuid-Holland de leden en alle belangstellenden uit tot bijwoning van een vergadering op Donderdag 4 Juni a.s. dos avonds te 8*/* uur in de benedenzaal van het Logegebouw, Gouwe 77. In deze vergadering zal Ds. H. Can- negieter, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier de vraag inleiden „Is het gewenscht dat de afdeeling van Vrijzinnig-Her vormden te Gouda blijft bestaan?” Er zal gelegenheid zijn tot godach- tenwisseling en het stellen van vragen. Oplichting door een minderjarige. Door de politie is aangehouden een 16 meisje, in dienst van een landbou wer to Gouderak, dat er haar werk van maakte verschillende winkeliers hier ter stede op to lichten voor goe deren. De politie hoeft de goederen in be slag genomen en procesverbaal opge maakt, waarna de jeugdige oplichtster als minderjarige is overgebracht naar haar ouders die te Waddinxveen woon achtig zijn. Ondeugdelijk vleesch. Gisterenavond is binnen deze ge meente weer een partij vleesch nu van 80 K.G. ingevoerd, welk vleesch voor de consumptie door den keurmeester is af gekeurd. Door de politie is op dit bedorven goedje beslag gelegd. en herhaaldelijk zijn zij ingelicht waarom het beter is geen eigen can didaat te stellen.” De Redactie van het D. v. G. be antwoordt den inzender er geen oo genblik aan te hebben gedacht dat hier sprake zou kunnen zijn van een Oud-Katholiek. In de pers is usance Roomsch-K atholiek kort weg aan te duiden als Katho liek. Na haar verontwaardiging te hebben geuit over de verdenking van een „dergelijken gemeenen streek”, besluit de redactie: „Hoe de heer Hoffman, ha deze veronderstelling te hebben neerge schreven, zeggen kan: „Uwe Redac tie gaat in beide gevallen vrij uit”, is ons dan ook een raadsel. Volgens onze opvatting van journalistieke eer lijkheid kan onze Redactie slechts vrij uit gaan in dit eene geval, nl. dat de bedoelde inzender inderdaad een Roomse h-Katholiek is. Zoo niet dan zouden wij, door niet de volle waarheid te hebben gezegd, in eerlijkheid te kort geschoten. „Het ware ons minder onaange naam geweest, als de heer Hoffman rondweg tot ons had gezegd „Gij liegt”, dan nu hij ons zijdelings be schuldigt van een spitsvondigheid, om een gemeenen streek te verber gen.” De wnd. voorzitter der R.K. Kies- vereeniging kan het hiermede doen.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 6